۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن

وقتی جهانگیری حرمت همکار دهه شصتی خود را هم نگه نمی‌دارد+فیلم

جهانگیری
مرکا:
چرااین ادم نفهم از دهه شصتی ها می نالد
1عمده دانشمندان هسته ای دهه شصتی هستند
2 عمده دانشمندان هوا فضا دهه شصتی هساند
3 عمده دانشمندان صنایع موشکی دهه شصتی هستند
4 هوا فضا نانو علوم پیشرفته پزشکی همه دهه شصتی اند اما مثل فرزندان این خصرات راندخوار پرتوقع بی عرضه وتنبل نیستند و.....


آقای جهانگیری! کاش در زمان گفتن این حرف‌ها دست‌کم حرمت همکار خود را در کابینه حفظ می کردید. «محمدجواد آذری جهرمی» وزیر دهه شصتی کابینه اعتدال که از قضاء پرتحرک‌ترین وزیر کابینه‌ی کهنسال اعتدال است.

سرویس سیاست مشرق - " نکته ای مربوط به دهه ۶۰؛ دهه اول پیروزی انقلاب و دهه زندگی امام؛ یک دهه مظلوم است. دهه تعیین کننده در سرنوشت ایران و ایرانی. دهه فوق العاده مهم و حساس و در عین حال ناشناخته و اخیرا به وسیله برخی بلندگوها مورد تهاجم قرار گرفت."

این بخش از بیانات رهبر انقلاب در مراسم سالگرد ارتحال حضرت امام در ۱۴ خرداد امسال، دوباره بسیاری از نگاه‌ها را به سمت یک دهه‌ی کلیدی و حساس در حیات جمهوری اسلامی سوق داد: دهه‌ای پر از مشکلات و مضایق و مظلومیت‌های تحمیل شده بر این سرزمین از یک سو و البته جلوه‌های غرورآفرین افتخار، ایثار و سرافرازی یک ملت از سوی دیگر.

اما اظهارات معاون اول رییس جمهور در ۱۰ اسفند در روز جهانی آینده بار دیگر مظلومیت این دهه را از وجهی دیگر مطرح کرد؛ مظلومیت نسل متولدین دهه ۶۰ که ظاهرا قرار است همیشه مرغ عروسی و عزا باشند. به این بخش جنجالی از سخنان جهانگیری توجه کنید:

" این متولدین (دهه ۶۰) در هر مقطعی به هر موضوعی که ورود پیدا می‌کنند، آن‌جا مشکل ایجاد می‌کنند. زمانی متولدین به دبستان ورود پیدا کردند، آن موقع همه ما یادمان هست می‌گفتند روزنامه‌ها می‌نوشتند مدارس چهار شیفته داریم.

به دبیرستان ورود پیدا کردند دبیرستان‌ها همین جور شد. بعد آمدند دانشگاه، یک دفعه تعداد دانشجویان کشور در هر جایی رسیدیم دانشگاه زدیم؛ این نتیجه جمعیت دهه شصت است.

الان جمعیت دهه ۶۰ به دوره اشتغال ورود پیدا کرده. یک حجم بالایی فارغ‌التحصیل سالانه بیکار داریم. بالاخره باید برای اینها کار را درست کنیم کار درست کنیم. کار درست نمی‌کنیم، آسیب‌های اجتماعی به شدت افزایش پیدا می‌کند."

  00:00           
00:00
 
00:00
         
 

کاش جهانگیری در زمان گفتن این حرف‌ها دست‌کم حرمت همکار خود در کابینه را حفظ می کرد. «محمدجواد آذری جهرمی» وزیر دهه شصتی کابینه اعتدال که از قضاء پرتحرک‌ترین و پرانرژی ترین وزیر کابینه‌ی کهنسال و کُند حسن روحانی است که بارقه‌هایی از کلان‌نگری و دید راهبردی را در عملکرد خود نشان داده است. البته بدبینانی هم هستند که سخنان جهانگیری را نوعی طعنه به این همکار وزیر دانسته‌اند، لیکن آذری جهرمی به نوعی معرفت «دهه شصتی» نشان داد و در توئیتی سعی کرد اظهارات همکارش را تعدیل کند:

آقای جهانگیری زمانی که به همراه حسن روحانی پای در دولت یازدهم گذاشت و معاون اول رییس جمهور شد، می دانست که مملکتی ۸۰ میلیونی را تحویل گرفته‌ که بخش بزرگی از جمعیت آن را جوانان دهه شصتی و جوانان دهه‌های بعدی تشکیل می دهد. او و روحانی با علم به ترکیب جمعیتی کشور و با وعده حل مشکلات جامعه‌ای با همین مختصات مسوولیت اجرایی به عهده گرفتند و در انتخابات ریاست جمهوری همین سال جاری، باز با وعده حل مشکل معیشت و اشتغال و «یارانه ۷۰۰ هزار تومانی» و «سهام عدالت ده میلیون تومانی»، حضور خود را در این مسوولیت کلان اجرایی تمدید کردند. حال نهایت بی‌انصافی است که به جای برنامه‌ریزی صحیح، به کارگیری الگوهای کارآمد، پذیرش و کنار گذاشتن سیاست‌های اشتباه گذشته و در یک کلام، کار بی‌وقفه و شبانه‌روزی، بخش بزرگی از جمعیتی را که متعهد به خدمت به آنان شده‌اند، به عنوان «مشکل» و «معضل» معرفی کنند.

در هیچ کجای دنیا و در هیچ کشور توسعه‌یافته و در حال توسعه‌ای به ظرفیت عظیم نسل جوان، تحصیل‌کرده و کاربلد خود به چشم «مشکل» نگاه نمی کنند، بلکه به عنوان یک «سرمایه استراتژیک» روی آن حساب ویژه باز می کنند تا از توان و دانش آن برای چرخاندن امور استفاده کنند. بگذریم از این که از نسلی صبور و قانع حرف می زنیم که کودکیش در فضای محدودیت‌ها و مشکلات و کمبودهای ناگزیر زمان جنگ گذشت و نوجوانیش در بسیاری از مواقع مصروف «آزمون و خطای» مدیریتی نسل مدیران «کارگزارانی» شد که چه در دولت هاشمی و چه خاتمی محور امور اجرایی کشور بوده‌اند و همین امروز هم بخش عمده‌ی بدنه مدیریتی کشور را قبضه کرده‌اند.

به بیان عامیانه، مدیرانی که بر سر «کچل» نسل مظلوم دهه ۶۰ «سلمانی» یاد گرفتند و امروز سرمایه‌های هزار میلیاردی آن‌ها را ناوگانی از تریلی‌ها هم نمی توانند بکشند و در خانه‌های چند صدمتری و چندهزار متری مناطق خوش آب و هوای شمال شهر سکونت دارند و به جای پرداختن به امور موسسات و نهادهای متبوع خود، به نظریه‌پردازی در علوم انسانی و بازدید از گالری و تئاتر عروسکی مشغولند!

حقیقت آن است که بسیاری از دهه شصتی ها هم دیگر خیلی جوان نیستند و کم‌کم به مرز چهل سالگی نزدیک می شوند و معلوم نیست که در سیطره و سلطه مدیران بازنشسته، سالخورده و چنددهه‌ای بر عرصه‌های مدیریت اجرایی کشور، چه زمانی قرار است نوبت به آن‌ها برسد تا کارآمدی و کاربلدی خود را به رخ امثال جناب جهانگیری بکشند. مدیرانی که به تعبیر شیخ اجل سعدی، «چشم تنگ» میزخواهی و مقام‌دوستی آن‌ها پرنشدنی و سیری ناپذیر می نماید.

مشکل کشور، جوانان دهه شصتی نیستند که گوشت و پوست آن‌ها در فضای انقلاب و جمهوری اسلامی با همه تجربیات تلخ و شیرین این سال‌ها شکل گرفته است و به نوعی اکنون به عرصه رسیده‌اند و زمان جاگیر شدن آن‌ها در مناصب مدیریتی اصلی کشور است(و این حق مسلم آن‌هاست). مشکل حلقه‌های بسته مدیریتی است که از ابتدای انقلاب مناصب اجرایی و اداری مهم را بر عهده داشتند و در همه دولت‌ها(با هر گرایش سیاسی) تقریبا ثابت بوده‌اند و تنها از نهادی به نهاد دیگر کوچ کرده‌اند، و همزمان با مسوولیت «سنگین» اجرایی، شبکه‌های نفوذ و قدرت و ثروت خود را، از اعضای خانواده و دوستان و هم‌حزبی‌ها و..... خود تشکیل داده اند که یک سر آن به «رشت الکتریک» می رسد و سر دیگرش به «بانک گردشگری».

جالب این جاست که بخش عمده دهه‌شصتی‌ها که در زمان طفولیت و نوجوانی با مشکلات اقتصادی دوران جنگ و بعد «تعدیل ساختاری» هاشمی بزرگ شده‌اند و تورم ۵۰ درصدی دولت کارگزارانی را در سال ۷۳ تجربه کرده‌اند، و امکاناتی را که کودکان و نوجوانان امروز مثل آب روان در اختیار دارند، برایشان آرزو و خواب و خیال بود، عمدتا نسل «طلبکاری» نبودند. آن‌ها فرزندان دوران جیره‌بندی شیر خشک در زمان جنگ، نیمکت‌های سه‌نفره چوبی و ناراحت، کلاس‌های شلوغ و بی امکانات با هفته‌ای یک ساعت زنگ ورزش، لباس‌های نوی سالی یک بار، نظام آموزشی خشک و بی‌روح، معلمانی بدخلق و عصبی با انبوهی از داده‌ها و اطلاعات حفظ کردنی و مشق روی مشق(محصول بی تجربگی و خامی مدیران آموزش و پرورش از سنخ محمدعلی نجفی)  و تنبیه فیزیکی در مدارس بودند که همواره برای رسیدن به امکاناتی چون مدارس نمونه دولتی ، باشگاه‌های ورزشی،  دانشگاه و استخدام و.....می بایست در آزمون‌های مختلف و نفس‌گیر رقابتی شرکت می کردند. حالا خیلی زور دارد که کسانی که در همه این سال‌ها با آزمون و خطا روی این نسل، سلسله مراتب مدیریتی را بالا رفتند و وزیر و وکیل شده‌اند، این نسل صبور و مظلوم و کم‌توقع را به عنوان «مشکل» مطرح کند.

زمانی در سال ۸۱، دولت اصلاح‌طلب خاتمی(که آقای جهانگیری وزیر آن بود و اکنون هم جزو حلقه اصلی اطراف رییس آن دولت است) با زدن مهر «ممنوع» بر پرونده «استخدام رسمی»، برای همیشه امنیت شغلی را برای نسل دهه ۶۰ که تازه داشت وارد بازار کار می شد، سخت‌تر و دوراز دسترس‌تر می کرد و اکنون هم ادامه همان خط فکری که از دولت سازندگی با یک وقفه چندساله، مدیریت اجرایی کشور را در اختیار داشته، به همان نسل انگ «مشکل ساز» می زند.  

دولت اصلاحات بر استخدام رسمی مهر ممنوع زد

فاکتور «جمعیت» تقریبا در تعیین همه شاخص‌های قدرت و توسعه در سطح جهانی نقش بسیار مهمی دارد، و همان کشورهایی که ظاهرا در ذهن برخی مدیران کنونی، «بت»های بی نقص توسعه و الگوی بی‌خدشه‌ی پیشرفت محسوب می شوند، چند سالی است که در هراس از پیری جمعیت و کاهش قابل ملاحظه جمعیت جوان، سیاست‌های  تشویقی برای فرزندآوری را در پیش گرفته‌اند که بریتانیا یک نمونه آن است که در یک دهه اخیر بالاترین میزان رشد جمعیت را در اروپا داشته است.

جمعیت بریتانیا شدیدترین جهش را در ۷۰ سال اخیر نشان می دهد
جمعیت بریتانیا در کم‌تر از یک دهه به ۷۰ میلیون می رسد
جمعیت بریتانیا قرار است تا ۲۰۳۰ به ۷۱ میلیون نفر برسد

حال این که یک سیاستمدار و مدیر اجرایی ارشد، عوض آن که شاکر وجود نسلی پرطاقت، صبور، باسواد و کاربلد باشد که سال‌هاست از آب و گل درآمده و آماده خدمت‌رسانی به کشور است، ایجاد «شغل» برای آن‌ها را نه یک «وظیفه» که یک «مشکل» می داند، نشان از یک دید طلبکارانه دارد که خدمت به این جوانان را نوعی «منت» بر سر آنان می بیند، غافل از این که «دهه شصتی‌ها» خود به سن و سالی رسیده اند که باید کم‌کم مسوولیت‌ها را از مدیران بازنشسته و در آستانه بازنشستگی(که انگیزه‌ای برای کار و تلاش ندارند) تحویل بگیرند و برای نسل خود و نسل‌های بعد از خود شغل و تحصیل و معیشت فراهم کنند.

البته این نوع ادبیات، که مخدومان دولت را «مشکل‌انگاری» می کند، مختص و منحصر در آقای جهانگیری نیست. در همان اوایل شروع به کار دولت سازندگی، تغییر واژگان و ادبیات، نشان از تغییر در سیاست‌ها داشت. مصداق بارز آن این بود که «مستضعفین» که تا قبل از روی کار آمدن دولت هاشمی به عنوان صاحبان اصلی انقلاب محسوب می شدند، تحت سیطره ذهنیت برآمده از بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول، ذیل عنوان «اقشار آسیب‌پذیر» قرار گرفتند که باید دولت " فکری به حال آن‌ها می کرد."

مشکل مملکت «دهه‌ شصتی‌ها» نیستند. مشکل اصلی مملکت «سوءمدیریت»ها، «بی انگیزگی‌ها»، «عدم خودباوری» و کم‌رنگ شدن مفهوم «خدمت به مردم» در دولت‌هایی است که حل‌المسایل مشکلات کشور را در نسخه‌های تجویزی نهادها و موسسات بین الملی می دانند، بدون آن که به فکر برنامه‌ریزی صحیح و مبتنی بر شاخص‌های بومی برای استفاده از ظرفیت جوانان شایسته این کشور از سنخ جوانان «دهه شصتی» باشند. در یک کلام، مشکل اصلی کشور(یا دست‌کم یکی از مشکلات اصلی) را از زبان خود شما ذکر می کنیم که در «همایش اقتصاد ایران»(۲۵ آذر امسال) گفتید:

"متاسفانه برخی مدیران بی‌انگیزه آویزان کشور شده‌اند که نه تنها خود شجاعت کنار رفتن ندارند، بلکه کسی هم شجاعت کنار زدن آنها را ندارد و گویی این مدیران باید تا آخر روی جهیزیه جمهوری اسلامی بمانند."

نوع مطلب : اخبار مهم به روز و به ساعت، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 13 اسفند 1396
دوشنبه 12 شهریور 1397 ساعت 15 و 32 دقیقه و 16 ثانیه

Cheers. I value it!
tadalafil tablets cialis sale online dosagem ideal cialis opinioni cialis generico tarif cialis france cialis tablets australia buy cialis cheap 10 mg cialis qualitat wow cialis 20 cialis dosage
یکشنبه 11 شهریور 1397 ساعت 22 و 29 دقیقه و 26 ثانیه

Cheers! An abundance of posts.

overnight cialis tadalafil cialis tablets for sale rezeptfrei cialis apotheke cialis for sale in europa cialis prices cialis purchasing canada discount drugs cialis buy cialis online legal cialis cipla best buy cialis pills price each
سه شنبه 23 مرداد 1397 ساعت 09 و 44 دقیقه و 28 ثانیه

Position effectively utilized!.
buy viagra pay with paypal how to buy viagra on line buy legal viagra online viagra usa cheap generic viagra online pharmacy i want to buy viagra can you buy viagra at the store buy viagra pills buy viagra online usa cheapest place to buy viagra online
سه شنبه 23 مرداد 1397 ساعت 01 و 15 دقیقه و 23 ثانیه

Wow loads of valuable advice!
what is cialis cialis pills boards cialis dose 30mg cialis without a doctor's prescription cialis efficacit can i take cialis and ecstasy cialis tadalafil cialis uk trusted tabled cialis softabs cialis 5mg
دوشنبه 7 خرداد 1397 ساعت 16 و 23 دقیقه و 11 ثانیه

Whoa a good deal of good info!
buy cheap cialis in uk cialis kamagra levitra cialis uk next day cialis professional from usa cialis online nederland cialis dosage amounts buy cialis uk no prescription rezeptfrei cialis apotheke tadalafil generic dosagem ideal cialis
پنجشنبه 6 اردیبهشت 1397 ساعت 04 و 40 دقیقه و 52 ثانیه

Thank you! Good stuff!
is it illegal to buy viagra online viagra online pharmacy viagra viagra prescription buy kamagra viagra order viagra buy generic viagra with paypal viagra online pharmacy uk viagra tablets online viagra usa online viagra online canada
یکشنبه 19 فروردین 1397 ساعت 03 و 57 دقیقه و 23 ثانیه

Appreciate it! A lot of content.

we use it 50 mg cialis dose cialis 5 mg funziona sublingual cialis online cialis rezeptfrei cialis generika in deutschland kaufen buy cialis online legal compare prices cialis uk compare prices cialis uk cialis official site order cialis from india
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است