تبلیغات
۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ - تبیین بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با وزیر و مسئولان وزارت خارجه (3)؛
۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن

رازهای یک دشمنی!
برخی اینگونه تصوّر می کنند که ریشه ی بسیاری از مشکلات کشور در ایستادگی جمهوری اسلامی در برابر آمریکاست و می توان بخش اعظم مشکلات امروز ایران را طیّ یک معامله یا سازش با ایالات متحده حلّ کرد. این جریان فکری که خودآگاه و ناخودآگاه از سوی غرب نیز پشتیبانی می شود، در صدد است که اینگونه القاء نماید که رهبر معظم انقلاب اسلامی برای حفظ مشروعیّت و مقبولیّت خود هماره از دشمنی به نام آمریکا صحبت می کند تا با قرار دادن فضای مدیریتی کشور در یک «شبه جنگ بتواند» خود را بر اوضاع مسلّط نشان دهد. در این یادداشت به واکاوی این شبهه با عنایت به بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی و برخی واقعیّت های استراتژیک و میدانی منطقه ای پرداخته خواهد شد.
گروه سیاسی اندیشکده برهان؛ رهبر معظم انقلاب در دیدار با وزیر و مسئولان وزارت خارجه، راز دشمنی جبهه ی استکبار به رهبری ایالات متحده را در کوتاه شدن دست آمریکایی ها از ایران دانستند و فرمودند: «آمریکایی‌ها به دنبال بازگشت به موقعیت و جایگاه خود در ایران قبل از انقلاب هستند و به کمتر از این هم راضی نخواهند شد.»[1] ایشان همین معنا را در بیانات در دانشگاه فرهنگیان نیز بیان می فرمایند: «آمریکا با ما دشمن است؛ این دشمنی هم با شخص این حقیر یا با شخص سردمداران نظام نیست، با مجموعه‌ی نظام اسلامی است که امروز ملّت ایران، این نظام را پذیرفته و در راه او دارد حرکت میکند...»
 
ایشان در بیان علّت حقیقی مخالفت و دشمنی امریکا با ایران به این نکته اشاره می فرمایند:
«علّت مخالفت با نظام جمهوری اسلامی این است که جمهوری اسلامی آمد دستِ سلطه‌ی آمریکایی را از کشور کوتاه کرد؛ همه‌ی مسئله این است. آمریکایی‌ها بر یک کشوری با ثروت، با امکانات و در موقعیّت راهبردی حسّاس جغرافیایی مثل ایران، به‌طورکامل مسلّط بودند؛ انقلاب و جمهوری اسلامی آمدند دست اینها را کوتاه کردند.. میخواهند تسلّط داشته باشند؛ همچنان‌که بر بسیاری از کشورهای منطقه متأسّفانه تسلّط دارند.»[2]
نکته ی مهم دیگر اینکه حتّی اگر جمهوری اسلامی بخواهد سطح تقابل و دشمنی را کاهش دهد، این یک اقدام یک سویه و نامعتبر خواهد بود. زیرا از نظر جامعه ی رهبران و نخبگان و حتّی قاطبه ی مردم در ایالات متحده آمریکا، ایران به عنوان یک دشمن استراتژیک به شمار می رود. این اشاره هماره در دستور کار مقامات سیاسی و امنیّتی و نخبگان ایالات متحده قرار دارد. به عنوان مثال گزارش سالانه ارزیابی «تهدیدهای جهانی» که منعکس‌کننده ارزیابی‌های جامعه جهانی آمریکا از تهدیدهای پیش روی این کشور است، از جمهوری اسلامی ایران به عنوان تهدید در حوزه های سایبری، تروریسم، ضد اطلاعات و از بزرگترین چالش های امنیّتی آمریکا در خاور میانه یاد شده است.
 
 
این مطلب به وضوح بیانگر این گزاره است که کاهش سطح دشمنی و یا حتّی تعامل با ایالات متحده سبب رفع دشمنی و خصومت طرف مقابل با ایران نخواهد شد. وجود ده ها اندیشکده و مؤسسه ی صهیونیستی گواهی بر عمق دشمنی جامعه ی نخبگانی آمریکا با ایران است.
در تشریح این نکته به برخی از وجوه این دشمنی که در پرتو از دست دادن سلطه ی امریکایی بر ایران ایجاد شده است پرداخته می شود:
 
1) از دست دادن امکانات و نیروهای نظامی آمریکا در ایران
ژنرال هایزر، فرمانده نظامی کارتر در ایران (و مسئول قتل عام و کشتار مردم ایران در 8 بهمن 57)[3]،  تعداد مستشاران نظامی آمریکا در ایران را تا اوایل اکتبر 1978 مطابق با مهر 1357، 58000 نفر اعلام داشته است.[4] همچنین ویلیام سولیوان در خاطرات خود نصب دستگاههای جاسوسی در شمال ایران را از موفقیتهای وصف‌ناپذیر سیا و آمریکا در ایران ارزیابی می‌کند که به آنها امکان می‌داد فعالیتهای جاسوسی ـ استراتژیک و نظامی و موشکی شوروی را در عمق خاک گسترده آن کشور تحت کنترل و مراقبت قرار داده و اطلاعات لازم را کسب نمایند.[5]
 
در حالی که در صورت تداوم حضور ایالات متحده، امروز پایگاه های گسترده ی نظامیِ آمریکایی در ایران بیش از هر کشور دیگری در منطقه می بود، تا آنجا که آمریکا تا سال 2015 در کشورهای غرب آسیا در حدود 40 هزار نفر نیروی نظامی دارد. در حالی که این تعداد در ایران صرفا تا سال 1978 در حدود 35 هزار نیرو بوده است[6]:
 
 
 
در صورت تداوم حضور ایالات متحده، امروز پایگاه های نظامیِ آمریکایی در ایران بیش از هر کشور دیگری در منطقه می بود، تا آنجا که آمریکا تا سال 2015 در کشورهای غرب آسیا در حدود 40 هزار نفر نیروی نظامی دارد. در حالی که این تعداد در ایران صرفا تا سال 1978 در حدود 35 هزار نیرو بوده است
 
نمودار ذیل نیز تعداد نیروهای نظامی ایالات متحده را در تمام جهان نشان می دهد[7]. همانطور که ملاحظه می شود برخلاف بسیاری از کشورهای دنیا و به خصوص کشورهای منطقه، ایران تنها کشوری است که هیچ نیروی آمریکایی در آن حضور ندارد.
 
 
2) استقلال سیاسی جمهوری اسلامی ایران از امریکا
محیط سیاسی منطقه ی غرب آسیا نشان می دهد که استقلال سیاسی جمهوری اسلامی در جهان امروز کم نظیر است. برای فهم صحیح از این حدّ از استقلال باید ایران را با کشورهای همسایه و منطقه مقایسه نمود. پر واضح است که کشورهایی چون سعودی، امارات، بحرین، کویت و... حیات سیاسی خود را مرهون حمایت ایالات متحده هستند. اما در جمهوری اسلامی با وجود ایستادگی چهل ساله در برابر ایالات متحده، این استقلال سیاسی از اعتماد و تکیه بر مردم در داخل تولید می شود. نامه ای که رئیس جمهور آمریکا به سران کشورهای منطقه ارسال کرده و رهبر معظم انقلاب در سخنرانی 19 اردیبهشت خود از آن پرده برداشتند گویای همین وابستگی تامّ کشورهای عرب منطقه به ایالات متحده است:
 
« همین دو سه روز قبل از این، ترامپ یک نامه‌ای نوشته است به رؤسای کشورهای خلیج‌فارس -که به این نامه ما توانستیم دست پیدا کنیم و ببینیم- و در این نامه به اینها میگوید که باید همه‌تان متّفق بشوید، باید این کار را بکنید، باید آن کار را بکنید...؛ [در جملاتش] «باید» دارد! به همه‌ی این رؤسا هم این نامه را نوشته و فرستاده. اینها میخواهند به جمهوری اسلامی هم «باید» بگویند؛ چون نمیتوانند، [لذا] دشمنند و میخواهند آن را بردارند؛ دعوا [سرِ] این است... این‌جوری خیال نکنند که «آقا شما چه اصراری دارید که سرِ فلان قضیّه می‌ایستید»! که می‌آمدند بعضی‌ها به ما میگفتند؛ خدا از سر تقصیراتشان بگذرد.»[8]
 
3) حضور منطقه ای جمهوری اسلامی ایران
انقلاب اسلامی بر اساس وظیفه ی ذاتی خود در دفاع از مستضعفین و مظلومین جهان و همچنین برای تأمین منافع ملّی خود چاره ای ندارد جز اینکه عمق راهبردی و استراتژیک خود که ماهیّت دفاعی نیز دارد را افزایش دهد. بر همین اساس حمایت از فلسطین و حزب الله در دفاع در برابر تجاوز و اشغالگری رژیم صهیونیستی، حمایت از انصارالله یمن در برابر خوی تجاوزگری و غیر اسلامی دولت سعودی، و دفاع از مردم عراق و سوریه در برابر تجاوز غرب و داعش به این دو کشور اسلامی و همچنین جلوگیری از گسترش تروریسم افسارگسیخته ی داعش صورت گرفته است.
 
در حالی که ایالات متحده و متحدان غربی اش هزاران کیلومتر دورتر از مرزهای جغرافیایی خود در منطقه ی غرب آسیا دست به آشوب و کشتار می زنند، جمهوری اسلامی در منطقه ی خود از منافع ملی اش دفاع می کند. این مهم سبب شکست سیاست های استکباری آمریکا و دشمنی با انقلاب اسلامی شده است. استدلال روشن و قاطع رهبر معظم انقلاب در این باره خواندنی است:
 
« هرجا که رفتند- ایجاد ناامنی کردند؛ یا جنگ داخلی راه انداختند، یا برادرکُشی راه ‌انداختند، برای مردم بدبختی آوردند هرجا که رفتند. برای همین هم هست که جای پای آمریکا در منطقه‌ی غرب آسیا باید برچیده بشود؛ آمریکایی‌ها بایستی از منطقه‌ی غرب آسیا بیرون بروند؛ آن ‌که باید پایش قطع بشود از اینجا آمریکا است، نه جمهوری اسلامی. جمهوری اسلامی خود ما هستیم، ما اهل اینجاییم، خلیج فارس خانه‌ی ما است، غرب آسیا خانه‌ی ما است، اینجا خانه‌ی ما است؛ شما بیگانه‌اید، شما از راه دور آمده‌اید، شما اهداف خباثت‌آمیز دارید، شما میخواهید فتنه ایجاد کنید، شما باید بروید. و بدانید آمریکایی‌ها و بقیّه‌ی کسانی که مثل آنها هستند از این منطقه پایشان قطع خواهد شد.»[9]
 
 
کنسرسیوم نفتی پس از کودتای ننگین 28 مرداد 1332 و بازگشت محمدرضا به قدرت، برای بهبود روابط ایران و غرب، بین دولت ایران و کنسرسیومی از شرکت‌های نفتی بین‌المللی برای بهره‌برداری از منابع نفتی ایران بسته شد. از صنعت نفت کشور ملّی زدایی شد. بر اساس این قرارداد شرکت نفت ایران و انگلیس ۴۰٪، شرکت‌های آمریکایی نیز ۴۰٪، شرکت شل ۱۴٪ و شرکت نفت فرانسه ۶٪ در منافع کار سهیم بودند. همین قرار داد زمینه ای شد تا بعدها آمریکایی ها بتوانند قراردادهایی چون کاپیتولاسیون را نیز به دولت ایران تحمیل نمایند.
 
4) شکست طریح آمریکایی برای منطقه غرب آسیا توسّط جمهوری اسلامی
نکته ی مهم دیگر در شکست طراحی عظیم داعش توسط جمهوری اسلامی ایران است. آنجا که آمریکا برای به وجود اوردن آشوب و بی نظمی در منطقه و حکمفرما کردن نظم مطلوب خود بیش از 7 تریلیون دلار در منطقه هزینه کرده[10] امّا با هوشمندی جمهوری اسلامی هیچ کدام از اهداف کلانش محقق نشده است. در حالی که بیشترین نیروها و اقدامات تروریستی در جهان در همسایگی ایران قرار دارد، جمهوری اسلامی قدرتمند و با ثبات ار اهداف ملی اش در منطقه و جهان دفاع می کند. هم اکنون حکومت طالبان، داعش و... در منطقه به پایان رسیده و صرفا به حملات کور تروریستی و قتل عام بی گناهان می پردازند. نقشه ی ذیل میزان وقوع بیشترین حملات تروریستی در جهان است[11]:
 
 
 
5) استقلال اقتصادی و تسلّط بر جریان انرژی در منطقه
نکته مهم دیگر در علل دشمنی ایالات متحده با ایران در قطع دست آمریکا از منابع انرژی این کشور است. به عنوان نمونه کنسرسیوم نفتی پس از کودتای ننگین 28 مرداد 1332 و بازگشت محمدرضا به قدرت، برای بهبود روابط ایران و غرب، بین دولت ایران و کنسرسیومی از شرکت‌های نفتی بین‌المللی برای بهره‌برداری از منابع نفتی ایران بسته شد. از صنعت نفت کشور ملّی زدایی شد.[12] بر اساس این قرارداد شرکت نفت ایران و انگلیس ۴۰٪، شرکت‌های آمریکایی نیز ۴۰٪، شرکت شل ۱۴٪ و شرکت نفت فرانسه ۶٪ در منافع کار سهیم بودند.[13] همین قرار داد زمینه ای شد تا بعدها آمریکایی ها بتوانند قراردادهایی چون کاپیتولاسیون را نیز به دولت ایران تحمیل نمایند.
 
امّا امروز نه تنها جمهوری اسلامی ایران از ایالات متحده مستقل است، بلکه در برابر تحریم های 39 ساله ی او با صلابت ایستادگی کرده و این کشور را نیز تهدید می نماید. تهدید بستن تنگه ی هرمز هر چند سال هاست از مؤلّفه های قدرت سخت و نرم ایران محسوب می شود امّا برای آمریکا و متحدانش معنایی خاص دارد.
موارد بالا تنها بخشی از وجوه دشمنی عمیق ایالات متحده با ملّت و دولت ایران است. بدیهی است که این دشمنی از جانب آمریکا تنها زمانی از بین خواهد رفت که ایران را همچون دوره ی پهلوی به یک مستعمره ی سیاسی و اقتصادی مبدّل نماید یا در بهترین حالت به کشوری شبیه به سیاست های سعودی در دوستی با رژیم صهیونیستی و قتل عام مظلومان و مستعفان در سوریه و عراق و یمن و نیجریه و... تبدیل نماید.
 
 پی‌نوشت ها
1. 30/4/1397
2. 19/2/1397
3. رهبر معظم انقلاب اسلامی (18/6/1394)
4. هایزر، رابرت، مأموریت در تهران، ترجمه عبدالرشیدی، نشر اطلاعات، 1389، ص 54
5. ترابی، یوسف، روابط ایران و آمریکا، چ اول، تهران، عروج، 1379، ص 163
6. www.statista.com/chart/9727/where-us-troops-are-based-in-the-middle-east/
7. https://www.statista.com/chart/8720/where-us-troops-are-based-around-the-world/
8. 19/2/1397 بیانات در دانشگاه فرهنگیان
9. 10/2/1397 بیانات در دیدار با کارگران
10. Donald Trump says US spent $7 trillion on Middle East wars. A lot of that money has not been spent (https://www.newsweek.com/trump-says-us-spent-7-trillion-middle-east-mistake-iraq-cost-88-billion-804215)
11. http://visionofhumanity.org/app/uploads/2017/11/Global-Terrorism-Index-2017.pdf
12. این قرارداد با بندهایی مبهم و تاریک بسیاری از حقوق ایران را زیر پا گذاشت. کنسرسیوم حتی درصدی از نفت صادراتی را برای فروش مستقیم در اختیار ایران قرار نداد. فاجعه‌بارتر اینکه ایران را به پرداخت غرامت به بریتیش پترولیوم نیز محکوم کرد.
13. مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی http://rc.majlis.ir/fa/law/show/95034

 

نوع مطلب : بهتربشناسیم(سیاسی)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 3 مرداد 1397
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است