۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن
اعتلای میراث روح‌الله             
در آستانه‌ی بیست‌ونهمین سالگرد ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی، حضرت امام خمینی (ره)، بر آن شدیم تا در قالب سلسله مقالاتی با عنوان کلیِ «اعتلای میراث روح‌الله»، مهمترین شاخصه‌های کارآمدیِ نظام جمهوری اسلامی ایران در دوران زعامت مقام معظم رهبری را برشماریم؛ شاخصه‌هایی که در عمر 40ساله‌ی انقلاب اسلامی و در امتداد همان راه امام (ره)، اکنون پیش روی ملت ایران است. در این شماره و به عنوان حسن مطلعِ این سلسله مقالات، به سراغ تبیین شاخص‌های اصلیِ راه امام خواهیم رفت.
           

گروه فرهنگی-اجتماعی اندیشکده برهان/ سیدامیرعلی ناقدی؛ خط امام یا راه امام، عبارتی است که در ادبیات سیاسی کشور ما بسیار رایج است. زیرا ایشان بنیان‌گذار انقلاب بوده و آراء و نظرات ایشان، مانیفست انقلاب و ارزشهای آن است. البته شکی نیست که آراء و نظرات ایشان در چارچوب اسلام ناب محمدی(ص) که مورد تاکید ویژه خود ایشان نیز بوده است، معنی پیدا می‌کند و ارزشمند است. لذا می‌توان امام خمینی را احیاگر اسلام ناب محمدی(ص) در عصری که اسلام‌های آمریکایی و معنویات غیر اصیل از یک سو و فرهنگ ضد الهیِ غربی و شرقی، پیرامون انسان قرن 20 ام را گرفته بود، به حساب آورد.
عبارت «خط امام» برای طیف‌های مختلف سیاسی فکری به قدری برجسته بود که بعضا فراکسیون‌هایی در مجلس، گروه‌هایی سیاسی و احزاب در نام و شعارهای خود، این عبارت را برجسته می‌کردند. حتی برخی جریانات سیاسی که حامیان آنها به وضوح از لزوم به موزه سپردن افکار امام خمینی(ره) نیز یاد می‌کردند، برخی چهره‌های سیاسی که امروز هیچ مرزبندی با دشمنان قاطع راه و شخص امام نداشته یا مرزبندی ضعیفی دارند، بعضا خود را ذیل این خط و راه می‌دانند. دشمنانی که از طیف مرحوم منتظری و باند سید مهدی هاشمی معدوم گرفته تا نهضت آزادی و منافقین را در برمی‌گیرند.
از این جهت است که رهبر معظم انقلاب، از سالها پیش در بیانات مهم خود در سالروز رحلت امام خمینی(ره)، گریزی به موضوع تبیین خط و راه امام می‌زنند. بعضی بیانات معظم له حتی بصورت کامل با موضوع تبیین راه امام ساختار بندی می‌شود. از آن جمله می‌توان به بیانات 14 خرداد رهبر انقلاب در سال 1389 اشاره نمود که بعد از فتنه 88، بسیاری از شبهات ایجاد شده توسط خط امام جعلی و حامی فتنه را پاسخ دادند.
تبیین همه ویژگی‌های راه امام و استخراج مانیفست انقلاب، فرصتی می‌خواهد به بزرگی کارنامه انقلاب اسلامی، ارزشها و شعارهای ارزشمند آن و نیز آرمانهای متعالی این شجره‌ی طیبه. لذا لازم است که در پاسخ به خط انحرافی که سالهاست تلاش دارد با القای جدایی بین راه امام و راه رهبر انقلاب اسلامی، به نحوی دیگر پازل دشمنی خود با امام کامل کند؛ به راه امام از منظری دیگر پرداخت. در این سلسله نوشتار بنا داریم با تمسک به اصول و مبانی راه امام، کارنامه رهبر انقلاب را تحقق ارزش‌ها و اهداف متعالی راه آن عزیز سفر کرده مورد بررسی قرار دهیم.
 
صراحت در حفظ و ماندگاری اصول انقلاب:
ماندگاری و پایمردی بر اصول انقلاب و راه امام، خود یکی از شاخصه‌های خط امام است. شاید مفهوم این شاخص طرح شده از سوی رهبر انقلاب آنجا بارزتر باشد که بعضی مدعیان خط و راه امام، عملا در طی طریق و عقاید و کردار خود به خلاف راه امام بدل شده‌اند. رهبر انقلاب اسلامی در این باره می‌فرمایند: «راز ماندگاری نظام جمهوری اسلامی بر ریل انقلاب و بر خطوط اصلی امام بزرگوار، همین صراحت بوده است؛ هیچ نبایستی این شفّافیّت را، این صراحت را از دست داد. در مقابل مخالفان، در مقابل دوستان، در مقابل دشمنان، مواضع جمهوری اسلامی باید مواضع شفّافی باشد. تاکتیک‌ها را میتوانند عوض کنند، شیوه‌های کار را میتوانند عوض کنند، [ امّا] اصول، همچنان مستحکم باید بماند؛ این راز استحکام انقلاب و راز پیشرفت کشور است»[1]. کلیدواژه انقلابی‌گری، یکی از راهبردهای ایشان در راستای حفظ و استمرار روحیه انقلابی بوده و هست. ایشان در ادبیات خود دائما بر این کلیدواژه و اصل تاکید دارند. بطوریکه با نفی دوقطبی‌های کاذب چپ و راست، اصولگرا و اصلاح طلب و .... بر انقلابی و غیر انقلابی تاکید دارند.
 
پیشرفت معنوی، فرهنگی و دینی:
یکی از دغدغه‌های به حقی که می‌توان در مورد بشر امروز داشت، دغدغه معنویت و فرهنگ است. هر چند شاید بسیاری از انسان‌های دنیای مدرن و جهانی شده‌ی امروز، غرق در تمایلات مادی و شهوانی و بصورت جهل مرکب، نبود معنویت را در زندگی خود احساس نکنند؛ ولی در همان جوامع تماما غرب زده، فقدان این رکن اساسی زندگی بشری، سبب ایجاد معنویات غیر فطری، کاذب، شیادانه و بعضا منحرف کننده شده است. ترویج شیطان پرستی، خشونت، بهره کشی جنسی از کودکان و زنان، جنگ، تضاد طبقاتی فاحش و سیستماتیک و ... از جمله مظاهری است که هر انسانی را به ستوه می‌آورد و او را به دامن این معنویت‌های جعلی سوق می‌دهد.
لذا قطعا باید با ملاکهای غیر مادی و تعریفهای غیر مرسوم از پیشرفت یا توسعه، به ارزیابی انقلاب اسلامی در بحث معنویت پرداخت و این شاخص را بعنوان یک شاخص بسیار مهم دید. این امری است که در بیانات رهبر انقلاب از دستاوردهای راه امام برجسته است. مقام معظم رهبری در تبیین شاخص معنویت در راه امام خمینی چنین می‌فرمایند: « انقلاب‌ ما دارای‌ دو بعد بود: بعد داخلی‌ و بعد خارجی‌. در بعد داخلی‌، ملت‌ فداکار ایران‌ زندگی‌ دست‌ساخته‌ی‌ فرهنگ‌ غرب‌ و آلوده‌ به‌ فساد قدرتهای‌ استکباری‌ را به‌ زندگی‌ اسلامی‌ ـ که‌ آرزوی‌ همه‌ی‌ مردم‌ ایران‌ بود ـ تبدیل‌ کرد.... ما که‌ امروز برای‌ امام‌(ره‌) عزادار هستیم‌، باید این‌ دو بعد را با کمال‌ جدیت‌ مورد توجه‌ و نظر قرار دهیم»[2]. همچنین رهبر انقلاب اسلامی در تبیین زیرشاخه‌های راه امام در حوزه فرهنگ دینی و متعالی چنین می‌فرمایند: « در عرصه‌ی فرهنگ، اصول امام عبارت است از نفی فرهنگ اباحه‌گری غربی؛ نفی جمود و تحجر و نفی ریاکاری در تمسک به دین؛ دفاع قاطع از اخلاق و احکام اسلام؛ مبارزه با ترویج فحشا و فساد در جامعه»[3]. مشخص است که با این تعابیر، به هیچ وجه از خط امام مسائلی چون تساهل و تسامح، سکولاریزم، جدایی حوزه از جامعه و اباحی گری فرهنگی استخراج نمی‌شود.
 
جایگاه پیشرفت اقتصادی در اندیشه و راه امام:
پیشرفت مادی در کنار پیشرفت معنوی، از اهداف و شعارهای انقلاب و امام راحل است. زیرا انقلاب اسلامی باید مسیر تکامل بشر را از مسیر مسائل، محدودیت‌ها و مشکلات دنیوی پیش ببرد و نه ادعاهای کاذب فرامادی که هیچ اتکایی به بعد مادی بشر ندارند. لذا باید پیشرفت اقتصادی مبتنی بر الگوی اسلام ناب مد نظر باشد. از جمله مصادیق پیشرفت اقتصادی برآمده از خط امام راحل را می‌توان پیشرفت در علم و دانش، پیشرفت در عدالت و استقلال اقتصادی دانست.
بعنوان مثال حضرت آیت الله خامنه‌ای در بیاناتی می‌فرمایند: «در اقتصاد، اصول امام تکیه‌ی به اقتصاد ملی است؛ تکیه‌ی به خودکفائی است؛ عدالت اقتصادی در تولید و توزیع است؛ دفاع از طبقات محروم است؛ مقابله‌ی با فرهنگ سرمایه‌داری و احترام به مالکیت است - اینها در کنار هم - امام فرهنگ ظالمانه‌ی سرمایه‌داری را رد میکند، اما احترام به مالکیت، احترام به سرمایه، احترام به کار را مورد تأکید قرار می‌دهد؛ همچنین هضم نشدن در اقتصاد جهانی؛ استقلال در اقتصاد ملی؛ اینها اصول امام در زمینه‌ی اقتصاد است؛ اینها چیزهائی است که در فرمایشات امام واضح است»[4].
 
پیشرفت علمی:
پیشرفت علمی و فناوری نیز یکی از شاخصه‌های ارزیابی پیشرفت اقتصادی انقلاب است. حضرت آیت الله خامنه‌ای در این باره می‌فرمایند: «این ملت اگر بخواهد به آبادی کشور و به پیشرفت علم برسد و اگر بخواهد در قافله‌ی چالش‌های گوناگون مادی دنیا - مسأله‌ی تجارت، مسأله‌ی کشاورزی و دیگر مسائل - پیشرفت کند، راهش این است که خط امام را دنبال کند؛ چون این خط، خط استقلال، بازگشت به هویت خود، استخراج گنجینه‌های پنهان درون سینه‌ی انسانها و بالفعل کردن این استعدادهاست»[5]. همچنین حضرت آیت الله خامنه‌ای در فرازی دیگر، ضمن اشاره به شاخصه‌ی حمایت از مستعضفین جهان، به بحث پیشرفت علمی هم بعنوان شاخص خط امام اشاره دارند: « امام روی سرنوشت برادران مسلمان، حساس بود. و بالاخره تعالی علمی و سازندگی کشور. اینها سرفصلهای عمده خطّ امام است»[6].
 
عزت ملی:
مسئله حفظ عزت ملی از مهمترین شاخصه‌های راه امام است. حفظ عزت مقوله‌ای در تمام حوزه‌های مدیریتی از جمله سیاست خارجی، اقتصاد، امور نظامی و امنیتی و فرهنگی است. جلوگیری از ایجاد زمینه‌ی وهن و کسر شان ملت ایران در عرصه دیپلماتیک، دست برتر در اظهار شعارهای اساسی انقلاب و مردم در میدان‌های بین المللی، پاسخ درست به یاوه سرایی‌ها و اقدام به موقع در حفظ حقوق شهروندان و اتباع از جمله مصادیق حفظ عزت در عرصه دیپلماتیک است. قطعا از ملزومات حفظ عزت ملی، اعتقاد به اولویت عزت ملی بر اساس شاخصه‌های انقلابی است. امروز بعد از سالها آزمون و خطا و بعد از بارها توهین به عزت ملی در حوادث کوچک و بزرگی همچون فاجعه منا، عدم اجازه ورود به نماینده رسمی کشورمان در سازمان ملل در نیویورک، نقض عهدهای آشکار و ... دیگر همگان به این اعتقاد رسیدند که راه عزت ملی، از مسیر اعتماد و اعتقاد به دشمن و کدخدا باوری نیست بلکه از راه تکیه به نیروی الهی، همراهی و حمایت مردم و رفتار عزتمندانه است و در یک کلام از راه تکیه به اصول خط امام است. هر چند شاید بعضی بخاطر لجاجت و یا نفوذ، حاضر به اعتراف کامل به مسیر اشتباه نباشند.
مقام معظم رهبری درباره شاخص عزت در راه امام خمینی چنین می‌فرمایند: «راه امام، راه ایمان، عدالت، پیشرفت مادی و عزت است»[7]. از مجموع بیانات امام و رهبر انقلاب بر می‌آید که عزت مداری در حوزه‌های اقتصادی و فرهنگی نیز از مسیر اعتقاد به ارزشهای بومی و دینی حاصل می‌شود.
 
حمایت از مستضعفین عالم:
یکی از شاخصه‌های مهم خط امام که حتی با نگاه مادی، در گسترش عمق استراتژیک یک کشور همچون کشور ما نقش بسزایی دارد، ایجاد جبهه‌ای واحد بر اساس اصول و ارزشهای مد نظر انقلاب اسلامی است. در مکتب امام، این جبهه واحد قرار نیست از قدرتمندان و از طریق معامله با آنها ایجاد شود چون راهی جز تباهی و حرکت در مسیر ظالمانه‌ی کنونی نخواهد پیمود. بلکه جبهه‌ای از مستضعفان باید مبنای ایجاد کلان راهبرد در سیاست خارجی و روابط خارجی گردد. این حمایت در شرایط و موارد زیادی به دلیل وجود حکومتهای مسلط با پایه‌های ظالمانه، به راهبرد حمایت از جریانات معترض همچون انصارلله یمن، شیعیان عربستان، مسلمانان مظلوم فلسطین و .... منجر شده است. در مواردی عدیده‌ای نیز به سمت حمایت از حکومتهای متمایل به جریان حق همچون دولت قانونی سوریه، دولت عراق و ... منجر شده است. رهبر انقلاب اسلامی نیز در این باره می‌فرمایند: «خطی که امام برای انقلاب ترسیم کردند، خط عظمت اسلام و مسلمین و دفاع از محرومان و مستضعفان در سراسر عالم است»[8].


پی‌نوشت

[1] - بیانات رهبر انقلاب اسلامی در دیدار فرماندهان و کارکنان نیروی هوایی ارتش، 19/11/1392
[2] - بیانات رهبر انقلاب اسلامی در مراسم بیعت اقشار مختلف مردم، 12/4/1368
[3] - بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در مراسم بیست‌ و چهارمین سالگرد رحلت امام خمینی (رحمه‌الله)، 14/3/1392
[4] -بیانات در مراسم بیست‌ و چهارمین سالگرد رحلت امام خمینی (رحمه‌الله)، 14/3/1392
[5] -بیانات‌ در دیدار اعضای ستاد برگزاری مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی(ره)، 10/3/1384
[6] -خطبه‌های نمازجمعه‌ در دهمین سالگرد رحلت امام خمینی (رحمه‌الله)، 14/3/1378
[7] -بیانات در مراسم رحلت امام خمینی، 14/3/1394
[8] -بیانات در مراسم تنفیذ حکم ریاست‌جمهوری، 12/5/1368

 

*سیدامیرعلی ناقدی/ گروه فرهنگی-اجتماعی اندیشکده برهان/ انتهای متن|

نوع مطلب : بهتربشناسیم(سیاسی)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 8 خرداد 1397
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است