۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن

ضرورت واکاوی و تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی

انقلاب اسلامی ایران که چهل سال از عمر خود را پشت سر گذاشته است و قدرتمندانه وارد گام دوم شده است، دستاوردهای قابل ملاحظه ای را رقم زده است که واکاوی و تبیین این دستاوردها می تواند نقش قابل ملاحظه ای در مفید و ثمر بخش نشان دادن این انقلاب داشته باشد که بحث از ضرورت این موضوع، در این پژوهش مورد تاکید قرار می گیرد.

 

درآمد

مردم ایران، به رهبری امامخمینی(ره) در 22بهمن 1357 توانستند رژیم سلطنتی پهلوی را ساقط کنند و نظامی مردمی مبتنی بر قوانین اسلامی، با رهبری ولی فقیه بنا کنند[1] [2]. مطالعه انقلاب اسلامی ایران به عنوان یکی از تحولات سرنوشت ساز تاریخ، برای هر کسی که در عرصه سیاست و تاریخ گام نهد اهمیت فراوانی دارد[3] و علاوه بر بررسی ریشه ها، واکاوی دستاوردهای این انقلاب از اهمیت و ضرورت قابل ملاحظه ای برخودار است. انقلاب ایران ریشه های عمیق ملی و بین المللی پیچیده دارد و عوامل متعدد داخلی و خارجی نیز بر آن بی تاثیر نبوده است[4] که واکاوی هر یک از این مولفه ها، به تببین بیش از پیش انقلاب اسلامی کمک می کند.

مسئله‌ی مهمی که امروزه مطرح می‌باشد و دغدغه‌ی متفکران اندیشه‌ی انقلابی می‌باشد، این است که انقلاب اسلامی چه دست آوردهایی داشته است و همچنین چه برنامه‌ای مد نظر داشته است و چه میزان از برنامه‌ها و ایده‌هایی که مدنظر داشته است را توانسته است محقق کند؟ این‌ها مجموعه سؤالاتی هستند که محل بحث و دغدغه‌ی امروز جامعه‌ی علمی ما می‌باشد؛ درحالی‌که بسیاری از پژوهش‌های انجام‌شده، خالی از ذکر اشاره و تبیین این مسائل می‌باشد. لذا جای خالی پژوهشی اختصاصی در این موضوع احساس می‌شود که این پژوهش درصدد است که ضرورت واکاوی و بحث از دستاوردهای انقلاب اسلامی را مورد تاکید قراردهد.
 
در باب ضرورت و اهمیت پژوهش در مورد دستاوردهای انقلاب اسلامی می‌توان به نکات زیر اشاره کرد:
 

1- تبیین جنبه‌های کارآمدی انقلاب اسلامی:

ازجمله ضرورت‌هایی که برای انقلاب اسلامی وجود دارد و دغدغه مندان در این زمینه باید کمر همت بر این هدف ببندند، این است که انقلاب اسلامی و دست آوردهای آن را برای مردم و بخصوص نسل‌های جوان تبیین نمایند تا هم مردم و هم‌نسل جوان به کارآمد بودن انقلاب اسلامی ایمان آورده و در برابر هجمه‌ها، شبهات و فرایند ناامید سازی دشمن ایمنی یابند. در حال حاضر که انقلاب اسلامی در آستانه چهل‌سالگی خود قرار دارد، این سؤال برای مردم جامعه و بخصوص جوانانی که دوران پیش از انقلاب را درک نکرده‌اند ایجاد می‌شود که انقلاب اسلامی چه ثمراتی داشته است و چه مشکلاتی را مرتفع کرده است، عدم پاسخ به این سؤال و سؤال‌هایی مشابه آن، باعث کم شدن اقبال عمومی به انقلاب و آرمان‌های آن می‌شود، درصورتی‌که تبیین صحیح این مسائل، همراهی و هم‌دلی بیش‌ازپیش مردم را به ارمغان می‌آورد.
 

2- شناخت وضعیت موجود:

مهم‌ترین ضرورتی که در این باب وجود دارد این است که وضعیت موجود انقلاب اسلامی بررسی شود و روشن شود که انقلاب اسلامی در این برهه تاریخی و باگذشت چهل سال از عمر خود، در چه وضعیتی به سر می‌برد؛ شناخت وضعیت موجود ازاین‌جهت اهمیت دارد که نقص‌های موجود را بیان کرده و مقدمه‌ای برای برنامه‌ریزی‌های دقیق‌تر در آینده می‌شود. مهم‌ترین نتیجه و هدف کاربردی این خواهد بود که، تبیین وضعیت موجود انقلاب اسلامی و این‌که انقلاب اسلامی بعد از گذشت 40 سال از عمر خود، چه دست آوردهایی برای جامعه به ارمغان آورده است، نتیجه‌ی آن شناخت صحیح وضعیت موجود و درنتیجه افزایش توان پاسداری و صیانت و پاسخ به شبهات بیان‌شده در مورد انقلاب اسلامی و کارآمدی آن می‌باشد.
 

3- برنامه‌ریزی برای آینده:

بعد از شناخت وضعیت موجود، آنچه اهمیت پیدا می‌کند، برنامه‌ریزی برای آینده است. بعد از روشن شدن وضعیت فعلی دستاوردهای انقلاب اسلامی، هم در سطح سیاست‌گذاری و هم در سطح عملکردها، می‌توان به‌صورت دقیق‌تر و منسجم‌تر برنامه‌ریزی برای حرکت‌های بعدی این نهاد را آغاز کرد و پرواضح است که برنامه‌ریزی‌ای دقیق‌تر خواهد بود و بهتر به نتیجه خواهد رسید که مبتنی بر شناخت دقیق وضعیت موجود باشد.
 

4- پاسخ به شبهات انقلاب اسلامی:

امروزه بعد از گذشت 40 سال از عمر انقلاب اسلامی، نکات، مسائل و شبهاتی در ذهن جوانان و حتی اقشار معتقد به‌نظام و انقلاب اسلامی شکل می‌گیرد که عدم پاسخ به آن‌ها به معنای پذیرش ناکارآمدی انقلاب اسلامی هست، لذا باید به نحوی به دستاوردهای انقلاب اسلامی و ثمرات آن، توجه ویژه داشت. علاوه بر این از دیگر مسائلی که امروز در فضای رسانه تبلیغ می‌شود، شبهه ناکارآمدی انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن می‌باشد، این تلاش‌ها که برای تضعیف اعتماد مردم و کاهش اقبال عمومی به انقلاب اسلامی می‌باشد، که ما را بر این می‌دارد که به تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی بپردازیم.

همچنین، یکی از اهداف دشمنان در جنگ نرم علیه انقلاب و جمهوری اسلامی، ناامیدی و یاس در جامعه بخصوص در نسل جوان می‌باشد که این امر از طریق بزرگ کردن مشکلات، سیاه نمایی و زیر سؤال بردن و یا بی‌مقدار جلوه دادن دستاوردهای انقلاب اسلامی می‌باشد که برای مرتفع نمودن این مسائل نیز لازم است بیش‌ازپیش به تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی اهتمام داشته باشیم.
 

5- نقد دورن گفتمانی:

انقلاب اسلامی ایران باوجود دستاوردهای فرهنگی چشم‌گیری که داشته است، در برخی زمینه‌ها و موضوعات، این امکان را داشته است که بهتر از وضعیت موجود عمل کند و دستاوردهای بهتری داشته باشد، بنابراین می‌توان بیان کرد که فی‌الجمله نقص‌هایی در برخی رویکردهای جزئی انقلاب اسلامی وجود دارد که بررسی و تبیین این نقص‌ها با این هدف که در آینده‌ی نزدیک جمهوری اسلامی، این نقص‌ها مرتفع شود، به‌مراتب بهتر و قابل‌قبول‌تر از این می‌باشد، بنابراین ضرورت نقد درون گفتمانی برخی رویکردهای انقلاب اسلامی و بخصوص نظام آموزش عالی، از دیگر ضرورت‌هایی است که ما را بر این می‌دارد که علاوه براین که دستاوردهای فرهنگی انقلاب اسلامی را بررسی کنیم، در برخی موارد رویکردهای انتقادی نیز داشته باشیم و به خلأهای موجود اشاره‌کنیم.
 

6-نگهبانی از انقلاب و دستاوردهای آن:

از دیگر ضرورت‌هایی که برای انقلاب اسلامی وجود دارد، نگهبانی از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن می‌باشد و پرواضح است که تحقق این هدف منوط به شناخت و دستاوردهای انقلاب اسلامی هست، با این توضیح که اگر برای عموم افراد جامعه این مطلب روشن شود که انقلاب اسلامی دستاوردهای قابل توجه بسیاری داشته است و در ادامه مسیر می تواند به نتایج قابل توجه بیشتر دست یابد، قاعدتا مردم به انقلاب و دستاوردهای آن ایمان آورده و بیش از پیش برای رشد و تعالی آن تلاش می کنند.

بخش مهمی از دستاوردهای انقلاب را باید متناظر با شعارها و خواسته های مردم در اوایل انقلاب بررسی کرد، شعارهایی که بر پایه ارزش شهادت و جانبازی، اهمیت و ضرورت و تاکید بر اسلام، ارزش حجاب بوده اند[5] و همانطور که مشاهده می شود با توجه به فرهنگ اسلامی و تاریخی مردم ایران، تحول های مهم ناظر به مسائل دینی و فرهنگی شکل می گیرد[6] که انقلاب اسلامی نیز از آن مستثنی نبوده است و بخش زیادی از خواسته های مردم، ناظر به مسائل دینی و مکتبی بوده است؛ امروزه نیز با واکاوی دستاوردهای انقلاب اسلامی مشاهده می شود که بخش قابل ملاحظه ای از انتظارات مردم تحقق یاقته است.
 انقلاب ایران ریشه های عمیق ملی و بین المللی پیچیده دارد و عوامل متعدد داخلی و خارجی نیز بر آن بی تاثیر نبوده است که واکاوی هر یک از این مولفه ها، به تببین بیش از پیش انقلاب اسلامی کمک می کند.
 
پی نوشت ها:
[1] محمدی، منوچهر(1390). انقلاب اسلامی در بوتۀ آزمون: جنگ نرم بیستساله و فتنۀ 88، تهران، مؤسسۀ فرهنگی دانش و اندیشۀ معاصر، ص25-26.
[2] مصباح یزدی، محمدتقی(1388). انقلاب اسلامی جهشی در تحولات سیاسی تاریخ، قم، مؤسسۀ آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)، ص19.
[3] ‌محمد تقی‌ مصباح‌ و قاسم شبان‌نیا، انقلاب اسلامی و ریشه‌های آن، موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) (‌قم: ‌: موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)،‌ انتشارات، ۱۳۸۶)، ص23.
[4] ‌ناصر کاتوزیان‌، گذری‌ بر انقلاب‌ ایران‌: مجموعه مقالات ([بی‌جا: بی‌نا]، ۱۳۶۰)، ص3.
[5] ‌محمدرحیم‌ عیوضی‌ و محمدجواد هراتی، درآمدی تحلیلی بر انقلاب اسلامی ایران، دانشگاه معارف اسلامی و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها، ویراست 2 (قم: ، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها ، دفتر نشر معارف، ۱۳۹۰)، ص121.
[6] ‌مصطفی ملکوتیان، بازخوانی علل وقوع انقلاب اسلامی، سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی. (تهران: سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، ۱۳۸۶)، ص245.
نوع مطلب : بهتربشناسیم(سیاسی)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 10 مهر 1398
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic