۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن

درس های عاشورا به وزارت خارجه و دیپلمات های ایرانی

اگر مبنا و اساس مدیریت و حکومت داری ما بر اساس مکتب سکولار و لیبرالیسم نباشد و خود را شاگرد دانشگاه عاشورا بدانیم، این دانشگاه ارزشمند درس ها و پیام های فراوانی به متولیان امور سیاسی و دولت مردان و دیپلمات های وزارت خارجه می دهد؛ درس های طلایی و ماندگاری که زمینه استقلال، عزت و سربلندی را برای جامعه اسلامی به دنبال دارد.

 
عاشورا دانشگاهی به وسعت و بزرگی تاریخ است، نزدیک به 1400 سال از واقعه تلخ عاشورا می گذرد، ولی همچنان انسان های آزاده ی فراوانی حیات انسانی خود را مدیون درس ها و پیام های عاشورا می دانند. عاشورا دانشگاهی است که درس های فراوانی در حوزه های مختلف اخلاق، فرهنگ، سیاست و اعتقادات، به جامعه بشریت ارائه داده است، در این نوشتار به گوشه ای از درس ها و پیام های سیاسی عاشورای سال 61 هجری اشاره خواهیم کرد. درس هایی که پیام های فراوانی برای دیپلمات ها و دولت مردان به دنبال دارد.
 

درس های عاشورا به وزارت خارجه و دیپلمات های ایرانی

اگر مبنا و اساس مدیریت و حکومت داری ما بر اساس مکتب سکولار و لیبرالیسم نباشد و خود را شاگرد دانشگاه عاشورا بدانیم، این دانشگاه ارزشمند درس ها و پیام های فراوانی به متولیان امور سیاسی و دولت مردان و دیپلمات های وزارت خارجه می دهد؛ درس های طلایی و ماندگاری که زمینه استقلال، عزت و سربلندی را برای جامعه اسلامی به دنبال دارد.

1-اطاعت پذیری و ولایت مداری
یکی از مهمترین درس هایی که می توان از واقعه عاشورا در تمام ابعاد زندگی بخصوص در روابط بین الملل و امورخارجه آموخت ولایت مداری و اطاعت پذیری است.[1] ولایت مداری که یاران امام حسین(علیه السلام) در سال 61 هجری به نمایش گذاشتند در هیچ کجای تاریخ قابل مشاهده نیست، اطاعت پذیری و ولایت مداری جناب هانی بن عروه و مسلم بن عقیل که پیشگام در روابط خارجی و سفیر امام حسین(ع) به حساب می آمدند، نمونه بارز ولایت مداری و اطاعت پذیری است. در زمان کنونی متولیان روابط خارجی و امور بین الملل می بایست به طور کامل مطیع ولی امر مسلمین باشند و از منویات ایشان عبور نکنند، وقتی که رهبری بیان می دارد که با سران استکبار از جمله آمریکا مذاکره نمی کنیم، دلیلی ندارد که مسئولان روابط خارجی به مستکبران چراغ سبز نشان داده و بعد از صدها جلسه مذاکره نافرجام دوباره با طناب پوسیده سران استکباری به قهر چاه مذاکره می روند.
 
2-عدم دوستی و تکیه بر ظالمان و مستکبران
یکی دیگر از پیام های سیاسی و اجتماعی که مکتب عاشورا در سال 61 هجری به همگان بخصوص دیپلمات های خارجی، عدم دوستی و تکیه بر ظالمان و مستکبران عالم است. سفیر امام حسین(علیه السلام) جناب مسلم بن عقیل، کسی که توفیق شاگردی و فارق التحصیلی از دانشگاه عاشورا را داشت، با اثبات دوستی و تعهد به امام حسین(ع) در ارتباط با ظالمان و مستکبران هیچ گونه گرایش و تمایلی را به آنان از خود بروز نداد، چرا که این شاگرد نمونه مکتب عاشورا به خوبی آیات قرآن کریم را به یاد داشت که خدای متعال می فرماید: «وَ لا تَرْکَنُوا إِلَى الَّذینَ ظَلَمُوا فَتَمَسَّکُمُ النَّارُ وَ ما لَکُمْ مِنْ دُونِ اللَّهِ مِنْ أَوْلِیاءَ ثُمَّ لا تُنْصَرُونَ؛[2] و بر ظالمان تکیه ننمایید، که موجب مى‌شود آتش شما را فرا گیرد؛ و در آن حال، هیچ ولىّ و سرپرستى جز خدا نخواهید داشت؛ و یارى نمى‌شوید.» در زمان کنونی نیز سفرا و دیپلمات های خارجی و سیاست مداران می بایست با الگو برداری از شاگردان نمونه مکتب عاشورا، و با اطاعت پذیری کامل از فرامین الهی از هرگونه تمایل، اعتماد و تکیه بر وعده های ظالمان و مستکبران عالم برحذر باشند و دل خوش به طناب های پوسیده آنها برای رسیدن به جامعه آرمانی نباشند.در فضاهای سیاسی و اجتماعی و در موضع گیری های بین المللی جایگاه بصیرت و آگاهی بسیار روشن است، چرا که بدون بصیرت و آگاهی هر گونه تصمیم گیری و اظهار نظری می تواند کورکورانه بوده و حتی گاهی در مسیر و جهت باطل رقم بخورد،
3- دشمن شناسی و عدم بازی در زمین آنها
یاران واقعی امام حسین(علیه السلام) در روز عاشورا با شناخت و بصیرتی کامل دوست را از دشمن باز شناختند، و علیرغم دعوت های مختلفی که از سوی سپاه امویان به آنها شد ذره ای تمایل و جهت گیری به سوی استکبار و جور زمان از خود نشان ندادند. بر اساس مدارک تاریخی دو نفر برای حضرت عباس(علیه السلام) و برادر ایشان نامه امان آوردند،[3] این در حالی است که این یاران باوفای امام حسین(علیه السلام) با دیدن امان نامه ها برافروخته شده و با شدیدترین حالت با پیام آورها برخورد کردند. در منابع تاریخی نقل شده است: حضرت عباس، او و امان‌نامه‌اش را لعنت کرد و گفت: «ای دشمن خدا مرگ بر تو که ما را به اطاعت از کفر و ترک همراهی برادرم حسین(ع) فرا می‌خوانی.»[4] این درس و پیام بزرگ روز عاشورا به همه آزاد مردان و سربازان ولایت در عرصه روابط بین الملل می آموزد که در کشورهای خارجی فریب تطمیع و فریب دشمن را نخورند و از آرمان های مقدس خود ذره ای عقب ننشینند.

4-آگاهی و بصیرت کامل دینی و سیاسی
در فضای فتنه انگیز و شبهه آلود سال 61 هجری که بسیاری از افراد پوسته های ظاهری ایمانی را انداخته و باطن منافق گونه خود را ظاهر ساختند، یاران اباعبد الله الحسین(علیه السلام) در اوج سختی و مصیبت و مشکلات پای رهبر و امام خود ایستادند و جان خود را نثار آرمان های الهی و مقدس کردند. قدم گذاشتن در مسیر هدایت راهی بود که آنها با بصیرت و آگاهی کامل انتخاب کرده بودند و خود را مصداق روشن این آیه مبارک کردند که باری تعالی می فرماید: «قُلْ هذِهِ سَبیلی‌ أَدْعُوا إِلَى اللَّهِ عَلى‌ بَصیرَةٍ أَنَا وَ مَنِ اتَّبَعَنی‌ وَ سُبْحانَ اللَّهِ وَ ما أَنَا مِنَ الْمُشْرِکینَ؛[5]بگو: این راه من است من و پیروانم، و با بصیرت کامل، همه مردم را به سوى خدا دعوت مى‌کنیم! منزّه است خدا! و من از مشرکان نیستم!»

در فضاهای سیاسی و اجتماعی و در موضع گیری های بین المللی جایگاه بصیرت و آگاهی بسیار روشن است، چرا که بدون بصیرت و آگاهی هر گونه تصمیم گیری و اظهار نظری می تواند کورکورانه بوده و حتی گاهی در مسیر و جهت باطل رقم بخورد، حماسه سازان کربلا بی هدف و بدون بصیرت به کربلا نیامدند آنها اهل بصیرت بودند، هم نسبت به درستی و حقانیت راه و رهبرشان و هم نسبت به اینکه وظیفه شان جهاد و یاری امام است. در جامعه کنونی نیز هر گونه اقدام صحیح و درست بدون بصیرت و آگاهی ممکن نیست.[6]
 
پی نوشت ها:
[1]. الإحتجاج على أهل اللجاج (للطبرسی)، ج‌2، ص458 .«فَأمّا مَن کانَ مِن الفُقَهاءِ صائنا لنفسِهِ حافِظا لِدینِهِ مُخالِفا على هَواهُ مُطِیعا لأمرِ مَولاهُ فلِلعَوامِّ أن یُقَلِّدُوهُ ، وذلکَ لا یکونُ إلّا بَعضَ فُقَهاءِ الشِّیعَةِ لا جَمیعَهُم؛اما هر فقیهى که خویشتندار و نگاهبان دین خود باشد و با هواى نفْسش بستیزد و مطیع فرمان مولایش باشد ، بر عوام است که از او تقلید کنند و البته این ویژگیها را تنها برخى فقهاى شیعه دارا هستند ، نه همه آنها.»
[2]. سوره مبارکه هود، آیه 113.
[3]. ر.ک: لخوارزمی، مقتل الحسین، ۱۴۲۳ق، ج۱، ص۳۴۸-۳۴۹؛ ابن اعثم الکوفی، الفتوح، ۱۴۱۱ق، ج۵، ص۹۳.
[4]. ر.ک: ابن اثیر، الکامل، ۱۳۷۱ش، ج۱۱، ۱۶۲؛ الخوارزمی، مقتل الحسین، ۱۴۲۳ق، ج۱، ص۳۴۹؛ ابن اعثم الکوفی، الفتوح، ۱۴۱۱ق، ج۵، ص۹۴.
[5]. سوره مبارک،یوسف، آیه 108.
[6]. جواد محدثی، پیام های عاشورا، ص 207.
نوع مطلب : بهتربشناسیم(سیاسی)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 10 مهر 1398
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic