۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن

عراق در سال ۱۳۹۸؛ بازتولید بی‌ثباتی


عراق در سال 1398؛ بازتولید بی‌ثباتی
در سالی که سیاست بین‌الملل وضعیت ناآرامی را تجربه کرد، عراق شاید مهم‌ترین کشوری بود که بازتولید بی‌ثباتی را می‌توان در تحولات آن، عریان به نظاره نشست.

اندیشکده راهبردی تبیین- سال ۱۳۹۸ منطقه غرب آسیا همچون بسیاری از مناطق دنیا، پرالتهاب و پرتنش بود. در این میان اما عراق را می‌توان پیشانی تحولات این منطقه دانست. جدا از معضلات داخلی که در جامعه متکثر عراق، چندان تازه نبود، سال ۹۸ قرین اعتراضات گسترده استان‌های شیعه‌نشین به عملکرد نظام سیاسی شد. گسترش خشونت، کشته و زخمی شدن تعداد زیادی از شهروندان و نافرمانی مدنی از مهم‌ترین رویدادهای عراق بود که باعث استعفای عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر این کشور نیز شد.

این اما پایان سال پرتنش عراق نبود. ماه‌های پایانی سال نیز عراق روزهای ملتهبی را گذراند که می‌توان به ترور فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نائب رئیس هیئت حشدالشعبی و جمعی از همراهان آن‌ها در فرودگاه بغداد اشاره کرد که البته پاسخ موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد را به همراه داشت. حملات مکرر رژیم صهیونیستی به خاک عراق و نقض حاکمیت این کشور نیز ازجمله رویدادهای مهم سال گذشته بود.

دشواریِ ساختِ دولت در عراق

از منظر تئوریک و فارغ از تحولات سال گذشته عراق، این واقعیت غیرقابل انکار به نظر می‌رسد که فروپاشی، شکست و تضعیف یک دولت در مرزهای سرزمینی‌اش، احتمالاً آن کشور را تا آینده غیرقابل پیش‌بینی، درگیر بی‌ثباتی و ناآرامی خواهد ساخت. به عبارت دیگر هنگامی که دولت مرکزی در یک محدوده سرزمینی، حاکمیت خود را به هر دلیل و با هر عنوانی از دست داده و فرومی‌پاشد، ساخت دولت جدید چندان آسان نیست. به‌ویژه در جوامعی که مختصات اجتماعی ناهنگونی دارند. زیرا فردای سرنگونی ساختار پیشین، مطلوبیت‌ها و اهداف متعارض ظهور و بروز می‌یابد.

وضعیت عراق پس از حمله نظامی آمریکا در سال ۲۰۰۳ و به دنبال آن فروپاشی نظام سیاسی را در همین چارچوب می‌توان ارزیابی کرد. دولت مرکزی عراق با مداخله خارجی سقوط کرد. از این‌رو بدیهی به نظر می‌رسید که این کشور دوره‌ای طولانی از بی‌ثباتی و ناآرامی را پیش رو داشته باشد. زیرا صرف تدوین قانون اساسی و برگزاری انتخابات، نمی‌تواند ثبات را تضمین کند. از این‌رو عراق به دلیل ازدست دادن شاکله دولت در سال‌های اخیر همواره در معرض منازعات قرار داشته است.

با این حال، پس از اعلام شکست داعش در دسامبر ۲۰۱۷، به نظر می‌رسید وضعیت عراق به سمت ثبات و بازسازی حرکت کند. اعتراضات ماه‌های اخیر اما این فرضیه را رد کرد. با این وجود، ناآرامی‌ها و بی‌ثباتی‌های ماه‌های پایانی سال ۱۳۹۸، یک تفاوت عمده با وضعیت سال‌های حضور داعش در عراق داشت و آن اوج‌گیری منازعه ایران و آمریکا در منطقه بود. به عبارت دیگر اگرچه در سال‌های حضور داعش در عراق، مبارزه با آن را تاحدودی می‌توان فصل مشترک سیاست‌ورزی تهران و واشنگتن در عراق ارزیابی کرد، اما حداقل از آغاز ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ در آمریکا و خروج این کشور از برجام و به دنبال آن کارزار فشار حداکثری علیه ایران، منازعه ایران و آمریکا به سطح بالایی از تنش‌زایی رسید. نتیجه این منازعه در عراق نیز دیده شد که ترور فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در خاک این کشور و به دنبال آن، پاسخ موشکی ایران، می‌تواند نشانه‌ آشکار آن باشد. بنابراین به نظر می‌رسد بستر اعتراضات و بی‌ثباتی در عراق، ناتوانی در ساخت دولت به معنای مدرن آن بود که البته این بستر همچنان پابرجاست؛ اگرچه افزایش تنش‌های منطقه‌ای، بر میزان بی‌ثباتی افزود.

پویش‌های سیاست داخلی

علاوه بر اثرپذیری عراق از تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی، پویش‌های سیاست داخلی نیز در این کشور، پیچیده بود. در ماه‌های اخیر، اگرچه حدود ۲۰ کشور دنیا، اعتراضات مدنی را تجربه کردند، اما نمونه عراق متمایز از آن‌ها بود. اعتراضات عراق که تا لحظه نگارش این متن بیش از چهار ماه از آغاز آن می‌گذرد، با رهبری غیرمتمرکز و نقش‌آفرینی بازیگران متعدد همراه بوده و تاکنون نیز صدای واحدی از آن شنیده نمی‌شود. آمارهای مختلفی از کشته شدن صدها نفر از شهروندان و نیروهای امنیتی منتشرشده و تاکنون نیز درباره عامل حمله به معترضان، اطلاعات معتبری از سوی حکومت اعلام نشده است.

در اعتراضات ماه‌های اخیر اگرچه کردها و اهل سنت حضوری نداشتند، اما زمزمه‌های تلاش برخی جریان‌های داخلی و حامیان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای آن‌ها نشان می‌دهد آینده عراق شاید همین یکپارچگی سرزمینی را نیز نداشته باشد؛ هرچند که چنین طرحی مخالفان فراوانی نیز دارد. مهم‌ترین چهره اعتراضات ماه‌های اخیر عراق، «همان همیشگی» بود؛ سید مقتدی صدر. این‌بار اما در کنار خود، رقبایی در التحریر و بیرون آن داشت که باعث می‌شد مدیریت اعتراضات گاهی دست به دست شود. چه‌اینکه راهپیمایی گسترده مردمی برای اخراج نیروهای آمریکایی نیز به دعوت وی صورت گرفت.

معرفی توفیق علاوی به عنوان نخست‌وزیر عراق که با حمایت مقتدی صدر و توافق با ائتلاف فتح انجام شد، برگ دیگری از تحولات سیاست داخلی عراق بود. علاوی علاوه بر اینکه حمایت اجماعی معترضان را به دنبال ندارد، در بین احزاب و گروه‌های سیاسی نیز مخالفانی دارد. هرچند که موافقان امروز به‌ویژه صدر نیز بعید نیست در مدت کوتاهی به صف مخالفان بپیوندند. از این‌رو باید به انتظار نشست که آیا علاوی می‌تواند پایه‌های لرزان نخست‌وزیری خود را تقویت کند یا شرایط به گونه دیگری رقم خواهد خورد.

رویداد مهم دیگری که در سال ۱۳۹۸ در عراق به وقوع پیوست، موضوع اخراج نیروهای آمریکایی از عراق بود. با وجود رأی نه‌چندان قاطع پارلمان عراق به این طرح اما به نظر می‌رسد موانع و البته آسیب‌های اجرای آن فراوان است؛ هرچند که به‌ویژه پس از ترور فرمانده نیروی قدس سپاه، بعید است واشنگتن، آرامش گذشته را در خاک عراق داشته باشد. با این وجود باید به انتظار مواجهه حشدالشعبی و البته دولت آمریکا با این خواسته مردم و جریان‌های سیاسی نشست.

فهرست مقالات

بنابراین در سالی که گذشت، روندها و رویدادهای متعددی در سیاست داخلی عراق به وجود آمد که تحلیل و ارزیابی آن‌ها واجد اهمیت بوده و هست که بخشی از آن‌ها به صورت خلاصه مورد اشاره قرار گرفت. به همین منظور، اندیشکده راهبردی تبیین با نگارش مقالات و یادداشت‌های متعدد در زمینه‌های مذکور و سایر موضوعات روز جامعه عراق، تلاش کرد تا تصویری همه‌جانبه، موشکافانه و واقع‌گرایانه از تحولات این کشور ارائه دهد. در زیر فهرست مقالات منتشرشده در سال ۱۳۹۸ به همراه پیوند دسترسی به آن‌ها آمده است و در پایان نیز سه عنوان از مقالاتی که از منظر اهمیت موضوع، پردازش و استقبال مخاطبان مهم بوده، معرفی می‌شود.

نقش‌آفرینی اقتصادی عربستان در عراق؛ اهداف و پیامدها

http://tabyincenter.ir/31482

اختلافات داخلی در عراق؛ چرا کابینه عبدالمهدی تکمیل نشده است؟

http://tabyincenter.ir/31944

امکان سنجی اقلیم شدن استان بصره

http://tabyincenter.ir/31966

منطق سیاست خارجی عراق در دوران پساداعش

http://tabyincenter.ir/32161

نقش‌آفرینی اقتصادی ترکیه در عراق؛ فرصت‌ها و چالش‌ها، اهداف و پیامدها

http://tabyincenter.ir/32262

اختلاف در جریان‌های عراقی؛ بازگشت به نقطه صفر؟

http://tabyincenter.ir/32276

زمینه‌های فشار فزاینده آمریکا به عراق برای مقابله با ایران؛ ابعاد و دلایل

http://tabyincenter.ir/32432

حال ناخوش آقای نخست‌وزیر!

http://tabyincenter.ir/32621

آیا تصمیم جدید نخست‌وزیر عراق به معنای انحلال حشدالشعبی است؟

http://tabyincenter.ir/32807

حضور نظامی ترکیه در شمال عراق؛ انگیزه‌ها و پیامدها

http://tabyincenter.ir/33067

دستورالعمل نخست‌وزیر عراق درباره حشدالشعبی؛ ابعاد و پیامدها

http://tabyincenter.ir/33194

حمله احتمالی رژیم صهیونیستی به پایگاه آمرلی عراق؛ اهداف و پیامدها

http://tabyincenter.ir/33451

دولت جدید اقلیم کردستان؛ مسائل و چالش‌ها

http://tabyincenter.ir/33498

خط لوله نفت عراق- اردن؛ اهداف و پیامدها

http://tabyincenter.ir/33604

حملات به عراق و لبنان؛ راهبرد نظامی جدید رژیم صهیونیستی

http://tabyincenter.ir/33965

ایران و ارتباطات اربعینی؛ اهداف و الزامات

http://tabyincenter.ir/34272

بررسی مقایسه‌ای واکنش عراق و لبنان به حملات رژیم صهیونیستی

http://tabyincenter.ir/34099

اعتراضات در عراق؛ زمینه‌ها و پیامدها

http://tabyincenter.ir/34451

اعتراضات در عراق؛ مواضع و مطلوبیت‌های جریان‌های داخلی

http://tabyincenter.ir/34513

بازنگری در قانون اساسی عراق؛ امکان؛ مواضع و پیامدها

http://tabyincenter.ir/34578

سیاست‌ورزی مرجعیت نجف در اعتراضات اخیر عراق؛ چگونگی و چرایی

http://tabyincenter.ir/34926

تأملی بر تلاش برای خروج نظامی آمریکا از عراق

http://tabyincenter.ir/35207

مقالات برگزیده

یکی از مهم‌ترین خطوط تحلیلی درباره تحولات سال گذشته عراق، ریشه‌شناسی و ارزیابی اعتراضات داخلی در استان‌های شیعه‌نشین این کشور بود و به همین منظور، مقاله «اعتراضات در عراق؛ زمینه‌ها و پیامدها» از سوی اندیشکده تبیین، نگاشته و منتشر شد. نویسنده این مقاله، فساد، بیکاری و فرصت‌طلبی جناح‌های سیاسی مطرود و موجود را بخشی از دلایل اعتراضات در عراق دانسته و سپس به بررسی نقش آمریکا، عربستان و رژیم صهیونیستی در این تظاهرات می‌پردازد. از دیدگاه نویسنده اعتراضات عراق با توجه به بافتار متکثر و گاه متناقض خود، گرایشات ضد ایرانی کم رمقی در خود دارد که البته به معنای نبود گرایش حامی مقاومتی در آن نیست. در بخش پایانی مقاله نیز به پیامدهای اعتراضات عراق بر جایگاه ایران در این کشور اشاره شده و بر این نکته تأکید شده است که ایران نه تنها در بیت شیعی، بلکه در بیت سنی و کرد هم با بازیگران فعال، روابط عمدتاً حسنه‌ای دارد و تغییر قانون انتخابات، انتخابات زودهنگام، برکناری نخست‌وزیر و حتی تغییر سیستم سیاسی باعث کاهش نفوذ ایران نمی‌شود.

یکی دیگر از مقاله‌های مهمی که سال ۹۸ در راستای فهم عمیق‌تر تحولات عراق از سوی اندیشکده تبیین منتشر شد، «بازنگری در قانون اساسی عراق؛ امکان؛ مواضع و پیامدها» بود. نویسنده در این مقاله، پس از بررسی چالش‌ها و نقاط مناقشه‌برانگیز قانون اساسی فعلی عراق، به ارزیابی رویکرد جریان‌های مختلف به موضوع بازنگری قانون اساسی این کشور می‌پردازد. نویسنده همچنین ضمن امکان‌سنجی بازنگری در قانون اساسی عراق، اختلاف بر سر تفسیر مواد ۱۴۲ و ۱۲۶ این قانون را مورد مداقه قرار می‌دهد و البته معتقد است چگونگی و ترکیب کمیسیون قانون اساسی نشان می‌دهد که احتمالاً نباید انتظار اصلاحاتی اساسی از این کمیسیون داشت.

علاوه بر موضوعات مذکور، اندیشکده تبیین در سال ۹۸ به مسئله مهم قرارداد انتقال نفت از عراق به اردن نیز پرداخت؛ خط لوله‌ای که تصمیم ساخت آن از دهه ۸۰ میلادی مطرح شده بود، اما به دلیل سهم‌خواهی ۷۰ میلیون دلاری رژیم صهیونیستی از آن متوقف ماند. «خط لوله نفت عراق- اردن؛ اهداف و پیامدها»، عنوان مقاله‌ای بود که پس از ارزیابی وضعیت فعلی خطوط نفت در عراق و اقلیم کردستان، موضوع انتقال نفت از بصره به بند عقبه اردن را بررسی کرده و ابعاد و زوایای مختلف آن ازجمله قیمت‌گذاری، مسیر، هزینه و ساخت و موارد دیگر را مورد مداقه قرار داه است. نویسنده همچنین به پیامدهای اجرای این طرح برای عراق، اردن و البته ایران نیز پرداخته است. مقاله مذکور، رویکردی انتقادی به تصمیم دولت عراق برای انتقال نفت به اردن دارد و معتقد است دولت باید اقدامات دیگری ازجمله تقویت مسیرهای فعلی انتقال نفت و تقویت بندر فاو و افزایش ظرفیت آن را در دستور کار قرار می‌داد.

نتیجه‌گیری

به هرروی عراق در سال ۱۳۹۸، کشور ناآرامی بود. برخی تحلیلگران روابط بین‌الملل معتقدند خصلت سیاست بین‌‌الملل در دوران گذاری که اکنون در حال تجربه آن هستیم، بازگشت به وضعیت پایدار و باثباتی است که هر کشوری در آن، به مختصات تاریخی خود بازمی‌گردد. از این منظر اگر تحولات عراق نگریسته شود، شاید تاریخ ناآرام این کشور درحال تکرار است. اما همچنان به نظر می‌رسد پرسش‌های مهی وجود دارد که باید درباره آن اندیشید: آیا ساخت دولت در عراق، قوام می‌یابد؟ آیا منازعه طولانی‌شده در عراق، از وضعیت «مدیریت[۱]» به وضعیت «دگرگون‌سازی[۲]» حرکت خواهد کرد؟ آیا عراق خواهد توانست سیاست خارجی متوازن را در منطقه پرتنش غرب آسیا دنبال کند؟ این‌ها و شاید ده‌ها پرسش دیگر را شاید بتوان درباره آینده عراق مطرح کرد. آنچه می‌توان با احتمال بیشتری از آن سخن گفت این است که ساخت دولت در عراق، مسیر دشواری خواهد داشت و بازتولید بی‌ثباتی در آن، چندان دور از ذهن نیست.

پی نوشت

[۱] Conflict management

[۲] Conflict transformation

نوع مطلب : بهتربشناسیم(سیاسی)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 5 فروردین 1399
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات