۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن
العبادی

برخی از تحلیلگران معتقدند صحبت های ضد ایرانی اخیر العبادی در خصوص همراهی با آمریکا در تحریم ایران، ناشی از کمتر شدن شانس وی برای تصدی پست نخست وزیری است.

العبادی

برخی از تحلیلگران معتقدند صحبت های ضد ایرانی اخیر العبادی در خصوص همراهی با آمریکا در تحریم ایران، ناشی از کمتر شدن شانس وی برای تصدی پست نخست وزیری است.

سرویس جهان مشرق - با اعلام نتایج شمارش دستی آراء انتخابات پارلمانی در عراق از سوی کمیساریای عالی انتخابات این کشور و اعلام مجدد پیروزی جریان صدر و لیبرال‌ها ، فضای سیاسی عراق وارد فاز تازه‌ای شد. 

بر این اساس جریان صدر ۵۴ کرسی پارلمانی را از آن خود کرد و تغییرات اساسی در نتایج اعلام شده قبلی حاصل نشد. تنها تغییری که به وجود آمد مربوط به لیست الفتح بود که  شامل رهبرانی از نیروهای الحشد الشعبی عراق است که طی سالهای گذشته  به مبارزه با داعش برخاسته اند. این تغییر شامل افزایش یک کسی پارلمانی این کشور در بخش بغداد است.  به این ترتیب لیست الفتح به جای ۴۷ کرسی با  ۴۸ کرسی در جایگاه دوم قرار گرفته است. 

لیست حیدرالعبادی  با ۴۲ کرسی پارلمانی در جایگاه سوم قرار دارد و پس از آن نیز ایاد علاوی از اهل تسنن عراق است که ۲۱ کرسی را در اختیار داشته و لیست حکمت نیز ۱۹ کرسی را از آن خود کرده است. 

بر اساس نظام انتخاباتی نسبیت در عراق باید  برای تعیین نخست وزیر، فراکسیون اکثریت در میان ۳۲۹ کرسی پارلمان به وجود آید.

انتخابات پارلمانی عراق

** نخست‌وزیری العبادی، آری یا خیر؟

با توجه به مذاکرات صورت گرفته میان گروه‌های مختلف سیاسی عراق در حال حاضر نام پنج تن به عنوان نامزد احتمالی نخست وزیری آینده این کشور مطرح است این افراد عبارتند از:فالح فیاض، طارق نجم، حیدر العبادی، هادی العامری و عادل عبدالمهدی

گرچه پیش از این  گمانه‌زنی‌ها از احتمال بالای نخست وزیری العبادی در دولت جدید خبر می داد، اما تحولات هفته‌های اخیر این احتمال را کاهش داده است. 

تحولات سیاسی عراق در شرایطی دنبال می‌شود که اعتراضات مردمی در جنوب این کشور برای بهبود خدمات و مبارزه با فساد و حل مشکل بیکاری جوانان ادامه پیدا کرده است.  تظاهرات روزانه باعث شده دولت عراق به دنبال اجرای طرح فوق العاده و ارائه تعهداتی برای سرمایه گذاری چندین میلیارد دلاری در جنوب کشور بر آید. منطقه‌ای که از کمبود شدید در زیرساخت‌ها رنج می‌برد. 

اعتراضات مردمی در عراق

این اعتراضات فشار بالایی بر دولت حیدر العبادی وارد کرده و بیش از پیش افکار عمومی را به این سمت سوق داده که دولت آزموده العبادی را بار دیگر آزمایش نکنند و شخصیت جدید را متولی تشکیل کابینه کنند. 

مردم عراق معتقدند که رویکرد دولت العبادی در تسلیم شدن در برابر مطالبات غربی-آمریکایی، بعلاوه سستی وی در  روند مبارزه با فساد گسترده در ساختارهای دولتی واهمال در  حل و فصل مشکلات معیشتی مردم، دولت وی را به دولتی شکست خورده تبدیل کرده و آنها نمی‌خواهند بار دیگر این روند تکرار شود.

با وجود اینکه نتایج بازشماری انتخابات پارلمانی اعلام شده بود، اما عبدالمهدی الکربلایی نماینده آیت‌الله سیستانی مرجع شیعیان عراق در خطبه‌های نماز جمعه این هفته به این موضوع هیچ اشاره‌ای نکرد. وی در عین حال بر ضرورت احساس مسئولیت مسئولان برای جلوگیری از هرج و مرج در کشور تاکید کرده و ابراز داشت که حاکمیت باید در اداره مأموریت‌های خود با مسئولیت پذیری فعالیت کند. 

وی  تاکید کرد که یکی از مسئولیت‌های حاکمان تعهد به وعده‌های ارائه شده در برابر ملت است. حاکمیت نباید این وعده‌ها را فراموش کند. بلکه باید وعده‌های قابل تحقق را مطرح کند و  کرامت شهروندان را حفظ کرده و مانع از آسیب دیدن آنها شود. 

حمایت آیت الله سیستانی مرجعیت دینی عراق از تظاهرات صلح آمیز هشدار به سه قوه در مورد عدم پاسخگویی به نیازهای تظاهرات کنندگان مهم‌ترین سیگنالی است که تحلیلگران بر اساس آن معتقدند ایشان نخست وزیری دوباره حیدرالعبادی را تایید نمی‌کند.

حیدر العبادی

همین موضوع به یکی از پاشنه‌آشیل های العبادی در روند مذاکرات میان گروه‌های شیعی تبدیل شده است. آنچه که افزایش تماسها بین احزاب مختلف برای تعیین نخست وزیر آینده را منعکس می کند، در حالی که رقابت شدیدی بین فالح الفیاض و طارق نجم برای تصدی این سمت وجود دارد. 

برخی از تحلیلگران معتقدند صحبت های ضد ایرانی اخیر العبادی در خصوص همراهی با آمریکا در تحریم ایران،  ناشی از کمتر شدن شانس وی برای تصدی پست نخست وزیری است. 

العبادی معتقد است جمهوری اسلامی از وی به عنوان نخست وزیر آینده عراق حمایت نمی‌کند، و این موضوع باعث دلخوری وی از ایران شده است که منجر به چنین موضع گیری شده است.

این درحالیست که جمهوری اسلامی به هیچ وجه از یک شخص یا یک جناح خاص حمایت نکرده و طرفدار ثبات و امنیت بیشتر عراق بوده و از تمامی گروه‌های شیعی حمایت می‌کند.

بنابراین می توان مواضع اخیر العبادی در خصوص ایران را مواضع شخصی و به نوعی واکنش منفی از جانب شخص العبادی دانست و نه مواضع دولت و مردم عراق.

** دیگر نامزدهای احتمالی نخست‌وزیری

طارق نجم نامزد حزب الدعوه برای تصدی پست نخست وزیری است. طارق نجم در زمان تشکیل دولت ابراهیم جعفری به عراق بازگشت و در دفتر وی به عنوان مدیر اداری مشغول به کار شد. وی همچنین در دوره اول نخست‌وزیری نوری مالکی نیز به عنوان مدیر کل دفتر نوری مالکی معرفی شد و به مرور زمان اختیاراتش افزایش پیدا کرد تا جایی که در موقعیتش در داخل هرم قدرت عراق با مالکی هم طراز شد. 

طارق نجم

طارق نجم از حمایت آیت‌الله ‌سیستانی برخوردار است و بعد از خروج از دفتر نوری مالکی نیز با آیت الله سیستانی دیدار کرده است. در آن زمان گفته شد که آیت‌الله سیستانی او را  مکلف کرده که پست مشاور ارشد ائتلاف ملی را  برعهده بگیرند و ماموریت نخست وزیری را بپذیرد.

فالح الفیاض رئیس هیئت الحشد الشعبی و مشاور امنیت ملی عراق است که به عنوان یکی از گزینه‌های مطرح برای نخست‌وزیری آینده این کشور مطرح شده است. گرچه پیش از این وی از کناره‌گیری خود به نفع العبادی برای تصدی پست نخست وزیری خبر داده بود، اما اعلام موضع آیت الله سیستانی می‌تواند اوضاع را تغییر داده و وی را به عنوان یکی از گزینه‌های جدی نخست‌وزیری آینده عراق مطرح کند.

فالح الفیاض

عادل عبدالمهدی متولد سال ۱۹۴۲ در بغداد سیاست‌مدار، اقتصاددان شیعه عراقی و وزیر نفت عراق است. او از مقامات مجلس اعلای اسلامی عراق و معاون دبیرکل کنونی این سازمان است. عبدالمهدی از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۱ یکی از دو معاون رئیس‌جمهور عراق بود و در دولت موقت عراق پس از سقوط صدام وزیر دارایی بود. و یکی از کاندیداهای تصدی پست نخست‌وزیری پس از انتخابات مجلس نمایندگان عراق ۲۰۰۵ به شمار می‌رفت که در رأی‌گیری داخلی «ائتلاف ملی عراق» با یک رأی مغلوب نوری مالکی شد. عبدالمهدی در سال ۲۰۰۷ از یک ترور جان سالم به در برد، در این انفجار ۱۰ نفر کشته شدند.

عادل عبدالمهدی

هادی العامری ملقب به «ابو حسن العامری»  نیز بعد از سقوط حکومت صدام، جزو سیاستمدارانی بود که وارد عراق شد تا بتواند در مرحله انتقالی و حاکمیت مردمی این کشور حضور داشته باشد. وی سابقه نمایندگی در پارلمان عراق و وزارت حمل و نقل در دولت «نوری مالکی» را در کارنامه فعالیت های سیاسی خود دارد.

همزمان با حمله داعش به عراق، گروهی از محور مقاومت در عراق مبارزه با این گروه تروریستی را دنبال کردند.العامری در حالی که وزیر حمل و نقل بود، با درخواست نوری مالکی نخست وزیر وقت و فتوای «آیت الله سیستانی» مرجع تقلید شیعیان عراق، لباس نظامی به تن کرد و شخصا به استان دیالی رفت؛ جایی که داعش قصد داشت از آنجا به عنوان یک محور برای عملیات به سمت بغداد استفاده کند.

در این زمان تروریست‌ ها موفق شده بودند کنترل سه استان این کشور را در دست بگیرند. العامری به همراه ۴ هزار نیروی مبارز خود در استان دیاله از پایتخت این کشور در برابر هجمه تروریست‌ ها دفاع کرد. عملکرد موفق وی در مقابله با تروریست ها باعث شد تا نوری مالکی نخست‌ وزیر سابق عراق از عملکرد وی تمجید کند و برخی امکانات نظامی و امنیتی در اختیار وی قرار دهد.

هادی العامری

اقدامات مثبت العامری در مبارزه با تروریسم باعث شد تا در روند تشکیل دولت وحدت ملی به ریاست «حیدر العبادی» به عنوان گزینه پیشنهادی ائتلاف دولت قانون برای تصدی وزارت دفاع معرفی شود. اما مداخله آمریکا و عربستان سعودی و فشار آنها بر برخی گروه‌ های وابسته اهل تسنن باعث مخالفت آنها با انتخاب وی به این سمت شد.

تاکنون دوبار به جان العامری سوء قصد شده است. داعش در سال ۲۰۱۵ به کاروان خودروی حامل رئیس سازمان بدر در جنوب عراق حمله کردند که وی از این حمله جان سالم به‌ در برد. پیش از این در انفجار بمبی در استان دیالی سه نفر از محافظان وی زخمی شده بودند.

گفته می‌شود که آمریکا نخست وزیری هادی العامری را وتو کرده و  گفته که اجازه نخست‌وزیری وی را به هیچ وجه نخواهد داد.

با توجه به پیچیدگی های موجود در انتخاب نخست وزیر و فراکسیون اکثریت پارلمانی، این دوره طولانی ترین دوره برای انتخاب نخست وزیر عراق است. تاکنون نزدیک به سه ماه از پایان انتخابات گذشته ، اما به تازگی نتایج نهایی انتخابات مشخص شده است. به هر حال انتظار می رود تشکیل دولت نیز دست کم یک یا دو ماه زمان نیاز داشته باشد.

العبادی

برخی تحلیلگران معتقدند عادل عبدالمهدی از کمترین شانس برای تصدی پست نخست وزیری برخوردار است. از طرفی هادی العامری هم با توجه به فشار سنگین آمریکا، عربستان و ترکیه احتمال کمتری برای تصدی این پست دارد. العبادی هم با توجه به شرایط موجود وضعیت مطلوبی ندارد.

با توجه به مطالبی که گفته شد انتظار می‌رود از بین طارق نجم و فالح الفیاض یک فرد برای تصدی پست نخست وزیری عراق انتخاب شود.

نوع مطلب : اخبار مهم به روز و به ساعت، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 22 مرداد 1397
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic