۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن
مصاحبه با جناب آقای حسینعلی حاجی‌دلیگانی، نماینده محترم مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس
خَلق سازوکارهای قانونی برای اعطای حقوق‌های نجومی!
آنچه در ادامه می‌آید، مشروح مصاحبه‌ی اندیشکده برهان با جناب آقای حسینعلی حاجی‌دلیگانی، نماینده محترم مجلس شورای اسلامی در غرفه‌ی اندیشکده برهان در بیست‌وسومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌های کشور در خصوص سوءاستفاده از سازوکارهای قانونی برای اعطای حقوق‌های نجومی است که تقدیم خوانندگان گرامی می‌گردد.
 


گروه سیاسی ادیشکده برهان/ حسینعلی حاجی‌دلیگانی؛


گروه سیاسی ادیشکده برهان/ حسینعلی حاجی‌دلیگانی؛
یکی از ویژگی‌های مدیریت تکنوکرات، این است که از مبحث «اَشرافیت» خیلی ساده عبور می‌کند و بعضاً آن را توجیه می‌کند و ضروری می‌داند. ما در چهره‌های نظری این جریان هم این تفکر را می‌بینیم. مثلاً آقای سریع‌القلم ـ همانطور که در کتاب «از مکتب نیاوران تا کابینه توسعه‌گرا» هم ذکر شده ـ خیلی صریح می‌گویند که مدیران باید کسانی باشند که شکم‌هایشان سیر باشد و به اندازه کافی سوار هواپیما و غیره شده باشند، سفر خارجه زیاد رفته باشند و از قشر مرفه و بی‌دغدغه جامعه باشند! از نظر شما دلیلی که حضرت امام (ره) و بعد از ایشان مقام معظم رهبری، در نقد اشرافیت و قرار دادن این مسئله در مقابل جریان انقلاب داشتند، چه بوده است؟ و چه مشکلی پیش می‌آید اگر این موضوع را مقبول بدانیم؟
بسم الله الرحمن الرحیم. زمانی که انقلاب در حال وقوع بود، طبقه‌ای متمایل به پایین‌تر از طبقه متوسط یا به عبارتی همان طبقه مستضعف، با دیدن اشرافی‌گری،‌ تجمل‌گرایی و مسائل مربوط به رژیم فاسد شاه و با رهبری‌های حضرت امام (ره)، حرکت و نهضتی را در لبیک به فرمایش ایشان شروع کردند که منتج به پیروزی انقلاب اسلامی شد.
 
در حال حاضر، تصمیم‌سازان، تصمیم‌گیران و مجریان به یکدیگر نان قرض می‌دهند. کارشناسان تصمیم‌ساز می‌گویند حقوق کم است و اکثریت مجلس نیز به جای اعتراض، تأیید و همراهی می‌کنند.
 
پس از انقلاب، برخی‌ از افراد این طبقه‌ی مستضعف، در جایگاهی قرار گرفتند که البته تا مدت‌ها همان زی ساده‌زیستی را داشتند؛ اما به نظر می‌رسد اکنون بخشی از آن افراد، تغییر طبقه داده‌اند. یعنی اگر ابتدای انقلاب از طبقه‌ی مستضعف و ساده‌زیست جامعه بودند، پس از مدتی با نگرش اشرافی، خود را به طبقه متوسط و بعضاً مرفه رسانده‌اند. این نگرش متأسفانه روزبه‌روز افزایش یافته و عملاً ترویج هم می‌شود. البته الان نیز بین مسئولان، افرادی هستند که با زی ساده‌زیستی زندگی کنند و نمونه‌ی عالی آن هم مقام معظم رهبری هستند و البته حضرت امام خمینی(ره) در زمان حیات‌شان؛ اما برخی این موضوع را برنمی‌تابند و در عمل اشرافی‌گری را ترویج می‌دهند.
در حال حاضر، تصمیم‌سازان، تصمیم‌گیران و مجریان به یکدیگر نان قرض می‌دهند. کارشناسان تصمیم‌ساز می‌گویند حقوق کم است و اکثریت مجلس نیز به جای اعتراض، تأیید و همراهی می‌کنند. البته چون ذی‌نفع هم هستند، هیئت تطبیق ـ که رئیس مجلس دستور تشکیل آن را داده تا جلوی مصوباتِ خلاف قانون دولت را بگیرد ـ از کنار این مسئله به سادگی عبور می‌کند و خوب دولتی‌ها هم راغب هستند و افزایش حقوق را اجرا می‌کنند.
لذا شما می‌بینید علی‌رغم اینکه رهبر معظم انقلاب «حقوق‌های نجومی» را مایه‌ی رنج و ناراحتی مردم عنوان کردند و خواستار مقابله‌ی جدّی با این مسأله شدند، ولی در عمل با آن مبارزه نشد و متأسفانه گسترش هم پیدا کرد.
 
حقوق‌بگیرانِ نجومی، این حقوق‌های زیاد را حقّ خودشان می‌دانند! یعنی اگر تاکنون از مطرح کردن این موضوع تا حدّی ابا داشتند، الان می‌گویند حق ماست. لذا سوءاستفاده‌هایی که در این زمینه شده، بسیار زیاد است.
 
آیا این موضوع کتمان و پنهان شد؟
خیر. فقط بخش‌هایی از آن پنهان شد، آن هم در ظاهر. اصلاً این حقوق‌های زیاد را حقّ خودشان می‌دانند! یعنی اگر تاکنون از مطرح کردن این موضوع تا حدّی ابا داشتند، الان می‌گویند حق ماست. لذا سوءاستفاده‌هایی که در این زمینه شده، بسیار زیاد است.
برای مثال در حال حاضر گفته می‌شود صندوق بازنشستگی ورشکسته است. منتها گزارش اخیر سازمان بازنشستگی، حقوق‌های ماهیانه‌ی حدود 20 میلیون تومان را برای برخی بازنشستگان نشان می‌دهد؛ خوب معلوم است که چنین صندوقی زمین می‌خورد. فاصله‌ی طبقاتی هم در این صندوق بسیار زیاد است. کسی می‌گفت حدود یک میلیون در ماه اجاره می‌دهم اما حقوقم 100هزار تومان کمتر از این مبلغ اجاره است. این در حالی است که برخی از 17 تا 20 میلیون تومان از سازمان بازنشستگی کشوری حقوق دریافت می‌کنند. از طرفی هم می‌گویند این سازمان، ورشکست شده؛ راست هم می‌گویند!
در ارتباط با حقوق‌های نجومی، یک جاهایی قانون‌گذار چشم خود را می‌بندد، یک جاهایی هم حواسش نیست. اما یک جاهایی حواسش هست و عمداً دست دولت را باز می‌گذارد. لذا شما می‌بینید که بر اساس اجازه‌ای که یک قانون‌گذار به یک کارگروه داده است ـ کارگروه هم دو نفر هستند: آقای طیب‌نیا وزیر [وقت] اقتصاد و آقای نوبخت رئیس سازمان برنامه ـ دستورها را می‌نویسند و می‌گویند هر مقدار خواستید می‌توانید حقوق مصوب کنید. آن وقت می‌بینید حقوق‌های بسیار زیاد برداشت می‌کنند.
نمونه‌ی دیگر، «صندوق توسعه ملی» است. هیأت امنای این صندوق، اختیار تعیین حقوق اعضای هیأت عاملِ صندوق را به خود هیأت عامل داده بود و هیأت عامل نیز حداکثر حقوق را تعیین کرده بود و در نتیجه شاهد حقوق نجومی امثال آقای صفدر حسینی بودیم.
 
آیا این کار قانونی بود؟
ظاهر قانون را درست می‌کنند. از لحاظ قانونی خلاف نیست، ولی حداکثر استفاده را از قانون کردند و حقوق بالای پنجاه میلیون تومان برای صفدر حسینی تعیین کردند. با احضار و بازخواست صفدر حسینی، او می‌گوید بر اساس این مجوز و این قانون، این حقوق را گرفته‌ام.
هم‌اکنون هم این کار ادامه دارد. رئیس دیوان محاسبات حقوق کلان برداشت می‌کند. در کمیسیون بودجه از او پرسیدم شما چقدر حقوق برداشت می‌کنی؟ اما او جواب نمی‌دهد. چرا جواب نمی‌دهد؟ چون می‌داند به هرحال مبلغ زیادی را دارد برداشت می‌کند. از طرفی هنگامی‌که می‌پرسیم سقف حقوق 20 میلیون از کجا آمده است؟ در جواب می‌گویند هیچ مبنای قانونی ندارد ولی باز هم انجام می‌دهند!
یا در جای دیگر، در گزارش آمده آن‌هایی که بالاتر از هشتاد میلیون تومان وام قرض‌الحسنه بگیرند، تخلف کرده‌اند! اصلاً اعطای وام قرض‌الحسنه در دستگاه دولتی غیرقانونی است حتی اگر یک میلیون باشد. اما شما می‌گویید اگر کسی هفتادونه میلیون بردارد، اشکالی ندارد! آن وقت مستضعفی که می‌خواهد یک میلیون تومان وام قرض‌الحسنه از بانکی بگیرد، به او نمی‌دهند.
بنابراین نه تنها این موضوع کاهش پیدا نکرده، بلکه افزایش هم داشته است. از طرفی می‌گویند برای پروژه‌های عمرانی بودجه نیست. اما با مشاهده‌ی ستاد‌ها و اتاق‌های مسئولین، متوجه می‌شویم که چقدر اسراف وجود دارد. غذاهایی که تهیه می‌شود، غذاخوری‌هایی که در دستگاه‌ها وجود دارد. درحالی‌ که بسیاری از مردم، شب‌ها با شکم گرسنه می‌خوابند، از آن طرف در ضیافت‌هایی که در دستگاه‌‌های دولتی برگزار می‌شود، مقدار زیادی غذا داخل سطل آشغال ریخته می‌شود.
بحث مدیران دوتابعیتی، دو نوع تأثیر دارد. اولین تأثیر بر تصمیم‌سازی‌ها است که این، مهم‌تر از تأثیر دوم، یعنی تأثیر بر تصمیم‌گیران است. بعضی اوقات گزارشی تهیه می‌کنند که در آن، اطلاعات اشتباهی را ارائه می‌دهند. یعنی به نحوی اطلاع‌رسانی می‌کنند که مسئولی که می‌خواهد تصمیم بگیرد، تصمیماتی در جهت غیرمقاوم‌سازی کشور بگیرد و بخش‌های مختلف کشور مخصوصاً اقتصاد را در مقابل خارج، لرزان کند. نفوذ فقط این نیست که افرادی مستقیماً جاسوس شوند، بلکه افرادی نیز هستند که در باطن، منافعشان دانسته یا نادانسته گره می‌خورد به اینکه کشور خود را 
 
تضعیف کنند، مردم را ناامید، ترسان و غیرمطمئن به خود کنند و همچنین توجه مردم را به خارج از کشور معطوف کنند. این‌ افراد در مراکز تصمیم‌سازی نفوذ کرده‌اند.
 
همان‌ طور که در صحبت‌های شما هم مطرح شد، یکی از دلایلی که با موضوع اشرافیت برخورد نمی‌شود، ذی‌نفع بودن خودِ افراد است. قطعاً شفافیت در اقتصادِ ایران، جلوی خیلی از فسادها را می‌گیرد. این مسئله‌ی شفافیت را می‌توان طی چند سال عملی کرد. به نظر شما اجرایی نشدن این موضوع، به خاطر همین ذی‌نفع بودن‌ افراد است و یا دلایل دیگری هم دارد؟
ما شفافیت را در قانون برنامه آوردیم. اما مخالفت‌های زیادی با این موضوع شد. هنوز هم متأسفانه این برنامه را اجرا نکرده‌اند.
 
بحث دیگری که وجود دارد، موضوع «مدیران دوتابعیتی» است. در حال حاضر خبر یا نکته‌ی جدیدی پیرامون این موضوع هست؟ به نظر شما تأثیر دوتابعیتی بودن بر تصمیم‌گیری برخی از مدیران ـ باتوجه به لفظ رهبر معظم انقلاب که گفتند کشورفروشی ـ چیست؟
بنده به عنوان عضو هیئت رئیسه‌ی تحقیق و تفحص درباره‌ی مدیران دوتابعیتی، ان‌شاءالله به زودی گزارشی را در این رابطه تقدیم ملت ایران خواهم کرد.
 
نفوذ این نیست که فقط افرادی مستقیماً جاسوس شوند. افرادی هستند که در باطن، منافعشان دانسته یا نادانسته گره می‌خورد به اینکه کشور خود را تضعیف کنند، مردم را ناامید، ترسان و غیرمطمئن به خود کنند و همچنین توجه مردم را به خارج از کشور معطوف کنند
 
بحث مدیران دوتابعیتی، دو نوع تأثیر دارد. اولین تأثیر در تصمیم‌سازی‌ها است که این، مهم‌تر از تأثیر تصمیم‌گیران است. بعضی اوقات گزارشی تهیه می‌کنند که در آن، اطلاعات اشتباهی را ارائه می‌دهند. یعنی به نحوی اطلاع‌رسانی می‌کنند که مسئولی که می‌خواهد تصمیم بگیرد، تصمیماتی در جهت غیرمقاوم‌سازی کشور بگیرد و بخش‌های مختلف کشور مخصوصاً اقتصاد را در مقابل خارج، لرزان کند. رهبر معظم انقلاب پیرامون این مسئله، دو بحث را مطرح می‌کنند: اول تصمیم‌سازان که خصوصاً در سال 94 بر آن تأکید کردند و دوم تصمیم‌گیران. فرمودند که نفوذ از این دو محور در حال وقوع است. نفوذ این نیست که فقط افرادی مستقیماً جاسوس شوند. افرادی هستند که در باطن، منافعشان دانسته یا نادانسته گره می‌خورد به اینکه کشور خود را تضعیف کنند، مردم را ناامید، ترسان و غیرمطمئن به خود کنند و همچنین توجه مردم را به خارج از کشور معطوف کنند. این‌ افراد در مراکز تصمیم‌سازی نفوذ کرده‌اند.
نفوذی‌های تصمیم‌گیر هم در دولت، مجلس و جاهای دیگر حضور دارند. همچنانکه دیدیم در مذاکرات بسیار مهم هسته‌ای و برجام، چهار جاسوس به چهار نوع مختلف (در مسئله مالی، فرهنگی و مسائل دیگر) وجود داشتند.
اتفاقاتی که در حال حاضر برای کشور روی می‌دهد، همین تحریم‌های جدید، همه‌ی این‌ها ناشی از همان اطلاعاتی است که از درون آن هیئت منتقل می‌شد و نقاط ضعف داخل کشور را به بیرون منعکس می‌کرد.
 
امیدواریم گزارشاتی که فرمودید، اگر ترتیب اثر داده نمی‌شود، حداقل در اختیار مردم قرار بگیرد.
حتماً. ما حرکت دیگری که انجام دادیم، طرح استیضاح رئیس دیوان محاسبات مجلس است.... اطلاعات بسیار زیادی از احکام محکومیتی نسبت به بسیاری از افراد داریم، اما به خاطر قدرتی که دارند، این احکام فراموش شده است. اتفاقاتی در گذشته افتاده که متأسفانه مشابه آن‌ها هنوز هم در حال رخ دادن است. ما پیگیری خواهیم کرد ان‌شاءالله.
 
 
*حسینعلی حاجی‌دلیگانی/ گروه سیاسی اندیشکده برهان/ انتهای متن|
نوع مطلب : بهتربشناسیم(سیاسی)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 26 دی 1396
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات