۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .






عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)



جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
..............



" یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵



رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»




امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه




پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


















دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن

شرحی بر فرازهایی از دعای ندبه

یکی از وظایف شیعیان در عصر غیبت امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه) این است که به یاد آن حضرت باشند و صبح‌های جمعه دعای ندبه بخوانند، و ندبه کنند.

دعا برای ظهور و طلب حضرت
در غیاب حضرت گریه کنند و از خداوند حجت و ولی‌خدا را بطلبند، از خداوند بخواهند که حضرت را از پس پرده غیبت برای دوستانش در این عصر پر از ظلم و جور، فسق و فجور ظاهر گرداند، و به ما هم شایستگی و لیاقت دهد که بتوانیم از یاران آن بزرگوار باشیم.
مؤمنین به وسیله دعای ندبه می‌توانند علاوه بر اوقات سفارش شده در زمان‌های دیگر نیز آن حضرت را یاد کنند.


زهد از منظر عرفان
در اوایل این دعا آمده: «شَرَطْتَ عَلَیْهِمُ الزُّهْدَ فى دَرَجاتِ هذِهِ الدُّنْیا الدَّنِیَّهِ، وَ زُخْرُفِها وَ زِبْرِجِها، فَشَرَطُوا لَکَ ذلِکَ، وَ عَلِمْتَ مِنْهُمُ الْوَفاءَ بِهِ، فَقَبِلْتَهُمْ وَ قَرَّبْتَهُمْ»،
«زهد در مقامات و لذات و زیب و زیور دنیاى دون را بر آنها شرط فرمودى. آنها هم بر این شرط متعهد شدند و تو هم مى‌دانستى که به عهد خود وفا خواهند کرد. پس آنان را مقبول و مقرّب درگاه خود فرمودى».
ما از این جمله این برداشت را داریم که شرط تقرب به خدا زهد ورزیدن در این دنیا می‌باشد، و از دیدگاه عرفا منظور از زهد، زهد ظاهری نیست بلکه زهد باطنی است.
اگر شما در ظاهر هیچی {تعلق} نداشته باشی ولی در باطن تعلق داشته باشی، از نظر عرفا این زهد نیست. زهد این است که اگر هم داشته باشی دلت به آن (غیر خدا) تعلق نداشته باشد، دلت به محبت خدا وابسته باشد.
لذا در اشعار حافظ از زاهد مذمت می‌کند و می‌گوید زاهد، عارف نیست. و زاهدی که فقط در ظاهر در امور دنیا کم بخورد و کم بپوشد و … و تنها اکتفا به ظاهر نماید او عارف نمی‌باشد.

زهد عرفانی و تخلیه از تعلقات
عارف واقعی آن کسی است که واقعا تعلقات را از خودش پاک کرده باشد، و این ذکر شریف «لا حول و لا قوه الّا بالله العلی العظیم» کاربردش همین است که تعلقات به غیر خدا را از بین می‌برد و نابود می‌سازد و تخلیه و تحلیه شرط اول این ذکر شریفه است.
(تخلیه یعنی خالی کردن نفس و قلب از آنچه او را مانع و حائل شود و از توجه به خدا باز دارد. تحلیه، مزین و آراستن دل به آنچه سبب توجه و تقرب حق می‌شود.)

ادای حقوق آن حضرت
و در آخر دعا داریم «ﻭَ ﺃَﻋِﻨَّﺎ ﻋَﻠَﻲ ﺗَأﺩِﻳَﺔِ ﺣُﻘُﻮﻗِﻪِ ﺇﻟَﻴﻪِ ﻭَ ﺍلاِﺟﺘِﻬَﺎﺩِ ﻓِﻰ ﻃَﺎﻋَﺘِﻪِ ﻭَ ﺍﺟﺘِﻨَﺎﺏِ ﻣَﻌﺼِﻴَﺘِﻪِ»، «ﻭ ﻣﺎ ﺭﺍ ﺑﺮ ﺍﺩﺍء ﺣﻘﻮﻕ ﺁﻥ ﺣﻀﺮت ﻭ ﺟﻬﺪ ﻭ ﻛﻮﺷﺶ ﺩﺭ ﻃﺎﻋﺘﺶ ﻭ ﺩﻭﺭﻯ ﺍﺯ ﻋﺼﻴﺎﻧﺶ ﻳﺎﺭﻯ ﻓﺮﻣﺎ».
از این جمله ما برداشت می‌کنیم که همیشه باید رفتارمان طوری باشد که آقا امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه) را اذیت و آزار ندهیم، و همیشه مطیع او باشیم، و پرهیز کنیم از اموری که خوشایند حضرت نیست، و بتوانیم با پی‌گیری این راه خودسازی و حقیقت و معرفت، امروزمان بهتر از دیروز و فردایمان بهتر از امروزمان باشد.
و همچنین بتوانیم با اذکار، اوراد، توسلات و توجهات قوی ان‌شاء‌الله خودمان را به آن مرحله برسانیم که غفلت و خطایی از ما سر نزند.

حضرت ولی‌نعمت عالم است
جمله‌ی دیگری در آخر دعا داریم: «ﻭَ ﺍﺟﻌَﻞ ﺻَلاَﺗَﻨَﺎ ﺑِﻪِ ﻣَﻘﺒُﻮﻟَﺔً ﻭَ ﺫُﻧُﻮﺑَﻨَﺎ ﺑِﻪِ ﻣَﻐﻔُﻮﺭَﺓً ﻭَ ﺩُﻋَﺎﺋَﻨَﺎ ﺑِﻪِ ﻣُﺴﺘَﺠَﺎﺑﺎً ﻭَ ﺍﺟﻌَﻞ ﺃَﺭﺯَﺍﻗَﻨَﺎ ﺑِﻪِ ﻣَﺒﺴُﻮﻃَﺔً ﻭَ ﻫُﻤُﻮﻣَﻨَﺎ ﺑِﻪِ ﻣَﻜﻔِﻴَّﺔً ﻭَ ﺣَﻮَﺍﺋِﺠَﻨَﺎ ﺑِﻪِ ﻣَﻘﻀِﻴَّﺔً»،
اینجا نشان می‌دهد که ولی نعمت ما نیز حضرت است، و سبب خلقت و وجود ما، حیات ما و نفس کشیدن ما وجود مبارک این انسان کامل و این امام بزرگوار می‌باشد، که [در اینجا] خدا را به امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه) قسم می‌دهیم که: «خدایا تو را به امام زمان نماز ما را قبول کن، تو را به آن حضرت گناهان ما را ببخش، تو را به آن حضرت دعای ما را مستجاب کن، تو را به آن حضرت رزق را بر ما گشایش ده، تو را به آن حضرت هم و غم ما را برطرف کن، تو را به آن حضرت حاجتهای ما را روا کن … »

باید طالب حجت خدا باشیم
بعد از این‌ها یک مطلوب بسیار مهم است و آن اینکه: «ﻭَ ﺃَﻗﺒِﻞ ﺇِﻟَﻴﻨَﺎ ﺑِﻮَﺟﻬِﻚَ ﺍﻟﻜَﺮِﻳﻢِ»، «خدایا به ما اقبال کن [و روی بیاور]»، یعنی خدایا دلمان به یاد تو باشد، «ﻭَ ﺍﻗﺒَﻞ ﺗَﻘَﺮُّﺑَﻨَﺎ ﺇِﻟَﻴﻚَ» «و قبول کن که ما را نزدیک خودت کنی»، «ﻭَ ﺍﻧﻈُﺮ ﺇِﻟَﻴﻨَﺎ ﻧَﻈﺮَﺓً ﺭَﺣِﻴﻤَﺔً»، «خدایا یک نگاه مهربان به ما بکن»، که اگر این نگاه مهربان را به ما کردی: «ﻧَﺴﺘَﻜﻤِﻞُ ﺑِﻬَﺎ ﺍﻟﻜَﺮَﺍﻣَﺔَ ﻋِﻨﺪَﻙَ»، «یک کرامت و تکامل به واسطه‌ی همین یک نگاه دستگیر خداوندی، ما را کار ساز می‌سازد.»
حالا ما دنبال یک نگاهش هستیم. «ﺛُﻢَّ لاَ ﺗَﺼﺮِﻓﻬَﺎ ﻋَﻨَّﺎ ﺑِﺠُﻮﺩِﻙَ ﻭَ ﺍﺳﻘِﻨَﺎ ﻣِﻦ ﺣَﻮﺽِ ﺟَﺪِّﻩِ (ﺻَﻠَّﻲ‌ﺍﻟﻠَّﻪُ‌ﻋَﻠَﻴﻪِ‌ﻭَ‌ﺁﻟِﻪِ)»، «خدا این نظرت را از ما مگیر و ادامه بده تا آنجایی که بتوانیم به وسیله امام زمان کنار حوض کوثر برسیم و از حوض کوثر بنوشیم». «ﺑِﻜَﺄﺳِﻪِ ﻭَ ﺑِﻴَﺪِﻩِ ﺭَﻳّﺎً ﺭَﻭِﻳّﺎً ﻫَﻨِﻴﺌﺎً ﺳَﺎﺋِﻐﺎً لاَ ﻇَﻤَﺄَ ﺑَﻌﺪَﻩُ»، «خدایا با جامی که از دست آن حضرت بنوشیم [آنچنان] سیراب شویم، به طوری که دیگر هیچ احساس تشنگی نکنیم».
این نشان می‌دهد که ما باید همیشه تشنه آن حضرت باشیم.
و "مَاءٍ مَّعِین" در سوره تبارک تفسیر به آن حضرت شده است، یعنی آب خوشگوار، آب زلال، آبی که دل را خنک می‌کند. این آب خود حضرت و خود امام زمان(عجل‌الله‌تعالی‌فرجه) است.
منظور از آب نه این آب مادی، بلکه آن شراب معنوی است، که آن شراب را اگر انسان بنوشد مست از عشق خدا می‌شود. حافظ نیز به این معانی اشاره دارد.
در آیه آخر سوره تبارک (ملک) آمده:
«قُلْ أَرَأَیْتُمْ إِنْ أَصْبَحَ مَاؤُکُمْ غَوْرًا فَمَن یَأْتِیکُم بِمَاءٍ مَّعِینٍ»﴿۳﴾ «ﺑﮕﻮ: چه تصور میکنید؟ ﺍﮔﺮ ﺁﺏ (که مایه زندگانی) ﺷﻤﺎ (است، ﺩﺭ ﺯﻣﻴﻦ) ﻓﺮﻭ ﺭﻭﺩ، کیست که ﺁﺏ ﺭﻭﺍﻥ و گوارا ﺑﺮﺍﻳﺘﺎﻥ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺁﻭﺭﺩ؟»





نوع مطلب : ادعیه، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 15 اسفند 1396




موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic