۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن

الگوسازی در راهبرد منطقه‌ای ایران ؛توفیق‌ها و محدودیت‌ها

  در این مقاله، راهبرد الگوسازی در سیاست منطقه‌ای ایران در غرب آسیا مورد بررسی قرار گرفته و موفقیت ها و محدودیت هایی که در این زمینه وجود داشته ارزیابی شده است.

الگوسازی در راهبرد منطقه‌ای ایران ؛توفیق‌ها و محدودیت‌ها

  در این مقاله، راهبرد الگوسازی در سیاست منطقه‌ای ایران در غرب آسیا مورد بررسی قرار گرفته و موفقیت ها و محدودیت هایی که در این زمینه وجود داشته ارزیابی شده است.

اندیشکده راهبردی نبیین- پیروزی انقلاب الگویی برای کشورهای اسلامی غرب آسیا ایجاد کرد تا بر اساس آن برای رسیدن به اهداف‌شان گام بردارند. ماهیت ضداستکباری و ضداستبدادی انقلاب برای ملت های ستم‌دیده منطقه جذابیت داشت و تداوم آن در قالب جمهوری اسلامی و ایستادگی در برابر قدرت های بیگانه بر این جذابیت می افزود. از این رو، الگوپذیری برخی از کشورهای غرب آسیا از ایران طی چهل سال گذشته با شدت و ضعف ادامه داشته است. در این میان جبهه استکبار در تلاش است با ایجاد مشکلات متعدد و مبارزه در جبهه های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی مانع الگوسازی ایران در منطقه شود. در حالی که ایران الگوسازی را به عنوان یک راهبرد اساسی در سیاست صدور انقلاب مد نظر دارد تا سبب توسعه و ماندگاری نفوذ ایران در غرب آسیا شده و بر عمق‌یابی قدرت نرم آن در منطقه بیافزاید.

الگوسازی راهبرد اصلی ایران در منطقه

یکی از حوزه هایی که مفهوم الگو می‌تواند به گونه ای معنادار، رقابتی و حتی منازعه‌آمیز طرح شود، حوزه روابط بین الملل است. با این پیش‌فرض که اساساً علم روابط بین الملل در پی مطالعه نظم ناشی از معادلات ساختاری، بازیگران و الگوهای رفتاری آنهاست. بر این اساس الگوسازی در مسیر ایجاد نظمی مطلوب برای بازیگران قرار می گیرد که منافع آنها در چنین چارچوبی قابل دستیابی است. طبیعی است که با چنین نگرشی به مفهوم الگوسازی از یک سو و پذیرش تعدد نظم های مطلوب برای بازیگران مختلف از سوی دیگر، ماهیت رقابتی الگوسازی آشکار می شود.

پیروزی انقلاب الگویی برای کشورهای اسلامی غرب آسیا ایجاد کرد تا بر اساس آن برای رسیدن به اهدافشان گام بردارند. ماهیت ضداستکباری و ضداستبدادی انقلاب برای ملت های ستم‌دیده منطقه جذابیت داشت و تداوم آن در قالب جمهوری اسلامی و ایستادگی در برابر قدرت های بیگانه بر این جذابیت می افزود

الگوسازی یکی از مهمترین و اصلی ترین راهبردهای جمهوری اسلامی است. بر اساس آن، ایران باید در سیاست خارجی خود نمونه کشورهای دیگر باشد و شیوه حکومتی آن به عنوان یک الگو برای دیگر کشورها به ویژه کشورهای اسلامی مطرح شود[۱]. در سند چشم انداز ۲۰ ساله آمده که ایران در ۱۴۰۴ باید کشوری الهام‌بخش در تمامی زمینه ها برای کشورهای منطقه و الهام‌بخش آنها در سایه موفقیت ها و توانایی های علمی، فناوری و اقتصادی باشد.[۲] با پیروزی انقلاب اسلامی فرایند الهام‌بخشی ایران برای ملت های مسلمان منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا شدت بیشتری یافت. ولی عمدتاً پس از وقوع بیداری اسلامی بود که بسیاری از ملت ها در پی دست یابی به نظام سیاسی مستقل بودند. در این میان یکی از الگوهایی که پیش روی ملت های منطقه قرار داشت، جمهوری اسلامی بود.

موفقیت های الگوسازی

با وجود کارشکنی های جبهه استکبار علیه راهبردهای جمهوری اسلامی، می توان گفت که سیاست الگوسازی در لبنان، عراق، سوریه و یمن نسبتاً موفق بوده است. چنانچه امروزه نفوذ ایران در این کشورها، بیش از سال‌های قبل از انقلاب است و برخی سیاستمداران این کشورها، به الگوبرداری از راهبردهای ایران می پردازند. شکل‌گیری حزب‌الله در لبنان و تعمیق رویکرد مقاومت در برابر صهیونیسم در جامعه متنوع این کشور از جمله در جریان جنگ ۲۰۰۶؛ شکل‌گیری گروه‌های مقاومت در عراق و اخراج آمریکا از این کشور در ۲۰۱۱ و سپس شکل‌گیری حشدشعبی در راستای مبارزه با داعش؛ تلاش دولت سوریه بر مقابله با تروریسم تکفیری و ایادی آمریکا در جریان جنگ داخلی این کشور و اراده انصارالله یمن بر مقابله با هر گونه اشغال‌گری تحت شدیدترین محاصره انسانی، از نمونه‌های الگوبرداری از آرمان استقلال‌طلبی و استکبارستیزی انقلاب ایران است.

علاوه بر نزدیکی جغرافیایی، از جمله دلایل این توفیق را می‌توان تجانس فرهنگی و به‌ویژه مذهبی میان اکثریت مردم ایران با جوامع مذکور دانست که عمدتاً به مذهب تشیع و درباره هیئت حاکمه سوریه به مذهب علوی گرایش دارند. هم‌چنین خطر مشترک صهیونیسم به‌خصوص در تجربه تاریخی مردمان سوریه و لبنان، از دیگر عواملی است که این الگوبرداری را تسهیل کرده است.

الگوسازی ایران در برخی از ابعاد ملموس تر است. از جمله بازگشت به خویشتن یا هویت اسلامی از جمله تأثیرات در بُعد فرهنگی است. این تأثیر در افغانستان و پاکستان در شرق تا عراق و لبنان در غرب کشور رخ داد. در جریان تحولات بیداری اسلامی نیز ایران سعی کرد الگوی اسلام‌گرایی را در کشورهای مصر و تونس ترویج کند. اگر چه ایران به دنبال استقرار نظام هایی مانند جمهوری اسلامی در کشورهای هدف به دلیل تفاوت های مذهبی نبود، ولی با این حال، با تاکید بر اشتراکات، زمینه های بیشتر همگرایی را به وجود می‌آورد[۳]. سیاست خارجی از دیگر ابعاد موفقیت الگوسازی ایران است. ایستادگی ایران در برابر ابرقدرت ها و کشورهای استعماری و حمایت از آزادی قدس شریف از چنگال صهیونیسم، مدنظر مردم و برخی از رهبران کشورهای غرب آسیا قرار داشته است. ایران توانسته این ایده‌ها را در منطقه تقویت کند. چنانچه امروزه برخی ملت های منطقه در برابر زیاده‌خواهی و زورگویی های جبهه استکبار ایستادگی می کنند و نسبت به تجربه اشغال‌گری‌های رژیم صهیونیستی نگرشی کاملاً منفی دارند.

در سند چشم انداز ۲۰ ساله آمده که ایران در ۱۴۰۴ باید کشوری الهام‌بخش در تمامی زمینه ها برای کشورهای منطقه و الهامبخش آنها در سایه موفقیت ها و توانایی های علمی، فناوری و اقتصادی باشد

محدودیت های الگوسازی

اگر چه ایران در زمینه الگوسازی در منطقه در ابعاد مختلفی توانست به موفقیت هایی دست پیدا کند، ولی محدودیت های در این ارتباط وجود دارد. از جمله می توان به هراس‌افکنی و دشمنی از سوی آمریکا اشاره کرد.[۴] محدودیت های آمریکا برای الگوسازی ایران در دو حوزه سلبی و ایجابی دنبال شد. در حوزه سلبی آمریکا سعی در تخریب الگوی ایران داشت. بر این اساس، هیلاری کلینتون وزیر خارجه وقت آمریکا در مصاحبه با شبکه دولتی نیل در مصر، انقلاب ایران را انقلابی ربوده‌شده خواند و خواهان آن شد که مردم کشورهای عرب از جمله مصر و تونس از آن درس عبرت بگیرند! او گفت که مصر بهترین مثال در رد مدل ایران است چرا که آزادی و حقوق مردم ایران در پی انقلاب نقض شده است و این چیزی نیست که مصری‌ها در پی آن هستند.[۵] در حوزه ایجابی هم، آمریکا به دنبال معرفی یک الگوی دیگر، عمدتاً ترکیه برای کشورهایی منطقه بود، تا جانشین الگوی ایران نماید. علاوه بر محدودیت های آمریکا، می توان به تلاش متحدان منطقه‌ای‌اش در ایجاد گروه های تروریستی در سوریه و سپس در عراق برای مقابله با نفوذ ایران اشاره کرد. در بُعد رسانه‌ای نیز ضمن تشدید عملیات روانی معطوف به دوگانه‌های شیعه/اهل سنت و یا عجم/عرب، روابط ایران با جوامع منطقه را خدشه‌دار سازد. رسانه های دشمن در تلاش هستند تا چهره‌ای مخدودش از ایران در منطقه ارائه دهند. ارائه چنین چهره ای از ایران، مانع از الگوسازی و موفقیت آن می گردد. در راستای مقابله با این محدودیت‌ها باید به برخی از نکات توجه کرد. از جمله این راهکارها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مقابله با هجمه رسانه ای دشمن باید مدنظر باشد. لازم است رسانه ملی و سایر رسانه های منطقه ای ایران به‌ویژه شبکه‌های عرب‌زبان، تصویری واقع‌بینانه از ایران ارائه دهند تا مردم کشورهای منطقه به درستی با حقیقت آشنا شوند.

گسترش مناسبات سیاسی و اقتصادی با کشورهای منطقه تا با تقویت همکاری‌های دو یا چندجانبه و نمایش سودمندی رابطه با ایران، برداشت و ذهنیت مردم منطقه را نسبت به ایران تغییر داد و ذهنیت واقع‌گرایانه تری ارائه کرد.

برای عمق‌بخشی الگوسازی در غرب آسیا، لازم است از دستاوردها و تجربیات پیشین استفاده شود و راهبردی بر اساس خصایص، ارزش ها و فرهنگ بومی هر یک از کشورهای هدف طراحی شود که بتواند به بهترین صورت به الگوسازی از جمهوری اسلامی ایران در منطقه بپردازد.

علاوه بر نزدیکی جغرافیایی، از جمله دلایل این توفیق را می‌توان تجانس فرهنگی و به‌ویژه مذهبی میان اکثریت مردم ایران با جوامع مذکور دانست که عمدتاً به مذهب تشیع و درباره هیئت حاکمه سوریه به مذهب علوی گرایش دارند

نتیجه گیری

بی توجهی به تجربه های کشورهای دیگر و راه هایی که توسط آنها طی شده، می تواند منافع ملی را به خطر اندازد. کشورها برای رسیدن به اهداف خود در عرصه جهانی نیازمند پی ریزی راهبردها و روش های خاص می باشند. از این رو، تلاش می کنند که اقدامات خود را بر الگوی رفتاری خاصی استوار کنند. لازم است با توجه به تجربه‌های انقلاب‌های بزرگ در پیگیری سیاست صدور انقلاب و تعمیق راهبردی آرمان‌ها و ارزش‌ها در منطقه پیرامونی‌شان، طرحی در دستور کار قرار بگیرد که بتواند ضمن تقویت نقاط قوت کنونی، نقاط ضعف را پوشش دهد.

منابع

[۱] – سید جلال دهقانی فیروزآبادی و فیروزه رادفر، «الگوی صدور انقلاب در سیاست خارجی دولت نهم»، دانش سیاسی، پاییز و زمستان ۱۳۸۸، شماره ۱۰، صص ۱۲۳-۱۵۰

[۲] – محمدرضا متانت، «الگوسازی از انقلاب اسلامی در منطقه»، قابل بازیابی در لینک زیر:

https://vista.ir/w/a/16/yelwm

[۳] – سعید ساسانیان، «نزاع بر سر الگو: روایتی از تلاش آمریکا برای الگوسازی در بیداری اسلامی»، خبرگزاری فارس، ۲۲، ۹، ۱۳۹۵، قابل بلازیابی در لینک زیر:

https://www.farsnews.ir/news/139509210016368C

[۴] – مری آن رایت «هراس آمریکا نسبت به الگوبرداری کشورهای منطقه از ایران»، پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد مقاومتی، ۶ مرداد ۱۳۹۸، قابل بازیابی در لینک زیر:

https://moqavemati.net/95612

[۵] – سعید ساسانیان و جلال دهقانی فیروزآبادی، «الگوسازی در جوامع دستخوش تغییر: بررسی رقابت ایران و آمریکا برای الگوسازی در انقلاب مصر»، فصلنامه علمی – پژوهشی مطالعات انقلاب اسلامی، سال پانزدهم، تابستان ۱۳۹۷، شماره ۵۳، صص ۸۱ –نوع مطلب : بهتربشناسیم(سیاسی)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 28 مهر 1399
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic