۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن

تکنیک های قرآنی پیشگیری از انحرافات جنسی (بخش اول)

یکی از موضوعاتی که در بسیاری از موارد زمینه و مقدمه ورود در مباحث شهوانی و سکسی، و انحرافات جنسی را فراهم می کند، بحث و گفتگوی شهوانی است، موضوع خطرناکی که می تواند موجب بیدار شدن قوه خیال شهوانی شده و حتی بلوغ زود هنگام را برای افراد نابالغ به دنبال داشته باشد.
  تکنیک های قرآنی پیشگیری از انحرافات جنسی (بخش اول)
گاهی برخی انسان ها به واسطه عدم کسب مهارت و تربیت جنسی لازم در مدیریت برخی غریزه های درونی همچون قوه شهوانی با مشکلاتی مواجه می شوند، مشکلاتی که ریشه در وسوسه های شیطانی و کشش های نفسانی انسان ها دارد. شاید به طور قطع و یقین بتوان ادعا کرد که شایع ترین و کشنده ترین چالشی که برخی انسان ها در طول زندگی  با آن مواجه می شوند، وسوسه های شیطانی و انحرافات جنسی است، موضوعی که می تواند انسان را در ورطه هلاکت و شقاوت گرفتار نماید و زمینه عاقبت به شری او را فراهم کند، و آرامش و آسایش دنیا و اخرت انسان را به تاراج ببرد.
 

تکنیک های طلایی و قرآنی پیشگیری از انحرافات جنسی

آموزه های دینی برای جلوگیری از انحرافات جنسی راهکارهای طلایی و اثر بخشی را در پیش روی انسان ها قرار داده است که اگر به درستی در زندگی مورد توجه و دقت قرار گیرند می توانند مانع آسیب و انحرافات فراوانی در زندگی آنها شود.

1-تکنیک تربیتی هوشیاری و پناه به ایزد منان بردن
یکی از علل و عواملی که موجب می شود برخی افراد به راحتی در دام وسوسه های شیطان و تمایلات شهوانی گرفتار شوند، خود اتکایی، تبرئه نفس و غفلت از پناهگاه الهی است، برخی افراد به گمان اینکه هیچ کشش شهوانی و شیطانی نمی تواند آنان را از مسیر صحیح منحرف نماید، تنها به قدرت و توان و مهارت خود، اتکا می کنند و خدای متعال را فراموش می کنند این در حالی است که انبیای الهی در مقام بیان خطر نفس و خود اتکایی این چنین آموزش داده اند:  «وَ ما أُبَرِّئُ نَفْسی‌ إِنَّ النَّفْسَ لَأَمَّارَةٌ بِالسُّوءِ إِلاَّ ما رَحِمَ رَبِّی إِنَّ رَبِّی غَفُورٌ رَحیمٌ؛[1] من هرگز خودم را تبرئه نمى‌ کنم، که نفس (سرکش) بسیار به بدیها امر مى‌ کند؛ مگر آنچه را پروردگارم رحم کند! پروردگارم آمرزنده و مهربان است.»

در جولانگاه حمله شیطان و کشش نفسانی باید تنها پناهگاه انسان، خدای متعال باشد و خود را در امان او نگه دارد: «قالَ مَعاذَ اللَّهِ إِنَّهُ رَبِّی أَحْسَنَ مَثْوایَ إِنَّهُ لا یُفْلِحُ الظَّالِمُونَ؛[2] (یوسف) گفت: «پناه مى‌ برم به خدا! او [عزیز مصر] صاحب نعمت من است؛ مقام مرا گرامى داشته؛ (آیا ممکن است به او ظلم و خیانت کنم؟!) مسلّماً ظالمان رستگار نمى‌ شوند!» کسانی که نه به طور صوری و ظاهری بلکه جدی و واقعی به خدای متعال پناهنده می شوند خدای متعال نیز کید شیطان را از آنها دور می کند.[3] البته نباید این را فراموش کرد که پناهندگی برخی افراد به خدای متعال همانند کسی است که درب قلعه ای ایستاده است و فقط زبانی به قلعه پناه می برد و در عمل به قلعه وارد نمی شود، ذکر آنها این است به قلعه پناه می برم و دیگر هیچ...
یکی از موضوعاتی که در بسیاری از موارد زمینه و مقدمه ورود در مباحث شهوانی و سکسی، و انحرافات جنسی را فراهم می کند بحث و گفتگوی شهوانی است، موضوع خطرناکی که می تواند موجب بیدار شدن قوه خیال شهوانی شده و حتی بلوغ زود هنگام را برای افراد نابالغ به دنبال داشته باشد.
2-تکنیک تربیتی تغییر موقعیت
یکی از راهکارهای اساسی و اثر بخش در جلوگیری از انحرافات جنسی تغییر موقعیت فیزیکی و مکانی است، این تکنیک تأثیر بسیار مهمی در کاهش تهییج شهوانی دارد، روانشناسان اسلامی بر این باورند با تغییر موقعیت، به خوبی می توان زمینه اصلاح حالت ها و رفتارهای نامطلوب، و تقویت و تحکیم رفتارهای مطلوب خود و دیگران را فراهم ساخت، تغییر موقعیت مکانی می تواند شامل مواردی همچون: تغییر موقعیت آمیزش والدین، جداسازی استراحتگاه والدین از فرزندان، جدا سازی بستر فرزندان، پرهیز از نشستن مرد در جایگاه زن، پرهیز از اختلاط با غیر همجنس، اجتناب از همجواری با نامحرم، پرهیز از خلوت کردن با نامحرم، فرار از موقعیت شهوانی و آسیب زا، اجتناب از دوستان وسوسه گر باشد،[4] در داستان حضرت یوسف و زلیخا، وقتی حضرت یوسف متوجه شهوت ویرانگر زلیخا شد با فرار از موقعیت شهوانی به وجود آمده، راه نفوذ شیطان را مسدود کرد. «وَ اسْتَبَقَا الْباب‌؛[5] و هر دو به سوى در، دویدند.»

3-تکنیک تربیتی تحمیل به نفس
یکی از تکنیک های کاربردی و منحصر به فردی که تأثیر شگرفی در تربیت جنسی مناسب و جلوگیری از انحرافات جنسی دارد، تکنیک تربیتی تحمیل به نفس است، در تعریف اجمالی این تکنیک محققان علوم تربیتی این چنین بیان داشته اند: طبق این تکنیک باطن رمیده و بی رغبت را می توان با حرکات اندام به بند کشید و آن را رام و مطیع کرد.[6]این تکنیک خود دارای دو بخش سلبی و ایجابی است.

تحمیل به نفس سلبی: مقصود این بخش این است که با وجود میل و رغبت به انجام برخی امور، به طور مثال شهوانی برخلاف تمایلات نفسانی عمل می شود و به درخواست های شهوانی جامعه عمل پوشانده نمی شود.

تحمیل به نفس ایجابی:  مراد از این بخش این است که علی رغم ناخشنودی از اجرای برخی برنامه ها، خود را با سختی و تکلف به انجام برخی اعمال و افعال وادار می کنیم.
 

اقسام و شاخه های تحمیل به نفس سلبی:

تحمیل به نفس سلبی خود به دو قسم و شاخه مختلف تقسیم می شود، تحمیل به نفس سلبی گفتاری، تحمیل به نفس رفتاری، مقصود از این دو بخش پرهیز از گفتارها و رفتارهایی است که زمینه انحراف جنسی را در وجود افراد تقویت می کند که در ادامه به زیر مجموعه های هر بخش اشاره خواهیم کرد.
 
تحمیل به نفس سلبی گفتاری:
1-گفتگو در باره امور جنسی ممنوع
یکی از موضوعاتی که در بسیاری از موارد زمینه و مقدمه ورود در مباحث شهوانی و سکسی، و انحرافات جنسی را فراهم می کند بحث و گفتگوی شهوانی است، موضوع خطرناکی که می تواند موجب بیدار شدن قوه خیال شهوانی شده و حتی بلوغ زود هنگام را برای افراد نابالغ به دنبال داشته باشد، به طوری که آنها را در ورطه هلاکت و مناطق ممنوعه وارد نماید. گفتگو درباره امور جنسی حتی اگر به قصد  مخالفت و نقد آن رابطه باشد به طور غیر مستقیم، به برانگیختگی امیال می انجام چنان که زنان مصر پس از آن که از ماجرای زلیخا و قصد کامجویی از یوسف آگاه شدند در جلسه ای آن را به بحث گذاشتند و زلیخا را سرزنش کردند.

همین گفتگوها زمینه را برای کامجویی و نقشه شوم و شیطانی زلیخا فراهم کرد، به طوری که حتی زنان مصر نیز به دنبال ارتباط با آن حضرت افتادند: «وَ قالَ نِسْوَةٌ فِی الْمَدینَةِ امْرَأَتُ الْعَزیزِ تُراوِدُ فَتاها عَنْ نَفْسِهِ قَدْ شَغَفَها حُبًّا إِنَّا لَنَراها فی‌ ضَلالٍ مُبینٍ؛[7] (این جریان در شهر منعکس شد؛) گروهى از زنان شهر گفتند: «همسر عزیز، جوانش [غلامش‌] را بسوى خود دعوت مى‌ کند! عشق این جوان، در اعماق قلبش نفوذ کرده، ما او را در گمراهى آشکارى مى‌ بینیم!»

این بحث ادامه دارد...
 
پی نوشت ها:
[1]. سوره مبارکه یوسف، آیه 53.
[2]. همان، آیه 23.
[3]. همان، آیه34.  «فَاسْتَجابَ لَهُ رَبُّهُ فَصَرَفَ عَنْهُ کَیْدَهُنَّ إِنَّهُ هُوَ السَّمیعُ الْعَلیمُ؛ پروردگارش دعاى او را اجابت کرد؛ و مکر آنان را از او بگردانید؛ چرا که او شنوا و داناست!»
[4]. ر.ک: هادی حسین خانی، پیشگیری از انحراف جنسی، انتشارات موسسه امام خمینی(ره)، ص 17-27.
[5]. سوره مبارکه یوسف، آیه 25.
[6]. ر.ک: خسرو باقری، نگاهی دوباره به تربیت اسلامی، ص 70.
[7]. سوره مبارکه یوسف، آیه 30.
نوع مطلب : قران، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 22 مهر 1398
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic