۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن

رهنمودهای طلایی امام سجاد(علیه السلام) به همسران

امام سجاد(ع) یکی از برترین اسوه های پیشرو در ارائه سبک زندگی دینی است، اصول و شاخص هایی که توسط ایشان در تمام ابعاد زندگی ارائه شده شگفت انگیز است.

 
یکی از مهم ترین و زیبا ترین گمشده مهم جوامع بشری که به طور فطری و خدادادی در جستجوی آن هستند، دست یابی به الگو و مدل صحیح زندگی است، هر چند که در بسیاری از موارد این دغدغه بنیادین به واسطه موانعی که جوامع بشری در پیش پای خود قرار می دهند به سرانجام قابل قبول و مورد انتظار  منتهی نمی شود، چرا که راه صحیح زندگی را از مسیر اصولی آن جستجو نمی کنند، این در حالی است که اگر انسان ها به ندای سعادت بخش الهی لبیک می گفتند و الگو های برتر زندگی را جایگزین روش های پوشالی می کردند، طعم زیبای زندگی واقعی و سعادت بخش را می چشیدند.
 

رهنمودهای طلایی امام سجاد(علیه السلام) به همسران

امام سجاد(ع) یکی از برترین اسوه های پیشرو در ارائه سبک زندگی دینی است، اصول و شاخص هایی که توسط ایشان در تمام ابعاد زندگی ارائه شده شگفت انگیز است، از طرفی بهره مندی از اصول و شاخص های زندگی که ایشان ارائه می دهند ضامن بقاء و سعادت بشریت است، چرا که ریشه تعلیم و تربیت ایشان برگرفته از آموزه های مقدس وحیانی و قرآنی است. در این نوشتار سعی داریم به برخی از  شاخص های سبک زندگی اسلامی در اندیشه امام سجاد(ع) اشاره کنیم.

شاخص های اخلاقی در حوزه خانواده
خانواده کوچکترین نهاد اجتماعی است که با ترکیب دیگر خانواده ها جامعه انسانی را تشکیل می دهند از این رو اگر این نهاد مهم در مسیر صحیح و اخلاقی قرار داشته باشد بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی در جامعه ریشه کن خواهد شد، به عبارتی ریشه درمان بسیاری از بیماری های روحی و اخلاقی اصلاح خانواده است که با قرار گرفتن در ریل صحیح زندگی جامعه انسانی روی آرامش را به خود خواهد دید. به راستی اگر رابطه زن و شوهر در محیط خانواده اصلاح شود، مسیر رشد و تربیت دینی و اخلاقی فرزندان نیز هموار تر خواهد شد؟ سوء رفتار و عملکرد هسمران زمینه طلاق عاطفی، سردمزاجی زوجین، بدرفتاری فرزندان و افسردگی آنان را در خانواده مهیا می سازد، و افراد خانواده را درگیر ناهنجاری های خطرناک می کند، از این رو باید سازکاری چید که رابطه زوجین در خانواده در مسیر اصولی و اخلاقی خود قرار گیرد، در منابع روایی راهکارهای طلایی و شگفت انگیزی از امام سجاد (علیه السلام) برای این موضوع ارائه شده است.  

1-حسن خلق و خوشرفتاری
زوجین در خانواده باید با هر آنچه در توان دارند سعی کنند که با حسن خلق و خوشرفتاری با همسران خود رفتار نمایند، به طوری که در کنار یکدیگر احساس لذت و خوشبختی کنند، چرا که در غیر این صورت هر گونه تند زبانی و بد رفتاری می تواند زندگی را برای هسمران غیر قابل تحمل و زجر آور نماید: امام سجاد(علیه السلام) در ذیل روایتی شرط کامل شدن اسلام را حسن خلق در خانواده می فرماید:«عَنْ أَبِی أَیُّوبَ عَنْ أَبِی حَمْزَةَ عَنْ أَبِی جَعْفَرٍ ع قَالَ قَالَ عَلِیُّ بْنُ الْحُسَیْنِ ع‌ أَرْبَعٌ‌ مَنْ‌ کُنَ‌ فِیهِ‌ کَمَلَ‌ إِسْلَامُهُ وَ مُحِّصَتْ عَنْهُ ذُنُوبُهُ‌  وَ لَقِیَ رَبَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ وَ هُوَ عَنْهُ رَاضٍ مَنْ وَفَى لِلَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ بِمَا یَجْعَلُ عَلَى نَفْسِهِ لِلنَّاسِ وَ صَدَقَ لِسَانُهُ مَعَ النَّاسِ وَ اسْتَحْیَا مِنْ کُلِّ قَبِیحٍ عِنْدَ اللَّهِ وَ عِنْدَ النَّاسِ وَ حَسُنَ خُلُقُهُ مَعَ أَهْلِهِ؛[1]امام چهارم (ع) فرمود: چهار چیز است که هر کس را باشد اسلامش کامل و گناهانش پاک گردد و پروردگار عز و جل خود را ملاقات مى‌ کند در حالى که خدا از او خشنود است هر کس به آنچه به نفع مردم بر خویشتن قرار داده براى خدا انجام دهد و زبانش با مردم راست باشد و از هر چه نزد خدا و نزد مردم زشت است شرم کند و با خانواده خود خوشرفتار باشد.»
گاهی برخی مردان این چنین تصور می کنند که وظیفه آنها فقط کار در بیرون منزل است و در خصوص مسائل درون خانه مسئولیتی برعهده ندارند، این در حالی است که بر اساس آموزه های دینی و اخلاقی مردان می بایست در امور منزل همسران خود را تنها نگذارند و در امور منزل نیز یاری گر همسران خود باشند.2-انس، رحمت و مهربانی و ایجاد آرامش
خدای متعال در زندگی زناشویی به دو نکته بسیار مهم و کلیدی یعنی رحمت و مودت اشاره کرده و می فرماید: «وَ مِنْ آیاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْواجاً لِتَسْکُنُوا إِلَیْها وَ جَعَلَ بَیْنَکُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً إِنَّ فی‌ ذلِکَ لَآیاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ؛[2] و از نشانه‌ هاى او اینکه همسرانى از جنس خودتان براى شما آفرید تا در کنار آنان آرامش یابید، و در میانتان مودّت و رحمت قرار داد؛ در این نشانه ‌هایى است براى گروهى که تفکّر مى ‌کنند!»  امام سجاد(ع) نیز در رساله ی حقوق در بیان حقوق همسر این مساله را مورد توجه قرار داده و می فرماید:

«وَ أَمَّا حَقُّ رَعِیَّتِکَ بِمِلْکِ النِّکَاحِ فَأَنْ تَعْلَمَ أَنَّ اللَّهَ جَعَلَهَا سَکَناً وَ مُسْتَرَاحاً وَ أُنْساً وَ وَاقِیَةً وَ کَذَلِکَ کُلُّ وَاحِدٍ مِنْکُمَا یَجِبُ أَنْ یَحْمَدَ اللَّهَ عَلَى صَاحِبِهِ وَ یَعْلَمَ أَنَّ ذَلِکَ نِعْمَةٌ مِنْهُ عَلَیْهِ وَ وَجَبَ أَنْ یُحْسِنَ صُحْبَةَ نِعْمَةِ اللَّهِ وَ یُکْرِمَهَا وَ یَرْفَقَ بِهَا وَ إِنْ کَانَ حَقُّکَ عَلَیْهَا أَغْلَظَ وَ طَاعَتُکَ بِهَا أَلْزَمَ فِیمَا أَحْبَبْتَ وَ کَرِهْتَ مَا لَمْ تَکُنْ مَعْصِیَةً فَإِنَّ لَهَا حَقَّ الرَّحْمَةِ وَ الْمُؤَانَسَةِ؛[3] حق همسر که با پیوند ازدواج زیردست و در اختیار تو قرار گرفته، آن است که بدانى خدا او را دلارام، راحت ‌بخش، انیس، و نگهدار تو ساخته، و هر کدام باید نعمت وجود دیگرى را به درگاه خدا شکر گویید، و بدانید این نعمتى است خدا بشما داده و باید با نعمت وى خوش رفاقتى کنید، احترامش را نگه دارید، با او بسازید، هر چند حق تو بر او بیشتر، و اطاعت تو بر او لازم ‌تر است؛ بخواهد یا نخواهد، جز آنجا که معصیت خدا باشد. حق او این است که با او مهربانى کنى، همدم و آرام بخش وى باشى.»
 
3-نیکو، هنرمندان و زیبا سخن گفتن‌
یکی از نکات بسیار مهمی که در محیط خانواده همسران باید خود را به آن ملزم و متعهد نمایند، استفاده هنرمندانه و زیبا نسبت به همدیگر است، زوجین باید از به استفاده کردن هر گونه لفظ و یا جمله ای که در آن بوی توهین و تحقیر کردن وجود دارد به شدت اجتناب نمایند و تا می توانند از ادبیات اخلاق مدارانه و عاشقانه نسبت به یکدیگر استفاده کنند، البته این نکته بسیار مهم از جمله موضوعاتی است که در فرهنگ قرآن نیز مورد تأکید خدای متعال بوده است: «وَ قُولُوا لِلنَّاسِ حُسْنا؛[4] و به مردم نیک بگویید.» امام سجاد(علیه السلام) نیز در عبارت بسیار کاربردی و ارزشمند برکات خوش زبانی را  در محیط خانواده اینچنین بیان می فرمایند: «قَالَ حَدَّثَنَا عَمْرُو بْنُ خَالِدٍ أَبُو حَمْزَةَ الثُّمَالِیُّ عَنْ عَلِیِّ بْنِ الْحُسَیْنِ ع قَالَ: الْقَوْلُ الْحَسَنُ یُثْرِی الْمَالَ وَ یُنْمِی الرِّزْقَ وَ یُنْسِی فِی الْأَجَلِ وَ یُحَبِّبُ إِلَى الْأَهْلِ وَ یُدْخِلُ الْجَنَّةَ؛[5] گفتار نیک ثروت را زیاد کند و روزى را افزون گرداند و مرگ را بتأخیر اندازد و صاحبش را نزد خانواده محبوب نماید و او را داخل بهشت گرداند.»
 
4-همکاری  و ایثار در منزل
گاهی برخی مردان این چنین تصور می کنند که وظیفه آنها فقط کار در بیرون منزل است و در خصوص مسائل درون خانه مسئولیتی برعهده ندارند، این در حالی است که بر اساس آموزه های دینی و اخلاقی مردان می بایست در امور منزل همسران خود را تنها نگذارند و در امور منزل نیز یاری گر همسران خود باشند، این موضوع علاوه بر اینکه برکات فراوان مادی و معنوی دارد و ثواب شگفت انگیزی را نصیب همسران یاری گر می کنند، زمینه عشق و علاقه همسر را در در منزل جلب می نماید: امام سجاد(علیه السلام) در خصوص یاری کردن به اهل خانواده این چنین به درگاه الهی نیایش کرده و به همگان نکته اخلاقی را آموزش می دهد: «اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ اجْعَلْنِی لَهُمْ قَرِیناً، وَ اجْعَلْنِی لَهُمْ نَصِیراً، وَ امْنُنْ عَلَیَّ بِشَوْقٍ إِلَیْکَ، وَ بِالْعَمَلِ لَکَ بِمَا تُحِبُّ وَ تَرْضَى، إِنَّکَ عَلى‌ کُلِّ شَیْ‌ءٍ قَدِیرٌ، وَ ذَلِکَ عَلَیْکَ یَسِیرٌ؛[6]بار خدایا، بر محمد و خاندانش درود بفرست و مرا همدم ایشان ساز و مرا یاور ایشان گردان و بر من منّت نه و شوق خود در دل من افکن و به کاریم بر گمار که تواش دوست بدارى و تو از آن خشنود شوى، که تو بر هر کارى توانایى. و ذلک علیک یسیر.»
 
پی نوشت ها:
[1]. الخصال، ج‌1، ص222، ح50.
[2].سوره مبارکه روم، آیه 21.
[3]. تحف العقول، ص262.
[4]. سوره مبارکه بقره، آیه 83.
[5].  الأمالی( للصدوق)، ص2.
[6]. الصحیفة السجادیة ، ص106.
نوع مطلب : امام سجاد ع، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 10 مهر 1398
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic