۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن

تولد گروه‌های ضدآمریکایی در شرق فرات؛ پیشران‌ها و موانع

  با افزایش اقدامات نیروهای آمریکایی و شبه‌نظامیان کُرد علیه عشایر شرق فرات، امکان تولد گروه‌های مقاومت ضد آمریکایی در این منطقه مطرح است که البته پیشران‌ها و موانع متعددی در مسیر آن قرار دارد.

اندیشکده راهبردی تبیین- در هفته‌های اخیر، اخبار متعددی از برخی تحرکات عشایر و نیروهای مردمی در شرق فرات، علیه حضور نیروهای آمریکایی منتشر شده است. حمله راکتی به پایگاه آمریکا در استان دیرالزور، اعتراضات پراکنده، گاه به گاه و مصرانه مردم و عشایر در مسیر عبور کاروان‌های آمریکایی و برخی رویارویی‌های نیروهای آمریکایی و روسی را می‌توان ازجمله مشکلات دولت آمریکا در شرق فرات ارزیابی کرد. این تحرکات در سایه حضور نیروهای کرد وابسته به آمریکا شکل دیگری نیز به خود گرفته است. در همین راستا، استان‌های حسکه و رقه در شمال شرق و منطقه دیرالزور در قسمت شرق سوریه با افزایش اقدامات تروریستی شبه نظامیان کرد دموکراتیک سوریه (قسد) آماده رویارویی با نظامیان آمریکا و نیروهای وابسته به آن است. با این وجود به نظر می‌رسد اگرچه همچنان تا شکل‌گیری یک مقاومت منسجم از سوی نیروهای محلی در شرق فرات علیه نیروهای اشغالگر آمریکایی، فاصله زیادی وجود دارد، اما چندان دور از ذهن نیست که تحولات اخیر بارقه‌هایی از ظهور و بروز گروه‌های مقاومت باشد. موضوعی که کشوری چون ایران نیز در راستای تقویت آن حرکت خواهد نمود. چنین روندی، البته با برخی عوامل تشدید یا تضعیف می‌شود و همچنین می‌تواند در راستای مطلوبیت‌های جمهوری اسلامی ایران نیز باشد. بر این اساس، مقاله حاظر در عناوینی به شرح زیر به تولد گروه‌های ضدآمریکایی در شرق فرات و پیشران‌ها و موانع آن پرداخته است.

آخرین تحرکات گروه‌های مردمی در شرق فرات علیه نیروهای آمریکایی

اعتراض علیه نیروهای آمریکایی و شبه نظامیان وابسته به آن همواره جزو اولویت‌های سیاسی عشایر شرق فرات بوده است. بررسی تحرکات گروه‌های مردمی در شرق فرات روشن می‌سازد که بخصوص عشایر این منطقه در دو جبهه در حال مبارزه و در عین حال، تقویت قوا هستند. جبهه اول، تقابل با ارتش آمریکاست که گرچه رهبران سیاسی و بزرگان قبیله «العکیدات» سوریه اخیرا «ارتش العکیدات» را برای مبارزه با نظامیان آمریکایی تشکیل داده‌اند؛ اما با توجه به شرایط موجود هنوز اقدام چندانی به صورت مستقیم علیه نظامیان آمریکا صورت نگرفته است. جبهه دوم در مقابل نیروهای کرد مورد حمایت آمریکاست که البته خصومت در این جبهه شدت بیشتری به خود گرفته است. به ویژه با ربوده شدن حدود ۹ شهروند غیرنظامی سوریه توسط نیروهای دموکراتیک سوریه (کردها) این ستیز پررنگ‌تر شده است. در حال حاضر این نیروها که به نسبت اعراب، جمعیت زیادی را نیز به خود اختصاص داده‌اند، با کمک عناصر آمریکایی، بخش وسیعی از شمال شرق و شرق سوریه را اشغال کرده‌اند[۱].

از این‌رو ایران، همچون رهبران عشایر با تشکیل ارتش عشایر، با هدف مقابله با عناصر «نیروهای دموکراتیک سوریه» (قسد) و نیروهای آمریکایی موافق است

پیشران‌های تولد گروه‌های مقاومت ضد آمریکایی در شرق فرات

حضور پررنگ و افزایش تحرکات نیروهای آمریکایی و حامیان آن، با منافع عشایر منطقه شرق فرات همخوانی ندارد. این مسئله احتمال ظهور نیروهای مقاومت را در مقابل شرایط بحرانی کنونی بالا برده است. در همین راستا، به نظر می‌رسد برای ظهور گروه‌های مقاومت ضد آمریکایی در شرق فرات، چند پیشران قابل تصور است:

۱- میادین نفتی

این یک واقعیت است که بیشترین میادین نفتی سوریه در منقطه شمال و شرق فرات قرار دارد. در حال حاضر شبه نظامیان کُرد از فروش نفت این مناطق درآمدهای نجومی بدست می‌آورند. پیش از این نیز اسنادی منتشر شد که ثابت می‌کرد، نیروهای کرد بدون هماهنگی با دولت سوریه با یک شرکت آمریکایی برای استخراج نفت، قراردادی را امضا کرده‌اند و حتی این قرارداد تنظیم و نهایی شده است. از این‌رو، این رویداد، زنگ خطری برای نیروهای مردمی و عشایر سوریه است تا درصدد بازپس‌گیری مناطق حیاتی خود باشند. مناطقی که در صورت آزادسازی و صادرات بدون مانع، می‌تواند مشکلات معیشیتی آن‌ها را به حداقل برساند[۲].

۲- حمایت ایران از گروه‌های ضد آمریکایی

دولت ایران بر ضرورت یکسان‌سازی نوع نگاه نسبت به حضور نیروهای اشغالگر آمریکایی، تأکید دارد. ایران معتقد است اقدامات تروریستی و خشونت‌بار کردها که با حمایت آمریکا صورت می‌گیرد، به تدریج تمامی خطوط قرمز را پشت سر خواهد گذاشت و در صورت سکوت به ضرر منافع تهران خواهد بود. از این‌رو ایران نیز، همچون رهبران عشایر با تشکیل ارتش عشایر، با هدف مقابله با عناصر «نیروهای دموکراتیک سوریه» (قسد) و نیروهای آمریکایی موافق است.

دولت مرکزی با حمایت و تجهیز عشایر می‌تواند دو معضل افزایش مشکلات اقتصادی در شرق فرات و ناامنی مناطق شهری و روستایی را کاهش دهد

۳- حمایت دولت مرکزی

همانطور که «نواف البشیر» شیخ عشیره «البقاره» در شمال شرق سوریه می­گوید: «عشایر در صورت حمایت دولت سوریه می‌توانند به یک مقاومت مسلحانه قدرتمند در مقابل عناصر قسد و نیروهای آمریکایی تبدیل شوند[۳]»، این مهم برای دولت مرکزی سوریه نیز به شدت حیاتی است. دولت مرکزی با حمایت و تجهیز عشایر می‌تواند دو معضل افزایش مشکلات اقتصادی در شرق فرات و ناامنی مناطق شهری و روستایی را کاهش دهد. دمشق همچنین با حمایت نیروهای عشایر و تشکیل «شورای رهبری» و هیئت سیاسی قبایل و پیروزی احتمالی، می‌تواند در این مناطق پرچم سوریه را نصب و اقتدار خود را تثبیت کند[۴].

۴- همسویی عشایر با دولت مرکزی

عشایر شرق فرات به لحاظ بینش سیاسی و مذهبی به رویکرد دولت‌های سوریه و ایران قرابت زیادی دارند. به عنوان مثال عشیره «البقاره» یکی از بزرگ‌ترین عشایر ذی‌نفوذ منطقه فرات و حومه حلب قلمداد می­شود. به ویژه این‌که نسب آن‌ها به امام محمد باقر(ع) می­رسد[۵]. همچنین اعضای این عشیره حتی در کشورهایی چون عراق و ترکیه نیز صاحب نفوذ بوده و حضور دارند. به لحاظ جمعیتی نیز تعداد اعضای این عشیره در سوریه حدودا به یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر می‌رسد. مجموع این ظرفیت­ها و خشم آن‌ها از اقدامات کردها و فشارهای نظامی آمریکا، شرایطی مناسب برای وحدت در نظر و عمل مابین دولت مرکزی و عشایر و در نهایت ظهور نیروهای مردمی علیه آمریکا و متحدان آن فراهم آورده است[۶].

موانع تولد گروه‌های مقاومت ضد آمریکایی در شرق فرات

با وجود پیشران‌های مطرح شده، به نظر می‌رسد گروه‌های عشایر مقاومت در منطقه شرق فرات موانعی به شرح زیر را رویاروی خود خواهند داشت.

۱- تضعیف عشایر در اثر جنگ ده ‌ساله

 گرچه تاکنون عشایر منطقه «السبخه»، «البقاره» و «العکیدات» در شرق و شمال شرق سوریه از تشکیل ارتش عشایر حمایت کرده و حتی شیوخ و سرشناسان قبیله «العکیدات» سوریه به‌ تازگی از تشکیل «ارتش العکیدات» برای مقابله با اشغالگران آمریکایی خبر دادند؛ اما مقاومت مردمی بخصوص عشایر حسکه، نیاز مبرمی به هماهنگی میان نیروهای خودی و حمایت دولت مرکزی دارد. لذا باید به گونه‌ای این حمایت‌ها افزایش یابد که دامنه این مقاومت وسعت یافته و شامل همه مناطق شرق سوریه یعنی استان­­‌های رقه، حسکه و دیرالزور شود. این مسئله در گام نخست همت عشایر و رؤسای آن را می‌­طلبد.

۲- تبلیغات منفی رسانه­های برون مرزی

 کمک‌های پراکنده دولت مرکزی سوریه و هدف آن‌ها از تأسیس ارتش عشایر، بخصوص در خارج از کشور همواره با تبلیغاتی روبه‌رو بوده که ذهنیت مردم و حامیان دولت را به چالش می‌کشد. عمده این تبلیغات از طرف رسانه­‌های مورد حمایت آمریکا برای جلوگیری از جذب جوانان عشایری حاضر در نیروهای کرد و یا در خارج از این شبه نظامیان، با اغفال و در ازای حمایت مالی صورت می‌گیرد[۷].

گرچه تاکنون عشایر منطقه «السبخه»، «البقاره» و «العکیدات» در شرق و شمال شرق سوریه از تشکیل ارتش عشایر حمایت کرده و حتی شیوخ و سرشناسان قبیله «العکیدات» سوریه به‌ تازگی از تشکیل «ارتش العکیدات» برای مقابله با اشغالگران آمریکایی خبر دادند؛ اما مقاومت مردمی بخصوص عشایر حسکه، نیاز مبرمی به هماهنگی میان نیروهای خودی و حمایت دولت مرکزی دارد

۳-تسلط نظامی کردها بر عشایر

علاوه بر جمعیت نظامی بیشتر کردها در شرق، این نیروها در شرق فرات بخصوص در شهر رقه از تجهیزات سنگین نظامی مانند خودروهای زرهی برخوردار هستند. این درحالی است که سلاح‌هایی که گروه‌های مبارز عشایر تاکنون مورد استفاده قرار داده‌اند، بیشتر شامل جنگ‌افزارهای کوچک و نهایتا متوسط است. این افراد اکثر این سلاح‌ها را حتی پیش از درگیری­ها، در منازل خود داشته‌اند.

۴-نقش‌آفرینی بازیگرانی مانند امارات و عربستان

عربستان و امارات همواره به صورت مستقیم یا غیر مستقیم از شبه نظامیان کرد حمایت کرده‌اند. واقعیت آن است که ریاض و ابوظبی برای پیگیری اهداف خود در شرق فرات به همکاری و اتحاد میان جریان‌های مختلف کردی در سوریه نیاز جدی دارند و به همین دلیل ضمن تلاش برای همراه ساختن تمام جریان‌های کردی در سوریه می‌کوشند شیوخ عرب منطقه را نیز با این برنامه‌ها هماهنگ سازند. «درواقع علاوه بر اختلافات قومیتی جریان‌های کرد و عرب منطقه، تضادهای درون‌گروهی جریان‌های کردی نیز موانع مهمی در مقابل اهداف سعودی و آمریکایی است. اما در این بین مهم‌ترین گروه کردی که عربستان و آمریکا به آن نزدیک شده و در شرق فرات فعالیت می‌کند، یگان‌های مدافع خلق(ی پ گ) هستند که همراه با آمریکا و تا حدودی متحد ارتش آزاد هستند و بخشی از اعراب شرق فرات را نیز به عضویت خود درآورده‌اند»[۸].

امکان‌سنجی نقش‌آفرینی ایران در شکل‌گیری و تقویت گروه‌های ضد آمریکایی در شرق فرات

در ارتباط با نقش موثر ایران در زمینه تقویت نیروهای ضد آمریکایی ابتدا باید به این مطلب اشاره کرد که منافع مشترک دولت ایران و سوریه و همچنین عشایر شرق فرات، امکان این حمایت­ها را دوچندان می‌کند. این یک واقعیت است که روابط ایران با سوریه از جمله باسابقه‌ترین روابط سیاسی، اقتصادی و نظامی این کشور با یک کشور عربی در منطقه خاورمیانه است. روابطی که به بخاطر نوع تفکرات سیاسی و نقاط مشترک زیادی که در اهداف رهبران دو کشور بوده، همواره تمایل به حفظ روابط در حد مطلوب را موجب شده ‌است. از طرفی در واقع، نه ایران و نه دولت سوریه ارتش عشایری را نیروی برانداز یا گریز از مرکز قلمداد نمی‌کنند. بنابراین، وضع موجود ضمن تدارک بستر ورود غیر مستقیم ایران برای کمک به نیروهای عشایر، توانمندی‌های ارتش سوریه را نیز برای مقابله با اشغالگران و گروه‌های تروریستی که خطری بالقوه برای منافع ایران محسوب می‌شود، افزایش می­دهد.

نه ایران و نه دولت سوریه ارتش عشایری را نیروی برانداز یا گریز از مرکز قلمداد نمی‌کنند. بنابراین، وضع موجود ضمن تدارک بستر ورود غیر مستقیم ایران برای کمک به نیروهای عشایر، توانمندی‌های ارتش سوریه را نیز برای مقابله با اشغالگران و گروه‌های تروریستی افزایش می دهد

نتیجه‌گیری

به نظر می‌رسد ترکیبی از عواملی چون ۱-حمله عناصر مورد حمایت آمریکا یعنی شبه نظامیان کرد و قتل رهبران عشیره‌‌های مختلف از جمله عشیره «البقاره» و «العکیدات»؛ ۲-ربودن ده‌ها نفر از شهروندان مناطق زیر اشغال آمریکا و کردها؛ ۳-حضور میادین بزرگ نفتی سوریه در منطقه شرق و شمال شرقی سوریه که بخش زیادی از آن در کنترل آمریکا و شبه نظامیان کرد است، سبب خشم عشایر سوریه در شرق و شمال شرق این کشور شده است. از این‌رو عشایر مناطق شرقی و شمال شرق سوریه خواستار پایان دادن به اشغالگری شبه نظامیان کرد و آمریکا در این مناطق و حفظ تمامیت ارضی در چارچوب نظام سوریه هستند. بخصوص عشایر حسکه که از ابتدای بحران سوریه وفادار به حکومت بوده و تاکنون اجازه نداده­اند که برخی شیوخ عشایر که به دولت آمریکا دل بسته‌اند، مواضع آنان را خدشه‌دار کنند. بر این اساس، تشکیل ارتش عشایر سوریه با هدف مقاومت مسلحانه در مقابل اشغالگران در دستور کار عشایر شرق و شمال شرق این کشور قرار گرفته است. عشایر در استان‌های شرق فرات، آمریکا را حامی طرح‌های جدایی‌طلبانه که وضعیت منطقه را تغییر می‌دهد، می‌دانند. این دیدگاه میان عشایر منطقه شرق فرات می‌تواند زمینه‌ساز حمایت ایران از این گروه و توانمند کردن آن‌ها در راستای منافع دولت‌های سوریه و جمهوری اسلامی ایران باشد.

منابع

[۱] -ایران پرس، «ارتش عشایری سوریه؛ گام مهمی برای مقابله با اشغالگران»، ۲۲/۵/ ۱۳۹۹، قابل بازیابی در پیوند زیر:

https://farsi.iranpress.com/middle_east-i186756

[۲] -خبرگزاری تسنیم، «ارتش آمریکا در شرق فرات به دنبال نفت سوریه است»، ۱۳/۸، ۱۳۹۸، قابل بازیابی در پیوند زیر:

https://www.tasnimnews.com/fa/news/1398/08/13/2133594

[۳] -العالم، «درخواست عشایر سوریه برای تشکیل ‘ارتش عشایر’ برای مقابله با آمریکا»،۱۹/۶/۱۳۹۹، قابل بازیابی در پیوند زیر:

https://fa.alalamtv.net/news/5095676

[۴] -اسینا، «عضو پارلمان سوریه: مقاومت مردمی علیه آمریکا از شرق فرات آغاز می‌شود»، ۸/۲/۱۳۹۹، قابل بازیابی در پیوند زیر:

 http://www.isna.ir/news/99020805752

[۵] -برخط نیوز، «درخواست عشایر سوریه برای تشکیل «ارتش عشایر» برای مقابله با آمریکا»، قابل بازیابی در پیوند زیر:

https://www.barkhat.news/world/159714066237/syrian-nomads-call-for-the-formation-of-a-nomadic-army-to-confront-the-united-states

[۶] -خبرگزاری فارس، «تأکید عشایر شرق سوریه بر مقابله با اشغالگری آمریکا و شبه‌نظامیان کُرد»، ۱۶/۵/۱۳۹۹، قابل بازیابی در پیوند زیر:

https://www.farsnews.ir/news/13990516000272/

[۷] -محسن شفیعی سیف آبادی، «تحولات شرق فرات؛ جایگاه بازیگران مختلف و سناریوهای پیش‌رو»، ۹/۹/۱۳۹۸، قابل بازیابی در پیوند زیر:

http://tabyincenter.ir/34605

[۸] – احد نوری اصل، «دلایل ورود عربستان به شرق فرات و چگونگی واکنش بازیگران داخلی و خارجی»، ۱۸ تیر ۱۳۹۸، قابل بازیابی در پیوند زیر:

http://tabyincenter.ir/32890

نوع مطلب : بهتربشناسیم(سیاسی)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 5 مهر 1399
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic