۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن
ترور روحانیون شاخص در دهه ۶۰ چگونه انجام گرفت؟

در حملات تروریستی متعدد به روش‌های مستقیم و بمب گذاری، تعداد کثیری از روحانیون و عناصر اندیشه ساز جمهوری اسلامی به شهادت رسیده و یا مجروح شده‌اند.


به گزارش مشرق، بنیاد هابیلیان(خانواده شهدای ترور) مرکز تخصصی در حوزه مطالعات تروریسم به بازخوانی و بررسی بخشی از وقایع تروریستی که منجر به شهادت جمعی از عناصر فعال و خدوم جامعه روحانیت کشور شده،‌ پرداخته است.

بیشتر بخوانید:

شهید آیت‌الله مرتضی مطهری

12 اردیبهشت 1358 تهران: ساعت 22:40 دقیقه، رئیس شورای انقلاب، استاد مرتضی مطهری، هنگامی که از منزل دکتر سحابی در خیابان فخرآباد خارج می‌شد، از فاصلۀ 2 تا 4متری، با سلاح کوتاه کمری از ناحیۀ سر هدف گلوله قرار گرفت و پس از انتقال به بیمارستان، در ساعت 24 به شهادت رسید. دو تن از مهاجمان که با خودروی استیشن سفید برای انجام این کار آمده بودند، دستگیر شدند. گروه فرقان مسئولیت این ترور را بر عهده گرفت.


 ترور نافرجام حجت‌الاسلام اکبر هاشمی رفسنجانی

4 خرداد 1358  تهران: دو نفر از مهاجمان عضو گروهک فرقان در ساعت 20:40 دقیقه به منزل حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی حمله کردند و او را از ناحیۀ شکم هدف اصابت گلوله قرار دادند. مهاجمان فرار کردند و از آن‌ها یک قبضه کلت بر جای ماند. هاشمی رفسنجانی تحت عمل جراحی قرار گرفت. در این حمله تروریستی، همسر او نیز مجروح شد.

گروه فرقان در اطلاعیه‌ای، مسئولیت ترور مفتح را بر عهده گرفت. علاوه بر این، تاکنون چند گروه دیگر به نام مار کبری، اف‌سام (یا اف‌ام)، گروه چریک‌های سرخ و گروه ضربتی انتقام، مسئولیت ترور دکتر مفتح را بر عهده گرفته‌اند.

شهید آیت‌الله دکتر محمد مفتح

26 آذر 1358 تهران: ساعت 09:15 دقیقه صبح به دکتر محمد مفتح، رئیس دانشکدۀ الهیات و دو پاسدار محافظش سوءقصد شد که یکی از محافظانش در همان لحظه و خود او و محافظ دیگرش در بیمارستان طالقانی به شهادت رسیدند. اولین گلوله‌ها به پای او و سپس از پشت چند گلوله به کتفش زده شد. یکی از محافظان مجروح که قصد دفاع از دکتر را داشت، به ضرب گلولۀ تروریست‌ها به شهادت رسید. سلاح محافظ یوزی بود که به سرقت رفت. سلاح یکی از ضاربان کلت کمری بود. ضاربان سه نفر بودند که دو نفر در ترور شرکت کردند و یک نفر با موتورسیکلت منتظر بود تا ضاربان را با خود ببرد.


یکی از پاسداران به نام اصغر نعمتی همان‌جا شهید شد و دیگری، جواد بهمنی، در بیمارستان به شهادت رسید. شهیدان همگی تلفنی تهدید شده بودند. گروه فرقان در اطلاعیه‌ای، مسئولیت انجام این اقدام تروریستی را بر عهده گرفت. علاوه بر این، تاکنون چند گروه دیگر به نام مار کبری، اف‌سام (یا اف‌ام)، گروه چریک‌های سرخ و گروه ضربتی انتقام، مسئولیت ترور دکتر مفتح را بر عهده گرفته‌اند.

موتورسواری با کلت کمری، سه تیر به داخل خودرو شلیک کرد که گلولۀ دوم به پیشانی آیت‌الله قاضی طباطبائی اصابت کرد.

شهید آیت‌الله سیدمحمود قاضی طباطبایی

10 آبان 1358 تبریز: بعد از نماز مغرب وعشا، آیت‌الله طباطبائی با خودروی مخصوص از مسجد شعبان به منزل بر می‌گشت که هنگام ورود به خیابان مقصودیه، هدف گلوله قرار گرفت. موتورسواری با کلت کمری، سه تیر به داخل خودرو شلیک کرد که گلولۀ دوم به پیشانی آیت‌الله قاضی طباطبائی اصابت کرد. ایشان را به‌سرعت به بیمارستان شیر و خورشید تبریز منتقل کردند؛ اما وی نیمه‌شب به شهادت رسید. عصر 11 آبان 1358، گروه فرقان با انتشار اعلامیه‌ای مسئولیت این ترور را بر عهده گرفت.

ترور نافرجام آیت‌الله خامنه‌ای


6 تیر 1360 تهران: حدود ساعت 12 ظهر، آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای(مدظله) امام جمعه تهران و نماینده امام در شورای عالی دفاع که به منظور  ایراد سخنرانی و پاسخگویی به سئوالات مردم به مسجد ابوذر واقع در خیابان قزوین رفته بود، پس از نماز ظهر پشت تریبون قرار گرفتند. دو ضبط صوت، یکی برای ضبط صدای جمعیت و دیگری برای ضبط صدای سخنران روی تریبون گذاشته شد. دقایقی بعد، جوانی حدودا 25 ساله و قد بلند که کت خاکستری رنگی به تن داشت خود را به تریبون رساند و ضبط صوتی روی آن گذاشت. چند دقیقه بعد صدای انفجار مهیبی مسجد را لرزاند و آیت‌الله خامنه‌ای از سمت راست بدن مورد اصابت ترکش قرار گرفت و به روی زمین افتاد.

ضبط صوت فلزی به شکل مستطیل بود و در وسط آن مواد منفجره تعبیه شده و روی قسمتی از ضبط صوت که در محل انفجار افتاده بود عبارت «هدیه گروه فرقان» به چشم می‌خورد که با ماژیک نوشته شده بود. آیت‌الله خامنه‌ای ابتدا به بیمارستان بهارلو منتقل شدند و پس از اقدامات اولیه، با هلی‌کوپتر به بیمارستان قلب انتقال یافتند. یک تیم پزشکی به سرپرستی دکتر منافی معالجه ایشان را شروع کرد. ترکش‌ها به ناحیه بالای کتف راست، زیر بغل و بالای ران راست و چپ اصابت کرده بود و استخوان ترقوه را نیز شکسته بود. ایشان صبح روز بعد به هوش آمدند.

آیت‌الله خامنه‌ای ابتدا به بیمارستان بهارلو منتقل شد. ترکش‌ها به ناحیه بالای کتف راست، زیر بغل و بالای ران راست و چپ اصابت کرده بود و استخوان ترقوه را نیز شکسته بود.

انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی و شهادت آیت‌الله دکتر بهشتی و چندین تن از روحانیان مبارز

7 تیر 1360 تهران: ساعت 20:50 دقیقه بر اثر انفجار دو بمب در دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی، چندین نفر از شخصیت‌های مهم کشور، تنی چند از نمایندگان مجلس و وزرای دولت، شهید و مجروح شدند. اسامی شهدای حادثه: 1- آیت الله دکتر سیدمحمد حسینی بهشتی (رئیس دیوان عالی کشور) 2- دکتر حسن عباسپور تهرانی فرد (وزیر نیرو) 3- مهندس موسی کلانتری (وزیر راه و ترابری) 4- علی‌اکبر سلیمی جهرمی (دبیرکل سازمان امور اداری و استخدامی کشور) 5- سیدنورالله طباطبایی‌نژاد (نماینده اردستان) 6- علیرضا چراغ زاده دزفولی (نماینده رامهرمز) 7- غلامحسین حقانی (نماینده بندرعباس) 8- عبدالمجید دیالمه (نماینده مشهد) 9- حجت الاسلام محمدحسن طیبی (نماینده اسفراین) 10- حجت الاسلام عمادالدین کریمی بیژنی‌نژاد (نماینده نوشهر) 11- سیدمحمدجواد شرافت (نماینده شوشتر) 12- عباسعلی ناطق نوری (نماینده نور) 13- دکتر محمدباقر حسینی لواسانی (نماینده تهران) 14- علی هاشمی سنجانی (زنجانی) (نماینده اراک) 15- علی‌اکبر دهقان (نماینده تربت جام) 16- دکترسیدرضا پاک نژاد (نماینده یزد) 17- محمدحسین صادقی (نماینده درود) 18- سید محمدکاظم دانش (نماینده اندیمشک) 19- سیدفخرالدین رحیمی (نماینده ملاوی لرستان)


20- عبدالوهاب قاسمی (نماینده ساری) 21- (محمدعلی) محمد منتظری نجف‌آبادی (نماینده نجف آباد) 22- سیف الله عبدالکریمی (نماینده لنگرود) 23- حجت الاسلام غلامرضا دانش آشتیانی (نماینده تفرش و آشتیان) 24- دکتر شمس الدین حسینی نائینی (نماینده نایین) 25- محمدعلی حیدری (نماینده نهاوند) 26- محمود تفویضی زواره (معاون راه داری وزارت راه و ترابری) 27- جواد اسدالله‌زاده (معاون خارجی وزارت بازرگانی) 28- مهدی امین‌زاده (معاون داخلی وزارت بازرگانی) 29- غلام علی معتمدی (معان رفاه و تعاون وزارت کار) 30- هاشم جعفری معیری (معاون وزیر) 31- جواد سرحدی (زاده) (مدیرعامل تعاون شهر و روستا) 32- قاسم صادقی (نماینده مشهد) 33- حجت الاسلام سیدمحمدتقی حسینی طباطبائی (نماینده زابل) 34- (پیربهزاد) میربهزاد شهریاری (نماینده رودباران) 35- مهدی نصیری لاری (نماینده لارستان) 36- عباس شاهوی (معاون وزارت بازرگانی) 37- محمد خوش زبان (خوش زیان) 38- حسن اجاره‌دار (عضو شواری مرکزی حزب جمهوری) 39- سیدمحمد موسوی‌فرد 40- علی درخشان 41- علی‌اکبر اژه‌ای (اجیه) 42- جواد مالکی قمی 43- شهید عباس حیدری (نماینده بوشهر) 44- محمد رواقی (مدیرعامل شرکت سهامی فرش ایران) 45- علی اکبر فلاح شورشانی (معاون اداری و مالی وزارت آموزش و پرورش) 46- حبیب الله مهدی زاده (حبیب مهدی زاده طاهر) 47- شهید محمد پورولی 48- علی اصغر آقازمانی 49- محسن اکبرمولایی

تروریسم , شهدای ترور , حملات تروریستی , امام خامنه‌ای ,

50- هادی امینی 51- توحید رزمجومین 52- عبدالحسین اکبری مازندرانی (عضو هیئت پنج نفره واگذاری اراضی کشاورزی) 53- جهانبخش حمزه نژاد ارشاد 54- حسن محمدعینی (مدیرکل تدارکات مجلس شورای اسلامی) 55- جواد سرافراز 56- مهندس علی محمد مجیدی 57- مهندس حسین اکبری (مدیرعامل بانک کشاورزی) 58- حبیب الله مالکی قمی (فرماندار ایرانشهر) 59- سیدکاظم موسوی (معاون وزیر آموزش و پرورش) 60- محمدصادق اسلامی ( معاون هماهنگی و پارلمانی وزارت بازرگانی) 61- ایرج شهسواری 62- حسن بخشایش 63- حبیب الله مهمان چی 64- شیخ حسین سعادتی (مسئول وعظ و خطابه حزب جمهوری) 65- محمود بالاگرد (مسئول ضبط صوت حزب جمهوری) 66- عباس ابراهیمیان (عضو تشکیلاتی حزب جمهوری) 67- مهدی حاجیان مقدم 68- رضا ترابی 69- عین الله صادقی نیارکی 70- شهید سیدمحمد پاک نژاد 71- دکتر محمود قندی (وزیر پست و تلگراف و تلفن) 72- دکتر محمدعلی فیاض بخش (وزیر مشاور و سرپرست سازمان بهزیستی کشور) 73- شهید رحمان استکی (نماینده شهرکرد) 74- شهید دکتر حسن عضدی (معاون وزارت علوم و آموزش عالی کشور و امور دانشجویان).

اسامی مجروحین: بهرام تاج گردون نماینده گچساران، ایرج  صفاتی دزفولی نماینده آبادان، اسماعیل  فردوسی پور نماینده  فردوس و طبس، علی اصغر باغانی(سبزوار)، سید محمد کیاوش (نماینده اهواز)، محمود مروی سماورچی نماینده طرقبه و شاندیز، مرتضی فضل علی نماینده گرمسار، مرتضی محمودی نماینده قصر شیرین، حجت الاسلام مسیح مهاجری، سید محمد سجادی، برادر دانش مهر، برادر کاظم پور اردبیلی، محمد غریب، مهدی فاضلی، قدرت‌الله نجفی، ابوالفضل اجاره دار، ابراهیمی فردوس نماینده فردوس، تاج گردان نماینده اردستان، برادر خوش زبان عضو واحد دانشجویی حزب، ابراهیم عبدی، برادر فضل علی و یک پاسدار مجهول الهویه، حسین صادقی معاون  وزارت خارجه، محمدحسن اصغرنیا استاندار سمنان، سید جلال‌الدین ساداتیان مدیر کل  جلب مشارکت‌های عمومی سازمان بهزیستی  کشور

انفجار دفتر نخست‌وزیری

8 شهریور 1360 تهران: ساعت 15:00، بر اثر انفجار یک بمب آتش زای قوی در یکی از اتاق های ساختمان نخست وزیری که عده ای از مقامات مملکتی در طبقه اول آن جلسه داشتند، قسمتی از این ساختمان دچار حریق شد و محمدعلی رجایی (رئیس جمهور) و حجت‌الاسلام محمدجواد باهنر(نخست وزیر) و عبدالحسین دفتریان(ذی‌حساب و مدیر کل امور مالی نخست وزیری) به شهادت رسیدند. همچنین سرتیپ شرفخواه، سرهنگ اخیانی، سرهنگ صفاپور، سرهنگ وحیدی، سرهنگ هوشنگ وحید دستجردی، سرهنگ کتیبه، سرهنگ وصالی و تعدادی غیرنظامی نیز مجروح شدند.

تروریسم , شهدای ترور , حملات تروریستی , امام خامنه‌ای ,

یک پیرزن 53 ساله به نام خدیجه‌بیگم آل‌احمد گلشن که در خیابان پاستور اقامت داشت، موقع انفجار در کنار ساختمان بوده است که وی نیز به شهادت رسیده است. اجساد شهدای این فاجعه بر اثر شدت سوختگی به راحتی قابل شناسایی نیست. سرهنگ هوشنگ وحید دستجردی (رئیس شهربانی جمهوری اسلامی) نیز که از مجروحان این حادثه بود روز 14 شهریور بر اثر شدت جراحات و سوختگی در بیمارستان به شهادت رسید. در مجموع 8 نفر در این حادثه به شهادت رسیده و 9 تن زخمی شدند. در خبرهای اولیه، نام مسعود کشمیری (عامل بمب گذاری) نیز در بین شهدا آمده بود که این خبر تکذیب شد.

تروریسم , شهدای ترور , حملات تروریستی , امام خامنه‌ای ,

شهید آیت‌الله سیداسدالله مدنی

20 شهریور 1360  تبریز: در ساعت 13:00 جوانی حدودا 20 ساله از میان جمعیت نمازگزاران قصد داشت خود را به سوی آیت‌الله مدنی امام جمعه تبریز برساند که محافظین وی جلوگیری کردند ولی بلافاصله نزدیک امام جمعه تبریز رسید و به زور دست ایشان را به سوی خود کشید و خود را به روی آیت‌الله مدنی پرتاب و نارنجکی را که همراه داشت منفجر کرد. بر اثر انفجار این نارنجک فرد مهاجم متلاشی شده و آیت‌الله (سیداسدالله) میراسدالله مدنی ده‌خوارقانی به همراه چند نفر دیگر که مجروح شده بودند به بیمارستان منتقل شدند که به علت جراحات وارده، ایشان به همراه 6 نفر دیگر به شهادت رسیدند.


در این حادثه نزدیک به 50 نفر نیز مجروح شده اند. از سوی دادستان کل انقلاب، مجید نیکو، عضو سازمان منافقین(مجاهدین خلق) خلق، به عنوان قاتل و عامل شهادت شهید آیت، آیت الله مدنی و امام جمعه تبریز معرفی شد. اسامی شهدا: پاسدار شهید علی‌حسین پارسایی خطیبی، پاسدار شهید حمدالله حسین‌پور زنجیربلاغی؛ محافظ امام جمعه، نمازگزار شهید نوروز هاشمی‌وند ساعی، شهید یحیی پسته ای شیشوان.

شهید آیت‌الله سیدعبدالکریم هاشمی‌نژاد

7 مهر 1360 مشهد: ساعت 8 صبح آیت‌الله سیدعبدالکریم هاشمی‌نژاد اشرفی سرپرست حزب جمهوری خراسان، بر اثر انفجار نارنجک از سوی عامل منافقین(مجاهدین خلق) به نام هادی علویان (از اعضای نفوذی منافقین(مجاهدین خلق) در دفتر حزب جمهوری اسلامی خراسان) به شهادت رسید. بر اثر این انفجار 4 تن از جمله پاسدار عظیمی و سه نفر دیگر به نام های محسن توکلی، هادی مقدم و عطاء ضریب (ظریف) مجروح شدند. این حادثه در حالی اتفاق افتاد که شهید هاشمی نژاد پس از پایان کلاس درس در دفتر حزب از ساختمان در حال خروج بودند که هادی علویان ایشان را از پشت در آغوش گرفته و نارنجک همراه خود را منفجر می کند. تروریست انتحاری نیز که به شدت مجروح شده بود به بیمارستان منتقل شد و در بیمارستان بر اثر شدت جراحات به هلاکت رسید.


شهید آیت‌الله سیدعبدالحسین دستغیب

20 آذر 1360  شیراز: آیت‌الله حاج سیدعبدالحسین دستغیب امام جمعه شیراز و نماینده امام خمینی در استان فارس، هنگامی که به همراه بیش از 15 نفر از برادران نمازگزار و پاسداران در ساعت 11:30 به طرف محل برگزاری نماز جمعه در حرکت بود، در پنجاه قدمی منزل مسکونی خود در اثر انفجار بمب مهیبی که توسط منافقین(مجاهدین خلق) تعبیه شده بود به شهادت رسید. در این عملیات 30 نفر از عابرین از زنان و کودکان و برادران پاسدار و حزب اللهی شهید و یا مجروح شدند.


اسامی شهدا: محمدرضا عبداللهی راننده و مسئول دفتر امام جمعه شیراز، سیدمحمدتقی دستغیب نوه امام جمعه شیراز، محمدعلی جباری سخنگوی امام جمعه شیراز، محمدباقر دستغیب فرزند برادر امام جمعه شیراز، علی اکبر منشی، محافظ امام جمعه شیراز، پاسدار شهید عباسی، شخصی به نام کشاورز، پاسدار شهید سیدمرتضی جعفری، جلیل زاده، پاسدار شهید جعفر رفیعی خانه‌زنیانی، پاسدار شهید رجبعلی حبیب‌زاده شیرازی، پاسدار شهید سیدعبدالرسول سادات، پاسدار شهید محمدرضا رحیمی جوانمردی. مجروحان حادثه: 1- میرزا آقا عرب زاده 2- علیرضا زارع 3- محسن شاهانی (شاهی) 12 ساله 4- فیض (فضل) الله امیدی (امیری) طلبه 5- صغری (جعفری) قدیری. پیکر شهید آیت‌الله دستغیب و 12 نفر از یارانش در شیراز تشییع شد. همچنین یکی از مجروحین که مشهور به سرباز امام خمینی است نیز به شهادت رسید. عامل انفجار، زنی به نام گوهر ادب‌آواز بود که بمبی در یک ساک دستی داشت و در این انفجار به هلاکت رسید.

شهید آیت‌الله علی قدوسی

14 شهریور 1360 تهران: ساعت 8:20 دقیقه صبح، بر اثر انفجار یک بمب بسیار قوی آتش زا در یکی از دفاتر ساختمان مرکزی دادستانی کل انقلاب، آیت‌الله علی قدوسی، که در حال انجام کارهای جاری و شنیدن اظهارات مراجعین به دادستانی بود به شدت مجروح و پس از انتقال به بیمارستان به شهادت رسید. شدت انفجار به حدی بود که قسمتی از دیوار اتاق دادستان کل ویران و آیت الله قدوسی از داخل اتاق به بیرون پرت شده بود. در این حادثه یکی از معاونین وی و تعدادی از مراجعین مجروح شدند.

شدت انفجار به حدی بود که قسمتی از دیوار اتاق دادستان کل ویران و آیت الله قدوسی از داخل اتاق به بیرون پرت شده بود.

شهید آیت‌الله عطاءالله اشرفی‌اصفهانی

6 مرداد 1360  کرمانشاه: حوالی ساعت 12:30 دقیقه ظهر، هنگامی که آیت‌الله عطاءالله اشرفی اصفهانی، امام جمعه کرمانشاه قصد ورود به مسجد بروجردی را داشتند سه مهاجم مسلح که داخل یک پیکان زرد رنگ در مقابل مسجد کمین کرده بودند به سمت ایشان شلیک کردند. در هنگام شلیک مهاجمین، سلاح گیر کرد و موفق به ترور ایشان نشدند ولی با پرتاب نارنجک به سمت امام جمعه و انفجار آن 6نفر مجروح شدند. در جریان این سوءقصد به امام جمعه آسیبی وارد نشد. خانم سکینه سلگی یکی از  مجروحان این حادثه بر اثر شدت جراحات در بیمارستان به شهادت رسید.

آیت‌الله صدوقی پس از اقامه نماز جمعه قصد ترک جایگاه را داشت که یک منافق از پشت او را در آغوش گرفت و در حالی که پاسداران در تلاش بودند تا شخص مذکور را از آیت‌الله جدا کنند نارنجکی که در دست او قرار داشت، منفجر شد.

شهید آیت‌الله محمد صدوقی

11 تیر 1361 یزد: حدود ساعت 13:20 دقیقه هنگامی که آیت الله صدوقی امام جمعه یزد پس از اقامه نماز جمعه قصد ترک جایگاه را داشت، شخصی منافق به نام رضا ابراهیم زاده خود را از پشت به ایشان نزدیک کرد و ایشان را در آغوش گرفت و در حالی که برادران پاسدار در تلاش بودند تا شخص مذکور را از آیت الله صدوقی جدا کنند نارنجکی که در دست او قرار داشت منفجر شد و در نتیجه آیت الله صدوقی از ناحیه ستون فقرات و شکم به پایین به شدت مجروح شد و به شهادت رسید. در این حادثه، ضارب منافق به هلاکت رسید و سه تن از برادران پاسدار به نام های رسول دوران، تقوی و علی تقی زاده مجروح شدند و 7 تن دیگر از مجروحین این حادثه نیز به طور سرپایی معالجه شدند. همچنین 3 تن از خواهران نمازگزار نیز در این حادثه شهید شدند. منافقین در تماس با خبرگزاری انگلیسی رویترز مسئولیت به شهادت رساندن آیت الله صدوقی را بر عهده گرفتند.


ترور ناموفق آیت‌الله واعظ طبسی و حجت‌الاسلام فرزانه

29 بهمن 1361 مشهد: ساعت 12:05 دقیقه ظهر، همزمان با پایان یافتن خطبه‌های نماز جمعه مشهد توسط آیت‌الله حاج شیخ ابوالحسن شیرازی، یکی از منافقین با حمله به آیت‌الله واعظ طبسی نماینده امام و تولیت آستان قدس رضوی تصمیم داشت ایشان را ترور کند اما این توطئه خنثی و منافق مهاجم به هلاکت رسید. لازم به یادآوری است که حجت الاسلام فرزانه دبیر حزب جمهوری اسلامی مشهد نیز سوژه این ترور بوده است.

شهید ماموستا برهان عالی

21 شهریور 1388 سنندج: ترور شهید ماموستا برهان عالی امام جمعه و جماعت مسجد نور شهرک بهاران سنندج به دست عناصر تکفیری ضدانقلاب.

شهید ماموستا محمد شیخ‌الاسلام

27 شهریور 1388 سنندج: ترور شهید ماموستا محمد شیخ الاسلام؛ نماینده مردم اهل سنت کردستان در مجلس خبرگان رهبری به دست عناصر تکفیری ضدانقلاب.

شهید مولوی مصطفی جنگی‌زهی

30 دی 1390 راسک: ترور شهید مولوی مصطفی جنگی زهی؛ امام جمعه اهل سنت مسجد خضراء شهرستان راسک. در این حمله تروریستی او و یکی از همراهانش به شهادت رسیدند.

برخی دیگر از حملات تروریستی علیه روحانیت انقلابی:

12 فروردین 60 شهرضا: ترور نافرجام حجت الاسلام مهدی محمدی حاکم شرع شهرضا

8 فروردین 60 شیراز: ترور نافرجام آیت الله ربانی شیرازی نماینده امام در فارس و عضو فقهای شورای نگهبان که منجر به مجروحیت ایشان شد.

15 فروردین 60 قم: ترور نافرجام آیت الله سید محمد ربانی شیرازی

19 تیر 60 سنندج: ترور شهید ملاعلی جلالی زاده و اعضا خانواده اش توسط عناصر ضدانقلاب. در این حمله تروریستی، ایشان و پسر مسلم جلالی زاده به شهادت رسیده و دو پسر دیگر ایشان و یک نفر دیگر نیز مجروح شدند.

29 تیر 60 تهران: ترور نافرجام حجت الاسلام ناطق نوری

19 مرداد 60 ایلام: ترور نافرجام حجت الاسلام سلطانی؛ رئیس بنیاد شهید ایلام که منجر به مجروحیت ایشان و همسر و دو فرزند وی شد.‌

19 مرداد 60 تهران: افراد ناشناس به طرف منزل آیت الله موسوی اردبیلی رئیس دیوان عالی کشور در خیابان جمال زاده تهران تیراندازی کردند که خسارت جانی نداشت. (تقویم تاریخ دفاع مقدس ج12 ص326)

20 مرداد 60 کنگاور: ترور حجت الاسلام شیخ محمدجعفر محمدی عراقی (معروف به حاج‌آقا بهاءالدین عراقی)، کاندیدای جامعه روحانیت کرمانشاه برای مجلس شورای اسلامی با5 تن از همراهانش. در این واقعه تروریستی، ایشان و پاسدار محافظشان علیرضا یوسف‌پور به شهادت رسیدند. حجت الاسلام حاج آقا بزرگ عراقی (پدرشان-برادرشان) و دو فرزند ایشان و یکینوع مطلب : بهتربشناسیم(سیاسی)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 24 مهر 1398
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic