۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن

کارزار انتخابات ریاست‌جمهوری حزب دموکرات آمریکا؛ ارزیابی‌ کلی و چشم‌انداز

  در کشاکش رقابت نامزدهای ریاست‌جمهوری حزب دموکرات آمریکا، بحث‌ها پیرامون شکاف‌های داخلی حزب از یک‌سو و دوقطبی شدن جامعۀ آمریکا با حضور دونالد ترامپ از سوی دیگر بالا گرفته است.

اندیشکده راهبردی تبیین- با مشخص بودن وضعیت حزب جمهوری‌خواه آمریکا در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ و احتمال بسیار زیاد تعیین دونالد ترامپ به عنوان نامزد حزب، بیشتر توجهات به رقابت‌های داخلی حزب دموکرات معطوف شده است. صحنۀ رقابتی که در آغاز آن، ۲۴ نامزد جهت انتخاب‌شدن برای نامزدی نهایی حزب حضور داشتند. با وجود رقیبی چون دونالد ترامپ و مواضع رادیکال او در مسائل گوناگون، به نظر می‌رسد نامزدهای دموکرات نیز برای جلب نظر آرای طرفداران حزب، مواضع رادیکال‌تری نسبت به گذشتۀ اتخاذ کرده‌اند. مسئله‌ای که شکاف‌های عمیق موجود در جامعۀ سیاسی آمریکا و دوقطبی ایجادشده میان لیبرال‌ها و محافظه‌کاران را نمایان می‌کند. در این مقاله تلاش می‌شود ضمن تشریح وضعیت رقابت‌های داخلی حزب دموکرات و برنامه‌های نامزدهای مطرح در حوزه‌های داخلی و خارجی و همچنین چشم‌انداز رقابت‌ نامزدها، شرایط داخلی حزب را با توجه به اوضاع داخلی آمریکا مورد بررسی قرار دهیم.

وضعیت رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری حزب دموکرات

رقابت‌های داخلی حزب دموکرات با تعداد بسیار زیاد نامزدها روبرو بوده است. در ابتدا ۲۴ نامزد وارد کارزار انتخاباتی شده بودند و در مناظرۀ تلویزیونی اخیر، ۲۰ نامزد حضور داشتند. دلیل تعدد نامزدها را می‌توان دوقطبی ایجادشده در جامعۀ آمریکا به موجب سیاست‌ها و اظهارات ترامپ دانست. در یک فضای دوقطبی نامزدهای دموکرات با ابراز مواضع رادیکال می‌توانند خود را مطرح کرده و هواداران بیشتری جذب نمایند.

بنابراین در رقابت‌های داخلی حزب دموکرات، اغلب نامزدها جهت مطرح‌کردن خود وارد عرصه شده‌اند و شانسی برای پیروزی ندارند. اگر نظرسنجی‌ها را ملاک بررسی خود قراردهیم، در نهایت به ۴ نامزد می‌رسیم که از شانس پیروزی برخوردار هستند. جو بایدن معاون سابق رئیس‌جمهور، الیزابت وارن سناتور ایالت ماساچوست، کامالا هریس سناتور ایالت کالیفرنیا و برنی سندرز سناتور ایالت ورمونت. بنابراین تمرکز ما در این نوشتار بر روی این چهار نامزد خواهد بود.

با نگاه به گفته‌ها و برنامه‌های مطرح‌شده می‌توان دو گفتمان را از یکدیگر تفکیک کرد. در سال‌های اخیر گرایشی در درون حزب دموکرات برجسته شده است که برنامه‌های اصلی آن تقویت سیاست‌های رفاهی در حوزه‌های بهداشت و آموزش، تسامح بیشتر نسبت به مهاجران، کاهش انحصار شرکت‌های بزرگ و چندملیتی و مبارزه با فساد و لابی‌گری در ساختار سیاسی آمریکا بوده‌است. البته ریشۀ این گفتمان را می‌توان در برنامه‌های فرانکلین روزولت در دهۀ ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰ بعد از رکود بزرگ دانست که ذیل عنوان «معاملۀ جدید» [۱] شناخته شد. معاملۀ جدید شامل اصلاحات مالی و بانکی گسترده، تقویت صنعت ساختمان‌سازی به کمک دولت، به توازن درآوردن منافع کارگران و کشاورزان، حقوق بازنشستگی، بیمۀ بیکاری، افزایش مالیات ثروتمندان و به طور خلاصه دخالت بیشتر دولت جهت ثبات اقتصادی و عقلانی کردن اقتصاد به نفع طبقۀ متوسط و کارگر بود.[۲] هم‌اکنون نیز این جناح از حزب دموکرات برنامه‌ای مشابه تحت عنوان «معاملۀ جدید سبز» [۳] ارائه کرده‌ است که به دنبال کاهش نابرابری اقتصادی همراه با در نظر گرفتن ملاحظات زیست‌محیطی و تغییر اقلیم است.  در دورۀ پیشین انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا برنی سندرز توانست این قبیل برنامه‌ها را با موفقیت در درون حزب و همچنین جامعۀ آمریکا مطرح کند و هم‌اکنون علاوه بر سندرز تعداد دیگری از نامزدها نیز این برنامه‌ها را عنوان می‌کنند. الیزابت وارن را می‌توان قدرتمندترین این نامزدها معرفی کرد. [۴]

دلیل تعداد زیاد نامزدهای دموکرات را می‌توان دوقطبی ایجادشده در جامعۀ آمریکا به موجب سیاست‌ها و اظهارات ترامپ دانست. در یک فضای دوقطبی، این نامزدها با ابراز مواضع رادیکال می‌توانند خود را مطرح کرده و هواداران بیشتری جذب نمایند

این گفتمان در دهه‌های گذشته زیر سایۀ جناح غالب حزب قرار گرفته‌ بودند، جناحی که عملاً رهبری حزب را در اختیار داشتند و نمود بارز آن را می‌توان در دولت‌های بیل کلینتون و باراک اوباما مشاهده نمود که مقامات ارشد این دو دولت از این جناح انتخاب شده بودند. جناح مورد بحث که به دموکرات‌های میانه‌رو [۵] یا دموکرات‌های جدید [۶] معروف هستند از دهۀ ۱۹۸۰ و پس از شکست‌های سنگین حزب در انتخابات ریاست‌جمهوری از رونالد ریگان به دنبال تغییرات اساسی در سیاست‌های اقتصادی حزب و شیوۀ حکومت‌داری بودند تا بتوانند در انتخابات عمومی موفق به کسب رأی بیشتر شوند، علت نامگذاری آنها به دموکرات‌های جدید نیز تمایل آنها به گشودن راهی جدید برای حزب دموکرات بود. تغییرات مورد نظر آنها متأثر از رونالد ریگان و فضای حاکم بر جامعۀ آن روز آمریکا بود. این گفتمان از لحاظ اقتصادی محافظه‌کار و معتقد به بازار آزاد و از لحاظ اجتماعی لیبرال است و در حوزۀ برنامه‌های رفاهی و عدالت اجتماعی راست‌گرا‌تر از گفتمان اول عمل‌می‌کند و چندان به دخالت دولت از این زمینه‌ها تمایلی ندارد. جو بایدن را می‌توان در رقابت‌های امسال در این دسته جای داد.[۷]

با مشخص کردن این دو گفتمان، حال بهتر می‌توان صحنۀ رقابت‌های ریاست‌جمهوری حزب دموکرات را درک کرد. در رقابت‌های امسال از آغاز تاکنون، جو بایدن همواره در صدر نظرسنجی‌ها قرار داشته است. میزان محبوبیت او اغلب بین ۲۵ تا ۳۵ درصد در نوسان بوده‌ و فاصله‌ای حدود ۱۵ درصد با دیگر رقبا داشته است. سندرز که تا مناظرۀ اول در ماه ژوئن، به نظر جایگاه تثبیت‌شده‌ای پس از بایدن داشت، در این مناظره با عملکرد متوسط فرصت را در اختیار وارن قرار داد تا با دفاع قابل قبول از برنامه‌های خود در زمینۀ بیمۀ همگانی و تحصیل رایگان دانشگاهی، بخشی از طرفداران سندرز را به سمت خود جذب کند. در این مناظره هریس نیز با حمله به بایدن در زمینۀ تبعیض نژادی و سابقۀ وی در همکاری با طرفداران جدایی سفیدپوستان و سیاه‌پوستان، توانست جهشی در نظرسنجی‌ها داشته‌باشد. هریس در مناظرۀ دوم در ماه جولای نتوانست انتظارات را برآورده کرده و با سقوط مواجه شده‌است. با این وجود می‌توان گفت پس از بایدن، سه نامزد مطرح دیگر هر کدام نظر حدود ۱۰ الی ۲۰ درصد را جلب ‌کرده‌اند و رقابت نزدیکی با یکدیگر دارند. سایر نامزدها اغلب میزان محبوبیت پایینی دارند و تا مناظرۀ سوم در ماه سپتامبر احتمالاً بسیاری از آنها به دلیل نرسیدن به حدنصاب تعیین‌شده توسط حزب دموکرات از نظر تعداد حامیان رسمی، از رقابت‌ها کنار خواهندرفت. [۸]

معرفی نامزدهای مطرح و برنامه‌ها

جو بایدن

جو بایدن به دلیل سابقۀ ۳۶ سال سناتوری و ۸ سال معاونت ریاست‌جمهوری از تجربۀ سیاسی و شهرت بیشتری نسبت به دیگر نامزدها برخوردار است و به همین دلیل از زمان اعلام ورود رسمی به رقابت‌ها در صدر نظرسنجی‌ها قرارداشته‌است. اما بایدن ۷۷ ساله از دو جهت آسیب‌پذیر است. یک، سن بالای او و حضور ذهن پایین که این نکته در مناظرات انتخاباتی جلب توجه‌ کرده ‌است. دوم اینکه او متعلق به جناحی از حزب دموکرات است که در ۲۶ سال اخیر برنامه‌های خود را اجرا کرده و دیگر حرف جدیدی برای گفتن ندارند. البته بایدن مزایایی دارد که او را به عنوان مهمترین نامزد تا به حال مطرح کرده‌است. اکثر رأی‌دهندگان دموکرات توانایی یک کاندیدا در پیروزی بر ترامپ را در مقایسه با برنامه‌های آن کاندیدا در اولویت قرار می‌دهند و به نظر اکثریت دموکرات‌ها بایدن از بیشترین احتمال برای پیروزی بر ترامپ برخوردار است. ریاست‌جمهوری ترامپ یک فرصت برای بایدن جهت پیروزی در درون حزب محسوب می‌شود. [۱۰][۹]

در سال‌های اخیر گرایشی در درون حزب دموکرات برجسته شده است که برنامۀ اصلی آن تقویت سیاست‌های رفاهی در حوزه‌های بهداشت و آموزش و تسامح بیشتر نسبت به مهاجران بوده‌است

بایدن از مزیت‌های دیگری نیز برخوردار است که موجب تقویت جایگاه وی شده است. او در میان رأی‌دهندگان سیاه‌پوست و افراد میانسال و مسن از پایگاه رأی قدرتمندی سود می‌برد. طبق نظرسنجی‌ها حدود ۴۰ تا ۵۵ درصد از رأی‌دهندگان سیاه‌پوست، بایدن را به دیگر نامزدها ترجیح می‌دهند.[۱۲][۱۱] دلیل عمدۀ این مسئله می‌تواند وجهه‌ای باشد که او در سال‌های معاونتِ باراک اوباما به عنوان تنها رئیس‌جمهور سیاه‌پوست تاریخ آمریکا برای خود ساخته‌ است. همین محبوبیت باعث حملات سایر نامزدها به او در مسائل مربوط به تبعیض نژادی شده ‌است. بایدن همچنین در میان افراد میانسال و مسن نیز از آرای قابل توجهی برخوردار است. رأی‌دهندگان ۵۰ سال به بالا از اهمیت بالایی در انتخابات برخوردار هستند چراکه اغلب حدود ۶۰ درصد از مجموع آرای شرکت‌کنندگان را شامل می‌شوند. بایدن حدود ۲۵ الی ۳۵ درصد از آرای این بخش از دموکرات‌ها را دراختیار دارد.[۱۳]

نکتۀ کلیدی در این انتخابات که می‌تواند به بایدن جهت انتخاب به عنوان نامزد نهایی کمک کند توجه اکثر رأی‌دهندگان دموکرات به شانس نامزد منتخب برای پیروزی بر دونالد ترامپ است. به عبارت دیگر میزان قابل توجهی از رأی‌دهندگان دموکرات، بیشتر از آنکه به برنامه‌های نامزدها توجه کنند به توانایی و شانس هر یک از آنها جهت پیروزی بر ترامپ تمرکز دارند. این نکته دلیل پیشتازی بایدن در رقابت‌های امسال را نمایان می‌کند چراکه اغلب دموکرات‌ها بایدن را فرد مناسب‌تری برای این منظور می‌دانند.[۱۴]

تاکنون تمرکز بایدن بر حمله به ترامپ در موضوعات مختلف سیاست داخلی و تأکید بر لزوم تمرکز دموکرات‌ها بر شکست ترامپ بوده است. عمدۀ برنامه‌های طرح شده توسط بایدن در حوزۀ مسائل داخلی از جمله در مورد مهاجرت بوده است. در حوزۀ سیاست‌ خارجی آن چه که تاکنون اعلام شده‌ است خروج اکثریت نیروهای آمریکایی از غرب آسیا و متوقف کردن حمایت از ائتلاف عربستان در جنگ یمن را می‌توان نام‌برد.[۱۵] او گفته است که در صورت رسیدن به ریاست‌جمهوری اگر ایران به برجام پایبند باشد آمریکا را به این توافق بازخواهد گرداند و همچنین با متحدان آمریکا جهت گسترش برجام به دیگر فعالیت‌های ایران همکاری خواهد کرد.[۱۶] موضعی که تفاوت چندانی با مواضع بسیاری از مقامات دولت اوباما نداشته و به نظر می‌رسد سیاست‌خارجی بایدن در مورد ایران ادامۀ همان سیاست‌هایی باشد که در دوران باراک اوباما اعمال شد.

الیزابت وارن

الیزابت وارن ۷۰ساله در سال ۲۰۱۲ اولین زنی است که از ایالت ماساچوست به سنای آمریکا راه یافته است. وی استاد سابق حقوق دانشگاه هاروارد است و یکی از افراد شاخص جناحی در حزب دموکرات است که آنها را به اصطلاح «پیشرو» [۱۷] می‌خوانند. پیشروها در ایالات متحده برخلاف جریان غالب سیاسی دهه‌های گذشته در واشنگتن، با تمرکز بر طبقۀ متوسط، بر برنامه‌های مبتنی بر رفاه اجتماعی تأکید می‌کنند. آنها مخالف رشد شرکت‌های بزرگ و انحصاری و همچنین معتقد به مبارزه با فساد سیاسی و اقتصادی و لابی‌گری در ساختار دولت آمریکا هستند. طرفداری از محیط‌زیست و مقابله با گرمایش جهانی از مشخصه‌های آنها است. وارن هم برنامه‌های خود را در این چارچوب تدارک دیده‌است. بیمۀ همگانی، افزایش درآمد طبقۀ متوسط، تقویت اتحادیه‌های کارگری، تحصیل رایگان دانشگاهی و مخالفت با پیمان‌هایی مانند نفتا [۱۸] از برنامه‌ها و مواضع اوست.[۲۱][۲۰][۱۹] وارن در حوزۀ سیاست‌خارجی از تجربۀ چندانی برخوردار نیست و از گرایش‌های اصلی حزب پیروی می‌کند. او مخالف مشارکت آمریکا در جنگ یمن است و از طرف دیگر منتقد خروج بدون هماهنگی با متحدان آمریکا از افغانستان و سوریه است. وارن مخالف خروج آمریکا از برجام بوده است و اعلام کرده‌ در صورت رسیدن به کاخ سفید به توافق هسته‌ای با ایران بازخواهدگشت.

به نظر می‌رسد وارن پایگاه رأی مشترکی با برنی سندرز داشته‌باشد. برنامه‌های مشترک با سندرز از جمله بیمۀ همگانی و تحصیل رایگان دلیل اصلی این مسئله می‌تواند باشد. جوانان به خصوص دانشجویان، جامعۀ دانشگاهی و طبقۀ متوسطِ حامی برنامه‌های رفاهی از طرفداران اصلی وارن هستند. او بر خلاف سندرز به هستۀ مرکزی حزب دموکرات نیز نزدیک است و از این جهت او این ویژگی را دارد که بدون اینکه رهبری حزب را نگران کند با بدنۀ حزب هم ارتباط نزدیکی داشته باشد. وارن در ماه‌های اخیر با شیب ملایمی روندی صعودی در نظرسنجی‌ها داشته است و پس از عملکرد قدرتمند در مناظرات انتخاباتی هم‌اکنون خود را بالاتر از سندرز به رتبۀ دوم رسانده و فاصلۀ خود را با بایدن کم کرده‌ است.[۲۲] به نظر می‌رسد وارن و سندرز می‌توانند با ائتلاف در انتخابات، سرنوشت این رقابت‌ها را تعیین کنند. البته وارن نیازمند آن است که جایگاه خود را در میان اقلیت‌ها مانند سیاه‌پوست‌ها و اسپانیولی‌زبان‌ها تقویت کند.

بایدن ۷۷ ساله از دو جهت آسیب‌پذیر است. یک، سن بالای او و حضور ذهن پایین که این نکته در مناظرات انتخاباتی جلب توجه‌ کرده ‌است. دوم اینکه او متعلق به جناحی از حزب دموکرات است که در ۲۶ سال اخیر برنامه‌های خود را اجرا کرده و دیگر حرف جدیدی برای گفتن ندارند

کامالا هریس

هریس دانش‌آموختۀ رشتۀ حقوق دانشگاه هاروارد است و عمدۀ سوابق وی در حوزۀ قضایی است. او از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۶ دادستان ایالت کالیفرنیا بوده و از سال ۲۰۱۶ نیز سناتور این ایالت در مجلس سنا است. او که خود یک زن سیاه‌پوست است عمدۀ تمرکز خود را در رقابت‌های ریاست‌جمهوری بر روی شکاف‌های نژادی و تبعیض‌های جنسیتی قرار داده‌ و سعی در جذب آرای سیاه‌پوستان و زنان دارد. حملات او به بایدن در مناظرۀ اول دموکرات‌ها در زمینۀ تقکیک سیاه‌پوستان و سفیدپوستان در مدارس آمریکا را می‌توان در این جهت تحلیل کرد. نظرسنجی‌های بعد از مناظره هم نشان از افزایش مجبوبیت وی داشت.[۲۳] کنترل بیشتر بر فروش اسلحه، اجرای بیمۀ همگانی و درنظرگرفتن امتیازات بیشتر برای مهاجران و ساخت پناهگاه‌ها برای آنها از برنامه‌های اوست. در مسائل خارجی او از حامیان رژیم ‍صهیونیستی محسوب می‌شود و مخالف محکومیت این رژیم در زمینۀ شهرک‌سازی‌ها است. او همچنین خروج آمریکا از برجام را موجب به خطر افتادن منافع آمریکا و انزوا از متحدانش می‌داند.

با نگاه به برنامه‌های هریس چه در زمینۀ مسائل داخلی و چه خارجی می‌توان گفت وی به جریان اصلی حزب دموکرات تعلق دارد که طی سالهای متمادی بر این حزب حاکم بوده‌اند. به نظر می‌رسد هریس برای اینکه بتواند به آرای خود تنوع بیشتری ببخشد برنامه‌هایی مانند بیمۀ همگانی را هم مطرح می‌کند. هریس پس از رشد در نظرسنجی‌ها پس از مناظرۀ اول نتوانست محبوبیت کسب‌شدۀ خود را حفظ کند و پس از عملکرد ضعیف در مناظرۀ دوم با سقوط مواجه‌شده‌است و هم‌اکنون در جایگاه چهارم اغلب نظرسنجی‌ها قرار دارد.[۲۴] به نظر می‌رسد هریس چندان توانایی جذب آرای طرفداران وارن و سندرز را نداشته‌باشد چراکه آن دو با دفاع پرشور از برنامه‌هایشان طرفداران خود را تا حدودی تثبیت کرده‌اند. هریس تاحدودی می‌تواند به جذب طرفداران بایدن امید داشته باشد که مستلزم حملات بیشتر به بایدن و عملکرد قوی‌تر در مناظرات پیش‌رو است.

برنی سندرز

سندرز سناتور ایالت ورمونت است که سابقۀ نمایندگی مجلس‌نمایندگان آمریکا را در کارنامه دارد. سندرز در عمر سیاسی خود بیشتر به عنوان یک فعال سیاسی مستقل محسوب شده‌است تا دموکرات و تعهد کمی به پیروی از تصمیمات حزب دموکرات داشته‌است. در سال‌های اخیر سندرز با هوش سیاسی خود برای اینکه بتواند برنامه‌های موردنظرش را بیشتر در جامعۀ آمریکا مطرح کند با تابلوی حزب دموکرات به عرصۀ انتخابات وارد شده‌است که اوج این مسئله را در سال ۲۰۱۶ در انتخابات داخلی حزب دموکرات شاهد بودیم. در آن سال سندرز توانست هیلاری کلینتون را با چالش جدی مواجه کرده و بیش از ۴۳ درصد آرای دموکرات‌های سراسر آمریکا را کسب کند[۲۵] و حزب دموکرات را وارد عرصۀ تازه‌ای از لحاظ گفتمان کند.

این دوره از انتخابات را نیز می‌توان ادامۀ انتخابات ۲۰۱۶ دانست با این تفاوت که اکنون علاوه بر سندرز، نامزدهای دیگری نیز مواضعی مشابه او مطرح می‌کنند. نقطۀ مرکزی برنامه‌های او را می‌توان «بیمه برای همه» دانست که به موجب آن، صنعت بیمه از انحصار شرکت‌های خصوصی خارج شده و موارد پزشکی تحت شمول بیمه گسترش یابد. مقابله با بیگانه‌هراسی، کنترل شرکت‌های انحصاری چندملیتی، افزایش مالیات برای شرکت‌های بزرگ و مقابله با گرمایش جهانی از شعارهای اصلی کمپین انتخاباتی اوست. وی طرفدار فشار بر رژیم‌صهیونیستی جهت توقف شهرک‌سازی‌ها و صلح با فلسطینی‌ها است و همچنین مخالف کمک تسلیحاتی به عربستان و معتقد به ایجاد توازن منطقه‌ای میان ایران و عربستان است. سندرز خواستار کنترل برنامۀ هسته‌ای ایران از طریق گفتگو است و از برجام حمایت‌ می‌کند.

سندرز به منتهی‌الیه چپ حزب دموکرات تعلق دارد بنابراین کار سختی برای کسب آرای میانه‌روها و راست‌گراها پیش‌ رو دارد. با توجه به نظرسنجی‌ها سندرز در چند ماه اخیر نتوانسته‌است بر میزان محبوبیت خود اضافه کند و تاحدودی درجا زده‌ است. در هفته‌های اخیر نیز الیزابت وارن محبوبیت خود را به سندرز رسانده و در برخی نظرسنجی‌ها وی را پشت‌سر گذاشته‌است.[۲۶] با وجود اینکه سندرز در میان جوانان بالاترین نرخ محبوبیت را دارد اما به‌نظرمی‌رسد با دو چالش روبه‌رو است؛ اول آنکه اکثریت رأی‌دهندگان در جستجوی نامزدی هستند که بیشترین شانس را برای پیروزی بر ترامپ داشته باشد و سندرز به دلیل برنامه‌های رادیکال خود ممکن است بخش‌هایی از جامعۀ آمریکا را نگران کند، همین امر موجب ایجاد این ذهنیت می‌شود که سندرز توانایی جذب آرای قابل توجه برای پیروزی بر ترامپ را ندارد. دوم، حضور نامزدهای قدرتمند همسو با سندرز به خصوص وارن که چهرۀ جدیدتری محسوب می‌شود بعضی رأی‌دهندگان حامی این جناح را به سوی آن نامزدها سوق می‌دهد و باعث پخش‌شدن آرای این بخش از حزب دموکرات می‌شود. [۲۷]

چشم‌انداز رقابت‌ها 

در حال حاضر در حزب دموکرات می‌توان دو جناح اصلی را از هم تمییز داد که هر یک از این جناح‌ها نمایندگان خود را در رقابت‌های ریاست‌جمهوری کنونی دارند. جناح اول شامل گفتمان سنتی حزب می‌شود که در سالهای گذشته خانوادۀ کلینتون آن را نمایندگی می‌کرد و در حال حاضر جو بایدن، کامالا هریس، پیت بوتیجیج و کوری بوکر نمایندگان شاخص آن محسوب می‌شوند. جناح دوم جریانی است که در سال‌های اخیر قدرت گرفته و در رقابت‌های کنونی، برنی سندرز، الیزابت وارن و تولسی گابارد از افراد مطرح این جریان‌اند. دستۀ اول عمدۀ رأی خود را در میان افراد میانسال به بالا و سیاه‌پوستان و اسپانیولی‌زبان‌ها دارند. دستۀ دوم نیز در میان جوانان و افراد تحصیلکرده از محبوبیت بیشتری برخوردارند.

برای به دست‌آوردن یک ارزیابی از وضعیت پیش‌روی رقابت‌های حزب دموکرات باید به دو جنبه توجه کرد: خواست رأی‌دهندگان و عملکرد نامزدها. همانطور که پیش از این مطرح شد به نظر می‌رسد اکثریت رأی‌دهندگان دموکرات بیش از آنکه به مواضع نامزدها توجه کنند به توانایی نامزدها به شکست ترامپ اهمیت می‌دهند.[۲۸] بایدن می‌تواند از این منظر شانس خوبی داشته‌باشد چراکه طبق نظرسنجی‌ها در ایالت‌های مهمی مانند اوهایو، پنسیلوانیا، تگزاس و فلوریدا از محبوبیت بیشتری نسبت به ترامپ برخوردار است. سایر نامزدهای مطرح از این جهت موقعیت بایدن را حداقل تاکنون ندارند.[۲۹] اگر عملکرد نامزدها را ملاک بررسی قرار دهیم سندرز و وارن تا حد بسیاری نسبت به بایدن برتری دارند. با نگاه به مناظرات انتخاباتی می‌توان دریافت که سندرز و وارن هر دو به جزئیات توجه بالایی داشته و بر مباحث تسلط قابل توجهی دارند و این همان جایی است که می‌توان نقطه ضعف بایدن محسوب کرد.

در بررسی این موضوع که در نهایت کدام نامزد پتانسیل بیشتری برای موفقیت در ادامۀ رقابت‌ها دارد به نظر می‌رسد باید به این نکته پرداخت که کدام نامزد توانایی جذب تعداد بیشتری طرفدار حول ایدۀ مرکزی کمپین تبلیغاتی خود را دارد. جو بایدن از موقعیت مناسبی در میان افراد میانسال به بالا و اقلیت‌ها برخوردار است ولی وی فاقد ایدۀ مرکزی تشجیع‌کننده‌ای است که دارای جذابیت باشد و صرف تمرکز بر اینکه « هدف باید شکست ترامپ باشد» نمی‌تواند رأی‌دهندگان جوان را جذب کند و حتی در بلندمدت احتمالأ موجب ایجاد سرخوردگی میان طرفداران خود نیز می‌شود. برنی سندرز به خوبی از وجود چنین ایده‌ای سود می‌برد. تأکید وی بر لزوم ایجاد فرصت‌ها و امکانات برابر برای همه مردم ناشی از ایدۀ اصلی اوست. علی‌رغم این موضوع به نظر‌می‌رسد سندرز به دلیل تکرار مداوم برنامه‌های خود برای دو دورۀ متوالی ریاست جمهوری، چهرۀ جدیدی محسوب نمی‌شود و از عنصر «تازگی» بهرۀ چندانی ندارد و احتمالأ ظرفیت اقناع و جذب طرفداران بیش از این مقدار کنونی را ندارد. اما الیزابت وارن هم از وجود ایدۀ مرکزی برانگیزاننده و هم از عنصر تازگی برخوردار است. وارن در طول کمپین انتخاباتی خود با تأکید مکرر بر تقویت طبقۀ متوسط، لزوم برقراری ارتباط نزدیک با بدنۀ حزب و مبارزه با فساد در واشنگتن توانسته است ایدۀ اصلی کمپین انتخاباتی خود را شکل بدهد. همچنین وی با بهره‌گیری از توانمندی شخصی خود انرژی کافی را تا حدودی به طرفداران خود منتقل کرده است. به نظر می‌رسد اگر او بتواند وضعیت خود را در میان اقلیت‌ها و تا حدودی طرفداران میانه‌رو حزب دموکرات بهبود ببخشد شانس خوبی برای انتخاب شدن به عنوان نامزد نهایی داشته باشد.

با این وجود مدت زمان نسبتاً قابل‌توجهی تا شروع رأی‌گیری ایالت‌ها در ۲ فوریه ۲۰۲۰ باقی‌مانده ‌است و چندین دور مناظره برگزار خواهد شد. آنچه که بسیار مهم است ایالت‌هایی است که در مراحل ابتدایی رقابتها قرار دارند یعنی آیوا، نیوهمپشایر و کارولینای جنوبی. پیروزی در این ایالت‌ها برای نامزدها مسیر را جهت ادامۀ رقابت‌ها که ۵ ماه به درازا خواهد کشید هموار خواهد کرد. 

رادیکالیسم در حال خیزش در درون حزب دموکرات

جامعۀ آمریکا از تنوع نژادی و مذهبی قابل توجهی برخوردار بوده‌ و همین تنوع باعث ایجاد شکاف‌های متعدد ‌شده است. شکاف ایدئولوژیک میان لیبرال‌ها و محافظه‌کاران در دهه‌های گذشته نیز وجود داشت اما در سال‌های اخیر شکاف لیبرال-محافظه‌کار به دلایل مختلف، دیگر شکاف‌های جامعۀ آمریکا را تحت تأثیر قرار داده و این جامعه را به یک جامعۀ دوقطبی تبدیل‌ ‌کرده است. جلوه‌های این شرایط قطبی‌شده را می‌توان در دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه مشاهده کرد. اگر در دهه‌های پیش افرادی به عنوان جمهوری‌خواهان لیبرال یا دموکرات‌های محافظه‌کار شناخته می‌شدند اکنون دیگر چنین عناوینی محلی از اعراب نداشته و همۀ لیبرال‌ها دموکرات و همۀ محافظه‌کاران جمهوری‌خواه هستند. به نظر می‌رسد حزب جمهوری‌خواه راستگراتر و حزب دموکرات چپگراتر شده است.

این شکاف را برای مثال در نحوۀ نگاه به سوسیالیسم می‌توان مشاهده کرد. طبق بررسی مرکز پیو که به تازگی منتشرشده‌است در آمریکا ۵۵ درصد به سوسیالیسم نگاه منفی و ۴۲ درصد نگاه مثبت دارند. در میان جمهوری‌خواهان ۸۴ درصد نگاه منفی به سوسیالیسم وجود دارد و در مقابل، ۶۵ درصد دموکرات‌ها نگاه مثبت به آن دارند.[۳۰]

اگر در دهه‌های پیش افرادی به عنوان جمهوری‌خواهان لیبرال یا دموکرات‌های محافظه‌کار شناخته می‌شدند اکنون دیگر چنین عناوینی محلی از اعراب نداشته و همۀ لیبرال‌ها دموکرات و همۀ محافظه‌کاران جمهوری‌خواه هستند به نظر می‌رسد حزب جمهوری‌خواه راستگراتر و حزب دموکرات چپگراتر شده است

این میزان نگاه مثبت به سوسیالیسم در حزب دموکرات در دهه‌های اخیر بی‌سابقه است و به خوبی دلیل مطرح‌شدن افرادی مانند برنی‌سندرز که خود را یک سوسیال‌دموکرات معرفی می‌کند نشان می‌دهد. می‌توان این‌گونه تحلیل کرد که با دوقطبی ایجاد شده در جامعه، همراه با سیاست‌ها و گفته‌های راستگرای دونالد ترامپ، حزب دموکرات نیز به سمت نوعی از رادیکالیسم چپ تغییر مسیر داده‌است. رادیکالیسمی که طرفداران زیادی میان جوانان پیدا کرده‌ و زمینه را برای تقویت جایگاه افرادی مانند برنی سندرز و الیزابت وارن فراهم کرده‌است. این گرایش مبتنی بر سیاست‌های لیبرال در موضوعاتی مانند مهاجران، همجنس‌گرایان، محیط‌زیست و سیاست‌های چپ‌گرایانه در زمینۀ رفاه اجتماعی است. این سیاست‌ها نه تنها در نقطۀ مقابل سیاست‌های غالب دولت ترامپ و حزب جمهوری‌خواه است بلکه با سیاست‌هایی که پیش از این حزب دموکرات با آنها شناخته می‌شد نیز تفاوت‌های قابل‌توجه دارد.[۳۱] با مقایسه سیاست‌های دولت بیل کلینتون و این گرایش تازه‌ قدرتمندشده در حزب، می‌توان روند تغییر حزب دموکرات را در سال‌های اخیر بهتر درک کرد. با این وصف، در صورت پیروزی سندرز یا وارن در انتخابات درون حزبی و همچنین حضور ترامپ در رقابت‌ها، سال آینده شاهد کشاکش راست رادیکال و چپ رادیکال در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا خواهیم‌بود.  

 

جمع‌بندی

مشخص است که آمریکا در سیاست داخلی با چالش‌های بسیاری روبرو است. شکاف‌های مختلفی که سال‌ها در جامعه و سیاست این کشور وجود داشته اکنون به دلایل گوناگون عمیق‌تر شده‌اند. شکاف لیبرال-محافظه‌کار را می‌توان شکاف بنیادی حال حاضر جامعۀ سیاسی آمریکا دانست. حزب دموکرات آمریکا در یک سوی این شکاف قرار گرفته و یکی از طرف‌های اصلی این منازعه است. این حزب در درون خود نیز با درگیری‌های جدی مواجه است و طیف نسبتاً گسترده‌ای از نظرات را در خود جای داده که در مقایسه با سالهای دور تقریباً بی‌سابقه است اما وجود رقیب تاحدودی متحد و قدرتمند باعث شده این منازعات داخلی، تحت تأثیر شکاف اصلی موجود در جامعۀ آمریکا قرارگیرد. با این حال کشمکش‌هایی جدی را در رقابت‌های ریاست‌جمهوری حزب دموکرات شاهد هستیم که با پیش رفتن رقابت‌ها به احتمال زیاد شاهد افزایش این کشمکش‌ها میان نامزدها و همچنین میان گفتمان‌ها خواهیم بود. جو بایدن، کامالا هریس و همفکرانشان از یک طرف و برنی سندرز و الیزابت وارن از طرف دیگر. در هر صورت حزب دموکرات شرایط سختی جهت پیروزی بر دونالد ترامپ و طرفداران سرسختش خواهد داشت و نیاز دارد انرژی و امید قابل توجهی به هواداران خود منتقل کند. مخاطب ایرانی و سیاستگذاران در مواجهه با آمریکا، نیازمند کسب اطلاعات دقیق از شرایط حاکم بر این کشور و درک نحوۀ تفکر نخبگان سیاسی آن هستند تا با اتخاذ سیاستهای حساب‌شده، منافع ملی جمهوری اسلامی ایران را تأمین کنند. این مسئله نیازمند آن است که همۀ طرف‌های تأثیرگذار در آمریکا مورد مطالعۀ عمیق قرار گیرند.   

پی‌نوشت‌ها و ارجاعات

نوع مطلب : اخبار مهم به روز و به ساعت، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 17 شهریور 1398
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic