۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن

احتمال لغو محاصره قطر و تأثیر آن بر آینده روابط دوحه با طرف‌های منطقه‌ای

  احتمال لغو محاصره قطر از سوی عربستان و متحدین آن با توجه به عدم تحقق اهداف و شروط رفع محاصره، دارای تأثیرات مهمی بر روابط دوحه با طرف‌های منطقه‌ای خواهد بود.

اندیشکده راهبردی تبیین- «خلیفه بن حمد» برادر امیر قطر اخیراً از گشایش قریب‌الوقوع آسمان سراسر منطقه غرب آسیا بر روی هواپیمای قطری و لغو محاصره این کشور از سوی چهار کشور عربستان، بحرین، امارات و مصر خبر داد. «إلیوت إنجل»، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا نیز رفع محاصره و همکاری عربی برای مقابله با تهدیدهای واقعی در منطقه را به مصلحت طرفین اعلام کرد. در صورتی که چنین تحولی در رابطه‌ی قطر با چهار کشور ذکر شده رخ دهد، یکی دیگر از تصمیم‌ها و اقدام‌های سعودی‌ها در قالب ائتلاف‌سازی منطقه‌ای با شکست مواجه می‏شود زیرا نه تنها دوحه هیچ یک از شروط آل سعود به خصوص تعطیلی شبکه الجزیره، قطع رابطه با جمهوری اسلامی ایران و حماس، تعطیلی پایگاه نظامی ترکیه در دوحه و همچنین تغییر در سیاست خارجی منطقه‏ ای را اجرایی نکرده بلکه با تداوم سیاست خارجی منطقه‏ ای و تأکید بر استقلال خود عملاً عربستان سعودی را به چالش کشیده است. این نوشتار در صدد پاسخگویی به این سوال‏ ها است که سیاست محاصره قطر از سوی عربستان و متحدانش چه پیامدهایی داشته است و چرا این سیاست آل سعود ناکام بوده است؟

۱-مروری اجمالی بر روند محاصره قطر از شکل‌گیری تا به امروز

سه عضو شورای همکاریِ خلیج ‌فارس، شامل عربستان سعودی، امارات، بحرین به‌ همراه مصر روز پنجم ژوئن ۲۰۱۷ روابط خود را با دولت قطر قطع کردند. نگاه تحت‌الحمایگی و برتری‌جویانه عربستان سعودی در چارچوب شورای همکاری خلیج ‌فارس و عدم پذیرش این نگاه از سوی قطر سبب شکل ‏گیری بحرانی جدی در روابط دوحه با ریاض و برخی کشورهای نزدیک به آن از ژوئن ۲۰۱۷ تاکنون شد. در حالی که عربستان سعودی ماه مه ۲۰۱۷ نشست ضد ایرانی را با حضور دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در ریاض برگزار کرد، «شیخ تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر به فاصله اندکی پس از نمایش ریاض، در اظهاراتی ایران را «قدرت بزرگ» نامید و روابط قطر را با ایران «خوب» توصیف کرد. امیر قطر گفت «ایران از اهمیت منطقه‌ای و اسلامی برخوردار است و نمی‌توان آن را نادیده گرفت و به همین دلیل تشدیدِ اوضاع با این کشور به ‌دور از حکمت و تدبیر است.» این اظهارات امیر قطر به‌منزله شکست هدف اصلی آل‌ سعود در برگزاری نشست ریاض یعنی ایجاد اجماع علیه جمهوری اسلامی ایران بود زیرا این سخنان در مقابل سخنان دونالد ترامپ و ملک سلمان در نشست ریاض قرار داشت که ایران را حامی تروریسم و عامل بی‌ثباتی منطقه معرفی کرد.

نگاه تحت الحمایگی و برتری جویانه عربستان سعودی در چارچوب شورای همکاری خلیج ‌فارس و عدم پذیرش این نگاه از سوی قطر سبب شکل ‏گیری بحرانی جدی در روابط دوحه با ریاض و برخی کشورهای نزدیک به آن از ژوئن ۲۰۱۷ تاکنون شد

عربستان پس از قطع رابطه با قطر، در سناریویی که شبیهِ سناریوی به ‌کار گرفته‌ شده علیه جمهوری اسلامی ایران در اواخر سال ۲۰۱۵ میلادی بود، شماری از کشورهای کوچک عربی را تحت فشار قرار داد تا روابط خود را با قطر قطع کنند. عربستان سعودی و امارات، تمامی مسیرهای زمینی، دریایی و هوایی با قطر را نیز مسدود کردند که بسته‌ شدنِ مرز زمینی عربستان با قطر به‌ دلیل‌آنکه حدود ۴۰ درصد واردات غذاییِ قطر از این مرز و از گذرگاه «ابوسمره» انجام می‌شد، سبب شد فشارها بر دوحه افزایشِ قابل ‌ملاحظه‌ای داشته باشد. (عمادی، ۲۲ خرداد ۱۳۹۶) در حالی‌ که برخی منابع حتی از آماده شدن عربستان سعودی برای حمله نظامی علیه قطر خبر داده بودند، شیخ «تمیم‌ بن خلیفه آل ثانی» امیر قطر با صدور بخش‌نامه‌ای به نیروهای مسلحِ این کشور دستور داد تا برای مقابله با هر تجاوزی به خاک این کشور آماده باشند. وی همچنین با ورود نظامیان ترکیه به این کشور نیز موافقت کرد. در حالی که بازیگرانی نظیر کویت و عمان تلاش کردند میان دوحه و چهار کشور عربی دیگر میانجی‏ گری کنند، اما دوحه هرگونه احیای روابط را به تغییر نگرش ریاض و احترام به حاکمیت و استقلال قطر مشروط کرد، موضوعی که شکست آل سعود محسوب می‏ شد.

عربستان انتظار داشت سیاست محاصره سبب قحطی در قطر و همچنین فروپاشی اقتصادی این کشور و در نهایت تسلیم آن در مقابل ریاض شود، اما سیاست محاصره در عمل بر اقتصاد قطر تأثیر منفی نگذاشته و دوحه روند رشد اقتصادی خود را حفظ کرده است. صندوق بین‌المللی پول در گزارشی به مناسبت دومین سال تنش قطر و چهار کشور عربی نوشت: «اقتصاد قطر به رغم بحران دیپلماتیک با کشورهای عربی بهبود چشم‌گیری داشته است. قطر سال گذشته ۸۴.۵ میلیارد دلار صادرات داشت که نسبت به سال ۲۰۱۷ بیش از ۲۵ درصد رشد داشته است. ذخایر ارزی بانک مرکزی قطر در حالی که در اوج بحران با همسایه‌های عربی در سال ۲۰۱۷ به زیر ۱۵ میلیارد دلار سقوط کرده بود، سال گذشته به بالای ۳۰ میلیارد دلار رسیده است. رشد اقتصادی قطر نیز پارسال به ۲.۲ درصد رسید، در حالی که سال پیش از آن حدود ۱.۶ درصد بود. نرخ تورم نیز تنها دو دهم درصد، یعنی در حد صفر است.» (عمادی، ۱۶ خرداد ۱۳۹۸)

۲-بررسی دلایل منطقه‌ای در ناکارآمدی محاصره قطر و تصمیم به لغو آن

ناکارآمدی سیاست محاصره قطر معلول عوامل متعددی است که برخی از مهم‏ترین این دلایل عبارتند از:

 • مهار اولیه بحران با کمک جمهوری اسلامی ایران و ترکیه

قطع روابط با قطر و اتخاذ سیاست محاصره این کشور در روزهای ابتدایی سبب هجوم مردم قطر به فروشگاه‏ ها و خالی شدن فروشگاه ‏ها از اجناس شد، اما دوحه تلاش کرد با کمک سیاست خارجی این معضل مهم و تعیین کننده را رفع کند. بر این اساس، دولت قطر در نخستین گام به سمت ایران و ترکیه آمد. جمهوری اسلامی ایران نیز ضمن مخالفت با سیاست محاصره قطر، مجوزهای عبور هواپیماهای قطر از آسمان خود را افزایش داده تا جایی که مجوزهای عبور از آسمان ایران رشد قابل ملاحظه ‏ای داشته است. با توجه به اینکه قطر جمعیت ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفری دارد، امکان تأمین مواد غذایی برای این جمعیت اندک وجود داشت. جمهوری اسلامی ایران برای فرستادن مواد غذایی از دریا به قطر اعلام آمادگی کرد و چند کشتی ایرانی مواد غذایی مورد نیاز را به قطر رساندند. ترکیه علاوه بر انجام اقدام‏ های مشابه با ایران، یک پل هوایی برای شکستن تحریم اقتصادی تحمیلی علیه قطر ایجاد کرد و در ساعات نخست بحران در ششم ژوئن ۲۰۱۷ کالاهای ترکیه از طریق هواپیماهای باری خطوط هوایی ترکیه به دوحه سرازیر شدند که حامل مواد غذایی و به خصوص لبنیات، مرغ و تخم مرغ بود. در همین حال، ترکیه نظامیان خود را نیز به دوحه فرستاد تا در مقابل هر گونه اقدام احتمالی نظامی عربستان و متحدانش علیه قطر از این کشور حمایت کنند و همین موضوع عامل مهمی برای روی نیاوردن ریاض به اقدام نظامی علیه دوحه بود. در واقع، تضاد منافع ایران و ترکیه با عربستان و سازگاری منافع تهران و آنکارا با دوحه در این مرحله از بحران که مهم‏ترین مرحله نیز بود، کمک زیادی به قطر برای پشت سر گذاشتن مراحل اولیه بحران کرد.

عربستان پس از قطع رابطه با قطر، در سناریویی که شبیهِ سناریوی به ‌کار گرفته‌ شده علیه جمهوری اسلامی ایران در اواخر سال ۲۰۱۵ میلادی بود، شماری از کشورهای کوچک عربی را تحت فشار قرار داد تا روابط خود را با قطر قطع کنند

 • چالش‏‌های سیاست خارجی عربستان و پیروزی دوحه در جنگ روانی

عامل مهم دیگری که سبب ناکارآمد ماندن سیاست محاصره قطر شد، پیروزی دوحه در جنگ روانی با ریاض بود. ریاض و سه کشور دیگر از طریق سیاست محاصره تلاش داشتند تا با ایجاد جنگ روانی علیه قطر پیروز این تنش باشند، اما دوحه مرحله اول جنگ روانی ریاض و متحدانش را با کمک ایران و ترکیه پشت سر گذاشت و در مراحل بعد با اعتماد به نفس بیشتر و همچنین بهره ‏گیری از ظرفیت رسانه ‏ای شبکه الجزیره موفق شد در جنگ روانی با ریاض پیروز باشد. در همین حال، جنگ ائتلاف سعودی علیه یمن و گرفتار شدن ریاض در باتلاق یمن و همچنین جنایت قتل فجیع جمال خاشقچی نیز عربستان سعودی را با جنگ روانی شدیدی مواجه ساخت و سبب شد تا عملاً بر حل مشکلات خود به جای تنش با قطر تمرکز کنند. در واقع، طی ماه‏ های اخیر این قطر بود که با شکست ‏های پیاپی عربستان در جنگ یمن و همچنین در تقابل با ایران، دست برتر را در جنگ روانی علیه عربستان داشته است. پس از پیروزی ‏های میدانی ارتش و کمیته ‏های مردمی یمن در ماه ‏های اخیر، «حمد بن خلیفه آل ثانی» امیر سابق قطر در یک ویدیو که در فیسبوک منتشر کرد اظهار داشت: «سعودی‌‌ها از سال‌‌ها پیش علیه یمن جنگ به راه انداخته‌‌‌اند، اما هیچ نتیجه‌‌ای نگرفته‌‌اند.» وقتی عربستان ژوئن گذشته پس از ۱۶ سال با بازگشت نظامیان آمریکایی به ریاض موافقت کرد، بار دیگر «حمد بن خلیفه آل ثانی» در پیامی کنایه ‏آمیز نوشت: «از این تعجب می‌کنیم که حافظه این کشورها کوتاه است. آنها قطر را بابت وجود پایگاه‌های آمریکایی و ترکیه‌ای مورد تمسخر قرار می‌دادند و می‌گفتند قطر نمی‌تواند از خود حمایت کند. این کشورها چه توجیهی برای این چرخش سریع خود دارند؟»

 • بازی دوگانه دونالد ترامپ

یکی از دلایل مهم شکست سیاست محاصره قطر از سوی عربستان و سه کشور دیگر، بازی دوگانه دولت آمریکا با این بحران بود. در حالی که وزارت خارجه و پنتاگون در مرحله اول تنش درون عربی مخالف حمایت واشنگتن از ریاض بودند، دونالد ترامپ به دلیل نگاه مادی که به عربستان دارد از این کشور در تنش با قطر حمایت کرد. با گذشت زمان، اما مشخص شد که ترامپ تمایل دارد این تنش ادامه داشته باشد زیرا وابسته نگه داشتن هر دو کشور به آمریکا، منافع مادی این کشور از فروش تسلیحات را تأمین می‏ کند. بر این اساس، در حالی که عربستان و قطر از متحدان اصلی آمریکا در منطقه غرب آسیا هستند، دولت ترامپ تلاش جدی برای میانجی‏گری میان ریاض و دوحه انجام نداد و این سیاست در عمل به ضرر عربستان سعودی تمام شد زیرا آل سعود انتظار داشت که واشنگتن با اعمال فشار بر قطر، این کشور را به پذیرش شروط عربستان سعودی مجبور سازد و یا به نوعی ریاض را از تنش خودساخته با دوحه نجات دهد، به نحوی که شکست آن در این تنش با قطر چندان برجسته نشود.

 • گذر از اقدام ‏های موقتی به اقدام ‏های ابتکاری و پایدار

دولت قطر پس از پشت سر گذاشتن بحران اولیه، به اقدام‏ های ابتکاری و پایدار به خصوص در حوزه سیاست خارجی روی آورد که از جمله می ‏توان به سفرهای دیپلماتیک و تقویت روابط اشاره کرد. شیخ تمیم بن حمد امیر قطر ۱۴ سپتامبر یعنی سه ماه پس از تنش با چهار کشور عربی، نخستین سفر خارجی خود را به ترکیه انجام داد و روز ۱۵ سپتامبر نیز به آلمان و ۱۶ سپتامبر نیز به فرانسه سفر کرد. در واقع، سفرهای خارجی نشان داد که شیخ تمیم نه تنها نگرانی بابت ادعاها درباره کودتای داخلی ندارد بلکه دولت قطر شوک اولیه ناشی از اقدام ‏های چهار کشور عربی را پشت سر گذاشته‏ است. پس از این سفرهای خارجی، دولت قطر از اقدام‏ های موقتی برای مواجهه با سیاست محاصره عبور کرد و به اقدام‏ های ابتکاری و پایدار روی آورد که از جمله می‏ توان به تقویت روابط با دیگر کشورها، احیای روابط با کشورهایی که تحت فشار عربستان روابط خود را با دوحه قطع کرده بودند، مقاومت در مقابل خواسته‏ های عربستان سعودی و همچنین تداوم حضور در آفریقا اشاره کرد. این وضعیت سبب شد جنگ روانی از روی قطر برداشته و علیه عربستان سعودی به کار گرفته شود.

۳-بررسی جایگاه شورای همکاری خلیج فارس در دوران پسامحاصره

یکی از مهم‏ترین پیامدهای تنش میان قطر و چهار کشور عربی، تضعیف جایگاه شورای همکاری خلیج فارس بود. از ۵ کشور این تنش، ۴ کشور شامل قطر، عربستان، امارات و بحرین از اعضای شش گانه شورای همکاری خلیج فارس هستند. اول اینکه، این تنش نشان داد شورای همکاری خلیج فارس با اختلاف ‏های شدید داخلی مواجه است، به نحوی که مقامات قطری بارها اعلام کردند که شورای همکاری به نهادی فروپاشیده تبدیل شده است. دوم اینکه، تلاش‏ های میانجی‏گرایانه دو کشور دیگر عضو این شورا یعنی کویت و عمان نیز هیچ نتیجه ‏ای نداشته است تا ثابت شود که در عمل نه تنها اعتمادی میان اعضای شورا وجود ندارد بلکه این شورا، «شورای اختلاف‌ها» است نه «شورای همکاری».

عربستان انتظار داشت سیاست محاصره سبب قحطی در قطر و همچنین فروپاشی اقتصادی این کشور و در نهایت تسلیم آن در مقابل ریاض شود، اما سیاست محاصره در عمل بر اقتصاد قطر تأثیر منفی نگذاشته و دوحه روند رشد اقتصادی خود را حفظ کرده است

در ۲۶ ماه گذشته سه نشست شورای همکاری خلیج فارس برگزار شد. نخستین نشست دسامبر ۲۰۱۷ در کویت بود که با وجود تلاش‏ های زیادی که مقامات کویتی انجام دادند، هیچ مصالحه‏ ای میان قطر و سه کشور دیگر عضو این شورا انجام نشد. بر این اساس، در حالی که شیخ تمیم در نشست کویت حضور یافت، سران عربستان، امارات و عمان در این نشست شرکت نکرده بودند و نشست نیز تنها ۱۵ دقیقه به طول انجامید تا زمزمه‏ های فروپاشی آن بیشتر شود. دومین نشست که سی‎‏ونهمین نشست سران عضو شورای همکاری بود در ریاض برگزار شد، اما امیر قطر نه تنها در این نشست شرکت نکرد بلکه حتی وزیر خارجه این کشور را نیز به نشست ریاض نفرستاد تا هم اختلاف‌ها میان دوحه و ریاض ادامه داشته باشد و هم اینکه نشست ریاض عملا بی‌اعتبار شود. ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی در نشست ریاض بار دیگر جمهوری اسلامی ایران را به سیاست خصمانه علیه کشورهای منطقه و مداخله در امور داخلی دیگر کشورها متهم کرد، اما «صباح الاحمد الجابر الصباح»، امیر کویت در این نشست با رد ادعای پادشاه سعودی گفت: «ما تمایل داریم روابط خوبی با جمهوری اسلامی ایران در چارچوب توافق‌های بین‌المللی داشته باشیم.» (پایگاه تحلیلی و خبری الوقت، ۲۱ آذر ۱۳۹۷)

 نشست سوم نیز ژوئن ۲۰۱۹ به عنوان نشست اضطراری برگزار شد که هدف ملک سلمان از برگزاری این نشست در کنار دو نشست سران عرب و سازمان همکاری اسلامی ایجاد اجماع ضد ایران بود، اما هیچ دستاوردی برای ریاض نداشته است. این نشست اضطراری حتی نشان داد که اختلاف‏ ها میان قطر و عربستان روند صعودی دارد و شورای همکاری همچنان با تداوم اختلاف‏ های درونی مواجه است، زیرا پس از پایان این نشست «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر خارجه قطر، مخالفت خود را با بیانیه پایانی دو نشست سران عرب و شورای همکاری خلیج فارس اعلام و عنوان کرد که این دو بیانیه با سیاست خارجی دوحه در تضاد است و از پیش تنظیم شده بود.

در مجموع، تنش درون عربی سبب شد سطح مشارکت در نشست سران شورای همکاری خلیج فارس آشکارا تنزل داشته باشد و عملاً این سازمان منطقه ‏ای ۶ عضوی در آستانه فروپاشی قرار گیرد.

تضاد منافع ایران و ترکیه با عربستان و سازگاری منافع تهران و آنکارا با دوحه در این مرحله از بحران که مهم‏ترین مرحله نیز بود، کمک زیادی به قطر برای پشت سر گذاشتن مراحل اولیه بحران کرد

نتیجه‏ گیری

تنش با قطر یکی از اضلاع سیاست خارجی تنش ‏زای عربستان پس از به قدرت رسیدن محمد بن سلمان است. تنش با ایران و جنگ علیه یمن نیز دو ضلع دیگر این سیاست خارجی طی ۴ سال و نیم گذشته بود. در هیچ کدام از این تنش ‏ها نیز ریاض پیروز بیرون نیامده است. اگرچه «خلیفه بن حمد» برادر امیر قطر، اخیراً از لغو محاصره این کشور از سوی چهار کشور عربی در کوتاه مدت خبر داد، اما حتی لغو احتمالی محاصره سبب نمی ‏شود ذهنیت دولت و مردم قطر از رفتار خصمانه آل سعود و سه کشور دیگر عربی و همچنین رفتار دوستانه دو کشور ایران و ترکیه پاک شود. لغو احتمالی محاصره قطر به منزله پذیرش شکست سیاست محاصره از سوی آل سعود است، همان‏گونه که مذاکره احتمالی ریاض با تهران نیز به منزله پذیرش شکست سیاست خارجی تنش‌زا با جمهوری اسلامی ایران است.

به طور کلی، حکومت سعودی ۴ سال و نیم پس از به قدرت رسیدن ملک سلمان به این جمع‏ بندی رسید که اولاً قدرت‏ های فرامنطقه ‏ای نه تنها در جهت منافع کشورهای منطقه به خصوص عربستان سعودی گام بر نمی‏ دارند بلکه اساساً توان ایجاد تغییرهایی در سطح منطقه به نفع عربستان ندارند، دوماً پیگیری سیاست خارجی جنگ طلبانه و تنش ‏زا بیش از همه به ضرر منافع و امنیت خود عربستان خواهد بود. بر این اساس، انتظار می‏رود که چرخشی در سیاست خارجی منطقه ‏ای عربستان از جمله در ارتباط با جمهوری اسلامی ایران و قطر شکل گیرد.

 منابع

پایگاه تحلیلی و خبری الوقت، (۲۱ آذر ۱۳۹۷)، اظهار علاقه امیر کویت به داشتن روابط خوب با ایران، قابل دسترسی در آدرس:

http://alwaght.com/fa/News/146035

عمادی سید رضی، (۱۶ خرداد ۱۳۹۶)، روند صعودی تنش درون عربی در سومین سال، شکست آل سعود، خبرگزاری پارس تودی، قابل دسترسی در آدرس:

http://parstoday.com/fa/middle_east-i168304

عمادی سید رضی، (۲۲ خرداد ۱۳۹۶)، تنش در روابط عربستان و قطر؛ ریشه

‏ها و پیامدها، شبکه مطالعات سیاست‏گذاری عمومی، قابل دسترسی در آدرس:

http://npps.ir/ArticlePreview.aspx?id=111877

نوع مطلب : بهتربشناسیم(سیاسی)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 17 شهریور 1398
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات