۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن

بررسی شائبه ساختگی بودن ویروس کرونا

بررسی اثرات ویروس کرونا بر اقتصاد کشور چین

به گفته‌ی خیلی از کارشناسان اولین صنعتی که بعد از این ویروس متضرر شد گردشگری بود. گردشگری چین حتی قبل از این ویروس به خاطر اعتراضات هنگ کنگ و تنش تجاری بین پکن و واشنگتن کاهش یافته بود. در سال قبل ۱۳۴ میلیون چینی به خارج از چین سفر کرده بودند که این تعداد رشد ۴.۵ درصدی نسبت به قبل را همراه داشت.


محمد مهدی آقامیری / گروه اقتص

ویروس کرونا علاوه بر بخش سلامت جامعه در بیش از ۹۰ کشور جهان دامن گیر بخش‌های مختلف اقتصادی شده و بسیاری از کسب و کارها را دچار اختلال و مشکل کرده است.

به گفته نهادهای اقتصادی بین المللی هم اکنون اقتصاد جهانی، در آستانه‌ی یک رکود بی سابقه است. سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) در تازه‌ترین گزارش خود پیش‌بینی کرده است که سال ۲۰۲۰ میلادی، به دلیل شیوع بیماری کرونا شاهد بدترین بحران اقتصادی جهان بعد از سال ۲۰۰۹ خواهیم بود. رئیس سازمان تجارت جهانی هم از اثرات منفی ویروس چینی بر اقتصاد جهانی و داده‌های تجاری ابراز نگرانی کرد. گروه ۷ (متشکل از کشورهای پیشرفته‌ی صنعتی) نیز پیش‌بینی کرده بود که اختلالی جدی در فعالیت کسب ‌و کارها رخ دهد. «مک‌کنزی» شناخته‌شده‌ترین شرکت مشاوره مدیریتی در جهان هم معتقد است که شیوع گسترده‌تر کرونا می‌تواند تا ۰.۷ درصد تولید ناخالص داخلی جهان را کاهش دهد.

این ویروس که منشأ اولیه‌ی آن کشور چین بود ضررهای بسیاری برای این اقتصاد دوم دنیا به همراه آورده است و بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقدند که در صورت عدم موفقیت جامعه‌ی جهانی در مهار ویروس کرونا و یافت نشدن درمانی برای آن رشد اقتصادی چین کاهش چشمگیری را تجربه خواهد کرد. بر همین اساس صندوق بین المللی پول در پیش بینی اخیر خود رشد اقتصادی چین در سال ۲۰۲۰ میلادی را کاهش داد و به ۸.۵ درصد رساند. شاخص مدیران خرید مقیاسی که برای اندازه گیری فعالیت کارخانه‌ها در سراسر کشور استفاده می‌شود با نشان دادن سقوط ناگهانی و چشمگیر که به ۳۵.۷ درصد رسیده حاکی از انقباض عمیق در این بخش است.

 

تاثیرات کرونا بر گردشگری چین

به گفته‌ی خیلی از کارشناسان اولین صنعتی که بعد از این ویروس متضرر شد گردشگری بود. گردشگری چین حتی قبل از این ویروس به خاطر اعتراضات هنگ کنگ و تنش تجاری بین پکن و واشنگتن کاهش یافته بود. در سال قبل ۱۳۴ میلیون چینی به خارج از چین سفر کرده بودند که این تعداد رشد ۴.۵ درصدی نسبت به قبل را همراه داشت. همچنین در یک سال گذشته قریب به ۳۱۹ میلیون نفر فقط به شهر ووهان چین سفر کرده بودند که درامدی معادل ۳۵۷ میلیارد دلار نصیب چین شده بود. بیش از ۵۰ پرواز بین المللی از ۲۰ کشور گوناگون به طور هفتگی به چین سفر می‌کردند که تمامی پروازها بسته شده است. کشور‌های دیگر هم از نرفتن مسافران چین به انجا رنج می‌برند. حدود یک میلیون و چهارصد هزار نفر در سال از چین به استرالیا می‌رفتند که ۱۲ میلیارد دلار درآمد تخمین زده شده بود[۱].

مقصد اصلی مسافران چینی کشورهای هنگ کنگ و تایلند و ژاپن و ویتنام به شمار می‌رود اما بیشترین پول خرج شده توسط مسافران چینی در شهرهای لندن و پاریس و میلان و نیویورک می‌باشد. بیشترین ضرر برای همسایه‌های کشور چین بوده است و اگر این روند ادامه داشته باشد اروپا و امریکا در رده‌های بعدی قرار می‌گیرند.

 

آیا بورس هم تحت تأثیر کرونا قرار گرفته است؟

بازار بورس هم از ضررهای کرونا بی نصیب نماند و بعد از تعطیلات با افت قابل ملاحظه‌ای رو به رو شده است و سرمایه گزاران حدود ۳۹۳ میلیارد دلار در این بازار از دست داده‌اند و بازار بورس شانگهای با افت قابل ملاحظه‌ای رو به رو شده است.

البته بر اساس اطلاعات به دست آمده در هفته نخست فوریه گفته شده است که شاخص کلی در بازار شانگهای چین افت هشت درصدی را تجربه کرده است که این رقم در چهارسال اخیر بی سابقه بوده است و همچنین ارزش هر دلار امریکا به بیش از ۷ یوان رسید که از تضعیف پول ملی چین حکایت دارد[۲].

 

تاثیرات کرونا بر اعماق زمین

چین یکی از بزرگ‌ترین وارد کنندگان نفت می‌باشد و نگرانی از کاهش تقاضا مشهود است و در یک مقطعی بهای نفت به زیر ۶۰ دلار بر هر بشکه نفت رسید و وضعیت کنونی ممکن است تقاضای نفت در بازار جهانی را به زیر ۲۵۰ هزار بشکه در روز کاهش دهد. خبرگزاری رویترز به نقل از دو منبع صادر کننده نفت (اوپک) گفته به دلیل شیوع ویروس کرونا این سازمان کاهش ۵۰۰ هزار بشکه‌ای را مد نظر قرار داده است.

 

کرونا بر کدام یک از غول‌های خودروسازی جهان تأثیر گذاشته است؟

بسیاری از قطعه سازان و خودروسازان در چین و سایر جهان به این ویروس مبتلا شده‌اند و به اجبار کارخانه‌های خود را تعطیل کردند. شرکت جنرال موتورز امریکا در شهر ووهان چین کارخانه دارد و بعد از ویروس کرونا آن را تعطیل کرده است و حدود ۶ هزار نفر در آن مشغول کار هستند.

تویوتا: تویوتا دیگر خودروساز بزرگ جهان که در چین صاحب پایگاه‌های تولیدی عظیمی است و علاوه بر ساخت خودرو، قطعه نیز می‌سازد، از بیم کرونا، تمام خطوط تولیدش را در چین متوقف کرد.

تسلا موتورز: دیگر خودروساز آمریکایی که از شر کرونا در امان نماند و مجبور به تعطیلی خطوط تولید خود در چین شد، تسلاموتورز بود. این شرکت مدل محبوب تسلا ۳ را در خاک چین به تولید می‌رساند و با وجود زیانی که بابت تعطیلی گریبانش را خواهد گرفت، سلامتی نیروی انسانی را در اولویت قرار داد.

هوندای ژاپن: تعطیلی سه کارخانه خودروسازی در چین، اقدامی بود که هوندا برای مقابله با کرونا انجام داد. این شرکت همچنین دو کارخانه تولید موتورسیکلت خود را نیز در چین موقتاً تعطیل کرد.

پژو فرانسه: خودروساز بزرگ فرانسه هم جزو گرفتار شدگان کرونا است که ضمن تعطیلی خطوط تولید در چین، کارکنان و خانواده‌های آنها را از این کشور خارج کرد.

هیوندایی کره جنوبی: با انتشار ویروس کرونا در جهان، دامنه تعطیلی خطوط تولید خودروسازان به خارج از چین نیز کشیده شد. بر این اساس، با توجه به شیوع نسبتاً گسترده کرونا در کره جنوبی، هیوندایی مجبور شد خطوط تولید خود در شهر اولسان را به طور موقت تعطیل کند. گویا یکی از کارکنان این شرکت به کرونا مبتلا شده و هیوندایی تصمیم گرفته برای حفظ سلامت دیگران، فعلاً خط تولیدش را بخواباند.

بوش آلمان: کرونا فقط یقه خودروسازان را نگرفت و شرکت‌های قطعه ساز فعال در چین را هم گرفتار کرد. بوش آلمان غول قطعه سازی جهان، از جمله قربانیان این ویروس بود که مجبور شد خطوط تولید خود را در چین تعطیل کند. گفته می‌شود این قطعه ساز چندین خط تولید در نقاط مختلف چین دارد و بیشترین نیروی کار آن (در خارج از آلمان) متعلق به این کشور است.

 

تاثیرات کرونا بر گوشی همراه

شرکت چینی هواوی که بدون شک یکی از بزرگترین شرکت‌های تکنولوژی، مخابراتی و تولیدکننده موبایل به شمار می‌رود و سهم قابل توجهی از بازارهای جهانی را به خود اختصاص داده است، متحمل بیشترین ضرر و زیان مالی و تبعات منفی ناشی از شیوع گسترده ویروس کرونا خواهد شد؛ به گونه‌ای که کارشناسان و تحلیلگران فعال در موسسه تحقیقاتی کانترپوینت برآورد و اعلام کرده‌اند که این مساله می‌تواند جایگاه دوم هواوی از لحاظ میزان فروش گوشی هوشمند در بازارهای جهانی را به مخاطره بیاندازد و به راحتی جای خود را با اپل که بعد از آن در رتبه سوم جای گرفته است، عوض کند. همچنین شرکت شیائومی اعلام کرده است که کارگران آن کار خود را دوباره از سر گیرند تا خسارات وارده بیش از این نشود.

 

کرونا و خسارت‌های بی سابقه‌اش

بانک مرکزی چین چندی پیش ۱.۲ تریلیون یوان (۱۷۳ میلیارد دلار) به بازارهای پولی تزریق کرد. خسارت وارده بر اقتصاد چین تنها یک ماه پس از شیوع کرونا نزدیک به ۳۰۰ میلیارد یوان بوده است که ۱۳۰ میلیارد در بخش خرده فروشی و ۸۰ میلیارد در بخش حمل و نقل و ۹۰ میلیارد در بخش خدمات مرتبط به توریسم و محصولات مصرفی بوده است.

 

راهکارهای چین برای نجات خود

کاهش نرخ بهره: پس از شیوع ویروس کرونا بانک مرکزی چین اعلام کرد نرخ بهره معکوس هفت روزه را کاهش خواهد داد و از ۲.۵۰ به ۲.۴۰ خواهد رسید. نرخ بهره برای ۱۴ روزه از ۲.۶۵ به ۲.۵۵ خواهد رسید.

در روزهای ماه فوریه دولت چین ۱۶۰ میلیارد یوان (معادل ۲۲ میلیارد دلار) به اقتصاد چین تزریق کرد.

با تمامی خساراتی که چین در این مدت دیده و در چندسال اخیر هم بی سابقه بوده است اما تمامی تلاش خود را برای جبران این خسارت‌ها می‌کند و سعی در عادی کردن اوضاع اقتصادی کشور خود دارد و به گفته‌ی کارشناسان هنوز بسیاری از سرمایه گزاران امید به بهبود شرایط چین دارند.

بر اساس اطلاعات به دست آمده، وضعیت سهام شرکت‌های هواپیمایی نیز که دچار افت جدی شده بود، در روز چهارشنبه (۱۶ بهمن‌ماه) از سقوط بازایستاد. سهام ایرلاین «کاتای پاسیفی» در کره جنوبی، ۳.۳ درصد رشد کرد. وضعیت سهام ایرلاین‌های بزرگ چینی نیز بهبود پیدا کرد. سهام شانگهای ایر ۴.۴ درصد رشد کرد. سهام «قنتاز ایرویز»، ایرلاین بزرگ استرالیا نیز ۰.۸ درصد رشد کرد. لذا به نظر می‌رسد این ویروس قادر نخواهد بود اقتصاد چین را از مسیر خود خارج کند.

 

 

منابع:

خبرگزاری دانشجو. تاریخ ۲۰ اسفند ۹۸

تاثیرات کرونا بر گردشگری چین. بی بی سی تاریخ ۱۴ بهمن ۹۸

تاثیرات کرونا بر بورس. بی بی سی.تاریخ ۱۴ بهمن ۹۸

تاثیرات کرونا بر اعماق زمین. بی بی سی تاریخ ۱۴ بهمن ۹۸

تاثیرات کرونا بر صنعت ماشین سازی. خبرگزاری تسنیم ۱۵ بهمن ۹۸

تاثیرات کرونا بر گوشی همراه. سایت تخصصی دیجی کالا. ۷ اسفند ۹۸

شاخص مدیران خرید چین. اقتصاد انلاین.۱۳ بهمن ۹۸

راهکارهای چین برای نجات خود. بی بی سی ۱۴ بهمن ۹۸

[۱] – کرونا چقدر به اقتصاد چینی‌ها آسیب زده است؟، ماهنامه عصر دانش شماره ۳۱ و ۳۲، برگرفته از سایت راه پرداخت،  ۱۹ بهمن ۱۳۹۸
[۲] – ویروس کرونا؛ نزدیک به ۴۰۰ میلیارد دلار درنوع مطلب : بهتربشناسیم(سیاسی)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 12 فروردین 1399
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات