۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن
5 پیشنهاد برای قطع وابستگی به درآمدهای نفتی؛
آیا امکان اداره‌ی ایران بدون نفت وجود دارد؟
هنگامی که درآمدهای دولت به خاطر کاهش قیمت‌ها و کاهش درآمد ناشی از صادرات نفت کم شود، بودجه دچار کسری می‌گردد و چون هزینه‌های بودجه‌ی عمومی، به خصوص هزینه‌های جاری، انعطاف‌پذیری زیادی دارند دولت ناگزیر به استقراض می‌شود.
گروه اقتصادی اندیشکده برهان/ زینب عابد؛ نفت در تاریخ ایران چنان نقش ژرف و گسترده‌ای ایفا کرده است که کمتر حوزه‌ای از تاریخ معاصر کشور را بدون آن می‌توان بررسی و ارزیابی کرد. در این مدت، همه‌ی ساختارهای اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و امنیتی مستقیماً تحت تأثیر این ماده‌ی خام بوده‌اند که نخستین بار چاه آن در خرداد 1287 خورشیدی، در شهر مسجدسلیمان، با موفقیت حفر شد. نفت و صنعت نفت در زیربنای اقتصادی کشورهای تولیدکننده‌ی این ماده‌ی گران‌بها نقشی اساسی ایفا می‌کند. اقتصاد ایران نیز از سال‌ها پیش، به خصوص دهه‌ی 1350 به بعد، به طور عمده، بر پایه‌ی نفت قرار داشته است. نفت در ایران، به عنوان یک منبع انرژی،‌ زندگی و اقتصاد مردم کشور را متحول ساخته و رشد و توسعه‌ی اقتصادی را باعث گردیده، همچنین درآمدهای حاصل از نفت سبب ترقی و پیشرفت در همه‌ی حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی شده است. به عبارتی، نفت عامل اعتبار ملی و موتور محرکه‌ی رشد و توسعه‌ی اقتصادی، ‌اجتماعی و فرهنگی کشور بوده است.

 ایران چهارمین جایگاه در منابع نفتی در میان کشورهای نفتی و دومین رتبه در منابع گازی جهان را در اختیار دارد. کشور ما با دارا بودن نزدیک به 68 نوع ماده‌ی معدنی، 37 میلیون تن ذخایر کشف‌شده و 57 میلیون تن ذخایر بالقوه در جایگاه ‌پانزدهم کشورهای غنی از حیث دارایی‌های معدنی و همچنین یکی از مهم‌ترین تولیدکنندگان مواد معدنی جهان به شمار می‌آید. با این وجود، مانند بسیاری از کشورهای با منابع طبیعی سرشار، رشد اقتصادی چشمگیری ندارد و نسبت به منابعش توسعه‌نیافته است. معمولاً مردم یک جامعه به داشتن کشوری با منابع طبیعی غنی افتخار می‌کنند، اما همیشهاین گونه نیست و گاهی منابعی چون نفت و گاز آفت پیشرفت یک جامعه می‌شوند و برخی بر این باورند که منابع طبیعی مردم یک کشور را نفرین کرده و مانعپیشرفت کشور شده‌ است. «نفرین منابع» از آن جهت نام‌گذاری شد که رشد اقتصادیِ پایین‌تر کشورهایی با منابع طبیعی بیشتر، نسبت به دیگر کشورها، تناقض دارد؛ زیرا منابع طبیعی زمینه‌های توسعه‌ی کشور را فراهم می‌نمایند و قدرت خرید واردات را افزایش می‌دهند. بنابراین، انتظار می‌رود که سرمایه‌گذاری و توسعه را تقویت کنند و شاید بر اثر عوامل گوناگونی پدید آید که یکی از مهم‌ترین آن‌ها پدید آمدن دولت رانتیر در کشورهای صاحب منابع است. (دولت رانتیر دولتی است که درآمدهای خود را از فروش محصولاتی به دست می‌آورد که زحمتی برای آن نمی‌کشد، مثلاً نفت استخراج و آن را خام می‌فروشند.)

«لدرمن و مالونی (2007) چنین استدلال می‌کنند که منابع طبیعی در واقع ثروت‌هایی هستند که در صورت ترکیب با نبوغ بشری به منظور ایجاد سرمایه‌ی فیزیکی، سرمایه‌ی انسانی و نوآوری‌های دانش‌محور آثار مثبتی را در تجهیز و رشد اقتصادی بر جای می‌گذارند.» در بسیاری از اقتصادهای نفتی، قصد بر آن بوده است که با به‌کارگیری درآمدهای وسیع نفتی، سرمایه‌گذاری‌های متنوع تأمین مالی شوند و توسعه‌ی صنعتی تسریع گردد، اما چرا این گونه نشده است؟ برای پاسخ دادن به این پرسش در ذیل چند نکته را یادآور می‌شویم:
 
ایران چهارمین جایگاه در منابع نفتی در میان کشورهای نفتی و دومین رتبه در منابع گازی جهان را در اختیار دارد. کشور ما با دارا بودن نزدیک به 68 نوع ماده‌ی معدنی، 37 میلیون تن ذخایر کشف‌شده و 57 میلیون تن ذخایر بالقوه در جایگاه ‌پانزدهم کشورهای غنی از حیث دارایی‌های معدنی و همچنین یکی از مهم‌ترین تولیدکنندگان مواد معدنی جهان به شمار می‌آید.

در نتیجه، توزیع عادلانه‌ی ثروت و قدرت در جامعه به تدریج تحلیل می‌رود، دولت نسبت به استخراج بهینه‌ی سایر توانمندی‌ها در جامعه نیز کم‌توجه و حتی بی‌تفاوت می‌شود؛ در نتیجه جامعه به توسعه‌یافتگی لازم نمی‌رسد.

بنابراین اقتصادهای رانتی، که اساس رانت در آن‌ها در اختیار دولت باشد، مانع شکل‌گیری جامعه‌ی مدنی است؛ در حالی که در اقتصادهای غیررانتی، درآمد دولت عمدتاً از محل جمع‌آوری مالیات است، اما در کشورهای نفت‌خیز توسعه‌نیافته و در حال رشد بخش زیادی از درآمد دولت از محل صادرات نفت است. وابستگی به نفت و تفوق فرهنگ رانت‌خواری، امر مقابله با مشکلات اقتصادی توسعه‌ی نفت‌محور را دشوار می‌سازد. به خاطر مالکیت عمومی منابع نفت و گاز و رانت حاصل‌شده از آن‌ها، طی سال‌ها، نیاز به مالیات کاهش یافته است. در نتیجه، در مقایسه با سایر کشورهای در حال توسعه، اقتصاد سیاسی ایران به طور عمده بر تخصیص رانت عمومی، به جای تحصیل رانت از تولیدکنندگان، متمرکز است. در جوامعی که دولت عمدتاً بر جمع‌آوری مالیات متکی است، وابستگی دولت به ساختار اقتصادی و اجتماعی قوی است. این امر انگیزه‌های نیرومندی برای مردمی کردن نظام سیاسی کشور به وجود می‌آورد.

· از حیث اقتصادی، رانت نفت سبب تضعیف انگیزه‌ی کار، تضعیف بخش خصوصی، گسترش فرهنگ رانت‌خواری، مصرف‌گرایی و اتلاف منابع اقتصادی می‌گردد. در اقتصادهای متکی بر رانت نفت، قسمت زیادی از ثروت کشور، به جای اینکه از نیروی کار حاصل گردد، از ذخایر نفتی ناشی می‌شود و این امر انگیزه‌ی نیروی کار را برای کار سخت و رقابت اقتصادی تضعیف می‌کند. از توان بخش‌های تولیدی اقتصاد، مانند صنعت و کشاورزی، در اثر کشف و استخراج منابع طبیعی کاسته می­شود و با صادرات این منابع، ارزش پول ملی بالا می‌رود و در نتیجه، صادرات به پول کشورهای دیگر گران‌تر می‌شود، ولی واردات به آن ارزان‌تر می‌گردد.

از طرفی، نوسانات به وجود آمده در صادرات منابع طبیعی نوسانات نرخ ارز را افزایش می‌دهد و از این طریق نیز صادرات کاهش می‌یابد. در نتیجه‌ی این امر، بیماری هلندی شکل می‌گیرد. بیماری هلندی یک مفهوم اقتصادی است که تلاش می‌کند رابطه‌ی بین بهره‌برداری بی‌رویه از منابع طبیعی و رکود در بخش صنعت را توضیح دهد. این مفهوم بیان می‌دارد افزایش درآمد ناشی از منابع طبیعی می‌تواند اقتصاد ملی را از حالت صنعتی بیرون بیاورد. این اتفاق به علت کاهش نرخ ارز و یا عدم افزایش آن در حد نرخ تورم صورت می‌گیرد که بخش صنعت را در رقابت ضعیف می‌کند؛ در حالی که این بیماری اغلب مربوط به اکتشاف منابع طبیعی می‌شود، می‌تواند به «هر فعالیت توسعه‌ای که نتیجه‌اش ورود بی‌رویه‌ی ارز خارجی می‌شود» مربوط شود.

· بودجه‌ی کشور وابستگی شدیدی به درآمدهای حاصل از صادرات نفت دارد. واضح است که اتکای دولت به درآمدهای نفتی و برنامه‌ریزی توسعه‌ی مبتنی بر نفت مخاطره‌آمیز و نامطلوب است. هنگامی که درآمدهای دولت به خاطر کاهش قیمت‌ها و کاهش درآمد ناشی از صادرات نفت کم گردد، بودجه دچار کسری می‌گردد و چون هزینه‌های بودجه‌ی عمومی، به خصوص هزینه‌های جاری، انعطاف‌پذیری زیادی دارند دولت ناگزیر به استقراض می‌شود که همین امر ممکن است اثرات نامطلوبی ایجاد کند. اتکای کشور به درآمدهای نفتی و ارز حاصل از صادرات نفت از طریق تغییراتی که در موازنه‌ی پرداخت‌ها و ذخایر ارزی کشور روی می‌دهد تأثیراتی منفی بر اقتصاد کشور دارد.
 
کاهش ناگهانی درآمدهای ارزی و در پی آن کاهش تقاضا برای واردات کالاهای سرمایه‌ای و واسطه‌ای و مصرفی ضروری، تولید کشور را تحت فشار قرار می‌دهد و فعالیت‌های اقتصادی را دچار رکود می‌کند. نوسان قیمت‌های جهانی نفت تأثیرات ناگهانی و نامطلوبی بر اقتصاد ایران و به ویژه بخش تولید گذاشته است. هزینه‌های عمرانی برای قسمت عمده‌ی آن خاصیت بلندمدت دارند و با اجرای این طرح‌ها، هزینه‌های تعمیر و نگهداری آن‌ها همچنان وجود دارد. وابسته کردن این مخارج به درآمدهای نفت، که فوق‌العاده پرنوسان است، منطقی و صحیح نیست. به همین دلیل دوراندیشی و لزوم ایجاد مالیه‌ای سالم و پایدار ایجاب می‌کند که اتکای بودجه‌ی دولت، به ویژه بودجه‌ی جاری، به درآمدهای نفتی کاهش یابد و سعی شود هزینه‌ها مبتنی بر درآمدهای مالیاتی گردد.

· تورم، که خود از معضل‌های پایه‌ای اقتصادهای می‌باشد، متکی به رانت نفت است. زمانی که قیمت نفت افزایش می‌یابد و درآمد حاصله از صادرات نفت، که بخش بزرگی از درآمد ملی را تشکیل می‌دهد، به اقتصاد تزریق شود و از آنجایی که درآمدی که از رانت نفت حاصل می‌شود از ظرفیت تولید اقتصادی ملی ناشی نمی‌شود و توان جذب آن را ندارد، بنابراین سبب پیدایش تورم شدید می‌گردد. در کشورهای نفت‌خیز توسعه‌نیافته و در حال رشد، دولت‌ها اغلب به سیاست‌های وارداتی متوسل می‌شوند؛ یعنی می‌کوشند با افزایش واردات، فشار تورم را خنثی و کنترل کنند؛ اما اجرای این کار در مورد بخش‌هایی مانند مسکن و حمل‌ونقل میسر نیست. دولت می‌تواند، با وارد کردن کالاهای کشاورزی و مصنوعات صنعتی، فشار تورم را در این بخش‌ها کاهش دهد، اما نمی‌تواند با وارد کردن زمین و مسکن از فشار تورم در بخش مسکن بکاهد؛ لذا این سیاست سبب می‌شود که قیمت و سودآوری در بخش‌هایی مانند مسکن به طور نسبی، یعنی در مقایسه با بخش‌های کشاورزی و صنایع، افزایش یابد. این سیر به تورمِ شدیدتر در بخش مسکن و رکود نسبی بخش‌های کشاورزی و صنایع داخلی می‌انجامد.

نفت کلیدی‌ترین و در عین حال سیاسی‌ترین کالای دنیای امروز است و از همین رو سیاست‌گذاری نفتی کشورهای نفت‌خیز در واقع بخش عمده‌ای از سیاست‌گذاری ملی این کشورها را تشکیل می‌دهد و در این کشورها، هر گونه برنامه‌ریزی اقتصادی متأثر از سیاست‌های نفتی است. اکثر کارشناسان تأکید بر جدایی از وابستگی به درآمدهای نفتی دارند؛ چرا که بر این باورند که این درآمدها و اتکا به ارزهای نفتی عامل بیماری اقتصاد ایران و رشد پیدا نکردن بخش‌های مختلف اقتصاد ملی است؛ از آنجا که منابع نفت هر کشور ذخایر با ارزشی‌اند، که جزء ثروت ملی محسوب می‌شوند، تجربه نشان داده است که در بسیاری از کشورهای صاحب منابع انرژی، این ماده سبب اختلال در توسعه شده است؛ اما از طرفی شاهد بوده‌ایم که کشورهایی که فاقد ذخایر ارزشمندی نظیر نفت هستند مانند مالزی، کره‌ی جنوبی و... به پیشرفت‌های بسیاری نایل آمده‌اند، اما بعضی از کشورهای صاحب نفت مانند ایران به لحاظ توسعه‌ی اقتصادی از این کشورها عقب مانده‌اند.
 
 
ما اگر نتوانستیم از این ثروت خدادادی به نحو مطلوب استفاده نماییم، مربوط به عملکرد نادرست خودمان بوده است. در صورت عدم توجه به نفت و درآمدهای آن یا عدم دسترسی به این کالای باارزش، نه تنها بخش‌های تولیدی اقتصاد کشور به تبع آن اشتغال با بحران شدید روبه‌رو می‌گردید؛ بلکه بخش اعظم احداث و توسعه‌ی زیرساخت‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با مشکل مواجه می‌شود. بنابراین درآمدهای نفتی به خودی خود عامل عقب‌ماندگی نیست و دلیل اصلی این امر اتکای بیش از اندازه به ارز حاصل از صادرات نفت و برنامه‌ریزی صحیح و اصولی نکردن برای این سرمایه‌ی ملی است.

البته این به معنای حرکت اقتصاد بدون نفت نیست، زیرا ایران به لحاظ منابع سرشار نفت و گاز جایگاه ممتازی در سطح جهان دارد. عقب‌ماندگی نسبی کشورهای صاحب ذخایر نفت را نمی‌توان به حساب ذخایر باارزش آن‌ها نهاد، بلکه باید آن را در چگونگی مصرف درآمد حاصل از آن ذخایر و نیز استراتژی توسعه‌ای صرفاً متکی بر نفت جست‌وجو کرد. از آنجا که منابع حاصل از نفت منابع جایگزینی ندارند و تمام‌شدنی هستند، آگاهی از میزان وابستگی اقتصاد کشور به نفت مؤید این است که ما امروز باید فکر روزی را بکنیم که کشور ما نفت نداشته باشد. وابستگی اقتصاد کشور به درآمدهای نفتی موجب شکل‌گیری یک «اقتصاد تک‌محصولی» شده است.
 
نفت کلیدی‌ترین و در عین حال سیاسی‌ترین کالای دنیای امروز است و از همین رو سیاست‌گذاری نفتی کشورهای نفت‌خیز در واقع بخش عمده‌ای از سیاست‌گذاری ملی این کشورها را تشکیل می‌دهد و در این کشورها، هر گونه برنامه‌ریزی اقتصادی متأثر از سیاست‌های نفتی است. اکثر کارشناسان تأکید بر جدایی از وابستگی به درآمدهای نفتی دارند؛

همان طور که می‌دانیم، از متزلزل‌ترین انواع اقتصادها اقتصاد تک‌محصولی است که متأسفانه سال‌هاست کشور ما نفت را به صورت خام صادر و درآمد حاصل از آن را نیز در بودجه‌ی جاریمصرف می‌کند و کشورهایی با چنین پایه‌ی اقتصادی جزء کشورهای وابسته‌ی جهان به شمار می‌روند و بحران‌های اقتصادی همیشه تهدیدکننده‌ی این گونه مدل‌های اقتصادی است. تک‌محصولی بودن و وابستگی به نفت را می‌توان ریشه‌ی اصلی بسیاری از مشکلات ساختاری اقتصاد ایران؛ از جمله تأثیرپذیری بسیاری از متغیرهای کلان مانند تورم، درآمدهای دولت و واردات از نوسان قیمت جهانی نفت؛ عنوان کرد. توجه بیش از اندازه به درآمدهای حاصل از فروش نفت و گاز باعث گردید که توجه کمتری به سایر فرآیندهای تولید درآمد داشته باشیم و این باعث شده است که در سایر صنایع به یک کشور مصرف‌کننده مبدل شویم و اکثر درآمدها از فروش نفت را به جای اینکه در توسعه‌ی اقتصادی کشور به کار ببریم، صرف واردات سایر کالاها و خدماتی کنیم که در زیر سایه‌ی داشتن نفت توجهی به آن‌ها نشده است. شاید اگر درآمدهای حاصل از نفت را صرف مخارج کشور نکنیم و از سایر روش‌های کسب درآمد در بستن بودجه­ی سالیانه استفاده کنیم، می‌توانیم به یک کشور مرفه از لحاظ اقتصادی تبدیل گردیم.

چگونه می‌توان از مشکلات فوق رهایی یافت و ضمن قطع وابستگی، از نفت، چنان عنصر قدرت در محیط داخلی و خارجی بهره برد:

· نفت فقط یک ثروت است و نه درآمد که به هر حال روزی به پایان خواهد رسید. از این رو، پیشنهاد می‌گردد هزینه‌های حاکمیت و توسعه‌ای باید از عایدات نفتی جدا گردد. به عبارتی، باید مقوله‌ی نفت به منزله‌ی ثروت از مقوله‌ی نفت به منزله‌ی درآمد تفکیک شود.

·اغلب کارشناسان معتقد به جایگزین کردن درآمدهای مالیاتی به جای درآمدهای نفتی هستند؛ غافل از اینکه در شرایط فعلی و در کوتاه‌مدت، وضع مالیات و افزایش آن، بر عکس نفت تشدیدگر رکود فعلی خواهد بود. از طرفی، افزایش مالیات انگیزه‌ی افزایش تولید را در بلندمدت از بین می‌برد. از این رو، تنها مالیات‌ستانی جبران‌کننده‌ی عوارض نفت نیست؛ بلکه نهادینه‌سازی مالیات‌پردازی برای جبران بخشی از عایدات دولت امری است حساب‌شده، تدریجی و بلندمدت و این گونه نیست که یک‌شبه بتوان با افزایش سرسام آور مالیات از تبعات اقتصاد نفتی رها شد.

· تا کنون هیچ کشور نفت‌خیزی نتوانسته است از عوارض منفی درآمدهای نفتی رهایی یابد که بتوان آن تجربه را بررسی کرد؛ چرا که به اعتقاد اندیشمندان، رهایی از عوارض منفی درآمدهای نفتی یک بحث کاملاً انتزاعی است نه عینی؛ ولی از دیدگاه ذهنی و نظری، یگانه راه رهایی از عوارض منفی درآمدهای نفتی اهتمام به توسعه‌ی انسانی و توسعه‌ی سیاسی است؛ چرا که تاریخ اقتصادی کشورهای جهان را می‌توان در یک جمله خلاصه کرد و آن اینکه در بلندمدت، دمکراسی به پیشرفت و استبداد به عقب‌ماندگی خواهد انجامید.

· وظیفه‌ی اصلی و اولیه‌ی هر دولتی تأمین امنیت و ارائه‌ی کالاها و خدمات عمومی است و پس از انجام دادن کامل این وظیفه، می‌توان استثناهایی برای دخالت اقتصادی دولت قائل شد. بنابراین دولت باید کوچک شود و از دخالت در اموری که مربوط به او نیست پرهیز کند. با کاهش دخالت دولت و واگذاری امور به مردم، رونق اقتصادی هویدا می‌شود و مالیات‌پردازی هموار می‌گردد.

· دولت با استفاده از سرمایه‌های خارجی و اعتبارات بلندمدت، افزایش درآمدهای حاصل از صادرات غیرنفتی از طریق تسهیل صادرات خدمات فنی و مهندسی، ایجاد بلوک‌های صادرات جهت جلوگیری از رقابت فرساینده‌ی صادرکنندگان، پیگیری توافق‌نامه‌های بازرگانی با سایر کشورها، تعیین مرجع متولی صادرات غیرنفتی و تولید و صادرات محصولات نفتی به جای صادرات نفت خام، نیاز خود به ارز حاصل از صادرات نفت را کاهش دهد.(*)
 
*زینب عابد؛ کارشناس ارشد اقتصاد/انتهای متن|
نوع مطلب : بهتربشناسیم(سیاسی)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 24 اسفند 1396
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات