۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن

حمایت از سوت زن‌ها؛ یک گام به پیش/ تسنیم، جوان، فرهیختگان و ستاد امر به معروف اعلام کردند که از سوتزنها حمایت جدی می‌کنند

در شرایطی که مجلس قانون حمایت از سوت‌زنی را معطل نگه داشته است، برخی نهادها بخصوص رسانه‌ها و ستاد امر به معروف و نهی از منکر اعلام کرده‌اند که از گزارشگران فساد حمایت می‌کنند. این یک گام اجتماعی مهم در حمایت از گزارشگری فساد در ایران است


گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم- «حمایت از گزارشگری فساد» که از آن به عنوان پدیده «سوت زنی» یاد می شود موضوعی است که چند وقتی است در خبرگزاری تسنیم و برخی رسانه‌ها و نهادهای اجتماعی دیگر در حال پیگیری است.

براساس تعریفی که از سوت‌زنی ارائه شده است، منظور از گزارشکران فساد کسانی هستند که اطلاعات حاکی از فساد، سوءمدیریت و نقض حقوق را افشا می‌کنند. این گزارشگران در فرایند افشاگری با خطرات زیادی مواجه هستند: خطر از دست دادن کار، مواجه شدن با محدودیت‌ها در محیط کار، تعقیب اداری یا قضایی به موجب قوانین کیفری یا مدنی و.... این خطرات برای کارمندان دولتی ممکن است حادتر باشد.

حمایت از افشاگران در سطح بین‌المللی و کشورهای پرشماری بسیار رایج و مرسوم است و در قوانین آنها از افرادی که دست به گزارشگری فساد می‌زنند، حمایت‌های مادی و معنوی می‌کنند. به عنوان مثال طبق قوانین ایالات متحده آمریکا، افراد می‌توانند «تخلفات اداری»، «اتلاف بودجه دولتی»، «سوء استفاده از اختیارات» یا «اقداماتی که موجب خطر بالقوه برای سلامت یا ایمنی جامعه باشد» را گزارش کرده و در مقابل، قانونگذار آنها را تشویق و امنیت آنها را تضمین می­‌کند.

اما در ایران هنوز سیاست و قانونی برای حمایت از سوت‌زنان تصویب نشده است. البته در برخی قوانین کشورمان موادی برای تامین امنیت و جبران خسارت اشخاصی که به عنوان مخبر یا گزارش‌دهنده، اطلاعات خود از وقوع فساد یا جرمی را به مراجع ‌ذیصلاح اطلاع می‌دهند، وجود دارد (مانند قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات و قانون ارتقای سلامت  نظام اداری و مقابله با فساد) اما به اذعان بسیاری از حقوق‌دانان کشورمان نه تنها این مواد قانونی نمی‌تواند حمایت‌های لازم از سوت‌زنان را داشته باشد بلکه اشکالات و آسیب‌ها و یا حتی ایرادهای قانونی هم درباره حمایت از گزارشگران و منابع خبری در این قوانین وجود دارد.

جلیل محبی یکی از حقوقدانان در گفت‌وگویی با خبرنگار تسنیم از نبود قانونی برای حمایت از سوت‌زنان انتقاد می‌کند و می‌گوید: برای حمایت از گزارشگران فساد یا همان سوت‌زن‌ها نیازمند قانون هستیم. چون حمایت از سوت‌زن در سه زمینه حقوقی، معنوی و مالی باید صورت بگیرد و هر سه بخش نیازمند قانون است. 


وی در تشریح این موضوع می‌گوید: در زمینه حقوقی، قانون باید از سوت‌زن حمایت حقوقی کرده و تعریف کند که عمل یک سوت‌زن عمل مجرمانه‌ای نیست تا سوت‌زن بتواند برای دفاع از خود به قانون استناد کند. در خصوص حمایت معنوی هم باید قانونی داشته باشیم تا سوت‌زن بتواند نام، اسناد سجلی و محل خدمت خود را به راحتی تغییر دهد تا مورد آسیب قرار نگیرد. همچنین سوت‌زن نیازمند حمایت‌ و مشوق‌های مالی هم است و باید قانونی برای تشویق مالی این افراد وجود داشته باشد همانطور که در دنیا، افرادی که فسادی را برملا می‌کنند، تشویق مالی می‌شوند.

دبیرستاد امر به معروف در ادامه خاطرنشان می‌کند: این موضوع در طرح مبارزه با مفاسد اقتصادی گنجانده شده و این طرح مدت‌هاست که در دستورکار مجلس قرار دارد اما عزمی برای تصویب آن وجود ندارد لذا اگر این طرح را از دستورکار مجلس خارج نکنند، تصویب آن می‌تواند کمک کننده باشد. البته در قانون امر به معروف و نهی ازمنکر ماده‌ای برای این موضوع وجود دارد که خیلی کلی است و مصادیق آن مطرح نشده است لذا برای حمایت از سوت‌زن‌ها نمی‌توان به استناد کرد.

محبی برهمین اساس تاکید می‌کند که ما پیش از هر چیز نیازمند قانون با ضمانت اجرایی هستیم تا اگر مجری چنین قانونی را اجرا نکرد، بتوان آن را پیگیری کرد. اما مجلس در تصویب قانون تعلل می‌کند و در حال حاضر هم اگر کسی فسادی را افشا کند، چه بسا از کار هم بیکار شود.

وی درباره حمایت‌های ستاد امر به معروف از سوت‌زن‌ها تصریح می‌کند: آن چیزی که قانون برای حمایت از آمران به معروف در اختیار و وظیفه ما قرار داده این است که اگر کسی که امر به معروف انجام داده، دچار مشکل قضایی و حقوقی شد، ما به او وکیل معرفی می‌کنیم و لایحه برایش می‌نویسیم و حمایت حقوقی می‌کنیم. از آنجا هم که سوت‌زنی بارزترین مصداق امر به معروف و نهی از منکر در حاکمیت و مسئولان است، این حمایت‌های قضایی و حقوقی از جمله نوشتن لایحه و گرفتن وکیل برای سوت‌زن را انجام می‌دهیم اما برای حمایت‌های معنوی و مادی نیازمند قانون هستیم. 

** سوت‌زنی و شفافیت هزینه‌های انتخاباتی

از آنجا که وجود شفافیت نیاز هر حکومت مردم‌سالار است و سبب افزایش اعتماد عمومی به حاکمیت می‌شود، لذا قانون سوت‌زنی می‌توانند تا حد بسیار بالایی از مفاسد اقتصادی و سیاسی جلوگیری کند و زمینه‌ساز ایجاد شفافیت در تمام ارکان و پیشگیری و مقابله با فساد باشد.


در واقع فساد و فقدان شفافیت دو روی یک سکه هستند؛ پس به هر میزان که شفافیت وجود داشته باشد، به همان میزان هم فساد کمتر می‌­شود و برعکس هر چقدر شفافیت کمتر باشد میزان فساد نیز افزایش می‌­یابد. بنابراین «سوت زنی» که منجر به افشای فساد می‌شود می‌تواند به ایجاد شفافیت نیز منجر شود. 

همچنین از آنجا که براساس قانون سوت‌زنی به همه افراد مصونیت داده می‌شود تا اگر تخلفی را مشاهده کردند با خیال راحت به مراجع ذی‌صلاح گزارش دهند و مراجع نظارتی متعهد می‌شوند که گزارشگران را در جریان روند پیگیری قرار دهند، تمام افراد جامعه می‌توانند بدون ترس و نگرانی نسبت به افشای فساد اقدام کنند و حتی تشویق‌ هم بشوند.

حالا اگر افشای فساد و تخلف در حوزه تبلیغات انتخاباتی نیز وارد شود، وجود شفافیت در مهم‌ترین اقدام سیاسی در یک حکومت یعنی انتخابات را تا حد بسیار زیادی افزایش می‌دهد. در واقع از آنجا که رقابت‌های انتخاباتی مستلزم صرف هزینه‌های زیادی است و با توجه به اینکه اصولا دارایی شخصی نامزدها برای تأمین این هزینه‌ها کافی نیست لذا لازم است تا مشخص شود که چه اشخاصی و چه میزان کمک در اختیار یک حزب یا نامزد انتخاباتی قرار داده و این پول‌ها در چه زمینه‌ای هزینه شده است.

همچنین از آنجا که ممکن است برخی کمک‌های مالی به احزاب و نامزدها و نیز نحوه هزینه‌کرد آنها یکی از بسترهای بروز فساد تلقی شود، لذا پدیده سوت‌زنی در این زمینه می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد و شفافیت در هزینه‌های انتخابات را افزایش دهد.

حال که قانون نداریم، چه کنیم؟

در بالا اشاره شد که پدیده سوت‌زنی چقدر می‌تواند به افزایش شفافیت و جلوگیری از بروز فساد بخصوص در زمینه هزینه‌های انتخاباتی کمک کند. همچنین گفته شد که متاسفانه قانونی برای حمایت حقوقی و معنوی از سوت‌زن‌ها یا همان گزارشکران فساد وجود ندارد. اما در این شرایط برخی از نهادها ، سازمان‌ها و گروه ها و حتی افراد می‌توانند از گزارشگران فساد حمایت مادی و معنوی کنند تا افراد مختلف نسبت به افشای فساد تشویق شوند همچنین رسانه‌ها علاوه بر انتشار گزارشاتی در مورد لزوم حمایت از سوت‌زن‌ها یا کسانی که به افشای فساد مبادرت می‌کنند و همچنین انعکاس اسناد و مدارکی که سوت‌زن‌ها از بروز فساد دارند، از این افراد حمایت کنند.

در یکی از نخستین گام‌ها مدیرعامل خبرگزاری تسنیم از آمادگی این خبرگزاری برای حمایت حقوقی از گزارشگران فساد -در کنار حمایت رسانه‌ای- درباره منابع مالی کاندیداهای مجلس شورای اسلامی در صورت مواجهه آنها با چالش‌های احتمالی خبر داد.

مجید قلی‌زاده در این‌باره گفت: موضوع سوت‌زنی در جامعه ما هنوز در اول راه است و متأسفانه با چالش‌ها و مشکلاتی به‌خصوص در حوزه حقوقی روبه‌روست. ما در خبرگزاری تسنیم این موضوع را اعلام می‌کنیم که علاوه بر حمایت رسانه‌ای از این افراد و انعکاس کامل فعالیت‌های آنها در حوزه گزارشگری فساد، آماده‌ایم تا در صورتی که آنها با مدارک و مستندات لازم دست به روشنگری علیه فساد بزنند، در صورت نیاز، مورد حمایت حقوقی خبرگزاری تسنیم نیز قرار بگیرند.

مدیرعامل خبرگزاری تسنیم با اشاره به نزدیک بودن انتخابات یازدهمین دوره مجلس افزود: متأسفانه مصادیق قابل توجهی وجود دارد که برخی کاندیداها برای کسب کرسی پارلمان پول‌های زیادی خرج می‌کنند که بعضاً این پولها، منابع غیرقانونی هم دارند. در صورتی که گزارشگران فساد در ایام رقابت‌های انتخاباتی با ارائه مستندات نسبت به منابع مالی مسئله‌دار کاندیداها گزارشگری کنند، چه در صورتی که این هزینه‌کردهای کاندیداها غیرمعمول باشد و چه از محل فاسدی اخذ شده باشد، خبرگزاری تسنیم به‌صورت ویژه از گزارشگران حمایت رسانه‌ای و حقوقی خواهد کرد.

عبدالله گنجی مدیرمسئول روزنامه جوان است که در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم به نقش رسانه‌ها در حمایت از سوت‌زنان اشاره کرد و تصریح می‌کند: رسانه پل ارتباطی سوت‌زن و افکار عمومی است و می‌تواند در برجسته‌کردن اقدام سوت‌زن در افشای فساد نقش بسزایی داشته باشد و گزارش اقدامات آنها را به اطلاع افکار عمومی برسانند.


وی سخنان خود را اینگونه ادامه می‌دهد: البته قوه قضاییه باید برای رسانه و آن سوت‌زن یک مصونیت قضایی در نظر بگیرد چراکه سوت‌زن باید حرف خود را در رسانه بزند و رسانه‌ها باید در خدمت این افراد باشد لذا قوه قضاییه باید برای تشویق آنها، دست از برخوردهای قضایی کلیشه‌ای بردارد چون ممکن است ضریبی از خطا هم در گزارشات سوت‌زن‌ها وجود داشته باشد. حمایت قوه قضاییه باعث دلگرمی است و گرچه لازم است قانونی برای حمایت از سوت‌زن‌ها تصویب شود اما تا تصویب چنین قانونی قوه قضاییه می‌تواند با صدور بخشنامه‌ای به سوت‌زن و رسانه مصونیت دهد.

محمدامین ایمانجانی مدیر مسئول روزنامه فرهیختگان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، بر لزوم حمایت رسانه‌ها از سوت‌زن‌ها تاکید کرد و گفت: یک حقیقت وجود دارد و اینکه در مسائل مرتبط با انقلاب اسلامی هر چقدر کار به دست مردم بیفتد، پیشرفت حاصل می‌شود. تفاوت مبارزه امام با گروه‌های چپ و لیبرال هم به دلیل همین مردمی بودن بود. حضور مردم موجب شد که در جنگ پیروز شده و در گفتمان امنیت توسعه یافتیم اما هرجا که مردم حضور نداشتند، دچار ضعف شدیم و مبارزه با فساد هم یکی از این موارد است.

وی ادامه می‌دهد: ماجرای سوت‌زنی و مقابله با فساد هم از این نظر اهمیت پیدا می‌کند چراکه مبارزه با فساد و سوت‌زنی یک اقدام اجتماعی و مردمی است لذا هم هزینه‌های آن کاهش می‌یابد و هم از پشتوانه قوی مردمی برخوردار می‌شود. از سوی دیگر سوت‌زنی یک مدل آزمون پس داده در دنیا است و می‌توان با تصویب قوانینی در کشورمان از آن بهره‌مند شویم.


ایمانجانی درخصوص نحوه حمایت رسانه‌ها از سوت‌زنان نیز می‌گوید: از این منظر رسانه دو کار ویژه اصلی دارد اول اینکه این سوت زنی علیه فساد را به گفتمان هژمون تبدیل کند و دوم از سوت‌زن حمایت کند. چراکه موضوع سوت‌زنی در جامعه ما هنوز در اول راه است و قانونی برای حمایت از این افراد نداریم لذا رسانه‌ می‌تواند نقش مهمی در این زمینه داشته باشد و حمایت حقوقی از افشاکنندگان فساد را به یک مطالبه عمومی تبدیل کند. همچنین رسانه‌ها می‌توانند با  انتشار و انعکاس اسناد و مدارکی سوت‌زن‌ها، از این افراد حمایت کنند.

شهاب‌الدین طباطبایی فعال رسانه‌ای اصلاح‌طلب نیز درباره حمایت رسانه‌ای از سوت‌زن‌ها بخصوص برای مقابله با فسادهای مالی در تبلیغات انتخاباتی به خبرگزاری تسنیم گفت: معتقدم در‌ مرحله ابتدایی، رسانه‌ها نقش اساسی دارند. الان ماه‌هاست که قانونی برای این موضوع تدوین و آماده شده است اما در کمیسیون قضایی مجلس معطل مانده لذا رسانه‌ها می‌توانند با توضیح و شفاف کردن نقش واقعی سوت زنی در کم شدن فساد و‌ مطالبه گری از مجلس برای تصویب سریع تر «قانون تشویق و حمایت از گزارشگران فساد»، در راه افتادن کار کمک کنند.


وی همچنین توضیح می‌دهد: رسانه‌ها می‌توانند افکار عمومی را برای فشار بر افکار خصوصی که در این مرحله مجلس شورای اسلامی است، بسیج کنند تا قوانین لازم در این زمینه تصویب شود.

این فعال رسانه‌ای با تاکید بر اینکه پس از فشار بر مجلس برای تصویب قانون، فرهنگ‌سازی در مورد سوت‌زنی مهم‌ترین نقش رسانه‌ها در این برهه است، ادامه می‌دهد: به نظرم هیچ سوژه‌ای برای فرهنگ‌سازی و اشاعه سوت‌زنی در جامعه بهتر از انتشار گزارش در مورد موفقیت‌های سوت زنی نیست. ضمن آنکه رسانه‌ها می‌توانند مدعی امنیت افشاکنندگان فساد نیز باشند. یعنی بعد از افشای فساد از سوی سوت‌زن و بررسی نهادهای نظارتی و دستگاه قضایی، رسانه‌ می‌تواند کمک کند تا افشاکنندگان فساد بیش از مفسدین احساس امنیت کنند.

طباطبایی در سخنان خود همچنان تاکید می‌کند که سوت‌زنی تسری نظارت عمومی به گوشه‌های تاریک و کنج‌های دنج دستگاههاست و رسانه‌ها می‌توانند اولین و جدی‌ترین مطالبه‌گران تحقق و تکمیل این موضوع باشند.

انتهای پیام/

نوع مطلب : اخبار مهم به روز و به ساعت، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 20 آبان 1398
دوشنبه 27 آبان 1398 ساعت 22 و 46 دقیقه و 40 ثانیه
I really appreciate this post. I have been looking all over for this!
Thank goodness I found it on Bing. You have made my day!
Thanks again!
شنبه 25 آبان 1398 ساعت 22 و 42 دقیقه و 38 ثانیه
Hi all, here every one is sharing these kinds of knowledge, so it's fastidious to read this weblog, and I used to
pay a visit this web site everyday.
شنبه 25 آبان 1398 ساعت 21 و 04 دقیقه و 13 ثانیه
Good day! Would you mind if I share your blog with my myspace group?

There's a lot of people that I think would really appreciate your content.

Please let me know. Thanks
شنبه 25 آبان 1398 ساعت 13 و 38 دقیقه و 26 ثانیه
Hi, I check your blog like every week. Your story-telling style is witty, keep it up!
جمعه 24 آبان 1398 ساعت 19 و 17 دقیقه و 28 ثانیه
You could definitely see your enthusiasm within the work you write.
The world hopes for more passionate writers like you who aren't afraid to say how they believe.
At all times follow your heart.
پنجشنبه 23 آبان 1398 ساعت 19 و 03 دقیقه و 40 ثانیه
Wonderful beat ! I would like to apprentice even as you
amend your web site, how can i subscribe for a blog site?

The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered vivid
transparent idea.
پنجشنبه 23 آبان 1398 ساعت 09 و 44 دقیقه و 37 ثانیه
Somebody necessarily lend a hand to make critically posts I might state.
This is the very first time I frequented your website page
and up to now? I surprised with the analysis you made to make this actual publish amazing.
Magnificent job!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو