تبلیغات
۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ - چرا امام(ره) با تفکرات «مجمع عقلا» به شدت مخالف بودند؟/ راز تلاش کارگزاران برای احیای یک مجمع منحله
۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن
تجربه ای شکست خورده در جنگ تحمیلی

چرا امام(ره) با تفکرات «مجمع عقلا» به شدت مخالف بودند؟/ راز تلاش کارگزاران برای احیای یک مجمع منحله

مجمع عقلا چیست و چگونه تاسیس و چرا با دستور امام تعطیل شد؟

مجمع عقلا نام گروهی از نمایندگان مردم در مجلس دوم شورای اسلامی بود كه با ابتكار اشخاصی چون دكتر حسن روحانی در جهت اتمام جنگ تحمیلی تلاش می‌كردند. آن طور كه محسن رضایی فرمانده سابق سپاه گفته است، این مجمع سعی می‌كرد تا با بررسی شرایط وقت كشور و جبهه‌های جنگ نشان دهد كه ادامه جنگ به صلاح كشور نیست و باید اقدامات سیاسی در جهت اتمام آن شروع شود. البته این مجمع با نظر امام خمینی(ره) تعطیل شد اما عقلایی كه خود را صاحب شعور انقلابی می‌دانستند و شعارهایی چون جنگ جنگ تا پیروزی را در شور انقلابی منحصر می‌دانستند، سیاستی را در پیش گرفته بودند كه حداقل پنج سال تمام ما را پشت دروازه‌های بسته بصره نگاه داشت.


حجت الاسلام حسن روحانی در گفتگو با ماهنامه نسیم بیداری درباره جلسه عقلا می‌گوید: «ما از مجلس دوم تا پنجم، جمعی با عنوان «عقلای مجلس» داشتیم. تعداد اعضا حدود ۳۰ و چند نفر بود. اما خیلی خطی و جناحی نبود و هر دو جناح در آن عضو بودند. ما می‌گفتیم هرکس صاحب نظر، فکر و اندیشه، سابقه و آشنایی با مسائل است و تأثیر دارد، عضو آن جمع باشد. ابتدا هم در مجلس دوم به دلیل بررسی موضوع جنگ این جمع تشکیل شد. در ابتدا به طور مثال آقای کروبی عضو جلسه بود، آقای یزدی هم بود؛ آقای بیات زنجانی عضو بود، آقای موحدی کرمانی هم حضور داشت که این جلسات تا دوره پنجم مجلس ادامه داشت.»

محسن رضایی در مرداد 65 در این باره می‌گوید: «چند وقت پیش، یک جلسه ای به اسم عقلا در مجلس محترم شورای اسلامی تشکیل شد و در این جلسه آمدند و نظر خود، بحثهایی را مطرح کردند... خوف این می‌رفت که این بحث‌ها به خارج مجلس سرایت بکند و نتیجتاً باعث بشود که به جنگ لطمه وارد بشود. امام به محض این که این جلسه را فهمیده بود، دستور داده بود به آقای هاشمی که این چیست و چه کسی این جلسات را تشکیل می‌دهد؟ هر کس این جلسات را تشکیل می‌دهد، بگویید این جلسات را منحل کنند و این حرف‌ها را نزنند.» (1)اما یکسر این ماجرا نیز به جای دیگری ختم می شد. هاشمی رفسنجانی به عنوان كسی كه تقریبا از سال 62 مسئولیت جنگ را برعهده داشت، بارها در یادداشت‌های روزانه ایام دفاع مقدس از مشورت‌هایی كه با دوست و یار صمیمی‌اش حسن روحانی داشته گفته است. او معمولا در پایان این بخش از یادداشت‌های خود به این نتیجه می‌رسید كه نظرش با دكتر تشابه بسیاری دارد. از سوی دیگر در حوزه عمل نیز "سیاست جنگ جنگ با یك پیروزی" كه از سوی طیف هاشمی در جبهه‌های جنگ اعمال می‌شد، هم عرض همان طرح‌هایی بود كه مجمع عقلا روی میز داشتند.

هاشمی رفسنجانی در مصاحبه‌ای در این باره با اشاره به تفکرات مجمع عقلا می گوید: «آن ها دائما می گفتند ما دیگر هر چه جنگ طول بکشد، پیروز نمی شویم. جنگ اگر طول بکشد، فرسایشی می شود و عراق از سراسر دنیا کمک می شود و ما کمک هم نمی شویم و به یک جایی می رسد که این طرف دیگر دستش خالی خالی می شود. پیش بینی می کردند. آن ها اعداد و ارقام بودجه را می دانستند. کمی سلاح ما را می دانستند، مشکل تامین مهمات را می دانستند و خیلی چیزهای دیگر که بود. ما مسائل عجیبی داشتیم.»(2)

اعضای این مجمع معتقد بودند كه شعار «جنگ جنگ تا پیروزی» هرگز موفق نخواهد بود. چرا كه اگر مصداق بیرونی این شعار فتح بغداد باشد به حتم كشور ما مورد هجوم بمب اتمی قدرت‌های فرامنطقه‌ای قرار خواهد گرفت! از این رو سعی داشتند تا با یك پیروزی در مقیاسی بسیار كوچكتر از فتح بغداد، با قبول آتش بس سرنوشت جنگ را روی میز مذاكرات مشخص كنند. بنابراین شعارشان «جنگ جنگ با یك پیروزی» بود كه شرایط و موقعیت مكانی و جغرافیایی میدان نبرد نشان می‌داد این «یك پیروزی» می‌تواند فتح بصره باشد. شهر بزرگی كه تنها 14 كیلومتر از مرز شلمچه فاصله داشت و با تصرف آن می‌شد به عنوان برگ برنده‌ای در مذاكرات پس از آتش بس مورد بهره برداری قرار گیرد.

از این رو منطق این مجمع حكم می‌كرد برای اهداف كوچكتر بودجه و امكانات محدودتر نیز در نظر گرفته شود. چنانچه آیت الله موسوی اردبیلی رئیس قوه قضاییه در خلال جنگ تحمیلی در تریبون رسمی نماز جمعه اعلام كرده بود كه كمتر از 20 درصد از بودجه و امكانات كشور به امر جنگ اختصاص یافته است. آمار دیگری نیز بیان می‌دارد كه در طی هشت سال جنگ تحمیلی تنها 22 میلیارد دلار خرج جنگی شده كه شدت و شدت آن گاه با نبردهای بزرگ جنگ جهانی دوم برابری می‌كرد.(3)

جالب اینجاست که مجمع عقلا به رغم تذکر امام (ره) در سال 64، از فعالیت‌های خود در مجلس دست بر نمی‌دارد (!) تا اینکه محسن رضایی در خرداد 1365 طی نامه ای به امام خمینی (ره) گزارش این اقدامات آقای روحانی را می‌دهد.

امام خمینی (ره) نیز آقای هاشمی را احضار و از ایشان توضیح می‌خواهد. آقای هاشمی در یادداشت مورخ 10 خرداد 1365 خود، ماجرا را چنین بیان می‌کند: «امام فرمودند طبق گزارش فرمانده سپاه، در جلسه ای جمعی از نمایندگان ، صحبت از مشکلات جنگ کرده و ختم جنگ را مطرح نموده اند. از من خواستند که به آنها بگویم ما باید تا آخرین فرد با صدام بجنگیم و صحبت از صلح نکنند.»

سخنان هاشمی رفسنجانی در این باره خود گویای بسیاری از موارد بویژه مخالفت شدید امام با چنین طرز تفکری بود. وی در این باره می‌گوید: « مسئله بعدی امام [(ره)] بود که لحظه ای اجازه نمی‌داد درباره ختم جنگ بحث کنیم . در مجلس هم عده ای بودند به نام ( مجمع عقلا) و آقای روحانی [ که برای پایان دادن جنگ فعالیت می‌کردند] که امام آنها را سر جایشان نشاند.»(4)

به هر جهت طرح دوباره موضوع مجمع عقلا و اولویت دهی برخی از رسانه‎های اصلاح‌طلب و بویژه ارگان رسانه‌ای کارگزاران حکایت از برنامه خاص این جناح سیاسی برای موضوعات مهم کشور در مسائل دیگر دارد. اگرچه مساله وفاق سیاسی موضوع پسندیده‌ای است اما هدایت آن در مسیر صحیح نیز موضوع بسیار مهم و حیاتی است که بایستی در این زمینه مد نظر قرار بگیرد و بویژه منویات امام راحل و رهبر معظم انقلاب نیز در آن در نظر گرفته شود.

پی‌نوشت‌ها:
1-    سعید سرمدی. «بررسی عملیات والفجر 8: محسن رضایی در گفتگو با راویان جنگ تحمیلی  - مرداد1365» تهران. مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس . 1390 . ص 69
2-     روزنامه خراسان،گفتگو با هاشمی رفسنجانی، 7 مرداد 1393
3-    درنگی در بوجه ناچیز جنگ تحمیلی، مشرق نیوز
4-    نگاهی به روند پایان جنگ و پذیرش قطعنامه 598 . روزنامه جمهوری اسلامی 27 تیر
نوع مطلب : بهتربشناسیم(سیاسی)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 23 دی 1396
یکشنبه 5 فروردین 1397 ساعت 01 و 04 دقیقه و 12 ثانیه

Amazing lots of good tips.
cialis coupons cialis per paypa buy generic cialis cialis online deutschland cialis 200 dollar savings card estudios de cialis genricos canadian drugs generic cialis ou acheter du cialis pas cher no prescription cialis cheap viagra vs cialis
پنجشنبه 2 فروردین 1397 ساعت 21 و 43 دقیقه و 05 ثانیه

You have made your stand quite effectively.!
cialis 30 day sample cialis 100 mg 30 tablet purchasing cialis on the internet cialis patentablauf in deutschland cialis generico lilly when can i take another cialis how do cialis pills work the best choice cialis woman generic low dose cialis cialis in sconto
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است