۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن

معرفی کتاب

آب‌های پرتلاطم: ناامنی در خلیج فارس

  کتاب «آب‌های پرتلاطم: ناامنی در خلیج فارس» به دنبال پاسخ این پرسش است که چرا خلیج فارس به عنوان یکی از مناطق راهبردی جهان، همواره با ناامنی مزمن دست‌وپنجه نرم کرده است.

اندیشکده راهبردی تبیین- منطقه خلیج فارس از اوایل قرن بیستم و حتی پیش‌تر به عنوان آب‌راهی راهبردی با اهمیتِ حیاتی برای اقتصاد جهانی به طور عام و برای اقتصادهای توسعه‌یافته به طور خاص شناخته می‌شود. هرچند این منطقه، محیطی برای ظهور چالش‌های امنیتی هم‌پوشان نیز بوده است؛ برخی از این چالش‌ها بومی اما بعضی دیگر منشأ خارجی دارد. تا زمان ناآرامی‌های ۲۰۱۱، اغلب این چالش‌های امنیتی از رقابت‌های سرزمینی، سیاسی و نظامی و همچنین منازعات میان بازیگران داخلی و خارجی منطقه نشات می‌گرفت. با این حال ناآرامی‌های ۲۰۱۱ یک بعد دیگر به تهدیدات و چالش‌های امنیتی موجود در خلیج فارس اضافه کرد؛ این امر تا حد زیادی از رشد سیاست هویت نشات می‌گیرد.


به هرروی به نظر می‌رسد در میان منازعات و بحران‌های بین‌المللی، منطقه راهبردی خلیج فارس همچنان یکی از کانون‌های اصلی بی‌ثباتی است. کتاب «آب‌های پرتلاطم: ناامنی در خلیج فارس»[۱] به قلم «مهران کامروا» که در سال ۲۰۱۸ منتشر شده، ازجمله آثاری است که تلاش می‌کند علل بی‌ثباتی تاریخی خلیج فارس را با نگاهی عمیق مورد تحلیل قرار دهد. کتاب حاضر به چهار عامل می‌پردازد که خلیج فارس را به یکی از بی‌ثبات‌ترین و پرتنش‌ترین نقاط جهان تبدیل کرده است. این چهار عامل عبارتند از: نادیده گرفتن ابعاد انسانی امنیت؛ بی‌ثباتی ذاتی ناشی از وابستگی به ایالات متحده و حذف ایران و عراق از ساختار امنیتی؛ سیاست‌های بین‌المللی و امنیتی که توسط کنشگران داخلی و خارجی دنبال می‌شود و مجموعه‌ای از معماهای امنیتی که با یکدیگر هم‌پوشانی دارند. ترکیب این چهار عامل منجر به بی‌ثباتی بلندمدت و تنش‌های کنونی در خلیج فارس شده است.

کتاب «آب‌های پرتلاطم: ناامنی در خلیج فارس» به قلم «مهران کامروا» که در سال ۲۰۱۸ منتشر شده، ازجمله آثاری است که تلاش می‌کند علل بی‌ثباتی تاریخی خلیج فارس را با نگاهی عمیق مورد تحلیل قرار دهد

کامروا در جریان مصاحبه با نخبگان و تصمیم‌سازان خلیج فارس و از طریق بررسی پیامدهای معمای امنیت، اولویت‌های کنشگران بومی و غفلت از هویت و مذهب تلاش می‌کند تا ریشه‌ منازعات و بحران‌های کنونی منطقه را ارزیابی کند. به استدلال نویسنده درحالی‌که کنشگران مختلف منطقه‌ای به عنوان بخشی از سیاست خارجی خود به اقدامات امنیت‌ساز مبادرت می‌ورزند اما در عمل با سیاست‌های خود ناامنی را افزایش می‌دهند و منجر به بی‌ اعتمادی بیش‌تر می‌شوند. از ویژگی‌های برجسته این اثر که در سال ۲۰۱۸ به زبان انگلیسی و توسط انتشارات دانشگاه کرنل[۲] منتشر شده، این است که نویسنده ضمن تحقیقات میدانی گسترده، با وزیران و متخصصان منطقه‌ای در ابوظبی، ریاض، مسقط و تهران گفت‌وگوهای تخصصی انجام داده است.

در مجموع کتاب «آب‌های پرتلاطم: ناامنی در خلیج فارس» به دنبال پاسخ به این پرسش است که چرا خلیج فارس به عنوان یکی از مناطق راهبردی جهان، همواره با ناامنی مزمن دست‌وپنجه نرم کرده است. این کتاب برای پاسخ به این سؤال، ریشه‌ها و همچنین پیامدهای علل فردی و جمعی این ناامنی را بررسی می‌کند.

نویسنده استدلال می‌کند که سازوکار امنیتی غالب در خلیج فارس، خود عامل بسیاری از بی‌ثباتی‌ها در منطقه بوده است. بدین ترتیب به ادعای کامروا تا زمانی که ایران به عنوان بزرگ‌ترین دولت خلیج فارس از سازوکار امنیتی ناراضی و حذف‌شده باشد، ناامنی موجود باقی خواهد ماند

معرفی نویسنده

«مهران کامروا» استاد علوم سیاسی در دانشگاه جورج تاون آمریکا در قطر و مدیر مرکز مطالعات بین‌المللی و منطقه‌ای است که تاکنون آثار متعددی در خصوص سیاست و روابط خارجی منطقه جنوب غرب آسیا به رشته تحریر درآورده است. ازجمله این آثار می‌توان به کتاب‌های زیر اشاره کرد: «درون دولت‌ عربی»[۳] (۲۰۱۸)؛ «قطر: دولت کوچک، سیاست بزرگ»[۴] (۲۰۱۵)؛ «خاورمیانه معاصر: تاریخ سیاسی از جنگ جهانی اول»[۵] (۲۰۱۳)؛ «انقلاب روشنفکری ایران»[۶] (۲۰۰۸). آخرین کتابی که با ویراستاری کامروا در سال ۲۰۲۰ منتشر شده نیز به سیاست خلیج فارس می‌پردازد که با عنوان «راهنمای سیاست خلیج فارس»[۷] و از سوی انتشارات راتلج منتشر شده است.

معرفی کتاب

کتاب آب‌های پر تلاطم شامل یک مقدمه و پنج فصل می‌شود. نویسنده، کتاب خود را با یک سوال اساسی آغاز می‌کند: چرا خلیج فارس به شدت ناامن است؟ البته آثار متعددی با تمرکز بر مسائل امنیتی خلیج فارس منتشر شده است اما کتاب حاضر با تمرکز بر تحولات پس از ۲۰۱۱ تلاش می‌کند این معمای قدیمی را مورد بحث و بررسی قرار دهد. کامروا در مقدمه، ۴ عاملی را که در ایجاد ناامنی منطقه‌ای نقش دارد، شناسایی می‌کند. عامل نخست عبارت از تمرکز شدید بر تهدیدات امنیتی مادی است که به غفلت از رشد نگرانی‌های امنیتی انسانی منجر شده است. در نتیجه این امر، سیاست هویت و فرقه‌گرایی افزایش یافته است و به اعتقاد نویسنده، دولت‌ها با استفاده از این مسائل تفرقه‌انگیز رژیم‌های خود را تقویت می‌کنند.

نویسنده توضیح می‌دهد که به‌‌رغم شکل‌گیری شورای همکاری خلیج فارس در سال ۱۹۸۱، دولت‌های عضو نتوانستند یک ساختار امنیت دسته‌جمعی مبتنی بر ائتلاف از طریق تجارت، نهادهای مشترک و امنیت نظامی مشترک ایجاد کنند

موضوع دوم به اهمیت کارگزار سیاسی در منطقه ارتباط دارد که از سال ۲۰۱۱ دستخوش تغییرات گسترده‌ای شده است. این تحولات با انتخاب دونالد ترامپ همراه شد که سیاست‌هایش در این محیط منطقه‌ای به‌شدت متلاطم، تاثیرگذار بوده است. سومین عامل، ماهیت ساختار امنیتی منطقه‌ای است. وابستگی این ساختار به قدرت آمریکا و در عین حال حذف ایران و عراق (به عنوان پر جمعیت‌ترین کشورهای منطقه) منجر به ناکامی در ایجاد منطقه‌ای امن‌تر شده است. در نهایت کامروا تاکید می‌کند که معمای امنیت در منطقه جنوب غرب آسیا در نتیجه جنگ‌های نیابتی (اعم از رقابت‌های بین ایران و عربستان و تنش‌ها میان ایران و آمریکا) مهار نشدنی و فراگیر شده است. سایر فصل‌های کتاب به صورت جداگانه این عوامل را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهند.

نویسنده در گام نخست دلایل ناامنی در خلیج فارس را با بررسی شکل‌گیری دولت در بستری تاریخی و پیوند سیاست‌های داخلی و خارجی به عنوان عوامل موثر مورد شناسایی قرار می‌دهد. اثر حاضر ارزیابی مناسبی از چشم‌انداز سیاسی منطقه‌ای ارائه می‌دهد. سپس نویسنده استدلال می‌کند که سازوکار امنیتی غالب در خلیج فارس، خود عامل بسیاری از بی‌ثباتی‌ها در منطقه بوده است. بدین ترتیب به ادعای کامروا تا زمانی که ایران به عنوان بزرگ‌ترین دولت خلیج فارس از سازوکار امنیتی ناراضی و حذف‌شده باشد، ناامنی موجود باقی خواهد ماند. نویسنده با در نظر گرفتن مجموع عوامل چهارگانه مذکور تلاش می‌کند شکل جدیدی از معمای امنیت را توضیح بدهد: «رژیم‌های به لحاظ سیاسی ناامن، یک سازوکار امنیتی منطقه‌ای که به لحاظ ساختاری بی‌ثبات است را حفظ می‌کنند». بخش پایانی کتاب نیز به ادراکات و منافع کنشگران اصلی منطقه شامل آمریکا، ایران، عربستان، امارات متحده عربی، قطر و شورای همکاری خلیج فارس اختصاص دارد. این کشنگران با راهبردهای حاصل جمع صفر با یکدیگر رقابت می‌کنند.

فصل نخست آب‌های پرتلاطم، یک بستر تاریخی، سیاسی، و نظامی ارائه و پیشنهاد می‌کند که کشورهای خلیج فارس باید به مفهوم امنیت در معنای گسترده‌تر و چند بعدی آن بیاندیشند. نویسنده در این فصل استدلال می‌کند که رهبران منطقه باید امنیت انسانی را مورد توجه قرار دهند که شامل مسائلی همچون فقر، فقدان فرصت‌های اقتصادی، رواج جرم و جنایت، نظام سلامت و حکمرانی ضعیف، تروریسم و فساد می‌شود. آنان همچنین باید ملاحظات مربوط به محیط زیست، شکست دولت‌ها در یمن، عراق، سوریه و غیره و همچنین چالش‌های جدید ناشی از تحولات عربی (همچون افراط‌گرایی مذهبی، جنگ داخلی، فرقه‌گرایی و خودکامگی سرکوبگر) را در نظر داشته باشند. این فصل با یک نتیجه‌گیری کلی به پایان می‌رسد که عبارت است از: فرمول‌های قدیمی دیگر موثر نخواهد بود و باید با سوءظن به آن نگریست.

فصل دوم به تکامل تاریخی خلیج فارس، نقش آمریکا و ساختار امنیتی کنونی این منطقه اختصاص دارد. نویسنده در این فصل توضیح می‌دهد که به‌‌رغم شکل‌گیری شورای همکاری خلیج فارس در سال ۱۹۸۱، دولت‌های عضو نتوانستند یک ساختار امنیت دسته‌جمعی مبتنی بر ائتلاف از طریق تجارت، نهادهای مشترک و امنیت نظامی مشترک ایجاد کنند. برعکس، این کشورها برای دست یافتن به نفوذ و اهرم فشار منطقه‌ای و بین‌المللی با یکدیگر درگیر رقابت شدند. فصل سوم کتاب به توصیف رهبران منطقه به خصوص نسل جوان‌تری می‌پردازد که تمایل کمتری به مذاکره در خصوص منازعات منطقه‌ای نشان دادند. در این فصل منافع و نیازهای کشورهای مختلف شورای همکاری خلیج فارس و همچنین ایالات متحده در منطقه مورد بررسی قرار می‌گیرد. همچنین نویسنده توضیح می‌دهد که چرا ایران از خرید تسلیحاتی و خصومت رهبران خلیج فارس و آمریکا احساس تهدید می‌کند.

نویسنده انتظار دارد که سه مسئله به آینده منطقه شکل دهد: تنش‌های عصر پسانفتی بر سر امنیت انسانی و منابع اقتصادی؛ سیاست خارجی ایران و نفوذ آمریکا بر موازنه قدرت در منطقه

در فصل چهارم ناامنی کنشگران منطقه‌ای، به خصوص بعد از بیداری عربی و گرایش رهبران خلیج فارس به زیر سوال بردن و همچنین ترس از نیات کشورهای همسایه به بحث گذاشته می‌شود. نویسنده همچنین چندین راهبردی که کشورها برای افزایش امنیت می‌توانند اتخاذ کنند را برمی‌شمارد. کامروا تهدیدات واقعی و ادراکی کنشگران مسلط منطقه را نام می‌برد و اینگونه نتیجه می‌گیرد که این عوامل باید تغییر کند تا احساس ناامنی را کاهش دهد: «رویکردهای راهبردی، مفروضات با حاصل جمع صفر، بی‌اعتمادی عمیق، و جهان‌بینی‌ها و مکانیزم‌هایی که آنان را حفظ می‌کند». فصل پنجم نیز استدلال‌های اصلی فصول قبلی را جمع‌بندی می‌کند. نویسنده در این فصل، وضعیت کنونی را به عنوان «گفت‌وگوی ناشنوایان» قلمداد می‌کند که در آن خلیج فارس برای آینده قابل پیش‌بینی به عنوان منطقه‌ای «به شدت نظامی‌شده و ناامن» باقی خواهد ماند.

کامروا همچنین به سناریوهای برد- برد احتمالی که تنش‎‌ها و تهدیدات امنیتی در خلیج فارس را کاهش می‌دهد، می‌پردازد. بدین ترتیب نویسنده انتظار دارد که سه مسئله به آینده منطقه شکل دهد: تنش‌های عصر پسانفتی بر سر امنیت انسانی و منابع اقتصادی؛ سیاست خارجی ایران و نفوذ آمریکا بر موازنه قدرت در منطقه. کتاب حاضر اینگونه استدلال می‌کند که رهبران منطقه باید وارد دیپلماسی و گفت‌وگو بشوند و نیاز به تغییر را بپذیرند. هرچند تحولاتی همچون تحریم قطر نشان داد که رهبران عربی خلیج فارس نمی‌توانند از این رویکردهای انتقادی حل مشکل استفاده کنند.

نتیجه‌گیری

کتاب حاضر مجموعه‌ای از چالش‌ها را به عنوان منابع ناامنی و بی‌ثباتی در خلیج فارس برمی‌شمارد و در چهار دسته‌بندی تقسیم می‌کند. عامل نخست عبارت است از ساختار امنیتی منطقه که خود منبعی برای ناامنی است. علت این امر به وابستگی امنیتی منطقه به آمریکا و همچنین حذف عراق و ایران برمی‌گردد. دومین عامل، غفلت از تهدیدات امنیتی است که ماهیتا نظامی نیستند. عامل سوم به نقش کارگزاران منطقه‌ای برمی‌گردد. در واقع جاه‌طلبی‌های مربوط به هژمونی منطقه‌ای، نمایش قدرت و دست یافتن به جایگاه قدرت متوسط، بازیگران منطقه‌ای را به رقابت و تضعیف یکدیگر سوق داده است. این جاه‌طلبی‌ها در کنار عنصر فرقه‌گرایی از یک طرف و گسترش دولت‌های ضعیف و شکننده در منطقه جنوب غرب آسیا از طرف دیگر، منطقه را آسیب‌پذیرتر کرده است.

در این چارچوب، این خشونت‌ها خود به چهارمین عامل چالش‌زا شکل می‌دهد: اقدامات امنیت‌زا توسط یک دولت به ناامنی رقیبانش منجر می‌شود. نتیجه این امر شکل‌گیری یک مجموعه امنیتی متزلزل و بی‌ثبات است. البته ناامنی در خلیج فارس فقط به این منطقه محدود نمی‌ماند بلکه هما‌‌‌ن‌طور که از فضای بین‌الملل تاثیر می‌پذیرد، بر سایر مناطق هم تاثیر می‌گذارد. نویسنده در نهایت با بررسی همه این عوامل به این نتیجه می‌رسد که آنچه در منطقه در جریان است، نشان می‌دهد که برای آینده قابل پیش‌بینی، خلیج فارس به شدت نظامی و ناامن باقی خواهد ماند. این ناامنی دلایل و ابعاد متعددی دارد که به سرعت حل‌وفصل نمی‌شود بلکه به توجه دائمی کنشگران مختلف و بیش از همه به دیپلماسی و گفت‌وگو احتیاج دارد. هرچند پرداختن به مسائل امنیتی منطقه خلیج فارس و تاکید بر اهمیت بررسی توامان عوامل داخلی و خارجی برای فهم سیاست خارجی منطقه موضوع جدیدی نیست، اما اهمیت اثر حاضر به منابع جدیدی برمی‌گردد که نویسنده برای تحلیل محیط امنیتی خلیج فارس ارائه می‌دهد. مصاحبه‌ها با تصمیم‌سازان منطقه‌ای در سطح وزیران و همچنین دانشگاهیان، چشم‌اندازهای منطقه‌ای ارزشمندی را در اختیار خوانندگان قرار می‌دهد.

پژوهشگران و علاقه مندان گرامی می توانند  نسخه اصلی کتاب را از اینجا دانلود نمایند.

پی نوشت 

[۱] Troubled Waters: Insecurity in the Persian Gulf

[۲] Cornell University Press

[۳] Inside the Arab State

[۴] Qatar: Small State, Big Politics

[۵] The Modern Middle East: A Political History since the First World War

[۶] Iran’s Intellectual Revolution

[۷] Handbook of Persian Gulf Politics

نوع مطلب : بهتربشناسیم(سیاسی)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 25 تیر 1399
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات