۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن

گزارش تسنیم از شرط ضدصهیونیستی ایران برای صلح با عراق در سال ۶۱/ توطئه تبلیغاتی صدام چگونه خنثی شد؟


ایران پس از فتح خرمشهر و در جریان حمله رژیم صهیونیستی به جنوب لبنان، شرط اجازه عبور نیروهای ایرانی از خاک عراق برای مقابله اسرائیل را به شروط صلح با عراق اضافه کرد.


گروه تاریخ انقلاب خبرگزاری تسنیم- محمدحسن جعفری: طی روزهای اخیر مطلبی درخصوص موضوع افزوده شدن یک شرط از سوی ایران برای صلح با عراق پس از فتح خرمشهر، مبنی بر "باز شدن مسیر زمینی از عراق برای عبور نیروهای ایرانی به منظور مقابله با اسرائیل" در فضای مجازی منتشر شد که مطالعه آن شاید برای افرادی که اطلاعات کمتری درخصوص وقایع جنگ تحمیلی دارند، برخی ابهامات و سوالات را بوجود آورد.

تا پیش از آن جمهوری اسلامی ایران برای صلح با عراق، چند شرط لازم الاجرا داشت که از جمله آنها خروج ارتش بعث از تمام خاک ایران، ساقط شدن حکومت صدام و پرداخت غرامت 150 میلیارد دلاری بود اما چند روز پس از آزادی خرمشهر، ایران شرط دیگری را هم به شروط قبلی خود افزود.

در این گزارش سعی داریم تا به بیان چرایی و چگونگی مطرح شدن این موضوع بپردازیم.

پس از آزادی خرمشهر و پیروزی ایران در عملیات بیت‌المقدس، تلاش کشورهای عربی برای برقراری صلح و به منظور متوقف کردن ایران آغاز شد.

وزیران امور خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس یک روز پس از آزادی خرمشهر در ریاض گرد هم آمدند تا موضعی واحد برای کمک به عراق اتخاذ کنند.

محسن رضایی فرمانده کل سپاه در همان روز، پایان دادن به جنگ را مشروط به پذیرش حقوق ایران دانست. هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس نیز در روز 6 خرداد اعلام کرد که "ما تا آن حد که در عرف بین‌الملل حق داریم، باید صدام را به عنوان جنایتکار جنگی دنبال کنیم."

مسئولان کشور معتقد بودند تا هنگامی که شرط‌های ایران برای پایان جنگ محقق نشده، نباید جنگ را متوقف کرد.

ولیعهد عربستان سعودی و وزیر امور خارجه مصر در روز 5 خرداد از تلاش‌های سیاسی برای پایان دادن سریع به جنگ ایران و عراق حمایت کردند و ادامه این جنگ را برای امنیت و ثبات کشورهای منطقه خطرناک خواندند. مقامات اردن، بحرین و عمان نیز خواستار توقف جنگ شدند.

کشورهای عربی پس از موضع‌گیری‌های متعدد، از روز هفتم و هشتم خرداد تحرکات خود را برای پایان دادن به جنگ آغاز کردند. در روز هشتم خرداد یک روزنامه آلمانی نوشت که عربستان و کویت حاضرند اگر ایران صلح را بپذیرد، قسمتی از غرامت این کشور را بپردازند. البته کویت چند روز بعد اعلام کرد که تنها شاید بتواند کمک مالی آن هم به دو کشور داشته باشد. وزارت امور خارجه بحرین نیز در روز دوازدهم خرداد، خبر تصمیم شورای همکاری خلیج‌فارس برای پرداخت غرامت خسارت‌های واردشده به ایران را تکذیب کرد.

وزرای امور خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در روز نهم خرداد، مجدد در ریاض گرد هم آمدند تا در برابر ایران به موضعی مشترک دست یابند. همزمان کمیته صلح سازمان کنفرانس اسلامی نیز در جده آغاز به کار کرد. برخی کشورهای عضو این کمیته در حالی برای پایان دادن به جنگ تلاش می‌کردند که در موضع‌گیری‌های خود از عراق اعلام حمایت می‌کردند.

در بحبوحه تلاش کشورهای عربی برای تحمیل صلح به ایران، رژیم صهیونیستی در روز 14 خرداد سال 61 به جنوب لبنان حمله کرد. جمهوری اسلامی ایران علاوه بر اینکه وظیفه ذاتی خود می‌دانست تا به کشورهای مسلمان در برابر تجاوزات رژیم صهیونیستی، کمک کند، فرصت را مناسب دید تا دامن خود را از یک اتهام پاک کند و کشورهای عربی حامی صدام را مورد سرزنش و سوال قرار دهد.

** پاسخ ایران به یک اتهام

در بحبوحه تلاش کشورهای عربی برای تحمیل صلح به ایران، رژیم صهیونیستی در روز 14 خرداد سال 61 به جنوب لبنان حمله کرد. جمهوری اسلامی ایران علاوه بر اینکه وظیفه ذاتی خود می‌دانست تا به کشورهای مسلمان در برابر تجاوزات رژیم صهیونیستی، کمک کند، فرصت را مناسب دید تا دامن خود را از یک اتهام پاک کند و کشورهای عربی حامی صدام را مورد سرزنش و سوال قرار دهد.

وزیر دفاع رژیم صهیونیستی در روز 6 خرداد ادعا کرد به ایران تجهیزات نظامی فروخته است. فردای آن روز رسانه‌های خبری عربستان سعودی به شدت جمهوری اسلامی ایران را مورد حمله قرار دادند و جهاد علیه آن را خواستار شدند.

رادیو اسرائیل و رادیو بی‌بی‌سی نیز به طور مکرر این خبر را پخش کردند. وزارت امور خارجه آمریکا هم در این خصوص بیانیه‌ای صادر کرد. یکی از نمایندگان پارلمان رژیم صهیونیستی نیز از وزیر دفاع این رژیم خواست در این خصوص توضیح دهد.

دولت عراق با فرصت‌طلبی و بهره‌گیری از این ادعای صهیونیست‌ها، از کشورهای عربی خواست روابط خود را با ایران قطع کنند.

امام خمینی (ره) در روز 11 خرداد هدف از طرح ادعای ارسال سلاح از رژیم صهیونیستی به ایران را بدنام کردن جمهوری اسلامی دانستند. آیت‌الله خامنه‌ای رئیس‌جمهوری ایران نیز اخبار ارسال سلاح از رژیم صهیونیستی به ایران را دروغ خواند و در واکنش به رادیوی عربستان سعودی برای صدور حکم جهاد علیه ایران، از جهادگران آنان خواست بیایند و شانس خود را امتحان کنند.

ایران با واکنش صریح و عملی که به حمله رژیم صهیونیستی داد و در ادامه شرح داده خواهد شد، پاسخ این اتهام صهیونیست‌ها و دامن زدن به آن توسط بعثی‌ها را داد.

** پرسش ایران از حامیان صدام

امام خمینی در روز 16 خرداد در دیدار ائمه جمعه استان زنجان از سکوت کشورهای اسلامی در قبال حمله رژیم صهیونیستی به جنوب لبنان انتقاد کردند. فردای آن روز نیز پیامی به همین مناسبت و بمباران ایلام از سوی ارتش عراق منتشر کردند. در این پیام که با عبارت قرآنی استرجاع (انا لله و انا الیه راجعون) آغاز شده بود، امام فرموده بودند: «من کلمه مبارکه استرجاع را نه برای جنایات اسرائیل و آسیب مردم مسلمان جنوب لبنان، و نه برای آواره شدن هزاران فلسطینی و نه برای شهادت جمعی از هم‌وطنان در جریان بمباران رژیم بعث عراق می‌‏گویم گرچه این موارد استرجاع هم دارد، بلکه برای بی‏تفاوتی کشورهای اسلامی یعنی حکومت‌‏های آن‌ها استرجاع می‏کنم و ای کاش فقط بی‌تفاوتی بود.»

در روز 16 خرداد، آیت‌الله خامنه‌ای نیز در پیامی به حافظ اسد رئیس‌جمهور سوریه سکوت کشورهای اسلامی در برابر تجاوزات رژیم صهیونیستی را عاملی موثر در گستاخی آن‌ها برشمرد. رئیس‌جمهور همچنین در همان روز در دیدار با صلاح زواوی سفیر فلسطین در تهران گفت: «تمام کشورهای منطقه که اظهار می‌دارند ما اسرائیل را محکوم نموده‌ایم باید این حرف خود را با عمل اثبات نمایند و تمام ابزار و تجهیزاتی که در اختیار دارند به کار گیرند و مسئله اسرائیل را به طور جدی حل کنند.»

هاشمی رفسنجانی نیز در جلسه علنی روز 17 خرداد عنوان کرد: «از همه کشورهای اسلامی، لااقل از ملت‌های اسلامی ما دعوت می‌کنیم حالا که آن‌ها این تجاوز را آغاز کرده‌اند، وارد یک معرکه وسیعی بشوند و دست تجاوز را از منطقه کوتاه کنند.»

ایران از ملت‌های منطقه هم خواست تا دولت‌های خود را تحت فشار قرار بدهند. هاشمی رفسنجانی در روز 19 خرداد ضمن اعلام اینکه در حد نیاز به لبنان نیرو اعزام خواهیم کرد، از مسلمانان منطقه خواست تا دولت‌هایشان را برای مقابله با رژیم صهیونیستی زیر فشار قرار دهند.

اما علی عبدالله صالح رئیس‌جمهور یمن شمالی در روز 17 خرداد در گفتگو با روزنامه کویتی "الرای العام" اعتراف کرد که "جنگ ایران و عراق، اختلافات اعراب و اسرائیل را در مرتبه دوم اولویت‌های اعراب قرار داده است." پارلمان اردن نیز در روز 18 خرداد اعلام کرد برای بسیج توان کشورهای اسلامی علیه رژیم صهیونیستی باید به جنگ ایران و عراق پایان داد.

ایران از ملت‌های منطقه هم خواست تا دولت‌های خود را تحت فشار قرار بدهند. هاشمی رفسنجانی در روز 19 خرداد ضمن اعلام اینکه در حد نیاز به لبنان نیرو اعزام خواهیم کرد، از مسلمانان منطقه خواست تا دولت‌هایشان را برای مقابله با رژیم صهیونیستی زیر فشار قرار دهند.

** پیش‌قدمی ایران در مبارزه عملی

آیت‌الله خامنه‌ای در آن پیام روز 16 خرداد به حافظ اسد اعلام کرد: «جمهوری اسلامی ایران با وجود درگیری در جنگی که با همان مقاصد بر او تحمیل شده است، اعلام می‌کند که در حد توان قوای خویش را وقف دفع حمله رژیم اشغالگر قدس و جنوب لبنان خواهد کرد. ما از هم‌اکنون به عنوان اولین گام، بخشی از نیروهای پیاده و زرهی خود را برای این منظور مهیا کرده‌ایم تا در اولین فرصت عازم جبهه‌های نبرد با خسم صهیونیستی شوند.»

فردای آن روز هیئت نظامی – سیاسی ایران متشکل از سرهنگ سلیمی وزیر دفاع، سرهنگ صیادشیرازی فرمانده نیروی زمینی ارتش و محسن رضایی فرمانده کل سپاه عازم سوریه شد. هاشمی رفسنجانی در همان روز و پس از برگزاری جلسه شورای عالی دفاع گفت: «در صورت ضرورت ما هرگونه اقدامی را در حمایت از کشورهای اسلامی به خصوص جنوب لبنان و حمایت از سوریه در صورتی که وارد جنگ با اسرائیل شود به عمل خواهیم آورد و هیئت نظامی سیاسی ایران جهت هماهنگ‌کردن نیروهای جمهوری اسلامی ایران با نیروهایی که در جنگ فعالیت دارند، عازم سوریه شده است.»

سپاه پاسداران و ارتش همان شب در اطلاعیه‌ای مشترک اعلام کردند که تعدادی از واحدهای مسلح ایران به جنوب لبنان اعزام خواهند شد. فردای آن روز نیز واحد بسیج ستاد مرکزی سپاه از واحدهای بسیج تمامی مناطق سپاه خواست تا از داوطلبان اعزام به لبنان ثبت‌نام کنند؛ اما دو روز بعد با اعلام علی شمخانی قائم مقام فرمانده کل سپاه، این درخواست لغو شد و ثبت‌نامی انجام نگرفت.

در روزهای 22 و 23 خرداد، دو گروه از نیروهای نظامی ایران از سپاه و ارتش عازم سوریه شدند. ستاد مشترک ارتش و ستاد مرکزی سپاه در اطلاعیه‌ای اعلام کردند که رزمندگان داوطلب ایران براساس تکلیف الهی و تعهد مکتبی، خود را موظف دانستند تا به مقابله با مزدوران امپریالیسم جهانی برخیزند و از کیان اسلام و مسلمانان حراست کنند.

** شرط جدید و عجیب اما هوشمندانه

در روز 20 خرداد، شورای فرماندهی انقلاب عراق با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد آماده است ضمن اجرای آتش‌بس فوری و پایان‌دادن به هرگونه درگیری با ایران در مدت دو هفته همه نیروهایش را از خاک ایران کشور خارج کند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران این اطلاعیه را با تجاوز رژیم صهیونیستی به لبنان در ارتباط دانست.

ساعاتی پس از  انتشار بیانیه عراق و نیز بازگشت هیئت سیاسی – نظامی ایران از سوریه، جلسه شورای عالی دفاع در حضور امام خمینی تشکیل شد.

غلامعلی رشید از اعضای هیئت اعزامی به سوریه که در این جلسه حضور داشت، گفته است: «امام با ذکر مثالی توصیه کردند این‌طور نباشد که شما بین زمین و آسمان در لبنان رها شده و پشتیبانی و عقبه نداشته باشد. کمک کردن درست، اما از راهش. راه شما زمینی است که باید از سه، چهار کشور عبور کنید. شما که به لحاظ جغرافیایی به لبنان وصل نیستید و مشکل ارتباط زمینی دارید. اگر بخواهید بجنگید، کار آسانی نمی‌باشد؛ زیرا در تداوم پشتیبانی گرفتار خواهید بود.»

هرچند در خصوص محتویات و مذاکرات آن جلسه اطلاع دقیقی در دست نیست، اما هاشمی رفسنجانی در پایان جلسه در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران از شرط جدید ایران یعنی "عبور آزاد نیروهای ایران از خاک عراق برای کمک به جبهه مبارزه با ارتش رژیم صهیونیستی" برای پایان دادن به جنگ خبر داد.

عراق روز بعد (21 خرداد) شرط ایران در مورد عبور نیروهایش از خاک آن کشور برای کمک به جبهه نبرد با رژیم صهیونیستی را پذیرفت، ولی تحقق آن را به اعلام آتش‌بس میان ایران و عراق مشروط کرد. در همان روز نیز اداره وظیفه عمومی عراق در اطلاعیه‌ای متولدین سال 1947 (افراد 35 ساله) و سایر موالید اعزامی در سال 1966 میلادی را برای انجام خدمت در ارتش این کشور احضار کرد.

براساس نتایج یک نظرسنجی از مردم تهران، 67 درصد از پرسش‌شوندگان پیشنهاد جدید صلح عراق را یک حیله دانستند و اظهار کردند که باید تا پیروزی کامل با حکومت صدام جنگید.

امام خمینی روز بعد (22 خرداد) در دیدار فرماندهان نیروی زمینی ارتش در واکنش به پیشنهاد عراق فرمود: «این‌ها (عراقی‌ها) می‌گویند بیایند. ما بیرون می‌رویم که شما بیایید رد بشوید؛ لکن به شرط اینکه صلح باشد، تمام بشود مسئله؛ یعنی، به شرط اینکه ما هرچه ضرر به شما زدیم، هرچه جنایت کردیم، هیچ! این مضحک است واقعاً. یک جمعیتی می‌خواهند بیایند کمک کنند شما را، شما می‌گویید حالا که می‌خواهید کمک بکنید، پس دست بردارید از این ادعاهایی که دارید، شما مجرم را دیگر لازم نیست بشناسید، بیایید صلح بکنیم باهم، لازم نیست که این همه جریمه‌ها که وارد شده است به شما، تلافی بشود! این معنای آتش‌بس نیست، این معنای صلح نیست.»

هاشمی رفسنجانی نیز در روز 23 خرداد گفت: «ما راه را برای دفاع از اسلام و مسلمین و برای جنگ و جهاد با صهیونیسیم می‌خواهیم. عراق می‌خواهد از ما باج بگیرد و حزب بعث در حال سقوط را نجات دهد.»

احمد توکلی وزیر کار و سخنگوی دولت در روز 25 خرداد در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت: «همین که عراق پذیرفت تا ما از خاک آن کشور عبور کنیم تا با اسرائیل وارد نبرد شویم، تمام ادعاهای آنان مبنی بر همکاری ایران و اسرائیل مردود می‌شود.»

احمد توکلی وزیر کار و سخنگوی دولت در روز 25 خرداد در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت: «همین که عراق پذیرفت تا ما از خاک آن کشور عبور کنیم تا با اسرائیل وارد نبرد شویم، تمام ادعاهای آنان مبنی بر همکاری ایران و اسرائیل مردود می‌شود.»

** دستور بازگشت نیروها

آیت‌الله خامنه‌ای در روز 26 خرداد در دیدار گروهی از روحانیون کاروان‌های حج گفت: «اگر کشورهای مسلمان نیروهای عظیم خود را بنا به پیشنهاد ما به یاری ساکنان جنوب لبنان و آوارگان فلسطینی که امروز بی‌رحمانه قتل عام می‌شوند، اعزام کرده بودند، اسرائیل امروز قدرت این‌گونه تهاجم را نداشت. ما امروز هم اعلام می‌کنیم هر تعدادی که آن‌ها نیرو بدهند، ما ده برابر آن خواهیم فرستاد.»

محسن رضایی فرمانده کل سپاه نیز در سخنان پیش از خطبه‌های نمازجمعه تهران در روز 28 خرداد گفت: «ما راهی جز یک راه هوایی نداریم؛ ولی اگر بخواهیم مسئله را حل کنیم باید راه زمینی داشته باشیم... اخیراً عده‌ای شایع کردند که جنگ تمام شده و با این حیله‌هایی که سراغ داریم، صدام در واقع به دنبال فرصتی برای تجدید سازمان می‌گردد.»

هاشمی رفسنجانی خطیب نمازجمعه هم تنها راه مبارزه با رژیم صهیونیستی ایجاد یک سپاه و ارتش مشترک از مسلمانان اعلام کرد و گفت: «شما مطمئن باشید که ما تقدم را به جنگ با عراق می‌دهیم. حادثه جنوب لبنان پیش آمده تا ما در این جنگ پیروز نشویم؛ ولی ما تا مسئله عراق را حل نکنیم، تا تکلیف حزب بعث و خسارت‌هایمان را معلوم نکنیم، آن مقدار نیرو به لبنان می‌فرستیم که اینجا احتیاج نداریم.»

در روز 29 خرداد دولت ترکیه از ادامه عبور هواپیماهای حامل نیروهای نظامی ایران از آسمان کشورش به مقصد سوریه جلوگیری کرد. هاشمی رفسنجانی در یادداشت آن روز نوشته است: «احمدآقا آمد و گفت که امام مایل‌اند من در مجلس یا جای دیگر بر مسئله اولویت جنگ با عراق تاکید کنم.»

در روز 30 خرداد صدام در یک نطق رادیو و تلویزیونی گفت برای خارج کردن بهانه‌های ادامه جنگ از دست ایران، از امروز و در مدت 10 روز نیروهای عراقی از خاک کشور عقب‌نشینی خواهند کرد. از روز 31 خرداد، عراق عقب‌نشینی از برخی مواضع را آغاز کرد.

امام خمینی در روز 31 خرداد در سخنانی در جمع ائمه جماعات و وعاظ تهران و قم گفتند که حمله رژیم صهیونیستی به لبنان دام آمریکا برای ایران است و باید از راه شکست عراق به نجات لبنان برویم. ایشان در واکنش به سخنان روز گذشته صدام نیز تاکید کردند جنگ با عراق تا تحقق خواسته‌های ایران ادامه خواهد یافت.

فرمانده کل سپاه نیز در همان روز در تلفن‌گرامی فوری از فرماندهان مناطق سپاه در سراسر کشور خواست تمامی تلاش خود را برای تداوم حضور رزمندگان در جبهه‌های نبرد با ارتش بعث عراق به کار گیرند.

آیت‌الله خامنه‌ای نیز در روز اول تیر ماه عنوان کردند: «تا وقتی که این جنگ را در اینجا با عراق تمام نکنیم عمده‌ی نیروهایمان را به آن‌جا منتقل نخواهیم کرد.» ایشان همچنین گفتند: «البته اگر این جنگ فیصله یافت قطعاً قسمت عمده‌ی نیروی‌مان را به آنجا خواهیم برد و مساله‌ی آن‌جا را فیصله خواهیم داد.»

چند روز بعد و با دستور امام خمینی، بیشتر نیروهای اعزامی قوای محمد رسول الله (ص) به سوریه بازگشتند و تعدادی که با موافقت امام در سوریه و لبنان ماندند، مقدمات شکل‌گیری حزب‌الله لبنان را به وجود آوردند.

انتهای پیام/

نوع مطلب : روایتگری 8سال دفاع مقدس، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 12 تیر 1399
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات