۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن

پیامدهای ورود به لیست سیاه FATF

مواجهه با FATF به‌مثابه قطعه‌ای از جورچین کلی‌تر است که همانا ایده‌ی کلان حکمرانی در حوزه‌ی سیاست خارجی است. اگر بی تصمیمی و بلاتکلیفی فعلی در این حوزه پایان یابد می‌توان برای عدم الحاق به دو کنوانسیون باقیمانده، راهکارهای اجرایی را در نظر گرفت که با بهره‌گیری از مکانیسم خاص اجماع در این سازمان و دیپلماسی فعال، هزینه‌های تحمیل‌شده به کشور را به حداقل رساند.

با وارد شدن ایران به لیست سیاه FATF در روزهای اخیر و افزایش نرخ ارز، جریان‌های متمایل به غرب با بازنمایی واقعیت‌ها، تبعات این موضوع را در ابعادی مبالغه‌آمیز ارزیابی می‌کنند. پیچیدگی ساختاری لوایح ارائه‌شده در اکشن پلن این کارگروه و وجود زوایای پنهان در سازوکار اجرایی آن، این موضوع را دستاویزی جهت تسویه‌حساب‌های سیاسی قرار داده و از موضع کارشناسی خارج کرده است. لذا ضروری به نظر می‌رسد ضمن بازخوانی کلیت و اهداف سازمان FATF، تبعات ناشی از وارد شدن به لیست سیاه را مورد ارزیابی قرار دهیم.

FATF یا “گروه ویژه اقدام مالی”، یک‌نهاد بین‌المللی است که تنظیم سیاست‌ها و استانداردهای مقابله با جرائم مالی را به‌عنوان فلسفه‌ی وجودی خود اعلام کرده است. باگذشت زمان و تغییر کردن شیوه‌های پول‌شویی، این نهاد وظیفه‌ی به‌روزرسانی سیاست‌ها و ارائه‌ی توصیه‌های متناسب به اعضای خود را در دستور کار قرار داده است.

شاید در نگاه نخست این‌طور به نظر برسد که نگاه فنی بر این نهاد غالب باشد، اما دقت در اظهارات مقامات غربی به‌روشنی خبر از این واقعیت می‌دهد که این کارگروه به‌عنوان ابزاری برای دستیابی به اطلاعات مالی داخلی کشورها و روشن کردن زوایای محرمانه اقتصاد آن‌ها بکار می‌رود. از این جمله می‌توان به کتاب “نبرد خزانه” نوشته‌شده توسط معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا اشاره کرد که مفصلاً به سازوکار طراحی‌شده در این کارگروه برای هدفمند کردن تحریم‌ها و تنگ کردن حلقه‌ی فشار اقتصادی و مالی بر ایران اشاره می‌کند[۱].

فارغ از شواهد متعددی مانند مورد فوق، قرائن دیگری در دسترس است که شائبه‌ی سیاسی‌کاری را در این نهاد تقویت می‌کند. ازجمله می‌توان به تخمین وزارت خزانه‌داری آمریکا از وجود پول‌شویی چند صد میلیارد دلاری سالانه در این کشور، به‌عنوان یکی از مؤثرترین سیاست‌گذاران این نهاد اشاره کرد[۲]. این در حالی است که FATF هیچ اقدامی در تقابل با این کشور انجام نداده است. افزون بر این، کشورهای مختلفی مانند کنگو و زئیر وجود دارند که ساختار اقتصادی روشن و منسجمی نداشته و از فقدان دولت مرکزی رنج می‌برند، اما نام آن‌ها در لیست سیاه دیده نمی‌شود. درحالی‌که دولت‌هایی که در تقابل با سیاست‌های بین‌المللی نظام سلطه هستند، طی واکنشی تبعیض‌آمیز، هدف اقدام متقابل این کارگروه قرار می‌گیرند. لذا خوش‌بینی در خصوص کارکردگرا بودن صرف این نهاد و اولویت داشتن معیارهای فنی، مغایر با واقعیت‌های بیرونی و فاقد وجه کارشناسی است.

دقت در اظهارات مقامات غربی به‌روشنی خبر از این واقعیت می‌دهد که FATF به‌عنوان ابزاری برای دستیابی به اطلاعات مالی داخلی کشورها و روشن کردن زوایای محرمانه اقتصاد آن‌ها بکار می‌رود.

چرا کشورهای محور مقاومت از پذیرش تعهدات FATF استنکاف نکردند؟

یکی از پربسامدترین توجیهات در توجیه لزوم پذیرفتن برنامه‌ی اجرایی FATF، این است که کشورهایی مانند لبنان و سوریه و یمن و عراق که از آن‌ها تحت عنوان محور مقاومت یاد می‌شود نیز این تعهدات را پذیرفته‌اند. ایراد دیگری که گرفته می‌شود این است که ۱۹۲ کشور جهان کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم را پذیرفته‌اند درحالی‌که ایران به دلیل تصویب نکردن این لایحه، مجدد در لیست سیاه قرارگرفته است.

قبل از پاسخ به این پرسش باید توجه کرد که ” لیست سیاه “، اصطلاحی است که توسط رسانه‌های داخلی ابداع‌شده تا بار روانی منفی در افکار عمومی نسبت به این مسئله ایجاد کند. ترجمه‌ی صحیح برای آن، ” لیست اقدام متقابل ” است؛ اما در خصوص مقایسه ایران با سایر کشورها، از یک نکته‌ی اساسی غفلت ورزیده می‌شود و آن در نظر نگرفتن ظرف زمانی و مکانی ایران است. پس از اعمال تحریم‌های یک‌جانبه‌ی آمریکا علیه ایران، عامل اساسی که از ارتباط بانک‌های کشورهای دیگر با ایران جلوگیری کرده است، ترس از جریمه‌های آمریکاست. در شرایطی که آمریکا حتی اشخاص دارای تابعیت ایرانی را در سراسر جهان شناسایی کرده و تراکنش‌های مالی آن‌ها را تحت کنترل و محدودیت قرار داده است، مقایسه با کشورهای دیگر و نتیجه‌گیری کردن صحیح نیست.

ایران در حال حاضر تحت سنگین‌ترین رژیم‌های تحریمی قرار دارد که کمتر می‌توان سابقه‌ای برای آن پیدا کرد. اطلاعات مبادلات ارزی از طریق سوئیفت در اختیار آمریکا قرار می‌گیرد؛ اما تراکنش‌های ریالی از دسترس آن‌ها خارج است که با تصویب لوایح FATF، زیرساخت انتقال اطلاعات کلیه‌ی تراکنش‌ها ایجاد می‌شود. کافی است یکی از کشورهای عضو، با بهانه‌ی مشکوک بودن به تراکتش، اطلاعات مربوط به آن را درخواست کند. در این صورت با پذیرش این لوایح، به لحاظ حقوقی ملزم به ارائه‌ی اطلاعات هستیم. لذا ابزار لازم برای نقطه زنی در تحریم و افزایش اثربخشی آن را به دست خود در اختیار دشمن قرار می‌دهیم. با در نظر داشتن این واقعیت که بسیاری از نهادهای داخلی مانند صنایع دفاع در فهرست تحریم‌های دشمن قرار دارد، پذیرش این لوایح معنایی جز خود تحریمی ندارد.

ایران در حال حاضر تحت سنگین‌ترین رژیم‌های تحریمی قرار دارد که کمتر می‌توان سابقه‌ای برای آن پیدا کرد. اطلاعات مبادلات ارزی از طریق سوئیفت در اختیار آمریکا قرار می‌گیرد؛ اما تراکنش‌های ریالی از دسترس آن‌ها خارج است که با تصویب لوایح FATF، زیرساخت انتقال اطلاعات کلیه‌ی تراکتش تا ایجاد می‌شود.

تبعات قرار گرفتن در لیست سیاه FATF چیست؟

در حال حاضر بین کارشناسان اقتصادی اجماع وجود دارد که باوجود مسدود بودن بخش اعظم تجارت خارجی ایران، ناشی از تحریم‌های آمریکا، هیچ تأثیر ملموسی بابت قرار گرفتن در این لیست، متوجه نظام اقتصادی کشور نیست. چراکه مبادلات مالی کشور از کانال بانک انجام نمی‌گیرد تا در اثر این موضوع دستخوش آسیب قرار گیرد. بالعکس هنوز کانال‌هایی برای دور زدن تحریم‌ها وجود دارد که در صورت پذیرش دستورات FATF قطعاً تاکنون مسدود شده بود. آنچه از افزایش نرخ ارز در روزهای پس از ورود ایران به لیست سیاه شاهد آن بودیم، بیشتر ناشی از سناریوهایی است که درگذشته با دادن سیگنال‌های روانی به بازار، آن را شرطی کرده است. لذا این نوسانات را نباید بیش از اثرات روانی کوتاه‌مدت ارزیابی کرد.

در حال حاضر بین کارشناسان اقتصادی اجماع وجود دارد که باوجود مسدود بودن بخش اعظم تجارت خارجی ایران، ناشی از تحریم‌های آمریکا، هیچ تأثیر ملموسی بابت قرار گرفتن در این لیست، متوجه نظام اقتصادی کشور نیست. چراکه مبادلات مالی کشور از کانال بانک انجام نمی‌گیرد تا در اثر این موضوع دستخوش آسیب قرار گیرد.

 

چه باید کرد؟

اولین قدم برای انجام واکنش متناسب، مراجعه به راهبردهای کلان در حوزه‌ی سیاست‌گذاری خارجی است. یک رویکرد در عرصه‌ی تصمیم‌گیری این است که منافع ملی ذیل استحاله در نظام بین‌الملل تعریف‌شده و FATF از کانون بهانه سازی غرب خارج گردد. رویکردی که با مدنظر قرار دادن تجربه‌ی برجام، تاکنون در دستیابی به اهداف از پیش تعیین‌شده موفق نبوده است و عملاً شاهد بوده‌ایم که غرب حد یقفی برای بهانه‌گیری قائل نیست.

مواجهه با FATF به‌مثابه قطعه‌ای از پازل کلی‌تر است که همانا ایده‌ی کلان حکمرانی در حوزه‌ی سیاست خارجی است. اگر بی تصمیمی و بلاتکلیفی فعلی در این حوزه پایان یابد می‌توان برای عدم الحاق به دو کنوانسیون باقیمانده، راهکارهای اجرایی را در نظر گرفت که با بهره‌گیری از مکانیسم خاص اجماع در این سازمان و دیپلماسی فعال، هزینه‌های تحمیل‌شده به کشور را به حداقل رساند. [۳]

همچنین نباید فراموش کرد که ساختار اقتصادی کشور از مشکلاتی به‌مراتب بنیادی‌تر مانند نسبت بالای نقدینگی به GDP و نبود نقشه‌ی ارزی و … رنج می‌برد که مسئله‌ی FATF را در اولویت‌های بعدی قرار می‌دهد. مشکلاتی که می‌توان با اتخاذ تدابیر صحیح از اثرات سوء آن‌ها جلوگیری به عمل آورد. [۴] [۱] J. Zarate,Treasury’s war The Unleashing of a New Era of Financial Warfare (2013), Public affairs publication

[۲] Financial Times How money laundering is poisoning American democracy [۳]مجید شاکری، مصاحبه شخصی با برهان، ۵ اسفند ۱۳۹۸ [۴]مجید شاکری، برنامه تلویزیونی تیتر امشب، شبکه خبر، ۲۷ شهریورنوع مطلب : بهتربشناسیم(سیاسی)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 10 اسفند 1398
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات