۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن

تأثیر سیاست‌های یک‌جانبه‌گرایانه ترامپ بر ناتو

  دونالد ترامپ از زمان آغاز ریاست جمهوری خود، رویکرد متفاوتی را نسبت به پیمان ناتو، در مقایسه با پیشینیان  آمریکا اتخاذ کرده است. او به دنبال تغییر در وضعیت مشارکت آمریکا در بودجه و مأموریت‌های ناتو می‌باشد.

اندیشکده راهبردی تبیین-دونالد ترامپ از زمان آغاز ریاست جمهوری خود، رویکرد متفاوتی را نسبت به پیمان ناتو[۱]، در مقایسه با پیشینیان  آمریکا اتخاذ کرده است. او به دنبال تغییر در وضعیت مشارکت آمریکا در بودجه و مأموریت‌های ناتو می‌باشد.دونالد ترامپ [۲]رئیس‌جمهور کنونی آمریکا، از زمان آغاز به کار خود در خصوص بسیاری از موضوعات محیط بین‌المللی نظیر سازمان‌ها و توافقات چندجانبه، رفتاری متفاوت از روسای جمهور پیشین آمریکا اتخاذ کرده است. یکی از این سازمان‌ها، پیمان ناتو است. آمریکا که خود در زمره بنیان گذران اصلی این پیمان بوده، پس از پایان جنگ سرد حامی اصلی تداوم آن هست و از بدو تأسیس آن تاکنون سهم اصلی را در تأمین بودجه ناتو دارد. اما ترامپ به‌مانند دیگر سازمان‌های چندجانبه نظیر پیمان نفتا[۳] که خواهان بازنگری در خصوص سهم، نقش و بهره‌مندی آمریکا و سایر اعضا است، در خصوص ناتو هم دارای چنین تقاضایی هست.[۴] ترامپ خواهان این است که یا سایر اعضای ناتو در میزان بودجه و مأموریت‌های آن مشارکت بیشتری نمایند، یا آمریکا از این پیمان خارج می‌شود. همین موضع‌گیری ظرف قریب به سه سال گذشته موجب گمانه‌زنی‌های فراوانی در سطح رسانه‌ها و محافل علمی بین‌المللی شده است. در این یادداشت پژوهشی تلاش می‌شود تا به بررسی این نکته پرداخته شود که وضعیت ناتو تحت تأثیر سیاست‌های یک‌جانبه‌گرایانه ترامپ چه خواهد شد؟

علت اصلی تلاش ترامپ برای تأثیرگذاری بر ناتو

در این میان سؤال اصلی این است که چرا ترامپ به‌وسیله سیاست‌های یکجانبه گرایانه خود به دنبال تأثیرگذاری بر ناتو است؟

ترامپ از همان زمان کارزار انتخاباتی خود در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶، در خصوص برخی از پرونده‌های سیاست خارجی آمریکا نظیر نقش این کشور در سازمان تجارت جهانی[۵] و پیمان ناتو، با ابراز نارضایتی از هزینه‌های گزاف و سرسام‌آور آمریکا[۶] در این دو سازمان بین‌المللی، وعده می‌داد که در صورت انتخاب به سمت ریاست جمهوری آمریکا یا این کشور را از این دو سازمان خارج می‌کند و یا در وضعیت نحوه حضور و هزینه‌های آمریکا در این دو نهاد، تغییرات اساسی خواهد داد.[۷]

در خصوص علت اتخاذ این رویکرد از سوی ترامپ، باید به موقعیت کاری و حرفه‌ای او قبل از تصدی سمت ریاست جمهوری آمریکا اشاره کرد. ترامپ یک تاجر و فعال اقتصادی در زمینه‌های گوناگون می‌باشد که به ارزش پول در وضعیت قدرت مالی افراد و کشورها به‌خوبی واقف می‌باشد. ترامپ همچون شرایط مالی خود که به دنبال کسب درآمد هرچه بیشتر و ذخیره‌سازی آن برای خویش می‌باشد، در خصوص درآمدهای دولت آمریکا هم بنا به همین رویه می‌اندیشد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور کنونی آمریکا، از زمان آغاز به کار خود در خصوص بسیاری از موضوعات محیط بین‌المللی نظیر سازمان‌ها و توافقات چندجانبه، رفتاری متفاوت از روسای جمهور پیشین آمریکا اتخاذ کرده است

بر این اساس ترامپ در خصوص موضوعات دیگر سیاست خارجی آمریکا هم به همین‌گونه رفتار کرده است. او در خصوص هزینه‌های آمریکا در غرب آسیا می‌گوید: ما هفت تریلیون دلار در آنجا هزینه کردیم، اما حتی نفت آنجا را هم به دست نیاوردیم.[۸] ترامپ همچنین در خصوص وضعیت ارتباط آمریکا با کشورهای عربی هم ‌بارها به این موضوع پرداخته است که آن‌ها (کشورهای عربی) باید خودشان هزینه حفاظتشان را بپردازند.[۹] بنابراین موضع ترامپ در خصوص لزوم کاهش هزینه‌های مالی آمریکا در پیمان ناتو را می‌توان در همین چارچوب تحلیل و ارزیابی کرد. از سوی دیگر ترامپ نه‌تنها به دنبال کاهش هزینه‌های مالی آمریکا در ناتو است، بلکه به دنبال این است تا به‌تدریج سهم کشور خود در مأموریت‌های نظامی و عملیاتی ناتو را کاهش داده و سهم سایر اعضای ناتو را در این مأموریت‌ها افزایش دهد. به‌واقع همان‌گونه که دولت آمریکا از سال ۲۰۱۱ به سمت تمرکززدایی و احاله مسئولیت به متحدین منطقه‌ای و بین‌المللی خود در غرب آسیا حرکت کرد، ترامپ به دنبال اجرای همین الگو، در وضعیت مناسبات آمریکا با ناتو است.[۱۰]

پیشینه رفتار ترامپ با پیمان ناتو

از سوی دیگر تلاش ترامپ برای تأثیرگذاری بر ناتو، دارای پیشینه طولانی می‌باشد. لازم به ذکر است که به غیر از رفتار یکجانبه گرایانه ترامپ در خصوص پیمان ناتو، این رفتار در تاریخ سیاست خارجی آمریکا مسبوق به سابقه میباشد. برای مثال میتوان به بی توجهی آمریکا در زمان جرج بوش پسر در جریان حمله این کشور به عراق اشاره کرد. آمریکا در این خصوص بدون مجوز شورای امنیت اقدام به حمله به عراق کرد.[۱۱] همچنین باید گفت که همین حمله آمریکا به عراق، موجب اختلاف نظر میان این کشور و برخی از اعضای اروپایی ناتو شده و کشورهای نظیر آلمان و فرانسه اعلام کردند تنها تحت لوای قطعنامه ۱۴۴۱ شورای امنیت به عراق حمله خواهند کرد. چنین وضعیتی باعث عدم مشارکت ناتو در تهاجم به عراق شد.[۱۲]

خود ترامپ هم در خصوص سایر پیمان‌ها و توافقات بین‌المللی هم به همین‌گونه رفتار کرده است. برای مثال می‌توان به خروج ترامپ از توافق هسته‌ای برجام و پیمان آب و هوایی پاریس اشاره کرد. به‌طورکلی آنچه از رفتار ترامپ مشخص است، حائز این نکته می‌باشد که او برای توافقات و رژیم‌های بین‌المللی اهمیت زیادی قائل نیست و به دنبال تحمیل منویات خود نسبت به این توافقات است و به‌صورت کلی یکجانبه گرایی تبدیل به یک‌روند آشکار در رفتار ترامپ نسبت به این موضوعات شده است.

دولت ترامپ تاکنون اقدامات یک‌جانبه زیادی را در کارنامه خود به ثبت رسانده است. در حوزه سیاسی، به‌صورت یک‌جانبه تصمیم گرفت تا ناوگان جنگی خود را به شبه‌جزیره کره هدایت کند، بحران بین دو کره را تشدید نمود، به نقش نهادها و سازمان‌های بین‌المللی و کشورهای هم‌پیمان خود نیز توجهی نکرد، با بی‌توجهی به درخواست‌های بین‌المللی پایگاه هوایی سوریه را مورد هدف قرار داد، در همین راستا و اقدامات یک‌جانبه، مادر بمب‌ها را در افغانستان آزمایش کرد، علیرغم وضعیت وخیم حقوق بشر در عربستان و هشدارهای متعدد در این رابطه در اولین سفر بین‌المللی خود به این کشور سفر کرد و همچنین علیرغم همه اعتراضات از موافقت‌نامه ترانس پاسیفیک Trans-Pacific Partnership خارج شد تا نشان دهد که دونالد ترامپ بدون توجه به همه نقدها همچنان سیاست خود که همان یک‌جانبه‌گرایی است را پیش می‌برد.[۱۳]

ترامپ یک تاجر و فعال اقتصادی در زمینه‌های گوناگون می‌باشد که به ارزش پول در وضعیت قدرت مالی افراد و کشورها به‌خوبی واقف می‌باشد

اما تلاش ترامپ برای افزایش بودجه ناتو، فی‌البداهه و بدون مقدمه قبلی نیست. بلکه معطوف به توافقات سران ناتو در اجلاس ولز ۲۰۱۴ است. در این اجلاس، سران ناتو توافق کردند که بودجه نظامی کشورهای خود را به درصد از میزان تولید ناخالص داخلی خود افزایش دهند. اما ترامپ با دستاویز قرار دادن این موضوع، خواهان افزایش بودجه نظامی اعضا تا چهار درصد رقم تولید ناخالص داخلی آن‌ها شده است.[۱۴]

بر این اساس میزان مشارکت اعضای اروپای شرقی ناتو در بودجه این سازمان، افزایش قابل توجهی داشته است. لهستان در زمره کشورهایی است که مشارکت خوبی در این زمینه داشته است. وضعیت میزان مشارکت این کشورها به شرح ذیل است[۱۵]:

۱- بر اساس گزارش‌های بودجه­ای ناتو، لهستان هزینه­های دفاعی خود را به ۰۸/۱۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ رساند. این رقم شامل ۹۸/۱ درصد تولید ناخالص داخلی لهستان است. دولت لهستان می­گوید تلاش دارد تا هزینه­های دفاعی خود را تا سال ۲۰۳۰ به ۵/۲ درصد تولید ناخالص داخلی خود افزایش دهد.

۲- رومانی بودجه دفاعی خود را از ۶/۲ میلیارد دلار به ۶/۳ میلیارد دلار بین سال­های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ افزایش دهد. مخارج دفاعی رومانی در سال ۲۰۱۸ به ۹۳/۱ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور می‌رسد. برنامه دولت رومانی این است که به این میزان را به ۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ برساند که بالاتر از معیار ۲ درصد است.

۳- سه کشور حوزه بالتیک یعنی لتونی، لیتوانی و استونی بودجه دفاعی خود را در مقایسه با سال ۲۰۱۴ به معنی واقعی دو برابر کرده­اند. این افزایش بودجه به شرح ذیل هست:

– بودجه دفاعی استونی از ۴۸۰ میلیون دلار در سال ۲۰۱۳ به ۶۳۷ میلیون دلار در سال ۲۰۱۸ ارتقاء پیدا کرد.

– بودجه دفاعی لتونی از سال ۲۰۱۳ تا سال ۲۰۱۸ بیش از دو برابر گردید و از ۲۸۱ میلیون دلار به ۷۰۱ میلیون دلار رسید.

– لیتوانی با افزایش هزینه از ۳۵۵ میلیون دلار به ۰۶/۱ میلیارد دلار در مدت مشابه، این درخواست را پیگیری کرد.

بازخوردهای سیاست ترامپ در مورد ناتو برای جمهوری اسلامی ایران

چنانکه پیش‌تر اشاره شد، یکی از اهداف ترامپ از تأثیرگذاری بر ناتو این است که سهم سایر اعضای ناتو در مأموریت‌ها و عملیات‌های این کشور افزایش‌یافته و به‌نوعی آمریکا در این زمینه به سایر اعضا احاله مسئولیت نماید. از سوی دیگر به این نکته هم اشاره شد که همواره به دنبال کاهش هزینه‌های سیاست خارجی آمریکا می‌باشد. از این منظر او هیچ‌گاه به‌طرف ایجاد تنش و یا درگیری مستقیم با جمهوری اسلامی ایران نخواهد رفت. از این رهگذر او بارها و بارها طی دوره ریاست جمهوری خود به این نکته اشاره‌کرده است که به دنبال جنگ با ایران نیست.[۱۶]

 بر این اساس بهره‌گیری از سازوکارهای اطمینان‌ساز محور اصلی سیاست امنیتی ترامپ در ارتباط با فعالیت­های راهبردی پیمان ناتو خواهد بود. اطمینان سازی به معنای آن است که کشورها از سازوکارهای قدرت، ائتلاف و مانورهای راهبردی برای حداکثر سازی قدرت بهره می‌گیرند.[۱۷]

تلاش ترامپ برای افزایش بودجه ناتو، فی‌البداهه و بدون مقدمه قبلی نیست. بلکه معطوف به توافقات سران ناتو در اجلاس ولز ۲۰۱۴ است. در این اجلاس، سران ناتو توافق کردند که بودجه نظامی کشورهای خود را به درصد از میزان تولید ناخالص داخلی خود افزایش دهند

بنابراین و با توجه به این دو رویکرد، ترامپ به‌احتمال‌زیاد تلاش خواهد کرد تا در مناطقی نظیر غرب آسیا و خلیج‌فارس، احاله مسئولیت بیشتری به ناتو انجام دهد و از درگیری و تنش مستقیم میان جمهوری اسلامی ایران و آمریکا پرهیز کند. خاصه اینکه تجربه احاله مسئولیت آمریکا به ناتو در خلیج‌فارس هم درگذشته نزدیک وجود دارد. بر این اساس در پرتو سیاست تمرکززدایی آمریکا از منطقه غرب آسیا و احاله مسئولیت به متحدین منطقه‌ای و بین‌المللی خود  که از سال ۲۰۱۱ میلادی، در دستور کار دولت آمریکا قرارگرفته است، ناتو در اوایل سال ۲۰۱۷ اولین مرکز کنترل و فرماندهی خود در خلیج‌فارس را، در کویت افتتاح کرد.[۱۸]

همچنین عامل دیگری که می‌تواند باعث تقویت تصمیم ترامپ به عدم درگیری مستقیم با جمهوری اسلامی ایران شود، تجربه شکار پهپاد جاسوسی گلوبال هاوک[۱۹] توسط سامانه پدافندی ایران است. در همین حال نکته دیگری که لازم به ذکر آن می‌باشد، این است که اخیراً ینس استولنسبرگ[۲۰] دبیر کل ناتو در حین اینکه به عدم تمایل این سازمان بین‌المللی به تشدید تنش با جمهوری اسلامی ایران اذعان کرد، اما از سوی دیگر مدعی شد که ایران در حمله به مجتمع آرامکو دخالت داشته است. به‌واقع باید به این نکته اشاره کرد ناتو در ضمن اینکه قصد ندارد تا در حال حاضر به‌صورت علنی با جمهوری اسلامی ایران مواجهه‌ای داشته باشد، اما به‌احتمال‌زیاد آماده می‌شود تا در آینده با ایران رویارویی داشته باشد.

گرچه این رویارویی شاید به شکل مواجهه مستقیم نباشد، اما می‌تواند در ابعاد دیگری نظیر استقرار هرچه بیشتر نیروهای ناتو در اطراف مرزهای جغرافیایی جمهوری اسلامی ایران تعبیر شود تا بتواند جمهوری اسلامی ایران را محدود کند.

وضعیت آینده ناتو تحت تأثیر سیاست‌های یکجانبه گرایانه ترامپ

در خصوص وضعیت آینده ناتو در پرتوی سیاست‌های یکجانبه گرایانه ترامپ باید گفت که در محافل علمی و رسانه‌ای دنیا و همچنین نزد بسیاری از تحلیلگران بین‌المللی، گمانه‌زنی‌های بسیاری بر این مبنا قرار دارد که این نهاد بین‌المللی تحت تأثیر سیاست‌های رئیس‌جمهور کنونی آمریکا به سمت اضمحلال و فروپاشی پیش می‌رود.[۲۱] اما علائم و شواهدی که از وضعیت کنونی محیط بین‌المللی مشاهده می‌شود، حاکی از این مطلب است که آمریکا و دنیای غرب چاره­ای به‌جز حفظ و تداوم حیات ناتو ندارند. ازجمله دلایل ناچاری آمریکا و غرب به حفظ ناتو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱-پیچیده بودن شرایط راهبردی محیط بین‌الملل. به‌واقع در هیچ دوره تاریخی، شرایط راهبردی محیط بین‌الملل به‌اندازه امروز پیچیده و بغرنج نبوده است.

۲-ظهور قدرت‌های جدید نظیر روسیه، هند و چین و تلاش آن‌ها برای به چالش کشیدن کشورهای غربی در ابعاد و زمینه‌های مختلف.

۳- ظهور و قدرت گیری یک بازیگر توانمند منطقه‌ای در غرب آسیا، یعنی جمهوری اسلامی ایران که امروز در زمینه‌های مختلف، آمریکا و غرب را در این منطقه از جهان به چالش کشیده است.

۴-ظهور بازیگران غیردولتی در بُعد گروه‌های تکفیری – تروریستی که امروزه برای دنیای غرب تبدیل به چالش جدی شده‌اند. لازم به ذکر است که غرب و در رأس آن‌ها آمریکا، خود عامل پیدایش این گروه‌ها بوده‌اند. اما امروزه همین بازیگران غیردولتی تبدیل به بلای جان کشورهای غربی شده و حملات تروریستی متعددی را در کشورهای غربی اجرا کرده‌اند که ازجمله آن‌ها می‌توان به حمله تروریستی پاریس در سال ۲۰۱۵ اشاره کرد.

۵-احتمال دسترسی همین بازیگران غیردولتی به تسلیحات کشتارجمعی و بهره‌گیری از آن‌ها در دنیای غرب.

از سوی دیگر باید به این نکته اشاره کرد که ناتو در طول دوران هفتادساله حیات خود به مجموعه‌ای عظیم از امکانات سخت‌افزاری، نرم‌افزاری و نیروی انسانی دست پیداکرده است که با فرض انحلال این سازمان، این امکانات هم باید میان اعضای ناتو تقسیم شود و مجدداً آمریکا و دنیای غرب به‌منظور مقابله با چالش‌های موردنظر، باید یک سازمان جدید به‌منظور جایگزینی ناتو طراحی کرده و مجدداً امکانات جدیدی را برای آن تعریف و تولید کنند.

از سوی دیگر چنانکه پیش‌تر اشاره شد، ترامپ به دنبال رهایی هرچه بیشتر آمریکا از مسئولیت و تکالیف خود و کاهش هزینه‌ای سیاست خارجی آمریکا است. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که بر اساس سیستم اتخاذ آراء در ناتو، تصویب هر تصمیم جدید در این سازمان نظیر پذیرش اعضای جدید منوط به موافقت همگی اعضاء است و اگر هر عضو ناتو به پذیرش عضو جدید رأی منفی دهد، موضوع عضویت کشور موردنظر تا اطلاع ثانوی کان لم یکن تلقی می‌شود.

چنانکه در سال ۲۰۰۸ میلادی، به دلیل مخالفت یونان با عضویت مقدونیه، پذیرش عضویت این کشور کان لم یکن شده و تا امروز محقق نشده است. آمریکا در ابتدای سال ۲۰۱۷ که مقارن با اوایل ریاست جمهوری ترامپ بود، علی‌رغم مخالفت‌های آشکار دولت روسیه، با عضویت مونته‌نگرو موافقت کرده و این کشور به عضویت کامل ناتو درآمد.

بهره‌گیری از سازوکارهای اطمینان‌ساز محور اصلی سیاست امنیتی ترامپ در ارتباط با فعالیت های راهبردی پیمان ناتو خواهد بود. اطمینان سازی به معنای آن است که کشورها از سازوکارهای قدرت، ائتلاف و مانورهای راهبردی برای حداکثر سازی قدرت بهره می‌گیرند

بنابراین و با توجه به نکات فوق، باید گفت که آمریکا تحت سیاست‌های ترامپ به دنبال انحلال ناتو نیست، بلکه هدف ترامپ از تهدید به خروج آمریکا از ناتو، وادار کردن سایر اعضا به پذیرش مشارکت بیشتر در وضعیت بودجه سالیانه و مأموریت‌های ناتو است. درواقع در وضعیت مواجهه با شرایط محیط بین‌المللی کنونی، آمریکا و غرب گزینه دیگری به‌جز تداوم حیات ناتو به‌مثابه سپر محافظتی خود در برابر شرایط کنونی ندارند.

جمع بندی

درمجموع باید به این نکته اشاره کرد که ناتو محصول اراده آمریکا پس از پایان جنگ جهانی دوم بود که این کشور به‌منظور اجرای سیاست سد نفوذ در مقابل شوروی سابق، به همراه کانادا و متحدین اروپای غربی خود، اقدام به تأسیس آن کرد. پس از پایان جنگ سرد، دولت آمریکا با بهانه قرار دادن وجود تهدیدات جدید در محیط بین­الملل، در جهت حفظ ناتو تلاش کرد. با به قدرت رسیدن ترامپ در آمریکا، او در خصوص ناتو موضعی متفاوت از روسای جمهور آمریکا اتخاذ کرد و تلاش خود را معطوف به رهایی هرچه بیشتر این کشور از تعهدات گوناگون خود کرد. اما این امر به واجد تلاش ترامپ برای انحلال و فروپاشی ناتو نیست. اتفاقاً ناتو ابزار خوبی برای اجرای راهبرد ترامپ در جهت کاهش هرچه بیشتر هزینه‌های سیاست خارجی آمریکا می‌باشد. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که همان دلیلی که باعث ایجادشده ناتو شده بود، یعنی وجود یک تهدید مشترک که در قالب شوروی سابق تعریف‌شده بود، امروزه در ابعاد و جنبه‌های جدیدی مجدداً بازتولید شده است. بنابراین وجود یک سازوکار مؤثر به‌منظور مقابله با این تهدیدات برای دنیای غرب کاملاً ضروری است. آنچه وجود این سازوکار را برای کشورهای غربی ضروری می‌کند، همین نکته است که کشورهای موردنظر هیچ بدیلی برای جایگزینی ناتو ندارند و ناچار به تداوم حیات و حفظ آن می‌باشند.

منابع

[۱] NATO Treaty

[۲] Donald Trump

[۳] NAFTA Treaty

[۴]  پایگاه خبری تسنیم، «نفتا چیست و چرا ترامپ از آن متنفر است»، ۲۶/۰۸/۱۳۹۵، قابل بازیابی در پیوند زیر:

https://www.tasnimnews.com/fa/news/1395/08/26/1242418

[۵] world Trade Organization

[۶] پایگاه خبری بولتن نیوز، «آمادگی سازمان تجارت جهانی برای همکاری با ترامپ»، ۱۹/۰۹/۱۳۹۵، قابل بازیابی در پیوند زیر:

https://www.bultannews.com/fa/news/414407

[۷]  پایگاه خبری فردا نیوز، «ترامپ با ناتو چه خواهد کرد»، ۱۶/۰۸/۱۳۹۵، قابل بازیابی در پیوند زیر:

https://www.fardanews.com/fa/news/599097/

[۸] پایگاه خبری اسپوتنیک فارسی، «ترامپ: هفت تریلیون دلار در خاورمیانه هزینه کردیم»، ۳۰/۰۳/۲۰۱۸، قابل بازیابی در پیوند زیر:

https://ir.sputniknews.com/us/201803303436931

[۹]Aljazeera News, Trump: ‘Immensely wealthy’ countries must pay for US protection,25/03/2018, https://www.aljazeera.com/news/2018/04/trump-immensely-wealthy-countries-pay-protection-180425080106208.html

[۱۰] Janan Ganesh, US shift to Asia is more than a short-term pivot, 20/02/2019,https://www.ft.com/content/1f3dab26-346c-11e9-bd3a-8b2a211d90d5

[۱۱] پایگاه خبری العالم، «جنگهای بی مجوز، دهن کجی آمریکا به مجامع بین المللی»، ۲۷/۰۱/۱۳۹۷، قابل بازیابی در پیوند زیر:

https://fa.alalamtv.net/news/3499461/

[۱۲] مهدی کردی، فرآیند گسترش ناتو به شرق، رهیافتی نوین از جنگ سرد جدید، تهران، فرهیختگان دانشگاه، چاپ اول، صفحه ۱۸۰٫

[۱۳] توحید افضلی، «یک‌جانبه‌گرایی ایالات‌متحده و تأثیر آن در افول هژمونی آمریکا»، ۱۱/۰۲/۱۳۹۷، قابل بازیابی در پیوند زیر:

http://tabyincenter.ir/25897/

۱۱پایگاه خبری دویچه وله فارسی، « عدم استقبال اعضای ناتو از خواست آمریکا برای افزایش بودجه نظامی»، ۱۲/۷/۲۰۱۸، قابل بازیابی در پیوند زیر :

https://www.dw.com/fa-ir/world/a-44643037.

[۱۵] Attila Mesterhazy, Burden Shring: New Commitments In a New Era, sub- Committee on Transatlantic Defence and Security Coopertin, Nato Parlimentary Assembly.

[۱۶]  پایگاه خبری فارس، «به دنبال جنگ با ایران نیستم، گفت و گوی مستقیم میخواهم»، ۱۵/۰۳/۱۳۹۸، قابل بازیابی در پیوند زیر:

https://www.farsnews.com/news/13980315000532/

[۱۷]  پوستین چی، زهره، «چند جانبه گرایی تهاجمی ترامپ در کنش راهبردی ناتو»، فصلنامه سیاست جهانی، بهار ۱۳۹۶، دوره ششم، شماره اول، صفحه ۱۲۳٫

[۱۸] Nato.int, Kuwait inaugurates diplomatic mission to NATO, 26/11/2018, https://www.nato.int/cps/en/natohq/news_160834.htm

[۱۹] Global Hawk

[۲۰] Jens Stolensberg

[۲۱]  Tobin Harshaw, NATO Is Dead. Long Live NATO, 30/03/2019, https://www.bloomberg.com/opinion/articles/2019-03-30/the-trump-effect-nato-is-dead-long-live-nato

نوع مطلب : بهتربشناسیم(سیاسی)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 22 مهر 1398
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic