۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن

غفلت انزواگرایانه آمریکا

  آیا رهبری جهانی آمریکا افول کرده است؟این پرسش مهمی است که با سیاست‌های کناره‌جویانه دولت ترامپ نسبت به قواعد و هنجارهای هژمونی غرب، دوستان و دشمنان آمریکا را به فکر فرو برد. این مقاله درصدد تبیینی از این مسأله برآمده است.

اندیشکده راهبردی تبیین- پس از سقوط اتحاد جماهیر شوروی بسیاری در غرب، آمریکا را به عنوان رهبر بلامنازع جهانی مطرح کرده و دولت آمریکا نیز با مداخلات گسترده خود در مناطق مختلف جهان به این انگاره دامن زد. با روی‌کارآمدن دونالد ترامپ و در پیش گرفتن رویکرد کاهش تعهدات بین‌المللی از سوی دولت آمریکا این باور در میان بسیاری از متفکران غربی قوت گرفته است که این کشور در راستای رهیافتی انزواگرایانه در حال کناره‌گیری از رهبری جهانی است و برخی کشورهای در حال ظهور به دنبال پرکردن جایگاه آمریکا هستند. مقاله پیش‌رو نوشته ایچنگرین و منتشرشده در پراجکت سیندیکیت در راستای این رهیافت به بررسی جایگاه جهانی آمریکا در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ می‌‍پردازد.

حقیقت آن است که سیاست «اول آمریکا»ی ترامپ نوعی کناره‌گیری از رهبری جهانی به مثابه صدای ناقوس سوگواری چندجانبه‌گرایی پساجنگ‌جهانی‌دوم است که آمریکا ایجاد و تقویت کرد. این چرخش نگران‌کننده نشان‌گر پشت‌پازدن به ارزش‌های دیرینه آمریکاست. اذعان [دولتمردان کنونی] به اینکه نیمه دوم قرن بیستم نه یک هنجار بلکه یک ناهنجاری بود، پرسش‌های نگران‌کننده‌ای درباره ماهیت رهبری آمریکا و سرنوشت چندجانبه‌گرایی پس از ترامپ مطرح می‌کند.

آمریکا به عنوان یک اقتصاد غنی قاره‌ای جداشده از اروپا و آسیا به وسیله اقیانوس‌های آرام و اطلس، همواره به انزواگرایی وسوسه شده است

آمریکا به عنوان یک اقتصاد غنی قاره‌ای جداشده از اروپا و آسیا به وسیله اقیانوس‌های آرام و اطلس، همواره به انزواگرایی وسوسه شده است. توماس جفرسون[۱] بدون درگیرشدن در اتحادهای پیچیده، عمل می‌کرد. دکترین مونروئه از ۱۸۲۳ نه‌تنها در پی تسلط بر نیم‌کره غربی نبود بلکه درصدد بود آمریکا را از جنگ‌های اروپا دور نگاه دارد. در قرن بیستم آمریکا مدت‌ها پس از آن‌که شهرت و ثروتش آشکار شد و تنها پس از تحریک مستقیم توسط زیردریایی آلمان و حمله ژاپن به پرل‌هاربر [به ترتیب] به جنگ‌های جهانی اول و دوم وارد شد.

علاوه بر این، آمریکا مدت‌ها به جای تعامل چندجانبه در پی تأمین یک‌جانبه منافع خارجی خود بود. دکترین مونروئه و نپیوستن آمریکا به جامعه ملل پس از جنگ جهانی اول، دو مورد برجسته در این باره است. نکته مهم دیگر، این‌که تجارت داخلی آمریکا به مدتی طولانی بر سیاست خارجی و اقتصاد آن کنترل داشته است. این الگوی تاریخی نشان‌گر این واقعیت است که آمریکا نخستین کشور در حوزه قاره‌ای بود که صنعتی شد. بازار داخلی پهناور آن، پشتیبان تلاش کارآفرینان آمریکایی برای پیشگامی در ایجاد شرکت‌های تقسیم‌شونده[۲] در نیمه دوم قرن نوزدهم بود. عصری که از آن تحت «بارون‌[۳]های سارق» یاد می‌شود که نه‌تنها اقتصاد بلکه سیاست آمریکا نیز در نوسان بود. برای مثال چهار سرمایه‌دار بزرگ راه‌آهن کالیفرنیا (للاند استنفورد[۴]، کالیس هانتینگتون[۵]، مارک هاپکینز[۶] و چارلز کراکر[۷]) نه‌فقط نرخ حمل‌ونقل بلکه قانون‌گذاری ایالتی را نیز کنترل می‌کردند. از این منظر، علاقه‌مندی دولت ترامپ به فراهم کردن هر خواسته تنظیم‌گرایانه شرکت‌های داخلی، با آن مرحله تاریخی شباهت دارد.

این دیدگاه که حکومت فقط مشکل ایجاد می‌کند، صرفاً ساخته‌وپرداخته فاکس‌نیوز نیست. بنیان‌گذاران آمریکا به جهت رنجی که ذیل استعمار بریتانیا متحمل شدند، به شدت به حکومتی خودرأی بدبین بودند

بی‌اعتمادی عمیق، پایدار، تاریخی و ریشه‌ای آمریکایی‌ها به حکومت نیز انزواگرایی را تقویت می‌کند. این دیدگاه که حکومت فقط مشکل ایجاد می‌کند، صرفاً ساخته‌وپرداخته فاکس‌نیوز نیست. بنیان‌گذاران آمریکا به جهت رنجی که ذیل استعمار بریتانیا متحمل شدند، به شدت به حکومتی خودرأی بدبین بودند. این واقعیت و هم‌چنین میراث برده‌داری، مخالفت عمیقی با مداخله دولت فدرال در مقررات اجتماعی محلی و حقوق ایالت‌ها ایجاد کرد. راهپیمایی مدافعان حمل اسلحه در مراکز ایالات و یا اشغال زمین‌ها توسط گله‌داران غربی از ناهنجاری‌های عجیب آمریکایی‌هاست. ولی مظاهر امروزی همان دیدگاه کلاسیک است که حکومت قابل اعتماد نیست و بهترین حکومت، حداقلی‌ترین آن است. سیاست‌های ترامپ مطابق با همین سنت است.

تهدید وجودی جنگ جهانی دوم کافی بود تا به مثابه یک شوک حداقل موقت، آمریکا را از تمایل‌های انزواگرایانه و حکومت‌گریزانه جدا کند. دارا بودن تنها اقتصاد قوی در کنار سیاست‌مدارانی از جمله رؤسای جمهوری که تجربه شخصی از جنگ داشتند، آمریکا را در رهبری مطلوب جهت ایجاد نظمی باز و چندجانبه، توانمند ساخت.

اما ساده‌لوحانه است که گمان کنیم این «پایان تاریخ» بود و آمریکا به طور نامحدود می‌تواند این نوع رهبری بین‌المللی را ادامه دهد. افزایش نوسان‌های اقتصادی همراه با ظهور سیاست هویت به عنوان بازتابی از ناتوانی اکثریت سفیدپوست در انطباق با واقعیت تنوع متکثر اجتماعی‌اقتصادی، کافی بود تا بدنه سیاسی آمریکا را به طرز فکر یک‌جانبه و انزواگرایانه سوق دهد.

هر مرد یا زنی که رییس‌جمهور بعدی آمریکا باشد، بعید است به اندازه رؤسای جمهور نیمه دوم قرن بیستم به تجارت آزاد، شکل‌گیری اتحادها و نهادها و رژیم‌های چندجانبه متعهد باشد. اما هنوز هم می‌توان چندجانبه‌گرایی را بدون آمریکا تصور کرد. تغییرات آب‌هوایی یک نشانه آن است که طی آن انصراف ترامپ از معاهده اقلیمی ۲۰۱۵ پاریس، تعهد دیگر کشورها در پیگیری اهداف معاهده را تضعیف نکرد و نمی‌بایست هم می‌کرد. مورد دیگر نحوه واکنش اتحادیه اروپا، چین و ۱۵ کشوردیگر به تلاش‌های ترامپ در جهت از کارانداختن سازمان تجارت جهانی با اخلال در صدور آرای استیناف این سازمان به جهت فقدان تعداد قضات است. آنها برای حفظ استانداردها و رویه‌های مرسوم سازمان تجارت جهانی تصمیم به برقراری راه‌حل‌ خاص خود یعنی «بخش استیناف در سایه» گرفتند.

جایگزین رهبری جهانی آمریکا باید رهبری جهانی جمعی باشد که دو اقتصاد بزرگ، چین و اتحادیه اروپا پیشگام آن شده‌اند

همان‌طور که مورد آخر نشان می‌دهد، جایگزین رهبری جهانی آمریکا باید رهبری جهانی جمعی[۸] باشد که دو اقتصاد بزرگ، چین و اتحادیه اروپا پیشگام آن شده‌اند. برخلاف آمریکا، اتحادیه اروپا تمام تلاش خود را برای همکاری با چین انجام می‌دهد. گرچه با توجه به تنش‌های ناگزیر ژئوپلتیک، همکاری آسان نیست ولی همان‌گونه که آمریکا زمانی درک کرده بود، این تنها راه است.

پی نوشت ها

[۱] نویسنده اعلامیه استقلال آمریکا و سومین رییس‌جمهور ایالات متحده از ۱۸۰۱ تا ۱۸۰۹

[۲] یک ساختار سازمانی که طی آن شرکت به چندین واحد نیمه‌خودمختار تقسیم می‌شوند که با برند شرکت مادر، ولی متناسب با وضعیت بومی خود و برای بهینه‌سازی سود خود فعالیت می‌کنند و شرکت مادر تنها به تعیین استراتژی‌های آنان می‌پردازد.

[۳] پایین‌مرتبه‌ترین رتبه در اشراف بریتانیا

[۴] Leland Stanford

[۵] Collis Huntington

[۶] Mark Hopkins

[۷] Charles Crocker

[۸] collective global leadership

آدرس وبگاه اصلی:

https://www.project-syndicate.org/commentary/america-reverts-to-isolationism-by-barry-eichengreen-2020-02?a_la=english&a_d=5e42b99d54b62a1af0842f65&a_m=&a_a=click&a_s=&a_p=%2Fsection%2Fpolitics-world-affairs&a_li=america-reverts-to-isolationism-by-barry-eichengreen-2020-02&a_pa=section-commentaries&a_ps=

باری ایچنگرین، استاد اقتصاد دانشگاه‌های کالیفرنیا و برکلی و مشاور سابق صندوق بین‌المللی پول

منتشره در پراجکت‌سیندیکیت، مورخ ۲۲ بهمن ۱۳۹۸

مترجم:  احسان کیانی

این مطلب، صرفاً جهت اطلاعِ مخاطبان، نخبگان، اساتید، دانشجویان، تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران ترجمه شده و الزاماً منعکس‌کننده‌ی مواضع و دیدگاه‌های اندیشکده راهبردی تبیین نیست.

http://tabyincenter.ir/36621
نوع مطلب : بهتربشناسیم(سیاسی)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 8 اردیبهشت 1399
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic