۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن

مقاومت یمنی؛ استیصال ائتلاف عربی

  خروج انصارالله از فاز تدافعی به تهاجمی، ضمن تغییر در معادله جنگ و تحمیل پیامدهای گسترده سیاسی-اقتصادی بر عربستان، مقامات سعودی را به جستجوی راه‌کاری سیاسی برای خروج آبرومندانه از بحران یمن سوق داده است.

اندیشکده راهبردی تبیین- کشور یمن با مساحتی بالغ بر ۵۳۶۸۶۹ کیلومتر مربع و جمعیتی حدود ۲۴ میلیون نفر در منطقه حساس خاورمیانه قرار دارد. موقعیت راهبردی یمن به لحاظ اشراف بر شاخ آفریقا با مرزهای دریایی جنوب و غرب خود از طریق تنگه «باب المندب» و جزیره «سوکاترا» اهمیت ویژه ای از نظر انرژی و حمل و نقل کالا به این کشور داده است. از نظر ژئوپلیتیکی نیز یمن در جنوب شبه جزیره عربستان قرار گرفته و مرزهای دریایی گسترده­ای به همراه ۲۰۰ جزیره کوچک و بزرگ در دریای سرخ و خلیج عدن دارد.(۱)

از کل جمعیت یمن حدود ۹۸ درصد مسلمان هستند. از نظر جمعیتی شیعیان زیدی و سنی­های شافعی مهمترین فرقه های مذهبی این کشور را در بر می­گیرند. شیعیان زیدی با عنوان حوثی بیشتر در مناطق شمال و شمال شرقی یمن ساکن هستند و شافعی مذهب ها در مناطق جنوبی و غربی سکونت دارند. فرقه اسماعیلیه و شیعیان دوازده امامی نیز در این کشور حضور دارند. اما مهم‌ترین و متشکل‌ترین گروه اجتماعی-سیاسیِ یمن حوثی ها و در قالب جنبش «انصارالله» هستند. حوثی عنوانی است که از رهبری معنوی این جریان «بدرالدین حوثی» گرفته شده است. اختلافات و درگیری‌های حوثی‌ها با دولت مرکزی از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۰ در شش مرحله ادامه داشته است. در این جنگ‌ها عربستان سعودی به دلیل رقابت منطقه‌ای با ایران و تلاش برای قدرت‌گیری القاعده در یمن، جانب دولت مرکزی و علی عبدالله صالح را داشت.(۲)

تحولات یمن متأثر از انقلاب در کشورهای عربی از ۱۱ فوریه ۲۰۱۱ میلادی هم‌زمان با سقوط حسنی مبارک در مصر آغاز شد. انقلابیون جوان یمنی به همراه سایر احزاب و گروه‌های مخالف خواستار کناره‌گیری علی عبدالله صالح، رئیس جمهور وقت و اصلاحات در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی شدند. کناره گیری عبدالله صالح و تحمیل عبدربه منصور هادی به عنوان رئیس جمهور که با تصمیم شورای همکاری خلیج فارس و آمریکا صورت گرفت به پایان تحولات اعتراضی در یمن منجر نشد و ناکامی دولت جدید در تقسیم قدرت میان گروه‌های معترض در عمل سبب افزایش تحرکات شیعیان یمنی شد.(۳) هم‌زمانی این موضوع با تقویت نیروهای القاعده در جنوب یمن به تشدید ناامنی و بی‌ثباتی در این کشور منجر شد. با این حال دامنه اعتراضات در سال ۲۰۱۴ گسترش بیشتری یافت و در نهایت معترضان، صنعا پایتخت یمن را به کنترل خود درآوردند و کاخ ریاست جمهوری را محاصره کردند. در پی این رویداد، منصور هادی نخست وزیر و کابینه وی در اقدامی غیرمنتظره استعفای خود را به پارلمان اعلام کردند. اگرچه درخواست استعفاء از سوی پارلمان پذیرفته نشد، اما مخالفان این اقدام دولت را تلاشی برای طفره رفتن از خواسته‌های خود دانستند و به اعتراضات ادامه دادند.

کناره گیری عبدالله صالح و تحمیل عبدربه منصور هادی به عنوان رئیس جمهور که با تصمیم شورای همکاری خلیج فارس و آمریکا صورت گرفت به پایان تحولات اعتراضی در یمن منجر نشد و ناکامی دولت جدید در تقسیم قدرت میان گروه‌های معترض در عمل سبب افزایش تحرکات شیعیان یمنی شد

شکل گیری ائتلاف عربی و آغاز حمله نظامی به یمن

مقبولیت بالا و نفوذ چشم‌گیر حوثی‌ها در یمن نگرانی همسایه شمالی آن‌ها را برانگیخت. از همین رو عربستان در ۲۶ مارس ۲۰۱۵ (۶ فروردین ۱۳۹۴) تهاجم هوایی خود علیه جنبش انصارالله را با ادعای حمایت از منصور هادی، رئیس جمهور تحت حمایت خود آغاز کرد. در این عملیات که ابتداً از آن به عنوان «طوفان قاطعیت» و سپس «بازگشت امید» نام می برند؛ کشورهای قطر، کویت، امارات متحده عربی، بحرین و عربستان سعودی ائتلاف عربی را تشکیل دادند. همچنین کشورهایی مانند سودان، مراکش، مصر، اردن و … در تحویل تسلیحات نظامی با ریاض همکاری کردند. عربستان با هدف انکار دخالت نظامی در تمامیت ارضی یمن، اعلام کرد که اقدام نظامی ائتلاف کشورهای عربی به رهبری این کشور در پاسخ به درخواست رئیس جمهور قانونی یمن انجام شده است.

در این راستا ایالات متحده آمریکا با حمایت‌های اطلاعاتی و لجستیکی خود از جمله سوخت‌گیری هوایی، حمایت از این ائتلاف را تسهیل کرد. انگلستان برای اعضای ائتلاف آموزش و سلاح فراهم نمود و علی‌رغم حملات مکرر غیرقانونی ائتلاف، فروش سلاح و مهمات به عربستان سعودی و سایر کشورهای عضو ائتلاف را ادامه داد. در واقع ائتلاف عربی به درجات مختلف از سوی کشورهای آمریکا، بریتانیا، کانادا، ترکیه، چین و آلمان حمایت می­شدند و در عین حال از پشتیبانی لجستیکی جیبوتی، اریتیره، سومالی و فرانسه برخوردار بودند.(۴) علاوه بر این، اجماع ائتلاف عربی در شورای امنیت و درخواست آن‌ها مبنی بر تحریم تسلیحاتی جنبش انصارالله، برگ برنده‌ی دیگری در مشروعیت بین المللی اقدامات عربستان بود.(۵)

هدف واقعی از این مداخله نظامی، جهت دهی جنگ داخلی یمن به نفع دولت عبدربه منصور هادی بود و با حملات گسترده به مواضع شبه نظامیان حوثی که در قالب جنبش انصارالله متشکل شده‌اند، صورت پذیرفت. هر چند هدف صوری ریاض از این مداخله نظامی واکنش به تهدید جمهوری اسلامی ایران عنوان گردید که از جانب حوثی‌ها در امتداد مرزهای جنوبی عربستان ظاهر شده بود.(۶)

ائتلاف عربی در سال ۲۰۱۵ (۱۳۹۴) متشکل از ۹ کشور بود، اما با شکست‌های میدانی و پیروزی‌های انصارالله، بحرین و مراکش خارج شدند و قطر هم به ‌دلیل اختلافاتش با عربستان و امارات از ائتلاف بیرون آمد. مصر از ابتدا دخالت چندانی نداشت و سایر کشورها به جز امارات به تدریج از آن خارج شدند. امارات متحده عربی نیز آخرین کشوری بود که عربستان را در ائتلاف تنها گذاشت. برای عربستان تقویت انصارالله یمن و حاکم شدن این جنبش بر این کشور، یک تهدید بزرگ بود. عربستانی‌‌ها به ‌صورت تلویحی بارها اشاره کرده‌اند که نمی‌خواهند شاهد تولد یک «حزب الله دوم» در مرزهای جنوبی خود باشند؛ زیرا یمن مستقل و قدرتمند را یک تهدید برای خود می‌دانند.

در واقع تحولاتی که در روابط دو کشور یمن و عربستان سعودی رخ می­دهد متأثر از تقویت یا تضعیف «توافقانه طائف» منعقده در سال ۱۹۳۴ میلادی است.(۷) بدین سبب مهم‌ترین جهت‌گیری سیاست خارجی عربستان در برابر تحولات سیاسی یمن بر مبنای این محورها استوار است:

 • ممانعت از شکل گرفتن یک دموکراسی پایدار و مستقل در یمن؛
 • جلوگیری از سرعت یافتن تحولات و تلاش برای مدیریت و کنترل آن؛
 • حفظ ساختار حکومت یمن و تلاش برای به قدرت رساندن افراد و جریان‌های وابسته؛
 • کاهش نفوذ شیعیان حوثی و جریان‌های وابسته به ایران.

با این همه ائتلاف عربی به رهبری عربستان نتوانست راه به جایی برد و حتی منجر به اختلاف و درگیری درون گروهی شد. این درگیری میان نیروهای تحت حمایت امارات و دولت مستعفی یمن تحت حمایت عربستان و مستقر در ریاض، مردادماه ۱۳۹۸ (۲۰۱۹) در عدن اوج گرفت. هر چند دولت مستعفی یمن به ریاست عبدربه منصور هادی از ائتلاف عربی خواست که با اعمال فشار بر شورای انتقالی جنوب (تحت حمایت ابوظبی) مانع اقدامات و درگیری‌های نظامی در شهر عدن شوند. عدن اکنون شاهد دو دسته بازیگر سیاسی است که شامل شورای انتقالی جنوب و دولت مستعفی منصور هادی است. در درون هر یک از این بازیگران سیاسی، گروه‌ها و زیرشاخه‌های متعددی وجود دارند که مهمترین آن‌ها حضور حزب «الاصلاح» در درون دولت مستعفی یمن است.

آنچه که به مقاومت جنوب یمن موسوم است دارای دو شاخه سیاسی و نظامی است. شاخه سیاسی آن همان شورای انتقالی جنوب به ریاست «عیدروس الزبیدی» است که در سال ۲۰۱۷ با حمایت امارات تشکیل شده است و شاخه نظامی آن که از سال ۲۰۱۶ ایجاد شده به نیروهای کمربند امنیتی موسوم است و شامل نیروهای آموزش دیده تحت حمایت امارات می باشد.(۸)

در واقع یکی از شگفتی‌های بحران یمن همکاری حزب اخوانی اصلاح با سعودی‌ها است. حاکمان ریاض که دشمنی ریشه داری با جنبش اخوان المسلمین در هر شکلش دارند، بر این باور بودند که منصور هادی و هم پیمانش یعنی حزب اصلاح شایستگی و توان اداره دولت یمن را دارند. آن‌ها گمان می‌کردند که ساختار قبیله‌ای یمن سبب خواهد شد که تعصب قومی نیروهای حزب اصلاح در برابر اندیشه‌های دینی و اخوانی آنان اولویت پیدا کرده و مانند دیگر گروه‌های اخوانی عمل نمی‌کنند. در عین حال سعودی‌ها نمی‌خواهند اخوانی‌ها کنترل دولت یمن را به دست گیرند، بلکه تلاش دارند با پشتیبانی از اخوان المسلمین یمن به عنوان یک نیروی ایدئولوژیک، جنبش انصارالله را تضعیف کنند.

اماراتی‌ها اما اندیشه‌ای کاملاً متفاوت از سعودی ها دارند. ابوظبی بر این اعتقاد است که اعتماد به احزاب و گروه‌های اخوانی و پشتیبانی سیاسی و نظامی از آن‌ها حتی برای رقابت یا دشمنی با انصارالله هم درست نبوده و سرانجام خوشی ندارد. چرا که اخوانی‌ها انگیزه و توان این را دارند که در صورت به دست آوردن قدرت در آینده‌ی یمن خطراتی جدی برای ثبات سیاسی امارات به وجود آورند. بنابراین این کشور با بهره‌گیری از شبه‌نظامیان مزدور خود که حتی گرایش‌های سلفی هم در میانشان دیده می شود، درصدد تضعیف توان حزب اصلاح و منصور هادی برآمده است.(۹)

مهم‌ترین جهت‌گیری سیاست خارجی عربستان در برابر تحولات سیاسی یمن بر مبنای این محورها استوار است:
• ممانعت از شکل گرفتن یک دموکراسی پایدار و مستقل در یمن؛
• جلوگیری از سرعت یافتن تحولات و تلاش برای مدیریت و کنترل آن؛
• حفظ ساختار حکومت یمن و تلاش برای به قدرت رساندن افراد و جریان‌های وابسته؛
• کاهش نفوذ شیعیان حوثی و جریان‌های وابسته به ایران

راهبرد مقاومت و دفاع مشروع

پس از آغاز حملات ائتلاف علیه یمن، کارشناسان مسائل استراتژیک معتقد بودند که یگانه راه نجات و تغییر موازنه برای برون رفت از بن ‌بست محاصره و جنگ، تکیه بر حملات انبوه موشکی و پهپادی به عمق جغرافیای کشورهای عضو ائتلاف به ویژه عربستان سعودی و امارات است. اما نسبت به وجود این توانمندی یا شکل گیری آن در کوتاه مدت تردید جدی داشتند. لیکن این انتظار در ماه های اخیر پایان یافته و جهان شاهد عملیات‌ گسترده، هدفمند و مؤثر جنبش انصارالله به زیرساخت ها و تأسیسات حیاتی عربستان سعودی بوده است.(۱۰)

حدود دو ماه پس از تجاوز ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی، ارتش یمن در راستای اقدام متقابل و دفاع مشروع با موشکی ساخت یمن به نام «النجم الثاقب» از آغاز حملات موشکی به عربستان سخن گفت. این موشک با برد ۷۵ کیلومتر در مقایسه با آنچه عربستان در اختیار داشت و در تجاوز وحشیانه به یمن مورد استفاده قرار می‌داد، کمترین اثر بازدارندگی را داشت. اما برای شروع راهبرد یمنی‌ها جهت مقاومت در برابر تجاوز و اتکاء به تولیدات داخل (در شرایطی که به ‌طور کامل در تحریم قرار داشتند) یک اتفاق خاص و فوق‌‌العاده محسوب می‌شد. در ادامه‌ی راهبرد دفاع مشروع، یمنی‌ها از موشک‌‌های اسکاد که قبل از انقلاب یمن، توسط دولت وقت خریداری شده بود، استفاده و تلاش کردند که با بهره‌گیری از دانش مهندسان و متخصصان موشکی که در ارتش یمن خدمت کرده و آموزش دیده بودند، بُرد این موشک‌ها را افزایش دهند. پایگاه هوایی «خالدبن عبدالعزیز» در «خمیس مشیط» و سپس حمله موشکی به پایگاه موشک‌های بالستیک «السلیل» در استان ریاض و به دنبال آن حملات مکرر موشکی ارتش یمن به مناطق مختلف عربستان نشان داد که مقاومت یمنی توانسته به این توانایی موشکی دست یابد.(۱۱)

مقاومت یمنی تا پایان سال ۲۰۱۸ بر اساس نظریه «محدود نگه داشتن دامنه جنگ» فعالیت می کرد. گمان مقاومت این بود که گسترش میدان جنگ از یک سو سبب پراکنده شدن انرژی آن شده و از سوی دیگر به تشدید حملات بی رحمانه ائتلاف عربی علیه توده‌های مردم یمن منجر می شود. لذا در این دوران، مقاومت یمن اگرچه گاهی به صورت سمبلیک به بعضی از مناطق عربستان از جمله پایتخت حمله می کرد، اما در عمل عملیات برون مرزی آن به یک شعاع ۱۰ تا ۱۵ کیلومتری محدود می‌شد. با گذشت زمان کم نتیجه بودن این راهبرد برای آنان به اثبات رسید، چرا که عربستان و امارات در این دوران دایره بمباران‌های هوایی و حتی تهاجمات زمینی خود را گسترش ‌دادند و دائماً بر تعداد قربانیان در بازارها، خانه‌ها، بیمارستان‌ها، مدارس، کوچه ها و خیابان های یمن می افزودند.

معادله جنگ یمن از ابتدای سال ۲۰۱۹ با حملات انصارالله ضد دفاع هوایی عربستان و امارات تغییر کرد. آنچه که منجر به بروز این تغییر شد، موفقیت انصارالله در پیشرفت توانایی‌های نظامی و دستیابی به تکنولوژی پیشرفته در این زمینه بوده است. پس از آن جنبش انصارالله وارد فاز تهاجمی شد. تغییر فاز تدافعی به تهاجمی با هدف قرار دادن تأسیسات خطوط نفت، پست‌های انتقال و توزیع برق و فرودگاه‌ها در سه استان جیزان، نجران و عسیر باعث شد تا انصارالله و نیروهای مردمی از یک وضعیت نامطلوب که ناشی از فشار محاصره، جنگ و فرسایشی شدن این روند بود، به یک وضعیت مطلوب و اثرگذار تبدیل شوند. در واقع ترس عربستان و کشورهای عضو ائتلاف از پیشرفت توانایی‌های انصارالله زمانی آغاز شد که پهپادهای انصارالله در ۱۴ مه ۲۰۱۹  ایستگاه‌های پمپاژ نفت شرکت «آرامکو» عربستان را هدف گرفتند.

حاکمان ریاض که دشمنی ریشه داری با جنبش اخوان المسلمین در هر شکلش دارند، بر این باور بودند که منصور هادی و هم پیمانش یعنی حزب اصلاح شایستگی و توان اداره دولت یمن را دارند. آن‌ها گمان می‌کردند که ساختار قبیله‌ای یمن سبب خواهد شد که تعصب قومی نیروهای حزب اصلاح در برابر اندیشه‌های دینی و اخوانی آنان اولویت پیدا کرده و مانند دیگر گروه‌های اخوانی عمل نمی‌کنند

مجموع عملیات‌های پهپادی انصارالله و ارتش یمن طی دو ماه گذشته حدود ۴۰ عملیات بوده و ۱۵ عدد آن‌ها با مشارکت یگان توپخانه انجام شده است. در ۲۱ عملیات پهپادی تأسیسات نظامی سعودی مورد هدف قرار گرفت؛ ۱۰ عملیات پهپادی علیه فرودگاه‌ها، ۷ عملیات علیه فرودگاه جیزان، ۳ عملیات علیه فرودگاه نجران و ۲ عملیات علیه پایگاه هوایی خمیس مشیط انجام شد. یگان موشکی نیز طی دو ماه گذشته ۵ عملیات با استفاده از موشک‌های بالستیک داشته و با دو موشک کروز، دو موشک بدر F و یک موشک کوتاه برد تأسیسات نظامی عربستان سعودی را هدف قرار داد.(۱۲) در واقع بهره‌گیری جنبش انصارالله از پهپادها و موشک‌هایی که قادر به ایجاد اختلال در رادارها و دستیابی به اهداف در داخل عربستان هستند، بیان‌گر تغییر معادلات نظامی در میدان نبرد است.

به همین سبب عقب نشینی امارات متحده عربی از یمن به ‌طور عمده در نگرانی این کشور از رویکرد جنبش انصارالله نهفته است. از آن جهت که احتمال می رود نیروهای حوثی همان استراتژی اجرا شده در خصوص عربستان را در برابر امارات نیز دنبال کنند. هر چند تاکنون سران ابوظبی از دور جدید حملات انصارالله در امان بوده اند، اما بدیهی است که به دلیل سطح بالای آسیب پذیری امارات در مقایسه با عربستان و شکننده بودن فضای سیاسی-اقتصادی آن پس از وقوع عملیات، در فضایی از ترس و نگرانی بی‌وقفه به سر برند.(۱۳)

پیامدهای حملات ائتلاف

نگاهی به سازماندهی جنگ از سوی عربستان و اجرای عملیات طوفان قاطعیت که پس از حمله های ۲۷ روزه عمدتاً هوایی به درگیری‌های دریایی و زمینی نیز کشیده شد، نشان می دهد که برنامه‌ریزان سیاسی و استراتژیست‌های نظامی عربستان سعودی بر این باور بودند که در مدتی کوتاه به هدف‌های خود در یمن نایل خواهند شد و حوثی‌ها را بر جای خود خواهند نشاند. اما بعد از نزدیک به ۲۸ ماه بمباران هوایی، محاصره دریایی و جنگ‌های زمینی، نه تنها جنگ در یمن پایان نیافته است که این فقیر‌ترین کشور عربی را در یکی از بدترین فجایع انسانی فرو برده است.(۱۴)

از سال ۲۰۱۵ سازمان دیده بان حقوق بشر حدود ۹۰ حمله هوایی غیرقانونی ائتلاف عربی به منازل مسکونی، بازارها، بیمارستان‌ها، مدارس و مساجد یمن را ثبت کرده است. از این حملات به عنوان جنایات جنگی یاد شده است. در سال ۲۰۱۸، ائتلاف یک مجلس عروسی را بمباران کرد و باعث کشته شدن ۲۲ نفر از جمله ۸ کودک شد و در یک حمله دیگر اتوبوس حامل کودکان را مورد هدف قرار داد. دیده بان حقوق بشر، بقایای مهمات مهم آمریکایی را در محلِ بیش از ده حمله، از جمله حملات سال ۲۰۱۸ ثبت کرده است.(۱۵)

یمن فقیرترین کشور عربی خاورمیانه است. حملات ائتلاف عربی سبب شده است که ارسال کمک‌های بشردوستانه با مشکل مواجه شود و غیرنظامیان در معرض سوء تغذیه و کمبود امکانات پزشکی قرار دارند.(۱۶) در واقع این جنگ نابرابر یکی از فجایع انسانی را به همراه داشته است و ۸۰ درصد از جمعیت یمن به کمک یا حمایت بشردوستانه نیاز دارند. از جمله ۱۰ میلیون نفر که برای زنده ماندن به کمک‌های غذایی متکی هستند.(۱۷) بر اساس برآوردهای سازمان ملل، بیش از ۷۰ هزار نفر بر اساس درگیری ها از سال ۲۰۱۶ جان باخته‌اند و از ماه نوامبر سال ۲۰۱۸، ۶۸۷۲ غیر نظامی کشته و ۱۰۷۶۸ زخمی شده‌اند که اکثر آن‌ها توسط حملات هوایی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی بوده است. همچنین هزاران نفر آواره شده اند.(۱۸) هر چند محدودیت‌های ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در ارسال سوخت و مواد غذایی با محاصره بنادر تحت کنترل حوثی ها ادامه دارد.(۱۹)

مقاومت یمنی تا پایان سال ۲۰۱۸ بر اساس نظریه «محدود نگه داشتن دامنه جنگ» فعالیت می کرد. گمان مقاومت این بود که گسترش میدان جنگ از یک سو سبب پراکنده شدن انرژی آن شده و از سوی دیگر به تشدید حملات بی رحمانه ائتلاف عربی علیه توده‌های مردم یمن منجر می شود

نتیجه گیری

با بروز انقلاب‌های عربی از سال ۲۰۱۱ به بعد عربستان سعودی با هدف جبران شکست‌های پیشین خود به سیاست خود گسترشی روی آورد. تداوم بحران در سوریه، تعمیق بحران در عراق با هدایت داعش، سرکوب قیام مردم بحرین، کودتای نظامی در مصر و … همگی نشان از تقابل و تضاد ریاض با جبهه مقاومت در منطقه دارد.(۲۰) بنابراین درگیری‌های جدید در عدن را می توان در قالب سناریوی سعودی-اماراتی برای تجزیه یمن تفسیر کرد. این دو کشور به دنبال سه پاره کردن یمن هستند. عربستان چشم طمع به مناطق شرق یمن داشته و امارات نیز به دنبال تسلط و تجزیه جنوب این کشور است. ریاض در نظر دارد تا پروژه قدیمی خود برای احداث خط لوله نفتی تا اقیانوس هند را دنبال کند که این مسئله بدین معناست که این خط لوله باید از استان حضرموت در شرق یمن عبور کند. عربستان در گذشته نتوانسته بود از طریق خرید اراضی برای عبور خط لوله خود، این پروژه را اجرا کند. امارات نیز به دنبال کنترل بر بنادر یمن است. بنابراین این دو کشور به دنبال تجزیه یمن بوده و در این مسیر با یکدیگر هماهنگی دارند.

هر چند عربستان سعودی در ابتدا مدعی تشکیل ائتلافی متشکل از سه حلقه اعضای شورای همکاری خلیج فارس، کشورهای عضو اتحادیه عرب و محور ترکیه-پاکستان بود، اما در ادامه نتوانست به این هدف برسد. ریاض بر آن بود تا در تجاوز به یمن، تمامی کشورهای عربی و سُنی منطقه را با خود همراه سازد، اما حتی نتوانست کشور عمان که جزء کشورهای شورای همکاری خلیج فارس است را به ائتلاف بیاورد. این کشور سعی داشت با ایجاد ائتلافی وسیع هم به تجاوز خود مشروعیت ببخشد و هم از لحاظ مالی و تلفات نظامی متحمل خسارات گسترده نشود. برای عربستان مشارکت پاکستان و ترکیه در تجاوز به یمن بسیار مهم بود؛ چرا که ارتش این دو کشور از قدرت و توانایی بالایی برخوردار بودند. اما با بروز نشانه‌های شکست، ترکیه و پاکستان خود را کنار کشیدند.

بنابراین باید گفت تغییر معادلات میدانی یمن که از موفقیت‌ راهبرد مقاومتی جنبش انصارالله برای ایجاد توازن نظامی در برابر ائتلاف سعودی ناشی می‌شود، در کنار خروج نیروهای اماراتی، بستن پرونده یمن با توسل به نیروی نظامی را غیرممکن ساخته است. از همین‌رو عربستان به دنبال راهکار سیاسی برای پایان دادن به بحران یمن است. این سناریو می‌تواند یک راه حل عملی برای پایان دادن به جنگ پنج ساله یمن باشد، به خصوص که مقامات سعودی در بحران سوریه این سناریو را تجربه کرده‌اند. مقامات ریاض وقتی متوجه شدند که راه حل نظامی در سوریه غیرممکن شده و طرح آن‌ها برای تغییر نظام سوریه از طریق مسلح کردن مخالفان امکان ‌پذیر نیست، چند قدم به عقب بازگشتند. آن‌ها از کمک به مخالفان سوری حاضر در هیئت عالی مذاکره کنندگان سوریه دست کشیدند و حتی کانال‌های ارتباط با دولت سوریه را هم گشودند. اما به نظر می رسد هراس از تبعات سنگین پذیرش شکست و پایان بدون دستاورد تهاجم به یمن، مقامات سعودی را بر سر دوراهی تخریب روزافزون تأسیسات حیاتی یمن و پایان جنگ، سردرگُم و مردد ساخته است. در واقع محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی به عنوان آغازگر جنگ، تمایل شدیدی برای پایان آن دارد، اما هم‌زمان می خواهد آبروی خود را نیز حفظ کند.

منابع

نوع مطلب : بهتربشناسیم(سیاسی)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 18 آبان 1398
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو