۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن

تداوم اصل عزتمندی و اقتدار در اندیشه و عمل امام خمینی و مقام معظم رهبری
از اصول مبنایی نظام اسلامی در اندیشه و تفکر حضرت امام و مقام معظم رهبری،‌ اصل «عزت مندی» نظام اسلامی و اقتدار آن است. اصلی که از تعالیم و آموزه های دین اسلام و سیره پیشوایان آن نشأت گرفته و سرلوحه عملکرد رهبران نظام اسلامی از ابتدای قیام تا عصر حاضر قرار گرفته است. پایبندی به این اصل دستاوردهای مهمی را برای ملت ایران و نظام اسلامی به همراه داشته که در زمان حاضر قابل توجه است.

فرهنگی و اجتماعی برهان/ محسن اخباری؛
عزت مندی؛ اندیشه ای مبتنی بر آموزه های بنیادین اسلامی
عزت مندی از جمله موضوعاتی است که از آموزه های قرآنی و اسلامی و سیره و سبک زندگی و توصیه های پیشوایان دین اسلام آموخته شده است و نتایج مهمی حتی در مباحث مختلف دینی و اجتماعی دارد.
ازمنظر قرآن کریم عزت و برترى تنها مخصوص خداوند و فرستاده وى و مؤمنان است و وابستگى به کافران و پذیرش سرپرستى آنان موجب ذلّت و عذاب الهى و پذیرفتن ولایت و سرپرستى خداوند و گسستن از ولایت غیر او سبب عزّت فرد و جامعه مى‏شود: «بَشِّرِ المُنفِقِینَ بِاَنَّ لَهُم عَذابًا اَلِیما اَلَّذینَ یَتَّخِذونَ الکفِرینَ اَولِیاءَ مِن دونِ المُؤمِنِینَ اَیَبتَغونَ عِندَهُمُ العِزَّةَ فَاِنَّ العِزَّةَ لِله ‏جَمیعا»[1]و درسایه عزت الهی است که جامعه اسلامی بر کفار و منافقان پیروز شده و همواره عزتمند و شرافتمند حیات خود را ادامه می دهد: «ولینصرنّ اللّه‏من ینصره إنّ اللّه‏لقویّ عزیز»[2].
 
برمبنای این تفکر، قرآن براى تأمین عزت و سربلندى مسلمانان و برترى آنان بر کافران و حفظ و صیانت این موقعیت، مؤمنان را موظف مى‏کند تا از هر کارى که موجب سلطه و سیطره کافران گشته و مسلمانان را به وابستگى مى‏کشاند دورى کنند: «وَلَن یجْعَلَ اللّهُ لِلْکافِرِینَ عَلَی الْمُؤْمِنِینَ سَبِیلا». از این آیه قاعده مهم «نفی سبیل»در فقه شیعی استخراج میشود. براساس این قاعده فقهی، راه هرنوع نفوذ و سلطه کفار برجوامع اسلامی درحوزه‌های مختلف سیاسی،نظامی،اقتصادی وفرهنگی بایدمسدود شود. ازنظر سیاسی نپذیرفتن تحت الحمایگی، نفی ظلم واستبداد واستعمار،جایز نبودن مداخله بیگانگان درامور داخلی کشورهای اسلامی وتصمیم‌گیری‌های سیاسی مورد تأکید است و از نظر نظامی تسلط بر مقدرات وتدبیر نظامی را نیز در برمی‌گیرد.[3] این قاعده بیانگر دو جنبه ایجابی وسلبی است که جنبه سلبی آن ناظربرنفی سلطه بیگانگان برمقدرات وسرنوشت سیاسی واجتماعی مسلمانان وجنبه ایجابی آن بیانگر وظیفه دینی مسلمانان درحفظ استقلال سیاسی واز بین بردن زمینه‌های وابستگی است.[4]
در حقیقت پایبندی به این اصل،‌ عزت اسلام وحقانیت اصول ومبانی فکری وعقیدتی آن همچون مبارزه باظلم و استکبار و دفاع ازمظلومین،‌ عدالت گستری، ‌نفی سلطه کفار و بیگانگان بر مسلمین،‌ نفی سلطه جویی وسلطه پذیری را به همراه خواهد داشت.
 
تبلور اصل عزت مندی در منظومه فکری امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری (ره)
اصل عزتمندی و تفکر قرآنی بنیادین آن،‌ در اندیشه حضرت امام خمینی(ره) از ابتدای قیام و مبارزه تا پیروزی انقلاب اسلامی در عرصه ها و زمینه های مختلف همواره وجود داشته است. چنانکه میتوان آن فقیه مبارز را پیام آور عزت مسلمین وملت ایران درنیم قرن اخیردانست؛ چراکه جهان اسلام و به‌طورخاص ملت ایران، قریب به دوقرن تلخ‌ترین ناکامى‌ها را به‌ واسطه حکمرانان فاسد و نالایق در مواجهه با کفار و دشمنان تجربه کرده بودند. تاریخی که در هر برهه از آن شکستی رقم خورده بود و یا قراردادی ننگین، ‌سلطه دشمنان را بر سرمایه های ملت ایران بیشتر از قبل کرده بود و از همه مهمتر روحیه وابستگی و ناتوانی و «ما نمیتوانیم» را جایگزین خودباوری و عزت مندی کرده و در افکار صنعت گران و نخبگان جامعه بخصوص نسل جوان نهادینه کرده بود.
در این فضا بود که حضرت امام(ره) با شعاربازگشت به تعالیم اسلام راستین و اصیل که خواهان «اعتلا» و برتری تفکر توحیدی بر هر تفکر انسان مدارانه و ضد دین است، برای عزت و سربلندی ملت مسلمان ایران و احیای هویت اسلامى ایرانى قیام نمود تا بتواند این «عزت» ازدسترفته‌ى ملت ایران را احیاء نماید.
بعد از رحلت آن امام بزرگوار،‌ مقام معظم رهبری که خود دانش آموخته مکتب رشادت و اسلام خواهی اسلام و امام بزرگوار بودند،‌ مسیر عزت مندی و اقتدار نظام اسلامی را با جدیت و شجاعت در عرصه های مختلف پیمودند و هر زمان که این مسیر را در خطر دیدند تذکرها و راهنمایی های درست و آینده نگرانه ای بیان نمودند تا نظام اسلامی مسیر پیشرفت و تعالی خود را طی نماید.
 
در این زمان و هر زمان دیگری باید به این موضوع توجه داشت که اگر زمامداران وفعالان عرصه سیاست در نظام اسلامی نیز به عنصر استقلال وعزت ملی توجه نداشته باشندو آن‏را سرلوحه خود (چه درزمینه داخلی وچه در زمینه خارجی) قرار ندهند، نه تنها جامعه و میهن به ورطه ذلت وفلاکت می‏افتد، بلکه خود زمامداران و فعالان عرصه سیاست نیز به ناچارخوار و حقیرخواهند شد.
در این نوشتار با بازخوانی تفکر و عملکرد امام خمینی در مسیر عزت مندی نظام اسلامی،‌ و تبیین تداوم این مسیر در عملکرد مقام معظم رهبری، راهبرد و عملکرد نظام اسلامی در این عرصه و دستاوردهای این خط مشی را بررسی می نماییم.
 
1. سیره و رفتار عزت مندانه امام خمینی(ره) در مبارزه با نظام سلطه
حضرت امام خمینی (ره) در اولین گام های مبارزه یعنی دردهه 1340 بر مبنای تفکر اسلامی که آن را با جان و دل آموخته و احیای آن را تکلیف شرعی خود می دانست، به مبارزه با استکبار جهانی و برنامه های سلطه طلبانه آنان اقدام نمود و در برابر «انقلاب سفید» آمریکایى و قانون تبعیض‌آمیز و توهین‌آمیز «کاپیتولاسیون» که نه تنها سلطه دشمنان را موجب میشد بلکه خفت و خواری هر مسلمان ایرانی را به همراه داشت،‌ ایستادگی کرد و افشاگری نمود و نخسیتن جرقه های شروع نهضت را در 15 خرداد 42 روشن نمود.از آن زمان بود که ملت ایران فهمیدند که «زندگانی با این ذلت ارزش ندارد، مرد مسلم زیر بار این ذلت و زحمت نباید برود، از این جهت قیام مردانه کردند و این قیام، یک قیام الهی‏ بود که تمام اقشار ملت را فرا گرفت....»[5]
 
بنابراین با مرور این خط سیر مبارزاتی و سیر تفکر سیاسی امام خمینی در طول دوران مبارزه و پس از پیروزی انقلاب اسلامی میتوان گفت که «استکبارستیزی» روح و گوهر عزت‌طلبى در مکتب عملی و فکری حضرت امام(ره) است. اصلی که حضرت امام(ره) بر طبق آن درطول دوران مبارزه تلاش نمودکه این حقیقت رابراى ملت ایران و تمامی مسلمانان جهان آشکارکند که راه سرافرازى و عزت ودستیابى به استقلال وآزادى و عدالت ، درگرو استقامت وایستادگى در برابر استکبار جهانى و در راس آن آمریکاى جنایتکاراست. رهبر کبیر انقلاب اسلامى با فریاد برآوردن آن ‌که «همه بدبختى ما از آمریکاست» ازخوى تجاوزطلبى وضرورت مبارزه وعدم رابطه با استکبارسخن گفته و در موردحقیقت و باطن هرگونه رابطه ما با آمریکا این چنین پرده بر میدارند که: «این مثل رابطه بره باگرگ است! رابطه بره باگرگ، رابطه صلاح‌مندى براى بره نیست، این‌ها مى‌خواهند از ما بدوشند، این‌ها نمى‌خواهند به ما چیزى بدهند.»[6]به همین دلیل بود که ایشان باصراحت تمام آمریکا را «شیطان بزرگ» می نامیدند و اعلام مى‌نمودند: «آمریکادشمن شماره یک مردم محروم و مستضعف جهان است»[7] و از ملت ایران وملل مسلمان و محروم جهان چنین خواستند: «هرچه فریاد دارید سر آمریکا بکشید»[8] و همه مبارزان جبهه توحید در سرتاسر جهان را این‌گونه بشارت دادند: «اگردقیقاً به وظیفه مان که مبارزه با آمریکاى جنایتکار است ادامه دهیم فرزندان مان شهد پیروزى را خواهند چشید.»[9]
 
در تفکر آن رهبر فرزانه،‌ تنها راه و مسیر دستیابی به «عزت و اقتدار»،‌ «مبارزه» و حرام نمودن این سلطه دشمنان و مستکبران عالم است: «به فکر نگهداشتن وضع موجود نباشید، بلکه به فکر فرار از اسارت و رهایى ازبردگى و یورش به دشمنان اسلام باشید که عزت وحیات درسایه مبارزه است و اولین گام درمبارزه، اراده است وپس ازآن، تصمیم بر این‏که سیادت کفر و شرک جهانى، خصوصاً آمریکارا بر خود حرام کنید.»[10]به‏همین‏دلیل، با صلابتی بی‏نظیرمی‏فرمود: «هیهات که امت محمد(ص)و سیراب‏شدگان کوثرعاشورا و منتظران وراثت صالحان، به مرگ ذلت‏بار و به اسارت غرب وشرق تن دردهند و هیهات که خمینی، در برابر تجاوز دیوسیرتان و مشرکان وکافران به حریم قرآن کریم و عترت رسول خدا و امت محمد(ص) و پیروان ابراهیم حنیف ساکت و آرام بماند و یا نظاره‏گر صحنه‏های ذلت وحقارت مسلمانان باشد.»[11]
 
سرانجام این تفکر به نصرت و یاری خداوند به پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و برپایی نظام اسلامی منتهی شد‌ و توانست ضمن مفهوم سازی و بازسازی فکری و اندیشه ای، ‌فرهنگ نوینی را در روابط بین الملل رقم زند که بر مردم سالاری دینی،‌ احیای تفکر اسلامی،‌ جهان گرایی تمدنی اسلامی،‌ محوریت فعالیت فرهنگی، ‌تقویت جنبشهای جدید اجتماعی و فرهننگ استکبارستیزی و استقلال خواهی استوار است.»[12]
 
2.     تداوم اصل عزت مندی در اندیشه و عمل مقام معظم رهبری (ره)‌در مبارزه با نظام سلطه
مقام معظم رهبری نیز به‏عنوان تداوم‏بخش و تبیین کننده ابعاد اصلی واساسی مکتب امام راحل (ره) بارها به این ابعاد مهم دیدگاه ایشان از جمله بعد «عزت مندی» پرداخته و بر آن تاکید داشته اند و آن را همواره خط سیر خود در تمامی مراحل هدایت و رهبری انقلاب اسلامی تا کنون قرار داده اند؛ چنانکه ایشان در پیام خود که به منزله اعلام مواضع ایشان و به مناسبت اولین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) در تاریخ 10/3/1369 بود، و حفظ عزت و کرامت انقلابى جمهورى اسلامى و ملت ایران در مناسبات و عرصه های مختلف را ازنقاط اصلى عنوان نموده و محورهای مختلف آن را بیان داشتند. از آن زمان تا کنون این مسئله در عملکرد مقام معظم رهبری و در توصیه ها و رهنمودها و برنامه های کلان و سیاست گذاری های کشور مدنظر قرار داشته و همواره به این موضوع اعتقاد راسخ داشته اند که «ما عزّت خود راکه به‏وسیله‏ی اسلام ونظام اسلامی وحرکت انقلابی و نگاه انقلابی وآرمانهای انقلابی به‏دست آمده است، ازدست نخواهیم داد. امروز دشمنان مشغول چالش هستندو هر روزی یک‏جور چالشی را در مقابل جمهوری اسلامی ایران قرار می‏دهند؛ ما ابائی نداریم، ما بیمی نداریم. اگر ماجسم بی‏جان و بی‏تحرّکی بودیم، علیه ما چالشی وجود نداشت؛ ما متحرّکیم، ما زنده‏ایم، ما رو به‏ رشدیم، ما فعّالیم، بنابراین باید انتظار داشته باشیم که درمقابل ما چالش به‏وجود بیاید و باقدرت، باتوکّل به خدای متعال، با اعتماد به وعده‏ی الهی وبا تکیه‏ی به نفس و اعتماد به نفس از این چالشها عبورخواهیم کرد..»[13]از منظر ایشان «هرچه یک دولتی، یک ملّتی، مسئولینی در مقابل این دشمن عقب‏نشینی کنند، آنها جلومی‏آیند؛ آنها زیاده ‏طلبند؛ آنها جز به استکبار و استعمار و سلطه‏ی بر ملّتها به چیزی قانع نیستند؛ هرچه بتوانندجلومی‏آیند؛ باید دیواره‏ی مستحکمی از عزم و توکّل و اقتدار ملّی در مقابل آنها به‏وجود آورد.»[14]
 
پی‌نوشت ها
[1]نساء/ 138-140
[2]حج/ 40
[3]محمدی،کیمیا وهمکاران، قاعده نفی سبیل دراندیشه اسلامی وسیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران،فصلنامه علمی پژوهشی مطالعات انقلاب اسلامی، 1393، شماره 36. ص169.
[4]همان.
[5]صحیفه امام،جلد 6،ص 296
[6]صحیفه امام،ج‌10،ص 360
[7]صحیفه امام،ج 13،ص 212
[8]صحیفه امام،ج 11،ص 121
[9]صحیفه امام،ج15،ص171
[10]صحیفه امام،ج 21،ص 82
[11]صحیفه امام،جلد 20،ص 318
[12]دهشیری، محمدرضا، ‌1382،‌ تاثیرات فرهنگی انقلاب اسلامی بر روابط بین الملل»، فصلنامه پژوهشی اندیشه انقلاب اسلامی، شماره 7و8، پاییز و زمستان،ص 7
[13]بیانات در دانشگاه افسرى و تربیت پاسداری امام حسین علیه‌السلام 30/2/1394
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 2 تیر 1397
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است