۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن
زیارت عاشورا؛ مهندسی انتظارِ زمینه ساز

حجت‌الاسلام سیدمجتبی معنوی گفت: زیارت عاشورا راهبردی زمینه ساز برای انتظار امام دوازدهم است كه در این راهبرد نوع مطالبه و بینش منتظران نسبت به مسئله امامت و مهدویت مورد توجه ویژه قرار گرفته است. امامت و مهدویت امتداد و استمرار خون سیدالشهدا علیه السلام است.
به گزارش روابط عمومی مركز تخصصی مهدویت، حجت‌الاسلام سیدمجتبی معنوی، از پژوهشگران مركز تخصصی مهدویت در گفت‌وگو با شبستان در رابطه با «تبیین ارتباط میان زیارت عاشورا و آموزه مهدویت» اظهار كرد: در زیارت عاشورا نسبت به امامت و مهدویت، امام مهدی علیه السلام، دو فراز مورد اشاره قرار گرفته است. در یك فراز حضرت به عنوان «امام منصور» شناخته می‌شود و طبق تفسیری كه امام باقر علیه السلام درباره امام مهدی عجل الله تعالی فرجه فرموده‌اند در روایات مختلف، منظور از «امام منصور» امام دوازدهم(عج) است. و یكی از مصادیق این فراز از زیارت عاشورا عنوان شده و هیچگونه اختلافی نیز در این زمینه وجود ندارد.

 

زیارت عاشورا راهبردی زمینه ساز برای انتظار امام دوازدهم(عج) است

وی افزود: در ادامه زیارت عاشورا با فراز دیگری روبرو می‌شویم كه دلالت بر آن دارد كه امام مهدی علیه السلام منتقم خون سیدالشهداء علیه السلام است و مطالبه خون آن حضرت را در زمان ظهور امام عصرعلیه السلام دنبال میِ‌كنیم. در زیارت شریف چنین آمده است«وَ اَسْئَلُهُ أَنْ یُبَلِّغَنیِ الْمَقامَ الْمَحْمُود لَكُمْ عِنْدَاللّهِ» ما از خداوند می خواهیم كه به ما مقام محمود عنایت فرماید. این مقام مطلوب و محمود در حقیقت به «انتظاری پویا» برگرفته از «شعور عاشورایی» اشاره دارد كه در «شور محرم» شكل می گیرد. معلوم می شود زیارت عاشورا راهبردی زمینه ساز برای انتظار امام دوازدهم است كه در این راهبرد، نوع مطالبه و بینش ِمنتظران نسبت به مسئله امامت و مهدویت مورد توجه ویژه قرار گرفته است. به گونه ای كه منتظران شعوری پیدا می كنند كه متناسب این شعور ظرفیت همراهی با آموزه امامت و ولایت در آنها ایجاد می شود و این ظرفیت به آنها اجازه می دهد و اقتضا می كند كه خون سیدالشهدا علیه السلام را مطالبه كنند. در حقیقت منتظران جزء منتقمین خون سیدالشهدا علیه السلام می شوند.

 

شیعیان و منتظران ماهیّت و هوّیت خود را از امامشان می گیرند

پژوهشگر حوزه امامت و مهدویت تصریح كرد: در این زیارت آنچه مورد توجه است این است كه ما می توانیم بر اساس یك نسخه از متن زیارت عاشورا چنین قرائت كنیم«أَنْ یَرْزُقَنِی طَلَبَ ثَارِكَ مَعَ إمامٍ مَنصُور» یعنی خون حضرت سیدالشهداء علیه السلام را مطالبه كنیم. یا بگوییم «طَلَبَ ثَاری» وخون خودمان را مطالبه كنیم؛ كه هر دو نسخه وارد شده است و هر دو قابل دفاع است.

 

وی در توضیح تفاوت این دو نوع قرائت زیارت عاشورا گفت: اگر اینگونه قرائت كنیم كه خدایا ما را از منتقمان خون سیدالشهداء علیه السلام قرار ده كه به كمك امام زمان علیه السلام خون حضرت را بطلبیم این معنا بسیار راحت و شفاف است. یعنی در حقیقت حضرت مهدی علیه السلام را ولیّ دمِ امام حسین علیه السلام اعلام می كنیم. اگر گفتیم «طلب ثاری» خون خود را طلب می كنیم بدان معناست كه شیعیان و منتظران ماهیّت و هوّیت خود را از امامشان می گیرند. دقت بیشتری در این فراز وجود دارد.

 

حجت الاسلام معنوی ادامه داد: به عبارت دیگر شیعه امامیه و منتظران امام دوازدهم علیه السلام خونبهای خودشان را كه خون امام حسین علیه السلام باشد، مطالبه می كنند. با این معنا شیعه ماهیّت و هوّیت خود را در عاشورا می یابد و این خون امام است كه موجب حیات فكری و حتی حیات نباتی شیعه شده است.

 

امامت و مهدویت امتداد و استمرار خون سیدالشهدا علیه السلام است

مدرس حوزه و دانشگاه افزود: در حقیقت این دیدگاه، دیدگاهی قوی تر است كه اگر خون سیدالشهدا علیه السلام نبود برای ما مسئله امامت و مهدویت نیز مطرح نبود. یعنی امامت و مهدویت امتداد و استمرار خون سیدالشهدا علیه السلام است. اگر حضرت ابا عبدالله علیه السلام نبود ما شاهد مسئله امامت و مهدویت نیز نبودیم.

 

وی تاكید كرد: این دیدگاه در سایر زیارات نیز مورد توجه قرار گرفته است كه حضرت امام حسین علیه السلام أبوُالائمه هستند و امامت و مهدویت در تبار حسینی قرار گرفته است. به عبارت دیگر مسئله تبارشناسی نیز در اینجا مورد اشاره قرار می گیرد و به تبارشناسی امام مهدی علیه السلام نیز پرداخته می شود. اینكه در میان فرزندان پیامبران (ص) كه از طریق علوی منتقل می شود امام مهدی علیه السلام حسنی هستند یا حسینی؟ این قسمت زیارت عاشورا تبار امامت و مهدویت را حسینی معرفی می كند. یعنی هم هویت شیعه از امام حسین علیه السلام و به بركت سیدالشهداء علیه السلام است و هم تبار امام مهدی علیه السلام اینگونه است.

 

شیعه در پی سبك زندگی ای است كه در آن كتاب الهی احیاء و به سنت پیامبر(ص) عمل شود

محقق مهدوی در ادامه سخنان خود تصریح كرد: به عبارت دیگر این فراز نسب شناسی امام(ع) نیز هست این كه امام عصر علیه السلام، شخصیتی حسینی دارد و مرام او حسینی است و همچنان كه سیدالشهداء علیه السلام قیام كردند ایشان نیز در مقابل ظلم و جور قیام می كنند.

 

حجت الاسلام معنوی تاكید كرد: بر اساس این نظریه وقتی ما خون خودمان را طلب می كنیم در حقیقت ماهیّت و هویّت ِحسینی خودمان را با كمك امام عصر(ع) و با توجه به ظهور حضرت طلب می كنیم و در عصر ظهور، شیعه با روحیه ای حسینی و جهادگر و انتظاری پویا كه به ثمر نشسته است؛ خون حضرت ابا عبدالله علیه السلام را مطالبه كرده و همان هدفی را دنبال می كند كه حضرت امام حسین علیه السلام دنبال می كرد-.

 

مدرس معارف اسلامی در حوزه و دانشگاه ادامه داد: حضرت ولیّ عصر علیه السلام نیز همین كار را انجام خواهند داد. یعنی عامل (عمل كننده) به كتاب الهی و سنت نبوی خواهد بود. حكمی كه ایشان می كنند و سبك زندگی ای كه پیاده و اجرا می كنند عمل به قرآن كریم و سنت پیامبر (ص) است. بنابراین ما خونی را مطالبه می كنیم كه این انتقام نه از روی تسكین درد و سبك كردن آلام و یا برای كم كردن داغی باشد كه شیعه از ناحیه ظلم بنی امیه دیده است، این بخش بسیار كوچك و ناچیزی از مطالبه خون سیدالشهدا علیه السلام است.

 

با ظهور قرائت دینی كه در دست سیدالشهداء علیه السلام بود، اعمال می شود

وی خاطرنشان كرد: مهمتر از آن این است كه شیعه بر اساس زیارت عاشورا در پی سبكی از زندگی اسلامی است كه در آن كتاب الهی و معارف قرآنی احیا و به سنت پیامبر (ص) عمل می شود.

 

حجت‌الاسلام معنوی خاطرنشان كرد: اتفاقی كه در عصر ظهور رقم می خورد این است كه دقیقا همان خوانش و بینش و قرائتی از دین در اختیار جامعه قرار می گیرد كه در دست سیدالشهدا علیه السلام بود و بنا بود به دست ایشان اجرا شود. اما به دلیل كم لطفی امت به آن حضرت(ع) و ظلم بنی امیه ناتمام ماند.

 

وی در پایان یادآور شد: در زمان ظهور مردم به این قرائت نبوی و بینش علوی كه در زمان سیدالشهدا علیه السلام مطلوب و منظور بوده برمی گردند كه به دست بابركت امام عصر علیه السلام احیا خواهد شد و مردم و جامعه با احیای كتاب و سنت به حیات فطری و دینی می رسند، همچنان كه وقتی خون در رگ های انسان جریان داشته باشد موجب حیات و زندگی او می شود. ظهور امام عصر علیه السلام نیز بر اساس این فراز از زیارت عاشورا موجب جریان خون در حیات بشریت خواهد شد.

نوع مطلب : امام حسین ع، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 10 شهریور 1398
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic