۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن
سالگرد شهادت حسن آیت
چرا آیت ترور شد؟
در این نوشتار در صدد پاسخ به این پرسش هستیم که چرا سید حسن آیت ترور شد؟ در پاسخ به این سؤال، به واکاوی کنش‌‌‌های سیاسی‌اجتماعی ایشان در پیش و پس از انقلاب خواهیم پرداخت و از این رهگذر، نسبت شهید آیت را با بنی‌‌‌صدر، حزب «زحمت‌کشان ملت ایران» و همچنین با اندیشه‌‌‌ی ولایت فقیه ایضاح خواهیم کرد.
گروه تاریخ برهان/محمود ذکاوت؛
 
1. در هنگامه‌‌‌ی انقلاب و به طور خاص با پیروزی انقلاب، بررسی کنشِ سیاسی‌اجتماعی انقلابیون و کشف نسب آن اقدامات با اندیشه‌‌‌ی آنان، مقوله‌‌‌ی حائز اهمیتی است. پس فهم و شناختِ اندیشه و کنش سیاسی افراد، متأثر از اقدامات آنان در پیش یا پس از انقلاب، اهمیت بسیاری دارد؛ چرا که این مهم، ما را در شناختِ اهداف افراد و جریان‌‌‌های دخیل در انقلاب رهنمون خواهد بود. متأثر از این امر شناخت بهتر و واقع‌‌‌بینانه‌‌‌تری نسبت به انقلاب حاصل خواهد شد. انقلاب اسلامی نیز از این زاویه قابل تأمل و بررسی است.
 
2. از جمله افراد مهم و در عین حال مناقشه‌‌‌برانگیز تاریخ انقلاب اسلامی، شهید سید حسن آیت است. در این نوشتار، با توصیف اجمالی حیاتِ سیاسی‌اجتماعی شهید آیت، در صدد پاسخ به این پرسش هستیم که چرا سید حسن آیت ترور شد؟ از آن روی که این رخداد معلول عوامل پیشینی است. بنابراین، برای فهم و شناخت بهتر نسبت به رخداد مورد نظر و واکاوی آن، به کنش‌‌‌های سیاسی‌اجتماعی ایشان در پیش و پس از انقلاب خواهیم پرداخت و از این رهگذر نسبت شهید آیت را با بنی‌‌‌صدر، حزب «زحمت‌کشان ملت ایران» و همچنین با اندیشه‌‌‌ی ولایت فقیه ایضاح خواهیم کرد.
 
3. سید حسن آیت، در سوم تیر 1317، در نجف‌‌‌آباد اصفهان متولد شد. دوران ابتدایی و متوسطه را در شهرهای نجف‌آباد و اصفهان گذراند. از همان نوجوانی علاقه‌‌‌ی خاصی به مسائل سیاسی و اجتماعی داشت. آیت ابتدا در سال 1337، در دانش‌سرای عالی تهران، در رشته‌ی تربیت معلم و در بخش ادبیات فارسی موفق به اخذ لیسانس گشت. در نیمه‌‌‌ی دوم دهه‌‌‌ی 30، با جریان آیت‌‌‌الله کاشانی مراودان بسیاری داشت. در سال 1340 و با رتبه‌ی اول، به اخذ فوق لیسانس در رشته‌ی جامعه‌شناسی از مؤسسه‌ی علوم اجتماعی دانشگاه تهران نایل آمد. همچنین شهید آیت در سال 1345 موفق به اخذ مدرک لیسانس از دانشکده‌ی حقوق شد. در دهه‌‌‌ی 40 هّم سیاسی و تشکیلاتی سید حسن آیت از «کانون تشیع» معطوف به «حزب زحمت‌کشان ملت ایران» و «مظفر بقایی» شد. با وجود این، نقدهای زیادی را متوجه بقایی کرد. نامه‌‌‌ی 94صفحه‌‌‌ای وی با بقایی نشانه‌‌‌ی آن است. اساساً تحولات سال‌‌‌های 1341و 1342 بسیاری از نیروهای حزب زحمت‌کشان را که با انگیزه‌‌‌های مذهبی وارد صفوف این تشکیلات شده بودند، در مقابل مواضع رسمی بقایی قرار داد. با پیروزی انقلاب، از مؤسسین حزب جمهوری اسلامی و عضو شورای مرکزی این حزب بود و از همان ابتدا به عنوان دبیر سیاسی حزب برگزیده شد.
 
اساساً در نیمه‌‌‌ی دوم دهه‌‌‌ی 1330، تحولات مهمی در صفوف حزب زحمت‌کشان بروز کرد که منشأ حوادث زیادی شد. یکی از مهم‌‌‌ترین این تحولات شکل‌گیری نسلی از اعضای حزب بود که تعلقات و گرایش‌های مذهبی داشتند. اینان جشن گرفتن 28 مرداد را قبول نداشتند و از نهضت امام خمینی حمایت کردند. سید حسن آیت در زمره‌ی این دسته بود.
 
آیت، در مرداد 58، در انتخابات مجلس خبرگان قانون اساسی، به عنوان نماینده‌ی مردم استان اصفهان انتخاب شد. وی در ورود نظریه‌ی ولایت فقیه به قانون اساسی نقش سازنده‌‌‌ای ایفا کرد. همچنین فرماندهی کل قوا را که در واقع اساس قدرت در کشور است، به طور قانونی و رسمی در اختیار رهبر انقلاب قرار داد. رسمی کردن نهاد سپاه پاسداران در قانون اساسی و قرار دادن فرماندهی آن در اختیار رهبر انقلاب نیز از دیگر اقدامات او بود. وی در 24 اسفند 1358، در اولین انتخابات مجلس شورای اسلامی، به عنوان نماینده‌ی مردم تهران، انتخاب شد. در این مسئولیت نیز شهید آیت از جمله نمایندگان جریان‌‌‌ساز مجلس بود. وی، در 14 مرداد 1360، هنگام خروج از منزل هدف ترور قرار گرفت و شهید شد.
 
اینکه چه کسانی آیت را ترور کردند هنوز هم در هاله‌‌‌ای از ابهام است. با این وجود، درباره‌‌‌ی ترور شهید آیت، آنچه از اهمیت بیشتری برخوردار است چرایی ترور آیت است. به بیان دیگر، چرا آیت شهید شد، مهم‌‌‌تر است از اینکه چه کسی آیت را کشت. برای فهم این مهم بررسی و شناخت وجوه مختلف فکری و شخصیتی شهید آیت، خاصه ابعادی از شخصیت سیاسی وی که دشمنانی برای او ایجاد کرده بود، حائز اهمیت است.
 
آیت وام‌دار مذهب
 
آیت در امر سیاسی و اساساً حیات سیاسی همواره به مقوله‌‌‌ی مذهب اهتمام ویژه‌‌‌ای داشت. این امر چه پیش از انقلاب و چه پس از آن در مواضع سیاسی و سخنان و نامه‌‌‌های وی مشهود است. اینکه عده‌‌‌ای عضویت آیت در حزب زحمت‌کشان را سبب ساخته‌‌‌اند تا وی را وام‌دار مظفر بقایی و مواضع محافظه‌کارانه‌‌‌ی او در قبال حکومت پهلوی بدانند، وارد نیست. چنین اتهاماتی برآمده از عدم شناخت و بررسی دقیق حزب و اعضای آن است. اساساً، در نیمه‌‌‌ی دوم دهه‌‌‌ی 1330، تحولات مهمی در صفوف حزب زحمت‌کشان بروز کرد که منشأ حوادث زیادی شد. یکی از مهم‌‌‌ترین این تحولات شکل‌گیری نسلی از اعضای حزب بود که تعلقات و گرایش-های مذهبی داشتند. اینان جشن گرفتن 28 مرداد را قبول نداشتند و از نهضت امام خمینی حمایت کردند. سید حسن آیت در زمره‌ی این دسته بود. به بیان دیگر، تمایل شهید آیت به جریان مذهبی و به طور خاص شخص امام خمینی و ولایت فقیه امری نبود که به یک باره و پس از انقلاب رخ داده باشد، آیت از همان ابتدای فعالیت سیاسی خود گرایش مذهبی و اسلامی داشت و به امام خمینی متمایل بود. اقدامات طیف مذهبی حزب زحمت‌کشان به حدی بود که سید حسن آیت و شیخ رضا از برجستگان این طیف در نیمه‌‌‌های دهه‌‌‌ی 40 و دهه‌‌‌ی 50 از حزب اخراج شدند.   بعد از انقلاب و در جریان طرح قانون اساسی در مجلس خبرگان، آیت سهم اساسی‌‌‌ای در گنجاندن اصل ولایت فقیه و اختیارات آن در قانون اساسی داشت. مجاهدین خلق، که همراه با ولایت فقیه و دامنه‌‌‌ی اختیارات آن ناسازگار بودند، از همین‌‌‌جا کینه‌‌‌ی آیت را به دل راه دادند.
 
آیت مقابل بنی‌‌‌صدر
 
شهید آیت سابقاً در مدرسه‌ی مطالعات و تحقیقات اجتماعی بنی‌‌‌صدر را دیده بود و از نزدیک با آرای وی آشنایی داشت. از طرف دیگر بنی‌‌‌صدر در جبهه‌‌‌ی موسوم به ملی‌‌‌ها قرار می‌‌‌گرفت. آیت به این جبهه بدبین بود. وی نسبت به پایبندی این جریان به انقلاب اسلامی تشکیک جدی داشت. همین امر هم باعث می‌‌‌شد که به هیچ وجه مقابل آن‌‌‌ها عقب‌نشینی نکند. آیت، با صریح‌‌‌ترین واژه‌‌‌ها و اصطلاحات، اعضای این جریان را مورد نقد قرار می‌‌‌داد. «او از‌‌ همان ابتدا و پیش از انقلاب تذکر می‌داد که امثال قطب‌زاده و بنی‌صدر با نهضت امام خمینی (رحمت الله علیه) همراه نیستند و راه و روش و مرام خود را دارند.» مخالفت‌‌‌ها و نقدهای مکرر آیت بر بنی‌‌‌صدر، وی را وادار کرد تا با دسیسه‌‌‌ای علیه سید حسن آیت تبلیغات سوء انجام دهد. بنی‌‌‌صدر مبنای ادعای خود را محتویات یک نوار کاست قرار داده بود و با تحریف و ابتر کردن صحبت‌‌‌های آیت، مدعی بود که آیت قصد کودتا علیه او را دارد. با وجود این، بنا به دستور امام (رحمت الله علیه)، آیت از شکایت علیه بنی‌‌‌صدر صرف نظر کرد؛ اما آیت وقتی مشاهده کرد که بنی‌‌‌صدر قصد ضربه زدن به انقلاب را دارد، بحث عدم کفایت سیاسی وی را مطرح کرد. به بیان دیگر، با تلاش‌‌‌های شهید آیت بود که مجلس رأی به عدم کفایت بنی‌‌‌صدر داد. جبهه‌‌‌‌ی ملی و طیف‌‌‌های وابسته به آن و دیگر گروه‌‌‌های سیاسی چپ و راست همه به نوعی مورد نقد‌‌‌های تیز شهید آیت قرار گرفته بودند و همه از او کینه به دل داشتند. با این وجود، نقش این گروه‌‌‌ها در قتل شهید آیت خیلی آشکار نیست؛ گو اینکه عزت شاهی (مطهری) در خاطراتش، مسئولیت ترور سید حسن آیت را متوجه مجاهدین خلق (منافقین) می‌‌‌کند.
 
شناخت و آگاهی آیت
 
بی‌‌‌شک سید حسن آیت از مطلع‌‌‌ترین سیاست‌‌‌مداران تاریخ معاصر ایران بوده است. این مهم، که سیاست‌مداری به تاریخ ایران احاطه داشته باشد و جریان‌‌‌های مختلف را بررسی کرده و شناخت نسبتاً خوبی از آن‌‌‌ها داشته باشد، کمتر دیده شده است؛ اما شهید آیت از این توانایی برخوردار بود. آن طور که یار غارش، ابراهیم اسرافیلیان، از ایام نوجوانی و جوانی او می‌‌‌گوید: آیت همواره در پی دسترسی به اسناد و آرشیو کردن آن‌‌‌ها بود. این خصیصه تا آخر عمر نیز در شهید آیت وجود داشت. نقل است که وی آرشیو نسبتاً کاملی از رجال و شخصیت‌‌‌های سیاسی ایران معاصر داشت و حداقل بر زندگی‌‌‌نامه‌ی سیاسی 200 نفر از این اشخاص مسلط بود. همین اطلاعات منظم نیز انگیزه‌‌‌ای شد تا کتابچه‌‌‌ای در مورد تاریخ معاصر ایران به تحریر درآورد.
 
این شناخت وی را متوجه کرده بود که علت به انحراف رفتن جنبش‌‌‌های سیاسی معاصر ایران، نظیر مشروطیت و ملی شدن صنعت نفت، فاصله گرفتن جریان‌‌‌های سیاسی از روحانیت است. آیت این مهم را بارها گوشزد کرد. این گرایش، به طور خاص، در نامه‌‌‌ی او به بقایی در قبل از انقلاب و همچنین در نطق‌هایش در مجلس انقلاب اسلامی نمایان است. بر همین اساس بود که همّ خود را متوجه وارد کردن تئوری ولایت فقیه و اختیارات مترتب بر آن در قانون اساسی کرد و البته بهای سنگینی هم برای این کار داد. در مجموع، شهید آیت ساختار فکری مناسبی جهت بررسی و سنجش نسبت افراد مختلف با انقلاب اسلامی ایجاد کرده بود. 
 
نتیجه
 
سید حسن آیت همواره گرایش مذهبی خود را در مناسبات سیاسی مطرح می‌کرد و اصطلاحاً با چراغ خاموش حرکت نمی‌‌‌کرد. این امر در سلوک سیاسی او در حزب زحمت‌کشان به خوبی نمایان بود و از این طریق، با طیف دیگر حزب به رهبری سران آن، خاصه مظفر بقایی، تفکیک می‌‌‌شود. در بعد از انقلاب نیز این گرایش فکری او در دفاع از ولایت فقیه تبلور یافت. آیت همواره به جریان‌‌‌های ملی و طیف‌‌‌های مختلف آن بدبین بود و این بدبینی ریشه در رفتارهای سیاسی مصدق داشت که با فاصله گرفتن از آیت‌‌‌الله کاشانی، جنبش ملی شدن صنعت نفت را عقیم گذاشت. دامنه‌‌‌ی وسیع اطلاعاتی و عمق شناختی آیت همواره وی را به عنصر خطرناکی علیه منافع گروه‌های وابسته و التقاطی تبدیل کرده بود. در واقع، ترور آیت برای محروم کردن جریان اسلامی یکی از مهم‌‌‌ترین مهره‌‌‌های خود بود.(*)
 
پی‌نوشت‌ها:
 
مصاحبه با اسدالله بادامچیان، مجله‌ی مهرنامه، مرداد 1391، شماره‌ی 24.
 
مظفر بقایی به روایت اسناد، جلد دوم، تهران، وزارت اطلاعات، مرکز بررسی اسناد تاریخی، 1383، ص 9: irdc.ir
 
برای دسترسی به این نامه و پاسخ بقایی به آیت رجوع کنید به کتاب زندگی‌نامه‌ی سیاسی مظفر بقایی، اثر حسین آبادیان، ص 611 تا 703، این نامه در 3 آذر 1342 نوشته شد. 
 
حسین آبادیان، زندگی‌نامه‌ی سیاسی دکتر مظفر بقایی، تهران، مؤسسه‌ی مطالعات و پژوهش‌های سیاسی، 1386، ص 405.
 
رمز عبور، ویژه‌نامه‌ی سیاسی روزنامه‌ی ایران، هدیه‌ی نوروز سال 1389، جلد اول، ص 43.
 
آبادیان، همان، ص 536.
 
مصاحبه با ابراهیم اسرافیلیان، مجله‌ی مهرنامه، مرداد 1391، شماره‌ی 24.
 
محسن کاظمی، خاطرات عزت‌شاهی، تهران انتشارات سوره‌ی مهر، 1387، ص 622.
  http://tarikhirani.ir/fa/news/4/bodyView/2657/
 
 
همچنین رجوع شود به فیلم مستند «اسرار آیت» که توسط مؤسسه‌ی پیام گستر تهیه شده و جواد موکویی آن را کارگردانی کرده است.
 

*محمود ذکاوت؛ پژوهشگر مسائل ایران/انتهای متن|

نوع مطلب : بهتربشناسیم(سیاسی)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 15 مرداد 1397
دوشنبه 15 مرداد 1397 ساعت 09 و 23 دقیقه و 35 ثانیه
خیلی دوست دارم تبادل لینک داشته باشم.بهم سر بزن اگه خوشت اومد تبادل انجام بده
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است