تبلیغات
۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ - تبیین بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مردم قم (1)
۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞
*.شهدا ذخائر عالم بقا هستند.*
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بر قامت رعنای شهیدان صلوات

زمزمه نایب المهدی با حضرتش (عج)
ای سید و مولای من! من جان ناقابلی دارم (گریه حضار) ، جسم ناقصی دارم و اندک آبرویی دارم که این را هم خود شما دادید که همه این ها را فدای انقلاب و نثار شما می کنم . سید ما و مولای ما ،برای ما دعا کن که صاحب این انقلاب شمایی .


عقل باید غربال کننده باشد

روایت بسیار معروفی داریم که در کتاب العقل والجهل کافی، بحار و تحف العقول امده است. وروایتی است که

هشام بن الحکم متکلم معروف از حضرت موسی ابن جعقر(ع).(خطاب به خود هشام) نقل کرده است.

درانجا حضرت به این ایه قران که در سوره زمر است استناد می فرمایند:

( فبشرعبادالذین یستمعون القول قیتبعون احسنه اولییک الذین هدیهم الله واولییک هم اولوالالباب )

ایه عجیبی است:

بشارت بده بندگان مرا انان که سخن را استماع می کنند.بعد چکار می کنند؟

ایا هر چه را شنیدند هتان را باور می کنند وهمان را بکار می بندند یا همه را یکجا رد می کنند؟

(فیتبعون احسنه) نقادی می کنند، سبک و سنگین می کنند،ارزیابی می کنند،ان را که بهتر است انتخاب

می کنند. وان بهتر انتخاب شده را پیروی می نمایند.

انوقت می فرماید:

چنین کسانی هستند که حدا انها راهدایت کرده (یعنی هدایت اللهی و استفاده از نیروی عقل این است)

(واولییک هم اولوالااباب) اینهابراستی صاحبان عقل هستند. این،دعوت عجیبی است.

حضرت خطاب به هشام این طور می فرمایید:

(یا هشام! (ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل و الفهم فی کتابه فقال) خدا اهل عقل و فهم را بشارت

داده و فرموده:

(فبشرعبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه....)

از این ایه و حدیث کاملا پیداست که یکی از بارزترین صفات عقل برای انسان همین تمیز وجدا کردن است

جدا کردن سخن راست از سخن دروغ،سخن ضعیف ازسخن قوی، سخن منطقی از سخن غیر منطقی،

وخلاصه غربال کردن، عقل ان وقت برای انسان عقل است که به شکل غربال در بیاید :یعنی هر چه را که

وارد می شود سبک سنگین کند ،غربال کند ، انهایی را که به درد نمی خورد دور بریزد و به درد خورها را

نگاه دارد . (تعلیم و تربیت در اسلام شهید مطهری)جانم فدای رهبر


امام خامنه ای:
..................

رزمنده ای كـه در فـضای سایبر می جنـگی بـرای فـشردن كلیدهای كامپیوتر وضـو بگیر و بـا نیـت قربه الی الله مطلب بنویس.بدانكه تو مصداق و مارَمَیت اِذ رَمَیت ... هستی .تو در شبهای تـاریك جبهه سایبری از میدان مین گناه عبور میكنی مراقب باش،به شهدا تمسك كن بصیرتت را بالا ببر كه تركش نخوری...رابطه خودت را با خدا زیاد كن...با اهل بیت یكی شو و در این راه گوش به فرمان آنها باش.
.............." یک نفر را مثل آقاى خامنه‌ای پیدا بکنید که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر این باشد که به این ملت خدمت کند، پیدا نمى کنـید، ایشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.» امام خمینى «قدس سره»


علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
جلوی حضرت آقا دو زانو نشسته و ایشان را مولا خطاب می‌کنند.
حضرت آقا ناراحت شده و به علامه می‌فرمایند این کار را نکنید.
علامه حسن‌زاده می‌فرمایند: اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمی‌کردم.
ایشان در جای دیگر فرموده‌اند: گوش‌تان به دهان رهبر باشد. چون ایشان
گوششان به دهان حجت‌بن‌الحسن(عج) است.


آیت‌الله حسن‌زاده آملی می‌فرمایند: رهبر عظیم‌الشأن‌تان را دوست بدارید،
عالمی،‌ رهبری، موحدی، سیاسی، دینداری، انسانی، ربانی، پاک منزه،
کسی که دنیا شکارش نکرده، قدر این نعمت عظما را که خدا به شما عطا فرموده،
قدر این رهبر ولی وفی الهی را بدانید، مبادا این جمعیت ما را، مبادا این کشور ما را،
مبادا این کشور علوی را، این نعمت ولایت را از دست شما بگیرند.
خدایا به حق پیامبر و آل پیامبر سایه این بزرگ‌مرد، این رهبر اصیل اسلامی
حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای عزیز را مستدام بدار.


بنده نگران مسئله فرهنگ هستم / اساس،باید تقویت جناح فرهنگی مومن باشد / امیدوارم مسئولین فرهنگی توجه داشته باشند كه چه می كنند،با مسائل فرهنگی نمی شود شوخی و بی ملاحظگی كرد / همه باید قدر جوانان مومن و انقلابی را بدانند،اینها هستند كه روز خطر سینه سپر می كنند.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبرى ۱۳۹۲/۱۲/۱۵رهبر معظم انقلاب آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی) :

«چادر بهترین نوع حجاب ایرانی و نشانه ملی ماست/ آن‌ها با چادر و حجاب صحیح و متقن شما از همه چیز بیشتر دشمن‌اند»

«مردم ما چادر را انتخاب کرده‏اند. البته ما هیچ وقت نگفتیم که «حتماً چادر باشد، و غیرچادر نباشد.» گفتیم که «چادر بهتر از حجاب‌هاى دیگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ کنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پیش از آن‏که یک حجاب اسلامى باشد، یک حجاب ایرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.»

سیّد مرتضی آوینی

هریک از این ترفندهایی که آمریکا دربرابر ما به کار برده است کافی است که انقلاب یا رژیمی را سرنگون کند،اما دربرابر جمهوری اسلامی از همه این مکرها جز تثبیت بیشتر ما و صدورانقلاب اسلامی به همه جهان کار دیگری برنیامده است. آنچه که به ما اینچنین قدرتی بخشیده این است که ما برخلاف همه دنیا تابع «اعتقاداتمان»هستیم نه«اقتصادمان» .

امیرالمؤمنین علیه السلام می‌فرماید:

روزی رسول خدا از ما پرسید:« بهترین کار برای زنان چیست؟»


فاطمه علیهاسلام پاسخ داد:« بهترین کار برای زنان این است که مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند.»
امید است لحظاتی شاد, مفید و معنوی در کنار ما داشته باشید.
دست هممون برسه ضریح امام حسین (علیه السلام).
یا علی.
التماس دعا.
مدیر: مرکا

مدیر وبلاگ :
نویسندگان
پیوند روزانه
پخش زنده حرم آیه قرآن حدیث موضوعی
روزشمار فاطمیه


دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
مهدویت امام زمان (عج)

وصیت شهدا انقلاب اسلامی ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس سوره قرآن
تبیین بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مردم قم (1)
این جوانان مؤمن و انقلابی‌اند که روز خطر سینه سپر می‌کنند
مؤمنین به انقلاب، اوصاف گروه ویژه و یا خاصی نیست و می‌توان آن را به اشخاص، تشکل‌ها، مجموعه‌ها و گروه‌‌های درون‌انقلابی اطلاق کرد. به عبارتی، یک روحیه یا تفکر است که در اشخاص به وجود می‌آید و تمام ابعاد جسمی و روحی آن‌ها را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد.
       

گروه سیاسی اندیشکده برهان/ احمد سویزی؛رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مردم قم فرمودند: « در مقابل دشمن ایران هم همین جوان حزب‌اللّهی باز سینه سپر کرده، جوان انقلابی سینه سپر کرده. سیصد هزار شهید دوران دفاع مقدّس چه کسانی بودند؟ بعد از آن، شهدائی که ما داشتیم چه کسانی بودند؟ همین بچّه‌های مؤمن و انقلابی بودند که از کشورشان دفاع کردند،»

مؤمنین به انقلاب، اوصاف گروه ویژه و یا خاصی نیست و می‌توان آن را به اشخاص، تشکل‌ها، مجموعه‌ها و گروه‌‌های درون‌انقلابی اطلاق کرد. به عبارتی، یک روحیه یا تفکر است که در اشخاص به وجود می‌آید و تمام ابعاد جسمی و روحی آن‌ها را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد.
 
اگرچه شاید نتوان این ویژگی که بارها مورد تأکید رهبر انقلاب قرار گرفته است را در بیانات ایشان به‌راحتی استحصاء کرد، اما با توجه به بیانات ایشان در زمینه‌ی مجموعه‌ها، گروه‌ها و افراد مختلف، می‌توان اوصاف این اشخاص را برشمرد. لذا ممکن است برخی از اوصاف این تفکر در توصیه‌ها و بیانات معظم‌له به مجموعه‌های جوان باشد، اما به این معنی نیست که سایر مؤمنان انقلابی و مؤمنان به انقلاب از لزوم برخورداری از این اوصاف مبری باشند. از طرفی دیگر، تعریف یک تفکر بدون بررسی موشکافانه‌ی ابعاد مختلف آن امکان‌پذیر نیست و بلکه تعریف جامع، دقیق و علمی یک پدیده با «تعریف برمبنای اوصاف» آن میسور می‌شود. لذا ابتدا باید با بازبینی و مراجعه به ویژگی‌هایی که معظم‌له به سایر مجموعه‌ها و افراد اطلاق کرده‌اند، مؤمنین به انقلاب را شناسایی کرد و سپس براساس ویژگی‌هایی که احصاء شده است، این تفکر را تعریف کرد. این ویژگی‌ها و اوصاف را می‌توان در دو دسته اوصاف ناظر به شخصیت معنوی افراد و اوصاف ناظر به فعالیت‌های سیاسی-اجتماعی، تقسیم‌بندی کرد.
 
اوصاف ناظر به شخصیت معنوی
در این زمینه می‌توان به ویژگی‌های زیر اشاره کرد:
 
1. اهتمام به امور دینی
عرصه‌ی رشد در هر جامعه‌ی‌ دینی، بر ارتقای فرد در دو بُعد اخروی و دنیوی تنظیم شده است و رشد دنیوی نیز بر محور آخرت تعریف می‌شود. با این مقدمه، مؤمن انقلابی از اهمیت به واجبات به هدف اهتمام به امور اجتماعی غفلت نمی‌ورزد، بلکه آن را به‌عنوان پشتوانه‌ی فعالیت‌های سیاسی-اجتماعی خود قرار می‌دهد.
 
«این جوان متدین باقی می‌ماند؛ نمازخوان است، به نماز اهمیت می‌دهد، نماز شب می‌خواند، نافله می‌خواند، در مراسم مهم دینی شرکت می‌کند، پای انقلاب می‌ایستد، شعارهای از دل برآمده می‌دهد. این‌ها چیزهای مهمی است.»[1]
 
از تعبیر فوق می‌توان چنین برداشت کرد که ایستادگی نسبت به شعارهای انقلاب، جز با اتکا بر اعمال عبادی ممکن نیست و لذا یک مؤمن انقلابی باید تعالی معنوی در سایه‌ی انجام امور عبادی را در رأس فعالیت‌های خود قرار دهد.

هر فرد یا ملتی که قصد اصلاح دارد، در ابتدا باید به اصلاح نفس خود بپردازد. تفاوت در عملکرد هر فرد در این مسیر نیز به میزان تسلط وی بر نفس و کنترل شهواتش بستگی دارد. مؤمنین به انقلاب از این قاعده مستثنا نبوده و ملزم به خویشتن‌داری هستند.

 
2. تزکیه‌محوری
به‌طور کلی، شخصیت هر انسان متناسب با جهان‌بینی او شکل می‌گیرد و منشأ تحلیل‌ها و رفتارهای سیاسی می‌شود. در این زمینه، صرف دانستن کفایت نمی‌کند و عمق بخشیدن به باور و اعتقاد قلبی که در نتیجه‌ی تزکیه به وجود می‌آید، عامل بسیار مهمی است. از همین روی، هر فرد یا ملتی که قصد اصلاح دارد، در ابتدا باید به اصلاح نفس خود بپردازد. تفاوت در عملکرد هر فرد در این مسیر نیز به میزان تسلط وی بر نفس و کنترل شهواتش بستگی دارد. مؤمنین به انقلاب از این قاعده مستثنا نبوده و ملزم به خویشتن‌داری هستند.
 
‌لذا یکی دیگر از ویژگی‌هایی که شخص را نسبت به پایبندی و ایمان به ارزش‌های انقلاب مصمم می‌کند و از این روی، می‌توان در اوصاف گروه مذکور برشمرد، تزکیه‌محوری است، زیرا مسلماً تعلق دل به متاع دنیایی، شخص را از اقدامات و تصمیم‌گیری‌های انقلابی بازمی‌دارد و به‌تدریج دل را استحاله می‌کند. مقام معظم رهبری در توصیه‌ی خود به مسئولان سیاسی، به این مهم اشاره کرده و آن را مورد مداقه قرار می‌دهند:
 
«آن دلى که انسان در آن عشق اتومبیل فلان جور دارد، آن دل نیست، گاراژ است! بنگاه معاملاتى است! آن دلى که همه‌اش در آن میل جنسى موج مى‌زند، دیگر دل نیست، آن عشرت‌خانه است... دل نیست. دل جاى خداست، جاى نور است.»[2]
 
ایشان معتقدند قوام نهادهای انقلابی مانند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در تقویت معنویت و تزکیه‌ی نفوس است[3] و حتی رشد جامعه‌ی اسلامی را نیز منوط به تزکیه دادن و تقویت روحیات اخلاقی می‌دانند.[4] به اعتقاد ایشان، وجود همین تزکیه‌ی نفسانی عاملی برای پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 و شکل‌گیری روحیه‌ی مقاومت و جهاد در مقابل تجاوزات عراق و تحمل مشکلات ناشی از آن شد:
«انقلاب ما که پیروز شد، به برکت صفا و خلوص و اخلاص و کار براى خدا و بلند شدن از سر منافع مادى و شخصى بود. مقاومت در جنگ تحمیلى هم همین‏طور بود. این شهداى عزیز ما یا این جانبازان، در اوج صفا و اخلاص، به استقبال شهادت رفتند و شهید شدند و همین شهادت‌ها و مقاومت‌ها و به استقبال خطر رفتن‌ها بود که انقلاب را حفظ کرد، اسلام را عزیز کرد، مسلمین را قوى کرد و دشمنان اسلام و آمریکا را خوار نمود.»[5]
 
مقام معظم رهبری در وصف جوانان مسلمان و مؤمن انقلابی، برخورداری ایشان از ایمان و وجود تقوا در اندیشه و عمل را عاملی برای خنثی شدن تبلیغات گمراه‏کننده و لغزاننده‌ی دشمن می‌دانند:
«[اینکه دشمنان با] تبلیغات گمراه‏کننده و لغزاننده نمى‏تواند او را بلغزاند، زیرا حقیقت را مى‏بیند و در وراى تبلیغات رنگارنگ دشمنان، باطن ظلمانى و خبیث محورها و مراکزى که این تبلیغات را به راه مى‏اندازند، براى او روشن است. این، نقطه‏اى است که دشمن نمى‏تواند به هیچ کیفیتى آن را نسبت به جوان مسلمان و مؤمن‏ انقلابى‏ علاج و با آن مقابله کند. دلى که از ایمان برخوردار است و منشأ تقوا در اندیشه و عمل است، با تبلیغات دشمنان گمراه نمى‏شود.»[6]
 
اوصاف ناظر به فعالیت‌های سیاسی-اجتماعی
در این زمینه نیز می‌توان اوصاف و ویژگی‌های زیر را در خصوص مؤمنین به انقلاب ذکر کرد:
 
1. آمادگی جهت برآوردن نیازهای انقلاب
مقام معظم رهبری در توصیف بسیج و تمایز آن با سایر نهادها و مجموعه‌های مؤمن و انقلابی، آماده بودن برای برآورده شدن نیازهای انقلاب را از ویژگی‌های بارز این تشکل می‌دانند. ایشان می‌فرمایند: «بسیج به معناى فرد یا مجموعه[ای است که] آماده‌ی برآوردن نیازهاى انقلاب است؛ در هر زمان و از هر نوع.»[7]
لذا ایشان در ادامه می‌فرمایند: «اگر دیگرى در یک سازمان دیگر است و همین احساسات شما را دارد، او هم بسیجى است و فقط رسماً جزء سازمان شما نیست؛ کمااینکه در محیط کارگاه، هرکس این احساس را دارد بسیجى است. در محیط روحانیت و حوزه‌ی علمیه، هرکس این احساس را دارد، بسیجى است. در محیط بازار و در محیط اداره و در محیط روستا، هرکس این احساس را دارد، بسیجى است. این احساسى که فردى آماده است در هر زمان و در هر عرصه‏اى که به او نیاز باشد، حضور پیدا کند.»[8]
اگرچه بیانات فوق در خصوص بسیج ایراد شده است، اما با نگاهی جامع‌تر و با توجه به آنچه در ادامه‌ی بیانات آورده شده بود، می‌توان نتیجه گرفت یکی از اوصاف مؤمنین به انقلاب، آمادگی ایشان جهت خدمت‌رسانی و برآوردن احتیاجات انقلاب است.
 
2. تعهد و احساس مسئولیت به ملت
ایشان در جای دیگری، ضمن اتصاف مجموعه‌ی بسیج به عنصر مؤمن انقلابی، تعهد، احساس مسئولیت به ملت، علاقه‌مندی به سرزمین خود و بی‌علاقگی به متاع دنیایی را از ویژگی‌های این مجموعه برمی‌شمارند: «واقعاً باید قدر جوانان مؤمن و انقلابی را همه بدانند، همه. این جوانان مؤمن و انقلابی‌اند که روز خطر، سینه سپر می‌کنند، هشت سال جنگ تحمیلی می‌روند توی میدان؛ این‌ها هستند.»[9]
 
«اگر روزى دشمنى به کشورى حمله‏ى نظامى کند. چه کسى در مقابلش مى‏ایستد؟ کسى که از همه به سرزمین خود علاقه‏مندتر است، به ملت خود علاقه‏مندتر است، به زخارف دنیوى بى‏علاقه‏تر است، احساس مسئولیت بیشترى مى‏کند و متعهدتر است. چنین کسى مى‏رود دفاع مى‏کند. شما دیدید که در دوران جنگ، چه کسانى رفتند دفاع کردند. عمده‌ی میدان ما را بسیج پر کرد. بسیج یعنى همین؛ یعنى عنصر مؤمن‏ انقلابى‏ علاقه‏مند به سرنوشت میهن، علاقه‏مند به سرنوشت کشور و یک فرد فداکار. رفت وسط میدان و با فداکارى، دشمن را به زانو درآورد.»[10]
 
از این روی، می‌توان ویژگی‌های فوق را به هر مجموعه و افراد دیگری اطلاق کرد که از مؤمنین به انقلاب هستند. ایشان در جای دیگر، با بیان ارتباط میان بدنه‌ی انقلاب با آرمان‌های انقلاب اسلامی، برخورداری عناصر انقلابی از روحیه تحرک و قدرت فکری و بدنی در تحقق این آرمان‌ها که برآمده از روحیه مسئولیت‌پذیری است را امری مهم و ضروری می‌دانند. ایشان می‌فرمایند:
«جوان، دانشجو و عنصر انقلابی نسبتش با آرمان‌های انقلاب چیست؟ بنده معتقدم که آرمان‌های انقلاب... بدون نیرو و نشاط و جسارت جوانی، قابل تعقیب و قابل دسترسی نیست. نسبت شما با آرمان‌ها، این‌چنین نسبتی است. عقیده‌ی من این است که اگر چنانچه نیروی جوانی، یعنی قدرت فکری و بدنی و اگر نشاط و روحیه و حالت تحرک و همچنین جسارت، یعنی خط‌شکنی‌ها، که در جوان‌ها به‌عنوان خصیصه وجود دارد، نباشد، ما به آرمان‌ها دست پیدا نخواهیم کرد. لذا جوان‌ها در زمینه‌ی دسترسی به آرمان‌ها و تحقق آرمان‌های انقلاب و آرمان‌های اسلامی، دارای مسئولیت‌های بزرگی هستند و کارآمدی بسیار بالایی هم دارند.»[11]
 
3. برخورداری از روحیه‌ی استکبارستیزی
استکبارستیزی و نفی سلطه‌ی بیگانگان در منش و رفتار سیاسی-اجتماعی، یکی دیگر از ویژگی‌های این افراد است. یک «مؤمن‏ انقلابى... مى‏خواهد که در دنیا، اثرى از ظلم و جور نباشد، مى‏خواهد که گردن‌کشان عالم، میدان گردن‌کشى پیدا نکنند، مى‏خواهد که زندگى انسان‌ها، زندگى شیرین و سعادت‌مندانه‏اى باشد، مى‏خواهد که عزت و شرف توحید و دین الهى و پایبندى به آن، مثل پرچم افتخارى، بر سر همه‌ی مسلمانان به اهتزاز دربیاید.»[12] استکبارستیزی جز با اعتلای کلمه‌ی توحید ممکن نیست و از همین جهت، اعتقاد به توحید و تحقق دین الهی، یکی از اهداف گروه مذکور است.
 
مقام معظم رهبری در پیام خود به تشکل‌های دانشجویی، به این مهم اشاره کرده و آن را یکی از ضرورت‌های هر نوع فعالیت سیاسی- اجتماعی می‌دانند. ایشان می‌فرمایند: «نظام سلطه را با تمام ابعاد و لایه‌هایش بشناسید و اهداف و راهبردهای واقعی آن را تحلیل کنید و برای رویارویی با آن، تمام ظرفیت‌های خودتان را به کار گیرید و در این مسیر، به وعده‌های خداوند اطمینان داشته باشید.»[13]
 
اگرچه در اینجا مخاطبین تشکل‌های جوان دانشجویی هستند، اما با تعمیم آن به تمام مجموعه‌ها و افراد، می‌توان دشمن‌شناسی که ذیل مبحث استکبارستیزی قرار می‌گیرد را از وظایف مؤمنین به انقلاب برشمرد.
 
رهبر معظم انقلاب همه‌ی مؤمنین به انقلاب را به خودداری از تعدی و ظلم در موضع‌گیری‌های سیاسی و رعایت انصاف در برخورد با مخالفین و برخورداری از قول سدید و استوار در موضع‌گیری‌های سیاسی توصیه می‌کنند. به اعتقاد ایشان، اگرچه به تقوا در مسائل شخصى توصیه شده است، تقوا در مسائل اجتماعى، سیاسى و عمومى بسیار مشکل‌تر، مهم‌تر و اثرگذارتر است.

 
4. برخورداری از میانه‌روی و تقوا در رفتار سیاسی
انقلابی‌گری با افراط و تفریط در رفتار متفاوت است، بلکه انقلابی‌گری با میانه‌روی در رفتار همخوانی بیشتری دارد، زیرا شخص انقلابی با توجه به پشتوانه‌ی الهی و دینی خود، عاقلانه و مبتنی بر بصیرت رفتار می‌کند. رهبر معظم انقلاب همه‌ی انقلابیون را از افراط و تفریط برحذر داشته و در توصیه به طلاب می‌فرمایند:
 
«درست است که جوان‌ طلبه‌ی انقلابى اهل عمل است، اهل فعالیت است، اهل تسویف و امروز به فردا انداختن کار نیست، اما باید مراقب باشد؛ مبادا حرکت انقلابى جورى باشد که بتوانند تهمت افراطى‌گرى به او بزنند. از افراط و تفریط بایستى پرهیز کرد. جوان‌هاى انقلابى بدانند؛ همان‌طور که کناره‌گیرى و سکوت و بى‌تفاوتى ضربه می‌زند، زیاده‌روى هم ضربه می‌زند. مراقب باشید زیاده‌روى نشود.»[14]
 
فقره‌ی فوق اگرچه در توصیه به طلبه‌های جوان بیان شده است، اما سایر مؤمنین به انقلاب را شامل می‌شود. ایشان در ادامه، ضمن توصیه به افزایش بصیرت سیاسی می‌فرمایند: «انقلابى باید بصیر باشد، باید بینا باشد، باید پیچیدگى‌هاى شرایط زمانه را درک کند. مسئله این‌جور ساده نیست که یکى را رد کنیم، یکى را اثبات کنیم، یکى را قبول کنیم، این‌جورى نمی‌شود. باید دقیق باشید، باید شور انقلابى را حفظ کنید، باید با مشکلات هم بسازید، باید از طعن و دق دیگران هم روگردان نشوید، اما باید خامى هم نکنید، مراقب باشید. مأیوس نشوید، در صحنه بمانید، اما دقت کنید و مواظب باشید رفتار بعضى از کسانى که به نظر شما جاى اعتراض دارد، شما را عصبانى نکند، شما را از کوره در نبرد. رفتار منطقى و عقلایى یک چیز لازمى است.»[15]
 
لذا رهبر معظم انقلاب همه‌ی مؤمنین به انقلاب را به خودداری از تعدی و ظلم در موضع‌گیری‌های سیاسی و رعایت انصاف در برخورد با مخالفین و برخورداری از قول سدید و استوار در موضع‌گیری‌های سیاسی توصیه می‌کنند. به اعتقاد ایشان، اگرچه به تقوا در مسائل شخصى توصیه شده است، تقوا در مسائل اجتماعى، سیاسى و عمومى بسیار مشکل‌تر، مهم‌تر و اثرگذارتر است. «ما نسبت به دوستانمان، نسبت به دشمنانمان چه مى‌گوییم؟ اینجا تقوا اثر مى‌گذارد. ممکن است ما با یکى مخالف باشیم، دشمن باشیم؛ درباره‌ی او چگونه قضاوت مى‌کنید؟ اگر قضاوت شما درباره‌ی آن کسى که با او مخالفید و با او دشمنید، غیر از آن چیزى باشد که در واقع وجود دارد، این تعدى از جاده‌ی تقواست.»[16]
 
تعریف مؤمنان به انقلاب
با توجه به آنچه در این مرقومه ذکر گردید و با عنایت به شیوه‌ای که نوشته‌ی حاضر در تعریف این تفکر یعنی تعریف به مصداق [=اوصاف] در نظر گرفته است، می‌توان گفت مؤمنین به انقلاب در کلام مقام معظم رهبری در حوزه‌ی امور فردی، مزکی و مهتم به انجام واجبات و دوری از محرمات هستند و در عرصه‌ی فعالیت‌های سیاسی-اجتماعی نیز، ضمن برخورداری از روحیه‌ی استکبارستیزی و تقوای سیاسی، با پرهیز از افراط و تفریط در رفتار سیاسی خود، نسبت به مردم تعهد داشته و احساس مسئولیت می‌کنند و تمام توان خود را برای برآورده شدن نیازهای انقلاب اسلامی صرف می‌نمایند.*
 
پی نوشت:
[1]. بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری، 15 اسفند 1392.
[2]. بیانات در دیدار وزیر و مدیران وزارت اطلاعات، 13 مهر 1383.
[3]. بیانات در مراسم بیعت فرماندهان و مسئولان سپاه پاسداران انقلاب اسلامى، 19 تیر 1368.
[4]. بیانات در خطبه‌های نماز جمعه، 28 مهر 1368.
[5]. بیانات در دیدار با مسئولان بنیاد شهید، جمعى از اساتید و دانشجویان دانشگاه‌ها و اقشار مختلف مردم، 24 مرداد 1369.
[6]. بیانات در اجتماع بسیجیان و سپاهیان لشکر 25 کربلا، 29 شهریور 1382.
[7]. بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با هزاران نفر از اعضاى بسیج دانشجویى دانشگاه‌هاى سراسر کشور، 31 اردیبهشت 1386.
[8]. همان.
[9]. بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری، 15 اسفند 1392.
[10]. بیانات در دیدار وزیر، معاونین و رؤساى مناطق آموزش‌وپرورش سراسر کشور، 21 مرداد 1371.
[11]. بیانات در دیدار دانشجویان‌، 6 مرداد 1392.
[12]. سخنرانى در دیدار با فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامى و رؤساى دفاتر نمایندگى ولى‌فقیه در این نهاد، 29 شهریور 1369.
[13]. پیام شفاهی به تشکل‌های دانشجویی انقلابی، 23 بهمن 1392.
[14]. بیانات در دیدار طلاب و فضلا و اساتید حوزه‌ی علمیه‌ی قم‌، 29 مهر 1389.
[15]. همان.
[16]. خطبه‌های نماز جمعه‌ی تهران در حرم امام خمینی (ره)، 14 خرداد 1389.

 

*احمد سویزی، کارشناس ارشد علوم سیاسی/ گروه سیاسی اندیشکده برهان/ انتهای متن|

نوع مطلب : بهتربشناسیم(سیاسی)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 20 دی 1396
پنجشنبه 15 آذر 1397 ساعت 13 و 59 دقیقه و 20 ثانیه

Lovely write ups. Thank you.
cialis soft tabs for sale cialis online order cialis from india the best site cialis tablets purchasing cialis on the internet click here to buy cialis we recommend cialis best buy cialis reviews cialis rckenschmerzen price cialis best
چهارشنبه 14 آذر 1397 ساعت 17 و 53 دقیقه و 37 ثانیه

Helpful knowledge. Regards!
we choice free trial of cialis buy name brand cialis on line cialis generic tadalafil buy generic cialis with dapoxetine cialis diario compra legalidad de comprar cialis cialis coupons cialis 20 mg cut in half cialis 10mg prix pharmaci generic cialis with dapoxetine
سه شنبه 13 آذر 1397 ساعت 06 و 23 دقیقه و 53 ثانیه

Regards, I appreciate it.
cialis without a doctor's prescription how do cialis pills work generic cialis 20mg uk cialis generico en mexico cialis super acti cialis 20 mg cialis pills price each weblink price cialis are there generic cialis prezzo cialis a buon mercato
دوشنبه 12 آذر 1397 ساعت 06 و 04 دقیقه و 18 ثانیه

Thanks a lot! Plenty of content!

tesco price cialis cialis from canada where to buy cialis in ontario american pharmacy cialis compare prices cialis uk low cost cialis 20mg cialis farmacias guadalajara cialis 30 day trial coupon cialis generique cialis generico lilly
شنبه 10 آذر 1397 ساعت 18 و 18 دقیقه و 45 ثانیه

Seriously lots of useful material.
cialis 20 mg best price cialis qualitat buy cheap cialis in uk how does cialis work tadalafilo acheter cialis meilleur pri cialis professional yohimbe cialis tablets australia cialis canada on line enter site 20 mg cialis cost
شنبه 10 آذر 1397 ساعت 05 و 15 دقیقه و 18 ثانیه

Nicely put. Many thanks!
we recommend cialis best buy cialis venta a domicilio generic for cialis viagra vs cialis vs levitra legalidad de comprar cialis online prescriptions cialis india cialis 100mg cost buy original cialis we choice free trial of cialis cialis 5mg prix
جمعه 9 آذر 1397 ساعت 06 و 13 دقیقه و 18 ثانیه

You explained that very well!
cialis pills in singapore only here cialis pills cialis italia gratis we choice free trial of cialis prix cialis once a da 5 mg cialis coupon printable how to buy cialis online usa cialis italia gratis cialis pills in singapore generico cialis mexico
چهارشنبه 7 آذر 1397 ساعت 18 و 12 دقیقه و 16 ثانیه

You mentioned that adequately!
cialis 20 mg cost buy generic cialis cialis purchasing acheter cialis meilleur pri fast cialis online cialis purchasing cialis kaufen cialis prezzo al pubblico cialis rckenschmerzen achat cialis en europe
چهارشنبه 7 آذر 1397 ساعت 06 و 34 دقیقه و 40 ثانیه

Appreciate it, Loads of forum posts!

where cheapest cialis interactions for cialis we recommend cialis info generic cialis tadalafil cialis per paypa cialis per paypa generic cialis tadalafil buying cialis in colombia cialis y deporte cialis great britain
چهارشنبه 11 مهر 1397 ساعت 00 و 39 دقیقه و 30 ثانیه

Cheers! Helpful information.
prix cialis once a da tadalafil 10 mg tadalafil 10 mg 200 cialis coupon cialis lowest price cialis kamagra levitra tadalafil cialis authentique suisse calis i recommend cialis generico
دوشنبه 9 مهر 1397 ساعت 00 و 25 دقیقه و 03 ثانیه

Many thanks. I value this.
cialis generico milano cialis online nederland online prescriptions cialis cialis online napol opinioni cialis generico cialis 5 mg effetti collateral cialis generisches kanada cialis e hiv click now cialis from canada cialis generico milano
یکشنبه 1 مهر 1397 ساعت 04 و 13 دقیقه و 01 ثانیه

Kudos, Useful information.
canada medication list canadian online pharmacy buy viagra online usa canadian pharmaceuticals reviews canadian mail order pharmacies drugstore online canada pharmacies online pharmacies of canada reputable canadian prescriptions online canadian drugstore
پنجشنبه 15 شهریور 1397 ساعت 17 و 02 دقیقه و 50 ثانیه

Awesome stuff. Thanks a lot.
we recommend cialis best buy cialis great britain we recommend cialis info cialis generisches kanada we choice cialis uk look here cialis order on line generic cialis review uk cialis for sale south africa cialis for daily use cialis 5 mg schweiz
چهارشنبه 14 شهریور 1397 ساعت 08 و 18 دقیقه و 23 ثانیه

Thank you, I enjoy this.
canadian online pharmacies reviews canada medication cost canadian pharcharmy online pharmacy canada 24 canadian online pharmacies reviews buy viagra online usa cialis canadian pharmacy discount canadian pharmacies drugs for sale deep web canadian pharmacies that ship to us
سه شنبه 13 شهریور 1397 ساعت 11 و 47 دقیقه و 50 ثانیه

Well voiced indeed! !
get viagra how to buy viagra on line can i buy viagra at cvs uk pharmacy viagra generic viagra purchase viagra online pharmacy viagra cheapest place to buy viagra how can i order viagra where to buy viagra online without prescription how buy viagra
دوشنبه 12 شهریور 1397 ساعت 09 و 45 دقیقه و 54 ثانیه

Nicely put. Thanks a lot!
cialis side effects dangers cialis tablets for sale cialis for sale south africa order a sample of cialis buy cialis online cheapest price cialis per pill price cialis wal mart pharmacy fast cialis online does cialis cause gout cialis daily reviews
سه شنبه 23 مرداد 1397 ساعت 06 و 46 دقیقه و 13 ثانیه

Very well expressed without a doubt! .
how to buy viagra without a prescription buy generic viagra online usa where to buy viagra from cheapest viagra pills online usa viagra online order viagra cheap generic viagra uk online viagra online cheap getting viagra online buy viagra online uk next day delivery
دوشنبه 7 خرداد 1397 ساعت 10 و 14 دقیقه و 41 ثانیه

You definitely made the point!
buy cialis online we use it 50 mg cialis dose cialis 30 day sample buy cheap cialis in uk dose size of cialis generic cialis pro cialis usa cost cialis farmacias guadalajara cilas dose size of cialis
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 ساعت 10 و 57 دقیقه و 51 ثانیه

You actually suggested it very well!
cialis free trial cialis 5mg cialis rckenschmerzen cialis purchasing best generic drugs cialis cialis generico en mexico acheter cialis meilleur pri link for you cialis price buy generic cialis venta cialis en espaa
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 ساعت 02 و 22 دقیقه و 14 ثانیه

Excellent data. Appreciate it!
where to buy viagra online uk find viagra buy viagra no prescription buy viagra over the counter buy generic viagra rx viagra online viagra online cheap where can i buy viagra cheap viagra pharmacy viagra cheap viagra buy generic viagra australia
شنبه 4 فروردین 1397 ساعت 12 و 25 دقیقه و 40 ثانیه

Thanks! Ample forum posts.

generic cialis with dapoxetine cialis usa cost cialis prezzo al pubblico cialis prezzo in linea basso generic cialis review uk tadalafil callus buying cialis in colombia click now buy cialis brand buy cheap cialis in uk
سه شنبه 29 اسفند 1396 ساعت 19 و 21 دقیقه و 37 ثانیه

Cheers! Excellent information!
cialis generico online cialis manufacturer coupon cialis pas cher paris 5 mg cialis coupon printable cilas tadalafil cialis para que sirve cialis price in bangalore acheter du cialis a geneve callus
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

لوگوی ما

 کربلایی 110-علی اکبر محمدزاده مازندرانی

تارنمای تخصصی سردارشهیدحمیدرضانوبخت

سفیر هراز

کد متحرک کردن عنوان وب

امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ۞ به وبلاگ مرکا خوش آمدید ۞ محفوظ است