۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن

برنامه جدید ارتش رژیم صهیونیستی: از طرح تا اجرا

  اخیراً رسانه‌های رژیم صهیونیستی از طرح 5 ساله  «آویو کوخاوی» فرمانده ارتش این رژیم با نام «تنوفا» رونمایی کرده‌اند که قرار است تابستان امسال جایگزین طرح قبلی (گیدعون)شود. مقاله حاضر به بررسی این طرح می‌پردازد.

اندیشکده راهبردی تبیین: در پی اتمام دوره “گادی آیزنکوت” به عنوان رییس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی و معرفی «آویو کوخاوی» معاون سابق وی به این سمت،  طرحی به نام «تنوفا»، جایگزین طرح موسوم به «گیدعون» شد که به نوبه خود در آن زمان، اولین برنامه رسمی چند ساله ارتش این رژیم محسوب می‌شد. طرح تنوفا که قسمت‌هایی از آن رسانه‌ای شده و واکنش‌های مختلفی را در پی داشته، قرار است در تابستان امسال، پیش از اتمام رسمی دوره طرح گیدعون، جایگزین آن شده و جنبه عملی پیدا کند. در این مقاله تلاش می‌شود که به سوالات زیر پاسخ داده شود: تنوفا چیست؟ در چه مرحله‌ای قرار دارد و تفاوت‌های آن با طرح گیدعون کدام است؟ نکات تمرکز و محوری طرح تنوفا چه هستند؟ همچنین گزارش حاضر در ادامه، به چالش‌ها و نظرات ارائه شده درباره این طرح خواهد پرداخت.

الف) برنامه تنوفا

تنوفا[۱] به معنی نیروی پیشران، که از آن به عنوان «برنامه مومنتوم»[۲] نیز یاد می‌شود، نام برنامه‌ای چند ساله در ارتش رژیم صهیونیستی است که «آویو کوخاوی» رییس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی، آن را ارائه داده است. این برنامه، روز ۵ شنبه مورخ ۱۳ فوریه -۲۴ بهمن ۱۳۹۸ به طور رسمی توسط او ارائه شد.[۳] طرح تنوفا‌، که برای بازه ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۴ طراحی شده، باید توسط کابینه امنیتی هم تصویب شود. با این همه، این طرح توسط نفتالی بنت وزیر دفاع قبلی رژیم صهیونیستی تصویب شده است[۴] و در انتظار تصویب بودجه توسط حکومت تازه تشکیل شده نتانیاهو-گانتص به سر می‌برد. اما با این حال، کوخاوی مدت‌ها قبل از این امر، طرحش را به افسران ارشد ارتش و نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی ارائه کرد. او در این رابطه و قبل از نهایی شدن طرحش، دیداری هم با گادی آیزنکوت، گابی اشکنازی و بنی گانتص روسای سابق ستاد داشته و آنان را در جریان طرح خود قرار داده و پیرامون این موضوع به تبادل نظر با آنان پرداخته است. دفتر نخست‌وزیری نیز در واکنش به این اقدام، اعلام کرد که در جریان طرح مذکور قرار گرفته و ضمن موافقت با کلیاتش، خواستار پیشرفته‌تر شدن توانمندی‌های تهاجمی در آن شده است.[۵] قرار است که این برنامه، جایگزین طرح قبلی گیدعون شود که موعد اصلی آن در انتهای سال ۲۰۲۰ به پایان می‌رسد اما کوخاوی تصمیم گرفته که طرح گیدعون را متوقف و این طرح را جایگزین نماید. مقرر شده که در تابستان سال ۲۰۲۰ طرح تنوفا اجرایی شود.[۶]

طرح تنوفا‌، که برای بازه ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۴ طراحی شده، باید توسط کابینه امنیتی هم تصویب شود. با این همه، این طرح توسط نفتالی بنت وزیر دفاع قبلی رژیم صهیونیستی تصویب شده است و در انتظار تصویب بودجه توسط حکومت تازه تشکیل شده نتانیاهو-گانتص به سر می‌برد

ب) مضامین و محورهای اصلی برنامه تنوفا

کوخاوی در معرفی برنامه خود عنوان کرده که برنامه‌اش، باعث افزایش قابل توجه توانمندی‌های ارتش و تقویت توانایی‌های مرگ‌آور هم در دامنه و هم در دقت می‌شود. منابع صهیونیستی عنوان می‌کنند که طرح تنوفا از سال ۲۰۱۹ تا هنگام معرفی آن، ۴ مرحله را طی کرده است:

 • تشخیص و آسیب شناسی ارتش،
 • تدوین رویکرد کنش‌گرایانه جدید
 • تدوین ارکانی برای ارتش آتی
 • ایجاد چهارچوبی برای نیروسازی.

طی مرحله آسیب‌شناسی، در آوریل ۲۰۱۹، تمام سرتیپ‌ها و سرلشگرهای فعال ارتش، گرد هم جمع شدند و نظرات آنان درباره نقاط قوت و ضعف ارتش و توصیه‌های مربوط به آن اخذ شد. سپس سی گروه، دور هم جمع شدند تا چالش‌های دهه آتی را جمع آوری نمایند. آنان به ۳ دسته در ۳ رنگ تقسیم شدند: تیم قرمز مسئول تحلیل روندهای متخاصم؛ تیم آبی مسئول طراحی ارتش آتی و تیم سفید برای رصد محیط استراتژیک آتی.  تیم قرمز این نکته را برجسته کرد که حمله تسلیحات دقیق به سرعت در حال انتشار است و تکنولوژی کوچک‌سازی، این روند را تسریع می‌کند. همچنین جنگ شهری، روندی اساسی برای تعریف جنگ طی سال‌های آتی محسوب می‌شود. تیم آبی هم به این ارزیابی رسید که تولید ناخالص آینده، روندهای اجتماعی و … ارتش آینده را تحت تاثیر قرار خواهند داد.[۷]  به طور کلی، به گفته کوخاوی، ۷۰ درصد این برنامه شامل سرمایه‌گذاری بر توان هجومی است و ۳۰ درصد از آن به امور دفاعی اختصاص خواهد یافت.[۸]

بنابراین با توجه به این مسائل، مهمترین نکات قابل ذکر درباره محورهای تمرکز این طرح عبارتند از:

۱-پیروزی و مفهوم آن: در طرح تنوفا، پیروزی به معنای «نابود ساختن توانمندی های دشمن» ذکر شده است. به این ترتیب، نابودی و حذف سیستماتیک و سریع این توانمندی‌ها از جمله اماکن فرماندهی، سکوهای پرتاب موشک، انبارهای تسلیحاتی یا پرسنل رزمی دشمن، اهمیت بیشتری نسبت به در دست گرفتن کنترل اراضی دارد. از این رو، کیفیت انهدام آن‌ها توسط ارتش از طریق هوا، دریا، مدت زمان این انهدام، تلفات و هزینه‌ها، همگی در نوع پیروزی سهیم هستند. در همین راستا، اصل اساسی برنامه مومنتوم، پیروزی را به این صورت تعریف می‌کند: انهدام حداکثری توانمندی‌های دشمن در حداقل زمان ممکن با کمترین تلفات. هر چه که به این پارامترها نزدیک شویم، پیروزی قطعی‌تر خواهد بود.[۹]

۲– نیروسازی: برنامه نیروسازی ارتش در طرح تنوفا، زیر مجموعه سه اصل کلی است:

 الف- توان مانور زمینی در گستره‌های متعدد، به این معنا که واحدهای زمینی ارتش بتوانند به طور هم‌زمان فعالیت زمینی، زیر زمینی، هوایی، سایبری و الکترو مغناطیسی داشته باشند.

 ب- افزایش توان آتش‌باری.

 ج- تقویت جنبه دفاعی جبهه داخلی.

 از جمله نیروهای محرک در این رابطه عبارتند از:  برتری هوایی، برتری اطلاعاتی و کارایی مستمر در زیر آتش.[۱۰]

۳- هوش مصنوعی و جنگ از راه دور: یکی از نکات مهم تاثیرگذار در طرح تنوفا، این ارزیابی است که جنگ‌های آتی، شامل سیستم‌های هوایی بدون سرنشین و تسلیحات نقطه زن و دقیق خواهد بود بنابراین، پیروزی بدون پیشرفت در این زمینه حاصل نخواهد شد. از جمله راهکارهایی که رژیم صهیونیستی در این باره مد نظر دارد، همکاری نزدیک‌تر با آمریکا به‌ویژه در زمینه جت‌های اف ۳۵ و نیز پژوهش و توسعه بیشتر در این زمینه است.[۱۱] از زمان آغاز طرح گیدعون در سال ۲۰۱۵ و نیز ادامه این خط سیر در برنامه تنوفا، این رژیم در صدد به کارگیری هایتک و فن‌آوری پیشرفته در این راستاست. برنامه تحقیق و توسعه کارمل،[۱۲] پیشرفت‌هایی برای سنسورهای قابل استفاده در جنگ شهری برای سربازان اسراییلی که می‌تواند میزان دقت هدف‌گیری آنان را بهبود دهد[۱۳] ، خودروهای پیشرفته رزمی و شبکه دیجیتالی برای مرتبط ساختن هم‌زمان بخش‌های مختلف ارتش[۱۴]  مثال‌هایی در این رابطه به شمار می روند.

در طرح تنوفا، پیروزی به معنای «نابود ساختن توانمندی های دشمن» ذکر شده است. به این ترتیب، نابودی و حذف سیستماتیک و سریع این توانمندی‌ها از جمله اماکن فرماندهی، سکوهای پرتاب موشک، انبارهای تسلیحاتی یا پرسنل رزمی دشمن، اهمیت بیشتری نسبت به در دست گرفتن کنترل اراضی دارد

۴- تلاش برای مهار تهدید ایران: کوخاوی در این‌باره گفته است که موضوع ایران در لیست اولویت‌های ارتش قرار دارد و همه مولفه‌های مربوط به تهدید ایران، از برنامه هسته‌ای تا توسعه نظامی آن در منطقه، تحت رصد قرار دارد. ارتش، یک فرماندهی متمرکز تشکیل خواهد داد و آنان با همتایان خود در سرویس موساد کار خواهند کرد. در همین رابطه، روزنامه یدیعوت آحرونوت روز سه شنبه ۱۸ فوریه ( ۲۹ بهمن ۱۳۹۸) اعلام کرد که ستاد ارتش اسراییل، متناسب با ایجاد بخش جدیدی درباره ایران، تغییر چشمگیری خواهد کرد. نام این بخش تازه، اداره استراتژی و ایران خواهد بود. اداره مذکور، بر روی تلاش‌های اسراییل برای مقابله با تمایلات توسعه‌طلبانه ایران در خاورمیانه و نیز روابط نظامی استراتژیک و بین‌المللی متمرکز خواهد بود. به این ترتیب واحد ارتباطات ارتش که مسئول ارتباط با ارتش‌های خارجی است و نیز شعبه برنامه‌ریزی، به اداره جدید منتقل خواهند شد. این دو واحد نام برده، فعلاً بخشی از اداره برنامه‌ریزی ارتش هستند. وظیفه اداره جدید، زیر نظر داشتن تحرکات ایران است نه گروه‌های نیابتی. هم اکنون موضوع ایران، میان شاخه‌های مختلف نظامی، تقسیم شده به طوری که اطلاعات نظامی، اداره عملیات، اداره برنامه‌ریزی و نیروی هوایی و … در آن دخیل هستند. فرمانده اداره ایران، مسقیماً به رییس ستاد پاسخگو خواهد بود و گزارش‌هایش را به او خواهد داد.[۱۵] ظاهراً سرلشگر «تال کالمن»، ریاست این اداره را بر عهده گرفته است.[۱۶]

۵- سایر محورها: در این بخش، سایر محورهای اشاره شده در این برنامه، که شاید در قالب محورهای نام برده شده در بالا هم قابل اشاره باشند، ذکر می‌شوند:[۱۷]

– در زمینه اطلاعات و تقویت اطلاعاتی، باید گفت که نقطه تمرکز دیگر در این طرح، ایجاد پایگاه اطلاعاتی و داده‌های بزرگ، برای شناسایی اهداف بالقوه برای حمایت نظامی است. ممکن است که به کارگیری چنین امری درباره ایران هم صحیح باشد.

– به کار گیری تکنولوژی‌های جدید

– تمرکز بر تقویت توانمندی‌های عملیاتی

– ارتقای سطح کیفی و کمی تسلیحات نیروی هوایی از جمله ایجاد دو اسکادران جدید از هواپیماهای جنگنده تا پایان دهه فعلی.

– گفتنی است که ۳۰ درصد از این طرح، به توانمندی‌های دفاعی از جمله هوایی اختصاص یافته است. تقویت دفاع هوایی از طریق سکوهای بیشتری برای موشک‌های گنبد آهنین و به کارگیری سامانه‌های دفاع هوایی جدید در این طرح دیده شده است.

– تبدیل ارتش به نیرویی مهلک که در رفتاری یکپارچه، در دریا، خشکی و هوا و جنگ الکترونیک مبارزه می‌کند.

– ارتقای کیفی پرسنل ارتش

– ایجاد یک شبکه ارتباطی دیجیتال برای تماس واحدهای مختلف با هم. این موضوع در زمینه تأکید بر تقویت اطلاعاتی و امکان اشتراک داده‌های اطلاعاتی قابل توجه است. در اهداف این شبکه پیشرفته، توان ارتباطی افسران و فرماندهان میدانی و هواپیماهای جنگنده اهمیت دارد.

– تقویت نیروی دریایی از طریق خریداری کشتی‌های جدید به منظور برتری دریایی از جمله این خرید‌ها، ۴ رزم ناو حامل موشک قرار دارد که برای حمایت از سکوهای نفت و گاز استفاده خواهد شد.

– افزایش انباشت تسلیحات دقیق و به کارگیری تسلیحاتی مثل موشک‌های جدید، هواپیماهای بدون سرنشین جدید، خودروهای زرهی جدید به همراه ارتقای تجهیزات موجود.

– یکی از نکته‌های مهم در این طرح، تمرکز بر نیروی زمینی است.( توپخانه، تانک‌ها و پیاده نظام)  طبق اطلاعات ذکر شده در اوت ۲۰۱۹ پیرامون این طرح، برنامه‌های مذکور، حاوی فعال کردن نیروی زمینی به طور بی‌سابقه در جنگ زمینی است. از جمله، ورود نیروهای زمینی در مقیاسی زیاد به نوار غزه در سطوح اولیه مواجهه از طریق ادغام فعالیت‌های نیروی دریایی، زمینی و هوایی، نیروهای اطلاعاتی و ذخیره بدون اشغال نوار غزه، در نظر گرفته شده است.

– پیشبرد تاثیرگذاری سریع ارتش و قابلیت مهلک بودن آن، هم در زمینه نابودی نظامی دشمن و هم در زمینه هدف قرار دادن نظامیان در هر رزم آتی. کارشناسان نظامی معتقدند که هدف این طرح، نابود کردن سیستماتیک و نظام‌مند حریف و پیروز شدن با ضربه قاطع در دور اول مصاف است. در صورت در گرفتن یک مواجهه گسترده، اسراییل از نیروی آتش برای تخریب مادی گسترده در توانمندی‌های نظامی و زیر ساخت‌های دشمن استفاده خواهد کرد به طوری که بازیابی و ترمیم تخریب‌های ایجاد شده، سال‌ها زمان خواهد برد و جنگ آتی را تا مدت‌ها به تعویق خواهد افکند. طبق طرح تنوفا، واحد نظامی جدیدی به نام ۹۹ که دارای چند آتشبار پیشرفته است، در موازات تلاش برای سازماندهی نیروهای ویژه احتیاط و انضمام آنان به این واحد ایجاد می‌شود. قرار است که واحد «کفیر» که در کرانه باختری فعال است نیز به این واحد افزوده شود تا دایره فعالیت آن به جبهه‌های شمالی و جنوبی نیز کشیده شود.

– تضعیف زنجیره فرماندهی نظامی در دشمن با سرمایه گذاری در توانمندی‌های رزمی

– توجه ویژه به نوار غزه در بُعد نظامی

– بهره‌برداری کامل از نقاط قوت ارتش در زمینه‌هایی که دارای برتری در آن‌هاست. نقاط قوتی مثل نیروی هوایی، اطلاعات و تکنولوژی تا همواره برتری کیفی آن نسبت به دشمنانش از جمله ایران و حزب الله حفظ شود.

– کاهش خطرات ناشی از موشک‌های متخاصم برای جبهه داخلی

کوخاوی در این‌باره گفته است که موضوع ایران در لیست اولویت‌های ارتش قرار دارد و همه مولفه‌های مربوط به تهدید ایران، از برنامه هسته‌ای تا توسعه نظامی آن در منطقه، تحت رصد قرار دارد

ج) چالش‌ها و نکات قابل تامل

۱-کرونا، الحاق کرانه باختری و مشکل بودجه

به نظر می‌رسد که مقامات ارتش رژیم صهیونیستی نگرانند که مبادا مسئله مبارزه این رژیم با ویروس کرونا و نیز نحوه پاسخگویی به مسئله الحاق کرانه باختری و مقابله با خیزش‌های مردمی فلسطینی، منطقه‌ای و بین‌المللیِ ناشی از این اشغال‌گری، باعث شود که در مقام تصویب بودجه یا نوع عمل به بندهای طرح تنوفا، آن‌گونه که باید و شاید، رویکردهای مد‌نظر این برنامه، عملی نشود. مسئله الحاق، نیازمند صرف توجه ارتش و دستگاه امنیت داخلی (شین بت) به جوامع یهودی کرانه باختری برای حفاظت از آنان و امور آموزشی مربوط به این امر است. علی‌رغم تلاش‌های«ایال زامیر» معاون کوخاوی و  ابوالعافیه رییس اداره برنامه‌ریزی ارتش رژیم صهیونیستی در ذخیره‌سازی ۶۰۰ میلیون شیکل برای این طرح، نگرانی‌های مربوط به بودجه‌های بیشتر، بر مقامات ارتش سایه افکنده است. درخواست افزایش بودجه دفاعی از سوی مقامات ارتش داده شده و برآورد می‌شود که بودجه این طرح گران، به میلیاردها شیکل و بسیار بیشتر از بودجه کنونی امنیتی که میزان آن ۵۷ میلیارد شیکل عنوان شده، بالغ شود. این در حالی است که مقامات وزارت دارایی، خواستار کم شدن بودجه امنیتی دفاعی این رژیم برای حل مشکلات مالی و شکاف بودجه‌ای آن هستند.[۱۸]

گفتنی است که آویو کوخاوی رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی، در مراسم معرفی طرح جدید در ۱۳ فوریه (۲۴ بهمن ۱۳۹۸) با اشاره به وضعیت سیاسی قبل از توافق ائتلافی که طی آن، حکومتی انتقالی نمی‌تواند لایحه بودجه را تصویب کند و برای تصویب بودجه نیاز به حکومتی مستقر و باثبات است، گفت: تهدیدها منتظر ما نمی‌مانند. او به همین خاطر منتظر تصویب طرح در کابینه نمانده و خود برای اجرایی کردن طرحش دست به کار شده است. اگر چه ارتش رقم بودجه طرح را دقیقاً عنوان نکرده ولی از ۴۰ میلیارد شیکل طی یک دهه (۴ میلیارد شیکل در هر سال) به عنوان رقمی منطقی برای شروع صحبت کرده است. این رقم برگرفته از طرح نتانیاهو درباره رویکرد امنیتی ۲۰۳۰ است. ارتش عنوان کرده که این طرح تا حدود زیادی با تنوفا هم‌پوشانی دارد. [۱۹]

۲-بی‌ثباتی سیاسی و مشکل بودجه

موضوع دیگری که این طرح را با چالش مواجه ساخته بود، موضوع بی‌ثباتی سیاسی بود زیرا کابینه انتقالی نمی‌توانست بودجه جدیدی را تصویب کند و باید بر اساس بودجه‌های قبلی حرکت می‌کرد. اما با توافق گانتص و نتانیاهو، برای تشکیل کابینه ائتلافی جدید این مشکل تا حدودی حل شده و باید وزیر دارایی و وزیر دفاع این رژیم درباره بودجه به توافق برسند. در بحبوحه فشارهای مقامات دارایی برای کاهش بودجه دفاعی، بنی گانتص هم تمایل ندارد که به عنوان کسی مطرح شود که در زمان تصدی او بر وزارت دفاع، هزینه‌های دفاعی مورد نیاز طرح تنوفا تامین نشده است. البته هم اکنون هم نگرانی‌هایی درباره احتمال انحلال این کابینه و برگزاری انتخابات جدید در سال آینده میلادی وجود دارد.

۳-تغییر سازمانی

«امیر بوحیوط» تحلیلگر روزنامه والا با اشاره به تغییرات سازمانی در ستاد ارتش  و تصمیم کوخاوی درباره تعیین افسری با درجه سرتیپ در رأس فرماندهی اداره ایران نوشت که احتمالاً فرمانده نیروی هوایی، فرمانده شعبه اطلاعات و فرمانده شعبه عملیات با کاهش اختیارات و مسئولیت‌های خود در این زمینه موافقت نمی‌کنند. سوال اینجاست که آیا این انتصاب، تلاشی برای کسب بودجه از حکومت است یا خیر[۲۰] در همین حال، عودی دکل و عساف اوریون نیز طی مقاله‌ای با عنوان «اداره برنامه‌ریزی در طرح چند ساله تنوفا» که در موسسه مطالعات امنیت ملی اسراییل به چاپ رسیده، عنوان می‌کنند که طرح تنوفا در عرصه برنامه‌ریزی شامل تغییری در ستاد کل است: یعنی تقسیم وظایف اداره برنامه‌ریزی (طراحی) بین دو اداره – یک اداره چندکاره برای بازسازی نیرو و یک اداره استراتژی و ایران. از نظر آن‌ها این اقدام هم مانند همه اقدامات سازمانی، شامل دشواری ناشی از اجرا خواهد بود. به علاوه نفعی که ایجاد خواهد کرد وابسته به متغیرهای متعددی خواهد بود که فراتر از ساختار سازمانی و سلسله مراتبی قرار دارند؛ اموری مثل، فرایند کاری ارتباطات، معانی قدرت و مسئولیت میان ادارات و مقامات ذی‌ربط. در این زمینه می‌توان گفت که تا حدود زیادی موفقیت طرح تنوفا، به تفکیک حوزه‌های مسئولیت و نظم‌های سازمانی و نیز اشخاص متصدی ریاست در اداره جدید بستگی دارد.[۲۱]

۴- نیروی زمینی

 امیر بوحیوط تحلیلگر روزنامه والا عنوان کرد که نمی‌توان شباهت طرح تنوفا با ایده ایهود باراک رئیس سابق ستاد را درباره تبدیل ارتش به یک ارتش کوچک، هوشمند و مهلک را از نظر دور داشت، ولی باید پرسید که تا کجا می‌توان نیروی زمینی را کوچک نمود؟ همه می‌دانند بدون نیروی زمینی بویژه در برابر سازمان‌های تروریستی به دست آوردن پیروزی ممکن نیست. هنگامی که کوخاوی درباره حمله آتشین سخن می‌گوید، مقصودش نیروی هوایی است نه زمینی. بنابراین باید این نکته را تأیید کرد که هیچ حمله مهلکی بدون نیروی زمینی وجود ندارد و نمی‌توان بدون یک حمله گسترده کنترل یک منطقه را به دست گرفت. نمی‌توان تنها از طریق هوا این کار را انجام داد.[۲۲] در این مرحله است که گزارش‌های دو سال گذشته اسحاق بریک مسئول سابق رسیدگی به شکایات سربازان، دوباره در ذهن تداعی می‌شود که بر اساس آن‌ها می‌توان گفت نیروی زمینی ارتش آمادگی جنگ را ندارد.

به نظر می‌رسد که باز هم اتکا بر تجهیزات و تکنولوژی پیشرفته و نبرد هوایی و نیز تمرکز بر اطلاعات جاسوسی، تا مدتها حرف اول را در استراتژی جنگی ارتش صهیونیستی خواهد زد

۵- نیروی انسانی

 مشکل دیگر در این رابطه، درباره عنصر انسانی است. طرح تنوفا مبتنی بر استفاده از تکنولوژی پیشرفته است که بر اساس آن سربازان و افسران باید به طور کافی هوشمندی و مهارت و شایستگی‌های لازم را داشته باشند. ارتش در اینجا دچار مشکل است. مدت‌هاست که ارتش در زمینه انگیزه‌سازی برای خدمت و ایجاد تمایل برای خدمت نظامی در واحدهای رزمی با مشکل روربروست و بدون تعدادی کافی از سربازان مناسب، امور چنان که کوخاوی انتظار دارد پیش نمی‌رود.

جمع بندی

همان‌گونه که مشاهده شد طرح تنوفا با  چند نکته قابل تأمل روبروست. کرونا، طرح الحاق کرانه باختری، بودجه، بی‌ثباتی سیاسی، تغییر سازمانی، نیروی زمینی و نیروی انسانی. در این میان، بحث بودجه عامل مهمی در تنظیم طرح بوده است به طوری که رئیس ستاد مجبور شده به خاطر ملاحظات مربوط به آن، از یک طرح ۱۰ ساله، عقب‌نشینی و این طرح را ارائه نماید. محوریت طرح گیدعون روی موضوع ایران نبوده اما در این طرح گرانِ جدید، تمرکز اساسی بر موضوع ایران است. البته احتمال دارد که جنجال‌های رئیس ستاد کل ارتش رژیم اسراییل بر سر این طرح، ناشی از بهره‌برداری از شرایط برای موافقت حتمی با این طرح گران و کسب بودجه برای آن بوده باشد. درباره مبحث نیروی زمینی و نیروی انسانی در طرح تنوفا باید گفت که این موضوعات از جمله چالش‌های بسیار مهم در برابر آن هستند و تصور نمی‌شود که به راحتی بتوان بر دشواری‌های ناشی از عدم تمایل صهیونیست‌ها برای پیوستن به نیروهای رزمی زمینی در برابر جنگ‌‌آوری نیروهای مقاومت (در فلسطین یا لبنان) غالب شد. به نظر می‌رسد که باز هم اتکا بر تجهیزات و تکنولوژی پیشرفته و نبرد هوایی و نیز تمرکز بر اطلاعات جاسوسی، تا مدتها حرف اول را در استراتژی جنگی ارتش صهیونیستی خواهد زد.

منابع و پی نوشت ها

نوع مطلب : بهتربشناسیم(سیاسی)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 4 تیر 1399
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات