۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن

جنگ قریب الوقوع حزب ‎­الله و رژیم صهیونیستی؛ علل و پیامدها

  رسانه های رژیم صهیونیستی و منطقه اخیراً بر احتمال جنگ قریب‎ الوقوع با حزب ‎الله با هدف نابودی منابع تسلیحاتی آن تاکید کرده‌اند. نوشته حاضر به احتمال وقوع این جنگ، انگیزه ها و موانع طرفین، و تاثیرات منطقه‌ای آن می پردازد.

اندیشکده راهبردی تبیین- در هفته های اخیر حزب الله ویدیویی منتشر کرد که در آن تهدید به  نابودی مراکز مهم رژیم صهیونیستی با موشک های نقطه زن کرد. بنی گانتز وزیر دفاع اسراییل نیز با اشاره به تلاش حزب الله برای گسترش زرادخانه موشک های نقطه زن، مسئولیت هرگونه حمله احتمالی از جانب حزب الله به رژیم صهیونیستی را بر عهده دولت لبنان دانست. بررسی توان نظامی دو طرف و انگیزه ها و موانع موجود بر سر راه آن ها برای شروع چنین جنگی به درک بهتر شرایط منطقه کمک خواهد کرد.

وضعیت نظامی و تسلیحاتی رژیم صهیونیستی وحزب الله

 از نظر تسلیحات نظامی می توان گفت که رژیم صهیونیستی قدرت اول منطقه است. پروژه موشک‌های نقطه زن رژیم صهیونیستی بیش از یک دهه قدمت دارد. همچنین این رژیم مجهز به پیشرفته ترین جنگنده ها از جمله اف ۳۵ خریداری شده از آمریکا، هواپیماهای بدون سرنشین مسلح با فناوری پیشرفته و همچنین تسلیحات هسته ای است. داده های آماری سال جاری میلادی نشان می دهد که ارتش رژیم صهیونیستی ۱۷۰۰۰۰ پرسنل نظامی فعال، ۴۴۵۰۰۰ پرسنل نظامی ذخیره، ۵۸۹ هواپیما از انواع جنگی، آموزشی، ترابری نظامی و هلیکوپتر جنگی،  و ۲۷۶۰ تانک در اختیار دارد.[۱]

داده های آماری سال جاری میلادی نشان می دهد که ارتش رژیم صهیونیستی ۱۷۰۰۰۰ پرسنل نظامی فعال، ۴۴۵۰۰۰ پرسنل نظامی ذخیره، ۵۸۹ هواپیما از انواع جنگی، آموزشی، ترابری نظامی و هلیکوپتر جنگی، و ۲۷۶۰ تانک در اختیار دارد

در مقابل، رژیم صهیونیستی برآورد کرده است که حزب الله ۲۵۰۰۰ نیروی نظامی در اختیار دارد که ۵۰۰۰ نفر از آن ها تحت آموزش های پیشرفته در ایران قرار گرفته اند. همچنین این گروه با داشتن هواپیماهای بدون سرنشین، سیستم های پدافند هوایی، ادوات زرهی و حتی تانک و موشک ساحل به دریا – که با استفاده از آن می تواند کشتی های نیروی دریایی اسرائیل را تهدید کند- تهدیدی در حد یک ارتش را متوجه تل آویو کرده است. اما سلاح اصلی حزب الله موشک های آن است که با کمک ایران به سرعت در حال پیشرفت است. به گفته منابع رژیم صهیونیستیی حزب الله بین ۱۰۰۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰۰ موشک در اختیار دارد که اکثر آن‌ها کوتاه برد هستند و در جنگ احتمالی آینده این گروه قادر به شلیک بیش از ۱۰۰۰ موشک در روز به سمت اهدافی در داخل رژیم صهیونیستی است.[۲] در مقابل، تل‌آویو در تلاش است تا از طریق سیستم های پیشرفته دفاع موشکی مانند گنبد آهنین و پاتریوت با این تهدید مقابله کند اما مقامات نظامی تل آویو خود اذعان دارند که هیچ یک از این سامانه ها قادر به محافظت کاملِ آسمان فلسطین اشغالی در برابر موشک های حزب الله نیست.

انگیزه ها و موانع حزب الله در جنگ با رژیم صهیونیستی

به طور کلی می توان گفت در شرایط فعلی حزب الله هیچ انگیزه ای برای جنگ با رژیم صهیونیستی ندارد. حتی اگر حزب‌الله از آمادگی نظامی نسبی برای چنین جنگی برخوردار باشد به دلیل شرایط سیاسی و اقتصادی لبنان به هیچ وجه مایل به چنین کاری نیست. در صحنه سیاسی لبنان، حزب الله ماه هاست که در کنار سایر اعضای دولت لبنان هدف اعتراضات مردم به فساد و ناکارامدی حکومت است. این اعتراضات پس از یک وقفه طولانی به دلیل شیوع کرونا، در هفته های اخیر نیز ادامه یافت. از جمله شعارهای این اعتراضات خلع سلاح حزب الله است و گروه هایی از تظاهرکنندگان، حزب‌الله را عامل قاچاق سوخت در مرز با سوریه می دانند. شدت اعتراضات و درگیری‌های ناشی از آن در اوایل ماه ژوئن به حدی بود که برای مثال آژانس خبری فدرال روسیه آن را یادآور حوادث منتهی به شروع جنگ داخلی لبنان دانست. این رسانه روسی با اشاره به اختلافات مذهبی که منجر به آتش زدن عکس سید حسن نصرالله در این اعتراضات شد، آن را زنگ خطر تشدید اختلافات فرقه ای در لبنان دانست.[۳]

به طور کلی می توان گفت در شرایط فعلی حزب الله هیچ انگیزه ای برای جنگ با رژیم صهیونیستی ندارد. حتی اگر حزب‌الله از آمادگی نظامی نسبی برای چنین جنگی برخوردار باشد به دلیل شرایط سیاسی و اقتصادی لبنان به هیچ وجه مایل به چنین کاری نیست

از سوی دیگر اقتصاد لبنان در بدترین شرایط خود در سه دهه اخیر قرار دارد. اقتصاد این کشور همواره به دلیل فساد و سوء مدیریت در شرایط نامطلوبی بوده است اما در یک سال اخیر مشکلات دیگری نیز به موارد قبلی اضافه شده است. برای مثال اکنون در نتیجه شیوع ویروس کرونا  نرخ بیکاری در این کشور به ۳۵ درصد رسیده است. در چنین شرایطی لبنان نیاز  شدید به منابع مالی دارد و وام های خارجی تنها راه کسب این منابع است؛ در حالی که طرف های خارجی مایلند از این وضعیت برای قرار دادن نیروهای داخلی این کشور در مقابل حزب الله استفاده کنند. برای مثال در جلسه چند هفته گذشته کابینه لبنان که برای بحث درباره این تحریم ها برگزار شد نزار زکا – که مدتی در ایران بازداشت بود – با اعلام اینکه تحریم ها قطعا شامل لبنان نیز خواهد شد، اعلام داشت که از این پس هیچ بحثی در تایید روابط، خصوصا روابط اقتصادی و مالی با سوریه و حزب الله پذیرفته نیست.[۴]

همچنین بر اساس گزارشی از موسسه واشنگتن، آمریکا با اجرای این قانون به دنبال ناگزیر ساختن دولت لبنان برای نظارت شدید بر مرزهای خود با سوریه با هدف ممانعت از قاچاق سوخت به سوریه و واردات سلاح از این کشور به لبنان است. ماه گذشته ریاض سلامه رییس بانک مرکزی لبنان علناً حزب الله را به قاچاق متهم کرد و اظهار داشت که این اقدام سالانه ۴ میلیارد دلار به اقتصاد لبنان ضربه می زند بر اساس این گزارش قانون سزار می تواند می‌تواند به دولت لبنان کمک کند تا حاکمیت خود را در برابر بازیگران غیردولتی تقویت کند و قطعنامه‌های سازمان ملل مربوط به خلع سلاح حزب الله را به اجرا درآورد.[۵] در واقع حزب الله با خطر بایکوت در داخل جامعه لبنان مواجه است. طبیعی است که هرگونه جنگ با رژیم صهیونیستی علاوه بر نابودی مواضع حزب الله و زیرساخت های لبنان، منجر به نابودی پایگاه اجتماعی این گروه نیز خواهد شد. تهدیدات رژیم صهیونیستی درخصوص نابودی زیرساخت های لبنان و تلفات بالای غیرنظامی لبنان در این جنگ نیز عمدتاً با هدف از بین بردن پایگاه اجتماعی حزب الله صورت می گیرد. به عنوان مثال نفتالی بنت سیاستمدار راستگرای افراطی مدت‌ها پیش اظهار داشت که نمی توان حزب الله و لبنان را از هم جدا کرد و در جنگ آینده با حزب الله باید زیرساخت های ملّی لبنان را نیز به عنوان یک هدف نظامی مشروع به حساب آورد.[۶]

از سوی دیگر وضعیت منطقه نیز حدود یک دهه پس از جنگ سوریه هنوز به ثبات نرسیده است و طبیعی است حزب الله بیشتر مایل به تثبیت دستاوردهای خود در این جبهه است. این در حالی است که به دلیل تحریم های شدید، ایران نیز با محدودیت های مالی شدید مواجه است و در صورت بروز بحران، به سختی قادر به کمک به همپیمان منطقه ای خود است. خصوصاً اینکه یکی از اهداف قانون سزار قطع ارتباط زمینی سوریه و لبنان برای جلوگیری از ارسال سلاح به حزب الله است. بدیهی است همه اقدامات آمریکا و رژیم صهیونیستی در چارچوب طرحی برای جنگ با حزب الله طراحی شده اند و تهدیدات حزب الله تنها واکنشی با هدف بازدارندگی است.

تهدیدات رژیم صهیونیستی درخصوص نابودی زیرساخت های لبنان و تلفات بالای غیرنظامی لبنان در این جنگ نیز عمدتاً با هدف از بین بردن پایگاه اجتماعی حزب الله صورت می گیرد

انگیزه ها و موانع رژیم صهیونیستی در جنگ با حزب الله

در مقابل، تل‌آویو انگیزه های زیادی برای ورود به جنگ با حزب الله دارد. هنوز موجودیت رژیم صهیونیستی در منطقه پذیرفته نشده است و تل آویو مهم ترین مانع در این مسیر را ایران و متحد منطقه ای آن حزب الله می داند. پس از سال ها تحریم ایران، اکنون تل آویو و واشنگتن ایران را در موضع ضعف می دانند و از پیروزی نهایی خود نسبتاً مطمئن هستند. در واقع فرایند انضمام مناطق اشغالی فلسطین هم زمان با تحریم ها بر علیه سوریه و بحث جنگ، همگی در چارچوب تلاش برای ایجاد نظمی جدید در منطقه و تثبیت جایگاه رژیم صهیونیستی قابل درک است.

از سوی دیگر موشک های نقطه زن حزب الله مهم ترین منبع نگرانی تل آویو است. زیرا این سلاح توانایی جنگی این گروه را تا حد یک ارتش ملی افزایش می دهد. حزب الله بدون نیاز به داشتن نیروی هوایی، از تمام مزایای چنین نیرویی برخوردار خواهد بود. موشک های دقیق حزب الله قادر خواهند بود هرگونه تاسیسات حیاتی و مراکز جمعیتی غیرنظامی اسرائیل را هدف قرار دهند[۷].

تحلیل‌گران اسراییلی معتقدند در برابر چنین تهدید موشکی دفاع فعال اگرچه شرط لازم است اما کافی نیست و نیاز به محافظت از تأسیسات حیاتی با دیوارهای بتونی ضخیم است که گرچه از نظر فنی امکان‌پذیر است اما بسیار پرهزینه و وقت گیر است. پاسخ دیگر، تنوع بخشیدن به توانایی تهاجمی نیروی هوایی اسراییل برای اقدام در مرحله اولیه جنگ آینده خواهد بود؛ یعنی همان کاری که حزب الله در حال حاضر مشغول به انجام آن است. به این ترتیب بهترین گزینه برای اسراییل این است که مانع دستیابی حزب الله به این موشک‌ها شود چه از طریق حملات پیشدستانه نظیر آن‌چه در سوریه رخ داده است و چه از طریق یک جنگ مستقیم ولو به قیمت خسارات نسبتاً گسترده برای تل آویو.[۸]

در لبنان نیز تحلیل‌گران به تمایل تل آویو برای چنین جنگی واقفند. برای مثال حلیل خشان استاد علوم سیاسی دانشگاه بیروت در مصاحبه با الجزیره با تأکید بر قطعی بودن وقوع جنگ با حزب الله، آن را در چارچوب تلاش فزاینده ایالات متحده برای محاصره ایران و متحدانش در منطقه دانست.[۹]

با این وجود موانعی نیز در این راه بر سر مقامات تل آویو وجود دارد. یکی از این موانع بحران سیاسی و محاکمه نتانیاهو به اتهام فساد و رشوه است. کابینه فعلی نتانیاهو پس از برگزاری سه انتخابات تشکیل شد و هرگونه رخداد غیرمنتظره و شکست در جنگ می تواند به سقوط کابینه وی منتهی شود. در سطح اجتماعی نیز سیاست‌مداران اسراییلی نگران چگونگی آماده‌سازی مردم برای پذیرش ویرانی های گسترده احتمالی ناشی از یک درگیری نظامی بزرگ با حزب الله هستند. به گفته تحلیل‌گران صهیونیست، جوانان اسراییلی کمتر از نسل قدیم با تهدید حمله مستقیم آشنا هستند و توانایی ارتش در خنثی کردن تهدیدات ناشی از موشک های غزه که چندان پیشرفته نبودند موجب شده است انتظارات از سیستم دفاعی این رژیم برای مقابله با موشک های حزب الله بالا رود. به توصیه این دسته از کارشناسان، تل آویو باید قبل از این‌که در داخل تلفات سنگینی را متحمل شود، با ترکیب نیروی عظیم نظامی و اطلاعاتی لازم به سرعت جنگ را به پایان برساند. با این حال در عرصه میدانی هیچ چیز قابل پیش بینی نیست و این یکی از محدودیت های شروع جنگ از سوی تل آویو است.[۱۰]

با توجه به هدف این جنگ که قطع بازوی منطقه ای ایران یعنی حزب الله است، ایران ناگزیر از نشان دادن واکنش خواهد بود. شدت واکنش بستگی به شدت درگیری ها و نیاز حزب الله به کمک ایران خواهد داشت

از نظر اقتصادی نیز رژیم صهیونیستی با مشکلاتی برای شروع چنین جنگی مواجه است. همچون بسیاری از کشورها، این رژیم نیز با شیوع کرونا با مشکلات زیادی مواجه شده است و عده زیادی به دلیل بیکاری به زیر خط فقر سقوط کرده اند و نیازمند خدمات تامین اجتماعی شده اند. این وضعیت فشار زیادی را بر دوش سیستم رفاه اجتماعی این رژیم خواهد گذاشت.[۱۱] همین حالا نیز وضعیت دشوار این بخش، موجب اعتراضاتی در جامعه اسراییل شده است. برای مثال در هفته های گذشته مددکاران اجتماعی اعتراضاتی را با هدف بهبود شرایط کاری خود ترتیب داده اند. آن ها بخش خدمات اجتماعی را به دلایلی نظیر افزایش شدید موارد نیازمندِ کمک و دستمزد پایین خود، از هم پاشیده می دانند.[۱۲]

پیامدهای منطقه ای جنگ رژیم صهیونیستی و حزب الله

فارغ از انگیزه ها و موانع، احتمال وقوع جنگ حزب الله و رژیم صهیونیستی به حدی جدی است که هیچ یک از پژوهشگران آن را رد نمی کنند و تنها مساله را زمان می دانند. بر این اساس زمان چنین جنگی نیز وابسته به یک تصمیم یا محاسبه اشتباه در ایران و یا لبنان است. این موضوع از این لحاظ حائز اهمیت است که به نظر می رسد رژیم صهیونیستی مایل است مسئولیت شروع چنین جنگی را با توجه به موانع داخلی ذکر شده به گردن حزب الله و یا ایران بیندازد. بنابراین به هرگونه اقدام تحریک آمیز از جانب تل آویو باید با این دید نگریست.

از سوی دیگر این خطر وجود دارد که چنین جنگی تنها به لبنان و رژیم صهیونیستی محدود نماند و باعث جنگی منطقه ای با حضور ایران و کشورهای حوزه خلیج فارس و حتی ایالات متحده شود. به این ترتیب تمام نیروهای منطقه ای و بین المللی که قبلا در چارچوب جنگ سوریه در پی دستیابی به اهداف استراتژیک خود بودند، با بروز جنگی جدید، میدانی تازه برای نبرد خواهند یافت. به این ترتیب حتی روسیه، ترکیه و کردها نیز ممکن است به عرصه چنین جنگی کشیده شوند.[۱۳]

پیامدهای جنگ در منطقه برای ایران

از نظر منطقه ای چنین جنگی عواقب شدیدی برای ایران خواهد داشت. با توجه به هدف این جنگ که قطع بازوی منطقه ای ایران یعنی حزب الله است، ایران ناگزیر از نشان دادن واکنش خواهد بود. شدت واکنش بستگی به شدت درگیری ها و نیاز حزب الله به کمک ایران خواهد داشت. این در حالیست که به دلیل تحریم ها ایران منابع مالی چندانی برای ورود به چنین جنگ  گسترده ای در اختیار ندارد. همچنین با توجه به تحولات ناشی از روی کار آمدن دولت الکاظمی در عراق و همچنین تحریم های سوریه، مسیر کمک نظامی به حزب الله نیز احتمالاً مسدود خواهد بود. در این میان ایران ناچار است منافع روسیه را نیز به عنوان موثرترین بازیگر فعلی سوریه در نظر بگیرد که این امر به نوبه خود واکنش های ایران را محدود خواهد کرد.

نتیجه

با توجه به آنچه گفته شد، وقوع جنگ بین حزب الله و اسراییل کمابیش قطعی است. اما به نظر می رسد تل آویو درصدد است مسئولیت شروع چنین جنگی را به عهده حزب الله و ایران بگذارد تا در صورت بروز هرگونه مشکل و شکست احتمالی از فشار افکار عمومی نیز رهایی یابد. در چنین شرایطی بهترین گزینه برای ایران و حزب الله پرهیز از هرگونه پاسخگویی به تحرکات تل آویو البته در کنار سطحی از تهدیدات بازدارنده است.

ارجاعات

[۱] “Israel Military Strength (2020)”, Global Fire Power:

https://www.globalfirepower.com/country-military-strength-detail.asp?country_id=israel

[۲] Judah Ari Gross, “Israel-Hezbollah war is inevitable, sure to be devastating — defense experts”, The times of  Israel, Oct 26, 2017:

https://www.timesofisrael.com/israel-hezbollah-war-is-inevitable-sure-to-be-devastating-defense-experts/

[۳] Протесты против Хезболлы в Ливане боятся гражданской войны
https://riafan.ru/1283505-protesty-protiv-khezbolly-v-livane-boyatsya-grazhdanskoi-voiny

[۴]  زهرا عطری سنگری، “قانون سزار: اهداف وپیامدها”، اندیشکده راهبردی تبیین، منتشر شده در تاریخ ۸ تیر ۱۳۹۸، قابل بازیابی در پیوند ذیل:

 http://tabyincenter.ir/37575/ 

[۵] Hanin Ghaddar, “The Caesar Act Comes Into Force (Part 2): Pressuring Hezbollah in Lebanon”, The Washington Institute for Near East Policy, Jun 12, 2020:
https://www.washingtoninstitute.org/policy-analysis/view/the-caesar-act-comes-into-force-part-2-pressuring-hezbollah-in-lebanon

[۶] Judah Ari Gross, Op.Cit

[۷] Uzi Rubin,”Israel and the Precision-Guided Missile Threat”, Begin-Sadat Center for Strategic Studies”, Jun 16, 2020: https://besacenter.org/perspectives-papers/israel-precision-guided-missiles/

[۸] Ibid.

[۹] Timour Azhari, “US Caesar Act could bleed Lebanon for years to come”, Aljazeera, Jun 19, 2020: https://www.aljazeera.com/ajimpact/caesar-act-bleed-lebanon-years-200618182518464.html

[۱۰] Judah Ari Gross, Op.Cit

[۱۱] “Israel’s Economy Before and After the Coronavirus Crisis”, Taub Center for Social Policy Studies in Israel, Jun 10, 2020:   http://taubcenter.org.il/israels-economy-before-and-after-the-coronavirus-crisis/

[۱۲] Overworked, underpaid and at risk, Israeli social workers launch general strike – Israel News – Haaretz.com

https://www.haaretz.com/israel-news/.premium-overworked-underpaid-and-at-risk-israeli-social-workers-launch-general-strike-1.8972016

[۱۳] Gavriel Dan, “What would a war between Hezbollah and Israel look like?”, Israel Unwired, Nov 4, 2019:

https://israelunwired.com/what-would-a-war-between-hezbollah-and-israel-look-like/

نوع مطلب : بهتربشناسیم(سیاسی)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 6 مرداد 1399
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات