۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن

یمنی‌ها چگونه به موشک‌های پیشرفته مجهز شدند/ خدمتی که حزب بعث به انصارالله کرد! +تصاویر

موشک های یمن

در پی سقوط بغداد در سال ۲۰۱۳، صنعا بیش از ۲۰۰ کارشناس نظامی عراقی را جذب کرد و آنها را در اردوگاه‌های ویژه خود تحت فرماندهی فرزند عبدالله‌صالح، به کار گرفت.


سرویس جهان مشرق - دولتهای متجاوز به یمن از جمله عربستان و امارات متحده عربی به سختی میتوانند این واقعیت که روز به روز بیشتر روشن می‌شود را هضم کنند،  واقعیتی که نشان می‌دهد حدود سه سال محاصره و موشک‌باران و گرسنه نگه داشتن ملت یمن برای شکستن اراده مبارزان پابرهنه فایده‌ای نداشته و آنها از هر وسیله ابتدایی برای مقابله با جنگ تحمیل شده ضد کشور فقیر خودشان استفاده میکنند.  این واقعیت به مذاق ریاض و ابوظبی و سایر متحدانشان خوش نیامده است و به همین علت تلاش دارند از طریق ادعای مداخله ایران بر آن سرپوش بگذارند.  

در همین رابطه «عادل الجبیر» وزیر خارجه عربستان یا «ترکی المالکی» سخنگوی جدید ائتلاف متجاوز به یمن تلاش دارند جامعه جهانی را نسبت به آنچه که توقف قاچاق موشک‌های بالستیک از ایران برای شبه نظامیان انصارالله نامیده‌اند، تحریک کنند.   در عین حال آنها نمی‌دانند چگونه باید ناتوانی سامانه دفاع هوایی خود به عنوان افتخار صنعت نظامی آمریکا را توجیه کنند. آخرین نمونه این ناتوانی هم شب گذشته در حملات موشکی یمن به خاک عربستان رخ داد که در آغاز چهارمین سال تجاوز رژیم سعودی به این کشور صورت گرفت. در این حملات، یکی از موشک‌های سامانه پاتریوت به زمین برگشت و چند کشته و زخمی برجای گذاشت.

  00:00           
00:00
 
00:00
         
 

در این رابطه بیشتر بخوانید:

توانمندی‌های تسلیحاتی انصارالله در مقابله با ائتلاف سعودی/ انصارالله چند هزار نیروی نظامی دارد +عکس

عربستان این واقعیت را نادیده گرفته که یمن انباری از موشک‌های استراتژیک در اختیار دارد که ریاض تنها در کنفرانس‌های مطبوعاتی احمد العسیری سخنگوی سابق ائتلاف نظامی متجاوز عربستان موفق به تخریب آنها شده و واقعیت این است که با ادامه محاصره تحمیل شده به یمن،   آنها از ابتدایی‌ترین ابزار لازم برای توسعه موشکهای خود استفاده میکنند.  مهمترین نکته در این راستا در وجود اراده مبارزه در میان مردم یمن است که ریاض این نکته را نادیده گرفته و تلاش دارد اینگونه ادعا کنند که موشکهای مذکور ایرانی هستند.  

سامانه دفاع موشکی پاتریوت

روزنامه الاخبار لبنان در چند مقاله به بررسی پدیده موشک‌های جنبش انصارالله پرداخته که اخیرا به سمت متجاوزان سعودی و اماراتی شلیک شده است.  محاصره زمینی و هوایی و دریایی ائتلاف متجاوز به یمن از مارس ۲۰۱۵ تاکنون ادامه دارد و این رژیم همچنان تلاش دارد نسبت به آنچه که خطر مداخله ایران در یمن نامگذاری کرده، بزرگ‌نمایی کند تا شاید بتواند بر شکست خود در این جنگ سرپوش بگذارد.  

جنگنده‌های سعودی همه چیز را در یمن موشک‌باران کرده و این کشور فقیر را به خرابه تبدیل کرده‌اند.  موشکهای یمن در حالی به سمت متجاوزان سعودی و اماراتی شلیک میشود که احمد العسیری سخنگوی سابق ائتلاف نظامی چند هفته پس از آغاز جنگ عربستان به یمن مدعی شد که این کشور موفق به از بین بردن سامانه‌های موشکی یمن شده است.  

**تجربه‌های ناموفق موشک‌های انصار الله در حمله به عربستان

موشک‌هایی که عربستان مدعی انهدام آنها شده بود، با برد حدود ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلومتری خود، همچنان سیستم دفاعی پاتریوت عربستان سعودی را شکست می‌دهند.  

همزمان با هر یک از عملیات‌های  پرتاب موشک از یمن سوال‌های متعددی در رابطه با حجم و توان موشکی یمنی‌ها و منبع آن‌ها و ماهیت و واقعیت اصابت آنها به اهداف مورد نظر و قدرت تخریب آنها مطرح می‌شود.  

این در حالی است که نیروهای متجاوز به بهانه استفاده از کالاهای مختلف نظیر کودهای شیمیایی کشاورزی و لولههای آب در ساخت موشک‌ها، از  ورود آنها به یمن جلوگیری میکنند.  

تصویری که یمنی‌ها از موشک برکان ۲ منتشر کردند

علاوه بر این‌ها قبل از هر عملیات موفق شلیک موشک بالستیک،  تجربههای ناموفقی نیز وجود دارد.  این موضوع میتواند شبهه قاچاق موشکها از خارج را از بین ببرند.  در همین رابطه در ۲۴دسامبر گذشته یک موشک لحظاتی بعد از پرتاب در شمال صنعا فرود آمد.  تعداد دیگری از موشکها نیز به شیوه مشابه همین روند طی سال گذشته در استان‌های صعده و عمران و الجوف و تعز و حجه سقوط کرده‌اند.  

از زمان آغاز تجاوز عربستان به یمن  در سال جاری میلادی دست کم ۹۰ موشک بالستیک  به مراکز نظامی و فرودگاهها و تاسیسات نفتی عربستان شلیک شده استیک افسر عالی‌رتبه در وزارت دفاع در صنعا که خواست نامش فاش نشود، به روزنامه الاخبار گفت که از زمان آغاز تجاوز عربستان به یمن  در سال جاری میلادی دست کم ۹۰ موشک بالستیک  به مراکز نظامی و فرودگاهها و تاسیسات نفتی عربستان شلیک شده است. این منبع ادامه داد که کارشناسان یمنی در بخش تولید تسلیحات نظامی در گذشته با مشکلات عدیده‌ای در مهار سیستم کنترل موشک‌های پیشرفته شامل «اسکاد» روسیه و «موسودان» کره شمالی مواجه بودند و این موضوع باعث کاهش دقت اصابت موشکها و انحراف تعدادی از این موشکها از اهداف مورد نظر به میزان ۲۰۰ تا ۴۰۰ متر می‌شد.   این مشکل تا زمان شلیک موشک بالستیک به فرودگاه ریاض در نوامبر گذشته ادامه پیدا کرد، اما در آن زمان سیستم هدف‌گیری موشک‌ها دقیق‌تر شده و اصابت به هدف با دقت بالا انجام گرفت.  

**انبارهای موشکی انصار الله  

منابع نظامی متعدد تاکید دارند که  جنبش انصارالله پس از تحت کنترل گرفتن شهر صنعا در دسامبر سال ۲۰۱۴، روی انبارها و  مراکز موشکی این کشور در اطراف پایتخت دست گذاشتند. در آن زمان یمن موشک‌های زیر را در اختیار داشت: 

تصویری که یمنی‌ها از موشک زلزال۳ منتشر کردند

موشک‌های زمین به زمین با برد حدود ۱۲۰ کیلومتر.

موشک‌های «هواسونگ» با برد حدود ۳۲۰  کیلومتر.

موشک‌هایی از نوع «اسکاد بی» که تعداد آنها بالغ بر ۵۰۰ فروند ارزیابی شده و یمن آنها را در  دهه ۸۰ قرن گذشته میلادی از اتحاد جماهیر شوروی خریداری کرده است.  

علاوه بر این‌ها موشک‌های روسی «توشکا» با برد ۱۲۰  کیلومتر در اختیار نیروهای انصارالله قرار گرفت. انصار الله اولین موشک توشکا را در  سپتامبر سال ۲۰۱۵ شلیک کرد و پایگاه صافر در جنوب مأرب را  هدف قرار داد که در نتیجه این حمله ۹۹ نفر از عناصر ائتلاف سعودی کشته شدند که بیشتر آنها افسر و نظامیان اماراتی بودند.  

علاوه بر مواردی که اشاره شد، علی عبدالله صالح رئیس جمهور اسبق یمن در روز ۲۲ می سال ۲۰۱۰ گزارش نظامی برای عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه سابق عربستان ارائه کرد.  دولت صنعا در آن زمان اعلام کرد که موشک‌های  با برد متوسط «موسودان بی ام» را  در اختیار دارد که برد آن از موشک‌های اسکاد و توشکا بیشتر است و دولت یمن در جریان قراردادی نظامی با کره شمالی در سال ۱۹۹۸ آنها را خریداری کرده است.   نیروی دریایی اسپانیا محموله‌ای از این  موشک‌ها را در سال ۲۰۰۲ در دریای سرخ توقیف کرد، اما دولت یمن موفق شد در قبال امتیازاتی، آمریکا را قانع به آزادسازی این محموله موشکی خود نماید که شامل ۱۵ موشک بود که زیر محموله سیمان جاسازی شده بود.  

**منبع اصلی توسعه موشک‌های بومی یمن چیست؟

به این ترتیب موشک‌های موسودان که بردی حدود ۵۰۰ کیلومتری داشتند، در اختیار ارتش یمن قرار گرفت. اما  سوال اینجا بود که ارتش و نیروهای مقاومت یمن چگونه موفق شد به موشکهایی دست پیدا کند که برد آن‌ها به هزار کیلومتر می‌رسد؟

بنابر اعلام منابع نظامی، در پی سقوط بغداد پایتخت عراق به دست اشغالگران آمریکایی در سال ۲۰۱۳،   صنعا بیش از ۲۰۰ کارشناس نظامی عراقی را جذب کرد و آنها را در اردوگاه‌های ویژه خود که تحت فرماندهی احمد علی عبدالله صالح  فرزند رئیس جمهور سابق یمن اداره می‌شد، به کار گرفت. بخشی این افراد نیز در لشکر اول زرهی به فرماندهی سرتیپ علی محسن الاحمر حضور داشتند که در آن زمان معاون رئیس جمهور یمن بود و در ریاض پایتخت عربستان اقامت داشت.  

با تسلط جنبش انصارالله در صنعا بخش تولیدات نظامی نیز که کارشناسان خبره یمنی به همراه ژنرال‌های فراری از بغداد نظارت آن را در اختیار داشتند، به دست نیروهای انصارالله افتبه این ترتیب بخش تولید تسلیحات جنگی در وزارت دفاع یمن در صنعا شکل گرفت و کارگاه‌ها و کارخانه های ویژه ای برای توسعه تسلیحات این کشور آغاز به کار کرد.

از جمله اقدامات صورت گرفته در این بخش توسعه موشک‌های روسی و کره شمالی با استفاده از تجربیات ژنرالهای عراقی بود.  

با تسلط جنبش انصارالله در صنعا بخش تولیدات نظامی نیز که کارشناسان خبره یمنی به همراه ژنرال‌های فراری از بغداد نظارت آن را در اختیار داشتند، به دست نیروهای انصارالله افتاد. ژنرال علی محسن الاحمر تمام این موارد را از ریاض مخفی کرده بود و تلاش داشت ضمن همراهی با ادعاهای ریاض، ایران را به مداخله در یمن و  حمایت از جریان انصارالله از طریق ارسال کارشناس و موشک متهم کند.  

**قدرت بازدارندگی موشک‌های یمن

موشک‌های موجود در نزد نیروهای یمنی گر چه در شرایط کنونی در ایجاد موازنه قدرت با نیروهای ائتلاف چندان موثر نبوده است، اما میتواند عامل بازدارندگی قابل توجهی به شمار رود و همین تعداد از شلیک‌ها نیز سعودی‌ها را دچار ترس و واهمه کرده و تا بارها صدای آژیر خطر را در پایتخت این کشور بلند کرده است.

به ویژه که ریاض ناتوانی خود را در رصد این موشک‌ها ثابت کرده و کارشناسان نظامی نسبت به تاثیرگذاری سامانه آمریکایی دفاع هوایی پاتریوت برای مقابله با این موشکها ابراز تردید کرده‌اند.  

تصویری که یمنی‌ها از موشک قاهر۲ منتشر کردند

روزنامه نیویورک تایمز آمریکا در گزارش خود که در دسامبر سال گذشته میلادی به نقل از کارشناسان آکادمی مطالعات بین‌المللی میدلبوری منتشر شد، تاکید کرد که سامانه پاتریوت که عربستان استفاده کرده، احتمالا در رهگیری موشکهای بالستیک شلیک شده از یمن که در نزدیکی فرودگاه ریاض منفجر شد،  ناموفق بوده است.  

این کارشناسان اعلام کردند که عربستان ۵ موشک رهگیر از سامانه پاتریوت آمریکا شلیک کرد،  اما این موشک‌ها یا به قسمت پشتی موشک مهاجم اصابت کردند و کلاهک انفجاری آن باقی ماند، یا اینکه کاملا در مسیر خود برای انهدام موشک مذکور اشتباه کردند و موشک یمنی به خودی خود به دو بخش تقسیم شده است.  

در این رابطه بیشتر بخوانید:

چریک‌های پابرهنه یمنی، چگونه ارتش میلیاردی سعودی را زمین‌گیر کردند؟

شکست سامانه دفاع هوایی پاتریوت، ریاض را بر آن داشت که تلاشهای خود را برای تحت مالکیت گرفتن سامانه دفاع هوایی اس ۴۰۰ روسیه آغاز کند.  این در حالی بود که ریاض ادعا میکرد که سامانه دفاعی آمریکایی این کشور موفق شده ۸۳ موشک شلیک شده از خاک یمن  در عربستان سعودی را رهگیری کند.  

احمد عایض تحلیلگر و نویسنده مسائل نظامی و راهبردی  به روزنامه الأخبار گفت که در حال حاضر موشک‌های یمنی که  در داخل این کشور توسعه پیدا کرده‌اند،   برد خود را به ۱۳۰۰ کیلومتر افزایش داده‌اند که این موضوع آینده و نفوذ نیروهای مزدور آمریکایی در منطقه را تهدید می‌کند.  وی تاکید دارد که نیروی موشکی همچنان به عنوان یک عامل بازدارنده مطرح است و میتواند جایگزینی برای برتری هوایی و دریایی نیروهای متجاوز به یمن بوده و به زودی موازنه‌های قدرت را تغییر دهد.  

تصویری که یمنی‌ها از موشک قاهر۲ منتشر کردند

**سامانه‌های ضد هوایی یمن 

عملیات توسعه توانمندی‌های موشکی یمن در نزد ارتش و کمیتههای مردمی تنها منحصر به  نیروهای زمینی نیست،  بلکه نیروهای هوایی و دریایی را نیز شامل می‌شود که فعالیت‌های گسترده‌ای را انجام داده‌اند و طی فاصله زمانی کوتاهی این فعالیتها به بار نشسته است.  

سامانه های ضد هوایی یمن در ۸ ژانویه جاری موفق شده یک هواپیمای وابسته به نیروهای ائتلاف از نوع اف ۱۵ را در صنعا  پایتخت یمن هدف قرار دارد.   همچنین سامانه‌های مذکور یک هواپیمای وابسته به نیروهای ائتلاف از نوع تورنیدو را در استان صعده ساقط کردند.   نیروهای دفاع هوایی یمن موفق شدند یک هواپیمای جاسوسی وابسته به نیروهای ائتلاف در استان مأرب را ساقط کنند. در ماه گذشته میلادی نیز یک هواپیمای مشابه در استان حجه ساقط شده بود.  

نیروهای یمنی در این رابطه اعلام کردند که تلاش‌های گسترده‌ای را برای در اختیار گرفتن نیروی هوایی و توانمندیهای دفاعی بازدارنده انجام داده است. در روز ۲۱ سال ۲۰۱۷، انصارالله از سامانه دفاع هوایی جدید خود خبر داد که حساسیت بالایی در رصد هواپیماهای متجاوز دارد. این سامانه در همان روز به آزمایش گذاشته شده و یک هواپیمای جنگنده اف ۱۵ وابسته به نیروهای ائتلاف را در منطقه نجران ساقط کرد. ۳ ماه پیش نیز در همین منطقه یک هواپیمای جنگنده از نوع اف ۱۶ ساقط شده بود.   نیروهای یمنی طی سال گذشته مجموعاً ۲۹ هواپیمای وابسته به ائتلاف از جمله هواپیماهای تایفون و بلک هوک بعلاوه ۱۹ هواپیمای جاسوسی را سرنگون کرده‌اند.

نوع مطلب : اخبار مهم به روز و به ساعت، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 7 فروردین 1397
سه شنبه 7 فروردین 1397 ساعت 12 و 49 دقیقه و 13 ثانیه
سلام عزیز انتظار زیادی ازتون ندارم فقط دلم میخواد بهم سر بزنید و نطرتون را بگین و با هم تبادل لینک داشته باشیم منتظرم گلم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است