۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن
تلاش های ایالات متحده امریکا در ناکام جلوه دادن انقلاب اسلامی ایران

مقدمه

مقاله ی حاضر در صدد پاسخ به این سؤال است که چرا انقلاب های عظیم و مردمی، به جای رساندن ملت ها به استقلال واقعی، خیلی زود منحرف و یا شکست می خورند، آیا علل را در داخل باید جویا بشویم یا در خارج؟ آیا انقلاب اسلامی نیز با این علل درگیرخواهد بود یا خیر؟

در پاسخ به این سؤال می توانیم بگوییم که عوامل عدم پیروزی و استقلال ایران را باید در بستر داخلی و خارجی جست وجو کرد که این مقاله در صدد پاسخ گویی به قسمت اول سؤال نیست، بلکه فقط در صدد پاسخ گویی به قسمت دوم فرضیه است.


ایران، استقلال سیاسی خود را همواره تحت نظارت قدرت های بزرگ می دید و استراتژی های دو قدرت بزرگ روس، انگلیس و بعدها امریکا - چه در رقابت و چه در همکاری و چه در تنازع - علیه ایران بود; به عبارت دیگر سلطه ی این قدرت های بزرگ نگذاشت که زندگی اجتماعی، سیاسی و اقتصادی کشور رشدونمو طبیعی خود را داشته باشد، لذا هرگز به ایرانی فرصت پیشرفت و ترقی را ندادند.

از جریان انقلاب مشروطه گرفته تا جریان شهید مدرس و بعدها نهضت ملی ایران، همه ی این ها اسناد گام هایی است که قدرت های خارجی علیه ایران برداشته اند. اکنون سؤال این است که قدرت های بزرگ بعد از انقلاب اسلامی، چه عمل کردی از خود درمقابل ایران نشان دادند؟

پس از انقلاب اسلامی و بیرون راندن طاغوت، روشن فکران که علم واگرایی را در دست گرفته بودند تا آن جا که توانستند تیشه به ریشه ی این انقلاب شکوهمند زدند که قضایایی مانند جنگ های داخلی از گنبد و ترکمان صحرا گرفته تا کردستان، آمل، مناطق مرزی و درگیری های قبیله ای و ترور شخصیت های فکری، سیاسی، معلمان اخلاق و ترویج شعارهای جمهوری دمکراتیک و جدایی دین از سیاست و این که حکومت دینی نمی تواند حکومت کارآمدی باشد، خود شاهدی بر این مدعای ماست.

امروزه نیز بعضی از روشن فکران با شعار تغییر قانون اساسی و... در صدد براندازی این تجربه ی دوم می باشند، که رییس جمهوری، جناب آقای خاتمی احساس خطر کرده و داد سخن می دهد که «سخن گفتن در مورد تغییر قانون اساسی که همان تغییر نظام است، خیانت به نظام و ملت ایران است.»

اما از این ها مهم تر و مؤثرتر نقش قدرت های خارجی، فعالیت ها و تلاش های آن ها در گستره ای بسیار وسیع تر در براندازی نظام جمهوری اسلامی می باشد که در راس آن ایالات متحده قرار گرفته است و به دلیل اهمیت آن، مبحث مستقلی را درباره ی نقش و تلاش های این ابرقدرت، در ناموفق جلوه دادن تجربه ی دوم ملت ایران، ارایه خواهیم کرد.

انگلیس از زمان کنفرانس «برتن و ودز» - در حین جنگ جهانی دوم - قدرت و رهبری اقتصادی جهان را به امریکا واگذار نمود و هم چنین در سال 1946 با مسافرت «چرچیل » به امریکا، رهبری سیاسی نیز به امریکا منتقل شد. البته این مسافرت مصادف با روی کار آمدن «ترومن » بود و در همین جا سنگ بنای جنگ سرد و مقابله با گسترش سوسیالیسم گذاشته شد. (1)

امریکا به دلیل این که از رهبری اقتصادی و سیاسی جهان سر بلند بیرون بیاید، دست به اجرای طرح های اقتصادی و سیاسی - هم چون طرح های «ترومن، مارشال، نیکسون و کندی و... .» - زد که هدف اصلی طرح مارشال، (2) کمک های اقتصادی به کشورهای اروپایی، احیای اقتصادی کشورهای اروپایی، جلوگیری از بروز بحران اقتصادی سیاسی در آن کشورها و ترس از قدرت گیری احزاب سوسیالیست و کمونیسم و سرایت آن به کشورها بود.

امریکا بعد از جنگ جهانی که خود را ابرقدرت می دانست و وظیفه ی هدایت و رهبری جهان را بر دوش خود می دید، شرح وظایفی را برای خود تدوین کرد که عبارت بودند از:

1. منطبق ساختن مسؤولیت ها و تعهدات امریکا با مقدورات این کشور به عنوان یک قدرت جهانی;

2. ایجاد یک سیستم عملی برای حفظ صلح در جهان;

3. جلوگیری، طراحی و مدیریت توسعه ی اقتصادی دوران بعد از جنگ، بر یک مبنای جهانی;

4. مشخص نمودن انتظارات و توقعات فزاینده ی مردم جهان سوم و بر آورده ساختن آن ها. (3)

بر اساس وظایفی که ایالات متحده خود را مسؤول اجرای آن ها می پنداشت، «ترومن » در یک جمله سیاست امریکا را تا سی سال بعد این چنین توصیف کرد: «هر زمان و هر کجا یک دولت ضد کمونیست، از طرق مختلفی; چون، یاغیان بومی، دخالت خارجی و فشار دیپلماتیک مورد تهدید قرار گیرد، ایالات متحده با کمک های اقتصادی، سیاسی و مهم تر از همه با کمک نظامی خود، آن را تامین خواهد کرد» . (4)

بر همین اساس بود که «جان اف.کندی » اظهار داشت: ما «مشعل » را به دست نسل جدیدی از امریکاییان سپرده ایم، بگذارید همه ی کشورها; اعم از دوست یا دشمن بدانند که ما هر بهایی را خواهیم پرداخت و هر باری را به دوش خواهیم کشید و از هر دوستی حمایت خواهیم کرد، و با هر دشمنی مقابله خواهیم نمود، تا بقای پیروزی آزادی را تضمین نماییم. (5)

بر مبنای این تفکر بود که رژیم خود کامه، اما ضد کمونیست «ویتنام جنوبی » مورد حمایت ایالات متحده در دوران ریاست جمهوری «کندی » واقع می شود و امریکا پس از پایان جنگ جهانی دوم و در دوران جنگ سرد، آگاهانه در آلمان، ژاپن، کره ی جنوبی و تا حدی تایوان به فعالیت و رشد سرمایه های ملی و اقتصاد ملی و ایجاد شرایط مساعد تجاری آن ها در سطح جهانی، کمک های فراوانی می کند; چون در واقع هیچ پیشرفتی در اروپا بدون در نظر گرفتن نقش آلمان امکان پذیر نبود; بنابراین کمک و یاری امریکا به آلمان غربی این گونه تحلیل می گردد.

- هدف کلی از دکترین «ترومن » در اروپا، احیای اقتصاد اروپای غربی بود که به دلایل اقتصادی و نظامی، ضروری و حیاتی تشخیص داده شده بود. طبق نظر «اچسون » صادرات امریکا در سال، رقمی حدود 16 میلیارد و واردات این کشور رقمی حدود 8 میلیارد را شامل می شد، بیشترین حجم صادرات امریکا به اروپا سرازیر می شد، اگر اروپاییان می خواستند در قبال این کالاها، پولی پرداخت کنند، ناچار بودند دلار بپردازند و برای این منظور باید کالاهایی تولید می کردند که ایالات متحده بتواند آن ها را وارد کند در غیر این صورت بازار صادرات امریکا، خالی از کالا می شد و از نظر نظامی نیز، اروپا محتاج یک اقتصاد سالم بود تا بتواند به تامین سربازانی که باید در مقابل ارتش سرخ مقاومت کنند، بپردازد و کلید مشکل، آلمان بود.

اگر قرار بود چرخ های اقتصاد اروپا به گردش درآیند، معادن زغال سنگ و کارخانه های فولاد آلمان، باید با حداکثر ظرفیت به کار انداخته می شدند، (6) و در راستای همین هدف بود که «مارشال » می گفت: اگر ایالات متحده کمکی به اروپا نمی کرد، منجر به از هم گسیختگی بسیار شدید اقتصادی، اجتماعی و سیاسی می شد که نتایج وخیمی برای اقتصاد امریکا به بار می آورد. (7)

همین سیاست ایالات متحده در آلمان و ژاپن نیز اجرا می شود، چرا که با روی کارآمدن «ترومن » و شروع جنگ سرد، سیاست کلی امریکا در سطح اروپا تغییر کرده بود که این تغییر سیاست; شامل ژاپن هم می شد و با اوج گرفتن حرکت ضد کمونیستی در امریکا و انگلیس، از سال 1946 نقش ژاپن از یک کشور اشغال شده، تبدیل به یک متحد استراتژیک علیه شوروی و گسترش سوسیالیسم شد و ایالات متحده تمام تلاش خود را برای به وجود آوردن متحدی قوی از ژاپن ویران شده، به کار انداخت. مثلا سفارشات عظیم امریکا برای کامیون و سایر وسایل نقلیه برای استفاده در جنگ «کره » بود که شرکت «تویوتا» را در سال 1951 از ورشکستگی نجات داد و ترس امریکا از مصالحه بین چین و ژاپن، آن کشور را به این نتیجه رساند که ژاپن باید دسترسی به منابع مواد خام و بازار فروشی برای فرآورده های صنعتی خود داشته باشد و بر این اساس امریکا دروازه های بازار خود را بر روی اجناس ژاپنی باز ذاشت بدون این که خواهان عمل به مثل از طرف ژاپن شود. (8)

این مقدمه را بدین جهت ذکر کردیم که امریکا می خواست کشورهایی; هم چون آلمان غربی، ژاپن و کره ی جنوبی توانمند بشوند و الگویی در مقابل کشورهای مارکسیستی و جذب کشورهای دیگر به سوی بلوک غرب باشند.

اما سیاست ایالات متحده ی امریکا در خاورمیانه درست در جهت عکس این قضایا بود که خاورمیانه - به ویژه ایران - را تا قبل از انقلاب اسلامی به خاطر نفت و موقعیت ژئوپلتیکی و بازار خریدش و... می خواست، فلذا تا آن جا که توانست تجهیزات نظامی به ایران فروخت - مبلغی حدود بیست و دو میلیارد دلار و در عوض کشاورزی ایران را نابود کرد و ایران را در واردات به مقام اول رساند، ولی امریکا شاه را دوست خود و کشور ایران را کشوری با ثبات برای اجرای استراتژی خود به حساب می آورد و تا آن جا که توانستند از شاه ایران حمایت کردند، به ویژه از کودتای 28 مرداد سال 1332، امریکا حمایت خلل ناپذیر خود را از پادشاهی فاسد و دیکتاتور ایران ادامه داد.

علی رغم دشمنی و مخالفت های فزاینده ی مردمی علیه اصلاحات امریکایی باز هم امریکا به حمایت از شاه علیه ملت ایران گام برمی داشت; فلذا می توان گفت که انقلاب ایران، واکنشی در قبال میزان دخالت های ایالات متحده در امور کشور ایران بود.

قدرت های خارجی; اعم از انگلیس، روسیه و ایالات متحده، هیچ کدام برای استقلال ایران تلاش نکردند و استقلال ایران فقط در صورتی برای آن ها ارزش داشت که در خدمت حفظ و نگهداری منافع آن ها باشد، از این رو هر یک از سه قدرت بزرگ; یعنی شوروی سابق، بریتانیا و امریکا در جنگ جهانی دوم، تحت عنوان مساعی جنگی، منافع ملی خویش را دنبال کرده و ایران را به یکی از نخستین صحنه های غیر اروپایی، کارزار جنگ سرد تبدیل کردند. (9)

به دلیل دخالت قدرت های بزرگ در ایران بود که «دکتر سریع القلم » می گوید: «ترکیه » و «ژاپن » مشکل دخالت خارجی را نداشتند و نسبتا با آرامش به تغییر و تحول داخلی با نظام باورهای جدید پرداختند، در حالی که در تاخیر تحول کیفی در فرهنگ سیاسی و نظامی سیاسی ایران، عامل خارجی نیز از اهمیت به سزایی برخوردار می باشد. (10)

مثلا در دوران ریاست جمهوری «آیزن هاور» بود که دولت امریکا با گرفتن سهمی از منابع نفتی ایران، سیاست خارجی خود را یک سره با سیاست استعماری انگلیس هماهنگ و هم سو نمود و به مقابله ی رسمی و علنی و توطئه چینی علیه (11) نهضت ضد استعماری ملی شدن صنعت نفت پرداخت که منجر به سقوط نهضت ملی، بازگردانیدن و تثبیت حکومت و سلطه ی استبداد سلطنتی گردید. (12)

در نهضت ملی نفت، نهضتی که مردم ایران خواهان حقوق مسلم خویش بودند، ایالات متحده ی امریکا حضور پیدا کرد و نقش منافقانه ای را بازی نمود و در زورآزمایی میان مصدق و بریتانیا، ایالات متحده برنده شد و این قدرت خارجی که حاصل عصر جدید بود، تنها در صدد تجاوز به منافع مادی و طبیعی کشورمان برنیامده بود، بلکه درصدد خشکاندن ریشه های هویت قومی، ملی و دینی جوامع برآمده بود، به خصوص در کشورهای اسلامی با مواجهه با مکتب بسیار نیرومند اسلام در صدد نابودی پایه های دین برآمد و در این راه از دو طریق وارد شد: یکی از طریق تحمیل حکومت های وابسته و دست نشانده و دیگری توسط نیروهای فکری غرب زده (13) .

ولی نه تنها نتوانستند اسلام را از بین ببرند، بلکه در ایران، تحولی به وجود آمد که تحلیل گران غربی را گیج کرد; چرا که انقلاب اسلامی - از زمان وقوع آن تاکنون - پدیده ای غامض و پیچیده برای سیاست مداران و پژوهش گران امریکایی و اروپایی بوده است، اما با این پیچیدگی یک چیز از اول برای امریکا مشخص بود و آن این که این انقلاب باید از بین برود. بنابراین خط مشی امریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران از ابتدا خط مشی مداخله گرانه (14) برگزیده شد.

جمهوری اسلامی ایران، یکی از موانع اصلی اجرای خطمشی های مداخله جویانه ی امریکا در خاورمیانه و خیلج فارس بوده است که از ابتدای شکل گیری خود همواره و در شرایط مختلف در مقابل چنین خط مشی های امریکا ایستاده و در این راه فشارها، سختی ها و ضربات متعددی را متحمل شده است. که از جمله ی این موارد می توان به جنگ تحمیلی و هشت سال مبارزه ی نابرابر میان تمامی نیروهای کفر و انقلاب نوپای اسلامی ایران، تروریسم خواندن ایران در جوامع بین المللی و...اشاره نمود. به طوری که «باری روبین » عضو ارشد مؤسسه سیاست خاورمیانه، معتقد است: در دهه ی 1990 چند تهدید اصلی در خاورمیانه وجود دارد که به طور جدی منافع امریکا را به خطر انداخته است از آن جمله: وجود کشورهای بلند پرواز و تندرو که دارای انگیزه ی تجاوزگرانه هستند و به همین خاطر دور از ذهن نیست که این کشورها در آینده ی منطقه، نقش مهاجم را بازی کنند و احیانا دست به سلطه طلبی زده، جلوی روند سازش و تفاهم اعراب و اسراییل را بگیرند و بر ضد منافع امریکا به مخالفت جدی و عملی قیام نمایند و با گسترش حرکت های مردمی و آزادی بخش، دوستان متحد امریکا را سرنگون سازند. (15)

به عقیده ی ایشان، مهم ترین کشوری که این تهدیدات را علیه منافع امریکا می تواند ایجاد کند، جمهوری اسلامی ایران می باشد; بنابراین با تروریسم بین المللی خواندن او می توان این سد بزرگ را از جلوی راه ایالات متحده برداشت.

به هر حال شکست، یا به سازش کشاندن انقلاب اسلامی، خطمشی تعیین شده از طرف ایالات متحده می باشد; چون مبارزه طلبی انقلاب اسلامی و گسترده شدن آرمان های آن در سراسر جهان در نزد توده های مسلمان، بزرگ ترین تهدید نسبت به سلطه طلبی امریکا محسوب می شود، در حالی که امریکا پس از جنگ سرد ظاهرا خود را برای سلطه بر جهان، بدون رقیب می دید، ولی جمهوری اسلامی رقیب او محسوب شد; بنابراین انقلاب نوپای اسلامی از همان ابتدا در جنگی چند جانبه قرار گرفت که عبارت بودند از:

1. نبرد سیاسی و نظامی ایالات متحده امریکا علیه ایران;

2. نبرد نظامی در برابر تجاوز عراق;

3. نبرد پلیسی علیه مخالفانی که مبارزه ی مسلحانه علیه جمهوری اسلامی را شروع کرده و در مسایل داخلی ایران دخالت می کردند.

این دوره ی 25 ساله ی تحقیر ایران، نفرتی بسیار عمیق از امریکا در دل ملت ایران ایجاد کرد که حاصلش اشغال سفارت امریکا شد، ولی امریکا دست از توطئه چینی و دخالت برنداشت و هر روز قلدری خود را بیشتر کرد و می خواست قوانین داخلی خود را به زور در سراسر جهان اعمال نماید و قوانین خود را در کشورهای دیگر نیز آزمایش نماید.

جریان حمله به طبس یکی از جنایت های ایالات متحده، علیه استقلال کشور ایران می باشد، امریکا از هر طریقی در صدد از بین بردن انقلاب اسلامی بود، چه با طرح جریان کودتای نوژه ی همدان و انهدام یک فروند هواپیمای مسافربری ایرباس که به کشته شدن 290 نفر انسان بی گناه انجامید، و چه از طریق حمایت کردن گروه های ضد انقلاب در داخل و یا با تروریسم خواندن ایران و یا تحریم اقتصادی نمودن جمهوری اسلامی ایران.

درباره ی تروریسم خواندن ایران آقای «پیروز مجتهد زاده » بر این باور است که بهانه ی ضدیت ایالات متحده با ایران و ادعای حمایت ایران از تروریسم که البته از سوی اسراییل به واشنگتن القاء شده، این است که حمایت جمهوری اسلامی ایران از مبارزات شیعیان جنوب لبنان، به مرور زمان، سبب پیدایش گونه ای از «جنون ضد شیعه » در اسراییل و ایالات متحده شده است، چنان که آن ها را به اندیشه ی ایجاد اختلاف مذهبی در جهان اسلام بر ضد تشیع و بهره گرفتن از جغرافیای سیاسی دینی ایران و همسایگانش انداخته است. (16)

این ضدیت و استراتژی نابودی جمهوری اسلامی ایران از طرف ایالات متحده که از همان ابتدای تولد انقلاب اسلامی از جانب هر دو حزب سیاسی حاکم بر امریکا شروع شد و روز به روز شدت یافت، تا جایی که پس ازگذشت 16 سال از انقلاب اسلامی با روی کار آمدن اکثریت جمهوری خواه، در کنگره ی امریکا در سال 1995 اعلام شد که یکی از اهدافشان ساقط کردن حکومت اسلامی ایران به هر طریق ممکن می باشد که در راستای این مساله، جلوگیری از بازسازی نیروگاه هسته ای بوشهر یکی از همان آماج سیاست امریکا و اسراییل علیه ایران بود. (17)

همان گونه که گفته شد، در زمینه ی نواندیشی و نوسازی سیاسی، ایران در طول تاریخ بارها نقش پیشگام را ایفا کرده است. مشروطه خواهی ایرانی، راه را برای دیگران گشود، ولی با توطئه ی قدرت های خارجی، خود به جایی نرسید! نهضت ملی کردن نفت ایران پیشگام ناصر در ملی کردن بود، اما باز هم به خاطر دسیسه های انگلیس و امریکا به شکست منجر شد! و انقلاب اسلامی گسترش اسلام سیاسی را اعلام کرد که غرب را به لرزه درآورد .

دشمنان ایران همان گونه که اجازه ندادند آن نواندیشی ها به ثمر بنشیند و نوسازی شکل گرفته، به موفقیت نایل آید، در ایجاد بحران و موانع برای رشد سیاسی ایرانیان نیز سهیم بوده و باعث شدند که ایران در اغلب موارد بهای سنگینی بپردازد. در تجربه ی انقلاب اسلامی هم بی کار ننشسته و هر روز توطئه ای جدید برای براندازی جمهوری اسلامی، انجام می دهند; بنابراین بر ملت مسلمان ایران است که از این قضایا، تجربه ای گرانب ها کسب کنند; یعنی دست از واگرایی در حوزه ی داخلی برداشته و با هوشیاری، از مداخله ی قدرت های خارجی جلوگیری کنند، تا در دام قدرت های بزرگ و حکومت های دیکتاتوری گرفتار نیایند.

پی نوشت ها:

1) مرتضی محیط، روند تاریخی بحران در اقتصاد امریکا وجهان، اطلاعات سیاسی - اقتصادی، ش 58- 57، سال ششم، شماره ی نهم، خرداد و تیر 1371.

2) در ماه ژوئن 1946 در دانشگاه هاروارد طرح کلی یک برنامه بهبود بخشی به اوضاع اروپا که بعدها به طرح مارشال معروف گشت ارائه شد.در این طرح دولت امریکا بر این عقیده بود که با توجه به بحران اقتصادی اروپا و وجود خطر گسترش کمونیسم، کمک امریکا در بهبود بخشیدن وضع اروپا به نفع کشور امریکا است. نگاه کنید به: جان لاول «چالش های سیاست خارجی امریکا» ترجمه ی نورائی بیدخت، نشر سفیر، تهران، چاپ اول 1371، ص 134.

3) جان لاول، چالش های سیاست خارجی امریکا، ترجمه ی حسن نورائی بیدخت، چاپ اول، تهران، نشر سفیر، 1371، ص 115.

4) استفن آمبروز، روند سلطه گری، ترجمه ی احمد تابنده، چاپ اول، آشنا، 1363، ص 138.

5) جان لاول، چالش های سیاست خارجی امریکا، پیشین، ص 158.

6) استفن آمبروز، روند سلطه گری، پیشین، ص 141.

7) پیشین، ص 143.

8) مرتضی محیط، روند تاریخی بحران در اقتصاد امریکا و جهان، اطلاعات سیاسی - اقتصادی، شماره ی 58- 57، سال ششم، شماره ی نهم، خرداد و تیر 1371.

9) لوییس فاوست، ایران و جنگ سرد، ترجمه ی کاوه بیات، دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی، چاپ اول، تهران: 1374، ص 6.

10) محمود سریع القلم، مبانی عشیره ای، اطلاعات سیاسی - اقتصادی، شماره ی 138- 137، بهمن و اسفند 1377.

11) درباره ی اختلاف انداختن امریکا و توطئه چینی میان گروه های داخلی می توان به عملیات سیا تحت عنوان «بدامن » اشاره کرد که هدف آن رویارو ساختن آیة الله کاشانی و مصدق بود، نگاه کنید به: ژان پیر دیگار «ایران در قرن بیستم » پیشین، ص 144.

12) این کودتا در طرح انگلیسی - امریکایی عملیات آژاکس کاملا تشریح شده است. رجوع کنید به: ژان پیردیگار، ایران در قرن بیستم، پیشین، ص 146.

13) سید محمد خاتمی، روزنامه ی همشهری، 3/2/79.

14) آن چه که از آن به عنوان خط مشی مداخله گرانه نام برده می شود (internationalist) یا جهان گرا است که طرفداران آن معتقدند: امریکا در زمینه ی خط مشی های سیاسی و اقتصادی خود باید در تمامی مسایل جهان و تمامی مناطق جهان مداخله جو و تعیین کننده باشد تا بدین ترتیب بتواند بر مسایل و مشکلات اقتصادی و سیاسی داخلی و خارجی خود فائق آید. این خط مشی به طور عمده در دوران ریگان و بوش دنبال می شد. نگاه کنید به: «دولت جدید واشنگتن » گروه تحقیق خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، 20 اردیبهشت، 1372.

15) بولتن خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، تهدیدات علیه منافع امریکا، سال 1372، ص 11.

16) پیروز مجتهد زاده، ایده های ژئوپلتیک، ص 129.

17) ژان پیردیگار، ایران در قرن بیستم، پیشین، ص 281.

نوع مطلب : بهتربشناسیم(سیاسی)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 12 دی 1397
سه شنبه 18 دی 1397 ساعت 00 و 12 دقیقه و 30 ثانیه
Fantastic goods from you, man. I have understand your stuff
previous to and you're just too fantastic. I really like what
you've acquired here, certainly like what you're saying and the way in which you say it.
You make it enjoyable and you still care for to keep it smart.
I can't wait to read much more from you. This is actually a terrific website.
دوشنبه 17 دی 1397 ساعت 15 و 20 دقیقه و 52 ثانیه
Hey there! I've been reading your site for some time now and finally got the bravery to go ahead
and give you a shout out from Austin Tx! Just
wanted to tell you keep up the fantastic job!
دوشنبه 17 دی 1397 ساعت 11 و 12 دقیقه و 29 ثانیه
I am really impressed with your writing skills and also with the layout
on your blog. Is this a paid theme or did you customize
it yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it
is rare to see a great blog like this one today.
دوشنبه 17 دی 1397 ساعت 06 و 07 دقیقه و 34 ثانیه
Hello, Neat post. There is a problem along with your website in internet explorer, might test this?
IE still is the marketplace chief and a good element of other people will miss your magnificent writing due to this problem.
یکشنبه 16 دی 1397 ساعت 11 و 28 دقیقه و 38 ثانیه
Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for?
you made blogging look easy. The overall look of your site is
great, let alone the content!
یکشنبه 16 دی 1397 ساعت 09 و 51 دقیقه و 37 ثانیه
I just could not leave your web site prior to suggesting that I really loved the usual information a person provide to your guests?
Is going to be again continuously in order to investigate cross-check new posts
یکشنبه 16 دی 1397 ساعت 03 و 18 دقیقه و 52 ثانیه
What's Taking place i am new to this, I stumbled upon this I have found It positively useful and it has
aided me out loads. I am hoping to give a contribution & help different users like its helped me.
Good job.
یکشنبه 16 دی 1397 ساعت 00 و 49 دقیقه و 16 ثانیه
When someone writes an paragraph he/she keeps the thought of a user in his/her
brain that how a user can be aware of it. Thus that's why this article is perfect.
Thanks!
شنبه 15 دی 1397 ساعت 15 و 29 دقیقه و 38 ثانیه
Good day! This is kind of off topic but I need some advice from an established
blog. Is it hard to set up your own blog? I'm not very techincal but I can figure
things out pretty quick. I'm thinking about setting up my own but I'm not sure where
to begin. Do you have any ideas or suggestions? Thank you
شنبه 15 دی 1397 ساعت 06 و 29 دقیقه و 38 ثانیه
Wonderful, what a weblog it is! This weblog provides useful information to us, keep it up.
شنبه 15 دی 1397 ساعت 04 و 32 دقیقه و 23 ثانیه
Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your blog?
My blog site is in the exact same niche as yours and my users would definitely benefit
from some of the information you provide here. Please let me know if this
ok with you. Regards!
شنبه 15 دی 1397 ساعت 03 و 42 دقیقه و 09 ثانیه
Hi colleagues, its enormous piece of writing concerning educationand fully defined,
keep it up all the time.
شنبه 15 دی 1397 ساعت 00 و 31 دقیقه و 42 ثانیه
Fantastic items from you, man. I've consider your stuff prior to and you are simply too excellent.
I actually like what you've acquired here, really like what you are stating and the way through which you assert it.
You make it enjoyable and you still care for
to stay it sensible. I can't wait to learn much more from you.
This is actually a great site.
جمعه 14 دی 1397 ساعت 23 و 26 دقیقه و 28 ثانیه
You made some really good points there. I looked on the internet for
additional information about the issue and found most people will go along with your views on this site.
جمعه 14 دی 1397 ساعت 06 و 32 دقیقه و 17 ثانیه
Heya i am for the first time here. I came across this board
and I find It truly useful & it helped me out much. I hope to give something back and aid others like you aided me.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است