۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن
نهضت آزادی ایران در 25 اردیبهشت 1340، در منزل صادق فیروزآبادی تأسیس شد و اعلام موجودیت کرد؛ نهضت آزادی در اولین نشریه‌‌ داخلی كه در 21 خرداد 1340 منتشر نمود، در مقاله‌‌ «جبهه‌ ملی و نهضت ‌آزادی» در پاسخ به این سؤال كه «چرا نهضت آزادی ایران به‌وجود آمد و آیا تشكیل این سازمان سیاسی و اجتماعی با هدف و فعالیت جبهه‌ ملی ایران وفق می‌دهد یا نه؟»، تصریح كرد كه «تأسیس نهضت آزادی ایران منطبق با هدف و مرام و اساسنامه جبهه‌ ملی ایران و درجهت تأیید و پشتیبانی و تقویت آن است.»مرامنامه‌‌ نهضت آزادی نشان می‌دهد كه به اسلام به‌عنوان یک مكتب راهنما نگریسته نشده است و بیش از اندازه روی مفاهیم حقوقی ـ سیاسی تأكید شده است.

تاریخ انتشار: ۱۰:۱۲ - ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - 2019May 15

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ نهضت آزادی ایران در 25 اردیبهشت 1340، در منزل صادق فیروزآبادی تأسیس شد و اعلام موجودیت کرد؛ بنیانگذاران آن که خود را «مصدقی» می‌دانستند، دلایل خاصی برای تاسیس این حزب متصور بودند. در کتاب «ملی-مذهبی‌ها» که توسط مؤسسه هنری و انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده در باره دلایل تأسیس نهضت آزادی از نظر بنیانگذاران آن می‌خوانیم: مهندس مهدی بازرگان درباره زیربنای تاسیس نهضت آزادی می‌گوید: 

«تشکیلات و پایه‌ اساسی نهضت را با کسب نظر از آقای مصدق ریخته‌اند. آقایان سیدمحمود طالقانی، دکتر یدالله سحابی، مهندس منصور عطایی، عباس سمیعی، آقای زنجانی و اینجانب جزء هیئتی هستیم که از طرف هیئت مؤسس مأمور مرامنامه و اصول کار نهضت شدیم.». درواقع، اكثر اعضا و فعالان و كادرهای آن را كسانی تشكیل دادند كه با مصدق و جبهه‌ ملی و نهضت مقاومت ملی همكاری داشتند. هرچند به اعتقاد بازرگان، «جبهه ملی ایران همان‌طور که از اسمش پیداست یک جبهه بود؛ یعنی اجتماع و اتحادی از واحدها یا مکتب‌های اجتماعی و بعضی افراد شاخص که دارای مقصد مشترک ـ استقلال کشور و آزادی ملت ـ بودند ولی مقصد مشترک داشتن، ملازم با محرک مشترک داشتن نیست و چنین انتظاری نباید داشت. محرک بعضی ممکن است ناسیونالیسم، بعضی دیگر، عواطف انسانی یا تعصبات نژادی و محرک بعضی‌ها، مثلاً سوسیالیسم باشد. جبهه‌های ملی در همه‌جای دنیا می‌تواند ترکیبی از سنن، افکار و رنگ‌های مختلف باشد. ولی برای ما و عده‌ زیادی از همفکران و شاید اکثریت مردم ایران، محرکی جز بر پایه‌ مبانی و معتقدات مذهبی اسلامی نمی‌توانست باشد. نمی‌گویم سایرین مسلمان نبودند یا با اسلام مخالفت داشتند، خیر، برای آنها اسلام ایدئولوژی اجتماعی و سیاسی محسوب نمی‌شد ولی برای ما مبانی فکری و محرک و موجب فعالیت اجتماعی و سیاسی بود. اتفاقاً چنین حزب و جمعیتی در ایران تشکیل نشده بود یا اگر شده بود، فعلاً وجود نداشت.»

نهضت آزادی در اولین نشریه‌‌ داخلی كه در 21 خرداد 1340 منتشر نمود، در مقاله‌‌ «جبهه‌ ملی و نهضت ‌آزادی» در پاسخ به این سؤال كه «چرا نهضت آزادی ایران به‌وجود آمد و آیا تشكیل این سازمان سیاسی و اجتماعی با هدف و فعالیت جبهه‌ ملی ایران وفق می‌دهد یا نه؟»، تصریح كرد كه «تأسیس نهضت آزادی ایران منطبق با هدف و مرام و اساسنامه جبهه‌ ملی ایران و درجهت تأیید و پشتیبانی و تقویت آن است.» مقاله، انگیزه‌‌ بانیان را از تأسیس نهضت آزادی چنین بیان می‌كند: «1ـ لزوم تشكّل و تحزّب افراد؛ 2ـ قبول و اجرای پیشنهاد بعضی از رهبران محترم جبهه‌ ملی ایران مشعر به تشكیل حزب یا جمعیتی مركب از كسانی كه به همفكری و همكاری شناخته شده بودند؛ 3ـ لزوم اشتراك مساعی و قبول مسئولیت بیشتر به نام یك جمعیت متشكّل در مبارزات جبهه‌ ملی ایران و ایجاد انضباط لازم در داخل جمعیت.» درواقع تمام این اهداف چیزی جز خواسته‌‌ مصدق و تقویت جبهه‌ ملی نبود. تنها در هدف پایانی، نقش مذهب به صورت بسیار كم‌رنگ دیده می‌شود: «4ـ لزوم تأسیس احزابی به اتكا، توجه و اعتماد عمومی برای مقابله با تحركات و اقدامات مضره‌‌ سیاسی علیه معتقدات ملی و اجتماعی و مذهبی مردم.»

مرامنامه‌‌ نهضت آزادی نشان می‌دهد كه به اسلام به‌عنوان یک مكتب راهنما نگریسته نشده است و بیش از اندازه روی مفاهیم حقوقی ـ سیاسی تأكید شده است. بنا به اصل اول مرامنامه، «احیای حقوق اساسی ملت ایران با استقرار حكومت قانون به‌منظور تعیین حدود اختیارات و مسئولیت‌های قوای مختلف مملكت و برای تأمین حكومت مردم بر مردم» و «تفویض قدرت ملی و قانونی حكومت به افرادی كه صلاحیت رهبری سیاسی مملكت را در دنیای مترقی امروز و در ردیف كشور‌های بیدار جهان داشته باشند» از اهداف حزب است.

در یازده اصل دیگر نیز تعیینِ جهت‌دهیِ مذهبی دیده نمی‌شود و فقط در اصل دوم، «ترویج اصول اخلاقی و اجتماعی و سیاسی براساس مبادی دین مبین اسلام» ذكر شده كه البته مقید و مشروط به اینکه «با توجه به مقتضیات سیاسی و فرهنگی عصر حاضر» باشد و نشان می‌دهد آنها تنها قرائت خاصی از اسلام را قبول داشته‌اند.

لذا می‌توان گفت که نهضت آزادی، نه انشعابی از جبهه ملی بلکه روندی اصلاح‌گر و رو به مذهب برای جبهه ملی محسوب می‌شود. پیش از تشکیل نهضت نیز این اعضا، به‌نوعی جناح مذهبی جبهه‌ ملی محسوب می‌شدند.

بازرگان در زمینه‌ روند و اهداف شكل‌گیری نهضت آزادی می‌گوید: «از درون جبهه‌ ملی، نهضت آزادی به‌وجود آمد كه هم وارث نهضت مقاومت ملی بود و هم فرازنده و بلندكننده‌ شعار شاه سلطنت كند و نه حكومت.» لذا به‌رغم انتقاداتشان به شاه، تلاش بر این بود تا از حدود قانون اساسی خارج نشود. نهضت اعلام کرد که «مسلمانیم؛ زیرا نمی‌خواهیم اصول عقایدمان را از سیاست خود جدا کنیم، ایرانی هستیم؛ زیرا به میراث ملی خود احترام می‌گذاریم، مشروطه‌خواه هستیم؛ زیرا آزادی اندیشه و بیان و اجتماعات را خواستاریم، مصدقی هستیم؛ زیرا استقلال ملی می‌خواهیم.»

هرچند نهضت‌ آزادی‌ طیفی‌ از نیروهای‌ مذهبی‌ ملی‌ را دور هم جمع‌ کرده‌ بود و شرایط‌ مبارزه‌، زمینه‌‌ طرح‌ موضوعات‌ عقیدتی‌ را به‌‌صورت‌ دقیق‌ و شفاف‌ ایجاب‌ نمی‌کرد اما به‌تدریج‌ این‌ مواضع‌ شفاف‌تر شد؛ به‌طوری‌که‌ وجود طیف‌های‌ فکری‌ مختلف در نهضت‌ آزادی‌، بعد از انقلاب،‌ باعث‌ انشعاب در نهضت‌ گردید.


نوع مطلب : بهتربشناسیم(سیاسی)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 1 شهریور 1398
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات