۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن

ترکیه و عادی‌سازی روابط اعراب با رژیم صهیونیستی

  در این مقاله سعی می‌شود که روابط دو جانبه‌ی ترکیه و رژیم صهیونیستی با تاکید بر توافق اخیر امارات و بحرین بررسی شود و در این رابطه گستره‌ی همکاری‌های اقتصادی، سیاسی و امنیتی رژیم صهیونیستی و ترکیه مورد توجه قرار می‌گیرد.

اندیشکده راهبردی تبیین- روابط ترکیه و رژیم صهیونیستی به سال‌های پس از جنگ جهانی دوم و تشکیل رژیم غاصب صهیونیستی برمی‌گردد. ترکیه در سال ۱۹۴۹ رژیم غاصب صهیونیستی را به رسمیت می‌شناسد و در سال ۱۹۵۰ روابط کنسولی و دیپلماتیک برقرار می‌گردد. ترکیه از همان ابتدای شکل‌گیری رژیم صهیونیستی، رویکردی دوگانه را در پیش گرفته است. در سال ۱۹۶۷ پس از جنگ شش روزه‌ی اعراب و رژیم صهیونیستی، ترکیه اقدامات این رژیم را همراه با دولت‌های عربی دیگر محکوم نمود و خواستار عقب‌نشینی نیروهای این رژیم از مناطق اشغالی شد اما در جلسه‌ی کنفرانس کشورهای اسلامی از شناسایی این رژیم به عنوان “مهاجم” خودداری کرده و از کاهش شدید روابط با رژیم صهیونیستی اجتناب ورزید[۱]. این دوگانگی همواره در سیاست خارجی ترکیه در قبال رژیم صهیونیستی مشهود بوده و با به قدرت رسیدن حزب عدالت و توسعه وزنه‌ی حمایت از مردم فلسطین در سیاست دوگانه‌ی ترکیه قوت گرفته است. در سال‌های اخیر، چندین رویداد مهم باعث موضع‌گیری ترکیه در قبال رژیم صهیونیستی شده و مهم‌ترین آن‌ها بحث انتقال سفارت ایالات متحده از تل‌آویو به بیت المقدس، معامله‌ی قرن و توافق اخیر دو کشور عربی حاشیه‌ی خلیج فارس با رژیم صهیونیستی است.

در پی توافقات صلح و عادی‌سازی روابط امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی، ترکیه واکنش نسبتاً تندی را از خود به نمایش گذاشت. وزارت امور خارجه ترکیه در واکنش به اقدام‌ امارات متحده عربی طی بیانیه‌ای ضمن برحق دانستن واکنش قدرتمند فلسطینی‌ها به بیانیه مشترک آمریکا، رژیم صهیونیستی و امارات، آن را خیانت به فلسطین، اقدامات یک جانبه برای از بین بردن صلح عربی و بسیار نگران‌کننده عنوان کرد.  وزارت خارجه ترکیه در واکنش به توافق سازش بحرین با رژیم صهیونیستی نیز اعلام کرد که این اقدام منامه، ضربه جدیدی به تلاش‌ها برای دفاع از فلسطین وارد می‌کند و ضمن محکوم کردن آن تأکید کرد که این توافق با طرح «صلح عربی» و قوانین «سازمان همکاری اسلامی» تناقض دارد و به اسرائیل جرأت می‎دهد که به اقدامات غیرقانونی خود در قبال فلسطین ادامه دهد. از آن جایی که مسئله فلسطین یکی از مسائل اصلی جهان اسلام است؛ لذا به نظر می‌رسد نوع انگاره حزب عدالت و توسعه به این مسئله، عمدتاً برخاسته از داعیه رهبری جهان اسلام است؛ چراکه روابط آنکارا با رژیم صهیونیستی علی‌رغم تنش‌های لفظی با بن بست مواجه نشده است.

دوگانگی همواره در سیاست خارجی ترکیه در قبال رژیم صهیونیستی مشهود بوده و با به قدرت رسیدن حزب عدالت و توسعه وزنه‌ی حمایت از مردم فلسطین در سیاست دوگانه‌ی ترکیه قوت گرفته است

حمایت همه جانبه از فلسطین نیازمند عدم پذیرش رژیم صهونیستی است؛ این در حالی است که ترکیه بر حفظ روابط خود با این رژیم مصمم است. تنش‌هایی که پیش از این در روابط آک پارتی به عنوان حزب حاکم ترکیه با صهیونیست‌ها ایجاد شده بود، موجب متوقف شدن همیشگی روابط دیپلماتیک و اقتصادی نشده است؛ لذا تنش‌های کنونی نیز نمی‌تواند ماهیت واقعی روابط آنکارا با صهیونیست‌ها را دستخوش تغییر سازد. علاوه بر این، ترکیه و حزب عدالت و توسعه، رژِم صهیونیستی را در قالب مرزهای پیش از ۱۹۶۷ به رسمیت شناخته است و این یعنی تعریف مسئله‌ی فلسطین برای ترکیه، در زمینی محدود صورت گرفته است[۲]. این مقاله نیز درصدد است که دید کلی به روابط ترکیه و رژیم صهیونیستی ارائه دهد و از این رو به اختصار به بررسی موارد زیر می‌پردازد.

 • روابط سیاسی و اقتصادی ترکیه با رژیم صهیونیستی
 • نگاه ترکیه به مسئله فلسطین و میزان حمایت آن از گروه‌های فلسطینی
 • پیامدهای عادی‌سازی برای رویکرد منطقه‌ای ترکیه
 • و همسویی منافع ترکیه و ایران با توجه به عادی‌سازی

سیاست داخلی ترکیه و رژیم صیونیستی

در مقدمه به بخشی از سیاست‌هایی که ترکیه در قبال اقدامات رژیم صهیونیستی اتخاذ کرده پرداخته شد برای روشن شدن روابط دوجانبه‌ی ترکیه و رژیم صهیونیستی باید به ابعاد دیگر این مسئله پرداخته شود که مهم‌ترین بخش آن ایدئولوژی سیاسی حاکم در احزاب و مسئله‌ی اقتصاد در روابط و سیاست خارجی ترکیه است. روابط دو جانبه‌ی رژیم صهیونیستی و ترکیه در سال‌هایی به وقوع پیوست که ترکیه تحت کنترل گروه‌های لائیک و نظامی بود؛ برای این گروه‌ها مسئله‌ی دین از اهمیت کمی برخوردار است و به همین جهت سیاست خارجی این گروه‌ها الویت اصلی‌اش  بازسازی اقتصادی، رشد و توسعه، ارتباط روز افزون با غرب و به کارگیری متدها و ارزش‌های غربی توسعه است. با به قدرت رسیدن حزب عدالت و توسعه این رویکرد تغییر کرد و منطقه‌ی پیرامون، احیای خلافت اسلامی- عثمانی و داعیه‌ی رهبری جهان اسلام الویت سیاست خارجی ترکیه شد، البته به دلیل تعارض منافع گروه‌های لائیک و این رویکرد، حزب عدالت و توسعه مجبور به تعدیل سیاست خارجی خود بوده  تا از طرفی رضایت نسبی این گروه‌ها را به دست آورد و هم اقتصاد محور بودن ترکیه را به چالش نکشد.

روابط رژیم صهیونیستی و ترکیه پس از به قدرت رسیدن حزب عدالت و توسعه فراز و فرودهای فراوانی داشته است.  در سال ۲۰۰۹ اردوغان وارد جدال لفظی با شیمون پرز در نشست داووس شد و پرز را “توانا در قتل”  و “قاتل” خواند و پس از آن نشست را ترک کرد[۳]. یکی از مهم‌ترین رویدادها پس از جنگ غزه حمله‌ی  رژیم صهیونیستی به کشتی حامل کمک‌های بشر دوستانه‌ی ترکیه به نوار غزه بود که در آن تعدادی از شهروندان ترکیه  کشته شدند. ترکیه پس از آن خواستار عذرخواهی رژیم صهیونیستی و پرداخت غرامت به بازماندگان این حمله شد که این امر تا چند سال بعد اتفاق نیفتاد. در پی این حمله و گزارشات مربوط به آن ترکیه روابط خود را درحالی با رژیم صهیونیستی کاهش داد که مخالفت‌های داخلی از سمت احزاب اپوزیسیون و به ویژه حزب جمهوریت (CHP) وجود داشت.

روابط اقتصادی

ترکیه و رژیم صهیونیستی پس از انعقاد قرارداد تجارت آزاد بین دو کشور در سال ۱۹۹۷ همواره روابط اقتصادی رو به گسترش داشته‌اند و برخلاف اختلافات و تنش‌های سیاسی همواره این رابطه حفظ شده است. توریسم، سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی و تجارت اصلی‌ترین بخش‌های ارتباط اقتصادی دو کشور هستند. در سال‌های پس از ۲۰۱۰ و رویداد کشتی مرمره تنها بخش توریسم و سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی تحت تأثیر قرار گرفت و توریست‌های صهیونیست و سرمایه‌گذاران این رژیم کمتر به ترکیه توجه نشان دادند. ترکیه رژیم صهیونیستی را به عنوان مقصد محصولات خود همواره مورد توجه قرار داده است و عمده‌ی این محصولات شامل آهن و استیل، محصولات نساجی می‌شود. با توجه به آمارهای منتشر شده توسط وزارت تجارت ترکیه، حجم مبادلات اقتصادی میان ترکیه و رژیم صهیونیستی همواره رو به گسترش بوده و از سال ۲۰۱۳ میانگین ۵ تا ۶ میلیارد دلاری داشته که در سال ۲۰۱۹ این مبادلات به ۶٫۶ میلیارد دلار رسیده و سهم ترکیه در صادرات ۴٫۴ میلیارد دلار بوده است[۴]. در سال ۲۰۱۶ پس از عادی سازی دوباره‌ی روابط ترکیه و رژیم صهیونیستی، روابط اقتصادی روند رو به رشد به خود گرفت و زمینه‌های همکاری در بخش تکنولوژی ارتباطات، اصلاح ژنتیک و .. مورد توجه قرار گرفت[۵].

صلح اخیر میان امارات متحده-بحرین با رژیم صهیونیستی می‌تواند توازن را برعلیه هردو کشور ایران و ترکیه برهم زند

 هواپیمایی ترکیه(ترکیش ایرلاینز) یکی از مهم‌ترین شرکت‌های فعال در صنعت هوایی رژیم صهیونیستی می‌باشد و پروازهای متعددی را از شهرهای این رژیم به مناطق مختلف دارد که با شیوع ویروس کرونا این مسئله دچار خدشه شده است اما این مسئله دیری نخواهد پایید و دوباره پروازها از سر گرفته خواهد شد[۶].

علاوه بر مسائل بیان شده در ماه‌های اخیر، فعالیت‌های ترکیه در مدیترانه‌ی شرقی و بحث انرژی به یکی از مهم‌ترین چالش‌های روابط سیاسی-اقتصادی این کشور و رژیم صهیونیستی تبدیل شده و نزدیکی رژیم صهیونیستی به رقبای منطقه‌ای ترکیه دلیل آن است.

ترکیه و گروه‌های فلسطینی

ترکیه به عنوان یکی از اولین کشورهایی که رژیم صهیونیستی را پس از تشکیل به رسمیت شناخت همواره سیاست‌های دوگانه‌ای را در پیش گرفته است. این کشور روابط رسمی خود را  در سال ۱۹۷۵ با سازمان آزادی بخش فلسطین آغاز کرد؛ درسال ۱۹۸۸ دولت فلسطین را به رسمیت شناخت و همچنین بر مبنای توافق‌های اسلو در سال‌های ۱۹۹۳ و ۱۹۹۵ تشکیلات خودگردان فلسطین را به رسمیت می‌شناسد. ترکیه به صورت مستقیم یا غیرمستقیم از طریق سازمان‌های بین المللی مانند آنروا کمک‌هایی در زمینه‌های مختلف در اختیار گروه‌های فلسطینی قرار می‌دهد که مجموع این کمک‌ها از سال  ۱۹۹۵ تاکنون به بیش از ۳۰۰ میلیون دلار می‌رسد. سازمان همکاری بین‌المللی توسعه ترکیه (TIKA) در سال ۲۰۰۵ مقر خود در رام الله را افتتاح کرد که هدف اصلی آن کمک به بهبود شرایط اقتصادی فلسطینیان بوده است.[۷]

پس ‌از آن‌که اختلافات در میان گروه‌های فلسطینی شکل گرفت، ترکیه همواره سعی داشته که نقش میانجی را ایفا کند و گمانه‌زنی‌ها در ماه‌های اخیر در مورد جایگزینی نقش مصر توسط ترکیه شدت گرفته است. در هفته‌های اخیر، سفر هیئت‌های فلسطینی برای مذاکره و آشتی ملی در ترکیه را می‌توان نشانی از تلاش‌های ترکیه برای ایفای نقش بیشتر در مسائل مرتبط با فلسطین در نظر گرفت. اقدامات ترکیه در حمایت از گروه‌های فلسطینی در ماه‌های اخیر افزایش‌یافته و به‌نظر می‌رسد ترکیه پس از توافق اخیر رژیم صهیونیستی و امارات-بحرین توازن را به ضرر خود در نظر گرفته و سعی دارد که نقش‌آفرینی بیشتری در این رابطه داشته باشد. دولت ترکیه پس از پیروزی ترامپ همواره اقدامات ایالات‌متحده در رابطه با فلسطین را مورد انتقاد قرار داده و تلاش‌های خود برای تأثیرگذاری بیشتر در این رابطه را پیگیر بوده است. محکوم کردن انتقال سفارت ایالات متحده از تل‌آویو به بیت‌المقدس، محکوم کردن معامله‌ی قرن وتوافق اخیر، بخشی از اقدامات ترکیه بوده است و همچنین  پس از اعلام انتقال سفارت صربستان از تل‌آویو به بیت المقدس، رئیس جمهور ترکیه در تماسی تلفنی از همتای صرب خود خواست که این مسئله را مورد تجدید نظر قرار دهد.

تعارض و همسویی منافع ایران و ترکیه

جمهوری اسلامی ایران مهم‌ترین حامی گروه‌های مقاومت در منطقه، همواره بر عدم به رسمیت شناختن رژیم غاصب صهیونیستی تأکید کرده و سیاست خارجی خود را بر این اساس پی‌ریزی نموده و این درحالی‌است که ترکیه، رژیم صهیونیستی را به رسمیت می‌شناسد و مرزهای قبل از ۱۹۶۷ را مبنای اقدامات خود قرار داده است. این تفاوت در رویکرد به مسئله‌ی فلسطین، همواره باعث شده است که نزدیکی دو کشور با چالش‌هایی روبرو شود. علاوه بر مسائل مرتبط با فلسطین موارد دیگری نیز در همین رابطه مورد بحث  بوده است. یکی از مهم‌ترین چالش‌ها، بحران سوریه و حمایت دولت ترکیه از گروه‌های تکفیری و تروریستی برای سرنگونی دولت رسمی سوریه می‌باشد که برخلاف سیاست خارجی ایران بوده و در راستای اهداف رژیم صهیونیستی برای تضعیف جبهه مقاومت می‌باشد. به نظر می‌رسد ترکیه در مسئله‌ی فلسطین نیز منافع اقتصادی و سیاسی خود را مورد توجه قرار دهد و حمایت‌هایی که از گروه‌های فلسطینی انجام می‌دهد در راستای امتیازگیری از رژیم صهیونیستی باشد. دعوت و میزبانی از گروه‌های فلسطینی در هفته‌های اخیر را می‌توان نمونه‌ای از اقدامات ترکیه برای تأثیرگذاری در نظر گرفت که در آن دعوت از حماس روی سخت ترکیه در رابطه با رژیم صهیونیستی و فتح روی نرم این کشور را نشان می‌دهد. این دوگانگی و تلاش برای میانجی‌گری میان رژیم صهیونیستی و گروه‌های خودگردان فلسطینی بیشتر از آن‌که با آرمان فلسطین مرتبط باشد به امتیاز گیری از رژیم صهیونیستی مرتبط است.

صلح اخیر میان امارات متحده-بحرین با رژیم صهیونیستی می‌تواند توازن را برعلیه هردو کشور ایران و ترکیه برهم زند که ایران بیش از ترکیه تحت تأثیر این مسئله قرار خواهد گرفت. امارات در مسائل گوناگونی با ترکیه دچار چالش می‌باشد و مهم‌ترین آن حمایت‌های این کشور از خلیفه حفتر در بحران لیبی می‌باشد و بهم خوردن دشمنی میان امارات و رژیم صهیونیستی می‌تواند توازن را به ضرر ترکیه برهم زند. ازاین‌رو همکاری و هم سویی ایران و ترکیه می‌تواند در بلندمدت توازن برهم‌خورده‌ی فعلی را برگرداند. مهم‌ترین مسئله‌ای که در این میان وجود دارد سطح همکاری‌های رژیم صهیونیستی و امارات می‌باشد که همچنان برای قضاوت در این رابطه به دلیل شرایط سیاسی موجود در ایالات‌متحده و فشار دیگر دولت‌های منطقه زود است. چنانچه روابط امارات و رژیم صهیونیستی موجب تسری به کشورهای دیگر و همچنین به مسائل امنیتی شود، ترکیه و ایران ناچار به همکاری‌های گسترده‌تر با یکدیگر خواهند بود.

رویکرد منطقه‌ای ترکیه پس از توافق اخیر می‌تواند چرخشی معنادار به سمت ایران داشته باشد ولی این مسئله تا دقیق شدن سطح همکاری‌های امارات متحده با رژیم صهیونیستی و امکان عادی‌سازی دیگر کشورهای عربی با این رژیم به تأخیر خواهد افتاد

رویکرد منطقه‌ای ترکیه پس از توافق اخیر می‌تواند چرخشی معنادار به سمت ایران داشته باشد ولی این مسئله تا دقیق شدن سطح همکاری‌های امارات متحده با رژیم صهیونیستی و امکان عادی‌سازی دیگر کشورهای عربی با این رژیم به تأخیر خواهد افتاد. رژیم صهیونیستی برای عادی‌سازی روابط با سودان پس‌ازاین توافق به دلیل ناآرامی‌های موجود در این کشور تلاش خواهد کرد. همچنین پس از مرگ امیر کویت که یکی از مهم‌ترین مخالفان عادی‌سازی با رژیم صهیونیستی بود گمانه‌زنی‌ها در مورد عادی‌سازی روابط کویت افزایش می‌یابد. عادی‌سازی روابط رژیم صهیونیستی با عربستان را می‌توان مهم‌ترین عاملی دانست که در صورت وقوع، ایران و ترکیه را هم‌سوتر خواهد کرد. قطر نیز همواره به دلیل مشکلات خود با عربستان، با ترکیه هم سو بوده است و این می‌تواند ادامه‌دار باشد.

نتیجه‌گیری

عادی‌سازی روابط رژیم صهیونیستی و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس آخرین رویداد مهمی بوده که در رابطه با مسئله‌ی فلسطین اتفاق افتاده و از همین رو کشورهای منطقه با تردید و نگرانی به مسئله‌ی فوق نگاه می‌کنند. ترکیه نیز به دلیل منافع خود در ابعاد گوناگون سیاسی و اجتماعی همواره درصدد بوده که مسئله‌ی فلسطین را موردتوجه قرار دهد. این مسئله ازآن‌جهت اهمیت دارد که فلسطین مسئله‌ی جهان اسلام هست و هریک از کشورهای مدعی رهبری درصدد حل این موضوع  می‌باشند. روابط ترکیه با رژیم صهیونیستی سابقه‌ای طولانی دارد و به شکل‌گیری این رژیم غاصب برمی‌گردد و از همان ابتدا سیاست‌های دوگانه‌ای در روابط ترکیه و این رژیم مشاهده می‌شود و دوگانگی در سال‌های پس از به قدرت رسیدن حزب عدالت و توسعه نمودی تازه یافته است. درحالی‌که سیاست‌های اعلامی ترکیه علیه رژیم غاصب صهیونیستی بوده اما همچنان روابط اقتصادی مستحکمی میان ترکیه و رژیم صهیونیستی برقرار است.

درحالی‌که سیاست‌های اعلامی ترکیه علیه رژیم غاصب صهیونیستی بوده اما همچنان روابط اقتصادی مستحکمی میان ترکیه و رژیم صهیونیستی برقرار است

روابط کنسولی و دیپلماتیک همچنان ادامه دارد. ترکیه مرزهای قبل از ۱۹۶۷ را مبنای سیاست‌های خود قرار داده و در همین راستا از گروه‌های فلسطینی حمایت می‌کند. روابط خوب ترکیه با گروه‌های فلسطینی و تلاش برای میانجی‌گری میان آن‌ها نیز در راستای فشار بیشتر بر رژیم صهیونیستی برای تعدیل سیاست خارجی این رژیم و همچنین ایفای نقش بیشتر و تلاش برای رهبری جهان اسلام است. ترکیه و ایران روابط پیچیده‌ای را در مورد فلسطین و آرمانش دارند و نمود این مسئله به شناسایی رژیم صهیونیستی و همچنین تلاش برای خدشه واردکردن به محور مقاومت توسط ترکیه برمی‌گردد. با توافق اخیر میان امارات، بحرین و رژیم صهیونیستی معادلات منطقه‌ای به نفع رژیم غاصب در حال تغییر کردن است که این مسئله برای جمهوری اسلامی و ترکیه خوشایند نیست فلذا گمانه‌زنی‌های زیادی در رابطه با همکاری بیشتر ترکیه و ایران در مسائل مختلف منطقه می‌شود. توافق اخیر می‌تواند در بلندمدت و در صورت ادامه‌دار بودن و تسرّی به کشورهای دیگر منطقه موجب نزدیکی ایران و ترکیه برای توازن قوا شود، اما در کوتاه‌مدت به دلیل مشخص نبودن ابعاد کامل این توافق و عدم قطعیت‌ها در مورد نحوه‌ی اجرا و ادامه‌دار بودن آن، تغییرات اساسی در سیاست خارجی کشورهای منطقه دور از ذهن است.

منابع

[۱] – .Jewish Virtual Library,  “Israel International Relations: Turkey-Israel Relations”, no date, at: https://www.jewishvirtuallibrary.org/turkey-israel-relations

[۲]– رامین ولی‌زاده، « رویکرد ضد اسرائیلی ترکیه؛ از اعلام تا اِعمال»، اندیشکده راهبردی تبیین، منتشرشده در تاریخ ۲۴ شهریور ۱۳۹۸، قابل بازیابی در پیوند ذیل:

http://tabyincenter.ir/33864

[۳] – Katrin Bennhold, “Leaders of Turkey and Israel Clash at Davos”, Jan 29, 2009, at: https://www.nytimes.com/2009/01/30/world/europe/30clash.html

[۴]  – DAILY SABAH, “Israeli businesses shifted Chinese orders to Turkey during pandemic”, May 29, 2020, at: https://www.dailysabah.com/business/economy/israeli-businesses-shifted-chinese-orders-to-turkey-during-pandemic

[۵]– Menashe Carmon, “Turkish-Israeli Economic Relations in a Period of Turbulence and Political Uncertainty”,

March 15, 2018, at : https://dayan.org/content/turkish-israeli-economic-relations-period-turbulence-and-political-uncertainty

[۶] – Michal Raz-Chaimovitz, “Turkish Airlines to launch Tel Aviv – Antalya flights next week”, ۲۲ Jul, 2020, at: https://en.globes.co.il/en/article-turkish-airlines-to-launch-tel-aviv-antalya-flights-next-week-1001336922

[۷]– Ministry of foreign affairs of Turkey, Turkey´s Political Relations with the State of Palestine, no date, at:

http://www.mfa.gov.tr/turkey_s-political-relations-with-the-palestinian-national-authority.en.mfa

نوع مطلب : بهتربشناسیم(سیاسی)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 16 مهر 1399
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات