۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن

مسئولین هم برای تسهیل ازدواج تکانی بخورند

13بندی که ازدواج را برای جوانان شیرین می کند

در حالی که بر اساس آمار ارائه شده از سوی مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور در سال ۹۷، نزدیک به نیمی از جوانان در سن ازدواج همچنان مجرداند و پژوهش‌ها بر نقش پررنگ عوامل اقتصادی و دشواری امر ازدواج در خصوص این پدیده تاکید دارند، قانون تسهیل ازدواج جوانان مصوب مجلس شورای اسلامی، پس از ۱۳ سال همچنان به اجرا درنیامده است.

قوانین ازدواج
بر اساس آمار ارائه شده از سوی مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور در سال ۹۷، نزدیک به نیمی از جوانان در سن ازدواج همچنان مجرد هستند. پژوهش‌ها بر نقش پررنگ عوامل اقتصادی و دشواری امر ازدواج در خصوص این پدیده تاکید دارند این در حالی است که قانون تسهیل ازدواج جوانان مصوب مجلس شورای اسلامی، پس از  ۱۳ سال همچنان به اجرا درنیامده است.

13 بند شادی آفرین برای جوانان دم بخت

تصویب قانون ۱۳ بندی تسهیل ازدواج جوانان در سال ۱۳۸۴ کورسوی امیدی بود برای جوانانی که در کشاکش مشکلات اقتصادی و تغییرات پی در پی در وضعیت عمومی معیشت مردم، نگاهی به آینده و تشکیل خانواده داشته باشند.  بر اساس بندهای مرتبط با این قانون، دولت مکلف به تأسیس صندوق ذخیره جوانان، پرداخت وام ودیعه مسکن به آنها، در اختیار گذاشتن مسکن موقت از سوی شهرداری‌ها، پرداخت کمک هزینه زندگی به آنها بر اساس اولویت به مدت دو سال، ترغیب خانواده‌ها به برگزاری جشن‌های عروسی به صورت گروهی همچون جشن‌های دانشجویی، ترویج ازدواج آسان از طریق رسانه‌ها و متون درسی، طرح مشاوره قبل و بعد از ازدواج و ... شد.

همچنین بر اساس این قانون مقرر شد به هر یک از خانواده‌های جوان عضو صندوق که هیچ یک از زوجین کار یا منبع درآمدی ندارند، حداکثر تا مدت دو سال پس از تاریخ ازدواج، مبلغی به عنوان کمک هزینه زندگی به صورت قرض‌الحسنه پرداخت گردد. علاوه بر آن بنا شد که با هماهنگی وزارت دفاع تعیین محل خدمت سربازان متأهل در نزدیکترین پادگان و مرکز نظامی محل سکونت انجام گیرد و به میزان حداقل دو برابر سربازان مجرد، سربازان متأهل مستمری دریافت کنند. ضمنا بر این مبنا دولت موظف شد طرح جامع آموزش و مشاوره قبل و بعد از ازدواج مشتمل بر برنامه‌های مشاوره برای همسریابی، تشکیل خانواده، آماده‌سازی زوج های جوان برای آغاز زندگی مشترک، آشنایی با حقوق خانوادگی و اخلاق همسر داری و آمادگی برای داشتن فرزند را تهیه و ظرف سه ماه پس از تصویب این قانون به مجلس ارائه دهد.

این قوانین مواردی است که مرکز مطالعات مجلس شورای اسلامی به عنوان علل تاخیر در ازدواج جوانان بررسی کرده است. با وجود لازم الاجرا بودن، بهانه‌ها و یا سهل‌انگاری بعضی از دستگاه‌های مجری، اجرایی نشد و یا به صورت ناقص به اجرا در آمد. حتی مواردی همچون پرداخت وام ازدواج که اجرای آن از همان زمان آغاز شد با تغییرات اجتماعی و اقتصادی همراه نبود.

طبق سرشماری سال 95، جمعیت زنان بالای 10 سال کشور، ۳۲میلیون و ۸۰۰ هزار نفر بوده و جمعیت مردان بالای 10 سال نزدیک به ۳۳ میلیون و ۵۶۰ هزار نفر. از گروه اول، 26درصد را مجردها و از گروه دوم 34درصد را مجردها تشکیل می‌دهند.

از این رو آسیب های افزایش سن تجرد به اشکال مختلف در دختران و پسران درحال ظهور است. به طور مثال یک و نیم میلیون مجرد قطعی در کشور وجود دارد که  نرخ اعتیاد آنها رو به افزایش است. آمار باروری زنان به دلیل بالا رفتن سن ازدواج کاهش یافته و در بهترین حالت ترجیح زوج‌های ایرانی داشتن تنها یک فرزند است.

در چنین شرایطی که محققان نسبت به بحران خانواده و گسست در روند افزایش جمعیت هشدار می‌دهند و همه دستگاه‌های کشور اعم از مجلس شورای اسلامی گرفته تا دولت و حتی نهادهای مردمی و خیریه‌ها بر طبل ازدواج جوانان می‌کوبند کمتر کسی حتی به یاد می‌آورد که درست سیزده سال پیش کامل‌ترین قانون در خصوص ازدواج جوانان به تصویب رسیده است و قرار بود با به اجرا در آمدن آن ازدواج جوانان تسهیل و امری برای ترغیب آنها جهت تشکیل خانواده شود. اما این قانون در پیچ و خم تبلیغات و وعده‌های عمل نشدنی جا ماند. غافل از آنکه همین مسئله تبعات به مراتب وخیمتری را با خود به همراه خواهد داشت که از بین رفتن اعتماد جوانان به مسئولان و سایه انداختن ناامیدی بر برنامه‌ها و خواسته‌های آنان در مهمترین امر زندگی آنها یعنی ازدواج  دانست.

با توجه به آنچه که گفته شد، در حال حاضر تجرد جوانان بیش از آنکه یک انتخاب باشد یک اجبار است. اگرچه در برخی موارد همچون تعیین محل خدمت افراد متاهل در نزدیکی محل سکونت و ارائه خدمات ازدواج آسان به جوانان اقدامی صورت گرفته است اما مهم‌ترین موارد این قانون  که  کمک به تهیه مسکن جوانان بود به اجرا درنیامده‌ است. در شرایطی که هزینه رهن یک خانه نقلی در جنوب شهر تهران به 70 تا 80 میلیون می‌رسد و هزینه‌های جاری زندگی از خرید مایحتاج بخور و نمیر خانواده گرفته تا هزینه رفت و آمد و پرداخت قبوض و پوشاک و ... سر به فلک می‌کشد، چگونه می‌توان انتظار داشت جوان ایرانی که تنها تسهیلاتی که از سوی دولت دریافت می‌کند وام ۱۵ میلیون تومانی با دو ضامن رسمی و مشکلات بسیار است در پی تشکیل خانواده باشد؟
این در حالی است که باید به این موارد هزینه برگزاری مراسم عروسی، خرید جهیزیه و مسائل دیگر را نیز افزود. در شرایطی که با بالا رفتن قیمت دلار نه روز به روز بلکه ساعت به ساعت  اوضاع به گونه‌ای است که حتی بسیاری از زوج هایی که در مرحله نامزدی به سر می‌برند مجبور به طولانی کردن دوران نامزدی خود به دلیل ناتوانی در تهیه مسکن و هزینه های ازدواج هستند و یا حتی در اثر بلندمدت شدن زمان عقدشان و فشار مسائل اقتصادی اختلافات بین آنها موجب جدایی شان می شود، جوانان مجرد سعی می کنند در ذهن شان هم به ازدواج فکر نکنند.

در بهترین شرایط این قانون می بایست با توجه به افزایش بی رویه تورم و تغییرات اجتماعی و فرهنگی گسترده از دهه هشتاد تاکنون، در وضعیت اصلاح و بهبودی قرار می‌گرفت. اما پس از سیزده سال مسئله این است که چرا این قانون از ابتدا به اجرا درنیامده و چرا حتی بازبینی مجددی در خصوص دلایل اجرایی نشدن آن ارئه نشده است؟ در حالی که برخی نمایندگان مجلس و نهادهای دولتی نبود بودجه و تامین منابع مالی این طرح کلان را دلیل عدم اجرایی نشدن آن می‌دانند باید اشاره کرد که این مورد نیز ناتوانی نهادهای مربوطه در خصوص ارزیابی پروژه‌های کلان و عدم امکان سنجی آنها را نشان می‌دهد و مهر تاییدی است بر احساسی عمل کردن نمایندگان و نادیده گرفتن واقعیت‌های موجود در جامعه و نبود هماهنگی میان دستگاه‌های مربوطه.

در حالی که هزینه‌های فراوانی در خصوص تبلیغ امر ازدواج می‌شود و به دفعات زیاد از جوانان خواسته می شود در امر مهریه و جهیزیه و برگزاری مراسم های ازدواج ساده زیستن را ملاک قرار دهند اما آنچه به عنوان قانون تسهیل ازدواج برای انها در نظر گرفته شده است اجرایی نمی شود.

و هر روز نهادها و دفاتر و سمت‌های جدیدی به منظور تسهیل امر ازدواج خلق می‌شوند اما واقعیت موجود در جامعه نشان می‌دهد وضعیت ازدواج جوانان نه تنها بهبود نیافته بلکه حتی هر روز وخیم‌تر می‌شود. در این راستا به جای لفظ پردازی‌ها برداشتن گامی عملی در خصوص بهبود وضعیت معیشت جوانان قادر است در این زمینه به مراتب موثرتر عمل کند. گامی که می‌توانست توسط قانون تسهیل ازدواج جوانان برداشته شود اما تنها به عنوان یک نوشته بر روی برگه ها به عنوان قانون ماند.
بیشتر بخوانید
اگر پاسخ مشاوره ازدواج منفی بود، ازدواج نکنیم؟فشار روانی تجرد طولانی دختران را کوتاه نمی‌کندآسان اما مجلل عروسی بگیریدنوع مطلب : زن ازدیدگاه اسلام، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 4 آذر 1397
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic