۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن
نوع مواجهۀ دموکرات‌ها با ملی شدن نفت
کودتای 28 مرداد و عبرت‌آموزی از سیاست خارجی آمریکا
کودتا اصلی‌ترین ابزار سیاست آمریکا به‌خصوص در چند دهۀ نخست آغاز جنگ سرد بوده است. ابزاری که بهره‌مندی از آن هیچ‌گونه محدودیتی از سوی دولتمردان ایالات‌متحده نداشته و فارغ از دموکرات یا غیردموکرات بودن آن‌ها، بسته به منافع دولت آمریکا، از این ابزار ضددموکراسی استفاده شده است.
        

گروه تاریخ امدیشکده برهان/ جواد حق‌گو؛ اگر دولت آمریکا و سیاست خارجی[1] آن را اصلی‌ترین متغیر حاکم بر پویایی‌های روابط بین‌الملل[2] در یک سدۀ اخیر بدانیم، سخنی گزاف بر زبان نرانده‌ایم. بنابراین تحولات داخلی بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایران را نیز باید تا حد زیادی نشئت‌گرفته از نوع کنشگری دولت آمریکا در عرصۀ سیاست خارجی دانست. دربارۀ سیاست خارجی این کشور و به‌تبع سیاست خاورمیانه‌ای[3] آن بحث‌های مفصلی صورت پذیرفته است. برخی از صاحب‌نظران، سیاست خارجی آمریکا در دوران حکمرانی دموکرات‌ها[4] را متفاوت از سیاست خارجی این کشور در دوران حکمرانی جمهوری‌خواهان[5] می‌دانند. پیروان این دیدگاه معتقدند با دموکرات‌ها، به‌دلیل مشی دموکرات و تمایلات صلح‌گرایانه، بیش از رقبای جمهوری‌خواهشان می‌توان تعامل کرد. اما واقعیت آن است که مروری بر تاریخ دیپلماسی این دولت، لااقل در دوران پس از جنگ دوم جهانی، خلاف این نظر را اثبات می‌کند.
 
هر سه مکتب اصلی حاکم بر جهت‌گیری رهبران آمریکا در حوزۀ سیاست خارجی،[6] یعنی همیلتونیسم،[7] جکسونیسم[8] و ویلسونیم،[9] به‌رغم تفاوت‌های ظاهری‌ای که با یکدیگر دارند، در نهایت به‌دنبال تحقق تمایلات استعمارگرایانۀ دولت آمریکا هستند. منتها تفاوت در راه‌های تحقق این منافع استعمارگرایانه است. در این نگرش، گاه ارزش‌های آمریکایی[10] و تلاش برای تحقق آن‌ها راهی برای تأمین منافع استعماری دولت آمریکا باز می‌کند[11] و گاه منافع عیان استعماری بدون هرگونه حجاب و پوشش فریبکارانه.[12]
مروری بر تاریخ معاصر ایران، آن‌هم در دوران کنونی که به نظر می‌رسد بسیاری از حوادث تاریخ روابط بین‌الملل در آستانۀ تکرار قرار گرفته است، شاهدی بر این ادعاست. تاریخ پرفرازونشیبی که در آن تقابل قدرت‌هایی چون ایالات‌متحده با خواست ملت‌ها گاه در لفافۀ ارزش‌های آمریکایی و گاه عاری از هرگونه سیاست‌ورزی و مصلحت‌سنجی و به‌طور کاملاً عیان صورت می‌گرفت.
 
هر سه مکتب اصلی حاکم بر جهت‌گیری رهبران آمریکا در حوزۀ سیاست خارجی، یعنی همیلتونیسم، جکسونیسم و ویلسونیم، به‌رغم تفاوت‌های ظاهری‌ای که با یکدیگر دارند، در نهایت به‌دنبال تحقق تمایلات استعمارگرایانۀ دولت آمریکا هستند.
 
به شهادت تاریخ، دولت آمریکا تاکنون از روش‌های مختلفی برای پیشبرد منافع استعماری خود بهره برده است. کودتا[13] اصلی‌ترین ابزار سیاست آمریکا به‌خصوص در چند دهۀ نخست آغاز جنگ سرد[14] بوده است. ابزاری که بهره‌مندی از آن هیچ‌گونه محدودیتی از سوی دولتمردان ایالات‌متحده نداشته و فارغ از دموکرات یا غیردموکرات بودن آن‌ها، بسته به منافع دولت آمریکا، از این ابزار ضددموکراسی استفاده شده است.
نقش‌آفرینی دولت ایالات‌متحده در تقابل با دولت ملی دکتر محمد مصدق و سرنگونی حکومت مشروع وی با استفاده از این ابزار را باید نمونه‌ای آشکار از سیاست‌های استعمارگرایانه و ضددموکراسی دولت آمریکا به‌شمار آورد. اگرچه کودتای 28 مرداد در دوران ریاست‌جمهوری آیزنهاور[15] رقم خورد، ولی ریشه‌های قطعی آن را باید در دوران ریاست‌جمهوری ترومن[16] دموکرات جست‌وجو کرد.
 
برخلاف تصورات رایج، که مدعی حمایت رئیس‌جمهور دموکرات آمریکا ترومن، از نهضت ملی شدن و ناسیونالیسم ایرانی است، اسناد و اطلاعات حکایت از آن دارد که آمریکایی‌های دموکرات هم به‌اندازۀ بریتانیایی‌ها با ملی شدن نفت ایران مخالف بوده‌اند. مروری بر تحولات پیش از کودتای 28 مرداد و نحوۀ نقش‌آفرینی دولت ترومن در موضوع نفت ایران، ابهام موجود در این ادعا را تا حد مطلوبی برطرف می‌نماید.
امتناع ایران از اجرای قرار دادگاه لاهه‌، انگلیس را در بن‌بست قرار داد. فرستادن آورل هریمن[17] به ایران توسط دولت آمریکا برای خروج از همین بن‌بست بود. [18] هریمن که فرستادۀ شخصی ترومن محسوب می‌شد، به‌عنوان واسطه‌ای بی‌طرف بین بریتانیا و ایران به تهران آمد.[19] دولت ایران از پیشنهاد اعزام هریمن برای مشاوره استقبال و سپاسگزاری کرد.[20]
 
در همین رابطه، دکتر مصدق در مجلس، ضمن نطقی اظهار نمود: «اینجانب تصمیم راسخ دارم که با پشتیبانی ملت ایران و اعلیحضرت همایون شاهنشاهی و با تصویب مجلسین برطبق موازین قانونی، بدون اندک انحرافی، به وظیفۀ خود با نهایت ثبات و استقامت عمل کنم.» نتیجۀ این نطق این بود که وساطت هریمن در موضع دولت ایران تغییری نمی‌دهد. هریمن در 23 تیر 1330 شمسی وارد تهران شد،[21] با مصدق مذاکره کرد، کمک‌های اصل چهارم را مطرح ساخت و با یک هیئت پنج‌نفری ایرانی به مذاکره نشست. به هریمن تفهیم شد که اجرای ملی شدن در جهت کمونیسم نیست، بلکه چنانچه عملی نگردد، به‌علت فقری که نودوپنج درصد مردم ایران دارند، اجتناب‌ناپذیر است.[22]
 
در 31 تیر هیئت دولت و هیئت مختلط مشترکاً جلسه‌ای تشکیل دادند و فرمولی به هریمن تسلیم کردند که امکان مذاکره با دولت انگلیس برمبنای آن باشد و هریمن با دریافت آن به‌اتفاق سفیر انگلیس به لندن رفت و انگلیس پذیرفت که براساس آن هیئتی برای مذاکره به تهران بفرستد و اعلام کرد که اصل ملی شدن را پذیرفته است.[23] در همین رابطه، یکی از نویسندگان[24] مدعی می‌شود که چرچیل و ترومن ملی شدن را پذیرفته بودند، اما «بیگانه‌هراسی» ایرانیان مانع از توافق بر سر این مسئله شد. بااین‌حال جزئیات مذاکرات صورت‌پذیرفته میان ایران و دولت‌های انگلیس و آمریکا نشان از امر دیگری دارد. با توجه به مفاد مذاکرات، نه بریتانیا و نه آمریکا، تمایلی به عقب‌نشینی از موضوع دشوار ملی شدن را نداشتند. آنان بزرگ‌ترین مانع ملی شدن بودند و نه ایران.[25]
 
بنا بر روایت‌های موجود، قاطبۀ سیاست‌مداران آمریکایی دوران حکومت دموکرات‌ها در مخالفت با ملی شدن اتفاق‌نظر داشتند. تورنبرگ، مشاور نفتی که توسط ایران به خدمت گرفته شده بود، به‌رغم مخالفت با موافقت‌نامۀ الحاقی، سرسختانه مخالف ملی شدن نفت بود. او در یادداشتی محرمانه به مصدق، که به منابع بریتانیایی درز کرده بود، بر موضوع عدم توانایی ایران در پرداخت غرامت و فقدان دانش فنی برای ادارۀ صنعت نفت پافشاری کرده و ریسک بالای پیوستن دیگر شرکت‌ها به بلوک ضد ملی شدن را یادآور شده بود.[26]
در همین رابطه، نخست‌وزیر وقت بریتانیا، کلمنت اتلی،[27] در تماس با ترومن، به‌طور جدی استراتژی توجه لفظی به ملی شدن صنعت نفت را هم‌زمان با افزودن شروط متعدد برای بی‌معنا کردن آن یادآور شد. او این سخنان را با زبان پیچیدۀ دیپلماتیک بیان کرده بود: «ما ناچار به پذیرش اصل ملی شدن هستیم... همانند سیاست‌های دومینیون (متصرفات امپراتوری). همچنین هنگام مذاکره برای حصول توافق در چنین شرایطی، احتمالاً اصلاحات و تعدیل‌هایی مطرح می‌شود و موافقت نهایی در مقایسه با دومینیون در موقعیتی پایین‌تر قرار خواهد گرفت.»[28]
 
او به ترومن هشدار داده بود که «نقض قراردادی با این ماهیت نه‌تنها قراردادهای خارجی مربوط به شرکت‌های بریتانیایی و آمریکایی برای توسعۀ منابع نفتی خاورمیانه، بلکه قراردادهای دیگر فرآورده‌ها در سایر کشورها را نیز جداً به مخاطره خواهد انداخت... اطمینان دارم که می‌توانیم برای اعمال‌نفوذ بر این قضیه و هرگونه اقدام لازم، روی دولت ایالات‌متحده حساب کنیم.»[29] در همین راستا، دولت بریتانیا از سفارت خود در واشنگتن خواسته بود تا هم «در مورد پروندۀ شرکت نفت تبلیغات به راه انداخته» و هم به آمریکایی‌ها القا کند که «ناسیونالیسم افسارگسیخته و غیرمسئول خطری بزرگ علیه قدرت‌های غربی خواهد بود...»[30]
 
به‌رغم مخالفت‌های آمریکا و انگلستان با ملی شدن صنعت نفت ایران، این نهضت به پیروزی رسید. دولت دموکرات آمریکا، که منافع خود را در تداوم حکومت ملی مصدق نمی‌دید، از همان آغازین روزهای به ثمر رسیدن نهضت ملی شدن نفت تمام تلاش خود را برای ساقط نمودن دولت ملی بسیج نمود. در همین رابطه، کرومیت روزولت[31] که گفته می‌شد در جریان کودتا نقش مهمی داشته است، در مصاحبه‌ای می‌گوید: «کودتای ایران نخستین عملیات مخفی علیه یک دولت خارجی بود که به‌وسیلۀ سیا در ماه‌های آخر حکومت ترومن تنظیم شده بود.»[32]
 
به‌رغم وجود چنین تاریخچۀ تأسف‌باری از نوع کنشگری رهبران دموکرات دولت آمریکا در ماجرای ملی شدن نفت ایران، اعلام موضع خصمانه در برابر نوع سیاست‌ورزی آمریکایی‌ها (دموکرات یا جمهوری‌خواه) بی‌تردید از پشتوانۀ معرفتی کافی برخوردار است. در نوع نگاه به دموکرات‌های آمریکایی همواره با دو نگرش «بدبینانه» و «خوش‌بینانه» مواجه بوده‌ایم. برخی با عبرت‌گیری از تحولات ایران معاصر برآن‌اند که در مواجهه با دولت آمریکا، فارغ از اینکه چه حزبی بر سر کار باشد، «نمی‌توان» و «نباید» خوش‌بین بود. این نگرش برآن است که دولت آمریکا، هم در دوران دموکرات‌ها و هم در دوران جمهوری‌خواهان، همواره منافع و حتی استقلال ایران را تحت‌الشعاع منافع استعماری خود قرار داده و اساساً هیچ‌گاه منافع ملت ایران برای آن‌ها اصالت نداشته است. در تقابل با این نگرش، برخی با مورد هجمه قرار دادن دیدگاه نخست، بر این اعتقادند که مشکلات ایرانیان نه به‌دلیل عوامل بیرونی، بلکه حاصل منشأیی درونی است. آن‌ها با تأسی از انگاره‌های مورد تأکید آرمان‌شهرگرایان روابط بین‌الملل، هنوز هم به‌دنبال تحقق آرمان‌های حقوق‌گرایانۀ خود هستند؛ فارغ از آنکه حقوق بین‌المللی که آن‌ها شیفتۀ آن‌اند بر بستری از لاشه‌های متعفن زر و زور و تزویر قدرت‌های بزک‌شدۀ جهانی استوار شده است.
 
آشفتگی‌های کنونی حاکم بر سپهر سیاست بین‌الملل، پیش از هر چیز، نشان از پایان حاکمیت خوش‌بینی افراطی آرمان‌گرایان[33] جهان‌وطن‌انگار[34] دارد. آرمان‌گرایانی که با تأسی از امواج خیالی جهانی شدن و در جست‌وجوی صلح جاویدان[35] امانوئل کانت[36] گویی دوباره با فاشیسم[37] و نازیسم[38] برخاسته از وضعیت استثنائی[39] کارل اشمیت[40] روبه‌رو شده‌اند. شواهد و قراین نشان از آن دارد که تاریخ روابط بین‌الملل قرار است باز مدعاهای زشت و خشن رئالیسم را برای آیندگان مورد تأیید قرار دهد.
 
پی‌نوشت‌ها


[1]. Foreign Policy
[2]. International Relations
[3]. Middle East Policy
[4]. Democrats
[5]. Republicans
[6]. بهاره سازمند، سیاست خارجی قدرت‌های بزرگ، تهران، مؤسسۀ تحقیقات بین‌المللی ابرار معاصر تهران، 1390، ص24-23، به نقل از: اصغر زارعی، «دکترین امنیت ملی آمریکا: جهانی‌سازی امنیت و امنیت جهانی‌سازی» در کتاب آمریکا 7 (ویژۀ دکترین امنیت ملی آمریکا)، تهران، مؤسسۀ تحقیقات بین‌المللی ابرار معاصر تهران، 1384، ص381.
[7]. Hamiltinism
[8]. Jacsonism
[9]. Wilsonism
[10]. دموکراسی، حقوق بشر، لیبرالیسم و...
[11]. رویکردهای همیلتونیسم و ویلسونیسم (مانند دوران اوباما و بیل کلینتون).
[12]. رویکرد جکسونیسم (مانند دوران ترامپ و ریگان).
[13]. Coup d'état
[14]. Cold War
[15]. Dwight D. Eisenhower
[16]. Harry S. Truman
[17]. هریمن، تاجر میلیونر و وزیر پیشین بازرگانی آمریکا، به حل‌وفصل موفقیت‌آمیز مسائل و مشکلات شهره بود.
[18]. سید جلال‌الدین مدنی، تاریخ سیاسی معاصر ایران، ج1، چ17، قم، دفتر انتشارات اسلامی، 1391، ص403-402.
[19]. یرواند آبراهامیان، کودتا، ترجمۀ محمدابراهیم فتاحی، تهران، نشر نی، 1392، ص168.
[20]. مدنی، پیشین.
[21]. به هنگام ورود هریمن، تظاهراتی در تهران صورت گرفت و تعدادی کشته و مجروح شدند. حادثۀ 23 تیر 1331 را به‌طرق مختلف تفسیر کرده‌اند. دکتر مصدق آن واقعه را ساختۀ دو اقلیت کوچک مخالف ملی شدن صنعت نفت شمرده است.
[22]. مدنی، پیشین، ص403-402.
[23]. همان، ص404.
[24]. غلامرضا افخمی
[25]. آبراهامیان، پیشین، ص161.
[26]. همان، ص142.
[27]. Clement Attlee
[28]. همان، ص134، به نقل از 2.
[29]. همان، به نقل از 3.
[30]. همان، به نقل از 3.
[31]. Kermit Roosevelt
[32]. مدنی، پیشین، ص515-514.
[33]. Idealistic
[34]. Cosmopolitan
[35]. Perpetual Peace
[36]. Immanuel Kant
[37]. Fascism
[38]. Nazism
[39]. Carl Schmitt
[40]. State of Exception

 

*جواد حق‌گو، عضو هیئت‌علمی دانشگاه تهران/ انتهای متن|

نوع مطلب : بهتربشناسیم(سیاسی)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 15 اسفند 1396
سه شنبه 23 مرداد 1397 ساعت 09 و 54 دقیقه و 46 ثانیه

Thank you, An abundance of material!

viagra pill order cheap viagra where can i buy viagra online safely buy viagra online nz where can i buy cheap viagra online buy viagra brand online viagra price uk to buy viagra order viagra no prescription buying cheap viagra online
سه شنبه 23 مرداد 1397 ساعت 01 و 23 دقیقه و 54 ثانیه

Excellent data. Cheers.
cialis 20 mg where do you buy cialis we use it cialis online store cialis australia org canadian cialis cialis 5mg prix cialis super acti generic cialis soft gels cialis generico lilly female cialis no prescription
دوشنبه 7 خرداد 1397 ساعت 16 و 42 دقیقه و 06 ثانیه

Regards! I value this!
cialis canadian drugs chinese cialis 50 mg order cialis from india cialis tablets for sale cialis 10mg prix pharmaci buying cialis in colombia tarif cialis france when can i take another cialis cialis usa cost we choice free trial of cialis
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 ساعت 20 و 35 دقیقه و 39 ثانیه

Wonderful postings, Thanks a lot.
cialis 5 mg scheda tecnica cialis usa cost cialis billig safe dosage for cialis cialis kamagra levitra cialis lowest price we use it cialis online store cialis herbs cialis for sale cialis patent expiration
پنجشنبه 6 اردیبهشت 1397 ساعت 05 و 35 دقیقه و 50 ثانیه

You actually reported it adequately.
buy viagra pills online generic viagra buy online buy tadalafil online viagra online pharmacy usa viagra alternatives online purchase viagra viagra tablets online cheap sildenafil uk buy viagra cheap uk viagra generic online pharmacy
یکشنبه 19 فروردین 1397 ساعت 04 و 45 دقیقه و 33 ثانیه

You reported it very well!
cialis tadalafil wow cialis tadalafil 100mg acquistare cialis internet wow cialis tadalafil 100mg cialis 30 day sample tadalafilo click now buy cialis brand cialis official site side effects of cialis rx cialis para comprar
جمعه 3 فروردین 1397 ساعت 07 و 57 دقیقه و 12 ثانیه

You actually mentioned this perfectly.
online cialis calis cialis online buying cialis overnight generic cialis look here cialis order on line cialis coupon cialis generique 5 mg cialis cost tadalafil 20mg
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است