۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن
تبیین بیانات نوروزی رهبر انقلاب در جمع زائران حرم رضوی
تکنوکرات‌های خام فروش و توسعه طلبی در مدار وابستگی!
عدم فرآوری محصولات اولیه، سبب می‌شود که کشورمان کشوری صرفا فروشنده منابع خدادادی گردد. این در حالیست که در دنیای امروز، کشورهایی در اقتصاد پیشرو خواهند بود که صنعتی باشند. طبیعتا یکی از بهترین زمینه‌های فعالیت صنعتی برای یک کشور، استفاده از تکنولوژی برای ایجاد محصولات فرآوری شده از مواد خام است.
 
امیرصالحی؛ گروه اقتصادی اندیشکده برهان/ یکی از معضلات توسعه گرایی در مدار وابستگی به نظام سلطه در کشورهای توسعه نیافته، هدر دادن منابع خام در جهت توسعه و پیشرفت کشورهای توسعه یافته و همیشه عقب ماندن کشورهای تابع(در حال توسعه) است. متاسفانه این مسئله، از پیش از انقلاب و پیاده شدن سیاستهای توسعه‌گرایانه توسط رژیم پهلوی در کشور ما وجود داشته و علیرغم انقلاب با شکوه اسلامی و نیز دستاوردهای اقتصادی عظیم به مدد وجود تفکر و روحیه‌ی انقلابی، بعلت وجود نرم افزار(یا بهتر بگوییم بدافزار) توسعه گرایی وابسته در برخی مسئولین تکنوکرات و نیز غربگرا، این سوء مدیریت رفع نشده است. متاسفانه از سال 92 و با روی کار آمدن دولتی توسعه گرا و شروع مدیریت بیژن زنگنه(که باید وی را به واقع قهرمان خام فروشی منابع نفتی و گازی در تاریخ جمهوری اسلامی دانست) و نیز گره زدن تمامی تدابیر به موفقیت سیاست خارجی در روح کلی حاکم بر دولت، این روند اشتباه با شدت بیشتری پیگیری شده است.
خام فروشی، چگونه به کشور آسیب می‌زند؟
قبل از شرح این بخش، لازم است که به آماری که در زمینه خام فروشی کشورمان موجود است، توجه کنیم. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که تقریباً تا 90 درصد منابع طبیعی و معدنی ایران به‌صورت خام صادر می‌گردد که امکان افزایش ارزش تا چندصد درصد را دارند[1]. نتایج مطالعات تجربی نشان می‌دهد که برای تولید یک‌میلیون تن کود اوره آمونیاک در پتروشیمی‌های ایران، 9 میلیون مترمکعب گاز در یک سال مصرف می‌گردد که فقط از محل صادرات آن تقریباً 40 میلیارد دلار درآمد کسب می‌گردد. حال‌آنکه اگر این مقدار گاز به‌صورت خام صادر شود، تقریباً هفت میلیارد دلار درآمد ارزی خواهد داشت. این امر نشان می‌دهد جلوگیری از خام‌فروشی تا چه حد در اقتصاد کشور و تولید ارزش‌افزوده تأثیر دارد.
اما خام فروشی چه آسیبهایی برای کشور دارد. از جمله این آسیبها به این شرح است:
1-      عدم ایجاد اقتصادی صنعتی:
عدم فرآوری محصولات اولیه، سبب می‌شود که کشورمان کشوری صرفا فروشنده منابع خدادادی گردد. این در حالیست که در دنیای امروز، کشورهایی در اقتصاد پیشرو خواهند بود که صنعتی باشند. طبیعتا یکی از بهترین زمینه‌های فعالیت صنعتی برای یک کشور، استفاده از تکنولوژی برای ایجاد محصولات فرآوری شده از مواد خام است. در نتیجه این روند صنعتی شدن، علم و دانش نیز در کشورمان بصورت بومی و کارآمد خواهد بود و طبیعتا اقتصاد دانش بنیان می‌گردد. در این شرایط ارتباط صنعت با دانشگاه نیز ارتباطی مثمر ثمر خواهد بود و عملا دانشگاه‌های صنعتی ما از وضعیت کنونی که فایده‌ی اندکی برای مسائل کشور دارند، خارج می‌شوند و به قطبهای ایده پردازی و تولید دانش صنعتی تبدیل می‌گردند.
2-      آسیب پذیری کشور در مقابل تحریمهای نفتی، نوسانات و تکانه‌ها:
فروش مواد فرآوری شده، چنان که در ادامه و از بیانات رهبر انقلاب هم خواهیم دید، کشور را در مقابل کیدهای دشمن نیز بیمه می‌کند. زیرا مشتری مواد فرآوری شده از چرخه‌ی مواد خام فسیلی و معدنی(مثل بنزین، انواع مواد پتروشیمی، داروها، فلزات بدست آمده از سنگ‌های معدنی و ...) تمام کشورهای و حتی شرکتهای چند ملیتی دنیا هستند نه صرفا چند کشور غول صنعتی که توان بالفعل برای فرآوری دارند. لذا دیگر در صورت تصویب سلسله‌ی تحریم‌ها در یک کشور متخاصم علیه کشورمان، تحریم موثر نمی‌افتد و محصولات فرآوری شده ما بازار مصرف خود را خواهد داشت. چنان که اکنون شاهد هستیم که بخاطر عدم تدبیر صحیح و بومی از سوی مدیران غربگرا، کشورمان به راحتی توسط کشورها و دولت‌های متخاصم تحریم شده و آسیب پذیر می‌گردد.ژ
رهبر انقلاب اسلامی برای چندمین بار در طی سالهای متمادی، در بیانات نوروزی 97 در اجتماع مردم در حرم رضوی(ع)، این اشتباه راهبردی مدیران اقتصادی کشور را تذکر دادند. ایشان بعد از اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی و ذکر فرصتهای ژئواکونومیک و ژئواستراتژیک، به ذکر منابع طبیعی و خدادادی این سرزمین نیز می‌پردازند
 
 3-      بهره وری بالای رقبای اقتصادی و تقویت اقتصاد آنها در مقابل تضعیف اقتصاد خود
همانطور که در مثال کود اوره آمونیاک در ابتدای این نوشتار ذکر شد، فروش منابع خام سودی به مراتب کمتر در مقابل فرآوری این محصولات دارد. یک دلیل منطقی این مسئله نیز همان اصل کم و محدود بودن مشتری و عدم ایجاد شرایط رقابتی و مزایده‌ای برای خرید و چانه زدن در قیمت فروش است که در بخش قبل نیز اثرات آنرا در آسیب پذیری اقتصاد در مقابل تحریم نفتی ذکر کردیم.
4-      ارزان فروشی منابع نسل‌های آینده، کاهش اشتغال و ... نیز از سایر ضررهای سیاست اشتباه خام فروشی منابع و بخصوص منابع نفتی و گازی در کشورماست.
رهبر انقلاب و هشدارهای مکرر به خام فروشان
رهبر انقلاب اسلامی برای چندمین بار در طی سالهای متمادی، در بیانات نوروزی 97 در اجتماع مردم در حرم رضوی(ع)، این اشتباه راهبردی مدیران اقتصادی کشور را تذکر دادند. ایشان بعد از اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی و ذکر فرصتهای ژئواکونومیک و ژئواستراتژیک، به ذکر منابع طبیعی و خدادادی این سرزمین نیز می‌پردازند و چنین می‌فرمایند: «منابع طبیعی باارزشی در کشور ما وجود دارد که امروز بدون اینکه ارزش افزوده‌ای داشته باشد، به خارج فروخته میشود؛ یکی از آنها نفت و گاز است. من سال گذشته در همین جلسه[2] گفتم که ما در موجودی نفت و گاز بر روی هم، در دنیا اوّلیم؛ یعنی هیچ کشوری به‌قدر ایران عزیز ما مجموعاً نفت و گاز ندارد؛ در گاز اوّل، در نفت چهارم و در مجموع اینها -حجم مجموع نفت و گاز- اوّل در همه‌ی دنیا [هستیم]. این خیلی ظرفیّت مهمّی است؛ امکان بسیار مهمّی است؛ اینکه دشمن میخواهد به هر قیمتی تسلّط خود را و قیمومیّت خود را بر این کشور اعمال کند، به‌خاطر همین ثروتها است»[3]. منابع و فرصتهایی که متاسفانه در مدار توسعه گرایی و در پای پیشرفت غرب و به کمک مدیران غربگرا، تلف می‌شود.
ذکر نکات فوق به این معنا نیست که کشور ما در سالهای بعد از انقلاب، دقیقا همان مسیر توسعه گرایی مخرب قبل از انقلاب را طی نموده است. که اگر چنین بود قطعا این حجم عظیم از دستاوردهای ارزنده در مقایسه با روند قهقرایی قبل از انقلاب حاصل نمی‌شد. اما صحبت بر سر هدر رفتن برخی فرصتها و استفاده نکردن از آنها بصورت بهینه است.
 
سابقه هشدارهای رهبر انقلاب به مدیران تکنوکرات، به سالهای دور و ابتدای روند توسعه گرایی اقتصادی در دوران مدیریت کارگزاران سازندگی و دولت مرحوم هاشمی برمی‌گردد. رهبر انقلاب در سالهای اخیر نیز از این مسئله به این شکل گلایه کردند:«من هفده هجده سال قبل به دولتی که در آن زمان سر کار بود و به مسئولان گفتم کاری کنید که ما هر وقت اراده کردیم، بتوانیم درِ چاههای نفت را ببندیم. آقایانِ به قول خودشان "تکنوکرات" لبخند انکار زدند که مگر میشود؟!»[4]. خود ایشان در جواب مدیران تکنوکرات به شدنی بودن این سیاست اشاره می‌کنند و در عین حال عواقب کنونی عدم اجرای این راهبرد اساسی در آسیب پذیر شدن کشور از تکانه‌های تحریمی را چنین برمی‌شمرند:«بله، می‌شود؛ باید دنبال کرد، باید اقدام کرد، باید برنامه‌ریزی کرد. وقتی برنامه‌ی اقتصادی یک کشور به یک نقطه‌ی خاص متصل و وابسته باشد، دشمنان روی آن نقطه‌ی خاص تمرکز پیدا می‌کنند. بله، تحریم‌ها اثر گذاشت، منتها نه آن اثری را که دشمن میخواست»[5].
سابقه‌ی درخشان گفتمان انقلابی در مدیریت عرصه‌ی اقتصاد
اگر بنا بر تبیین بیانات رهبر انقلاب است، باید به سبک ایشان، همه‌ی حقیقت را منصفانه گفت. ذکر نکات فوق به این معنا نیست که کشور ما در سالهای بعد از انقلاب، دقیقا همان مسیر توسعه گرایی مخرب قبل از انقلاب را طی نموده است. که اگر چنین بود قطعا این حجم عظیم از دستاوردهای ارزنده در مقایسه با روند قهقرایی قبل از انقلاب حاصل نمی‌شد. اما صحبت بر سر هدر رفتن برخی فرصتها و استفاده نکردن از آنها بصورت بهینه است. مشکل در حاکم شدن روحیه‌ی توسعه گرایی وابسته در برخی مدیران انقلابی نما است که مسیر توسعه کشور را نه در الگوی پیشرفت انقلابی و اسلامی و استفاده از راهبردهای موثر اسلام و نظرات ارزنده امامین انقلاب در عدم وابستگی کشور، بلکه در تبعیت از الگوهای مستکبرین استعمارگری دانسته اند که زمانی از طریق سرنیزه و پادشاهان فاسد، سلطه‌ی خود را تعمیم می‌دادند و امروز نیز با الگوی‌های اقتصادی بانک جهانی، صندوق بین المللی پول و یا سیستم پولی برتون وودز و از طریق مدیران همسو و همفکر با خود، آقایی و تسلط خود بر سایر کشورها و منابع و استعدادهای آنها را تنظیم می‌کنند. که اگر نبودند چنین مدیران غیر انقلابی‌ای، قطعا جایگاه اقتصادی ما بسیار بالاتر از وضعیت کنونی بود.


[1] - رونق اقتصاد ایران با کاهش خام‌فروشی، روزنامه جام جم، شماره خبر: 1911918249009564989
[2] - بیانات در جمع زائران و مجاوران حرم رضوی در مشهد مقدّس، 1/1/1396
[3] - بیانات در جمع زائران و مجاوران حرم رضوی در مشهد مقدّس، 1/1/1397
[4] - بیانات در جمع زائران و مجاوران حرم رضوی در مشهد مقدّس، 1/1/1392
[5] - بیانات در جمع زائران و مجاوران حرم رضوی در مشهد مقدّس،
نوع مطلب : بهتربشناسیم(سیاسی)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 8 فروردین 1397
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic