۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .






عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)



جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
..............



" یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵



رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»




امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه




پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


















دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن

دیپلماسی عمومی دولت دونالد ترامپ در رابطه با ایران

  ترامپ در دولت خود، نوع متفاوتی از دیپلماسی عمومی را در خصوص ایران به کار گرفته است. دیپلماسی عمومی او و دولتش بسیار کاربردی‌تر از دولت‌های پیشین آمریکا است. دولت ترامپ به دنبال تحریک حساسیت‌های جامعه ایران است.

اندیشکده راهبردی تبیین- از زمان پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون، دولت آمریکا همواره به دنبال طراحی و اجرای مدل‌های مختلف دیپلماسی عمومی نسبت به افکار عمومی جمهوری اسلامی ایران بوده است. هدف دولت آمریکا از برقراری دیپلماسی عمومی با افکار عمومی ایران، جلب و اقناع آن به سمت منویات خود می‌باشد. اما با به قدرت رسیدن دونالد ترامپ[۱] در آمریکا، او و اعضای دولتش، جنس متفاوتی از دیپلماسی عمومی را نسبت به افکار عمومی جمهوری اسلامی ایران به معرض اجرا گذاشتند که تا پیش از آن بی‌سابقه بود. در این یادداشت پژوهشی تلاش می‌شود تا به بررسی دیپلماسی عمومی دولت ترامپ در ارتباط با افکار عمومی جمهوری اسلامی ایران پرداخته شود.

چگونگی اجرای دیپلماسی عمومی دولت ترامپ در ارتباط با ایران

سؤال اصلی در این حوزه این است که دولت ترامپ چگونه به دنبال اجرای دیپلماسی عمومی خود در ارتباط با جمهوری اسلامی ایران است؟

دولت ترامپ ازآنجاکه همواره به دنبال اثبات متفاوت بودن خود با دولت‌های پیشین آمریکا است، این هدف را پیگیری می‌کند که به‌صورت کاملاً موردی و کاربردی دیپلماسی عمومی خود را در خصوص افکار عمومی ایران به مرحله اجرا بگذارد. لازم به ذکر است که تلاش دولت کنونی آمریکا برای متفاوت نشان دادن خود نسبت به پیشینیانش تبدیل به یک‌روند مسلم در رفتار این دولت شده است. برای مثال ترامپ تاکنون اقداماتی انجام داده که تاکنون بی‌سابقه بوده است. ازجمله این موارد می‌توان به انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس و تلاش برای خروج آمریکا از پیمان‌های مختلف اشاره کرد.[۲] جنس دیپلماسی عمومی دولت ترامپ را هم می‌توان از همین زاویه تحلیل و ارزیابی کرد. برای درک بهتر اهمیت  نوع دیپلماسی عمومی که دولت ترامپ در ارتباط با ایران به کار می‌بندد، باید به روند دیپلماسی عمومی دولت‌های پیشین آمریکا در ارتباط با ایران اشاره شود.

از بدو پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون، همواره افکار عمومی جامعه جمهوری اسلامی ایران شاهد و ناظر ِاعمال دیپلماسی عمومی دولت آمریکا بوده است که ازجمله آن‌ها می‌توان به راه‌اندازی شبکه‌های ماهواره‌ای و از رهگذر آن استفاده از خوانندگان ایرانی در قالب نمایش کلیپ‌های ویدئویی و یا صدور نوارهای کاست  و ویدئویی موسیقی این خوانندگان از طریق مبادی غیرمجاز به داخل کشور اشاره نمود. همچنین نوع دیگر دیپلماسی عمومی که از طریق همین شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی‌زبان مخاطبان ایرانی خود را هدف قرار می‌داد، تلاش برای ترویج الگوی زندگی سبک آمریکایی از طریق پخش آگهی‌های بازرگانی بود.[۳]

از سوی دیگر، از اواسط دهه ۱۹۹۰ میلادی و مقارن با تصدی بیل کلینتون[۴] به‌عنوان رئیس‌جمهور آمریکا، وی هرساله در شروع سال جدید خورشیدی و فرارسیدن عید نوروز باستانی، افکار عمومی جامعه ایران را مخاطب قرار داده و فرارسیدن سال جدید خورشیدی را به آنان تبریک می‌گفت که بعدها این امر تبدیل به یک سنت در دیپلماسی عمومی آمریکا گردید[۵] و روسای جمهور بعدی یعنی جرج بوش[۶] پسر؛ باراک اوباما[۷] و دونالد ترامپ آن را انجام دادند.

همچنین با فرارسیدن سده جدید میلادی و ظهور فن‌آوری‌های نوین ارتباطی، وزارت خارجه آمریکا مأموریت یافت تا با بهره‌گیری از این فناوری‌ها، برنامه دیپلماسی عمومی آمریکا و به‌طور اخص سایبر دیپلماسی[۸] این کشور را راه‌اندازی، سازمان‌دهی و مدیریت نماید. از همین رو، از سال ۲۰۰۶میلادی بخشی مستقل تحت عنوان دپارتمان سایبر دیپلماسی در وزارت امور خارجه آمریکا تشکیل شد و اقدام به راه‌اندازی و توسعه برنامه‌های متعددی نظیر شبکه‌های اجتماعی فیس بوک[۹]؛ یوتیوب[۱۰] و توئیتر[۱۱] نمود. یکی دیگر از برنامه‌هایی که دپارتمان سایبر دیپلماسی وزارت خارجه آمریکا به‌طور اخص اقدام به راه‌اندازی و پیگیری آن نمود، برنامه‌ای تحت عنوان نسخه دوم جامعه مدنی بود که بر مبنای این برنامه روش‌های دور زدن فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی به نیروهای مدنی مخالف دولت‌های رقیب آمریکا؛ نظیر ایران؛ چین و روسیه؛ آموزش داده می‌شد و در حال حاضر کماکان این برنامه تداوم دارد. برای مثال؛ یکی از کارکردهای برنامه نسخه دوم جامعه مدنی؛ به اشتراک گذاشتن رایگان فیلترشکن است. [۱۲]

اما دپارتمان سایبر دیپلماسی دولت آمریکا در سال ۱۳۹۰ اقدام به راه‌اندازی تارنمای سفارت‌خانه مجازی آمریکا در تهران نمود و بر اساس آن باهدف ارتباط‌گیری با مخاطبین ایرانی خود؛ اقدام به ارائه خدمات پایه کنسولی نظیر ارائه زمان مصاحبه در سفارتخانه‌های آمریکا در کشورهای همسایه ایران به متقاضیان ایرانی روادید آمریکا نمود، همچنین معرفی نهادهای گوناگون دولتی آمریکا؛ معرفی امکانات و تسهیلات زندگی و اقامت در آمریکا به دانشجویان برتر و نخبگان ایرانی، تکرار صدای دولتمردان واشنگتن؛ برقراری پیوند به شبکه‌های اجتماعی نظیر فیس بوک و یوتیوب؛ معرفی و بارگذاری آخرین محصولات سینمای هالیوود[۱۳] و به‌صورت کلی ترویج جذابیت‌ها و سبک زندگی آمریکایی به مخاطبین خاص و عام ایرانی خود، از دیگر کارکردهای تارنمای سفارتخانه مجازی آمریکا در تهران می‌باشد. همچنین لازم به ذکر است که برای تسهیل بهره‌گیری همه طیف‌های مخاطبان ایرانی؛ زبان پیش‌فرض این تارنما، به زبان فارسی می‌باشد.[۱۴] از سوی دیگر مقارن با این تحولات جدید در ساختار دیپلماسی عمومی وزارت خارجه امریکا، این وزارتخانه به‌منظور تسهیل ارتباط‌گیری با توده جامعه ایرانی اقدام به انتصاب یک سخنران فارسی‌زبان به نام آلن ایر[۱۵] نمود تا از این رهگذر بتواند طیف وسیعی از جامعه ایرانی را مخاطب خود قرار دهد و این مأموریت تا اواخر دولت باراک اوباما از سوی آلن ایر ادامه یافت.[۱۶]

پیشینه دیپلماسی عمومی دولت ترامپ

در خصوص پیشینه دیپلماسی عمومی دولت ترامپ باید به این نکته اشاره کرد که با در نظر داشتن روند تحولات انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا و تحرکات تبلیغاتی ترامپ در این کارزار انتخاباتی؛ تاکتیک مخاطب مستقیم قرار دادن افکار عمومی جامعه ایران؛ دقیقاً الگو گرفته‌شده از رهنامه انتخاباتی ترامپ می‌باشد که تلاش می‌نمود که با مخاطب قرار دادن طبقه متوسط رو به پایین جامعه آمریکا و با دست گذاشتن بر نقاط حساسیت این افراد؛ خود را مدافع و حامی آن‌ها جلوه داده و تبدیل به صدای فراگیر آن‌ها شود. ترامپ توانست از همین رهگذر حمایت این طبقه را به خود جلب نماید و درنهایت در کارزار انتخاباتی ۲۰۱۶ آمریکا پیروز شود.

بر این اساس ترامپ در کارزار خود وعده حمایت از کهنه سربازان آمریکا[۱۷] و دستیابی به توافق‌های تجاری که برای کارگران آمریکا مطلوب‌تر باشند را می‌داد.[۱۸] ترامپ همچنین کارزار خود را با شعار رسمی بیایید عظمت را به آمریکا برگردانیم و با تعهدی به این شروع کرد که ازنظر اشتغال بهترین رئیس‌جمهوری باشد که خدا تابه‌حال آفریده.[۱۹]

ابعاد و مؤلفه‌های دیپلماسی عمومی دولت ترامپ در ارتباط با ایران

با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ امریکا و به قدرت رسیدن دونالد ترامپ؛ تحولات کمی و کیفی وسیعی در نوع اجرای دیپلماسی عمومی دولت آمریکا نسبت به مخاطبان ایرانی صورت پذیرفت. بر این اساس، تا پیش‌ازاین مأموریت ارتباط‌گیری با افکار عمومی جامعه ایران تنها از طریق وزارت خارجه و دپارتمان سایبر دیپلماسی آمریکا صورت می‌پذیرفت و ارتباط رئیس‌جمهور صرفاً منحصر به انجام مصاحبه تلویزیونی روز اول فروردین و تبریک فرارسیدن سال جدید خورشیدی بود. اما ‌پس از به قدرت رسیدن ترامپ، مقامات دولت جدید آمریکا با استفاده از ابزار نوین فناوری اطلاعات و تکنیک‌های سایبر دیپلماسی نظیر شبکه اجتماعی توئیتر؛ اقدام به مخاطب مستقیم قرار دادن افکار عمومی جامعه ایران کردند و یا سعی نمودند در بزنگاه‌های مختلف با انجام مصاحبه‌های تلویزیونی مخاطبین ایرانی خود را هدف قرار داده و به‌صورت مستقیم با آن‌ها سخن بگویند.

برای مثال دونالد ترامپ؛ مایک پنس[۲۰]؛ مایک پومپئو[۲۱]  و سخن‌گویان کاخ سفید و وزارت خارجه در مواقعی همچون اعلام تمدید تحریم‌های جمهوری اسلامی ایران و یا شامگاه سه‌شنبه هجدهم اردیبهشت سال ۱۳۹۷ که ترامپ خروج آمریکا را از برجام اعلام نمود؛ با انجام مصاحبه‌ها و نمایش‌های متعدد تلویزیونی و انتشار رشته توئیت‌های گوناگون اقدام به مخاطب قرار دادن جامعه ایرانی نمودند. [۲۲]

بر اساس همین مدل؛ ترامپ و کارگزاران دولت متبوعش تلاش می‌نمایند تا باهدف تحریک نمودن نقاط ضعف و حساسیت افکار عمومی جامعه ایران؛ این مخاطبین را تحریک نموده، آن‌ها را به سمت خود جلب کرده، ذهن و فکرشان را در راستای منویات خود مدیریت و جهت‌دهی کنند. هدف دولت ترامپ از اجرای این تاکتیک این است که  هم به شکاف میان حکومت و جامعه بیافزاید و هم بتواند از افکار عمومی ایران به‌عنوان یک اهرم فشار در مقابل نظام جمهوری اسلامی ایران استفاده نماید. برای مثال ترامپ بارها و بارها بر این توهم دامن زده است که ما در پسا برجام به حکومت ایران  میلیاردها دلار پرداخت نمودیم، اما حکومت ایران این پول‌ها را در عراق، یمن، سوریه و فلسطین خرج نمود.[۲۳] و یا ترامپ حداقل در طول سالهای ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ بارها و بارها به نوسانات شدید ارزی ایران اشاره کرد و ادعا نمود که پول ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا و فساد اقتصادی مسئولین جمهوری اسلامی بی‌ارزش شده است.[۲۴] و یا با اشاره به وجود خشک‌سالی و دروغ در ایران و شبهه پراکنی در رابطه با فعالیت‌های سپاه پاسداران، سعی در تحریک افکار عمومی ایران می‌نماید.[۲۵]

بنابراین ترامپ و کارگزاران دولتش با درک اهمیت سایبر دیپلماسی و به تبع آن شبکه‌های اجتماعی در اجرای اهداف دیپلماسی عمومی دولت آمریکا، به دنبال این هستند که هرچه بیشتر بتوانند بر افکار عمومی ایران با استفاده از این ابزارها تأثیر بگذارند. خاصه اینکه شبکه‌های اجتماعی نظیر تلگرام[۲۶] و توئیتر در ایران بسیار مورد استقبال اقشار مختلف مردم قرارگرفته‌اند و بستر بسیار خوبی برای برقراری ارتباط سیاستمداران آمریکایی با افکار عمومی ایران می‌باشند. بر اساس آماری که در مهرماه سال ۱۳۹۶ منتشر شد، در آن برهه ۴۵ میلیون نفر از شهروندان کاربرد تلگرام[۲۷]بوده‌اند.

بازخوردهای دیپلماسی عمومی دولت ترامپ برای جامعه ایران

متأسفانه باید اذعان نمود که در بسیاری از موارد؛ این تاکتیک جدید دولت آمریکا با موفقیت نسبی همراه بوده و تأثیرات آن در آشوب‌های خیابانی دی‌ماه ۹۶ و تیرماه ۹۷ به‌خوبی ملاحظه شد. در بحبوحه این آشوب‌ها ترامپ و سایر مقامات آمریکایی تلاش می‌کردند تا با دامن زدن هرچه بیشتر بر آتش آشوب و درگیری در ایران، از این وضعیت به نفع خود بهره‌برداری کنند. برای مثال ترامپ در توئیتی به‌اصطلاح حمایت‌آمیز از این آشوب‌ها نوشت: حکومت ایران باید حقوق مردم خود را محترم بشمارد، ازجمله حق آن‌ها برای بیان نظراتشان. همچنین پل رایان[۲۸] رئیس وقت مجلس نمایندگان آمریکا در توئیتی به‌اصطلاح حمایت‌آمیز نوشت: مهم است که ما از معترضان بدون خشونت در ایران حمایت کنیم.

بر این اساس لازم است که مسئولین کشور باید با برطرف کردن زمینه‌های نارضایتی مردم به‌خصوص در زمینه مسائل اقتصادی و مبارزه پیگیر و قاطع با مفاسد اقتصادی؛ رسیدگی و توجه خاص به طیف‌های محروم و مستضعف جامعه؛ راه سوءاستفاده دولت ترامپ از زمینه نارضایتی‌های مردم را به‌طورجدی مسدود نمایند.[۲۹]

همچنین پُرواضح است که در دنیای امروز که دنیای رسانه‌های بدون مرز و فرا سرزمینی در هر زمان و هر مکان می‌باشد؛ بایسته است تا با بهره‌گیری از روش‌های نوین مدیریتی، اقدام به تشکیل دپارتمان سایبر دیپلماسی تحت فرماندهی و مدیریت واحد وزارت امور خارجه نموده و چنان‌که در کشورهای قدرتمند دنیا نظیر آمریکا و چین به همین‌گونه است، با بهره‌گیری از جوانان و متخصصین مستعد، چه در زمینه‌های نظری و سیاست‌گذاری و چه در زمینه برقراری زیرساخت‌های مستحکم فنی و اجرایی؛ اقدام به تشکیل؛ سازمان‌دهی و مدیریت منسجم عملیات دیپلماسی عمومی جمهوری اسلامی ایران نمود تا بتوان تصویری هرچه بهتر و زیباتر از ایران اسلامی عزیز به افکار عمومی در اقصی نقاط دنیا ارائه نمود. در این رابطه باید از افرادی با دارا بودن تحصیلات مرتبط در زمینه علم سایبری در رشته‌های روابط بین‌الملل، مطالعات منطقه‌ای و فرهنگ و ارتباطات به‌منظور سیاست‌گذاری و نظریه‌پردازی برای سازمان فوق متخصصین رشته‌های مرتبط با فناوری اطلاعات به‌منظور تأمین و پشتیبانی دائمی زیرساخت‌های فنی سازمان موردنظر و متخصصین علم آینده‌پژوهی به‌منظور رصد و پایش دائمی روندهای آینده فضای سایبری و شبکه‌های اجتماعی بهره ببرد.[۳۰]

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

دولت ترامپ به‌صورت موردی و کاربردی در حال برقراری دیپلماسی عمومی با جامعه جمهوری اسلامی ایران است. بر  این اساس رویکرد دولت ترامپ در بهره‌گیری از دیپلماسی عمومی به شرح ذیل است:

۱-الگو گیری از همان مدل کارزار انتخاباتی ۲۰۱۶ ترامپ، در نقاط حساسیت تحریک افکار عمومی جامعه آمریکا

۲-با در نظر داشتن محور بالا، دولت ترامپ به دنبال تحریک نقاط حساسیت جامعه ایران می‌باشد.

۳-استفاده ترامپ و کارگزاران دولتش از ابزارهای نوین فن‌آوری اطلاعات نظیر شبکه‌های اجتماعی گوناگون

در کنار این وضعیت این است که علی‌رغم تأکیدات مکرر مقام معظم رهبری بر لزوم تبلیغات و اطلاع‌رسانی عمومی صحیح، متأسفانه اهمیت این موضوع توسط مسئولین امر درک نشده و کماکان اصرار بر انجام روش‌های سنتی در این زمینه‌دارند. بنابراین بدیهی است که، جمهوری اسلامی ایران باید از روش‌های نوین اجرای دیپلماسی عمومی بهره ببرد تا راه برای بهره‌برداری ترامپ به‌عنوان فردی که در مخاطب قرار دادن افکار عمومی بسیار ماهر و خبره می‌باشد، بسته شود.

منابع و پی نوشت ها

[۱] Donald Trump

[۲] پایگاه خبری دویچه وله فارسی، انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم؛ اقدامی خطرناک یا “گامی بلند”؟ ۰۷/۱۲/۲۰۱۷، قابل بازیابی در پیوند زیر:

https://www.dw.com/fa-ir/a-41682477

[۳] مجله پرسمان،« نگاهی به برنامه های غیراخلاقی شبکه های فارسی زبان ماهواره ای»، خرداد ۱۳۹۲، شماره ۱۲۵٫

[۴] Bill Clinton

[۵] پریچهر فزرام، پیاگاه خبری شبکه صدای آمریکا، «پایم نوروزی جرج بوش: احتمال توافق بین ایران و آمریکا وجود دارد»، ۰۱/۰۱/۱۳۸۷، قابل بازیابی در پیوند زیر:

https://www.radiofarda.com/a/f4_Bush_congratulate_Iran_freedom/439978.html

[۶] George W. Bush

[۷] Barack Obama

[۸] Cyber Diplomacy

[۹] Facebook

[۱۰] Youtube

[۱۱] Twitter

[۱۲] [۱۲] بنی هاشمی، سید سعید، سایبر دیپلماسی، تهران: نشر دفتر مطالعات سیاسی و بین­المللی وزارت امور خارجه، ۱۳۹۷، چاپ اول، ص ۷۰

[۱۳] Hollywood

[۱۴] مهدی کردی، ظهور فضای سایبری به‌عنوان عرصه جدید منازعات راهبردی، پایگاه خبری اندیشکده راهبردی تبیین، ۰۷/۰۷/۱۳۹۸، قابل بازیابی در پیوند زیر:

http://tabyincenter.ir/34077/

[۱۵] Alan Eyre

[۱۶] پایگاه خبری خبر آنلاین، « آلن ایر خداحافظی کرد»، ۲۰/۰۵/۱۳۹۵> قابل بازیابی در پیوند زیر:

https://www.khabaronline.ir/news/566083/

[۱۷] “Anxiety, Nostalgia, and Mistrust: Findings from the 2015 American Values Survey”,۱۷ Nov 2015  Public Religion Research Institute. 17 Nov 2015.

[۱۸] WILLIAM A. GALSTON, “Trump Rides a Blue-Collar Wave”, ۱۷ Nov 2015,Wall Street Journal Column.

[۱۹]

[۲۰] Mike Pence

[۲۱] Mike Pompeo

[۲۲] پایگاه خبری بی بی سی فارسی، «ترامپ خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد»، ۱۸/۰۲/۱۳۹۷، قابل بازیابی در پیوند زیر:

https://www.bbc.com/persian/iran-44046111

[۲۳] پایگاه خبری صدای آمریکا، « پمپئو با استناد به گزارش وزارت خارجه: ایران ۱۶ میلیارد دلار هزینه گروه‌های نیابتی و اسد کرده است»، ۱۷/۰۷/۱۳۹۷، قابل بازیابی در پیوند زیر:

https://ir.voanews.com/a/us-iran-pompeo/4605686.html

[۲۴] پاگاه خبری صدای آمریکا، « پرزیدنت ترامپ: ایران به دردسر افتاده و تحریم‌ها موثر بوده‌اند؛ آمریکا آماده گفتگو است»، ۲۴/۰۷/۱۳۹۸، قابل بازیابی در پیوند زیر:

https://ir.voanews.com/a/us-iran/5126429.html

[۲۵] پایگاه خبری صدای آمریکا، « پیام نوروزی پرزیدنت ترامپ به مردم ایران: امروز سپاه نماد تخاصم، خشکسالی و دروغ است»، ۲۹/۱۲/۱۳۹۶ قابل بازیابی در پیوند زیر:

https://ir.voanews.com/a/us-iran-trump-nowruz-message-/4306361.html

[۲۶] Telegram

[۲۷] پایگاه خبری باشگاه خبرنگاران جوان، « آمار دقیق کاربران ایرانی و محتوای تولید شده در تلگرام چقدر است؟»، ۲۴/۰۶/۱۳۹۶، قابل بازیابی در پیوند زیر:

https://www.yjc.ir/fa/news/6281553/

[۲۸] Paul Ryan

[۲۹] پایگاه خبری صدای آمریکا، «حمایت پرزیدنت ترامپ از معترضان در ایران»، ۰۹/۱۰/۱۳۹۶، قابل بازیابی در پیوند زیر:

https://ir.voanews.com/a/us-iran-protest-/4185384.html

[۳۰] مهدی کردی، «ظهور فضای سایبری به‌عنوان عرصه جدید منازعات راهبردی، پایگاه خبری اندیشکده راهبردی تبیین، ۰۷/۰۷/۱۳۹۸، قابل بازیابی در پیوند زیر:





نوع مطلب : اخبار مهم به روز و به ساعت، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 22 آبان 1398




موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات