۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن

ویژگی‌های مجلس شورای اسلامی در منظر امامین انقلاب؛ مجلس تراز انقلاب اسلامی

مجلس تراز انقلاب اسلامی شفاف است چون صداقت و امانتداری یکی از مهمترین شاخصه‌های نمایندگانش است. نماینده‌ی امین و صادق از اطلاع موکّلینش نسبت به آراء او در صحن مجلس و کمیسیون‌های تخصصی هراس ندارد

جمهوری اسلامی مشروعیتش را از مبانی و آرمان‌هایش دریافت می‌کند. حقانیت نظام سیاسی انقلاب اسلامی در صورتی از سوی مردم و دین پذیرفته است که متعهد به آنچه فلسفه‌ی وجودی‌اش را تشکیل می‌دهد باشد. اعتقاد و التزام به اسلام و کارکردهای اجتماعی، سیاسی و اخلاقی‌اش مثل عدالت، مبارزه با استکبار و تخلّق به اخلاق الهی در میان کارگزاران و نهادهای حاکمیتی است که خطوط قرمز همه‌ی اجزا و عناصر جمهوری اسلامی را تشکیل می‌دهد. جمهوری اسلامی نه می‌تواند و نه می‌خواهد که با اصول خود بی مهابا برخورد نماید. بنابراین چرا ماندن و چگونه ماندن سؤال از فلسفه‌ی وجودی انقلاب اسلامی است.

فارغ از پاسخ چرا ماندن که همان دلایل تشکیل و ایجاد جمهوری اسلامی است، در پاسخ به سؤال چگونه ماندن می‌توان به ویژگی‌های نهادی و کارگزاری تراز انقلاب اسلامی پرداخت. در این یادداشت به برخی از ویژگی‌های نهاد «مجلس شورای اسلامیِ» تراز انقلاب در کلام حضرت امام خمینی و مقام معظم رهبری اشاره می‌شود.

۱-  تشرع و تقید به احکام اسلام:

اولین ویژگی مجلس تراز که ماهیتی دو جانبه دارد، اعتقاد قلبی و التزام عملی مجلس به شریعت اسلام در کنار اعتقاد به مردم است. در واقع همانگونه که در ماهیت جمهوری اسلامی، جمهوریت و اسلامیت تضمین کننده و قوام بخش یکدیگرند، التزام مجلس به مبانی و آرمان‌های اسلامی، همان نمایندگی صحیح از مردم و اعتقاد به مردم در انقلاب اسلامی همانا پرهیز از گرایش یا تبعیت از استکبار و طاغوت است. بر این اساس امام خمینی یکی از مهمترین ویژگی‌های نمایندگان مجلس را «متعبد به اسلام و وفادار به مردم» (صحیفه امام، ج ۲۱، ص ۱۱) می‌دانند. وفاداری به مردم و ادای امانت وکالت آن‌ها جز از طریق تقیّد به اسلام حاصل نمی‌شود و نماینده و مجلس مقیّد به دین، وفادارترین کارگزاران و نهادها خواهند بود. به خصوص آنکه مجلس برخلاف بسیاری از سازمان‌ها و ارگان‌ها در تماس مستقیم با مردم قرار دارد و چه بسا یکی از دو ارگانی است که بیشترین اثرگذاری را بر زندگی حقیقی و حقوقی مردم خواهد داشت. مجلسی در جهت منافع مردم و ملّت گام بر می‌دارد که بیشترین تشرّع را داشته باشد و این اسلام است که مهمترین انگیزه‌ی یک نهاد برای خدمت به مردم خواهد بود.

در مجلسی که تصمیم گیری برای امت و ملّت اسلامی وفق دین مبین صورت می‌گیرد، حتماً صفات ضروری کارگزاران نظام اسلامی مثل صداقت و امانتداری در وکالت از مردم بر منافع حزبی و جریانی و سرمایه داران اولویت و ترجیح خواهد داشت.

۲-  شفافیت نمایندگان:

در چنین مجلسی که تصمیم گیری برای امت و ملّت اسلامی وفق دین مبین صورت می‌گیرد، حتماً صفات ضروری کارگزاران نظام اسلامی مثل صداقت و امانتداری در وکالت از مردم بر منافع حزبی و جریانی و سرمایه داران اولویت و ترجیح خواهد داشت. مجلس تراز انقلاب اسلامی شفاف است چون صداقت و امانتداری یکی از مهمترین شاخصه‌های نمایندگانش است. نماینده‌ی امین و صادق از اطلاع موکّلینش نسبت به آراء او در صحن مجلس و کمیسیون‌های تخصصی هراس ندارد، زیرا حداکثر کوشش را برای تأمین خواست و نیاز آن‌ها بر اساس مبنایی صحیح انجام داده است. امام خمینی در این باره می‌فرمایند: « باید اشخاص امین و صادق در مجلس شورا بروند که مقدرات شما را بر طبق خواسته‌های خداى متعال پیاده کنند.» (صحیفه امام، ج۶، ص ۴۸۸) در واقع مجلس تراز انقلاب اسلامی دارای تقوای جمعی است؛ یعنی علاوه بر آنکه نمایندگان به صورت فردی متخلّق به اخلاق و آداب اسلامی هستند و جانب محرمات و واجبات الهی را نگه می‌دارند، نهاد مجلس نیز در اثر نصح عمومی نمایندگان و مراقبت از یکدیگر دارای یک «تقوای جمعی» الگو برای سایر نهادها نیز هست. رهبر معظم انقلاب در این باره می‌فرمایند: «تقوای جمعی این است که جمع‌ها مراقب خودشان باشند. جمع به حیث جمع مراقب خودشان باشند. بی مراقبتی جمع‌ها نسبت به مجموعه‌ی خودشان، موجب می‌شود که حتّی آدم‌هایی که در بین آن جمع‌ها تقوای فردی دارند، با حرکت عمومی آن جمعها بغلتند و به جایی بروند که نمی‌خواهند. در طول این سی سال ما از این ناحیه ضربه خورده‌ایم، یکی از جاهایی که ضعف نشان داده‌ایم، همین بوده…» (مقام معظم رهبری، ۸/۳/۱۳۹۰)

۳-  عصاره فضائل ملی باشید:

یکی دیگر از ویژگی‌های مجلس تراز انقلاب را باید در امیدآفرین بودن، شورآفرین بودن، تحرک، قدرت بسیج کنندگی منابع، دلگرم کنندگی و همه‌ی صفاتی دانست که کشور را در بحران‌ها و سختی‌ها و گردنه‌ها بالا می‌برد و نه تنها نماد «ما نمی‌توانیم» و «ما بلد نیستیم» نیست که نماد اقتدار و عزت ملی است. امام خامنه‌ای این ویژگی‌ها را چنین توصیف می‌کنند: «توجه کنید مجلس عصاره‌ی فضائل است نه عصاره‌ی همه‌ی خصلت‌ها؛ مجلس بایستی عصاره‌ی فضائل ملّت باشد. مجلس نباید نماد تردید باشد، نماد خود کم بینی باشد، نباید نماد یأس و نومیدی یا نماد عدم اعتنا و عدم مبالات به مسائل کشور باشد. نباید مجلس نشان بدهد که نگاهش به ظرفیت‌ها و توانایی‌های ملّی، نگاه مأیوسانه است.» (مقام معظم رهبری، ۳۰/۳/۱۳۹۷)

بنابراین مردم نباید درب‌های مجلس را به افرادی که در توانایی، صداقت و امانتداری آن تردید وجود دارد، یا سوابقی از ترجیح منافع حزبی و جریان سیاسی خاص بر منافع عمومی اسلام و ملّت دارند باز بگذارند. نمایندگان انقلابی نیز باید خود را دارنده‌ی این ویژگی‌ها بدانند. رأی‌های حزبی و فراکسیونی بدون در نظر گرفتن حقّ و منافع عموم مردم یا تأمین حقوق مستضعفین از مواردی است که می‌تواند سطح اثرگذاری مجلس شورای اسلامی در رشد و پیشرفت کشور را به چالش جدی بکشد. امام خمینی در توصیه به مردم در انتخاب نمایندگان مجلس تراز می‌فرمایند: «اشخاصى که امین هستند، اشخاصى که معروف است پیششان به امانت، به دیانت، به خدمت به مردم، آن‌ها را تعیین کنند.» (صحیفه امام ج ۱۰، ص ۵۲۵)

۴-  تخصص در کنار تعهد:

در این میان مجلسی می‌تواند مجمع نخبگانی برای مشورت اسلامی به کشور باشد که متشکل از اجزایی متخصص، کارآمد و آگاه نسبت به مقتضیات مکان و زمان باشند. درک روابط اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و بین الملل سبب می‌شود تا مجلس در تصویب طرح‌ها، لوایح و تصویب معاهدات و قراردادها با نهایت دقت، مهم‌ترین مصالح کشور را در نظر بگیرد. بدیهی است که با وجود چنین مجلسی، اختلافات نهادهای تصمیم گیری و چالش نهادهای اجرایی با ارگان‌های تصمیم گیر به شدت کاهش می‌یابد. در طرف مقابل اگر مجلس به صورت جمعی از افراد فاقد تخصص و اطلاع از علوم روز، فاقد تحلیل و بینش صحیح در سیاست و روابط بین الملل، عدم درک نسبت به امنیت اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و سخت باشد باید شاهد ورود خسارات جبران ناپذیر به کشور بود. امام خمینی در این باره می‌فرمایند: « ملت در هر دوره از انتخابات وکلاء مطلع بر مسائل روز و سیاستهای اسلامی به مجلس بفرستند.» ‏(صحیفه امام ج ۲۱، ص ۴۲۰)‏ ایشان همچنین در ضرورت انتخاب و تشکیل مجلس از افراد اهل علم و آگاهی چنین می‌فرمایند: «در مجلس، اسلام تنها کافی نیست، بلکه باید مسلمانی باشد که احتیاجات مملکت را بشناسد و سیاست را بفهمد و مطلع به مصالح و مفاسد کشور باشد و ممکن است به شما و گروه شما هم مربوط نباشد.» (صحیفه امام، ج ۱۸، ص ۱۵۲)

علاوه بر تخصص لازم است مجلس شورای اسلامی برآمده از طبقات فرودست بوده و نیازها و وضعیت عموم مردم را نه از جراید و فضای مجازی که با تجربه‌ی زیسته‌ی خود درک کرده باشند. روشن است که نمایندگان احتمالی رشد یافته در طبقات و دهک‌های بالای اقتصادی فهم درستی از «وضعیت» در دهک‌های پایین و مستضعفین نخواهند داشت؛ بنابراین محتمل است که در تصویب لوایح و طرح‌ها بیش از منافع مستضعفین، سود سرمایه داری و حال دهک‌های بالای مسلط و انحصار طلب در نظر گرفته شود. چنین مجلسی احتمالاً در مقابل تهدید و ارعاب استکبار جهانی به عنوان حامی اصلی سرمایه داری جهانی نیز منفعل شده و توانایی مقابله را از دست خواهد داد. مؤسس جمهوری اسلامی در این باره می‌فرمایند: « وکلای مجلس از طبقه‌ای باشند که محرومیت و مظلومیت مستضعفان و محرومان جامعه را لمس نموده و در فکر رفاه آنان باشند.» ‏(صحیفه امام ج ۲۱، ص ۴۲۲)‏

اساساً مجلس تراز انقلاب یک مجلس کیفی است و نه کمّی. اینکه چه تعداد قانون مصوب نموده است با اینکه چه قوانینی توانسته وضعیت را به سود مستضعفین و آحاد مردم تغییر دهد واقعاً متفاوت است. در مجلس تراز نه عدد نطق‌ها و تذکرات قانونی ملاک است که مهم وزن و اثر گذاری تذکرات به مسئولین دولتی و انجام وظایف نظارتی مجلس است.

مجلس منبعث از مستضعفین، مسئولیت پذیر است و در هر نقطه و امری که رنجی بر مستضعفین تحمیل شود، یا جریان سرمایه داری انحصار طلب بخواهد منافع خود را بر اندک بهره‌ی فرودستان بنا کند، حضور یافته و با بهره گیری از تمام ظرفیت‌های قانونی خود به وظایف اسلامی عمل کرده و با تأمین منافع دهک‌های ضعیف‌تر جامعه، به حکم شریعت نیز عمل می‌نمایند. امام خمینی چنین مجلسی را اینگونه توصیف می‌کنند: «مردم شجاع ایران با دقت تمام به نمایندگانی رأی دهند که متعبد به اسلام و وفادار به مردم باشند و در خدمت به آنان احساس مسئولیت کنند، و طعم تلخ فقر را چشیده باشند، و در قول و عمل مدافع اسلام پابرهنگان زمین، اسلام مستضعفین، اسلام رنجدیدگان تاریخ، اسلام عارفان مبارزه جو، اسلام پاک طینتان عارف، و در یک کلمه، مدافع اسلام ناب محمدی(ص) باشند. (صحیفه امام، ج ۲۱، ص ۱۱) چنین مجلسی در رسیدگی به امور عموم مردم و مستضعفین نه تردید می‌کند و نه تعلل؛ نه اینکه تصویب طرح‌های توان بخشی و تقویت دهک‌های فرودست در پیچ و خم کمیسیون‌ها ماه‌ها به طول انجامد اما طرح‌های معافیت مالیاتی کارتل ها و سرمایه داران و سلبریتی ها در اندک زمانی به تصویب برسد. آنطور که در برخی مواقع در مجلس دهم متاسفانه شاهد آن بودیم. این مفاد توصیه‌ی رهبر کبیر انقلاب اسلامی به مجلس است: «طرح‌ها و پیشنهادهایى که مربوط به عمران و رفاه حال ملت خصوصاً مستضعفین است انقلابى و با سرعت تصویب کنید.»‏ (صحیفه امام، ج۱۲، ص ۳۶۴)

 

اساساً مجلس تراز انقلاب یک مجلس کیفی است و نه کمّی. اینکه چه تعداد قانون مصوب نموده است با اینکه چه قوانینی توانسته وضعیت را به سود مستضعفین و آحاد مردم تغییر دهد واقعاً متفاوت است. در مجلس تراز نه عدد نطق‌ها و تذکرات قانونی ملاک است که مهم وزن و اثر گذاری تذکرات به مسئولین دولتی و انجام وظایف نظارتی مجلس است. آیا مجلس می‌تواند سنگ‌های بزرگ را از سر راه پیشرفت ملّت بردارد یا خیر مهم‌ترین کاری است که یک مجلس تراز انقلاب انجام می‌دهد. رهبر معظم انقلاب در این باره می‌فرمایند: «نکته‌ی مهم این است که شاخص کمّی برای ارزیابی کافی نیست، بایستی مشخص شود که وزن این مصوبه‌ها در اداره‌ی کشور چقدر است؛ چون شما مدیر کشورید و قانون گذار کشور و ریل گذار حرکت اجرا شما هستید دیگر، یعنی این بخش مهم از مدیریت در اختیار شماست.» (رهبر معظم انقلاب، ۳۰/۳/۱۳۹۷)

چنین مجلسی دیگر «وکیل الدوله» نخواهد بود و درگیر بازی‌های قدرت و ثروت نخواهد شد. وکیل الملّه منافع مردم را در سراسر کشور حتی بر حوزه‌ی انتخابیه‌ی خود ترجیح داده و در اندیشه‌ی زراندوزی یا استخدام احتمالی در فلان شرکت یا وزارتخانه نخواهد بود. در لحظه‌ای که نمایندگان یک مجلس خود را نماینده‌ی تمام ملّت ایران بدانند دیگر اختلافات قومی، مذهبی و سیاسی بر آن‌ها اثر گذار نخواهد بود؛ یک مجلس برای یک ملّت تشکیل می‌شود و هیچ جریان اندیشه‌ای و سیاسی یا اقتصادی نمی‌تواند مجلس را از حرکت در مسیر منافع مردم و به خصوص مستضعفان باز دارد.

نکته‌ی دیگری که در مجلس تراز باید مورد دقت قرار بگیرد، حفظ وحدت بر اصول و منافع ملّی است. هرچند مجلس به عنوان یک نهاد تصمیم گیر و تصمیم ساز (با احتساب مجموعه‌هایی چون مرکز پژوهش‌های مجلس) باید عرصه‌ی تضارب آراء باشد، اما هرگز نباید شاهد اشتباه در اولویت‌ها و بازناشناسی اصول از فروع باشد. مجلس شورای اسلامی به عنوان نمایندگان یک ملّت متحد در عین گوناگونی قومی، مذهبی و سیاسی، باید نمادی از اتحاد و همبستگی باشد. رهبر معظم انقلاب در این باره می‌فرمایند: «در مجلس سلائق مختلف و جریان‌های مختلف هستند. بنده هیچ اصرار ندارم که جریان‌ها همه یکی بشوند؛ نه اختلاف سلیقه، اختلاف فکر، اختلاف مذاق و اختلاف عقیده سیاسی وجود دارد و طبیعی است و در موراد بسیاری مفید است. حالا ممکن است یک جاهایی هم ضررهایی داشته باشد؛ اولاً، یقه‌ی یکدیگر را نگیرید؛ اختلاف سلیقه منتهی نشود به کشمکش و دعوا و چالش و دشمن خونی همدیگر شدن و فراموش کردن امریکا. متأسفانه برخی جناح‌های ما اینجوری اند…» (رهبر معظم انقلاب، ۸/۳/۱۳۹۰)

این شأن نظارتی مهم که البته بخشی از آن از طریق دیوان محاسبات باید انجام بشود، یک شرط اساسی دارد و ان اینکه مجلسی که می‌خواهد بر سایر ارگان‌ها و اجزاء نظام نظارت کند، در وهله‌ی اول شأن خود را حفظ کرده و خودش در مظان اتهام نباشد. رهبر معظم انقلاب برای حلّ این مشکل چنین می‌فرمایند: «در داخل مجلس شورای اسلامی، خود نظارتی بگذارید. این همان تقوای جمعی است. مجموعه خود را بپاید. حالا حرف‌هایی گوشه و کنار زدند که نماینده باید آزاد باشد، چه باشد. کسی با آزادی نماینده مخالف نیست؛ با کج رفتاری نماینده مخالف است. یک نماینده‌ی کج رفتار ممکن است مجلس شورای اسلامی را بدنام کند، متهم کند، حیف نیست؟ مجلس به این عظمت، این نهاد قانونی اساسیِ در کشور.»

چنین اصولی نیازمند حفظ وظیفه‌ی نظارتی مجلس است. مجلس شورا به عنوان چشم و ذهن مردم در نظام سیاسی جمهوری اسلامی مکلّف است علاوه بر آنکه می‌اندیشد چه چیزی و چگونه اجرا شود، می‌بایست نظارت کند که آیا آنچه انجام و اجرا شده است نیز مطابق با قانون بوده است یا نه. در مجلس تراز نظارت هرگز تحت الشعاع رودربایستی‌های سیاسی و حزبی نخواهد شد و متخلّفین در ارکان حاکمیتی بیش و پیش از نهاد قضائی کشور، نگران چشمان تیز بین مجلس هستند. اما این شأن نظارتی مهم که البته بخشی از آن از طریق دیوان محاسبات باید انجام بشود، یک شرط اساسی دارد و ان اینکه مجلسی که می‌خواهد بر سایر ارگان‌ها و اجزاء نظام نظارت کند، در وهله‌ی اول شأن خود را حفظ کرده و خودش در مظان اتهام نباشد. رهبر معظم انقلاب برای حلّ این مشکل چنین می‌فرمایند: «در داخل مجلس شورای اسلامی، خود نظارتی بگذارید. این همان تقوای جمعی است. مجموعه خود را بپاید. حالا حرف‌هایی گوشه و کنار زدند که نماینده باید آزاد باشد، چه باشد. کسی با آزادی نماینده مخالف نیست؛ با کج رفتاری نماینده مخالف است. یک نماینده‌ی کج رفتار ممکن است مجلس شورای اسلامی را بدنام کند، متهم کند، حیف نیست؟ مجلس به این عظمت، این نهاد قانونی اساسیِ در کشور.» (رهبر معظم انقلاب، ۸/۳/۱۳۹۰)

« (نمایندگان مجلس) در بین خودشان خودکنترلی داشته باشند. خود مراقبتی داشته باشند، نگذارند جریانشان انحراف پیدا کند؛ و الّا در میان این جریانات آدم‌های خوب کم نیستند، اما وقتی جریان اشکال پیدا کرد، آدمِ خوب را هم با خودش می‌غلطاند و می‌برد…» (رهبر معظم انقلاب، ۸/۳/۱۳۹۰)

مجلس تراز انقلاب اسلامی، به مثابهی اساس و پایه‌ی استحکام نظام اسلامی است که به تصمیمات ساختار سیاسی کشور ماهیت مردم سالارانه می‌بخشد. مجلس شورای اسلامی در ساختار سیاسی ایران به نشان حاکمیت مردم بر سرنوشت اجتماعی و سیاسی‌شان در رأس امور است. این اثربخشی مستقیم بر مدیریت کشور باید نتیجه‌ی مجلسی باشد که ماحصل خصائص نیک ملّت است و در نتیجه همه‌ی تصمیماتش باید ناظر به مهمترین ویژگی‌های مردم باشد. پس مجلس تراز جمهوری اسلامی از این رو نماد آن دسته از مؤلفه‌هایی است که ایرانیان را در جهان به آن می‌شناسند. رهبر معظم انقلاب در این باره می‌فرمایند: «مجلس باید مظهر عزت ملّی و مظهر اقتدار و استحکام نظام باشد، مجلس این است چرا؟ برای خاطر اینکه مجلس، منتخب عموم مردم کشور در جاهای مختلف است که با یک انگیزه‌ای آمده‌اند این شخص را – این برادر را – این خواهر را انتخاب کرده‌اند و امام فرمودند که مجلس، عصاره‌ی فضائل ملّت است.» (مقام معظم رهبری، ۳۰/۳/۱۳۹۷)

مجلس تراز انقلابی مهمترین وظیفه‌ی خود که قانونگذاری است را مقدم بر هر امر دیگری از قبیل امتیاز گیری برای حوزه انتخابیه، رانت، حمایت از حزب و جریان سیاسی خاص و… می‌داند. قانونگذاری تراز در مجلس تراز دارای ویژگی‌های ذیل است:

۱.  با کیفیت است و در هر دوره و هر سال عمق و اثرگذاری آن بیشتر می‌شود.

۲.  رعایت اولویت‌های کشور را می‌کند و وقت مجلس صرف امور مهمتر و حساس‌تر می‌شود.

۳.  عملی است و کار کارشناسی نشان از تحقق و اثر گذاری آن دارد.

۴.  خلاف مصالح کشور نیست و تحت تأثیر تشر و عربده‌ی مستکبرین قرار نمی‌گیرد.

۵.  در پی حلّ مشکلات مردم است و اولویت‌های او در ابتدا حلّ مسائل طبقات ضعیف است.

۶.  جنبه‌های کارشناسی در تصویب قوانین در آن به شدت رعایت شده و عناصر نخبگانی در مجلس و بیرون از آن بهره مند شده است.

۷.  اثرپذیری از رسوم غربی ندارد و سنت‌های اسلامی و ایرانی را مد نظر دارد.

۸.  تازه و نو است و اگر منطق برخی قوانین تمام شده باشد، حذف شده و متناسب با مقتضیات قوانین جدید تصویب می‌شوند.

 

در نهایت می‌باید مهم‌ترین ویژگی مجلس تراز انقلاب اسلامی را در وجود روح انقلابی برای آن دانست. نماینده‌ی انقلابی، جهادی، شجاع و دلیر در مقابل استکبار و اهل مقاومت در برابر شدائد و بحران‌هاست که می‌تواند متناسب با ذات و ماهیت انقلاب اسلامی، زمینه‌ی تحقق آرمان‌ها و اهداف را فراهم کند. مجلس تراز انقلاب به نیکی می‌داند که هزینه‌های چالش حتماً بیش از هزینه‌های سازش است و راه پیشرفت و رشد را نه در الگوهای وابسته شرقی مثل کره جنوبی و نه الگوهای غربی مثل آمریکا که در دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمی جهان اسلام جستجو کرده و مبتنی بر همه‌ی استعدادها و ظرفیت‌های کشور در جستجوی راهی برای افزایش آرامش و بهبود سطح زندگی مادی و معنوی ایرانیان است. رهبر معظم انقلاب در دیدار با نمایندگان مجلس خطاب به آنان می‌فرمایند: «رفتار نمایندگان مجلس باید رفتاری انقلابی باشد؛ برخورد باید برخورد انقلابی باشد. شما در سوگندی هم که یاد کردید، این سوگند را یاد کردید که انقلاب، نتایج انقلاب، فراورده‌های انقلاب و فراورده‌های نظام جمهوری اسلامی را حفظ کنید. بدون انقلابی بودن که نمی‌شود حفظ کرد. رفتار انقلابی به معنای رفتار عاقلانه مدبرانه و مجاهدانه است.» (مقام معظم رهبری، ۳۰/۳/۱۳۹۷)

 

ویژگی‌های مجلس شورای اسلامی در منظر امامین انقلاب؛ مجلس تراز انقلاب اسلامی

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 6 فروردین 1399
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic