۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن

پایبندی به اصل عزت مندی؛ رمز تحقق عزت و اقتدار جمهوری اسلامی در عرصه های گوناگون
از اصول مبنایی نظام اسلامی در اندیشه و تفکر حضرت امام و مقام معظم رهبری،‌ اصل «عزت مندی» نظام اسلامی و اقتدار آن است. اصلی که از تعالیم و آموزه های دین اسلام و سیره پیشوایان آن نشأت گرفته و سرلوحه عملکرد رهبران نظام اسلامی از ابتدای قیام تا عصر حاضر قرار گرفته است. پایبندی به این اصل دستاوردهای مهمی را برای ملت ایران و نظام اسلامی به همراه داشته که در زمان حاضر قابل توجه است.

گروه فرهنگی-اجتماعی اندیشکده برهان؛ با توجه به ضرورت پایبندی به اصل اندیشه عزت مندی در منظومه فکری مقام معظم رهبری، ایشان همواره در طی سالهای رهبری خود و در عرصه های مختلف به این اصل اساسی پایبند بوده و در حساسترین شرایط و علی رغم اعمال فشارهای اقتصادی و سیاسی،‌ عمل به این اصل را مدنظر قرار داده و عزت و اقتدار نظام اسلامی را محقق نموده اند. حوزه های گوناگون تاثیرگذاری این دیدگاه و میزان موفقیت و نتایج ثمر بخش عمل به آن قابل اشاره است. در ادامه به بررسی این عملکرد در عرصه های مختلف می پردازیم.

عزت مندی در عرصه سیاست خارجی و روابط بین الملل در سیره عملی مقام معظم رهبری
در این عرصه همواره مقام معظم رهبری به محور اصلی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران که عزت مندی نظام اسلامی را به همراه خواهد داشت،‌ یعنی اصول «استکبار ستیزی» و «استقلال طلبی» تاکید داشته اند. این اصول تاثیر زیادی در سطح روابط منطقه ای و فرامنطقه ای در طی سالهای رهبری ایشان داشته است.
از منظر مقام معظم رهبری «پیروزى انقلاب اسلامى در ایران، تحولى ژرف در ارتباطات بین‌المللى از دو نظر به ‌وجود آورد: اول این‌که هیمنه‌ى دو ابرقدرت ِآن روز دنیا را در رابطه‌شان با دولتهاى ضعیف جهان، شکستى سخت داد و ابهتى راکه به‌مرور در چشم ملتها و دولتها به دست آورده بودند، به‌شدت تضعیف کرد. دوم آن‌که به ملتها دلگرمى وشجاعت بخشید و جرأت و گستاخى در مقابله با دولتهاى دست‌نشانده را به آنان تزریق کرد. گرچه این تأثیرات عمیق، بتدریج در جهان ظاهر شد و امروز پس از یازده سال،چهره‌ى سیاسى عالم را دگرگون کرده است، اما همه‌ى چشمهاى تیزبین، از همان آغاز تشخیص دادند که با پیروزى این انقلاب عظیم، عصرجدیدى در مناسبات عالم پدید آمده است. این عصررا باید «عصر امام خمینى» نامید و ویژگى آن، عبارت است از بیدارى و جرأت و اعتماد به نفس ملتها در برابر زورگویى ابرقدرتها و شکستن بتهاى قدرت ظالمانه و بالندگى نهال قدرت واقعى انسانها و سر برآوردن ارزشهاى معنوى والهى.»[1]
به همین دلیل وظیفه نظام اسلامی از دیدگاه ایشان این است که براى حفظ این روندِ رو به اشتعال و تقویت روحیه‌ى ملتهاى اصیل و مظلوم «کوچکترین تغییرى در چهره‌ى با صلابت و موضع با عزت خود در مناسبات بین‌المللى ایجاد نکند؛ با قلدران، ازموضع قدرت و با دولتهاى ضعیف، از موضع حمایت و با ملتهاى بپاخاسته، از موضع رعایت و هدایت سخن بگوید و عمل کند؛ دولت آمریکا را به‌مثابه‌ى رأس فتنه و استکبار و رمز غدارى و شیطنت و به‌خاطر ستم شبه کشورهاى ضعیف و حمایتش از صهیونیسم غاصب و دشمنیش با بیدارى و آزادى ملتها و خصومت عمیق و جنایت بارش با ملت ایران، محکوم و منفور و مطرود دانسته، هیچ فرصتى را براى افشاى چهره‌ى تزویرآلود و رسواکردن آن مدعیان آزادى و غیره و بیان این حقایق ازدست ندهد.»
1.     حمایت از محور مقاومت در سطح منطقه
در سطح منطقه ای مقام معظم رهبری با تاکید بر شکل گیری «جبهه مقاومت» و تداوم آن،‌ این راهبرد را به خوبی حفظ نموده و به ثمر رسانده اند.
این رویکرد به طور واضح در عرصه سیاسی «لبنان» نمود و ظهور یافته است به نحوی که میتوان گفت بیشترین تاثیرپیذیری از رویکرد سیاسی جمهوری اسلامی ایران از همان سالهای آغازین انقلاب اسلامی در این کشور اتفاق افتاده است. چنانکه شاهد شکل گیری جنبشهای مقاومت شیعی لبنان همچون جنبش مقاومت امل و بعدها جنبش مقاومت حزب الله در این کشور هستیم. جنبشی که تحت تاثیر حمایتهای جمهوری اسلامی و با الهام گرفتن از رویکرد ضد استکباری و سلطه ستیز آن توانست در مقابل قدرت نظامی اسرائیل و حمایتهای دولتهای غربی از آن،‌ در سخت ترین جنگ های این منطقه از آغاز اشغال جنوب لبنان تا آزادسازی آن مناطق و نیز جنگ مشهور به جنگ 33 روزه حزبا.. لبنان ورژیم اسرائیل درتابستان 2006 پیروز و سربلند باشد و مایه حیرت کشورهای عربی و جهان گردد.این تاثیرات به قدری واضح است که برخی رژیمهای غربی وعربی بانگرانی ازنفوذ انقلاب اسلامی ایران، این جنگ را مناظره ای ایدئولوژیک درورای ژئوپلتیک ایران قلمداد کرده و درطول جنگ حرفهایی درباره جنگ نیابتی درلبنان بین ایران و آمریکابه زبان میآوردند.[2]
پیروزی هایی که به شکل قابل ملاحظه ای تحت تاثیر حمایتهای مقام معظم رهبری و اندیشه های ایشان و نیز الگو بودن چهره مبارزاتی ایشان برای رهبران و مجاهدان این نهضت بوده است. مسئله ای که همواره ایشان به آن تصریح نموده اند.
در دفاع از ملت فلسطین نیز مقام معظم رهبری از همان ابتدا تا به الآن از هیچ حمایتی کوتاهی نکرده و همواره آن را نه‌تنها راهبرد اصلی نظام اسلامی بلکه «مسأله‌ى اول بین‌الملل اسلامى» و حمایت از آن را بزرگترین وظیفه‌ى ملت و دولت ما و همه‌ى ملتها و دولتهاى مسلمان،عنوان نموده اند.
این راهبرد حمایتی و نیز مبارزاتی جمهوری اسلامی در مقابله با رژیم صهیونیستی باعث شده است که دو جنبش جهادی بزرگ فلسطین یعنی جنبش «جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس)» و «جهاد اسلامی» ایران اسلامی را همراه و هم یار خود در مبارزه با این رژیم دانسته و آشکارا از انقلاب اسلامی دفاع نموده و فلسطینیان را به الگوپذیری از این انقلاب شکوهمند ترغیب و توصیه نمایند.[3]
جنبش حماس تاکنون توانسته است با ساماندهی گروه های مبارز و استشهادی فشارهای زیادی را به رژیم صهیونیستی وارد نماید و حتی در سخت ترین شرایط محاصره و جنگ که 22 روز به طول انجامید،‌ سرسختانه مقاومت کند و صهیونیستها را به عقب براند.
تاثیرگذاری رویکرد مبارزاتی جمهوری اسلامی در گروه های فلسطینی از این حیث نیز قابل تامل است که این گروه ها از لحاظ اعتقادی از اهل تسنن محسوب میشوند؛‌ اما این موضوع نه تنها مانعی از این تاثیرپذیری نشده بلکه این جنبشها باعث تحریک و الگو پذیری جوامع و نهضتهای ضدصهیونیستی در کشورهای دیگر که ملهم از آموزه های اسلامی هستند، شده اند.
علاوه بر این در تقابل با برنامه ها و نقشه های تفرقه افکنانه نظام سلطه که ظهور و گسترش جریان تکفیری و سلفی تروریستی در عراق و سوریه و اشغال مناطقی ازاین کشورها توسط این گروه های تروریستی را به همراه داشت، شاهد شکلگیری جبهه مقاومت شیعی در «عراق» و نیزتقویت جایگاه مرجعیت و تضعیف رویکردهای سکولار در این کشور و متاثر ازسیاستهای حمایتی مقام معظم رهبری و جمهوری اسلامی بودیم.جبهه ای که در دوران حاضر نیز توانست علی رغم حمایت های بی دریغ سیاسی و تسلیحاتی کشورهای غربی و عربی از گروه های تکفیری تروریستی، موفق به بیرون راندن آنان از این کشور شده و پیروز واقعی میدان شوند.
 در یمن این جریان با حمایتهای حقوقی، مردمی، دیپلماتیک جمهوری اسلامی و حمایتهای سیاسی مقام معظم رهبری توانسته است با تمام توان در مقابل اقدامات تجاوزگرایانه و وحشیانه برخی کشورهای عربی وابسته مقاومت نماید و پیروزیهای موفقیت آمیزی بدست آورد.
بارزترین دستاورد این حمایتها از محور مقاومت را باید در رابطه با حمایتها و اقدامات مقام معظم رهبری در خصوص اشغال بخش های زیادی از کشور سوریه توسط جبهه مخالفین ونیروهای تکفیری داعش عنوان نمود؛ چراکه راهبرد سیاسی آمریکا در خصوص این کشور برکناری بشار اسد اعلام شده بود.
در تقابل با این سیاست و نقشه براندازانه، رهبر معظم انقلاب که آینده نقشه نظامی آنان را به خوبی پیش بینی می نمودند، حمایت از بشار اسد را قویاً اعلام کردند و با ارسال پیامی در فرودین 1392 توسط وزیر خارجه وقت، آقای صالحی به رئیس جمهور سوریه این موضع گیری را صریحا اعلام کرده و تاکید نمودند که «ایران با قدرت از بشار اسد و سوریه حمایت می‌کند.» پیامی که به تمامی قدرتهای غربی اعلام می کرد که موضع ایران در این منطقه مبارزه با توطئه غربی و حمایتهای هم پیمانان منطقه ای ایران و مبارزه با تروریسم تربیت شده آنان تا زمان نابودی کامل خواهد بود.
این موضع گیری قاطع رهبر معظم انقلاب و نیز حمایتهای بی دریغ ایشان از دولت و مردم سوریه، عقب نشینی کشورهای غرب را از این سیاست به همراه داشت و باعث شد که «فلیپ هاموند» وزیر خارجه انگلستان از آمادگی کشورش برای پذیرش ماندن بشار اسد در راس قدرت صحبت به میان آورده و صریحا اعلام نماید که: «انگلستان حاضر است ماندن بشار اسد در قدرت در دوره کوتاه دولت انتقالی را تحت نظارت بین المللی بپذیرد.»[4]همچنین جان کری وزیر خارجه آمریکا طی اظهاراتی که گویای چرخش آشکار در مواضع آمریکا نسبت به سوریه بود، آمادگی کشورش را برای مذاکره با بشار اسد اعلام کرد و بر ضرورت آغاز مذاکرات برای حل بحران سوریه تأکید نمود. بدین ترتیب آشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا در تماس تلفنی با همتای روسی خود، سرگئی شویکو، نابودی داعش را به عنوان هدف اصلی حضور آمریکا در سوریه عنوان و تصریح کرد که اسلحه‌ها تنها گروه تروریستی داعش را نشانه گرفته است و از جنگ با دولت سوریه اجتناب دارد.[5]

بنابراین امروزه شاهد آن هستیم که عامل مهم مذهب با رویکرد مبارزه با نظام سلطه و در تقابل با نظام لیبرال و سکولار غربی، درعرصه سیاسی این کشورها ایفای نقش نموده و جبهه متحدی علیه سیاستهای سلطه طلبانه غرب با هدایت جمهوری اسلامی و مقام معظم رهبری را شکل دهد.

 

.: مطالب وابسته :.


 مطلب شماره 1 :
جایگاه و اهمیت اصل عزت‌مندی در نظام اسلامی (1)

 

پی‌نوشت ها

[1]پیام به مناسبت اولین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره)؛ 10/3/1369
[2]مستقیمی، بهرام و نبی اله ابراهیمی،‌ ‌1386،روابط ایران با شورای همکاری خلیج فارس بعد از سال 2003، مجله دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، شماره 3، پاییز، ص 279
[3]ملکوتیان، مصطفی، 1384،تاثیرات منطقه ای وجهانی انقلاب اسلامی، فصلنامه تخصصی مطالعات انقلاب، شماره 1، ص 84
[4]به نقل از: https://www.isna.ir/news/94071912267
[5]به نقل از: https://www.isna.ir/news/94071912267

 

 *گروه فرهنگی-اجتماعی اندیشکده برهان/ انتهای متن|

نوع مطلب : بهتربشناسیم(سیاسی)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 2 تیر 1397
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است