۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن
سلمان

چهار دهه بعد از ایران، حالا زمان آن رسیده که دومین پایه از هژمونی واشینگتن در منطقه نیز متزلزل شود. این را به ترامپ گفته بودند. برای همین اولین سفر خارجی‌اش را به ریاض انجام داد.


سرویس جهان مشرق- بیستم مه ۲۰۱۷ میلادی، دانلد ترامپ رئیس‌جمهور جدید آمریکا چهار ماه بعد از ورود به کاخ سفید، اولین سفر خارجی خود را به عربستان انجام داد. معروف شده که هدف او به دست آوردن دل ریاض برای دوشیدن گاو بوده است. اما مگر دست دیگری غیر از آمریکا نیز در کار بوده؟ در واقع پرسش این است که پول سعودی‌ها چرا از اختیار آمریکایی‌ها خارج می‌شود و به جای آمریکا به کجا می‌رود؟

پول سعودی‌ها چرا از اختیار آمریکا خارج می‌شود؟

همه شواهد نشان می‌دهد چهار دهه بعد از ایران، حالا زمان آن رسیده که دومین پایه از هژمونی واشینگتن در منطقه نیز متزلزل شود، البته به دلیلی دیگر. در مورد ایران، این قدرتمندشدن مردم بود که ایالات متحده را بیرون راند اما در مورد عربستان،‌ این ضعیف‌شدن آمریکا است که دیگر زیر چترش ماندن را بیخاصیت کرده است. آمریکا نه می‌خواهد، و نه می‌تواند، باز هم خرابکاری‌هایش در منطقه را به دست عربستان انجام دهد و با حمایت مطلقش، ریاض را از پیامدها مصون نگه دارد.

دوران ریاست‌جمهوری اوباما و ترامپ نمونه‌هایی واضح از تغییر رابطه آمریکا با عربستان است. اگر پیش از این ریاض و واشینگتن در مسائل کلان منطقه با یکدیگر همراه بودند، این بار مواضع رسمی و علنی آنها بارها علیه یکدیگر منتشر شد که برجام یکی از آنها بود. در واقع عربستان همچنان توقع داشت که از منافعی که برای خود تعریف کرده، حمایت شود، اما نشد. 

اگر اوباما نمادِ نخواستن بود، ترامپ نماد نتوانستن شده است. واشینگتن در دوران ترامپ نتوانست بر افتضاح قتل خاشقجی و فاجعه انسانی در یمن سرپوش بگذارد یا از ورود ریاض به جنگی دیگر حمایت مالی به عمل آورد. به همین دلیل ترامپ بارها از ریاض خواست که اگر می‌خواهد آمریکا از جنگی دیگر توسط عربستان حمایت کند، خودش باید همه هزینه‌اش را بدهد. همین دوشنبه بود که یک پنل از متخصصان بار دیگر در گزارشی به جنایت جنگی عربستان و حامیان نظامی‌اش اشاره کرد.

 
ترامپ برای اینکه عربستان از زیر چتر آمریکا خارج نشود، این کشور را محور برنامه خود برای غرب آسیا قرار داده بود یا به عبارت دیگر دست پیش گرفته بود تا پس نیافتد، اما تا کنون موفقیتی به دست نیاورده است.

این همه در حالی است که ترامپ برای اینکه عربستان از زیر چتر آمریکا خارج نشود، این کشور را محور برنامه خود برای غرب آسیا قرار داده بود یا به عبارت دیگر دست پیش گرفته بود تا پس نیافتد. ترامپ همچنین تلاش کرد رابطه دوستانه میان دامادش جرد کوشنر با بن سلمان را تقویت کند تا اعتماد ریاض را از دست ندهد. اما حالا بعد از سوریه، یمن نیز به نمایش کاملی از شکست پروژه‌های مشترک آنها تبدیل شده و احتمالاً معامله قرن نیز سومی خواهد بود.

پول سعودی‌ها به کجا می‌رود؟

مهمترین نامزد برای افزایش همکاری اقتصادی با عربستان، چین است. اساساً توسعه قدرت چین و روسیه در منطقه، شتابِ خروج عربستان از زیر چتر آمریکا را بیشتر کرده و روندها حاکی است عربستان بیش از آنکه بخواهد خود را درگیر پیامدهای همکاری سیاسی با آمریکا بکند، تمایل دارد همکاری اقتصادی با چین را گسترش دهد.

مارس ۲۰۱۷ بود که شی جین پینگ بعد از دیدار با پادشاه و ولیعهد عربستان گفت دستاورد گفتگوها «فراتر از انتظارمان» بوده است. فوریه سال جاری یک توافق اقتصادی و تجاری ۲۸ میلیارد دلاری میان دو کشور به امضا رسید که یکی از بخش های معظم آن، همکاری در تأسیس پالایشگاه برای چین است. عربستان قرار است صادرات نفتش به چین را افزایش دهد، نفتی که در این پالایشگاه چینی پالایش خواهد شد. این مهم است زیرا فروش نفت به آمریکا یکی از عوامل اصلی پیوند دو کشور بود اما آمارها نشان می‌دهد ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ میلادی کمتر از هر سال دیگری طی ۲۰ سال گذشته نفت خریده است.

آنتونی هاف مدیر برنامه بازارهای جهانیِ نفت در مرکز مطالعات سیاست انرژی دانشگاه کلمبیا می‌گوید «این تغییرات از جهتی ناشی از رشد اقتصادی چین و از جهت دیگر ناشی از وابستگی خاورمیانه به درآمدهای نفتی و گازی است». به نظر او حرکت برخی کشورهای منطقه به سمت صنایع پایین‌دستی به همین دلیل است که خریداران غربیِ نفت خام، کمتر شده‌اند.

جمع‌بندی

همه اینها بدان معنا نیست که قرار است به زودی قطع رابطه سیاسی یا همکاری اقتصادی میان عربستان و آمریکا انجام شود یا اینکه عربستان همان گونه که منحصراً به آمریکا وابسته بوده، قرار است مستعمره چین شود! بحث در مورد کاهش وابستگی اقتصادی عربستان به آمریکا، و در نتیجه تغییر شرایط همکاری سیاسی آنها در منطقه است. عربستان گزینه‌های دیگری نیز برای گسترش پیوندهای اقتصادی‌اش دارد، از جمله روسیه و هند.

اکنون ایالات متحده در یک دوراهی قرار گرفته است. هر چه جنگ تجاری آمریکا با چین اوج می‌گیرد، ترامپ بیش از پیش وسوسه می‌شود از متحدانِ واشینگتن در منطقه بخواهد از افزایش شتابان همکاری اقتصادی با چین منصرف شوند. اما از طرفی نیز بیم دارد سود این همکاری از سویی، کاهش قدرت آمریکا از سوی دیگر و منحصرنبودن همکارانِ جدید اقتصادیِ منطقه به چین موجب شود چنین درخواستی با دست ردِ متحدانش روبرو شود، به ویژه اینکه آمریکاستیزی در منطقه بالا گرفته و سران عرب می‌توانند با یک ژست استقلال‌طلبانه، دل‌هایی از شهروندان‌شان را به خود متمایل کنند.


منابع

https://www.usnews.com/news/the-report/articles/2019-08-23/saudi-arabia-longtime-us-ally-builds-ties-with-china

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_international_presidential_trips_made_by_Donald_Trump

https://www.theguardian.com/world/2019/sep/03/uk-us-and-france-may-be-complicit-in-yemen-war-crimes-un-report

https://www.seattletimes.com/business/saudi-kings-visit-highlights-chinas-middle-east-engagement

نوع مطلب : بهتربشناسیم(سیاسی)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 18 مهر 1398
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic