۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن

تأملی بر تلاش برای خروج نظامی آمریکا از عراق

  خروج نظامی آمریکا از عراق، اگرچه می‌تواند دستاوردهای مهمی داشته باشد، اما مسیری است که چالش‌ها و البته تبعاتی نیز دارد که باید درباره آن‌ها تدبیری اندیشیده شود.

اندیشکده راهبردی تبیین- پس از ترور سردار سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ابومهدی المهندس، نائب‌رئیس حشدالشعبی، پارلمان عراق با تشکیل جلسه‌ای از دولت این کشور خواست به حضور نیروهای عراقی در خاک این کشور پایان دهد. فارغ از ابهامات حقوقی، به نظر می‌رسد چند پرسش کلیدی درباره موانع تحقق این تصمیم و مواجهه آمریکا با آن وجود دارد که در یادداشت زیر به آن‌ها پرداخته می‌شود:

موانع خروج نظامی آمریکا از عراق چیست؟

۱- آمریکا به صورت کلی پس از حمله سال ۲۰۰۳ به عراق نسبت به منطقه غرب آسیا در وضعیتی قرار گرفت که می‌توان آن را “Deep Engagement” (مداخله عمیق) قلمداد کرد. با تحولات کلان نظام بین‌الملل و خیزش چین[۱] و اتخاذ استراتژی “Pivot to Asia” (چرخش به آسیا) از سوی دولت اوباما و تداوم نسبی آن در دولت ترامپ، آمریکا در سال‌های اخیر به سمت وضعیت “Disengagement” (ترک مداخله) در غرب آسیا حرکت کرده است(البته با سطح بالاتری در افغانستان و سطح پایین‌تری در عراق). مداخله موردی در تحولات سوریه، نوع واکنش به تحولات خلیج فارس ازجمله آرامکو و مواردی از این دست می‌تواند نمونه‌های اخیر از اتخاذ چنین سیاستی از سوی ایالات متحده باشد. بنابراین می‌توان پیش‌بینی کرد که روند کاهش تمرکز واشنگتن در غرب آسیا تداوم داشته باشد. بنابراین مسئله‌ای که از آن با عنوان «خروج» یاد می‌شود متمایز از سیر کلی تمرکز نظامی آمریکا در غرب آسیاست.

۲- عراق تاکنون یکی از مهم‌ترین مناطق نفوذ ایالات متحده در هزاره سوم بوده و وضعیت سیاسی و اقتصادی عراق جدید را می‌توان تا حدودی نتیجه راهبردهای واشنگتن دانست. آمریکایی‌ها، یکی از اصلی‌ترین بازیگران تأثیرگذار در تدوین قانون اساسی جدید عراق بوده و بسیاری از ساختارهای اقتصادی و امنیتی این کشور هم‌اکنون نیز در سیطره آمریکاست که ازجمله می‌توان به نظام بانک‌داری، فروش نفت و دریافت درآمدهای حاصل از آن اشاره کرد. به هرحال سفارت ۴۲ هکتاری، قاعدتاً برای فعالیت‌های دیپلماتیک نیست. در عرصه سیاسی نیز کردها و اهل سنت به نوعی هم‌پیمان آمریکا محسوب می‌شوند و مخالف خروج نظامی واشنگتن از عراق هستند. برخی از رهبران شیعی ازجمله نوری المالکی، حیدرالعبادی و عمار الحکیم را نیز نمی‌توان چندان موافق خروج نظامی آمریکا دانست. بسیاری از این افراد احتمالاً آمریکا را توازن‌بخش قدرت ایران در عراق دانسته و معتقدند اگر نفوذ و حضور واشنگتن در بغداد کاهش یابد، تهران نیز توجه کمتری به آن‌ها خواهد داشت.

برخی از رهبران شیعی ازجمله نوری المالکی، حیدرالعبادی و عمار الحکیم را نیز نمی‌توان چندان موافق خروج نظامی آمریکا دانست. بسیاری از این افراد احتمالاً آمریکا را توازن‌بخش قدرت ایران در عراق دانسته و معتقدند اگر نفوذ و حضور واشنگتن در بغداد کاهش یابد، تهران نیز توجه کمتری به آن‌ها خواهد داشت

۳- براین اساس به نظر می‌رسد از میان جریان‌های سیاسی، فقط مقتدی صدر و گروه‌های حشدالشعبی به خروج نظامی آمریکا از عراق تمایل داشته باشند. از این میان نیز، صدر اگرچه بیانیه تندی خطاب به ترامپ صادر کرد، اما پس از حمله ایران به عین‌الاسد، از پایان این ماجرا سخن گفت و تأکید کرد که فعلاً باید به دولت فرصت داد تا مقدمات خروج نظامی آمریکا را فراهم کند. بنابراین تنها گروهی که احتمالاً انگیزه‌های مختلفی برای اخراج نظامیان آمریکایی از عراق داشته باشد، حشدالشعبی است. حشد اما برای کسب این هدف، چه راهبردی را می‌تواند به کار گیرد؟ حملات نظامی پراکنده به پایگاه‌های آمریکایی مانند آنچه پس از سال ۲۰۰۳ اتفاق افتاد یا اتخاذ نوع خاصی از سیاست‌ورزی برای همراه کردن سایر جریان‌های سیاسی؟

۴- تحقق هردو راه‌کار فوق، چالش‌های مختلفی برای حشد و عراق دارد. همراه کردن بخشی از بیت شیعی که دیدگاه مثبتی نسبت به خروج نظامی آمریکا از عراق ندارند، شاید امکان‌پذیر باشد، اما جلب موافقت کردها و اهل سنت، حداقل در مقطع فعلی، چندان شدنی به نظر نمی‌رسد. کردها منافع و مطلوبیت‌های خود را دارند و بعید است از آمریکا به عنوان مهم‌ترین حامی فرامنطقه‌ای خود چشم‌پوشی کنند. اهل سنت نیز خروج نظامیان آمریکا را مساوی با قدرت فزاینده شیعیان می‌دانند. جلسه اخیر پارلمان عراق و عدم حضور نمایندگان کرد و اهل سنت، شاهد این مدعاست.

۵- حملات پراکنده به پایگاه‌های آمریکایی یا عملیات علیه نیروهای آن در خاک عراق نیز در مقطع فعلی اگرچه می‌تواند بخشی از راهبرد اخراج نظامیان آمریکایی از منطقه باشد، اما چالش‌هایی نیز خواهد داشت. بخشی از این چالش‌ها ممکن است از سوی مردم عراق ایجاد شود. به هرحال گسترش ناامنی در بستر ناکارآمدی دولت مرکزی، مردم را در وضعیتی قرار خواهد داد که می‌تواند حمایت مردمی از حشد برای مقابله با نظامیان آمریکایی را خدشه‌دار کند. واکنش سخت آمریکا و ترور رهبران سیاسی وابسته به حشد نیز از آمریکای ترامپ بعید نیست. چه‌اینکه حداقل در چند ماه اخیر حملات آمریکا و رژیم صهیونیستی به پایگاه‌های حشد از آمرلی تا القائم صورت گرفته است.

مواجهه آمریکا با وضعیت جدید چگونه خواهد بود؟

۱- هم‌چنان که اشاره شد، تلاش برای خروج نظامیان آمریکایی از عراق، چالش‌هایی را برای بغداد ایجاد خواهد کرد که برخی از آن در بخش پیشین اشاره شد. مهم‌ترین بخش این چالش‌ها اما به نوع مواجهه واشنگتن با این مسئله برمی‌گردد. آمریکا اگرچه در سال‌های اخیر در وضعیت “Disengagement” از منطقه قرار دارد، اما تأمین حداکثری منافع خود در عراق را رها نمی‌کند. بنابراین عراق به دلیل نفت، نفوذ ایران، همسایگی با سوریه و مسئله رژیم صهیونیستی، همواره برای واشنگتن اهمیت خواهد داشت.

۲- از این‌رو اگر شرایطی در عراق پیش بیاید که آمریکا منافع خود را در تهدید ببیند، راهبردهای خاصی را دنبال می‌کند؛ ترامپ اخیراً با تهدید به تحریم عراق و همچنین بلوکه کردن ۳۵ میلیارد دلار از درآمدهای این کشور، نشان داد که تا چه اندازه به عراق اهمیت می‌دهد. اقدام دیگر می‌تواند تلاش برای جدایی بخش سنی‌نشین عراق باشد که احتمالاً مورد حمایت کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس نیز قرار گیرد. گسترش این انگاره ذهنی در میان مردم که گروه‌های وابسته به ایران، عراق را به محلی برای دشمنی با آمریکا قرار داده‌اند نیز می‌تواند از اقدامات ایالات متحده باشد. البته بدیهی به نظر می‌رسد که حتی با خروج نظامی آمریکا، نفوذ غیرقابل انکار و چندلایه واشنگتن در ساختارهای سیاسی، اقتصادی و رسانه‌ای عراق، قابل چشم‌پوشی نیست.

سودهی نارضایتی عمومی به سمت اعتراضات ضد ایرانی، حداکثر تلاش برای کاهش روابط تجاری ایران و عراق و مواجهه سخت با نیروهای هم‌پیمان ایران، می‌تواند سه‌گانه تقابل فرهنگی، سیاسی و نظامی آمریکا با ایران در عراق باشد. تاکنون که واشنگتن هرسه مسیر را توأمان دنبال کرده است

۳- در شرایطی که گسست اجتماعی و سیاسی در عراق، در بالاترین سطح سال‌های اخیر قرار دارد، پیگیری چنین سیاست‌هایی از سوی آمریکا می‌تواند شرایط داخلی این کشور را بیش از گذشته بی‌ثبات کند. اما نکته‌ای که وجود دارد این‌که واشنگتن، احتمالاً از بالا رفتن تنش‌ها از سطحی مشخص حمایت نکند. به عبارت دیگر اگرچه آمریکا می‌تواند در عراقِ بحرانی، دایره کنش‌گری بیشتری داشته باشد، اما اگر این بحران از سطح مشخصی فراتر رود، احتمالاً آمریکا نیز منافع خود را در تداوم آن نبیند. در نتیجه می‌توان وضعیتی را متصور بود که آمریکا گام به گام در راستای رسیدن به اهدافی مشخص پیش بیاید. سودهی نارضایتی عمومی به سمت اعتراضات ضد ایرانی، حداکثر تلاش برای کاهش روابط تجاری ایران و عراق و مواجهه سخت با نیروهای هم‌پیمان ایران، می‌تواند سه‌گانه تقابل فرهنگی، سیاسی و نظامی آمریکا با ایران در عراق باشد. تاکنون که واشنگتن هرسه مسیر را توأمان دنبال کرده است. این وضعیت قاعدتاً می‌تواند تلاش عراقی‌ها برای اخراج نظامی آمریکا را به شسکت بکشاند.

نتیجه‌گیری

مسئله خروج نظامی آمریکا از عراق، پیچیده، چندسطحی و متأثر از پارامترهای متعددی است. آمریکا اگرچه در مسیر کاهش تمرکز بر غرب آسیا در حرکت است، اما از منافع خود در عراق چشم‌پوشی نمی‌کند. علاوه بر این‌ها تمایل و یکپارچگی نیروهای سیاسی عراقی برای خروج نظامی آمریکا از عراق نیز محل پرسش است. حداقل میان کردها و اهل سنت، چندان نمی‌توان از چنین تمایلی سخن گفت. در چنین وضعیتی گروه‌های موافق خروج، به‌ویژه حشدالشعبی می‌توانند ابتدا راه‌کارهای سیاسی و پارلمانی و سپس راه‌کارهای نظامی را دنبال کنند که به نظر می‌رسد هردو این مسیرها، چالش‌های مهمی را برای عراق به دنبال داشته باشد. از این‌رو عراق در موقعیتی قرار گرفته که هم پذیرش حضور نظامی آمریکا و هم تلاش برای خروج، تبعاتی به دنبال خواهد داشت که ضروری است درباره ابعاد آن‌‎ها تدابیری اندیشیده شود. سیاست‌ورزی در عراق امروز بیش از هر زمان دیگری پیچیده و دشوار به نظر می‌رسد.

[۱] Rise of China

نوع مطلب : بهتربشناسیم(سیاسی)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 23 دی 1398
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات