۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن

سه درس برای سیاست آمریکا در پرتو تنش اخیر با ایران


  با پیچیده‌تر شدن روابط آمریکا-ایران پس از ترور سردار سلیمانی، به نظر می‌رسد: آمریکا فاقد راهبرد است؛ چشم‌انداز خاورمیانه به نفع ایران است؛ واشنگتن نیازمند یافتن راه‌هایی برای خروج منطقه از اولویت است.

اندیشکده راهبردی تبیین- ۱- راهبرد آمریکا در قبال ایران متلاطم و بدقواره است. دولت آمریکا طرح خود را برای رژیمی اساساً متفاوت در ایران از طریق فشار حداکثری ترسیم کرده است. اما این سیاست را در حالی امتحان کرده است که هم‌زمان اقدامات متناقضی را دنبال می‌کند.

از طرفی، دولت آمریکا یک راهبرد امنیت ملی و یک راهبرد دفاع ملی را ترویج کرده است که متمرکز بر رقابت با قدرت‌های بزرگ یعنی چین و روسیه است. از طرف دیگر خروج از برجام، فقدان هر گونه تلاش برای ایجاد یک پایه و اساس یا گشودن مسیری جهت نیل به  توافقی جدید و ناتوانی در هدایت و بسیج یک ائتلاف بین‌المللی برای فشار بر ایران نشان می‌دهد که تاکتیک‌های دولت آمریکا برای دنبال کردن هدفش در خصوص ایران فاقد یک راهبرد مشخص و یکپارچه است. دولت پاسخ‌هایی مبهم، متناقض و موردی به خصومت ایران داده است- از جمله افزایش شدید تنش با ترور قاسم سلیمانی و سردرگمی و عدم پاسخ به اقدام ایران که پهپاد آمریکایی را سرنگون کرد.

راهبرد آمریکا در قبال ایران متلاطم و بدقواره است. دولت آمریکا طرح خود را برای رژیمی اساساً متفاوت در ایران از طریق فشار حداکثری ترسیم کرده است. اما این سیاست را در حالی امتحان کرده است که هم‌زمان اقدامات متناقضی را دنبال می‌کند

بدون شک قاسم سلیمانی با توجه به رهبری او در فعالیت‌های منطقه‌ای ایران، سابقه‌ای اثبات‌شده در لطمه زدن به منافع آمریکا در خاورمیانه طی چند دهه داشت. نمی‌توان و نباید انتقادات تندی که سیاست‌گذاران کنونی و قبلی امنیت به او داشتند را دست کم گرفت. اما هنوز مشخص نیست چرا او ترور شد؟ و همین‌طور چرا در آن زمان و در آن مکان ترور شد؟

علاوه ‌براین، مبارزه علیه داعش به شدت طی چند هفته گذشته مختل شده است و عراقی‌ها در میان دیگر نیروهای ائتلاف، در خصوص همکاری با آمریکا نامطمئن به نظر می‌رسند. بالاتر از همه، رویکرد کلیِ گیج‌کننده آمریکا توسط ایرانی‌ها سست و بی‌اثر تفسیر می‌شود؛ توسط شرکای منطقه‌ای و اروپایی‌ها و متحدان آسیایی بی‌ثبات تفسیر می‌شود و توسط دیگر دشمنان آمریکا مانند کره شمالی حاوی فرصت‌هایی برای شیطنت تفسیر می‌شود.

برای کسانی که می‌پرسند آیا حملات موشکی به عین الأسد، کل انتقام ایران برای ترور سلیمانی بود بگذارید واضح باشیم: اگرچه زمان‌بندی و هدف اقدام آینده ایران نامشخص است نباید شکی وجود داشته باشد که ایران پاسخ بیشتری می‌دهد. ما به پایانِ آغاز چرخه تنش رسیده‌ایم. چنان پاسخی برای مثال می‌تواند به شکل حملات گروه‌های نیابتی ایران مانند حزب‌الله علیه اهداف نرمی که توسط پرسنل نظامی آمریکا جابجا می‌شوند یا مستقیماً علیه پرسنل دیپلماتیک یا غیرنظامی آمریکا در سراسر خلیج فارس یا شام باشد. گفتن این که بازدارندگی حاصل شده است و ایران یک پاسخ نظامی مستقیم دیگر نمی‌دهد نشان‌دهنده یک کج‌فهمی بنیادی است؛ با توجه به گروه‌های نیابتیِ توانا و پیشرفته‌ای که در سراسر منطقه ساخته است چنین اقدامی مزیت نسبی ایران نیست و هرگز نمایان‌گر فشار انتقام آن نیز نیست.

۲- خاورمیانه در مسیری حرکت می‌کند که به شدت به نفع ایران است. در سوریه، ایران- با حمایت سنگین روسیه- موفق شده است بشار اسد را در قدرت حفظ کند. در لبنان، دولت جدید این کشور، بیشتر حزب‌الله و دمشق را قدرت‌مند می‌سازد و غیرمحتمل است که گام‌هایی جدی برای جلوگیری از تحلیل‌رفتن بیشتر اقتصاد یا پرداختن به نگرانی‌های بجای معترضان بردارد. در عراق، بخش‌های کلیدی به طور جدی در حال بازبینی در حضور نظامی آمریکا هستند. در یمن، سعودی‌ها و اماراتی‌ها سال‌ها صرف مبارزه با حوثی‌ها کردند که به جز خسارت‌های وحشتناک برای یمنی‌ها و خوشحالی ایران، کمترین دستاوردی نداشت.

خاورمیانه در مسیری حرکت می‌کند که به شدت به نفع ایران است. در سوریه، ایران- با حمایت سنگین روسیه- موفق شده است بشار اسد را در قدرت حفظ کند. در لبنان، دولت جدید این کشور، بیشتر حزب‌الله و دمشق را قدرت‌مند می‌سازد و غیرمحتمل است که گام‌هایی جدی برای جلوگیری از تحلیل‌رفتن بیشتر اقتصاد یا پرداختن به نگرانی‌های بجای معترضان بردارد

در سراسر منطقه، گروه‌های نیابتیِ ایران به لحاظ ظرفیت و توانایی در حال رشد هستند. شایان ذکر است که ایران همیشه راه‌هایی را پیدا کرده است تا اولویت‌های خود را به لحاظ مالی تأمین کند- مانند ایجاد حزب‌الله در گیرودار جنگ ۸ ساله با عراق- و باز هم پیدا خواهد کرد. بدون شک نارضایتی داخلی در ایران و جاهایی مثل لبنان و همچنین تحریم‌هایی که اقتصاد ایران را تضعیف می‌کند قطعاً برای ایران مضر هستند؛  اما به طور کلی، مسیر به شکل فزاینده‌ای برای ایران مثبت است.

اما در عین حال، گام‌هایی وجود دارد که ایالات متحده می‌تواند بردارد تا این مسیر را اصلاح کرده و نفوذش را به‌ویژه در خصوص لبنان و خلیج فارس بازیابی کند. اگر آمریکا لبنان را رها کند، حزب‌الله و ایران بسیار خوشحال خواهند شد. آمریکا باید مداخله‌اش در لبنان و مخصوصاً روابط خود با ارتش لبنان را حفظ کند، اما باید آگاه باشد که دولت جدید لبنان بی‌روح و ضعیف است. در زمانی که ارتش و دولت، در اطراف به دنبال برقراری روابط جدید هستند، مراقبت کردن از نزدیک برای اطمینان از توانایی ارتش جهت مقابله با تهدیداتِ ایجاد کننده نگرانیِ دوجانبه، ضروری است؛ آمریکا همچنین باید حفاظت از مقامات نظامی و دیپلمایک آمریکا در لبنان را افزایش دهد و به اِعمال فشار شدید بر رهبران لبنانی مانند  جبران باسیل وزیر خارجه این کشور که شخصاً دستاوردهای سیاسی گسترده و فزاینده حزب الله را تسهیل کرده و حاکیمت لبنان را تضعیف می‌کنند تمایل بیشتری نشان دهد.

در خلیج فارس، کاهش تنش‌ها حرکتی زیرکانه است. کشورهای مهم خلیج فارس مانند امارات و عربستان به دنبال مساعدت با ایرانی‌ها هستند. همچنین ایالات متحده باید پایان دادن به مرافعه عربستان با قطر را تسهیل و سعودی‌ها را در راستای یافتن راهی برای خروج از جنگ یمن تشویق کند. فراتر از این‌ها، ایالات متحده باید به جای اولویت بخشیدن به روابط عربستان-آمریکا، آن را عادی‌سازی کند؛ این امر نیازمند  نگاه دقیق به منافع آمریکا در مقابل ریاض و انجام بررسی جدی در راستای  یافتن بهترین راه برای تشویق رفتار مثبت و در عین حال مجازات رفتار مسئله‌ساز است. تمامی این گام‌ها، هم فشارهای شدید و خطرناک را کاهش می‌دهد و هم آمریکا را بیش از پیش برای تمرکز بر چالش‌های بنیادی قادر می‌سازد.

۳- ایالات متحده باید دنبال راهی باشد تا از خاورمیانه اولویت‌زدایی کند. در حالی‌که چالش ژئوپلیتیکِ واقعیِ آینده توسط چین مطرح است، اما آمریکا در برزخ خاورمیانه در دام باقی مانده است. بر سنگ قبر جنگ‌های پس از ۱۱ سپتامبر باید ترکیب استادانه‌ای از سرگشتگی در مورد چرایی طولانی شدن آن‌ها، ابهام در مورد تمرکز آن‌ها و ابهام و تشویش در مورد ترازنامه آن‌چه که بدست آوردند؛ مانع شدند و بدتر کردند نوشته شود.

هنوز رویکردِ بیش از حد نظامیِ آمریکا به منطقه ادامه دارد. حداقل ۲۰ هزار نیروی نظامی جدید در ماه‌های اخیر به منطقه اعزام شده‌اند که برآورد کلی پرسنل نظامی آمریکا در خاورمیانه را به ۸۰ هزار نفر می‌رساند. این افزایش، در زمانی اتفاق می‌افتد که حضور دیپلماتیک آمریکا در جاهایی مثل عراق در حال کاهش است.

در عراق، بخش‌های کلیدی به طور جدی در حال بازبینی در حضور نظامی آمریکا هستند. در یمن، سعودی‌ها و اماراتی‌ها سال‌ها صرف مبارزه با حوثی‌ها کردند که به جز خسارت‌های وحشتناک برای یمنی‌ها و خوشحالی ایران، کمترین دستاوردی نداشت

کارزار فشار حداکثری آمریکا دارد به تمرکز حداکثری بر ایران منجر می‌شود و البته این هزینه‌های‌ فرصتی هم دارد. زمان، توجه و منابع بسیار کمی به چالش ژئوپلیتیک چین -تهدید اصلی نظم جهانی- اختصاص داده می‌شود.

در حالی‌که آمریکا باید از برزخ خاورمیانه خارج شود نباید این کار را به گونه‌ای انجام دهد که به نفع روسیه باشد. روس‌ها و نه آمریکایی‌ها مرتکب تهاجمات دیپلماتیک مداومی در سراسر منطقه شده‌اند. با این حال آمریکا می‌تواند بدون تشدیدِ نفوذ روسیه و با تعمیق جایگاه دیپلماتیک خود، ایجاد ائتلاف‌های همسو و ثمربخش و سخت‌تر کردن این که روسیه بر مزایای نظم امنیت منطقه‌ایِ مدیریت شده توسط آمریکا تکیه کند، منطقه را از اولویت خارج کند.

پیامدها برای سیاست آمریکا

عامل روابط آمریکا-ایران، پیوند بسیار قوی و محکمی با ثبات و امنیت منطقه دارد. دولت آمریکا باید حوزه‌های نگرانی زیر را بررسی کند:

راهبرد و اجرا:

با توجه به این که راهبرد آمریکا در قبال ایران و خاورمیانه پیچیده و در هم و برهم است، دولت باید مشخص سازد که به دنبالِ چیست؟ چرا می‌خواهد این کار انجام دهد؟ و فراتر از همه، چطور می‌خواهد این کار را انجام دهد؟

سوالاتی که باید مورد توجه قرار گیرد این است: دولت در سیاستش در قبال ایران و خاورمیانه بدنبال چیست؟ مخصوصاً با توجه به هزینه‌های فرصتِ هنگفت در پرتو رقابت پر هزینه ژئوپلیتک با چین و روسیه، چطور برای اجرای این راهبرد برنامه‌ریزی می‌کند؟

کارزار و ائتلاف ضد داعش :

 تنش شدید بین آمریکا و ایران، مبازره علیه داعش را به خطر انداخته است و باعث نارضایتی در میان برخی از عراقی‌ها شده است.

سوالاتی که باید مورد توجه قرار گیرد به این شرح است: چطور و چگونه کارزار و ائتلاف ضد داعش توسط آخرین تنش بین ایران و آمریکا تنزل یافت؟ کنگره چه نقشی  در تعمیق تعامل و مشاوره با اعضای کلیدی ائتلاف و مهم‌تر از همه دولت عراق می‌تواند ایفا کند؟

یک توافق در بی‌نظمی:

خروج آمریکا از توافق هسته‌ای به جای پیدا کردن راه‌هایی برای بهبود آن، باعث شد که آمریکا خود را از دیگر اعضای این توافق جدا کند در حالی که ایران دستور کار خود را دنبال می‌کند.

سوال قابل بررسی این است: چه راه‌هایی ممکن است برای رسیدن به سطحی از توافق بین ایران و کنشگران بین‌المللی کلیدی در راستای به حداقل رساندن برنامه هسته‌ای ایران موفق شود.

حضور منطقه‌ای آمریکا و هدف آن:

 به مدت دو دهه، ایالات متحده به شدت بر رویکرد نظامی در قبال خاورمیانه تکیه کرده است. دولت آمریکا در حال تشدید کردن این رویکرد است و علی‌رغم این که شواهد اندکی  برای اثبات این نکته وجود دارد که تعداد زیاد سربازان آمریکایی به شکلی موثر باعث بازدارندگی در برابر تهدیدات شده، جایگاه ارتش به شدت بالا رفته است. اگر ارتش آمریکا مجبور شود یک‌باره عراق را ترک کند توانایی دولت آمریکا برای اعمال نفوذ و اقدام به شدت محدود می‌شود؛ به علاوه داعش و ایران از خروج آمریکا استقبال خواهد کرد و در جاهای مهم مثل سوریه، مأموریت ارتش به شدت نامعلوم، آمیخته با اعلامیه‌ها در مورد جابجایی عجولانه نیروها و بدون مشورت جدی با این مجموعه یا اعضای مهم ائتلاف است. فراتر از همه، تأکید بر رویکرد نظامی به هزینه یک رویکرد دیپلماتیک انجام شده است و حضور دیپلماتیک آمریکا به لحاظ منطقه‌ای مخصوصاً در عراق به شدت تنزل پیدا کرده است. بنابراین جایگاه نظامی آمریکا در منطقه باید بهینه‌سازی شود.

کارزار فشار حداکثری آمریکا دارد به تمرکز حداکثری بر ایران منجر می‌شود و البته این هزینه‌های‌ فرصتی هم دارد. زمان، توجه و منابع بسیار کمی به چالش ژئوپلیتیک چین -تهدید اصلی نظم جهانی- اختصاص داده می‌شود

سوالاتی که در این خصوص باید مورد توجه قرار گیرد این‌گونه است: ۱- تحت چه شرایطی دولت آمریکا برای انتقال ۲۰ هزار پرسنل نظامی که در خاورمیانه مستقر شده‌اند برنامه‌ریزی می‌کند؟ ۲- دولت برای ایجاد آن شرایط خروج چگونه برنامه‌ریزی می‌کند؟ ۳- چطور آمریکا می‌تواند وضعیت نظامی خود را به اندازه صحیح برساند و آن را برای مقابله با تهدیدات احتمالی متناسب سازد؟ ۴-چطور می‌تواند به طور موثر وضعیت نظامی در خاورمیانه را در پرتو بافت جهانی بهینه ‌سازی کند؟ ۵- چطور می‌تواند حضور دیپلماتیک قوی‌‌تری را در منطقه رشد دهد و بر آن تکیه کند؟

به طور خلاصه فقدان امنیت و ثبات در خاورمیانه این تهدید را به دنبال دارد که تمام منابع امنیت ملی آمریکا را به خود اختصاص دهد. هیچ راه‌حل ساده‌ای وجود ندارد. با این حال، زمانِ  انجام برخی اقدامات به منظور هدایت راهبرد آمریکا در قبال خاورمیانه به مسیری منسجم‌تر و پایدارتر گذشته است.

نویسنده:مارا کارلین ۲۹ ژانویه ۲۰۲۰

مترجم: مهدی آشنا

پیوند وبگاه اصلی:

https://www.brookings.edu/blog/order-from-chaos/2020/01/29/three-key-insights-for-us-policy-in-light-of-recent-escalation-with-iran/

***

 این مطلب، صرفاً جهت اطلاعِ مخاطبان، نخبگان، اساتید، دانشجویان، تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران ترجمه شده و الزاماً منعکس‌کننده‌ی مواضع و دیدگاه‌های اندیشکده راهبردی تبیین نیست.

نوع مطلب : بهتربشناسیم(سیاسی)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 12 اسفند 1398
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات