۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن
به مناسبت هفته احیای امر به معروف و نهی از منکر(1)
امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر، اصلی مترقی برای پیشرفت جامعه‌ی اسلامی
امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر، اصل مهمی است که ریشه در اصل همه‌جانبه و گسترده‌ی نظارت و راهنمایی همگانی دارد. این اصل که هدف اصلی قیام امام حسین (ع) بوده است، از ظرفیت عظیم و والایی برای پیشرفت جامعه برخوردار است؛ زنده نگه داشتن، فرهنگ‌سازی و ترویج این اصل همراه با سوگواری برای آن امام بزرگوار و زنده نگه داشتن پیام عاشورا، عاملی مهم در جهت تحقق آرمان‌ها و اهداف جامعه‌ی اسلامی محسوب می‌شود.

گروه فرهنگی و اجتماعی اندیشکده برهان/ محسن اخباری؛ تکامل و پیشرفت هر فرد در جامعه­ای شکل می‌گیرد که در آن اجتماع انسان‌ها و روابط و مناسبات میان آنان به‌شکلی برقرار شده باشد که بتواند زمینه‌ی مناسب زندگی جمعی سالم و در نتیجه پیشرفت و ارتقای فردی و اجتماعی هر فرد را در عرصه‌های مختلف فراهم سازد. به همین دلیل، قوانین و هنجارهای اخلاقی و اجتماعی شکل‌گرفته و پذیرفته‌شده در هر جامعه­ای از لوازم حفظ نظم و تکامل و پیشرفت فردی و اجتماعی تک‌تک افراد آن جامعه محسوب می‌شوند. به همین دلیل، اسلام نیز به‌عنوان دین خاتم، به ابعاد گوناگون وجودی انسان در ساحت­های فردی و اجتماعی توجه خاص نموده و با وضع قوانین و مقررات خاص و تکامل‌بخش که به تمامی ابعاد زندگی بشر توجه داشته، در پی آن است که سعادت دنیوی و اخروی انسان مسلمان را محقق نماید. در این راستا، ائمه‌ی معصومین (ع) نیز به‌عنوان امامان و پیشوایان دین که احکام الهی را ابلاغ و اجرا می­نمایند، در رفتار، گفتار و منش خود به این اصول توجه خاص نموده و همواره به آن توصیه نموده­اند؛ چراکه با توجه به مبانی اسلامی بهترین راهکار برای تحقق جامعه‌ی انسانی سعادتمند و پیشرفته، در عرصه­های مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی سلوک برطبق دستورات دین اسلام به‌عنوان کامل‌ترین دین الهی و پیاده‌سازی فرامین آن در سطح جامعه است.
 
در این‌خصوص بهترین راهکار برای ترویج فرامین سعادت‌بخش از دیدگاه اسلام، عمل به اصول مهمی چون اصل مترقی امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر است که موجب می­شود هر فرد مسلمان ابتدا خود را به فرامین الهی مقید بداند و به آن عمل کند و در مرحله‌ی بعد نسبت‌به دیگران نیز احساس وظیفه نماید و آنان را از اعمال غیرشرعی و الهی بازدارد و یا آنان را به اعمال نیکو و سعادت‌بخش توصیه نماید. ضرورت عمل به این اصل تا حدی است که امام حسین (ع) در وصیت خود به برادرشان محمدبن‌حنفیه هدف از قیام علیه حکومت ظلم و جور بنی‌امیه را چنین اعلان می­نمایند: «قیام من برمبناى تمایلات نفسانى نیست، من به‌منظور طغیان و فساد و تباهى و ستم خروج نمى‌کنم، بلکه انگیزه­ام اصلاح امت جدم رسول خداست و مقصود و منظورم امربه‌معروف و نهى‌ازمنکر است.»[1]
 
هدفی که از زبان ائمه‌ی معصومین در زیارت‌نامه‌های مختلف منقول از آن حضرات خطاب به امام حسین (ع) و برای تأکید بر این هدف والای ایشان به تعابیر مختلف بیان شده است: «اَشْهَدُ اَنَّکَ قَدْ اَقَمْتَ الْصَّلوهَ وَ آتَیْتَ الزَّکوهَ وَ اَمَرْتَ بِالْمَعْرُوفِ وَ نَهَیْتَ عَنِ الْمُنْکَرِ...» چراکه آن امام شهید شرایط جامعه را به‌گونه­ای دیدند که اگر با تمسک به این اصل اساسی دین اسلام، قیام نکنند و در این راه جان و مال و خانواده خود را نثار نکنند، نه‌تنها جامعه‌ی اسلامی پیشرفتی را نخواهد داشت، بلکه دچار انحراف از مسیر اصلی و هدایت­بخش خود و نابودی مطلق خواهد شد. چراکه در آن زمان حاکمی به‌تمامه فاسد یعنی یزید بر مصدر خلافت نشسته بود که نه‌تنها به دستورات شریعت عمل نمی­کرد، بلکه به‌دنبال آن بود که منکر را معروف و معروف را منکر نماید. ظهور این امر تا حدی بود که امام حسین (ع) از ابتدای حرکت خود به‌سمت کوفه در مکان‌های مختلف به این مسئله تصریح می­نمودند، چنان‌که اولین‌بار در سخنان خود در منزل ذى‌حسم و برخورد با حر‌بن‌یزید ریاحی و سپاهیانش فرمودند:
 
«مگر نمى‌بینید که به حق عمل نمى­شود و از باطل جلوگیرى نمى­شود، در چنین وضعى جا دارد که شخص باایمان (از جان خود گذشته) مشتاق دیدار پروردگار باشد. در چنین محیط ذلت­بار و آلوده‌اى، مرگ را جز سعادت و زندگى با ستمگران را جز رنج و آزردگى و ملال نمى‌دانم.»[2]
 
ازاین‌رو مهم‌ترین درس قیام امام حسین (ع) برای «پیشرفت و تکامل» جامعه‌ی اسلامی را باید احیا و عمل به اصل مهم امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر دانست. چراکه در جامعه‌ی امروز که دشمنان اسلام سعی دارند با به‌کارگیری انواع ابزارهای رسانه­ای و شیوه­های مختلف تبلیغی ارزش­های حقیقی و سعادت­بخش اسلامی را، ضدارزش نشان دهند و ارزش­های جامعه‌ی مدرن و لیبرال غرب که اهداف سلطه‌طلبانه‌ی آنان را محقق می‌نماید را به‌عنوان ارزش­های واقعی ترویج نمایند، بهترین شیوه‌ی بازدارنده‌ی عمل به اصل حیات‌بخش و مترقی امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر است. در حقیقت این اصل مهم ریشه در اصل عمومی­تر «نظارت همگانی و عمومی» و احساس وظیفه‌ی هر فرد نسبت‌به سرنوشت خود و جامعه دارد. برای ترویج این اصل مهم و با توجه به ظرفیت فرهنگ­سازی عظیم و همه‌جانبه­ای که شهادت امام حسین (ع) در جامعه‌ی شیعی از دیرباز تاکنون ایجاد نموده است و همه‌ساله با فرارسیدن ماه محرم و از طریق اقامه‌ی عزا و برپایی مجالس سوگواری برای آن امام شهید زنده نگه داشته می­شود، می‌توان عمل به این اصل را ترویج نموده و آن را بیشتر و بهتر فرهنگ­سازی نمود تا پیشرفت همه‌جانبه و همگانی عملی شود و با عمل به این اصل، ارزش‌های اسلامی نهادینه‌ شده و توسعه یابد.*
 
 پی نوشت ها:

[1]. ر.ک: خوارزمی، محمدبن‌احمد، مقتل الحسین علیه‌السلام، قم، انوار الهدی، 1423ق.
[2]. حرانی، حسن‌بـن‌على‌بـن‌شعبـه، تحف‌العقول عن آل‌الرسول صلی‌الله‌علیهم، چاپ علی‌اکبر غفاری، قم، 1363ش، ص245.
 
*گروه فرهنگی و اجتماعی برهان/انتهای متن|
نوع مطلب : اهلبیت عصمت وطهارت (ع)و....، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 24 شهریور 1397
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات