۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن

یاران من در گهواره اند !

امام ره

علمای نامی شیعه با مشکلات و سختی های بسیار بزرگی همیشه دست به گریبان بوده اند اما آنان چون به آینده امیدوار بودند هرگز تسلیم آن مشکلات و سختی ها نشدند و از سد آنها عبور نمودند و خود را به قله بهروزی و موفقیت رساندند.

 

اگر امید به آینده را از انسان بگیرند او تفاوت چندانی با یک مرده نخواهد داشت زندگی انسان به ویژه  زندگی طلبگی همیشه با مشکلات و سختی ها و گرفتاری های گوناگونی  همراه و عجین است .

 

 مشکلات و سختی هایی که در کمتر زندگی ای وجود دارد و گاهی این مشکلات و سختی ها چنان بزرگ و غیر قابل تحمل می شوند که زندگی را به کام طلبه تلخ می سازد و دنیا را برای او و خانواده اش تیره و تار می سازد .

 

اگر نگاهی هر چند گذرا به زندگی پر فراز و نشیب علمای وارسته و خداجوی شیعه بیندازیم خواهیم دید که بسیاری از آنان با سختی ها و مشکلات فراوان و طاقت فرسایی چون فقر شیدید ، تنهایی و بی کسی ، ظلم حاکمان و جباران روزگار و...دست به گریبان بوده اند اما چون نور امید به آینده ای بهتر و روشن همیشه در دل آنان فروزان و پر نور بود ،

 

 آنان هرگز تسلیم سختی ها و مشکلات نشدند و با توکل به خدا و امید به آینده درخشان به جای زانوی غم در بغل کردن و غصه خوردن و دچار اضطراب و تشویش خاطر شدن با تمام وجود و توان به کار و تلاش شبانه روزی خویش ادامه دادند و هر طور که بود به آرزو ها و خواسته های الهی و انسانی خود جامه عمل پوشاندند و موفقیت و بهروزی و کامیابی را برای خود رقم زدند.

 

در جای جای قرآن کریم خداوند منان اوصاف بهشت برین را به شکلی زیبا و جذاب برای مومنان بیان می کند همان گونه که جهنم و اوصاف و ویژگی های آن را برای کفار و منافقان بیان می کند .

 

مثل الجنة التی وعد المتقون فیها أنهار من ماء غیر ءاسن و انهار من لبن لم یتغیر طعمه و انهار من خمر لذة للشاربین و انهار من عسل مصفی و لهم فیها من کل الثمرات و مغفرة من ربهم کمن هو خالد فی النار و سقوا ماء حمیما فقطع امعاءهم.

 

توصیف بهشتی که به پرهیزکاران وعده داده شده چنین است : در آن نهرهایی از آب صاف و خالص که بد بو نشده ، و نهر هایی از شیر که طعم آن دگرگون نگشته ، و نهر هایی از شراب (طهور ) که مایه لذت نوشندگان است ، و نهر هایی از عسل مصفا ست ، و برای آن ها در آن از همه انواع میوه ها وجود دارد ، و (از همه بالا تر ) آمرزشی است از سوی پروردگارشان ! آیا این ها همانند کسانی هستند که همیشه در آتش دوزخ اند و از آب جوشان نوشانده می شوند که اندرونشان را از هم متلاشی می کند؟!(1)

 

این که خداوند وصف بهشت را به این زیبایی و با بیان جزییات آن برای اهل ایمان بیان می کند ، سوای آنکه می خواهد پاداش بزرگ ایمان راستین آنان را برایشان بیان کند ، می خواهد که مومنان هرگز دچار یاس و نا امیدی و غم و اندوه نشوند و دست از ایمان و تلاش مخلصانه در راه خدا بر ندارند و با امید به آینده ای درخشان و زیبا و جذاب با تمام وجود به جنگ با سختی ها و مشکلات بروند و تسلیم شرایط سخت و مشکلات طاقت فرسا نشوند.

 

در صدر اسلام مسلمانان آن چنان آماج مشکلات سهمگین قرار گرفتند که قابل وصف نیست آنان سه سال در شعب ابی طالب چنان در تنگنا و محاصره مالی و اقتصادی بودند که اگر ایمان و امید به آینده در آنان کم بود بدوند تردید اکنون باید نام اسلام را در صفحات تاریخ جستجو می کردیم امام مسلمانان با امید به آینده درخشان اسلام همه این مشکلات و سختی های طاقت فرسا و کمرشکن را تحمل کردند و بر کفار غلبه نمودند و نام اسلام را بلند آوازه ساختند!

 

در جنگ خندق آن زمانی که تمام احزاب و گروه های کفر و نفاق دست در دست هم دادند و با هم هم قسم شدند تا اسلام را در هم شکنند و ریشه آن را از بیخ و بن برکنند پیامبر اسلام آن بزرگ مرد همیشگی تاریخ بشریت در هنگامی که با مسلمانان مشغول حفر خندق به دور مدینه بودند در آن شرایط حساس و سخت تاریخی نور امید به آینده را در دل مسلمانان روشن ساختند و اجازه نداندند که مسلمانان امید خود را از کف دهند و با وعده این که آنان در آینده نزدیک پادشاهان ساسانی را از تخت به زیر خواهند کشید ، شور و نشاط را در کالبد مسلمانان جاری ساختند و آنان را به مبارزه و دفاع از اسلام تشویق و ترغیب نمودند.

 

طلبه اگر دوست دارد به جایگاه های بالای علمی و عرفانی دست یابد ، باید امید به آینده را در خود تقویت نماید .

 

کم نبودند کسانی که با شور و اشتیاق فراوان وارد حوزه شدند اما از آن جا که سست اراده بودند و امید به آینده بهتر و روشن در وجود آنان نبود نتوانستند مشکلات و سختی های عالم طلبگی را تحمل نمایند و لذا به ناچار از حوزه بیرون رفتند و خود را برای همیشه هم نشین غم و اندوه ساختند .

 

امام علی علیه السلام آن رادمرد تاریخ که هیچ گاه دچار یأس و نا امیدی نشد و دست از تلاش در راه خدا بر نداشت می فرماید : الرجاء مع الجائی ، و الیاس مع الماضی . به آینده امیدوار و از گذشته نا امید باشید . (2)

 

امید به آینده شور و نشاط را در انسان صد چندان می سازد و قدرت و انرژی بی کران انسان را از قوه به فعل در می آورد و تحمل مشکلات و سختی ها را برای انسان آسان می سازد و انسان را به خواسته ها و آرزو هایش می رساند .

 

امام علی علیه السلام در این باره می فرمایند :

عند تناهی الشدة تکون الفرجة ، و عند تضایق حلق البلاء یکون الرخاء . چون سختی ها به نهایت رسد ، گشایش پدید آید ، و آن هنگام که حلقه های بلا تنگ گردد آسایش فرا رسد . (3)

 

طلبه یا باید امید به آینده داشته باشد و با نور درخشان آن ،امید را در دل خود زنده نگه دارد و به کار و تلاش بی وقفه و شبانه روزی ادامه دهد و از سد مشکلات و سختی های راه موفقیت عبور نماید و خود را به سرزمین رویاهایش برساند و یا باید هم نشین غم و اندوه شود و زندگی را برای خود تیره و تار سازد و کام خود را تلخ سازد و برای همیشه با آرزو های شیرینش و موفقیت برای همیشه وداع نماید .

 

امام علی علیه السلام در نامه ی خود به امام حسن علیه السلام نتیجه نا امیدی را این گونه بیان می کند : فی القنوط التفریط . نتیجه نا امیدی کوتاهی در کار است . (4)

 

عالم و عارف و جهادگر بزرگ و نامی و رادمرد کبیر  امام خمینی زمانی که در سال 42 قیام الهی مردم ایران به رهبری این ابرمرد به خاک و خون کشیده شد و امام حاضر نشدند دست از حق خواهی خود بردارند کسی به امام گفت که شما دیگر یاری ندارید . یارانتان را یا کشته اند و یا به زنجیر کشیده اند .

 

 شما با یاری چه کسانی می خواهید به قیام خود ادامه دهید ؟

امام در جواب فرمودند : یاران من در گهواره اند . این امید به آینده در سال 57 به ثمر نشست . طلبه هم اگر چون امام خمینی امید به آینده را در خود تقویت کند هم چون آن بزرگ مرد به خواسته های الهی خویش خواهد رسید و بر مشکلات و سختی های بزرگ غلبه خواهد نمود . 


پی نوشت :

1-قرآن کریم /سوره محمد /آیه 15

2-نهج البلاغه /خطبه 114/ص222

3-نهج البلاغه /حکمت 351/ص712

4-تحف العقول/ص136

 

منابع:

1-قرآن کریم

2-نهج البلاغه /ترجمه محمد دشتی/ نشر الهادی /سال 79

3- تحف العقول / ترجمه صادق حسن زاده/ال علی / 1385        

تهیه و تولید : مهدی صدری ، گروه حوزه علمیه تبیان

نوع مطلب : دانستنیهای مفید، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 30 مرداد 1398
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic