۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن

سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در سال ۹۸؛ رویدادها و روندها


سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در سال 98؛ رویدادها و روندها
سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در سال 98 با پرونده‌های متعدد و متنوعی روبرو بوده است که مهم‌ترین آن‌ها به سیاست آمریکا در رابطه با ایران مربوط می‌شود.

اندیشکده راهبردی تبیین- سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در سال ۹۸ با موضوعات و پرونده‌های متعدد و متنوعی روبرو بوده است که مهم‌ترین آن‌ها به سیاست خصمانه ایالات متحده آمریکا در رابطه با ایران و کارزار فشار حداکثری ضدایرانی این کشور مربوط می‌شود. در این چارچوب مقابله با تحریم‌ها، مذاکره بر سر توان دفاعی موشکی، اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان یک سازمان تروریستی و اقدام متقابل ایران در تروریستی دانستن نیروهای سنتکام آمریکا، افزایش سطح تنش‌ها در منطقه غرب آسیا و شکل‌گیری شرایط جنگی متعاقب ترور سردار شهید قاسم سلیمانی و موضع اروپا در قبال برجام، اصلی‌ترین محورهای سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در یک سال گذشته به شمار می‌آیند. علاوه بر این، تعامل با همسایگان به ویژه کشورهای حاشیه خلیج فارس، رونمایی از طرح معامله قرن، الحاق ایران به کنوانسیون‌های مورد نظر گروه ویژه اقدام مالی از دیگر محورهای مهم و قابل اعتنای سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در سال گذشته هستند. اندیشکده راهبردی تبیین طی مقالات پژوهشی متعددی طی سال ۹۸ سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران را مورد بررسی، تجزیه و تحلیل قرار داده است. در ادامه ضمن بررسی و تحلیل اجمالی برخی از آنها، چشم‌اندازی برای سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در سال آینده ارائه خواهد شد.

چاقوی دولبه «تروریستی نامیدن سپاه»

اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان یک گروه تروریستی، سرآغاز اقدامات خصمانه ایالات متحده آمریکا علیه ایران در سال ۹۸ است. در ابتدای این سال وزارت خارجه آمریکا نام سپاه پاسداران را در لیست گروههای تروریستی خارجی (FTOs)درج و هدف ظاهری این کار را مقابله با سیاست منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران معرفی کرد. اما در حقیقت دو هدف اعلام نشده برای این اقدام وجود داشت. اول تضعیف سپاه پاسداران که در محافل داخلی آمریکا از آن به عنوان «ستون فقرات» نظام جمهوری اسلامی ایران یاد می‌شود و دوم تقویت بنیامین نتانیاهو در آستانه انتخابات داخلی رژیم صهیونیستی، تا بتواند با دستاوردسازی برای خود بر رقبا پیروز شود. در مقابل، این اقدام نه‌تنها نتوانست اهداف اعلام‌شده و نشده را محقق کند، بلکه موجب شکل‌گیری موج داخلی در ایران برای حمایت از سپاه پاسداران شد. علاوه بر این بسیاری از سیاستمداران آمریکایی به ویژه در کنگره این کشور این اقدام دولت آمریکا را به شدت محکوم و غیرعقلانی توصیف کردند. یادداشت «چاقوی دو لبه تروریستی نامیدن سپاه» با بررسی تاثیر عکس اقدام آمریکا این موضوع را مورد تحلیل و واکاوی قرار داده است.

مبانی حقوقی و سیاسی کاهش تعهدات برجامی ایران

با ادامه فرایند خروج ایالات متحده آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های ضدایرانی این کشور، جمهوری اسلامی ایران به منظور بازگرداندن توازن به توافق هسته‌ای، تصمیم به برداشتن گام‌هایی جهت کاهش تعهدات برجامی خود گرفت. در این چارچوب در بازه‌های زمانی مشخص و تعیین‌شده، محدودیت‌هایی که مطابق برجام بر فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران اعمال شده بودند، لغو شدند. اندیشکده راهبردی تبیین در یادداشت پژوهشی «مبانی حقوقی و سیاسی کاهش تعهدات برجامی ایران» مبانی حقوقی و سیاسی اقدام جمهوری اسلامی ایران را مورد بررسی و واکاوی قرار داده است. در این راستا اقدام ایران برای کاهش تعهدات برجامی خود از مبانی محکم حقوقی و سیاسی مطابق با مفاد برجام و حقوق بین‌الملل ارزیابی شده است. علاوه بر این با استناد به مواضع و اظهارات مقام‌های جمهوری اسلامی ایران که صراحتاً گام‌های برداشته شده توسط ایران را برگشت‌پذیر اعلام کرده‌اند، این تحرک بیشتر به عنوان فشاری به دولت‌های اروپایی جهت خنثی‌سازی تحریم‌های آمریکا ارزیابی شده است. به هر جهت اقدام متقابل ایران جهت متوازن‌سازی تعهدات خود در توافق هسته‌ای یکی از محورهای اصلی و اساسی سیاست خارجی جمهوری اسلامی در سال گذشته به شمار می‌آید که به صورت طبیعی در سال پیش‌رو نیز اهمیت و برجستگی خود را حفظ خواهد کرد. از این جهت ضروری است تا مراکز تصمیم‌ساز در سطح راهبردی، محاسباتی دقیق با افقی قابل پیش‌بینی داشته باشند تا هدف اساسی جمهوری اسلامی که همانا خنثی‌سازی تحریم‌ها بدون تهدیدنمایی مجدد از فعالیت‌های هسته‌ای ایران است، محقق شود.

دیپلماسی عمومی دولت دونالد ترامپ در رابطه با ایران

یکی از مسائل اساسی که سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در سال گذشته با آن مواجه بود، تحرکات ضدایرانی دولت ایالات متحده آمریکا در سطح دیپلماسی عمومی بود. در این چارچوب دولت دونالد ترامپ و مقام‌های آن مانند مایک پمپئو صراحتاً یک جنگ روانی و تبلیغاتی علیه جمهوری اسلامی ایران را به پیش برده است. طبق ارزیابی‌های صورت‌گرفته اصلی‌ترین هدف دولت آمریکا از پیگیری دیپلماسی عمومی علیه ایران، «ایجاد و تعمیق شکاف» میان مردم و نظام سیاسی است. این‌گونه به نظر می‌رسد که دولت آمریکا توسل به دیپلماسی عمومی ضدایرانی را به عنوان یکی از مولفه‌های کارزار فشار حداکثری خود انتخاب کرده است. در بستر این دیپلماسی عمومی منفی، علاوه بر نقش‌آفرینی رسانه‌های آمریکایی و غیرآمریکایی، مقامات دولتی این کشور نیز وارد میدان شده و با انتشار پیام‌هایی در فضای مجازی و به زبان فارسی، سعی در ارتباط‌گیری مستقیم با مردم ایران دارند. ایجاد بی‌اعتمادی به نظام سیاسی در بین مردم، گسترش فضای یأس و ناامیدی نسبت به سیاست‌های کلان کشور و القای تصور اینکه سازش با آمریکا، حلّال مشکلات اقتصادی ایران است؛ از اصلی ترین نقاط تمرکز دیپلماسی عمومی ضدایرانی دولت ترامپ به شمار می‌آید. اندیشکده راهبردی تبیین در یادداشت پژوهشی «دیپلماسی عمومی دولت ترامپ در رابطه با ایران» ابعاد مختلف این مسأله را مورد واکاوی و مطالعه قرار داده است.

روندهای سیاست خارجی در سال ۹۹

روندهای سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در سال پیش‌رو را می توان در دو دسته مورد بررسی قرار داد. اول، روندهایی که ریشه در گذشته دارند و دوم، روندهایی که با توجه به رویدادهای سال آتی ایجاد خواهند شد. از جمله روندهایی که مداومت آنها در سال پیش‌رو نیز استمرار خواهد داشت می‌توان به «ادامه رویارویی با کارزار فشار حداکثری و ضدایرانی آمریکا»، «تلاش برای مقابله و خنثی‌سازی تبعات اقتصادی تحریم‌های ضدایرانی»، «ادامه تحرکات برای حذف یا حداقل تقلیل اثر حضور نیروهای خارجی به ویژه آمریکایی‌ها در منطقه و خلیج فارس»، «پیچیده‌تر شدن مناظرات داخلی و بین‌المللی پیرامون تعامل جمهوری اسلامی ایران با نهادهایی مانند گروه ویژه اقدام مالی (FATF)» و «نحوه رویارویی با توافق پیشنهادی جایگزین برجام» اشاره کرد. اما بروز تغییرات در سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا در پی شکست احتمالی دونالد ترامپ در انتخابات آتی ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا که در ماه آبان سال آتی برگزار خواهد شد را شاید بتوان مهمترین رویدادی دانست که نه تنها منجر به بروز روندهای جدیدی در سیاست خارجی خواهد شد، بلکه ممکن است موجب تغییر روندهای موجود نیز شود. در سوی دیگر و فارغ از رویدادهای احتمالی، پرونده‌هایی مانند نحوه تعامل با گروه ویژه اقدام مالی و نوع مواجهه با اصرار مداوم اروپایی‌ها برای مذاکره و توافق بر سر توان دفاعی موشکی و سیاست‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی از جمله موضوعاتی هستند که مانند گذشته در دستور کار ثابت سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران باقی خواهند ماند.

فهرست مقالات

 1. چاقوی دولبه «تروریستی نامیدن سپاه»، اندیشکده راهبردی تبیین، قابل بازیابی در آدرس زیر:

http://tabyincenter.ir/32024

 1. پاسخ متقابل ایران به بدعهدی غرب در قالب خروج از برجام؛ هزینه‌ها و فایده‌ها، اندیشکده راهبردی تبیین، قابل بازیابی در آدرس زیر:

http://tabyincenter.ir/32749

 1. نگاهی به درخواست‌های مکرر دولت ترامپ برای مذاکره با ایران، اندیشکده راهبردی تبیین، قابل بازیابی در آدرس زیر:

http://tabyincenter.ir/32944

 1. گزینه‌های روی میز ترامپ و سردرگمی در سیاست ضد ایرانی ایالات متحده آمریکا، اندیشکده راهبردی تبیین، قابل بازیابی در آدرس زیر:

http://tabyincenter.ir/33012

 1. جایگاه سیاست ضد ایرانی ایالات‌متحده آمریکا در جهان؛ اجماع یا انزوا؟، اندیشکده راهبردی تبیین، قابل بازیابی در آدرس زیر:

http://tabyincenter.ir/32961

 1. آینده برجام و مطلوبیت‌های بازیگران منطقه‌ای، اندیشکده راهبردی تبیین، قابل بازیابی در آدرس زیر:

http://tabyincenter.ir/33432

 1. مبانی حقوقی و سیاسی کاهش تعهدات برجامی ایران، اندیشکده راهبردی تبیین، قابل بازیابی در آدرس زیر:

http://tabyincenter.ir/33394

 1. ابعاد حقوقی خروج ایالات متحده از معاهده تجارت تسلیحات و تاثیر آن بر منافع جمهوری اسلامی ایران، اندیشکده راهبردی تبیین، قابل بازیابی در آدرس زیر:

http://tabyincenter.ir/33336

 1. در فاصله میان تعهدات برجامی و تعهدات اینستکسی اروپا چه بر سر منافع ایران می‌آید؟، اندیشکده راهبردی تبیین، قابل بازیابی در آدرس زیر:

http://tabyincenter.ir/33276

 1. نتیجه تغییرات در سطح مقامات اتحادیه اروپا؛ تداوم یا تغییر در سیاست خارجی؟، اندیشکده راهبردی تبیین، قابل بازیابی در آدرس زیر:

http://tabyincenter.ir/33175

 1. از ائتلاف دریایی اروپایی تا ائتلاف دریایی آمریکایی – انگلیسی در خلیج فارس؛ موانع و محرک‌ها، اندیشکده راهبردی تبیین، قابل بازیابی در آدرس زیر:

http://tabyincenter.ir/33840

 1. فرسایشی‌شدن جنگ اقتصادی و بی‌اثر شدن تحریم‌های ضد ایرانی، اندیشکده راهبردی تبیین، قابل بازیابی در آدرس زیر:

http://tabyincenter.ir/33626

 1. الزامات سیاست‌ورزی ایران در دوره سیاست صبر و انتظار ایالات‌متحده، اندیشکده راهبردی تبیین، قابل بازیابی در آدرس زیر:

http://tabyincenter.ir/33496

 1. الزامات بازگشت آمریکا به جلسات برجامی ۱+۴، اندیشکده راهبردی تبیین، قابل بازیابی در آدرس زیر:

http://tabyincenter.ir/33463

 1. دیپلماسی عمومی دولت دونالد ترامپ در رابطه با ایران، اندیشکده راهبردی تبیین، قابل بازیابی در آدرس زیر:

http://tabyincenter.ir/34504

 1. کارزار فشار حداکثری بر ایران؛ ارزیابی اهداف و دستاوردها، اندیشکده راهبردی تبیین، قابل بازیابی در آدرس زیر:

http://tabyincenter.ir/34362

 1. نقش فرانسه در مذاکرات هسته‌ای؛ مواضع و جهت‌گیری‌ها، اندیشکده راهبردی تبیین، قابل بازیابی در آدرس زیر:

http://tabyincenter.ir/34212

 1. حصول بازدارندگی اقتصادی در پرتو قطع وابستگی به فروش نفت، اندیشکده راهبردی تبیین، قابل بازیابی در آدرس زیر:

http://tabyincenter.ir/34419

 1. چرا دیدار روحانی و ترامپ قابل‌تصور نیست؟، اندیشکده راهبردی تبیین، قابل بازیابی در آدرس زیر:

http://tabyincenter.ir/33985

 1. منافع ملی و مسأله پاسخ به ترور فرمانده نیروی قدس سپاه، اندیشکده راهبردی تبیین، قابل بازیابی در آدرس زیر:

http://tabyincenter.ir/35082

 1. فرصت‌ها و چالش‌های حقوقی ایران در منطقه، اندیشکده راهبردی تبیین، قابل بازیابی در آدرس زیر:

http://tabyincenter.ir/35034

 1. راهبردهای بازدارندگی در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، اندیشکده راهبردی تبیین، قابل بازیابی در آدرس زیر:

http://tabyincenter.ir/34945

 1. نقش‌آفرینی نخبگان در دیپلماسی عمومی، اندیشکده راهبردی تبیین، قابل بازیابی در آدرس زیر:

http://tabyincenter.ir/34906

 1. بررسی اقدامات آمریکا علیه شهروندان ایرانی، اندیشکده راهبردی تبیین، قابل بازیابی در آدرس زیر:

http://tabyincenter.ir/34840

 1. تغییر مقر سازمان ملل متحد؛ ضرورت‌ها و الزامات، اندیشکده راهبردی تبیین، قابل بازیابی در آدرس زیر:

http://tabyincenter.ir/34648

 1. ابتکار موسوم به «صلح هرمز» و آینده شورای همکاری خلیج‌فارس، اندیشکده راهبردی تبیین، قابل بازیابی در آدرس زیر:

http://tabyincenter.ir/34625

 1. بررسی گزارش‌های سالانه «گروه بحران» درباره برجام، اندیشکده راهبردی تبیین، قابل بازیابی در آدرس زیر:

http://tabyincenter.ir/35709

 1. رجوع به مکانیسم حل اختلاف از سوی سه کشور اروپایی؛ روند و پیامدها، اندیشکده راهبردی تبیین، قابل بازیابی در آدرس زیر:

http://tabyincenter.ir/35575

 1. خیز اروپا برای تهدیدنمایی از برنامه موشکی ایران، اندیشکده راهبردی تبیین، قابل بازیابی در آدرس زیر:

http://tabyincenter.ir/35379

http://tabyincenter.ir/36197
نوع مطلب : بهتربشناسیم(سیاسی)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 8 فروردین 1399
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic