۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن
اعتکاف یکی از مراسمات مذهبی است. زمان خاصی برای اعتکاف وجود دارد، معتکفین در این زمان اعمال اعتکاف را انجام می دهند و شرایط اعتکاف را رعایت می کنند. اگر علاقه مند به دانستن فلسفه

اعتکاف هستید، خواندن مطلب حاضر را از دست ندهید.
اعتکاف یکی از مراسمات مذهبی است. زمان خاصی برای اعتکاف وجود دارد، معتکفین در این زمان اعمال اعتکاف را انجام می دهند و شرایط اعتکاف را رعایت می کنند. اگر علاقه مند به دانستن فلسفه اعتکاف هستید، خواندن مطلب حاضر را از دست ندهید.
اعتکاف توقف و ماندن در مسجد به قصد عبادت است. زمان اعتکاف بنا به عقیده مشهور ایام البیض یعنی روز سیزدهم، چهاردهم و پانزدهم ماه رجب است. برخی ده روز آخر ماه رمضان را نیز ایام اعتکاف می‌دانند. معتکفان در این ایام در مسجد معتکف می‌شوند و اعمال اعتکاف را بجا می‌آورند. آنچه در این میان از اهمیت خاصی برخوردار است، این است که چرا باید اعتکاف را بجا آورد و چه فلسفه‌ای پشت این مراسم دینی و سه روز ماندن در مسجد وجود دارد؟ با ستاره همراه باشید تا فلسفه اعتکاف را به طور دقیق بدانید.
فلسفه اعتکاف چیست و چرا باید معتکف شویم؟

فلسفه اعتکاف: جمع‌آوری پراکندگی‌های قلب

از آنجا که مصلحت قلب و روح انسان، و استقامت او در طی مسیر سیر و سلوک الی الله متوقف بر این است که رو به سوی خدا کند، و جمع‌آوری پراکندگی‌های توجهات قلبی تنها در سایه روی آوردن به پروردگار امکان‌پذیر است، و زیاده‌روی در خوردن و آشامیدن و آمیختن با مردم، و سخن گفتن و خوابیدن از چیزهایی است که باعث پراکندگی توجهات قلبی می‌گردد، و انسان را به هر وادی می‌کشاند، و از سیر الی الله باز می‌دارد، یا حرکتش را در این مسیر کُند می‌کند، یا او را متوقف می‌سازد، لهذا رحمت پروردگار متعال اقتضا کرده که با تشریع روزه مانع زیاده‌روی آنها در خوردن و آشامیدن شود، و قلب و روح آنان را از شهوات مانع سیر الی الله خالی کند، و البته روزه را به مقداری واجب کرده که به مصلحت انسان است، و منافع او را در دنیا و آخرت تأمین می‌کند، و مانع مصالح حال و آینده او نمی‌شود، و ضرری به وی نمی‌رساند. و برای پیشگیری از زیاده‌روی در اختلاط با مردم اعتکاف را تشریع نمود، اعتکافی که روح و هدف آن توقف و توجه قلب بسوی خداوند متعال، و نجات آن از پراکندگی‌ها و خلوت با خدا و انقطاع از مردم و اشتغال به پروردگار متعال است، تا اینکه هم و غم قلب و روح معتکف ذکر و یاد و حب و توجه به خداوند باشد، و توجه به خالق جایگزین انس با مخلوق شود، و سراسر ذهن و فکر او را توجه به جلب رضایت پروردگار فراگیرد، تا درنتیجه برای وحشت قبر، که هیچ انیس و یاوری جز خداوند متعال نخواهد داشت، آماده شود، و جز به دیدار خداوند خوشحال نشود، که فلسفه اصلی و مهم اعتکاف همین مطلب است. و برای جلوگیری از زیاده‌روی در گفتار، به مؤمنین دستور داده شد که زبان را از هر سخنی که برای آخرت آنها سودی ندارد نگه دارند. و به منظور پیشگیری از افراط در خواب، تهجد نیمه شب و نماز شب، و راز و نیاز شبانه را وضع کرد. بی‌شک اگر کسی در این چهار مورد خود را کنترل کند و از افراط و تفریط بپرهیزد، راه سیر و سلوک را به خوبی طی خواهد کرد، که ارباب ریاضات شرعیه و رهپویان سیر الی الله بر این ارکان چهارگانه مواظبت می‌کنند.

منبع: تفسیر القاسمی، ج ۳، ص ۴۶۲.

فلسفه اعتکاف چیست و چرا باید معتکف شویم؟


فلسفه اعتکاف: دل بریدن از غیر خدا

همه عبادات در یک هدف کلی مشترک‌اند، اما برای هر یک از آنها اهداف جداگانه‌ای نیز باید وجود داشته باشد. در غیر این صورت، دلیلی نداشت تا به صورت‌های گوناگونی درآیند. حال سؤال اینجاست که هدف از تشریع اعتکاف چیست؟ و اعتکاف چه هدفی را دنبال می‌کند؟ اعتکاف عملی است مرکب از چند عبادت. پس در یک نگاه اهداف عبادت، در اعتکاف هم منظور گردیده است. پس در اعتکاف نیز همان اهداف نماز، روزه، نماز شب، حضور در مسجد، دعا، توبه و استغفار مورد توجه قرار گرفته است. از مجموعه این عبادات می‌توان هدفی دیگر نیز در نظر گرفت که آن تمرین انقطاع از غیر خداوند است. معتکف در طول مدت اعتکاف از همه تعلقات دنیایی می‌برد و تمام وقت به عبادت می‌پردازد. او در این مدت از مسجد که خانه خداست، به خانه خود و دیگران نمی‌رود. کلامی غیر از قرآن و دعا و نماز به زبان جاری نمی‌کند. معتکف اراده خود را در مسیر اراده خدا قرار می‌دهد و در طول روز به خاطر او، دست از خوردن و آشامیدن می‌کشد و به روزه‌داری قیام می‌کند. پس هدف از اعتکاف، همان است که در مناجات شعبانیه از خداوند می‌خواهیم: الهی هب لی کمال الانقطاع الیک؛ خدایا! به من نهایت بریدگی وابستگی از غیر خودت را هدیه نما.

منبع: مجله سروش وحی، مرداد و شهریور ۱۳۸۴، شماره ۱۸.

فلسفه اعتکاف چیست و چرا باید معتکف شویم؟
 

فلسفه اعتکاف: پاسخ به نیازهای روحی و درونی انسان

اسلام با پیش‌بینی عبادتی به نام «اعتکاف‏» که در واقع نوعی خلوت و درون‌گرایی است، برای ساختن انسان‏‌ها و جلوگیری از آفت ‏خدافراموشی و خودفراموشی، چاره‌اندیشی نموده است. این‏ها همه نشان می‏‌دهد با آن که روح تعالیم ادیان، دعوت به جمع و اجتماع است، انسان به برنامه‌هایی که او را با درون خود پیوند دهد نیز محتاج است. راز این امر روشن است؛ معمولاً حضور پیوسته و دائمی در عرصه اجتماع و کار و تلاش عملی، رفته رفته روحیه عمل‌گرایی را در انسان تقویت می‏‌کند. پیدایش این روحیه چه بسا انسان را از درون تهی می‌‏کند تا آنجا که به چیزی جز عمل بیشتر نیندیشد. شخص عمل‌گرا و عمل‌زده حتی گاه فرصت نمی‌‏یابد نتایج کارها و تلاش‌‏های خود را هم به درستی ارزیابی کند. لذا اعتکاف زمینه مناسبی است تا انسان به کاوش درباره انگیزه‌‏ها و روحیات خویش بپردازد و برای رفع نقصان و تکامل آن بکوشد. بنابراین اعتکاف با ویژگی‌هایی که اسلام برای آن در نظر گرفته، پاسخی است ‏به این نیاز روحی، و فرصتی است مغتنم برای رو آوردن به خود و خدا...
انسان معتکفی که به آداب اعتکاف پایبند است در هر موردی از نماز خواندن، دعا کردن، اندیشیدن، شب‌زنده‌داری و گریستن، به گنجینه‌هایی از رحمت‏ خاص خدا دست می‏‌یابد که گرانبهاترین سرمایه زندگانی و بهترین زاد و توشه آخرت او خواهد بود...
در عصر ما که زندگی ماشینی و پیچیدگی‌‏های آن، دیدگان انسان را به خود خیره کرده، روابط اجتماعی گسترده شده و خلاصه دامنه سرگرمی انسان به جلوه‌‏ها و مظاهر مادی توسعه یافته است، تأکید بر نقش سازنده اعتکاف، ضرورتی دو چندان می‏‌یابد؛ زیرا اعتکاف انس با معشوق است که زمینه را برای گسستن فرد از سرگرمی‏‌های پوچ فراهم می‌‏آورد؛ انسان را با خداوند پیوند می‌‏دهد و از آفت ‏خدا فراموشی و از خود بیگانگی نگه می‌‏دارد.

منبع: سایت پرسمان متعلق به اداره مشاوره نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها
 

فلسفه اعتکاف چیست و چرا باید معتکف شویم؟


فلسفه اعتکاف؛ کوتاه و مختصر

اعتکاف یک برنامه مهم خودسازی است، که انسان را در مدت چند روز به کلی از مظاهر مادی دنیا جدا می‌سازد، و در یک عالم روحانی و معنوی غرق می‌کند، و او را به نگریستن مجدد به برنامه‌های اخلاقی و خودسازی و توبه از گناه و محاسبه و مراقبه وامی‌دارد، و در مجموع یک تولد ثانوی محسوب می‌شود، و شایسته است مسلمانان از آن بهره گیرند، و این سنت اسلامی را زنده نگه دارند.

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

فلسفه اعتکاف چیست و چرا باید معتکف شویم؟
 

فلسفه اعتکاف در چهار جمله

اعتکاف حکمت‏‌ها و فواید فراوانی دارد که بخشی از آنها عبارت است از:
۱. ایجاد زمینه مناسب برای اندیشه و تفکر
شخص معتکف در مدت زمان اقامت خود در مسجد و بریدن از محیط پرهیاهوی زندگی، فرصتی می‌باید که گذشته‌ خود را مرور و نقاط مثبت و منفی‌اش را ارزیابی کند.
۲. فراهم آمدن زمینه توبه و بازگشت
گاهی مشغله‌های زیاد زندگی و مشکلات آن، ما را از خودمان غافل می‌کند و فرصت ارزیابی و جبران عمل کرد گذشته را از ما می‌گیرد؛ اعتکاف این فرصت را در اختیار می‌گذارد تا به جبران نقایص و ضعف‌های خود بپردازیم و توبه کنیم.
۳. فراهم شدن فرصت نیایش، نماز و تلاوت قرآن
در حقیقت مدت زمان اعتکاف، فرصتی است کوتاه برای محاسبه نفس و خودسازی که انسان را از حاکمیت غریزه‌ها، عادت‌ها و اشتغالات معمول زندگی آزاد می‌سازد و به جبران کاستی‌ها وادار می‌کند.
۴. فراهم شدن دوره‏‌ای کوتاه برای محاسبه نفس و خودسازی
حداقل سه روز طول می‏‌کشد تا انسان به محاسبه نفس بپردازد و اعتکاف انسان را از حاکمیت غریزه‌‏ها، عادت‏‌ها و اشتغالات معمول زندگی آزاد می‏‌سازد.

منبع: پرتال علوم اسلامی ثقلین تحت اشراف آیت الله کاظم صدیقی؛ این مطلب در مجله معارف اسلامی شماره ۷۱ نیز درج شده است.

فلسفه اعتکاف چیست و چرا باید معتکف شویم؟
 

سخن آخر

در دنیای پر غوغای مادی، که جاذبه‌ها به سوی مادیت است، بر قلب و روح انسان زنگار می‌نشیند. زنگاری از غفلت و دوری از خدا که اگر با نیایش و عبادت برطرف نگردد، ممکن است روحانیت و معنویت را از وجود انسان برچیند و اینکه در روایات اسلامی نماز تشبیه به نهر آب پاکیزه‌ای شده که انسان در هر شبانه روز پنج بار خود را در آن شستشو می‌دهد، اشاره به همین نکته است. در میان عبادات «اعتکاف» ویژگی خاصی دارد و از جهاتی شبیه به مراسم حج و احرام است که انسان را به جهانی مملو از روحانیت و معنویت سوق می‌دهد. در محیط یک مسجد جامع سه روز ماندن، روزه گرفتن و به عبادت پرداختن و در خودسازی کوشیدن و به غیر خدا نیندیشیدن، تحول عظیمی در روح انسان پدید می‌آورد که صفا و نورانیت آن بی نظیر است.

در پایان امیدواریم همه مسلمانان چه آنان که می‌توانند در اعتکاف شرکت کنند و چه کسانی که شرایط شرکت در اعتکاف را ندارند، توفیق عبادت خالصانه و انس با خداوند را پیدا کنند. چنانچه در زمینه اعتکاف پرسش و ابهامی دارید، از طریق ارسال نظر با کارشناس مذهبی ستاره در میان گذاشته تا نسبت به رفع آن اقدام شود.

گروه مذهبی ستارهنوع مطلب : ادعیه، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 29 اسفند 1397
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات