۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن

تحولات مدیترانه شرقی، کنشگری اتحادیه اروپا و راهکارهای تنش‌زدایی

  اگرچه گروه بین‌المللی بحران تلاش کرده تا راهکارهایی برای تنش‌زدایی از تحولات مدیترانه شرقی ارائه کند، اما تنوع بازیگران و تعارض مطلوبیت‌ها، احتمالاً این منطقه را به یکی از کانون‌های مستعد منازعه تبدیل خواهد کرد.

اندیشکده راهبردی تبیین- گروه بین‌المللی بحران[۱] در یادداشتی[۲] تحلیلی با طرح این پرسش که «چگونه می‌توان تنش‌ها در مدیترانه شرقی را کاهش داد؟»، به بررسی منازعات ترکیه و یونان در این منطقه، نقش اتحادیه اروپا و راهکارهای تنش‌زدایی پرداخته است. این گزارش در ابتدا مختصات منازعات، مسائل و چالش‌های موجود را تحلیل کرده و سپس به کنشگری اتحادیه اروپا، ایالات متحده و روسیه می‌پردازد. گزارش مذکور در انتها با ارائه راهکارهایی، معتقد است می‌توان با مجموعه‌ای از اقدامات متقابل از سوی ترکیه و اعضای اتحادیه اروپا، تنش‌ها مدیترانه شرقی را کاهش داد. نوشتار پیشِ رو، ترجمه، تلخیص و نقدی بر گزارش گروه بین‌المللی بحران درباره تحولات مدیترانه است.

مختصات منازعات در مدیترانه شرقی

براساس گزارش گروه بین‌المللی بحران، اگرچه ترکیه و یونان از آستانه رویارویی نظامی گامی به عقب برداشته‌اند، اما مشکلات همچنان وجود دارد. رهبران اروپایی از بروز نشانه‌های آشتی میان طرفین استقبال کرده و آن‌ها را به آغاز گفت‌وگو فراخوانده‌اند. در این چارچوب، رایزنی رهبران اروپایی با طرفین، باعث شد تا آنکارا کشتی اکتشافی خود از مدیترانه را فرابخواند و مقامات نظامی دو کشور نیز در مقر ناتو با یکدیگر دیدار کنند.

گزارش معتقد است سه عامل مهم باعث ایجاد تنش در روابط آنکارا و آتن شده است. نخستین عامل تنش، اختلاف طرفین بر سر قبرس و مرزهای دریایی ترکیه با یونان در سواحل جنوبی این کشور و در اطراف دریای اژه است. ترکیه و یونان تلاش می‌کنند تا بر دریا، آسمان و جزایر صخره‌ای مدیترانه مسلط شوند. طرفین در سال ۲۰۰۲، حدود گفت‌وگوهای طولانی و مفصلی را درباره تعیین خطوط مرزی در دریای اژه انجام دادند که شامل بیش از ۲ هزار و ۴۰۰ جزیره می‌شود که بیشتر یونانی هستند؛ این جزایر اما از سوی دیگر مسیرهای کشتیرانی دریایی ترکیه هستند که برای اقتصاد و امنیت این کشور حیاتی محسوب می‌‎شوند. گفت‌وگوهای مذکور در سال ۲۰۱۶ به شکست انجامید.

ترکیه احساس می‌کند از سوی سایر طرف‌ها و به‌صورت فزاینده‌ای از سوی صدها جزیره یونانی محاصره شده است. آنکارا واهمه دارد که از بخش مهمی از دریای اژه و مسیرهای دریایی آن جدا شود و یونان به صورت یک‌جانبه قلمرو آبی خود را توسعه دهد

دومین عامل تنش، اکتشاف گاز در اطراف قبرس است. اکتشاف در این منطقه از سوی شرکت‌های بین‌المللی، پس از سال ۲۰۱۱ افزایش یافت. یافته‌های این اکتشافات نشان دادند که به شرطی که قبرس بتواند قراردادهایی را با دولت‌های ساحلی برای احداث زیرساخت‌های صادرات انرژی منعقد کند، اقتصاد این کشور متحول و امنیت انرژی جزایر تقویت می‌شود و همچنین قیمت انرژی کاهش می‌یابد؛ در این شرایط، ترکیه اما تمایل داشت هاب انرژی اروپا شده و وابستگی خود به منابع انرژی روسیه را کاهش دهد. با تصمیم قبرس، مصر، رژیم صهیونیستی و یونان برای احداث یک خط لوله به سمت اروپا، آنکارا کشتی حفاری خود را به شمال شرق و غرب قبرس اعزام کرد.

سومین عامل تنش از دیدگاه گروه بحران، سیاست خارجی ترکیه در غرب آسیاست که باعث شده تا سایر طرف‌ها به کشمکش‌های این منطقه کشیده شوند. پس از تحولات موسوم به بهار عربی در سال ۲۰۱۱، آنکارا تلاش کرد تا از قدرت‌گیری اخوان المسلمین حمایت کند. حمایت ترکیه از «محمد مرسی» در مصر و دولت وفاق ملی در لیبی و انعقاد توافق ترسیم خطوط دریایی با این دولت، ازجمله اقدامات تنش‌زای ترکیه محسوب می‌شود که باعث شد یونان نیز با مصر، توافق تعیین خطوط دریایی امضا کند. در ادامه، تحولات لیبی، پای امارات را به منطقه باز کرد و رژیم صهیونیستی نیز به حمایت از یونان پرداخت. ایتالیا هم که دارنده شرکت «اِنی[۳]» به عنوان یکی از بزرگترین پیمانکاران حوزه نفت و گاز منطقه است، تلاش می‌کند تا از یونان به عنوان عضو اتحادیه اروپا و قبرس و همچنین مصر -به دلیل قرادادهای اکتشافی ایتالیا با قاهره- حمایت کند.

گزارش در ادامه به ورود فرانسه به پازل تحولات مدیترانه اشاره می‌کند که درخواست کرده به انجمن گازی شرق مدیترانه شامل قبرس، ایتالیا، رژیم صهیونیستی، یونان، مصر، اردن و فلسطین بپیوندد. پاریس اختلافات متعددی با آنکارا دارد. در ماه جون، یک کشتی جنگی فرانسه تلاش کرد تا یک کشتی ترک را در چارچوب تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه لیبی، بازرسی کند. رویدادی که تنش‌ها بین طرفین را افزایش داد.

در این میان، ترکیه احساس می‌کند از سوی سایر طرف‌ها و به‌صورت فزاینده‌ای از سوی صدها جزیره یونانی محاصره شده است. آنکارا واهمه دارد که از بخش مهمی از دریای اژه و مسیرهای دریایی آن جدا شود و یونان به صورت یک‌جانبه قلمرو آبی خود را توسعه دهد. دیپلمات‌های ترک به گروه بحران گفته‌اند که ترکیه، یک «سهم عادلانه» از منابع گازی مدیترانه می‌خواهد. در سوی مقابل، یونان نیز درباره امنیت صدها جزیره‌ خود که به مرزهای ترکیه نزدیک هستند، نگران و معتقد است رویکرد تهاجمی ترکیه، منازعات را تشدید می‌کند.

کنشگری بازیگران فرامنطقه‌ای

گزارش در بخش دیگری، به نقش بازیگران فرامنطقه‌ای در تحولات شرق مدیترانه اشاره می‌کند. شعله‌ور شدن منازعات مدیترانه در سال ۲۰۲۰ در برهه‌ای اتفاق افتاده که نقش رهبری جهانی ایالات متحده در حال افول است. در گذشته، آمریکا تنش میان ترکیه و یونان در شرق مدیترانه را تعدیل می‌کرد. در سال ۱۹۹۶، آمریکا در منازعه طرفین بر سر دو جزیره، میانجی‌گری کرد و باعث شد نیروهای نظامی ترکیه از یک جزیره صخره‌ایِ مورد نزاع با یونان خارج شوند. این‌بار اما واشنگتن کمتر بی‌طرفانه ظاهر شده است. در این راستا، «مایک پمئو» ۱۲ سپتامبر به قبرس سفر کرد و «دونالد ترامپ» نیز سه دهه تحریم فروش تسلیحات به دولت قبرس(بخش یونانی) را در ۱۵ سپتامبر لغو کرد.

اقدامات تنبیهی مانند محرومیتِ شرکت‌های ترک از بنادر اتحادیه اروپا، تحریم‌های بخشی، قطع بودجه اختصاص‌یافته به ترکیه برای سهولت در الحاق به اتحادیه اروپا یا فسخ کامل نامزدی ترکیه برای عضویت در این اتحادیه، باعث تقویت مواضع تندروها در سیاست داخلی ترکیه می‌شود

روسیه اما برخلاف آمریکا، تلاش‌ می‌کند در تحولات این منطقه نقش‌آفرین باشد؛ هرچند که تاکون موفق نبوده است. مسکو به دلیل روابط خوبی که با جمهوری قبرس دارد، اعلام کرده که آماده کمک به گفت‌وگوی این جمهوری با ترکیه در مورد اکتشاف انرژی در شرق مدیترانه است. آنکارا اما این پیشنهاد را رد کرده است. جمهوری قبرس ماه‌هاست که تلاش می‌کند افراد و شرکت‌های ترکیه‌ای بیشتری را به لیستی که انسداد دارایی ممنوعیت سفر به آنکارا دارند، اضافه کند. اما این اقدامات، همچنان حمایت کامل اعضای اتحادیه اروپا را جلب نکرده است.

فرانسه، یونان و اتریش از اقدامات تنبیهی علیه آنکارا حمایت کرده و معتقدند هرگونه شکاف در اتحادیه، سبب تقویت رویکرد تهاجمی «رجب طیب اردوغان» می‌شود. با این حال، آلمان، لهستان، مجارستان، جمهوری چک و اسلواکی تمایل به گفت‌وگو با آنکارا دارند. زیرا نگران اقدام متقابل ترکیه در باز کردن مسیر مهاجران به سمت اروپا هستند. در سوی مقابل، ایتالیا، مالت و اسپانیا که منافع مشترکی با ترکیه در بحران لیبی دارند، در حمایت از اعمال تحریم‌های اتحادیه علیه آنکارا مردد هستند.

در مجموع، اتحادیه اروپا در ماه‌های اخیر تلاش کرده تا انگیزه‌های جدیدی برای آغاز گفت‌وگوها، پیشِ روی ترکیه قرار دهد. در یکی از این ابتکارات امیدوارکننده، رئیس شورای اروپا، آنکارا را برای شرکت در یک کنفرانس چندجانبه با حضور رهبران کشورها، برای حل و فصل منازعات و پرداختن به موضوعاتی نظیر تقسیم درآمدهای گازی، مسئله مهاجران و تعیین خطوط دریایی دعوت کرد.

الزامات کنشگری اروپا

گزارش در بخش انتهایی به الزامات کنشگری اتحادیه اروپا برای کاهش تنش در شرق مدیترانه می‌پردازد و معتقد است رهبران اتحادیه اروپا به جای تمرکز بر تحریم‌ها، باید زمان بیشتری برای گفت‌وگو اختصاص دهند. اقدامات تنبیهی مانند محرومیتِ شرکت‌های ترک از بنادر اتحادیه اروپا، تحریم‌های بخشی، قطع بودجه اختصاص‌یافته به ترکیه برای سهولت در الحاق به اتحادیه اروپا یا فسخ کامل نامزدی ترکیه برای عضویت در این اتحادیه، باعث تقویت مواضع تندروها در سیاست داخلی ترکیه می‌شود.

مرزبندی مناطق دریایی از طریق گفت‌وگوهای فراگیر، اجتناب از برگزاری رزمایش‌های نظامی و پرهیز از بیان سخنان تحریک‌آمیز، ازجمله توصیه‌های گزارش برای تنش‌زدایی میان آتن و آنکاراست

آلمان، موقعیت مناسبی برای ترغیب ترکیه به آغاز گفت‌وگوها دارد؛ زیرا، بزرگترین شریک تجاری ترکیه در اتحادیه و مهم‌ترین سرمایه‌گذار خارجی درون اتحادیه در ترکیه است. «آنگلا مرکل» نیز روابط مناسبی با اردوغان دارد. با این وجود، ترکیه نیز باید کشتی حفاری خود را در سواحل خود نگه دارد؛ اگرچه مقامات ترک اعلام کرده‌اند این کشتی پس از تعمیرات جزئی به مأموریت خود بازخواهد گشت. توقف حفاری بر اساس مدلی که بین سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۶ اجرا شد نیز می‌تواند مؤثر واقع شود. در کنار این مسائل، می‌توان به سرمایه‌گذاری مشترک نیز به عنوان یکی دیگر از راهکارهای کاهش تنش نگریست. مرزبندی مناطق دریایی از طریق گفت‌وگوهای فراگیر، اجتناب از برگزاری رزمایش‌های نظامی و پرهیز از بیان سخنان تحریک‌آمیز، ازجمله توصیه‌های گزارش برای تنش‌زدایی میان آتن و آنکاراست.

نتیجه‌گیری و ارزیابی

گزارش گروه بین‌المللی بحران، معتقد است با وجود تنش‌های فزاینده میان ترکیه و یونان، مجموعه راهکارهایی را می‌توان به کار بست که به کاهش منازعات بیانجامد. گزارش، نقش ویژه‌ای برای اقدامات سلبی آنکارا و آتن مانند پرهیز آنکارا از اعزام مجدد کشتی حفاری به مناطق مورد مناقشه و اجتناب اتحادیه اروپا از تحریم ترکیه قائل است. از منظر گزارش مورد بحث، اتحادیه اروپا مهم‌ترین بازیگری است که می‌تواند تنش‌ها در مدیترانه را مدیریت کند.

با این وجود گزارش نسبت به برخی اختلافات اساسی در داخل اتحادیه اروپا که مانع از اتخاذ رویکردی واحد در سیاست خارجی این اتحادیه می‌شود، نپرداخته است. در این چارچوب، به نظر می‌رسد اتحادیه اهرم‌های چندان کارآمدی برای اثرگذاری، بدون امتیاز دادن به ترکیه در اختیار ندارد.

مسئله دیگری که می‌تواند عاملی برای تشدید تنش‌های میان ترکیه و رقبای اروپایی در مدیترانه باشد، بازگشت ترکیه به سیاست خارجی تهاجمی، احیای هویت‌گرایی در رویکردهای منطقه‌ای و تلاش برای برسازی دوگانه اسلام-مسیحیت در دوران حاضر است. موضوعی که احتمالاً عرصه‌های تقابل ترکیه با اروپا را افزایش دهد.

به هرروی فارغ از این‌که، بازیگران مؤثر در تحولات مدیترانه شرقی چه رویکردی را دنبال خواهند کرد، بعید به نظر می‌رسد در آینده کوتاه‌مدت، آستانه منازعات در این منطقه به برخوردهای نظامی منتج شود. هرچند که در جهانِ درحال گذار فعلی که روندهای توزیع قدرت در حال پیشروی است، هر رویدادی محتمل خواهد بود.

پی نوشت و منبع

[۱] International Crisis Group

[۲] https://www.crisisgroup.org/europe-central-asia/western-europemediterranean/how-defuse-tensions-eastern-mediterranean

[۳] ENI

http://tabyincenter.ir/38717نوع مطلب : بهتربشناسیم(سیاسی)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 8 مهر 1399
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات